hoogste rechterlijke machtdo publieke opinie, pat heeft mij tovreden gesteld." Pe Kamer zal vóór Paschen het wets ontwerp behandelen betreffende de hernieu wing der voorrechten, welke aan do „Banque de France" zyn verleend. De minister-president Loubet heeft gis teren aan de heeren Ribot en Bourgeois mede- decling gedaan van do verklaring, welke heden in Kamer ea Senaat zou worden voor gelezen. Naar men verneemt, zal de heer Loubet in dezo verklaring tot uitgangspunt nemen eene zinsnede uit oone rederoering van presi dent Carnot te Montelimart, waarin deze Zeide dat men alle vraagstukken, welke do getnooderen kunnen verontrusten, ter zyde moet stellen. Een beroep zal worden gedaan op do eensgezindheid en do aaneensluiting der republikeinen. Verder zal worden verklaard dat do regee- nng met den vasten wil is bezield, om orde en oerbied voor de wot in het land te bandhaven. Het Kabinet zal zich verklaren voor de handhaving van het Concordaat on do toepas sing dor organieke wetten. Do handelsverdragen zullen gehandhaafd worden. Met do verdere ontwikkeling der wapening zal worden voortgegaan. De diplomatie zal hare werkzame taak, wolke z\j zoo schitterend vervult, voort zetten. Daardoor verkreog Frankrijk bond genootschappen, welke als de beste waar borgen kunnen worden beschouwd voor do handhaving van den vrede, welke hot tegen woordig kabinet, evenzeer als liet vorige, zal be\ ore'oren. Dultschland. By de bespreking in den Rijksdag van den post, welke uitgetrokken is voor den bouw ran den kruiser „K. M.," wees de socialist Vollmar er op, dat het eiland Helgoland thans »en voorwendsel schijnt te worden voor den bouw van nieuwe schepen, niettegenstaande eerst bew.erd werd dat het bozit van dit eiland tegen eene vloot opwoog. De heer Vollmar is van oordeel, dat do tegenwoordige politiek tot ellende en bankroet zal vooren. Na eene langdurige gedachtenwisseling zyn ie gevraagde kredieten voor den bouw van io kruisers „K. M." en „F." geweigerd. De begrooting der buitengewone uitgaven werd goedgekeurd. Door 50 hoogleeraron van de hooge- Bcliool te Breslau is een adres aan den Prui- sischen Landdag gericht, waarbij de nieuwe schoolwet woidt afgekeurd. - De Pruisische minister van onderwijs heeft bepaald dat by do benoeming van onderwijzeressen de bepaling moet worden opgenomen, dat zij bij huwelijken met het einde van het schooljaar hare vaste aanstel lingen verliezen. I taille. De „Capitale" verzekert dat de regeering van plan is, van do Kamer nieuwe offers te vragen om den finautiêelen toestand te ver beteren. Dezo offers zullen bestaan in nieuwe belastingen ten bedrage van 40 millioen. Bovendien laat de minister var. financiën een wetsontwerp inzake de belasting op lucifers vooibereidon. Gemeenteraad vau Leiden. Zitting van hedennamiddag tc twee uren. Voorzitter: de heer Do Laat de Kanter, Burgemeester. Tegenwoordig de heeren: Juta, De Sturler, Drucker, Du Rieu, Verhey Van Wyk, Van Lidth de .Teude, Fockema Andreae, Van Reenon, Be l'oole, Verster van "Wulverhorst, Van Hoeken, Siegenbeek van Heukelom, Tieleman, Mhuyzen, Zaalborg, Hasselbach, Do Coeje, Kaiser, Was en Driessen. Later de heeren: Cock en Van der Breggen. Afwezig met kennisgeving do heeren Schneither, Zillosen, Van Hamel, Zaayer en Koetser. Door den Voorzitter werd medegedeeld dat o.in. waren ingekomen: Een verzoek van S. Van Leeuwen om ver gunning tot het makeu van eeno uitloozing in het stadsriool in de 4de Binnenvestgracht. Een verzoek van F. N. Knoch om restitutie ■van betaald schoolgeld voor zyn zoon Ernst, die in Januari jl. tot de H. B.