tf». 9827. Zaterdag 5 jTJLaavt. A\ 1892. {jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van <gp*> en (feestdagen, uitgegeven. Mil De Kleine Advertentiën Leiden, 4 Maart. Feuilleton. PBJJS DEZER COURANT: foor Leiden per 8 me&nden.1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlek» Nommen.I4i PBUB DER AJDVEBTENTEBN: Ten 1—0 regel» 1.05. Ieder» rtgW m»er 0.17>*. qi»oier» letten neer pleettrrrfmt». Toot Wfc »- eeeneren, belton de eted wordt 0.10 b«r»kewd. (a 40 Cents bij roornttbetallng) worden in het Blad van morgen avond opgenomen. Heden is aan de universiteit alhier de hoer H. Zaalberg, geb. te Bergum, bevorderd tot doctor in de staatswetenschap, met academisch proefschrift, got.: „De Staat en de vrijheid" - en dezelfde tot doctor in de rechtswetenschap, met „Stellingen". - Heden werden door de alhier zitting houdende' geneeskundige staatscommissie toe gelaten voor hot eerste gedeelte van hot arts- oxaraen de heeren A. J. Groen, J. Waller Zeper en P. F. Augustijn. Morgenochtend te elf uren zal op do binnenplaats der Morsehpoort-kazerne alhier hot commando overhot 4de regiment infanterie door den kolonel Vogel, ten gevolge zijner benoeming tot commandant van bet regiment grenadiers en jagers, worden overgedragen aan den luit.-kolonel Bloem, dio tijdelijk met het commando over het regiment wordt be last. Na de ovorgave van hot comman o zal hot vaandel ten huize van don luit.-kolonel Bloera worden gebracht. -r Ton gevolge van de gunstige recensies, wenschen vele belanghebbenden, in het bo- lang der muzikale jeugd, hot ook door ons reeds besproken systeem De Sonnaville, ter voorbereiding van muziekonderricht, meer practisch te leeren kennen. Overtuigd, dat dit doel vlug en zeker bereikbaar is, mits men don goeden weg inslaat, zal de uitvinder zelf, naar wy vernomen, Zaterdag 's middags, (te beginnen met Zaterdag 5 Maart), van 3 uren af, in een lokaal, Rapenburg No. 52, by de Kloksteeg, te spreken zyn. HU zal zich niet bepalen bU de oplossing van mooilykheden, of een eenvoudigon uitleg van ayn systeem, maar vooral doen zien, hoe men kinderen, in weinige oogenblikken, ge heel on al op de hoogte kan brengen dor eerste gegovons van muziekblad en klavier. Ondervinding heeft reeds overvloedig be wezen, dat de zeer eigenaardige leerwUze van den heer Do Sonnaville voor eerstbeginnenden en zelfs ook voor meer gevordordon van groot nut is, omdat de gobrulkelUke leer, zonder Do Oberamtmann van Krantheim. iVoar het Dwitsch. Slot.) Fluks stal hy nog een kus van zyne ge liefde en in het volgende oogenblik stond hy reeds op de vensterbank. „Gy hebt my nog niet!" riep hy. „Vaar wel, Hevel Gy wordt de myne toch! Tot weerziens te Rogensburg!" Vsordat de keizeriyke ruiters buiten waren, zat hy reeds te paard en weg was hy. Te Regensburg ging hot don heer Erhard von Morkenberg ook niet zeer voorspoedig. Dat de bakker, wien hy den oogst van z\jn naburig landgoed verkocht had tegen de verplichting, hom eiken dag het noodige brood voor de huishouding te leveren, deze verplichting niet nakwam en haar ten slotte ontkende mot do bewering, dat hy in geld betaald had, dat was nog hut erg6te niet. Zelfs do neutraliteit, welke Erhard thans in acht moest nemen, berokkende hem schade. Want de keizeriyken, die destyds in het be zit van Rogensburg waren, behandelden hem slecht voor zyne lauwheid en Bernhard