een steek met een dolk of dolkmes toe te brengen uac do linkerzijde van don rug ter hoogte ran de 8sto ribbe, zijnde de uitvoering van het mi6drijf alleen niet voltooid door de van ajjnen wil onafhankelijke omstandigheid, dat do wond, welke hij haar alzoo opzette lijk toebracht, don dood niet ton gevolge heeft gehad. Bekl., ondervraagd, verklaarde de 23-jarigo P. Do L., in Mei van hot vorige jaar, toon zy kellnerin was in een bierhuis aan de Boerenvischmarkt, te hebben leeren kennen. H|j had haar toen gevraagd met haar to verkee- ren, bozocht haar af en toe, ook in de School straat, waar zij in een bierhuis verblijf hield met eene zuster. Van daar was zü weder gegaan naar eerstgemeld bierhuis. Zy had hem echter gezegd reeds verkeering to heb ben, waarom zij hem afwees. Op bedoelden dag om 3'/2 uur 's namiddags was hy gegaan naar het bierhuis aan de Boerenvischmarkt, had daar een fleschje bier gedronken en toen aan P. De L. gevraagd, of het werkelyk tus- scheo hem en haar uit was, waarop zy toe stemmend had geantwoord. Toen zy later om eene boodschap word gezonden, had bekl. zyne vertering betaald en zich verwyderd, toen hy, buiten komende, haar juist by de deur ontmoette en haar staande hield. Iiy had haar toen gevraagd om eene hand en een zoen. Een zoen had zy evenwel gewei gerd, en de hand werd hem maar half ge geven. Op deze weigering had hy gezegd „dan zal je vallen l" en haar met een dolk of dolk- mee gestokon en haar getroffen, hobbende hij op Jat oogenblik het plan haar te doodon. Toen zy een gil gaf, had hy zich verwyderd. Zes getuigen en twee deskundigen werden goboord. De beide laatsten verklaarden dat de toe gebrachte wonde zeer ondiep was en niet veel bloedverlies had ton gevolge gehad. Het was blijkbaar eene gestoken wond, welke zeer wel met don in judico aanwezigen dolk kan toe gebracht zyn. Hoogstwaarschyniyk was de steek op eene rib «afgestuit; ware hy een weinig lager terechtgekomen, dan zou hy doodeiyk hebben kunnen zyn. De getuige P. De L. verklaarde in hoofdzaak als beklaagde. Deze wilde verkeoring, watzy weigerde, daar zy geëngageerd was. Beklaagde bleef echter aanhouden, schreef haar brieven, in éém waarvan staat „al is uw hart zoo hard als steen, zóó hard zal het niet zyn of er kan wel staal door!" Van hare zustor had zij vernomen, dat beklaagde tot deze had gezegd, dat, zoo zq de verkeering weigerde, hy haar zou vermoorden. De zuster verklaarde dit dan ook ter torechtzitting, doch bekl. ont kende deze uitdrukking tegen haar gebezigd te hebben. Het O. M. was van gevoelen dat het ten laste gelegde feit volkomen was bewezen. Door beklaagdes eigen bekentenis en uit de ver klaringen bleok, dat het plan bestaan had om P. Do L. te dooden. Alleen aan een bloot toeval, is hot danken (eon groot geluk voor beklaagde) dat de afloop zoo bevredigend is geweest. Do vraag alleen bleef over, welko straf er moest worden toegepast. Bekl.'s ver ledon is goed geweest, en hy is jong; doch het gepleegde misdryf is hoogst ernstig. Het O. M. vorderde twee jaar en zes maanden gevangenisstraf. Beklaagdes verdediger, mr. Jos. Van Raai to, wees er de rechtbank op, dat men hier niet te deen heeft 'met een gewoon geesteiyk ont wikkeld persoon, maar met een kind. Dit bleek uit verschillende door hem geschreven brieven, uit zyne houding en gesprekken met hem, verdediger, gevoerd in de gevangenis, on, uit-twee brieven van vroegere onderwyzers, die bekl., wat ontwikkelingbetrof, op 16-jarigen leeftyd gelykstelden met een jongen van 10 'of 11 jaar. Bekl. ziet dan ook niet in de treurige positie, waarin hy zich heeft ge bracht door het aanknoopon van de meest onschuldige amourette, eene amourette, welke by na den lachlust zou opwekken. Door teleur gestelde liefde was beklaagde tot dit feit go- komen, doch do aanleiding was niet alleen aan zyne zyde, ook van den kant van het meisje-, was wel eenige a«anleiding, daar zy aantrekkend en afstootend tegelyk was. Met hot O. M. was pleiter het niet eens dat bewezen was het plan om te dooden. Uit de stukkon blykt toch dat beklaagdo hoeft verklaard, dat