ik verzoek het u ter wille van allen wier be langen bier behandeld worden verleent mjjn opvolger, wie by zyn moge, dezelfde mede werking. Ik verzoek het u ook in zyn belang. By de vorkiezlng van een president van het collegium van het Leidsch Studenten corps bleek dat eene herstemming noodigzal zijn tusschen de heeren A. R. Zimmerman en-C. G. J. B. Henny. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-York, door middel van het stoomschip „Workendam", van Rotter dam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlyk Zaterdag ochtend om 7.55 bezorgd zyn. De wijze van verzending behoort duidelijk op hot adros vermeld te worden. De Nederlandsche mail met berichten uit Batavia, tot 26 Jan., wordt morgenoch tend alhier verwacht. „EfFatha", vereeniging tot bevordering van Christelijk onderwijs en opvoeding voor doofstomme en blinde kinderen en jonge lieden te Leidon, heeft eene gift van ƒ2000 ontvangen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen is te Alm- kerk c. a. ds. M. J. Sanders, te Woubrugge. De gemeenteraad van Amsterdam heeft benoemdtot derden onderwijzer aan de open bare lagere school 1ste klasse de heeren G. A. L. Spelberg, te Bodegrave, en D. Yan Emmerik, te Haarlemmermeer. Door het bestuur der Reenwyksche pol ders is besloten eene geldleening, groot ƒ50,000, uit te schrijven, ten behoeve van het te stichten stoomgemaal. Wegens het voortdurend verminderend getal sollicitanten naar onderwljzersbetrek- kingen in de provincie Friesland, gaan de ge meenteraden voort met het vorhoogen der onderwljzersjaarwedden. Thans heeft vóór eenige dagen weder de gemeenteraad van Utingoradeel besloten, de jaarwedde van den te benoemen onderwijzer met hoofdakte aan de openbare lagere school te Akkrum van ƒ600 tot ƒ700 te verhoogen. Op de stations der Staatsspoorwegen gelden de volgende bepalingen ten opzichte van do tarieven voor vervoer van officieren van het Indische leger, waaromtrent in don laatsten tyd, bepaaldelijk in de laatste dagen, by belanghebbenden verkeerde opvattingen bleken te bestaan. Aan heeren officieren van het Ned.-Indische leger in burgerkleeding mogen, op vertoon van een Indischen doorloopenden verlofpas, geene militaire plaatskaarten worden afge geven. Zyn dezelfde officieren echter in uniform gekleed of wel voorzien van een reisorder of verlofpas, afgegeven door eene bevoegde autoriteit hier te lande, dan is het militair tarief wel van toepassing. By het personeel van do posterijen zyn verplaatst: do commies D. Yan Os, van Rot terdam naar 's-Gravenhagede commios Ph. Yan Zuiden van Osch naar Rotterdam, en is ontslagen de brievengaarder C. Kaandorp te Bergen (N.-H.). By de telegraphio zyn verplaatst de tele graphist H. Van den Heuvel van Goor naar Amsterdam; de commies 3de kl. L. C. Flei scher van Terschelling naar Amsterdam, en is verlof verleend aan den commies 2de kl. S. E. Heukers te Arasterdam (voor 1 jaar). In navolging van voreenigingen als te Berlyn en andere plaatsen heeft zich ook te Ruhrort eene vereoniging van Nederlanders gevormd met het doel behoeftigon landgenooten bystand te verleenen en den band der aldaar verblyfhoudende Nederlanders meer innig te doen worden. De consul der Nederlanden, de heer August Holtkott, heeft zich bereid verklaard het eere voorzitterschap dier vereeniging te aa i vaarden en staat haar met raad en daad krachtig tor zyde. Het aantal der te Ruhrort en i. o. wonende gegoede Nederlanders is zeer gering, daaren tegen dat der behoeftige, o. a. uit den arbeiders- en schippersstand, zeer groot. Vandaar de herhaalde aanvragen tot ondersteuning, waar aan door particuliere giften onmogoiyk altyd kan worden voldaan en waaraan ook het Nederlandsche Consulaat in vele gevallen niet mag beantwoorden. Daar het der vereeniging niet mogelyk is to Ruhrort onder de landgenooten voldoende middelen tot bystand te verkrygon, komt haar het vaderland als aanguwezen voor ook daar een boroop op ondersteuning to doen. In do overtuiging, dat in Nederland rnot teverg fs een beroep op