-S. voor jon gens is toegelaten, over het eerste kwartaal van den cursus 1891/ÖJ. Een verzoek van J. Buys Jr. tot het doen Iplaatsen van hoogstens 20 wilgenboomen voor ztfne woning aan den Zyidyk onder Leiderdorp. Een verzoek van de weduwe Belterman, gob. B. TV. C. T. De Both om eervol ontslag uit hare betrekking van adjunct-stadsvroed- ▼rouw. Eon verzoek van D. Kooreman om den eigendom van een strook gemeentegrond van de Hoefstraat, in verband met do verbouwing van het perceel Hoefstraat No. 29. Een verzoekschrift van den ritmeester Van Exter to 's-Bosch om restitutie van betaald schoolgeld lager onderwijs. Verder werd medegedeeld dat op 1 Maart 10,000 van de opgenomen gelden is afge lost, zoodat nog is opgenomen een bedrag van 15,000. Aan do orde kwamen de volgende punten: 1®. BonoemiDg van ec-De RaadscoDimisflio van drie lerfen tot onderzoek vun Let vomntel van Uur- yeiaeeètcr en Wetboudore. betrek Lelijk do door do Ltidseho Duinvratmnaatdcbappi] te «duiten geldleen inp. 2°. Voorn el lot aauvaardin; van het door Mevrouw D i RieuSauiij i Kluit aan do pimoento aan- gobóden geecbenk.(45 en 48) 3®. Verzoek van Iï. B. P«-d, om vrij-telling ot tc-nig- bftahup van ec-Loolgcld, r*ymuK»icta. (51) 4°. Idem van Pi-thenen der Nrderd -11rgonoenlo alhier, ter bekominp io gebruik vau gemeente grond ar.n do Vervoj-btiaat. (53) 5°. Idem van C. A. E. N«-eb om terugbetaling of vrijstelling vau schoolgeld Boogero liorgu'u hooi voor Meiajea. (54) 6®. Idem a!a oren van de wod. dr. J. A. Vau Dis sel. (59) 7®. Idom van 31. IT. Van Waveren, om oeno ttit loozing te mogou maken aa.u bot riool in de Van-dei-Werl-straat. (55j 8°. Idem van W. Brommer, ter bekoiuing van ge meentegrond aan de X*rm>*(raat. (56) 0°. IJc-m vau bot Bte'.uur der Practischo Ambacbta- school ter bt-koming van t rond bui.eu do Haag poort voor de opr chtiog van een atboolgobouw. (28, 37, 44 en 50) 10°. Voorstel betrekkelijk de Losten van den bnnw der Gehoorzaal, met «-tast vbd al' ea overschrij ving, begroot'np dienst J891 (31, 49 «n 57) 11". Idem tot bet verleenen mn cent? yiatili-.-atie voor dieneton door bel GKrnizoen bewezen bjj gelegenheid van bet bezoek van Hare Hajoateiten aan de gemeente. (08j 12". Btzwasn-chrifleo tegen liet Kohier der Plaatse lijke Direct»? Belasting, dienst 199/. (38) Tot leden der Raadscommissie, bedoeld iu punt 1, werden benoemd de heeren Drucker met 17 stemmen (1 st. was uitgebrael t op den heer Driessen, 1 op don lieer Gock on 1 bilj. was in blanco), Driessen, met 10 stem men (1 at. was uitgebracht op den lieer Was en 3 op den heer Cock), en Dekhuyzen, met 13 stemmen (op den heer Cock waren 7 st. uitgebracht.) Do gekozenen namen do benoe ming aan. Het voorstel, vervat in punt 2, werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Op dezelfde wijze werd, overoonkomstig de voordracht van B en Ws., afwijzend beschikt op het verzoek van R. N. Pen (punt 3). Punt 4 gaf den heer Du Rieu aanleiding om te klagen over de vernielzucht der Loidsche jeugd. Daarom zou hjj to meer stemmen vóór het verzoek van heeren Diakeoen, dat unaniem werd goedgekeurd. Achtereonvolgens word gunstig beschikt op de punten 5 8. Punt 9: Nu do minister van binnenlandsche zaken voor onderscheidene ambachtsscholen toelagen van grooter bedrag dan tot nog toe op de begrooting heeft gebracht, hoeft ook de Leidsche Ambachtsschool, die steeds in bloei toeneemt en tydeiyk wellicht goed, maar op den duur onvoldoende gehuisvest is, eene subsidie van Rijkswege in 'i zicht van 6000, voor hoog noodige uitbreiding. Een vermogend ingezetene heeft, in verband met die aanvrage, een renteloos voorschot beschik baar gesteld van 36000, af te betalen in jaariyksche termijnen van 2000, voor den bouw eener school voor 100 leerlingen. De bestuurderen der inrichting vragen nu van de gemeente een ruimer terrein voor den bouw dier school met directeurswoning, en wel om dat terruin kosteloos af te staan. Do school zou dan komen te staan aan den Haagweg, by de grens der gemeenten Leidon Zoeterwoude, aan de nieuwe vaart, waar nu do wachtkamer staat voor de IJselstoomtram. Daarop waron door B. en Ws. en de com missie van linanciën adviezen ingediend, waar tegen door het bestuur der Ambachtsschool bezwaren waren ingebracht. Du heer Kaiser vroeg of er dientengevolge van B. en Ws. een nader voorstel te wach ten was, waarop door den Voorzitter werd geantwoord «Jat Uit a an de Raadsleden zclven zal afhangen. Verder deelde de lieer Kaiser medo dat er wel bezwaar bestond tegen liet voorstel der commissie van financiën, dat de bouwplannen door den Raad worden goedgekeurd, niet