Klachten opgel.-elderd door de medcdeeling, dat twee derden der aandeolen zich in handen der famine bevinden, maar alle denkbare schaduw moet verdwenen, als er in het verslag op gewe zen was, dat, „daar by die liquidatie het bedrag der hypothccairo schuld van pl. m. f 1110,000 zei'er in de verte niet zal wordon geroaliseerd", de familie heeft aangeboden aan de aandeel houders het volle bedrag hunner aandeden uit te betalou." Hierbij zy herinnerd, dat ock de prov. Zuid Holland slechts bereid is geweest hare bijdrage te continueeren, op voorwaarde oener veroenvoudiging der inrichting. De waarnemende directeur der „Martha- stichting", eene inrichting voor onverzorgde kinderen te Alfen aan den Kyn, heeft van N. y. eene gift groot f 2000, en van iomand, die onbekend wenscht te blijven, eene gift van 1000 ontvangen voor genoemd gesticht. Door den m nister van oorlog is bepaald dat van do 159 paarden, dit jaar voor de bereden artillerie benoodigd, zullen wordsn gekocht 80 in het binnenland en 79 in het buitenland. Mocht inmiddels oorlogsgevaar dreigen, dan zal natuurlyk alles in het binnen land worden gekocht. Door het gemeentebestuur van 's-Graven hage waren aan de inspecteurs inlichtingen gevraagd aangaande den toestand en de be handeling in het krankzinnigengesticht daar ter stede. Naar de „N. R. C." verneemt, zyn die inlichtingen thans ingekomen. Do kerkoraad der NodorduitschHerv. gemeente te Alkmaar heeft besloten do op te maken zes- on drietallen, ter borooping van een predikant, voortaan geheim te houden. Iu Den Haag is in don ouderdom van 53 jaar overleden de heer H. J. Roeland, oud- hoofdingenieur van den waterstaat en 's lands burgerlyko openbare werken in Nederlandsch- Indiv. 3ij koninklijk besluit van 18 dezer zijn, als fclyk van goedkeuring en tevredenheid, de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift, ingesteld by koninklyk besluit van 22 Sep tember 1855, toegekend aan: J. J. Hofstede, diamantslijper te Amsterdam, wegens de door hem op 2 Docember 1891 met levensgevaar volvoerde redding van een knaap uit de Lyn- baansgracht aldaar; J. O verduin, agent van politie 2de klasse te Arasterdam, wegens de met gevaar van oigon leven, op 17 Dec. 1891, volbrachte redding van eeno dreukelinge uit de Lauriergracht aldaar; H. J. Ockomulder, daglooner aan de stallen van H. M. do Ko ningin te 's-Gravenhage, voor het met le vensgevaar redden van twee knapen uit de gracht aan den Prinsessowal aldaar, op 15 Juli 1891; F. Recherts en "W. Castille, Creolen, arboiders op de plantage „Pieter- zorg", in de kolonie Suriname, wegens de met levensgevaar, op 15 Nov. 1891, vol voerde redding van twee drenkelingen uit de rivier de Commewyne aldaar; J. "W. EL Ger- ïnann, smid te Amsterdam, voor de op 23 December 1891 door hem met levensgevaar volbrachte redding van eeno drenkelinge uit het js «in de Bildordykkade aldaar. Bjj beschikking van den minister van binnenland6cho zaken zyn benoemd tot leden der commissie, die gedurende het jaar 1892 belast is met het afnemen van de examens van vroedvrouw te Amsterdam: dr. J. yroe- som de Haan, directeur van 'sRyks kweek school voor vroedvrouwen te Rotterdam, en dr. G. C. Nylioff, leeraar aan 's Ryks kweek school voor vroedvrouwen te Amsterdamtot plaatsvervangendo leden dr. D. Kruseman en dr. C. N. Van de Poll, beiden te Amsterdam. De minister van waterstaat, handol en nijverheid brengt ter