ADVERTENTIE». Berlynsche tractaat onderteekenden, op hand tastelijke wyze inbreuk heeft gemaakt op dat tractaat. Een groot aantal werkloozen te Rome begaf zich gisterochtend naar het Colyseum, maar vond den omtrek door de militaire macht bezet. Een troep van 200 personen ging daarop naar het koninklijk paleis en naar do questuur, waar oproerige kreten werden aan geheven. Het gelukte der politie do menigte zonder moeite uiteen te drijven. De beweging duurde echter den geheelen dag voort. Te vijf uren had een oploop plaats voor het gebouw der Kamer. Daarbij onstond eene botsing tusschon de politie en cenige personen, die trachtten de schildwacht te ont wapenen. B(j deze gelegenheid werden tal van personen aangehouden. Gisteravond had eeno vergadering van afge vaardigden der werkliedenverenigingen plaats. Een duizendtal studenten heeft aan den minister van onderwijs een telegram gezon den, waarin de agitatie tegen de hoogleeraren wordt afgekeurd en den minister verzocht wordt de studie tegen de onruststokers to beschermen. Groot^Britannlö. Te Manchester is gisternamiddag door de vereenigdo mijneigenaren eene algemeene ver gadering gehouden, welke door deNederland- sche consuls van Manchester te Liverpool werd bijgewoond. Stukken werden voorgelezenlo. over de ontginning van steenkolenvelden in Malakka en op Borneo, geschreven door den heer Eek hout; 2o. over den Sumatra-spoorweg en do Ombiliën-kolenvelden, van de hand des heeren Van Sandick. Do vergadering was druk bezocht en eene levendige gedachtenwisseling werd gevoerd over do waarschijnlijke waarde van de Indi sche steenkool tegenover de Engelscho, over het verminderen van den Britschen steenkool- handel niet Indie en over het verleenen van concession aan buitenlanders. Na hot feestmaal, dat op de bijeenkomst volgde, werden nevelbeelden vertoond van den Sumatra spoorweg en de Ombilien-velden. Oowtenrjjk-Hong.-Moimrehit*. De minister van financiën Weckorlé is te Weenon gisteren aangekomen, terwijl de minister president graaf Szapary heden wc-rd verwacht. Hunne komst staat in verband met de keuze van een gouverneur der Oosten- rijksch-IIongaarsche Bank en met de regeling der valuta. In Oostenrijk wordt het aantal werk loozen bij don dag grootor. Eenige dagen geleden zonden 100Ó werkloozen in Bohemen eenige afgevaardigden naar den burgemeester van Praag en den stedehouder, graaf Thun, die hun beloofden hulp te zullen verleenen, indien zy zich van opruiing en verstoring der orde onthielden. Den volgenden dag wer den de voornaamste werkgevers uitgenoodigd eene opgaaf te doen van het aantal werklie den, dat rij in hun dienst zouden kunnen gebruiken. Te Ween en zijn een groot aantal arbeiders teleurgesteld in hunne verwachting, dat zij daar werk zouden vinden bij den aanleg van spoorwegen en andere openbare werken, in verband met do verbeteringen, welke in do stad zullen worden aangebracht, en waartoe door den gemeenteraad besloten werd. De uitvoering dier werken is met het oog op de omvangrijke voorbereidende werkzaamheden ongeveer 12 maanden uitgesteld. Het bezoek der beide Hoalnglnnen te Leldeo. Welk een verschil van het weder van heden bij gisteren I Toen den geheelen dag een prach tige zonneschijn, thans van den vroegen mor gen sneeuw en nog eens sneeuw, waartus- schen eene enkele maal de zon trachtte door te breken, hetgeen haar eindelijk gelukte, om dan weer door eene fiksche sneeuwbui met windvlagen te worden opgevolgd. Een en ander gaf dan ook bij velen aan leiding tot het vermoeden, dat het op heden bepaalde koninklijk bezoek zou worden uit gesteld. Berichten uit de residentie dienaan gaande kwamen echter niet. Integendeel kwa men om tien uren de hofrytuigen langs den Haagweg onze gemeente binnen. De