Te Sassenheim vergaderde Dondei dag avond j.l. het departement „Sassenheim c. a." der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De opkomst van dames en heeren was buitengewoon groot, wellicht een gevolg van den goeden naam, dien de lozer van dien avond, do heer S. "Walrave, van Sassonhoim, als declamateur heeft. Door den spreker werden ten gohooro ge bracht: „De IJsclub" van T. A. Buis, „Een slaande Engel" van Fran9 Tinarlo en „Lub- berdina's twintigje", een feuilleton uit „De Amsterdammer.'1 Èn door voordracht èn door keuze der novellen viel don heer Walrave een welver diende by val te beurt. In plaats van wylen den heer O. De Frankrijker, te Boskoop, is do heor JWalraad Jr. aldaar tot poldermeester verkozen. In don ouderdom van bijna 89 jaar overleed te Zwammerdam de heer J. Herre- wyn, oud-lid der Provinciale Staten van Zuid- Holland, oud-wethouder der gemeente Aar- landerveen en bestuurder van vele inrichtin gen te Zwammerdam. Z\jn heengaan zal diep gevoeld worden, omdat hij, ofschoon hoog bejaard, door zijn helder oordeol, zijn zin voor al wat goed en schoon is, nog al tijd de raadsman was van velen en de ziel van veel, wat ten bate van Zwammerdam en omliggende gemeenten was opgericht. De Regeering heeft, naar wij vernomen, heden hare memorie van antwoord op het verslag over do dienstverlenging der militie, met eene wijziging in den geest als reeds eenige maanden geleden word vermeld, aan de Tweode Kamer ingezonden. De bijeenroeping der Kamer tegen 1 Maart kan nu spoedig worden te gemoet gezien. Het voornomen bestaat in het laatst der week van de wederbijeenkomst over te gaan tot het opmaken van candidatenlijsten voor het lidmaatschap van den Hoogen Raad en de Algemecno Rekenkamer. Naar laatstgemeld© betrekking solliciteoren vele gepensionneerde en actieve hoofdofficieren en ook eenige leden van de Tweede Kamer uit de kathulioke party. Het stoomschip „Didam". van Amster dam naar Nieuw-York, passeerde 19 Febr. Lizard; do „Lawang", van Java naar Am sterdam en Hamburg, passeerde 18 Febr. Perim; de „Prinses Mario", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 20 Febr. Dungeness; do „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 19 Febr. van Suez; de „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 18 Febr. Point de Galle; do „Spaarndam" arriveerde 18 Febr. van Rotterdam te Nieuw-York. Gemeugd Nieuws, Op uitnoodiging van den architect van het Sporttentoonstellingsbouw te Sche- veningen, den lieer Yan Liefland, vereenigden zich gisteravond in het hotel „Alteburg" te Scheveningen een aantal leden vande's-Gra- venhaagsche afdeeling der Maatschappij voor Bouwkunst om het gebouw, voor zoover het reeds is opgetrokken, te bezichtigen en voor zichzelven een oordeel te vestigen omtrent de soliditeit der grondslagen. De heer v. Liefland leiddo de heeren rond en, gaf hun alle inlichtingen, waarna, in het hotel torruggekoerd, nog eenige gedachtonwisseling werd govoerd. Het onderzoek is alleszins gunstig uitgevallen. Door den voorzitter der afdoeling werd dank betuigd voor do ontvangst. Tot do aanwezigen behoorde ook de diroc" tour der gemeentewerken. Het aantal der nog in leven zijnde oud-stryders is in do residentie nog mot één verminderd en wel door het over ly den van den Metalen Kruisridder S. A. Schürraan. De overledene, die bij de citadel van Ant werpen in oen gevecht een boen verloor en sedert op krukken moest loopen, was een goed bekende van do Hagenaars. 's Zomers was eon bankje op het Plein steeds zyn lievelingsplaatsje en voor hem was het dan een genoegen do gebeurtenissen uit vroe ger dagen aan hen, die bij den ouden invalido kwamen zitten, te verhalen en te spieken van den goeden, flinken Prins van OraDje. Gistermiddag to kwart over vie- ren vervoegde zich iemand by den lysten- maker B., op den Noord wa), te 's-Hage, met verzoek om eene boterham, daar hy in langen tyd niets verdiend had. Do vrouw des huizes ging naar boven om aan zyn verzoek te voldoen, terwyi by intusschen do gelegenheid waarnam in een bundel potlooden tusschon zyne jas te steken. De heer