milddadigheid gedaan 1 wordt, i:i 'tbyzonder daar, waar het landge- I nooten geldt, noodigt het bestuur uit, hetzy door een buitengewoon lidmaatschap, hetzy door eene bydrage mede te heipon, dat do schoone, maar moellyke taak dor vereeniging naar bohooren vervuld wordt. De contributie voor buitengewoon lidmaat schap bedraagt jaarlijks ten minste slechts 8 mark. Dat het goede doel der vereeniging voor allen eene aansporing zjj, haar naar hun ver mogen te ondersteunen! Het bestuur van genoemde Nederlandsche Vereeniging bestaat uit de heeren Jan Hoos, voorzitter; P. W.Scbiebergen,onder-voorzitter; A. J. A. Lonsvelt, secretaris; H. J. E. Hey mans Ezn., onder-secretaris, en P. Van Kleef, penningmeester. De Staatscourant van 25 dezer bevat oen koninklyk besluit van 13 Februari jl. (Stsbl. 43), waarby, met vervallenverklaring van het koninklyk besluit van 10 Jan. 1S91 (Stsbl. 24), houdende vergunning aan F. Kort- lang, te Ermeloo, om het landgoed 's-Heeren Loo aldaar in te richten tot een gesticht voor idioten, gelijke vergunning wordt ver leend aan de Vereoniging tot opvoeding en verpleging van idioten en acbterlyke kinderen, gevestigd te Utrecht. Wegens liet voorkomen van het mond en klauwzeer onder het vee in aan Neder land grenzende landen, heeft de Commissaris der Koningin in Friesland het in het belang van den gezondheidstoestand van den Neder- landschen veestapel noodig geacht de door hem verleende vergunningen tot invoering van rundvet uit sommige plaatsen van Duitsch- land in te trekken. Het stoomschip „Bromo", van Java naar Rotterdam, is 24 Febr. Ouessant gepasseerd; de „Deucalion", van Amsterdam naar Batavia, is 23 Febr. Port-Said gepasseerdde „Prinses Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 24 Febr. te Genua; de „Rotterdam", van Nieuw-York naar Amsterdam, is 24 Fe r. Scilly gepasseerd; de „Merapi". van Rotter dam naar Batavia, arriveerde 24 Febr. te Port-Said; de „P. Caland" arrivec-rdo 22 Febr. van Amsterdam te Nieuw-York; de „Prins Hendrik" vertrok 24 Febr. van Batavia naar Amsterdam: de „Prins Willem I", van Para maribo naar Havre en Amsterdam, is 24 Febr. Ouessant gepasseerd; do „Utrecht.", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 24 Febr. van Southampton; de „Veendam". van Nieuw- York naar Rotterdam, is 24 Febr. Wight gepasseerd. De gewone audiëntie van den minister van bmnenlandsche zaken zal op 27 dezer niet plaats hebben. By koninklyk besluit is benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam, mr. W. A. L. Dorais, thans vice-president der arrondissements rechtbank aldaar. Benoemd tot kantonrechter-plnatsvervanger in het kanton Helder jhr. J. C. W. Strick van Linschoten, burgemeester van Tessel. Met ingang van 1 April a. s.: lo. de com missaris der loodsen, tevens ontvanger dei- loodsgelden te Brouwershaven, J. Van Hobo ken, als commissaris dor loodsen overge plaatst naar de standplaats Hoek-van Holland 2e. de commissaris der loodsen aan den Hoek- van-Holland, M. M. Lourens, als comm. der loodsen, tevens ontvanger der loodsgelden, overgeplaatst naar do standplaats Brouwers haven. Verleend een pensioen van ƒ46 aan A. M. Vos, wed. van den gewezen postbode C. De Brouwer. Benoemd tot belastingontvangerste Dok- kum D. Th. Van der Zwaag, thans te Wilder- vank; te Gorkum H. J. Van Mierop, thans te Vlissingenbevestigd als ontvanger te Eindhoven H. B. H. Mabingre, wiens benoe ming te Groningen is ingetrokken; benoemd te Groningen W. H. J. Van Hien, thans te Zwolle: opgeheven met 1 Maart het ontvang kantoor St.