konnis van belangheb benden dat met 1 April a. s. by het Koninklyk Nederlandsoh Meteorologisch Instituut to Utrecht zal wordon aangesteld, op eeno jaar wedde van f 1000, oen assistent-directeur der afdeeling: „Waarnemingen te land". Zy, die voor deze betrekking in aanmerking wen- schen te komen, worden uitgenoodigd zich vóór 1 Maart a. s. schriftelijk te wenden tot don hoofddirecteur van het Koninklyk Neder- landsch Meteorologisch Instituut, dr. M. Snel len, te Utrecht. Het moot, naar het „Hbld." vorneemt, thans vry zeker zyn, dat de roods lang be sproken vestiging te Amsterdam van de bu- roelen der centrale wagenvordceling en wagen- contróle van de Staats- en Hollandsche spoor wegen, met lo. Juni zal plaats hebben. Andere in Nederland govestigdo spoorwegen zullen, op den tusschen do beide grooto maatschap pijen overeengekomen voet, mede tot genoemde instelling kunnen toetreden. In hoogen ouderdom is te 's-Gravenhage overleden de heer A. C. J. M. Den Beer Poortugael, gepensionneerd luitenant-kolonel der artillerie. - Met 1 Maart zal, naar de Haagsche corr. van de „Zutf.Crt." verneemt, de Tweede Kamer weder bijeenkomen. De meeste der toegezegde belangryke ontwerpen moeten echter nog inkomen. De vermogensbelasting van don minister Pierson is nu van den Raad van State terug, voorzien van een lijvig rap port. Eerst nadat op dat rapport advies is uitgebracht aan H. M. de Koningin-Regentes, kan bet ontwerp by de Tweede Kamer wor den aanhangig gemaakt. Vanwege den minister van buitenland- schc zaken is by do Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam het onderstaande afschrift ingekomen van een telegram van Hr. Ms. gezant te Berlyn: Aan de Pruisische tolkantoren aan do Ne- derlandsche grenzen zal aangeschreven wor den. de voorschriften van art. 8 der regle menten op de Nederlandsche graanhandelaren in dier voege toe te passen, dat, indien hunne goede trouw buiten twyfel blykt te zyn en do herkomst der granen op do eene of andere wijze kan worden aangetoond, zy vry gesteld zullen worden van het overloggen van oor- sprongscertificaten en hunne zondingen tegen het laag tarief zullen worden toegelaten. Gemengd Nieuws. Men meldt ons uit 'a-Gravenhage, dd. 20 Februari: Zij, die tot nog toe niet aan rhoumatiek leden, waren wel in de gelegenheid die pyn, althans eene zware ver koudheid op te doen in het „Casino"-gebouw, waar Sequah gisteravond voor do eerste maai in de residentie zou optreden. De zaal was z<V> koud en tochtig, dat velen nauwelyks konden gelooven, dat iemand 't wagen zou zich in die lage temperatuur te ontkleeden om zich aan het wryfproces van den Engel- sqhon masseur te onderwerpen. Toch was de localiteit byna geheel gevuld, 't Kostte gisteravond een dubbeltje om toegang te verkrijgen en al de opgebrachte dubbeltjes zullen worden aangowend tot het geven van middagmalen aan de armen van 's-Gravenhago, gelyk, riaar Sequah's mededoelingen, de op brengst Van de entrees gedurende zyne séances in Den Haag, voor liefdadige doeleinden zullen worden weggeschonken. Deze mildheid werd natuurlyk ook hier door het publiek met toejuiching begroet. De vertooning van dozen eerston avond moest uit den aard der zaak kort zijn. Daven port zeido nog niet voldoende op dreef to zyn, omdat hy gisteren nog drukke bezigheden in Dordrecht had. Hedenavond zou alles weer zijn gewonen gang gaan en dan zou hy zijn kostuum aantrekken. Nu maakte