des huizes bemerkte dit door een koker, welke uitziet op den winkel, liep naar beneden en verzocht hem het ont vreemde terstond terug te geven, waarop de brutale gast als antwoord don man een pak slaag toediende als loon van zyno mensch- lievendheidDe onverlaat werd kort daarna in eene herberg aan de Twontstraat gearresteerd on naar het politiebureel overgebracht. Een treurig ongeval had gister- morgen plaats in eene der bijzondere lagere scholen te Rotterdam. Een onderwyzer had den vorigen dag een zesjarig meisje verboden gepofte paardenboonen te eten en haar daar voor oono bestraffing toegediend. Gisteren at het kind weer zulke boonen, mot het treurig gevolg, dat zy het te benauwd kreeg en op den grond viel. Voor dood werd het meisje naar de woning van den onderwyzer gedragen en op bed gelegd, waarop het ten gevolge van verstikking overleed. De moeder was nog terstond ontboden, doch kon slechts hare overleden lieveling in de armen drukken. Het lykje werd overgebracht naar de ouder- lyko woning aan de Lange Lynstraat. (R. Nbl) „De Amsterdammer" bevatte dezer dagen het volgende bericht: „Een zeer pijnlyken aanblik leverde gister middag een der veevagens op, behoorende tot den trein, welke te 4 u. 31 m. van Vlissin- gen te Amsterdam aankomt. Van de vier paarden, welke daarin geladen waren, was er eoD, waarschynlyk door de koude, gestorven. Het tweede lag zieltogend op den bodem, en een derde paard trapte het stervende dier met do hoeven herhaaldolijk op den kop, zoodat hot bloed er afdroop en een dor oogen, waarschynlyk door een hoefslag getroffen, er uit hing." Het Hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereoniging tot Bescherming an Dieren hoeft de aandacht van den minister van waterstaat, handel en ny verheid op doze zaak gevestigd. Omtrent den in- en uitbreker A. G. Koffijberg te Rotterdam en zijne arrestatie verneemt het „Rott. Nbl." nog het volgende: Ongeveer een uur zyn de vyf veroordeelden Donderdag 4 dezer bezig geweest om de deur van hot hok, waarin do arrestanten in hot gerechtsgebouw aan het Haagscho voer be waard werden, te forceoren, toen eindelyk een paneel zich begaf. Koffijberg liet er drie door do verkregen opening voorgaantoen hy hoorde dat ze ontdekt waren, en zag dat do veldwachters zich druk met hen bezig hielden, waagde hy eerst oeno poging om te ontkomen. Goed op de hoogte als hij was van de locale toestanden in het gerechtsgebouw, kostte het hem weinig moeite onbemerkt op straat te komen, nadat hy eerst door een kloin deurtje was gekropen. Buiten gekomen, nam hy eerst in eene tappory op hot Dooi water eene hartversterking, waaraan, zooals hy zeide, hij veel behoefte bad. Kort daarna bevond hy zich, zonder door zijne vervolgers gezien te zyn, op de Schie cn begaf zich te voet naar Delft. Voorts bezocht by Don Haag, Leidon en Arnhem, waar hij, volgens zyn zeggen, geld ontving. Woensdagavond 11. kwam by in Rotterdam en bevond zich Donderdagmorgen op de Kruiskade, toon tweo agenten hem zagen loopen, doch hem niet herkenden. Koffijberg wandelde kalm tusschen hen door, doch juist dat „kalm wandelen" op hot vroege uur kwam hun verdacht voor. Een agont ving een praatje met hom aan over het weer en vroeg waar hy zoo heen wandelde. „Ik ga naar myne moeder, die No. 3 woont aan de Gouvernestraat," was het antwoord. En Koffijberg sloeg dien weg in, maar de agenten gingen mede. In de Gouvernestraat gekomon, ging hy het ge noemde pand voorby, hetgeen de agenten bemerkten. Een van hen, die zich het signa lement van Koffijberg herinnerde, vroeg of hy ook kennis had aan een koloniaal. Koffij berg ontstelde op die onverwachte vraag en bleef hot antwoord schuldig. Om zokerheid te hebben of hy met Kof fijberg te doen had, gelastte de agent hem zyn pot oens af te zetten. Wel had de man oen andor aanzien gekregen, daar hy zich het haar had laten afknippon, maar toen herkende de oudste agent van de twee hem toch en arresteerde hem. Spoedig viel Koffijberg door de mand en bekende een en ander op het bureel van politie aan de Wittede-With- straat, waar by fouilleering een