hoogleeraar in do letteren en wysbegeerto aan de Rijks-Universiteit to Leiden, herbe noemd tot lid dor commissie, belast met het afnemen der diplomatieke examens. Een pensioen verleend ten laste van den Staat aan mr. W. F. G. L. Francois van f 3034 'sjaars. Benoemd tot lid van liet college van regenten ovi' het huis van bewaring to Tiel mr. L. I. K Philips, president van de arrond.-recht- ba'V: aldaar. I'e kapt.-administrateur van kleoding D. B. De Geest, van het 3de reg. huzaren, op zijne aanvrage, op pensioen ges'eld en het bedrag van het pensioen bepaald op ƒ1300 'sjaars. Gemengd Nieuw». Hoewel geheel afgescheiden van de voor onze gemeente gehouden, nu ver- vall-en verklaarde, loting voor de Nationale *1;; tie, had die loting voor het naburige Zcererwoude ook ten Raadhuize te Leiden plaats, op 12 Febr. jl. Met laatstbedoelde loting is het, volgens't oordeel van C.Verwey, te Boetenvoude, ook niet naar belmoren, in zonderheid wat hemzelven of liever zijn naam betreft (men noemde zyn naam niet, maar wei eenzelfden op ééne letter na, nl. Vermey) toegegaan. Hy heeft tegen de loting gerecla meerd en Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland richten daarom per advertentie in ons blad van heden eene oproeping tot be- lnrghèbbenden bij deze loting. Door de heeren K. W. T u i n z i n g, .T jI is en ecnigo anderen to Rotterdam is eer.c som van f 122.03 geschonken aan het for. is voor oude en gebrekkige visschers te Kr.twyk. Het bestuur van dit fonds, bestaande uit de heoren L. Van der Plas, president, F. E. Meerburg, secretaris, en A. Van Rhjjn, pen ningmeester, heeft doze gift dankbaar in ont vangst genomen. Do arron dis semonts-r echt bank te msterdam, hedenochtend uitspraak doende in oo zaak van mr. W. F. Schimmel, heeft deze vrijgesproken van het hem ten laste gelegde. rzolfde rechtbank deed heden ook uitspraak in -'.o zaak van I-I M., oud-adjunct-commies ter so .etarie de* gemeente Nieuwer-Amstel, die voo.' 14 dagen terechtstond wegens het ver- va1; :hen van ingekomen rekeningen ten laste der gemeente en het plaatsen van valscho L.: :dteekeningen op bevelschriften tot betaling. Ka vrijspraak op verschillende punten is bokl. wógens valschlmid in authentieke akten, 10- r.iaal goplcegd, veroordeeld tot eene gevan genisstraf van 2 jaar en zes maanden. I en Amsterdamse li geneesheer is van plan om te Twelloo een gesticht voor zenuwlijders op te richten. Hij onderhandelt reeds over den aankoop van grond. Men schrijft uit Udon (N.-Br.) aan de ,Haarl. Ct.": Hier woont een landbouwer, die, naar hy beweert, de macht bezit, om lotelingen dor Nationale Militie te doen vrijloten. Daar het toeval wilde dat verleden jaar twee der door hem 'tor loting voorbereide jongelingen vry- Jootten, waren er reeds zeer velen, die bij den bewusten landbouwer hulp zochten. Uit Oes, drie uren ten noorden van Uden, kwa men er niet minder dan tien, doch werden allen afgewezen. Dit jaar waren zij, die, door zijné macht bijgestaan, moesten vrijloten, vier ii. ffetal; doch ongelukkigerwijze heoft niet hunner een vry nummer getrokken. Niet tegenstaande dit bewys zyner onmacht zyn er :och nog lieden, die hem vortrouwen schenken, wyl de man vooruit gezegd heeft aai hy 't nu niet zeker had, daar er thans vier waren, en hij er slechts twee uit de kazerne koeren kon. To Lobit hoerschen de mazelen dermate, dat de scholen moesten gesloten worden. Het stoomschip „Batavier", van Londen naar Rotterdam, is by Shadwelldok met de bargo „Richmond" in aanvaring ge- woest, ten gevolge waarvan dat vaartuig is gezonken. Persooniyke ongelukken kwamen niet voor. Het duel tusschen Tejervary, Hengaarsch minister van oorlog, en Ugron, hoofd der indepondenten in dat land, heeft ten gevolge gehad dat beiden thans in hechtenis genomen zijn op last van den keizer en ver- voed zullen worden. Do bewogingderworkloozear- h: .ers blyft in allo groote steden van Italis aanhouden, voornameiyk te Turyn en te Napels. Gisteren zijn to Turyn eenigo personen, die I zich tegon de oponbare