hy in burger- kleoren zijne intrede mot eene inleiding, waarbij hij zyn wedervaren te Amsterdam mededeelde. K -n patiónt word gisteravond ten tooneele toegelaten, een oud-militair, De Haan, die sedert 5 jaren aan rhoumatiek leed. Hy werd met de gebruikelyke aardigheden ondervraagd. Terwijl de muziek vrooiyke stukjes speelde, werd de man behandeld, in tegenwoordigheid vat den geneesheer Doeff. Behalve het hulp personeel, waaronder een uit het publiek ont boden werkman, waren mode op de tribune aanwezig twee inspecteurs van politie. Do hoofdcommissaris van politie woonde met do beido ambtenaren van het openbaar ministerie by het kantongerecht op een dei- balkons de voorstelling by. De patiönt kwam dansende en springende uit de operatiekamer te voorschijn en kreeg f 25 van Sequah, die geloofde dat een oud soldaat zulk een buitenkansje wel kon ge bruiken. Hy stolde zich tevens dagelijks voor gratis-behandeling van arme rheumatiekly- ders beschikbaar. "Wegens vermoeidheid moest hy gisteravond de werkzaamheden tot dezen éénen patii-nt bepalen en na het steeds talrijker geworden publiek te hebben uitgenoodigd mot do muziek het Volkslied met ongedekten hoofde aan te heffen, waaraan voldaan werd, wenschte hy allen goeden nacht en nam hy van de Hage naars afscheid tot heden en volgende avonden. Gistermorgen was een hond, welke zich op het ys in den singel te Utrecht had gewaagd, te water geraakt en kon zich niet togen hot gladde ys opwerkon. Op zyn gejammer schoten vele menschen toe, die het dier een paar ladders toewierpen, maar het had de kracht niot meer om er op te komen. Een hoor loofde toen eon gulden uit aan wion hot redde. Hierdoor werd een lood gietersjongen bewogen zyn leven te wagon; kruipende op de ladder, gelukte het hofïi defï hond te bereiken en hem van den reeds zeker schijn enden dood te redden. De socialist G. J.*W., winkelier te Hengeloo, die 18 December in het gebouw „Verlichtingsoord" aldaar uit eene geladen revolver twee schoten loste op den socialist G. J., mede aldaar wonende, is veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf. De eisch was 3 jaar. In de nabyhoid van Kunrade (L.) is in eon kalkoven het halfverkoolde ïyk ge vonden van een Pruisisch deserteur, die in den omtrek woonachtig en werkzaam was. 't Schijnt dat de ongelukkige, om zich te verwarmen, zich op den rand van den oven had neergezet en, door de opstygond9 gassen bedwelmd, in den oven gevallen is. In Limburg heeft zich het geval voorgedaan, dat een lotoling in twee gemeen ten aan de loting hoeft deelgenomen. Ouder loos zijnde, had zyn voogd hem aangegeven en voor hem geloot, torwyl hy, in eene andere gemeente verblyf houdende, zich ook daar had laten inschryven en aan de loting heeft deel genomen. Voogd on pupil trokken beiden een niot dienstplichtig nommer. Een zeldzaam natuurverschijn- sel, nl. eene zeebeving, welke door do uit barsting van onderzeesche vulkanen veroor zaakt wordt, beleofde do bemanning van het Amerikaansche schip „Hespor." Dit schip bevond zich op reis van de JapaDSclie wateren naar San-Francisco ^n was ongeveer 75myien van de kust verwijderd, toen eensklaps een gedruisch in de zee ontstond on het schip plat op zijde geworpen werd. In liet volgend oogenblik kwamen kolossale golven aanrollen, welke van den boeg tot liet achtereinde over het schip heensloegen. Volgens de mooning van den kapitein bevond het vaartuig