toen hy op de Boerenvisch markt in het bierhuis w«as en zyn gelag be taalde om weg te gaan, „hy het plan om haar te dooden had laten varen", doch on- gelukkigerwyze haar buiten ontmoetende, weer tot dat plan was gekomen. Yryspraak vragende wat den voorbedachten rade betreft, drong pleiter er met aandrang op aan, de gevorderde straf aanmerkelyk te verminderen. Uitspraak over acht dagen. De justitie uit Breda bevond zich "Woensdag te Tilburg, ten einde een onder zoek in loco in te 6tellen naar den aldaar jl. Maandag-avond gepleegden moord. Na afloop daarvan is de dader J. P. Totenberg, riet dekker te Enschot, naar de gevangenis te Breda overgebracht. Een folio brand legde Woensdag avond to Munstergeleon by Sittard drie groote boerenwoningen met stallingen, toobehoorende aan Koesmakors, Houben en Den Eys, in korten tyd geheel in asch. Het vee werd mot moeite gered, uitgezonderd een paard, een varken en eenige kippen, die in de vlam men omkwamen. Keesmakers en Don Eys waren verzekerd, Houben niet. Uit een op 27 Februari met don trein van 3 u. 13 m. namiddag van Rotterdam Beurs naar Eindhoven verzonden pakket, zou den, naar de „N. R. C." verneemt, vermist zyn 2 diamanten, ter waarde van ongeveer 1200. Een der Antwerpsche dagbla- don deelt onder voorbehoud mode, dat er in een der ministeriëele bureaux te Brussel drie dynamiet-patronen zyn gevonden. De substi tuut-procureur-generaal heeft een onderzoek bevolen in de dynamietfabriek van AreDdonck, waar men eenigen tyd geleden dicht by de fabriek in den grond eene geheime bewaar plaats van dynamiet had gevonden. Het schynt, dat thans in de fabriek zelve eene dergolyke goheime bewaarplaats gevonden is. Gisterochtend had in de Sfc.- Nicolaaskerk te Valencia eene dynamiet ont ploffing plaats, waardoor hot altaar vernield word. Ook in den omtrek van Leipzig heerscht gebrek aan arbeid. Op 2 dezer trok ken ongeveer 1000 werkloozen stadwaarts om eene betooging te houdon. Door eono hovige sneeuwbui werden zy echter in hun voor nemen verhinderd. By d e b r o o d ui t d e o 1 i n g vó ór hot bureau der „Volksprosse" te Weenen stond gisteren eene menigte van 12,000 menschen te wachten. Slechts aan 8000 konden brooden worden uitgereikt. Toen het bekend werd, d;it de voorraad uitgeput raakte, steeg er een kreet van woede en teleurstelling op uit do ïnenigte dergenen, die nog niets gekregen nadden, en or ontstond eene wanhopige wor steling om de laatste brooden machtig te wor den. Eene sterke politiemacht slaagde er ten slotte mot veel moeite in, de menigte uiteen te dryven. Te Parys heeft weder een op- zionbarende moord plaats gehad, maar dit maal heeft de moordenaar zichzelf terstond in handen van hot gerecht gesteld. Een 17- j.irige banketbakkersbediende, Drevelle ge naamd, heeft Dinsdag-avond zyn baas, een Sinibaldi, terwyi deze te bed in slaap lag, met een groot keukenmes den hals afge sneden, waarna hy zichzelven bedaard ging aangeven. Als reden tot de daad gaf hy op, dat Sinibaldi hom steeds plag te beknorren, zeggende dat hy de pasteien enz. „ver moordde". Ik heb hem willen laten zien dat ik workelyk moorden konzeide hy. Do vrouw des verslagenen w«os met hare dochter naar don schouwburg geweest en vond haren man, thuiskomende, dood in het bed, badende in zyn bloed. De dubbele moord te Haarlem. Ofschoon met do begrafenis der beide slachtoffers van den gruweiyken moord die zeer rustig afliep, ondanks do vrees, welke men voor eon volksoploop koesterde oen weinig rust in de gemoederen is gekomen, blyft toch de vreese!yke misdaad nog steeds het onderwerp van alle gesprekken, vooral omdat het geheimzinnige, dat dezo geheele zaak omhult, nog in geen enkel opzicht is opgehelderd. By de begrafenis zelve der boide slacht offers verdrong zich tegen balfdrie in den middag aan het gasthuis en de straten daarby gelegon eene groote menigte en bleef daar, ondanks het gure woder, totdat te drie uren de ïyken in de twee koetsen waren geplaatst. Elke baar was versierd met eon krans. Op de linten van den eenon stond: „Lievegroot moeder, rust in vrede," en op die van den