dat zo aan B. un Ws. wor«ien CFërgelogd. De heer Van Hoeken kan zich wel ver eenigen met den door B. en Ws. voorge- stolden koopprijs a ƒ3 per centiare, mits de betaling niet geschiede in termijnen, maar dadelijk in haar geheel by de overdracht. De prys is z. i. in verband met de ligplaats van den grond (gceno achterbuurt) reeds gering genoeg. Men heeft hier echter met eene nut tige instelling te doen, niet met particuliere personen. Hij maakte daarvan oen voorstel. Op eene vraag van den Voorzitter deolde do heer Kaiser, als bestuurslid der school, mede dat bij daaromtrent niet in deze ver gadering een definitief antwoord kon geven. De overige bestuursleden kunnen dit voorstel te bezwarend vinden. De Voorzitter wees er op dat door B. en Ws. was voorgesteld om do betaling der koop som te doen plaats hebben in termijnen, loo- pende over IS jaren. De heer Dekhuyzen bleef zich houden aan hot advies der commissie van financiën, en maakte daarvan een voorstel, nader eenigszins gewijzigd ton gevolge oener opmerking van den Voorzitter, in uen geest nldat besloten worde tot verkoop van bedoelJen grond, zon der de daarop aanwezige boomon, tegen een koopprijs van 3 per centiare, welke zal worden voldaan uilorlyk in jaarlyksche ter mijnen van ƒ2000, te beginnen in 1893, onder voorwaardo «lat do bouwplannen zullen worden onderworpen aan de goedkeuring van den gemeenteraad en dat de kooper gestand zal doon do vergunning, aan de IJsel-stoomtram- wegmaatschappy verleend tot het leggen van rails. Do heer Van Koeken bleef'aan contante betaling de voorkeur geven, torwyl de heer De Gooje, dankzeggonde voor do reeds be toonde wehvillendheiii tegenover de school, er op bleef wijzen dat aan do goedkeuring der bouwplannen door don gomeonteraad wel eenigo bezwaren verbonden zijn, daar dit oponthoud zou geven, en een spoedige aan vang met den bouw daarentegen wenschelijk is, ook met het oog op het spoediger ver krijgen der Rijkssubsidie. Spr. acht overleg ging der plannen aan B. en Ws. voldoende. De heer Was kon zich over 't algemeen wel veroenigen mot het voorstel der com missie van financiën, doch wees er op dat in het koopcontia«;t eene nadere bepaling omtrent do betaling moet wol den opgenomen, alsmede om'rent een mogelijk terugkeoren van don grond aan de gemeente bij uiot-vol- doening am de gestelde voorwaarden of we gens andero oorzaken, gelijk mede door den heer Fockema Andreae word opgomerkt. De heer Was stelde voor om de betaling to «ioon plaats hebben in jaarlyksche termijnen met bijbetaling der rento van liet nog niet afge loste gedeelte der koopsom. Do heer Dekhuyzen bleef zijn voorstel handhaven om de plannen aan den gemeente raad te doen overleggen, in verband met hetgeen met de Stadszaal is geschied, hotgeen tot lecfing moet strekken. De hoer Kaiser wees er op dat hior geen sprako is van een gemeentegebouw, maar van eone particuliere inrichting, die zelve don bouw moot bekostigen. Do hoer Do Sturler geloofde dat de heer Dokhuyzen met doze verklaring wel genoegen zal nemen. Dit was echter niet het geval, want do heer Dekhuyzen had dc plannen, welke hy slechts schetsjes noemde, gezien, en vreesde dat het inegeiyk is, «Jat men niet voor do bepaalde som zal kunnen bouwen, en dan zal men weer by den liuad om eeno hoogoro subsidie komen. De Voorzitter achtte de goedkeuring der plannen door den Raad, bestaande uit 27 leden, slechts eeno schynvertooning. Het kleinere college van Dagelijksch Bestuur acht hy daar- too beter in staat. Om eene hoogere subsidie kan men bovendien niet komen, want komen bestuurderen «Ier school te kort, dan moeten zy zclven daarin voorzien. Einaelyk werd tot stemming overgegaan. Het voorstel van B. en Ws. om te verklaren dat het terrein wordt afgestaan, word aange nomen met algemeene stemmen. Dauina werd gestemd over het amenderaent- Dekhuyzcn om den koopprijs te bepalen op 3 per centiare, te betalen in jaarl. ter mijnen van ƒ2000. Het werd ook aangeno men mot algemeene stemmen. Hot amcindui.;u!.t-Was om ook de rente van het nog niet betaalde in rekening te brengen, waangenomen met 19 