zich juist boven een onderzeeschen vulkaan. Het water was zóó heet, dat het pek in de naden van den romp smolt. Tegelijkertijd steeg eeno menigte heeto zwaveldampen uit den kokenden oceaan op. De manschappen van het schip moesten in het want vluchten en daar vyf uren blyven. Alleen aan de omstandigheid, dat de onderzeesche uitbarstingen met tus- schenpoozen plaats vonden, had de beman ning haar leven te danken. In Bulgarije is onlangs de roover- hoofdman Leotheri gevangen, dio lang het platteland onveilig had gemaakt. Hy was gewoon zich in de dorpen voor te doen als oen Russisch politiek agent en vertoonde dan portretten van don Czaar en brieven en circu laires van den uitgewekene Zankoff. Moor dan 24 personen worden door hem gevangen genomen, van wie hy hooge losgelden trachtte te verkrygen. Een knaap van veertien jaar, wiens vader het losgeld van 300 Turk- sche ponden niet kon of niot wilde betalen, werd door hem omgebracht. De aanval op hem en zijno bende werd door een commissaris van politie, geholpen door dertien boeren on één gendarme, met zeer veel beleid en stoutheid volbracht. De hutten, waarin zy vertoefden, werden om singeld en zoodra Leotheri zich vertoonde, werden er tusschen hem en don commissaris schoten gewisseld, waarbij de roover het onderspit delfde. Hy viel, de commissaris sprong toe en scheidde met één slag hem het hoofd van den romp. Do andere roovers worden gevangen of vluchtten, maar niet nadat twee boeren gesneuveld waren in do worsteling. In het „Bulletin módical" deelt dr. Constantin Paul mede dat hy by zenuw lijders voortreffelyke resultaten vorkroeg door injecties onder do huid, op de hoogte der lendenen, met eene oplossing van schapen hersens. Een kleine roman. Op eene zeer bescheiden kamer in eene burgerlijke buurt woonde een studont, eon nette jongen, die hard werkte. Tegenover hom, op dezelfde gang, was oen naaistertje gehuisvest, een lief, mooi en hoogst fatsoenlyk meisje, eene wees, die altyd aan haar werk zat en nooit uitging. Ze maak ten ('t is nu 20 jaren geleden) natuurlyk kennis, spraken elkander en brachten elkaar visites, in alle eer en deugd, want zy zag hoog op tegen dien student, die zoo geleerd was en altoos in de boeken zat. En hy eer biedigde het onschuldige kind, dat zoo y verig werkte om eerlijk door de wereld to komen. Toch werd do verhouding allengs wat inniger; zy kocht byv. tegelyk voor haarzelf on voor hom broodjes en wat er byze werd nu en dan door hem met iets goeds verrast; eene enkele maal nam hy haar mee naar het theater; van haren kant bewees zy hem kleine diensten, door byv. zyn waschgoed te ver- sfêllftk Deze min of meer idyllische verhou ding dim."do lan°- 1'0ön ZU echter op zekeren morgen naóJ1 h« de vraa2> wat hÜ toch studeerde, had geantwoord met een klis en „Ik studeer in d@ itlphfcen en als ik bofj word ik nog mettert^d Rijkskanselier" had uitgeroepen: „"Wij Rykskanselier 1 dat is te mooi!" begreep de jongens pas, dat het- meisje, in zyne vry moedigheid ^genover haar als eene liefdesverklaring, hun verhouding als die van verloofden had beschouwd. Toert ging hy stil heen en schreef haar een briof om te zeggen, dat hij verhuisd was en dat zy hem wellicht niet meer zou zien tenzy hy Rijks kanselier mocht zyn geworden. Dezer dagen kwam uit Koningsbergen eon rechtorlyk ambtenaar naar Berlyn, met zyne vrouw on dochter; hy meldde zich aan 't huis van den vroegeren