gulden en vjjftig cent op hem werd bevonden. Koffijberg is daarna naar de strafgevan genis aan don Noordsingel per celwagen vervoerd. BÜITKNLAND. Frftukijjk. De president der republiek heeft een bezoek van De Freycinet gekregen, waarby deze het ontslag van het ministerie indiende. Hy zal echter aan het hoofd van het ministerie bly ven, totdat er een nieuw gevormd is. Men be schouwt de crisis als zeer ernstig. Het schynt dat het onmogeiyk is, het tegenwoordigo ministerie weer bruikbaar to maken. Het parlementair diner, dat Donderdag-avond plaats had, begon eerst om 9 uren. De crisis vormt natuurlyk het onderwerp \an alle ge sprokken in het Elysóe. De Freycinet was voortdurend door vele personen omringd. Op de kleine Avondbeurs is de Fransche Staatsschuld 20 centimes gedaald. In do finan- tiëelo wereld is men zeer ongerust, te meer, daar men meent dat de minister van finan ciën Rouvier, die ernstig ongesteld is, niet in een nieuw ministerie zal kimnen zitting nemen. De mini8teriëele crisis is zeer onverwacht gekomen. Zolfs Hubbard had geen vermoeden dat zyn voorstel zulke govolgen zou kunnen hebben. In do stad heeft hot bericht van het voor gevallene in de Kamer algemeene verbazing gewekt. Men was do crisis afgewend. De minderheid, die voor het ministerie stemde, bestond uitsluitond uit gematigde republikeinen en opportunisten. Tegen de regeering stemden de rechterzijde, de radicalen, de socialisten en de Boulangisten. Twee en veertig gematigde republikeinen bobben zich van stemming onthouden. De Boulangistische afgevaardigde Laur heeft, dadeiyk nadat de val van het ministerie bekend was, weer eene dagvaarding gezonden aan don minister Constans, zonder daartoe de vergunning te vragen van den Senaat, waarvan de heer Constans lid is. Gelyk men zich zal herinneren, was het tusschen beide hoeren onlangs in de Kamer tot uitdeeling van klap pen gekomen en weigerde de minister Con stans te duelleeren. De „Univers" bevat eene encycliek van den Paus aan de bisschoppen on geloovigon van Frankryk. De Paus wyst voornamelyk op de in staat kundig opzicht heerschende verdeeldheid der Franschen aangaande de houdii g. welke tegenover de thans bestaande Republiek moet worden aangenomen. Elke regeoringsvorm, zegt Z. H., is goed, mits hy het algemeon welzyn ten doel hebbe. Wanneer de rogeo- ringsvorm wettelyk is ingesteld, moeten allen dien aannemen en niets beproeven wat strek ken kan om in den vorm vorundering te brengen. Men is aan de gestelde machten gehoorzaamheid verschuldigd, maar nimmer mogen wettelyke voorschriften, welke den godsdienst vyandig zyn, goedgekeurd worden. In Frankryk zijn onderscheidene wetten vastgesteld, welke op den godsdienst betrek king hebben, en hot kan geene verwondering wekken, dat sommige Fransche bisschoppon het onlangs als hun plicht beschouwden, in het openbaar hun leedwezen te kennen te geven aangaande den toestand, waarin de katholieke godsdienst wordt gebracht. Do Paus verklaart zich voor handhaving van het concordaat en noemt de scheiding van Kerk en Staat geen goed stelsel. ItsilSë. Ondanks de strenge maatregelen, door de overheid te Rome genomen, is men voor ongeregeldheden beducht. Een groot aantal winkels bleef gistermorgen gesloten. De werklieden denken niet eenstemmig over het voorstel betreffende eene algemeone werk staking. Velen wenschon aan don arbeid te bly ven. De volksleiders, die tot een algemeene werk staking opwekken, zullen vervolgd wordon. In do hoofdstraten zijn agenten van politie in burgerkleeding opgesteld, terwyl de troepen in de kazernen geconsigneerd zijn. Het gerucht loopt, dat reeds eenige sociaal democratische woordvoerders in hechtenis zyn genomen. Koning Humbert van Italië heeft een bodrag van 4000 lire gestort in de onderstands- kas der arbeiders van de afgebrande meel- en broodfabriek. De Kamer van Afgevaardigden heeft dezer dagen hot voorstel der parlementaire commissie, om toe te staan dat tegon eenige afgevaardigden, die de wetten betreffende het tweegevecht hadden overtreden, een gerechte- lyke vervolging werd ingesteld, met eene geringe meerderheid verworpen. De „Tribuna" deelt mode, dat de Ka mei na de vacantie met de beraadslagingen over de begrooting zal beginnen en dat c'aardocr verscbilenüe andere wetsontwerpen, v.