macht verzetten, in hechtenis genomen. De vertegenwoordiger der maat- schappy „Sequah" in België is over de gren zen van dat rijk gezet. Volgens do laatste berichten bevonden zich aan boord van de „Prins Hendrik" der koninkiyke stoomvaart maat- schnppy „Zeeland," welke by Queensborough aan den grond zat, 110 passagiers, die tegelijk met de mail in kloine booten aan wal werden gebracht. De boot heeft nog eene lading van ongeveer 100 ton stukgoederen aan boord. Wanneer er echter geen storm opsteekt, zal de schade gering zijn. Zooals men weet, deed reeds do „Nederland" eene mislukte poging om de „Prins Hendrik" af te sleopon. Om vertraging in den maildienst te voorkomen, kreeg de „Nederland" bevel zonder verwijl met de mail voor Nederland en Duitschland naar Vlissingen terug te keeren, zoodat het schip zyne halve lading ongelost weder mede terugnam. De dagboot „Duitschland" heoft gisteravond de ..Prins Hendrik" te Queensborough afgesloept. Op oen trein van den New-York Centralspoorwog is op 21 dezer eene poging tot diefstal gedaan. Gedurende den rit van Syracuse naar Ro chester werd de conducteur door het alarm signaal gewaarschuwd; onmiddellyk begaf hy zich langs den trein en zag in den post wagen een gemaskerd man, bezig mot den brievenzak te openen. Toen de man bemerkte dat hy ontdekt was, trok hy eeno revolver en richtte deze op den conducteur. Dozotrok zich terug en deed don machinist verstaan, zoo snel mogelyk naar het eerstvolgend sta tion door to ryden. Daar aangekomen, opende men den postwagen en vond men de pakketten over den vloer verstrooid cn den postbeambte bewusteloos en uit verschoidene wonden bloe dende. Do misdadiger schoen ontsnapt te zyn. Maar op een der platforms zag men oen man van verdacht uiterlyk. Toen men hem wilde vatton, sprong hij op eene loc ^motief on begon oene vlucht langs de spooriyn. Zyne vervol gers zetten hem evenwel met eene tweede locomotief op het tweede spoor na, en haalden hem spoedig in. De vluchteling schoot op zyne hardnekkige vervolgors, maar sprong eindelyk van de locomotief en joeg mot een paard en kar, die dicht by den spoorweg stonden, het veld in. Ook toen achtervolgde de politie hem op dezolfdo wyze, en kreeg hem eindelyk na veel moeite in handen. Do man beweerde William Cross te lieeten, maar men meent in hem een beluchten spoorwegdiof, Oliver Perry gunaamd, gevat te hebben. Do brand in hot „Hotel Royal", te Nieuw-York, op Zondagnacht den 7den dezer, wordt door do bladen beschreven met een overvloed van bijzonderheden, welke een huirleger van verslaggevers hen in staat stelt te molden. Het hotel, op den hoek van 40th Street en 6th Avenue, bevatte 110 kamers en een paar honderd logeergasten. Het was propvol, want na do vermakelijkheden van een drukken Zaterdag-avond had oen aantal vrouwen en mannen er een onderkomen ge zocht. Menig schandaal, dat anders bedekt geblevon zou zyn, is door de ramp aan het licht gekomen. Even na drieën werd de ramp ontdekt. Het was doodstil in do stad; in het hotel had ioder zich tor ruste bogeven: alleen in het kantoor, op de straatverdieping,, was de boekhouder nog bezig. Het eerst schynt de brand ontdekt te zyn door don machinist van een, op eenigen afstand, voorbysnorrenden luchtspoortrein, die de vlam boven het dak zag uitslaan. Hy stopte en het de stoomfluit gillen wat zjj kon, in de hoop iemand wakker te maken. Het duurde wel een paar minuten toen eindelyk kwamen politie agenten en enkele voorbygangers op het fluiten af. In- tus8chen had ook de boekhouder van het hotel eerst eene lichte ontploffing gehoord, op hetzelfde oogenblik het bovengedeelte van de lift verlicht gezien, en weinige secon den later dien koker van onderen tot boven in lichtor laaie zien staan. Het gebouw had vyf verdiepingen op alle by na te geiyk sloegen do vlammen uit; do meeste trappen stonden terstond m brand. Eene wilde vlucht van slaapdronken menschen volgde: do meosten hoopten zich echter op in de balkons en galeryen aan den straatkant, met de vlammen achter en