tegen 3 stemmen Tegen stemden de heeren Hasselbach, Verhey Van TYyk en Kaiser. Daarna kwam in stemming het ander ge deelte van het amendoment-Dekhuyzen om de bouwplannon aan den gemeenteraad over te leggen, hetgeen met 18 tegen 4 stemmen werd verworpen. Voor stemden de heeren Cock, Dekhuyzen, Van Hoeken en Driessen. De plannen zullen dus alleen aan de goed keuring van B. en Ws. moeten worden onderworpen. Eindstemming over het geheelo voorstel werd niot gehouden, dat aldus gewijzigd als goedgekeurd werd beschouwd. Daarna kwam punt 10 der agenda aan de ordedo rekening enz. van den bouw der Stads zaal. Zooals vroeger medegedeeld is, is 03 rekening ongeveor ƒ25,000 hooger dan de begrootingssom 152,550). B. en Ws. hebben b\j het overleggen der rekening reeds gewezen op allerlei oorzaken, wolke tot do verhooging meegewerkt hebben. Do commissie van financiën heeft geadvi seerd, maar niot zonder leedwezen, de reke ning goed te keuren. Tevens legde de gemeente-architect ee:i rapport over aan den gemeenteraad, zoodat ieder oordoelen kan. Do winter heeft schade gebracht, omdat nu portland cement in plaats van do voor geschreven tras is gebezigd, de groote zaal verwarmd moest worden voor het stucadoor- work, wat geko6t heeft aan cement ƒ390, verwarming ƒ131.75, schadevergoeding aan monteurs ƒ107 en ƒ350 voor langdurig en extra toezicht. Voor do verwarmingsinrichting, op 15,000 begroot, moest, omdat niet gerekend was op een benoodigden zeer diepen kelder en een geheel kanaalnet voor verschen toevoer van lucht, do som verhoogd worden tot ƒ21,700. Voorzieningen moeten getroffen wordon wegens den toestand van den bodera, die eerst by onderzoek, oene goede kleilaag bleek te bo- zitten, maar waar later beerputten, riolen enz. werden gevonden. De belendende ge bouwen hadden, nu zy bloot kwamen, meer herstelling noodig dan waarop gerekend was De gemeente-architect vertrouwt den Raad overtuigd to hebben, dat geen onnoodige uit gaven gedaan zjjn, maar integendeel getracht is, de meest mogelijke zuinigheid in acht te nemen. In de zitting van heden legden de heeren Juta en Do Sturler verklaringen af dat zij wethouders zyn geworden nadat de beslis smgen omtrent het gebouw reeds naren ge vallen. Do heer Siegenbeek van Heukelom ver zekerde dat in de overgelegde rapporten van B. en Ws. verschillende raadsels voor hein voorkomen (ook wat het voorstel belreft om de posten op de begrooting te dekken), welke raadsels nog worden vermeerderd door bet rapport van den gemeente-architect. Spr. stelde voor om eene commissie uit don Raad te be noemen, ten einde een onderzoek in te stellen naar hetgeen gebeurd is. Die commissie kan zich dan nog een of meer deskundigen toe voegen. Dit voorstel werd voldoende ondersteund, door den hoer Van Hoeken zelfs zeer gaarne, want er hebben overschrijdingen van eerst geraamde geldon (o. a. wat do verlichting betreft) plaats gehad welko hem onbegrypelyk voorkomen en in het rapport van den ge meente-architect komen verklaringen voor, wolke hy niet gaarne voor zyno rekening zou nemen. Het amendement-Van Heukelom werd vma- genomen met 19 togen 2 stemmen. (De hear Kaiser had inmiddels de vergadering ver laten). Tegen stomdon de heeren Cock en Hao- selbach. Reeds dadelyk werd tot benoeming djer commissie overgegaan. Gekozen werden de heeren Siegenbeek Van Heukelom met 11, Zaayer (die inmiddels ook de vergadering heeft verlaten) met 11 en Van Hoeken met 16 stemmen. Den hoer Zaayer zou van de benoeming worden kennis gegeven; de beide andere heeren namen haar aan. Ten aanzien van punt 11 der agenda had de commissie van financiën een toestemmend advies uitgebracht. De heer Du Rieu kon er zich echter niet zoo dadolyk mee vereenigen dat voor de diensten, door het garnizoen bij hor box<»ek der Koninginnen bewezen, dooi de g<wueu:>»e een bedrag van ƒ100 zou moeten worden be taald. Wel herinner: ii j zich uit zijn student' n- tyd dat hulp vun Het garnizoen by seren --s of andere fuestelykheden bewezen, door net corps moest worden vergoed, doch by meende

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 3