-Odilienberg en ingesteld een kan toor Roermond (buitengemeenten). Gemengd Nlem De verleden jaar uitgestelde behandeling der zaak van H. G. F. B., te Leiden, die in September a. p. aan de Witte- brug te 's-Hage logeerde en een paar jongen mannen, Jie uit naam van hunne patroons om geld kwamen, dreigde de trappen af to gooien, en ook werkelyk een der knapen met een stok afranselde, werd heden voor de Haag- sche rechtbank hervat. De liekl. beweerde, da* hij, ziek te bed liggende, door de maners ergcrlyk was ge hinderd. By vonnis van den 5den Oct. a. p. word bekl. veroordeeld tot 3 weken en heden vor derde het O. M. bevestiging van dat vonnis. Voorts vorderde het O. M. in de heden gehouden strafzitting voor W. v. L., schil dersknecht, wonende te Delft, on voor P. V., visschersknecht, wonende te Gouda, wegens het stelen van eendvogels, voor ieder 1 jaar gevangenisstraf; voor D. W., gewezen bode bij den Schuttersraad te 's-Hage, die eene juffrouw, by wie hy inwoonde, ernstig mishandelde, 3 maanden, terwijl bovendien door mr. Stipriaan-Luïs^ius Jr., als gemach tigde, eene schadevergoeding van 150 word gevorderd Uitspraak over acht dagen. H. A. P. B., die zich schuldig maakte aan diefstallen in het Hofje van Nieuwkoop en het Heiligengoesthofje te 's-Hage, werd ver oordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf. Te Katwyk is men ijverig bezig den weg van Katwyk aan Zee naar den tol te Katwyk aan den Rijn met drie ryen boomen te beplanten. De beplanting geschiedt naar een systeem, dat ook te Scheveningen met gunstigen uitslag is gevolgd. Het zou voor zeker eene belangrijke verbetering en voor Katwijk als badplaats van groote waarde zyn, indien do pogingen gelukten en dos zomers een weinig lommer do wandelaars voor de brandende zonnestralen beschutte. In den afgeloopen nacht is door de politie aan het strand te [Scheveningen gevonden het lyk van een onbekend man, die even te voren in zee was verdronken. Do man was gekleed in dubbelo overjas, zwart fantaisie-pak, halfhcmdje, wit overhemd, rood baaien gezondheid, flanellen borstlap, wit tricot borstrok, gemerkt A. L., wit keperen onderbroek, lange witte kousen, lage schoe nen met hoefyzers onder de hakker., zwarten fantaisie-hocd en zwarte das. Op het lyk is gevonden oen groene beurs, waarin ƒ0.525, een blanco notitieboekje en een overhemds knoopje. Het signalement van den man luidt: 55 a GO jaar oud, 1.72 M. lang, hoog voorhoofd, grys haar, dito wenkbrauwen, blauweoogen, gewone neus, mond en lippen, slechte tanden, spitse kin, donkergrijze bakkebaarden, rond aangezicht, gowoon postuur en geene bijzon dere kent eekenen. Men meent dat de man een Israéliet is. Do commissaris van politie, belast met het beheer der centrale afdeeling, verzoekt ten spoedigste inlichtingen omtrent dit lyk. Uit Ochten wordt aan de „N. L. Crt." gemeld: Maandag-avond werd oneer Echteld zekere H. Van der Kolk uit Liende verrader? lyk aangevallen door een boerenknecht J. J. N., uit Echteld, die hom zoodanig verwondao, dat hem de ingewanden uit het lyf hingen. Twee artsen, oen uit Ochten en een uit Tiel, hebben den doodelyk verwonde verbonden, die gistermiddag is overleden. Hy was onge veer 26 jaar oud. De dader is in verzekerde bewaring gebracht naar het huis van arrest to Tiel. Uit Penzance wordt gemeld dat ten gevolge van den laatsten storm een groot schip is verongelukt, vermoedelijk eenSpaansch. Eene boot sloeg in de branding ten onderste boven en al degenen, die zich er in bevonden, zyn verdronken. Op eene aan de kust aan gedreven plank komen eenige Spaansche woorden voor. Ook eeno overjas werd op strand gevonden, vermoedelyk afkomstig van het schip, dat vyf mylen bewesten genoemde haven op de étist verongelukte. In de zakken worden do cumenten gevonden, waarin do namen „Fra- tellie Fabris," kapt. Fabris, voorkwamen. Ook waren er brieven van den gezagvoerder ge adresseerd aan de firma De Clark Co., te Antwerpen. Eene kist jenever, gemerkt I. K. E. 91, Wynand Focking, Amsterdam, is mede aangedreven. Volgens een telegram uit Tangier, is het schip „Nina Schiaffino," van Grand Popo en de kust van Guinea naar Gibraltar voor or der, jl. Zondag op do hoogte van Spartel totaal verongelukt. Van de opvarenden, be staande uit den gezagvoerder en tien man, werden slechts vier man der equipage gered. De overigen, waaronder de gezagvoerder en twee zoons van den reeder, vonden liun graf in de golven. Hot Fransche stoomschip ^.Trignac," van Newport met kolen naar St.