student aan en vroeg den concierge, of zyne familie 't kamertje eens zien mocht, waar h\j zooveel jaren geleden had gewoond en gewerkt. Men stond 't gaarne toe; hy herkendo nog elk hoekje. En wie woont tegenwoordig da£r? vroeg hy vóór het heengaan, op het kamertje aan de over zijde wijzende. Daar zei de concierge daar woont een oud naaistertje, een lief, goed menschje, maar niet heel wel by 't hoofd. Zo moet hier al meer dan 20 jaren wonen en ze werkt hard; het moet altyd oen fat soenlyk moisjo zyn geweest, maar ze spreekt dag in dag uit altijd over den Rykskanselier, die komen zal om haar te trouwen. Overi gens is ze hoel wel en gezond en legt nie mand een stroohalm in den weg. Heet ze Greta "Weld? vroeg de bezoeker. Ja, hoe weet u dat? Ik heb meer van die ongeluk kige gehoord. Do bezoekers gingen onder den zeer voorbijgaanden inJruk van 't ver haal zeer voldaan weg; maar de Konings berger rechter was stil geworden en had 's middags een vertrouwelijk gesprek met zyne vrouw. Des andoren daags ontving het oude naai stertje eon brief, onderteekend W., oud-stu dent. Hy deelde haar mee, dat zyne verwach tingen niet waren vervuld, dat hy nog geen Rykskanselier was en 't ook wel niet worden zou. Daarom zond hy haar, als eenig moge- lyko vergooding voor de teleurstelling, die hy liaar had bereid, 15,000 Mark, om onbe zorgder haren ouden dag te kunnon te gemoet gaan Kerkelijke berichten. Hoogmade: Zondag, 21 Februari, des namiddags te twee uren, ds. P. N. Gysman, predikant te Zoeterwoude. Benthuizen: Zondag-namiddag ds. Klercq, van Koudekerk. Leiderdorp (Christ.-Geref. gemeente) Zondag 's morgens halftien en des avonds te G uren de heer J. H. Donner, Zendings-direetor. Katwyk aan den Ryn (Chr.-Ger. Kerk): Zondag-voorm. to halftionen des nam. to halfdrie, de heer A. Op 't Holt, predikant te Noordwjjk aan Zee. WE§T-L\DIË. CURASAO, 22 Jan. In den voormiddag van den 20sten dezer werd oen bedrag van bijna f 8000, grooten- deols in bankbiljetten, uit de kas van den luitenant-kwartiermeester gestolen. Dit kan toor is gevestigd in het fort Amstordam, en de dief, wellicht de dieven, hebben eene ach terdeur opengebroken en door middel van een looper of valschcn sleutel do ijzeren kist ge opend. UITLOTINGEN. 3 pCt. Belg. Credit Communal van 18CS a fr. 100. TrekkiDg yud 1 Feb. 1892. be taalbaar 1 October 1892. Hoofdprijzen No. 18890 fr 10.000, no. 100094 f-, 1500, no. 32207 en no. 102383 fr. 500. no. 7549, no. 570S4, no. 107139, no. 132170, no. 139953 en 141888 fr. 225. Nog 3G7 nummers a fr. 100. 3 pCt. Hamburger loten van 1806 a Tb. 50- Premie-trekking van 1 Februari 1892, betaalbaar 1 Maart 1892. Hoofdprijzen: Serie 483 no. 11 mot 35,000 Tb. of 106,000 M., e. 3144 do. 2 5000 Tb. of 16,000 M., b. 1260 no. 7 2000 Th. of 0000 M., 8. 2577 no. 4, a. 2437 no. 17 en 8. 3148 no. 9 elk 1000 Th of 3000 M., 8. 3209 no. 19, s. 926 no. 18, a. 1953 no. 10 en 8. 102 no. 24 elk 5u0 Th. of 1500 M., 8. 1424 no. 11, a. 8574 no. 24, e. 1615 no. 1, a. 3123 do. 21 cn e. 3744 do. 5 ©lk 400 Th. of 1200 M., 8.3144 no. 18, b. 925 no. 3, a. 608 do. 19, e. 102 do. 11 eo a. 1655 do. 4 oik 200 Th. of 600 M. De overige 1130 aandeelon a 162 M. over de bezorging van het Leidsch Dagblad worden aan het Bureel Doezastraat ingewacht. Het Dagblad kan thans tusschen halfzeven en hal/acht des avonds bezorgd zyn. DE UITGEVER.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 10