van Saksen-Weimar zette hem, toen hy Regens burg in 1(533 innam, zelfs gevangen, omdat hy voormalig keurvorsteiyk ambtenaar en dus een zeer verdacht persoon was. Maar zelfs dit lyden was niets, vergeleken verandering te ondergaan, in een voel helderder daglicht wordt gesteld. Moge zijn streven naar eene echt kinderlyke voorbereiding van muzikale konnis op prys gesteld worden door allen, wier taak het is de opvoeding der jeugd te bohartigen. De eerste zitting van den Militieraad voor de gemeente Zoetorwoude zal gehouden worden to Leiden in het Raadhuis op Maandag 14 Maart a. s., des voormiddags te halftwaalf. Voor het examen in de nuttige hand werken is geslaagd mej. J. üittenbroek, van Zoeterwoudo. By beschikking van don minister van binnenl. zaken is bepaald: dat het examon ter verkrygiDg van akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwys in de vryo- en orde-oefeningen dor gymnastiek, voor de eerste maal in 1892 zal aanvangen op 1 April a. e., on dat de commission, met het afnemen van dat examen belast, zitting zullen houden to Breda, Nymegen, Rotterdam, Haarlem, Utrecht, Leeuwarden, Zwolle, Groningen en Roermond. Voor Rotterdam zyn benoemda. tot lid en voorzitter, de schoolopz. In het district Dordrecht; b. tot leden: D. Withaar, onder- wyzer in de gymnastiek te Rotterdam; J. Tuinenburg, onderw. in de gymnastiek te Dordrecht; A. R. Vermeulen, onderw. in de gymnastiek te Middelburgmej. A. Rissoeuw, leerares aan de H. B.-S. voor meisjes te Leiden; mej. J. Berkhout, leerares aan de H. B.-S. voor meisjes te Dordrecht; c. tot plaatsverv. van den voorzitter: do school»pz. in het district Rotterdam; d. tot plaatsver vangende leden: C. A. Bader, onderw. aan do kweekschool voor onderwyzers en onder- wyzeressen to Leidon; mej. A. S. Beugel, onderw. aan de op. lag. school te Middelburg. In de heden door do Tweede Kamer ge houden zitting heeft do heer Van der Kaay, nadat tot zyne toelating was besloten, weer zitting genomen. Op de voordracht voor lid van denHoogen Raad zyn geplaatst de heeren mrs. Guljé, oud-rechter te Maastricht Laman Trip, vice- president der rechtbank te 's-Hage, en Asser, rechter aldaar. Op do voordracht voor lid der Algomeene Rekenkamer werd als eerste candidaat ge plaatst de hoor J. L. Lo Bron de Vexela, luitenant-kolonel by het regiment grenadiers en jagers te 's-Gravenhage. De voordrachten zullen der Koningin-Regen tes tot het doen eener benoeming worden aangeboden. Het stoomschip „Kaiser", van de Oost kust van Afrika naar Rotterdam, vertrok 1 Maart van Delagoabaai; de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 3 Maart van Ferrolde „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 4 Maart te Suez. By koninklyk besluit is de heer C. Bos man, met ingang van 10 dezer, benoemd tot burgemeester dor gemeente Gent, met toe kenning van eervol ontslag als burgemeester van Brouwershaven. Benoemd de heer J. H. Slicher tot burge meester der gemeente Leimuiden. W. F. J. Wagtho, met ingang van 1 April 1892, benoemd tot burgemeester dergomeen- ten Coiynsplaat, Kats en Kortgene. Toestemming verleend aan jhr. U. E. Lewe van NyeDstein, burgemeester der gemeente 's-Heer-Arendskerke, om tot uiteriyk 15 Juli 1892 te Goes te wonen. De kapitein tor zee F. K. Engelbrecht, met 1 Mei a. e., eervol ontheven van de waar neming der betrekking van chef der afdeeling personeel by het departement van marine en lid der commissie tot het examineeren van zeeofficieren en adelborsten, en do waar neming dior betrekkingen met gemelden datum opgedragen aan den kapt.