-aarondet het ontwerp betreffende de ^poorwec n, voor eerst niet aan do orde zullen komen. Uit Luik wordt gomeld dat in talryko mijnen do loonon met 10 pet. zijn verminderd. Andere verminderingen worden verwacht. Ook do toestand in de motaalfabricken is zorgvol. Te Herstal hebban vele geweermak rs geen werk. Do volgende week zal in ver? hillende kolenmynen slechts vier dagon per -veek ge werkt wordon. Het agentschap van Reuter, te Londen, ontving van do Braziliaansche legat i do mede- deeling, dat do orde in den staat ('"ara her steld is door het ontslag van den gou verneur, die een partygenoot was van den .-dictator Da Fonseca. De beweging werd geleid door vo< standers van een wettelyken, constitutionala regee- ringsvorm, welke door de tegenwoordige admi nistratie wordt vertegenwoordigd. By na alle Staton handelden in <J nzclfden geest, wat aan den president der \-reenigde Staten van Brazilië, generaal Peixoin deze zaak groot gezag gaf. Telegram m <r- sn, DUNDEE, 19 Februari. In eene heden ge houden bijeenkomst van do voornaamste eige naars van jute-spmneryen en fabrikanten is, wegens de schaarschte van jute, besloten van 25 Maart a. s. af, gedurende zes maanden! de fabrieken des Zaterdags van elke week te sluiten. BUCHAREST, 19 Februari, Voor den Senaat zijn 38 conservatiovon en 7 liberalen gekozen, terwyl voor vier zetels herstemr ing moet plaats hebben. De oppositie onthield zich. MADRID, 19 Februari. De „Gazeia"maakt de opbrengst der belastingen over de oerste zeven maanden van het dienstjaar 1891 92 openbaar. Zy bedraagt 374,560,033 posetas, tegen 38S,811,327 pesetas in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. PARIJS, 19 Februari. Na afloop van een hedennamiödag gehouden kabinetsraad heb ben de ministers besloten, zich naar den president der republiek te begeven om hun gemeenschappelijk ontslag aan te bieden, in weerwil van het verlangen van laatstgenoemde, dat het ministerie zou aanblijven. De heer Ca root heeft daarop het ontslag der ministers aangenomen. [Het ministerie is bjjna twee jaren, van Maart 1890, aan het bewind geweest; in Frankryk een lange tyd. Slechts één minis terie der republiek heeft langer dan twee jaren bestaan, dat van Jules Ferry, van Februari 1883 tot Maart 1885. Het ministerie De Freycinet heeft Frankryk verlost van hot Boulangisme on het verbond met Rusland tot stand gebracht.] ST.-PETERSBURG, 19 Februari. By eene heden afgekondigde wet wordt het finantiëel beheer der spoorwegen Orenburg, Iwangorod Dombrowo, Orel—Griasy, RigaDuenaburg, KoslowWoroneschRostow, GriasyZari- zyn aan de rechtstroekscho controle der regeering onderworpen. ROME, 19 Februrri. De werkstaking der raotselaars is bijna algemeen geworden. Ook die der koetsiers breidt zich uit. De bruggen worden door de infanterie bewaakt. Do politie heeft hedennamiddag eenige ar beiders, die zich op het „Prati Costello" had den verzameld, uiteengedreven zonder tegen stand te ondervinden. Voor de poort van hot paleis Mattei, niet ver van de woning van den burgemeester, is heden een bom ontploft. Niemand werd echter gewond. HAMBURG, 19 Februari. Door de zware vorst in den laatsten nacht en de daarbij ge vallen sneeuw is hot dryfys op do Elbe nog sterker geworden en was heden mot de eb het vaarwater gepakt vol dryfys. terwyl de van boven afkomende ysschotsen reeds eene aanmerkelyke dikte vertoonen. Zoowel zeil- als stoomschepen konden slechts met moeite er door heen komen. STETTIN, 19 Februari Het Papenwater en de Danmasch zyn voor de schoepvaart weder zoó ongunstig, dat de meeste rivier booten do vaart hebben moeten staken. ATHENE, 20 Februari. De begrooting is by eerste lozing en de fiscale voorstellen zijn by tweode lezing goedgekeurd. BUDA PESTH, 20 Febr. Heden komt het Hongaarsc'ie Parlement byoen. Do keizer zal de zitting openen met eene troonrede.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2