den afgrond vóór zich. Velen hebben hun leven gered met de touwen, die ingevolge de Nieuw-Yorksche politie verordening in elke kamer van een logement gereed liggen. Anderen zijn op goed geluk naar beneden gesprongen; nog weer anderen werden verlost met "brandladders of zeilkokers. Heldendaden worden gemeld van brandweermannen en politie-agontbDsom migen van de logeergasten toonden zie.1* dap per, anderen laf. Hot aantal omgekomenen is niet met zekerheid bekend hunne namen nog minder, want velen hadden zich onder valsche namen in hot nachtregister laten in- schryven. Eene karakteristieke byzonderheid een volijverig reporter van een dor bladen heeft van de verwarring gebruik gemaakt om dat register to stelen. Veel heeft hy er echter niet aan, want, zooals gezegd, een aantal namen was valsch en de politie ligt op de loer om, zoodra de dief zich aan oeno onbescheidenheid schuldig maakt, de hand op hem te leggon. De oorzaak van den brand blyft onbekend. Het moest waarschynlyk is een lok in de gasloiding; maar door den een of anderen logeergast, waarvan velen niet in nuchteren toestand verkeerden, kan ook eene onvoor zichtigheid begaan zyn. Over do licht- en dichtheid van het gebouw kan men oordeelen, als men weet dat hot in de dagblad berichten nu eens by een kaartenhuis, dan weder by eene lucifersdoos, een andermaal by eene met olie bestreken spanen doos, of by een brand stapel van stroo en leem vergeleken wordt. Het glom en blonk heinde cn ver, van geel gestukadoorde muren met den naam in gouden letters, van spiegelglas, van vergulde balkon leuningen, van kostolyke draperieën en gor dijnen, van mahoniehouten trappen en geci- reerde vloeren; maar het was een gepleis terd graf. Er bestond sedert lang plan om het door bybouwing te vergrooten, want zyne ligging behoorde onder de allergunstigste; gelukkig was daar nog niot van gekomen. ING EZONDENi Mijnheer de Redacteur! Vergun my eenige opmerkingen naar aan leiding van de jongsto toonoelcritiek in Uw blad van Woensdag! Do lezers worden in do eerste plaats ver gast op oenige aphorismen, die tot doel heb ben de dwaasheid, de ongepastheid, deonfat- soenlykheid van het pessimisme aan de kaak te stellen. De philosophie des schryvers is de philo sophic der blymoedigheid. „Het leven is goed, wanneor men zyn bost doet met een glimlach om de lippen, met een vroolyk gelaat door de straten des levens te wandelen." Sic! Het is byna ongolooflyk, dat op het einde der 19de eeuw in ons vaderland dergeiykè huisbakken beschouwingen voldoende geacht worden om den staf te breken over mannen als Tolstoi en Ibsen, ernstige, onvermoeide den kers, geene kamergeleerden, maar menschen, die hot leven in zyne verschillende schakeo- ringen meegeleefd hebben, die met hunne gan- sche ziel de waarheid zochten. In deze tooneelcritiek wordt het meest oppervlakkig optimisme gehuldigd, dat zich denken laat. Het schynt wel, althans de sein y ver geeft alle recht zulks te veronder stellen, dat ZEd. blind is voor de groote misstanden op allerlei gebied. Indien dit niet het geval is, laat zich moeilijk zijn afkeer verklaren tegen de pogingen van hen, die op die wondeplekken in onze samenleving wyzen, met goen ander dool dan om de ontevieden- heid te wekken, die ZEd. zoo schuwt. Die ontevredonheid met het bestaande is noodzakoiyk; zonder haar geen prikkel tot verbetering. Vooruitgang op maatschappelyk en zedelyk gebied is met zelfgenoegzaamheid onbestaanbaar. Ik werp my hier niet op als verdediger van een oven oppervlakkig, een ziekelyk pessimisme, maar ik acht het noodig te waar schuwen tegen do extremen. Het komt my voor, dat de geachte schry- ver door zyne antipathie tegen de kunstrich ting, waartoe de auteur van „Eene Slavin" behoort, zich heeft laten verleiden tot een niet geheel onpartydig oordeel over de waarde van het stuk. De goede eigenschappen, die dit kunstpro duct zeer zeker bezit: de boeiende dialoog, de spannende actie, die velen gedeelten eigen is, geven het recht op eene andere qualificatie dan die van