anderen: „Lieve tante, rust in vrede". Op het Roomsch-Katholieke kerkhof werd de ïykdienst verricht door don kapelaan Haf- kenschoid. Het huisje, dat door de vermoorde oude vrouwen werd bewoond, wordt nog 6teeds door do politie bewaakt, doch het aantal ky- kers, dat in de eerste dagen zeer groot was, Is nu tot enkele nieuwsgierige vreemdelingen verminderd. Er is trouwens niets byzonders te zien aan de woning, welke aan beide zy- den door nette huizen is begrensd. Een breede, wit gekalkte muur, waarin ter linkerzydo eene lago deur, met twee smalle vensters daarnevens. Onmiddellyk boven die vensters over de geheole breedte van den muur de dakgoot, welke men met de h«and bereiken kan voorts een schuin blauw pannen dak. Wie niet zeker wist, dat daar geldswaarden aanwezig waren, zou het niet in't hoofd kry- gen in die armelyko woning in te breken. De naaste buur van de vermoorden schynt oen zeer gewichtige getuige te zyn. Hy ver telde dat hy te kwart over achten door aanschellende voorbygangers werd gewaar schuwd wegens den vreeselyken rook, welke door de reten van de vensters in het huisje naar buiten drong. Naar buiten snellende vond hy do woning gesloten en kon hy daar onraogeiyk binnenkomen. Eene achterdeur, uitkomende op een plaatsje, was met den ketting gesloten, zoodat het huis langs dien weg niet kon verlaten zyn. Aan een drietal personen gelukte het de scharnieren van de deur los te wringen en zóó toegang tot de woning te krygen, waar men het bekende schouwspel aantrof. De voordeur was met een gewoon dichtvallend slot gesloten, zoodat de moordenaar door deze de woning moet ver laten hebben en de deur achter zich dicht getrokken. Nog denzelfden avond, zoo ver zekert de buurman, werd in zyne woning de workster der vermoorden door een inspecteur van politie in verhoor genomen en aangezion zy daarby hoeft verklaard om halfacht de woning te hebben verlaten, zou dan do moord, do vernieling van beddon, stoelen en kasten en het zoeken naar waarden, waarvoor men meendo dat de misdadiger zich zooveel tyd gegund had, in een half uur moeten go schied zyn. By dit verhoor zou de werkster ook nog hebben opgegeven, dat zy eene natuurlyke dochter van den overleden man van eene der vermoorden w«as, welke omstandigheid, die nooit merkbaar w«as geweest, aanleiding had gegeven, dat zij by de weduwe zoo vele jaren had gewerkt en dat zy dan ook in het testament stond. Do politio doet ijverig onder zoek. Meestal tot laat in den nacht worden do verhooren voortgezet; tot nog toe evenwel niet met het minste gevolg. Als eene byzonderheid kan nog worden gemeld dat een nichtjo dor vermoorde vrou wen, juffrouw Kops, die gewoon was haar 's avonds de courant te komen voorlezen, Vrydag-avond te laat klaar was met haar huiswerk en dus niet is gegaan. Dat kan een geluk en een ongeluk zyn geweest, daar öf ook zy zou zyn vermoord gevonden, öf de moordenaar zyn plan zou hebben opgegeven. Het eerste is het waar- schyniyksto, af te gaan althans op de koel bloedigheid, waarmede de misdaad blykbaar is gepleegd. HUITIJNLAND. Ditltsoh land By de behandeling in den Ryksraad van het ontwerp, den staat van beleg in de Ryks- landen regelende, verklaarde gisteren do minister dr. Bosse tot antwoord op de dooi den heer Yori Petri gemaakte opmerkingen: dat het voorstel niet tegen eenige abnormale toestanden in do Rykslanden was gericht, maar noodig geoordeeld werd wegens den algomeenen toestand der Rijkslanden. Het voorstel was dus geeno ontwerp-uitzondorings- wot. In de vergadering eenor commissie van onderzoek zou gelegenheid zijn zich nader van een en ander op de hoogte te stellen. De heer Yollmar (sociaal-democraat) ver klaarde de indiening van het ontwerp eene politieke fout. Nadat verscheidene afgevaardigden hot woord hadden gevoerd voor het voorstel om de zaak aan eone commissie van onderzoek te verzenden, zeide de minister Bosse nog, dat daarvoor deugdelyke redenen waren. Hy hoopte zelfs, dat na de bera.adslaging in conimissie, de aanneming van het ontwerp met groote meerderheid zou volgen. De heer Von Petri bracht nogmaals