-luit. tor zee H. A. Schippers. De adjunct-adm. J. C. Hoorweg, dienende by de zeemacht in Oost-Indiö, op zyn ver zoek, eervol uit den zeedienst ontslagen. Benoemd by hot wapen der gonio, by den staf van hét wapen, tot kapitein, de eerste luit. F. A. C. A. Pels Rycken, en tot eersten luit., de tweede luit. M. H. Yan Rysbergen, beiden van dien staf. Benoemd by het wapen der artillerie, by het 2de rog. vesting-art., tot kolonel, de luit.- kol. J. H. Vranckon, commandant van hetcorps. Gemeugd Nieuws. by hot ongoluk, dat hem en zyne familie trof. Evenals toen de meesto Duitsche steden, werd ook Regensburg byna altyd door ziek ten geteisterd, de armo Oberamtmann moest binnen weinige dagen zes zynor kinderen zien sterven. Alleen Anna Klara en de jongsto zoon bleven verschoond, voorgoed, naar het scheen, want er verliep een half jaar, zon der dat een nieuw ziektegeval in de familie plaats had. Maar op zekeren dag werd ook Anna Klara aangetast en ook haar broeder klaagde over eene ongesteldheid, welke het ergste deed vreezen. Do wanhcop van den ongelukkige klom tot hot uiterste. Hy snelde het huis uit, om een dokter te halen. Maar dat was niet zoo gemakkelyk. Drie waren niet thuis en by don vierden werd by zelfs niet toegelaten. De huishoudster van den kwakzalver vroeg hem wat hy verlangde en wilde hem toen afschepen met de ver klaring, dat haar meester juist bezig was een vreemdelin die op reis naar Regensburg door keizeriyke soldaten was overvallen, eene wonde in de houp te verbinden. Nu wilde de beur Erhard zich mot geweld toegang verschaffen en het alarm, dat hy maakte, had althans ten gévolge, dat de dokter op den drempel verscheen om te vragen, wat er te doen was. Nog eenmaal zeide de heer Erhard, wat hy verlangde, waarop de dokter onverschillig antwoordde: In oon gezin hier ter stede zyn de pokken uitgebroken, gelukkig goedaardig. Do opbrengst der Noord-Zuid- Holl. Stoomtramweg-Maatschappy Haarlem Leiden bedroeg in Februari 1892 ƒ6419.065 en in Februari 1891 6142.41. Sedert 1 Jan. 1892 ƒ13,394.80, tegen ƒ11,593.12* over hetzelfde tydvak van 1891. Men meldt uit Nieuwkoop: Dc machinist van een der stoomgemalen aan den Nieuwkoopschen polder, H., weduwnaar en vader van zeven jonge kinderen, ging Weons- dag-avond van het dorp naar zyne wening terug, maar is niet bij de zynen aangekomen. t Daar men gistermorgen op den achterweg,^ tusschen deze gemeente en Aarlanderveen, zyne pet vond, vermoedt men dat hy, door duisternis misleid, te water geraakt on ver dronken is. Men was den geheelen dag bezig de slooten langs den weg te onderzoeken, tot heden echter zonder gevolg. Uit Bddograve^meldt men: Woens dag-avond omstreeks haifacht ontetond er een felle brand in eene hofstede, gelegen In de Meye en bewoond door S. De Bruin. Woon huis en hooiberg, benevens vyf kooion, werden eene prooi der vlammen. Met levensgevaar werden vrouw en kinderen gered. Het ver brande was verzekerd. De vyftig arme lieden, die gis- teren, zooals sinds eenige dagen te 's-Hage gebniikelyk is, door Sequah op oen maalttf# werden onthaald, kregen van den directeur van het Casino elk nog een dubbeltje toe. Of ze in hun schik waren De heer Carré