wanproduct. U dankend voor de verleende plaatsruimte, Leiden, Uw Dw. 24 Febr. 1892. C B. Mijnheer de Redacteur! Het is niet myn wensch den stryd tege den inzender van bovenstaand stuk te aar vaarden. C. B. schijnt pessimistische neigingêiï l; koesteren; ik, den Hemel zy dank, heb h* leven niet zoo donker, niet zoo zwart leere: jnzien. ïk eerbiedig de moening van myn tegor. stander, my tevens het recht en ook het ge not voorbehoudende mijne levensopvatting te huldigen. Slechts tegen één zin van den heer B. wil ik opkomen, namelijk dezen, welke begint met de woorden „Hot is byna ongelooflyk" enz. - tot het einde. Waarvan weet de heer B. dat Ibsen, d* schrijver van .Nora", van „Spoken", enz, dat Tolstoi, de schepper van „Sonate a Kreut- zer" (heeft de heerB. dit werkje wel gelezen ?ji menschen zyn, die het leven in zijne verschil lende schakeeringen hebben meegeleefd? Beiden, Tolstoi en ook Ibsen, zijn menschen schuw; van Tolstoi is het algemeen bekend; wat Ibsen betreft, hierover hob ik eene uit gebreide biographie gelezen in een der num mers van „Die Gesellschaft, Monatschrift fur Litteratur, Kunst und Sozial-Politik," waarin zyne misanthropio levendig wordt geschetst Zyn nu zulke mannen, die het leven zoo veel mogelyk ontvluchten, nu werkolyk zoo by uitstek in staat om het levon te schilderen1 Hunne werken hebben ongetwyfeld eene groote waardetoch zyn zy daarom nog niet altyc waar. Mr. L. H. BUIT K NJLANB. Frankryk. Do heer De Freyeinet heeft de opdracht om oen nieuw ministerie te vormen van ce hand gewezen. Ook de heer Loubel heeft eene dergelyke opdracht geweigerd. Do ministeriëele crisis duurt dus onver anderd voort. De pers en de publieke opinie beginnen ongeduldig te worden. Volgens een gerucht heeft nu do heor Rouvier, de mini* ter van financiën in het afgetreden kabinet eene opdracht ontvangen. Eenige te Farys en in den omtrek wonende anaichisten hebben de vorige week, door in braak in het kantoor van eene steengroeve t9 Choisy, 330 dynamietpatronen gestolen. Een gedeelte van den buit werd den anarchisten to Levallois en Saint-Denis afgegeven; een ander deel aan de partygenooten te Parijs By eenige huiszoekingen werden 100 patronen teruggevondennaar aanleiding hiervan werden r> anarchisten aangehouden. De diefstal schynt in verband te staan met de plannen van d< Mei-botoogingen. üeljjië. Du leden der rechterzydo van de Kame van Afgevaardigden waren gisteren verga derd ter bespreking van de voorstellen var den afgevaardigde Coremans, strekkende tot verscherping der grondwettelyke bepalingen betreffende het gebruik der Ylaamsche taal De meerderheid verklaarde zich, na zeer hef tige beraadslagingen, er tegen. Het voorstel van den heer De Hemptinm tot afschaffing der grondwettelyke bepaling dat afgevaardigden, die tot minister benoemt worden, zich aan eene herkiezing moetei onderwerpen, werd aangonomen. Overigens bleek zeer duideiyk eene neiging om het werk der grondwetsherziening zoo veel mogelyk tot het strikt noodzakelyke t< beperken. Ook keurde de vergadering ten sterkste d verklaring af, door den heer Nothomb Zondaj afgelegd, dat hy bij de aanstaande verkiezin gen don radicalen afgevaardigde Janson nie: zou bestreden. Na do vergadering werd de premier Beer naort door den koning ten gehoore ontvangen! Men meldt uit La Louvière dat, tenge-i volge van gebrek aan bestellingen, verschei dene mijneigenaars besloten hebben, de werk zaamheden een dag in de week, waarschyniylj des Maandags, te laten stilstaan. Men spreekt thans over vermindering der loonen, met ingang van 1 Maart a. s. Met zekerheid kan worden gemold dat de Belgische regeering het letterkundig ve: drag met Frankryk vernieuwen zal. Groot-Britannië. Do motie-Samuel Smith, ten gunste derj scheiding tusschen Kerk en Staat in "Wale.:! is gisteren door het Lagerhuis met 267 tegei, 240 stemmen verworpen. Luidens bericht uit Nizza keert Glad stone in den loop der volgende week uil St.-Raphael naar Engeland terug.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2