-Nazaire. is Vrijdag ochtend, tijdens zwaar stormwedor, op 20 myion afsland van Scilly gezonken. Zeventien man der equipage zyn door het schip „Mos- tyre," van Chester naar Par bes-'eind, gored en te Falmouth geland. De kok. een der sto kers en de kajuitspassagier zyn verdronken. Een der correspondenten to Brueiji schryft van 23 Februari aan de „N. R. c Wanneer men de loopende geruchten looven mag, dan is or ernstig sprake n dat Léon Peltzer, de beruchte moorden* van den advocaat Bemays, die, zooals m weet, deswege ter dood veroordeeld vu maar zyno straf in levenslange gevanger, straf veranderd zag, dezer dagen uit de vangenis zal worden ontslagen. Den 7$ Maart zal het tien jaren zyn, welke hy j eenzame opsluiting te Leuven doorgebracl heeft, wat gelijkstaat met eene gewone g vangenisstraf van twintig Jaren. De tegt; woordige minister van justitie Le Jeu; was destijds de advocaat der gebroede Armand en Lóón Peltzer. Zooals men zk herinneren zal, is Armand reeds eenige jar> geleden in de gevangenis gestorven. Een 2 5 - j ari g j o ngmonsch op Sa diniö, die verscheidene millioenen bezit, tot levenslange galeistraf veroordeeld wege: het dooden van een gendarme. Nieuwe goudvelden zyn in Transvaal gevonden by Middelburg. Dient< gevolge zfin er in de maand Januari alle reeds 2000 aanvragen tot exploitatie by regeering ingekomen. BUITIwN JL,A.IX Jt>. FraukryU. De heer Rouvier heeft de volgende com natie voor het nieuwe ministerie voorgeste minister-president en minister van financiê Rouvier; oorlog: De Freycinet; buitenlai sche zaken: Ribot; binnenlandsche zake Constans; onderwys: Bardeaux: mam Reynold; openbare werkenFavre; justiti Sonbet; landbouw: Develle; bande!: Roch koloniënEtienne. Het is echter twijfelachtig of Favre Sonbet zullen worden benoemd. Men verzekert nu reeds, dat het nieui kabinet uit officiëele bescheiden zal aantoon dat de Fransche regeering nooit hoeft na; ten de rechten van den Staat en van burgerlijk gezag tegenover de Kerk te h. haven. Yan de voorgestelde nieuwe ministers!: den Rouvier, De Freycinet, Ribot, Const; Develle en Roche reeds zitting in het kabinet; slechts vier portefeuilles zullen andere handen overgaan, terwyl het depa ment van handel, nyverheid en koloniën splitst wordt. De -Radical" schryft: Als de heer Car zyn9 verkiezing mocht vergeten en trachten eene persoonlijke reactionnaire st kunde te volgen, zal hy ministers vim die zyne medeplichtigen willen zyn. Laat echter niet zeggen, dat er geene meerderl is. Do meerderheid berust by de vryzin: republikeinen, die vast besloten zyn. duim breed gronds aan de royalisten en liberalen toe te geven. De „Lantcrne" zegt dat het ministi welks samenstelling in beginsel wordt m gedeeld, alleen kan beschouwd worden een persooniyk werk van president Carno beweert dat het in stryd is met de wensj dör republikeinsche meerderheid. Diilti*ohlftn<L Geiyk ieder jaar, nam de keizer ook gis' deel aan het feestmaal van den provinc Brandenburgschen Landdag. Nadat een op hem was uitgebracht, sprak hy zyn uit voor de betuiging dor trouwe gevoi welke hem byzonder goedgedaan heeft, de keizer in zyne verdere toespraak luidt ongeveer als volgt: „Ik verheug er my steeds in, met del denburgers samen te zyn en erkenning myn streven te vinden. Want ongele wordt tegenwoordig alles bedisseld en hekeld wat de regeering doet. Den wordt alle rust en levenslust ontnome bij menigeen wordt de gedachte gewekt Duitschland het ongelukkigste en slechts stuurde land van de geheele wereld is. ware beter wanneer die ontevredenen en: peraars het stof van de voeten schudde zich aan onze ellende, onzen jammen toestand onttrokken. Zijzei ven zouden mede geholpen zyn en ons deden z? groot genoegen. ..Duitschland verkeert in eon overgang perk. De tegenwoordige opgewonden t| zullen door rustigo dagen gevolgd wc indien ons volk slechts ernstig vertro: stelt in God en in het eerlyke. zorp streven van den uit het stamhuis ge! heerscher. „Ik heb het vaste vertrouwen, dat de

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2