hoeft aan B. en- W8. van Den Haag hot verzoek gericht, on> den a. s. zomer aldaar gedurende geruime» tyd voorstellingen te mogen geven. Gisteravond te 8 uren is naar het politiebureel aan de Kaasmarkt te Rotter dam gebracht een bejaarde man, in dien toestand verkeerende, welke volgens he* dialect aldaar met den naam „eop" wordb betiteld, en in wolken toestand hem op de Nieuwemarkt door eenige grappenmakers een pot met stroop en moei op het hoofd wae gezet, waardoor hy geheel hulpeloos werd, doordien de van zyn hoofd afdruipende stroop hem het gezicht benam. Hy is, na aan heb politiebureel afgewasschen te zyn, ter ont nuchtering in bewaring gesteld. Voor de rechtbank to Rotterdam^ stond gistoren terecht P. v. Z., 18 jaar, zon*, der beroep, wonende te Hillegorsberg, beklaag# van op 12 Januari to Rotterdam, opzettelyfc, en na te voren het plan beraamd te hebben om P. De L. te dooden, te hebben getrachl haar van het leven te beroovon, door haar „Gy ziet wel, dat ik iets gewichtigere te doen heb." „Maar straks?" „Voor straks heb ik een partytje met een ouden vriend afgesproken. Ga maar naar een ander 1" „Er is niemand thuis." De dokter was weer naar binnen gegaan. De heer Erhard volgde hem en zag zicb in de kamer plotseling tegenover den vreemde ling, wien6 wond juist was verbonden. Deze laatste had alles gehoord en tevens de stem van den hoor Erhard herkend. Want hywas niemand andere dan Molsdorf. „Kom!" zeide hy tot den verbaasden ouden heer. „Laten wy geen tyd verliezen. Ik heb in deze oorlogstyden veel van de ziekte en hare behandeling gezien. Misschien kan ik moer helpen dan de oude kwakzalver daar. Geef my uw arm. U ziet dat ikzelf ziek ben zy hebben my in de heup getroffen." Hy hinkte met den ouden heer naar huis. Hy kwam niet te laat en zyne eenvoudige middelen redden zoowel de geliefde als haren broeder. Tot zoover ging alles goed. Alleen beweerde de heer Erhard ook nu nog, dat hy nooit zou toestemmen in de verbintenis van Anna Klara met Molsdorf. Maar dezen maakten nu korte metten. Zy gingen naar hem toe en Molsdorf verklaarde hem half ernstig, half schertsend: „Met uw verlof, heer Erhard von Merken- berg, u is nog altyd in de macht van den vyand. Hertog Bernhard is nog niet ten volle overtuigd, dat u zoo onverdacht ia. en een wenk van my „Hoe? U wilt Molsdorf lachte. „Reeds eenmaal Het ik u gaan 2onde^ dwang, my troostend met de gedachte, dat t* uit eigen beweging erkenteiyk zou zyn. deedt het niet. Uzelf hebt my voorzichtigheids geleerd." „Nu, voor den duivel! Als ik gedwongen* word, wat kan ik dan uitrichten? Ik geefr myne toestemming!" Zoo werden Rudolph Molsdorf en Anns^ Klara een gelukkig paar. De heer Eihard verweet hun nog dlkwyis den dwang, dien zy ep hem hadden uitge oefend. Maar zy wisten zeer goed, dat hft zich gaarne had laten dwingen. Want dat was de eenige manier, waarop hot hem bespaar# kon biyven, zyne eigenzinnigheid op te geven. Na het huwelijk van het jonge paar ging de oude heer in Keilheim wonen. Daar ging het hem eindeiyk na veel tegtnepoed beter, want zyne aanteekeningen eindigen aldus: „Ten slotte ben ik in Keilheim gekomen, waar een betere tyd voor my aanbrak. R» innig bid ik den Almachtigen God, dat niet alleen my, maar ook myne kindoroc oi> kindskinderen verechoono van zooveel be proeving en ellende."

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1