zyne bedenkingen te berde. Yolgons zyne meening werden de toongevende Berlynsche krir.gen onjuist ingelicht over de Rykslanden. Elzas- Lotharingen wil van eene „question Alsace- Lorraine" niets weten, zeide hy. Het ontwerp werd ten slotte in handen ge steld eener commissie van 21 leden. De keizer was zeer opgeruimd ge stemd op het groote hofbal, to Beriyn Dins dagavond in het koninkiyk slot gegeven, waarby de gemalin van prins Heinrich, van hare ziekte hersteld, voor het eerst weder in den hofkring trad. 1600 gasten bewogen zich in de groote witte zaal, torwyi hot souper aan de buffetten in de nieuwe galery, de Zwitsersche en Brunswyker zaal, staande gebruikt werd. Na afloop bracht een extra- trein om halftwee eenigen der gasten naar Potsdam. De „Frankfurter Zeitung" is in beslag genomen wegens majesteitsschennis, begaan door het openbaar maken van een feuilleton, getiteld „Gekronte Worte", van Maximiliaan Harden, die onlangs een bezoek bracht aan Von Bismarck, op Friedrichsruhe. Een der socialistische leiders, tevens medewerker aan de socialistische „Echo", Otto Roimer, heeft zich by Hamburg in de Alstor verdronken. Hy was oud-lid van den Ryksdag. Groot-Britanniö. Do werklieden der spykerfabrieken in de graafschappen Stafford en "Worcester hebben besloten aanstaanden Zaterdag het werk te staken. Zy eischen eene vermeerdering van loon met 10 pence. Gisteren is het door lord Denman voor bereide wetsvoorstel tot beperking van de debatten in het Huis der Lords, openbaar gemaakt. Men wil voor de rodevoeringen der leden van den geheimen raad een maximum van een uur, en voor die der andere leden een maximum van 10 minuten vaststellen. Indion echter, wanneer de toegestane tyd verstreken is, zich niemand aanmeldt om in debat te treden, zal de woordvoerder zyne rede mogen voortzetten. Spanje. De houders van binnenlandsche schuldtitels, zoo wordt uit Madrid geseiDd, zullen eene meeting byeenroepen tot het overreiken aan de Cortes eener nota, waarin maatregelen tegon don achteruitgang der Spaansche fond sen worden gevraagd. In den te Madrid gehouden ministerraad werd besloten, dat elke minister 10 pCt op zyno uitgaven moest bezuinigen, ten einde hel evenwicht op het budget te herstellen. I)e president-minister Canovas verklaarde, dat hy de uitgaven van zyn departement (binnenland3che zaken) zelfs met 15 pCt. zou weten te besnoeien. Portugal. Do minister van financiën heeft de wet be treffende den accyns op alcoholische dranken en lucifers overgelegd. Deze zal eene jaarlyksche meerdere ontvangst opleveren van 674 contos de reis. De minister van financiën zal morgen, Zater dag, de begrooting indienen der ontvangsten en uitgaven over 1892/93, met een deficit op de gewone uitgaven van 3032 contos de reis en een deficit op de buitengewone uitgaven van 4599 contos de reis. Het verlies op den wisselkoers is 1500 contes de reis. De mindere opbrengst der douanen-ontvang6ten wordt op 900 contos goraamd, totaal 10031 contos de reis. Do nieuwe belastingen en andere middelen zullen oen totaal van 10052 contos de reis opleve ren. Het algemeene budget zal niet in be- liandoling worden genomen, want de aan slaande hervormingen in de vorschillendo diensten, waartoe do Cortes machtiging heeft verleend, zullen eene geheelo wijziging brengen in de artikelen. Servië. In de zitting der Servische Skupchtina werd aangeboden een voorstel der radicale party om de ex-koningin Natalia vervallen te verklaren van allo rechten als lid van het koningshuis en haar hot Servisch grondge bied voorgoed to ontzeggen. De te Belgrado vorschynende „Dncvni List" heeft aangeboden om het bewys te leveren, dat de presidont der radicale club, pope Milan Djuritsch, van koningin Nathalia 20,000 dukaten get-ischt heeft voor de behar tiging van hare zaak. De mtntetfcriëele verklaring In Frankrijk. De verklaring van het nieuwo Fransche kabinet is gisteren in de Kamer van Afge vaardigden voorgelezen door den heer Loubet, in den Senaat door den heer Ricard. Zy luidt in hoofdzaak als volgt:

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2