onzekerheid, waarin men verkeerde, was ongetwijfeld ook oorzaak, dat eerst in den morgen niet zooveel vlaggen in de stad waren ontplooid, doch hoe meer het uur van aan komst naderde, nam ook de vlaggentooi toe, zoowel van openbare en particuliere gebouwen als van eenige torens. De tramwagens zelfs waren van driekleurige en oranjevlaggetjee voorzien. Sommige wandelaars hadden de borst met oranje- of andere strikjes versierd. Op den weg, door HH. MM. te volgen, za gen wij, in tegenstelling met het winterkleed, waarmede onze straten getooid zijn, eene fris- sche bloem-versiering. De firma De Vries en Stevens (Oude Singel) heeft gemeend, als voerende Harer Majestoits wapen, niet te mogen achterblijven in hulde betoon. Achter de groote ruit van haar ma gazijn deed zy door den heer A. J. Kors, bloemist alhier, eene prachtige collectie groen plaatsen, waartusschen het beeld van onze jeugdige Koningin, door de Faam gekroond. Het garnizoen was in groot tenuo. Gelukkig begon het sneeuwen te minderen en verkreeg de lucht hoe langer hoe meer eene blauwe tint. De zon verkreeg do overhand. Reeds tegen óón uur bewoog zich eene groote menigte aan het station, waar de wachtkamer eerste klasse op de wijze, die wo reeds gis teren meldden, door de Haagsche firma Pander van nieuwe meubelen en draperieën tot ont vangst-salon was ingericht, terwijl de Leid- sche bloemist Meijer voor eene keurige groep en bloemenversiering had zorg gedragen. Het zag er eenvoudig, maar smaakvol uit. Het stationsplein was gedeeltelijk door militairen afgezet, zoodat hot overige gedeelte vrijbleef, dat spoedig geheel was ingenomen. In de wachtkamer 1ste klasse waren tot ontvangst van H. M. de Koningin Regentes en II. M. Koningin Wilholmina aanwezig de burgemeester van Leiden, de heer De Laat do Kanter, de wethouders, do heeren Do Sturler en Juta, en de gemeente-secretaris, de hoer Kist. De heer Schneither, -wethouder, was door ziekte verhinderd. Ook bevonden zich daar de garnizoens commandant kolonel Vogel en verdere mili taire autoriteiten, en de majoor commandant der dd. schutterij, de heer Van Kaathoven, met den kapitein-adjudant, den heer Rollandet. Eveneens de heer Groen, wethouder van Oegstgeest, als vertegenwoordigende den bur gemeester Ter Wee dier gemeente, was in ambtskostuum op het perron tegenwoordig. Precies te 2 uron stoomde de extra-trein met de beide Koninginnen en haar gevolg het station binnen. Het college van het Dagelijks.h Bestuur kwam de wachtkamor uit en trad HH. MM. te gemoet, die den salonwagen verlieten. De burgemeester stelde op het perron, waar een breedo looper gelegd was, de wethouders en den commandant der schutterij voor, waarna de wachtkamer werd binnengegaan, waar de voorstelling der verdere autoriteiten plaats had. Op weg van don trein naar de wachtkamer hoorden we de Koningin-Regentes tot den burgemeester zoggen dat, hoewel het weer hedenmorgen niet al te best was, HH. MM. daarin toch geene aanleiding konden vinden om hot bezoek aan Leiden uit to stellen. Beide Majesteiten zagen er zoer opgewekt uit en groetten de weinigen, die zich op het perron bevonden, zeer minzaam. H. M. de Koningin-Regentes was in don lichten rouw, terwijl de jonge Koningin Wilhelmina gekleed was in grijs kostuum met dito hoed met zwarte veer. Zij maakte een alleraangonaamston indruk. In do wachtkamer werden HH. MM. bou- quelten aangeboden door in het witgekleede dochtertjes van de hoeren wethouders De Sturler en Juta. Het gevolg van HH. MM. bestond uit baron Van Spengler, baron Taets van Amerongon, kamerheer, graaf Du Monceau, adjudant, graaf Schimmelpenninck van Nyenhuis, ordonnance, en de hofdames freule Van Ittersum, baro nesse Rengers on freule "Winter, gouvernante van Koningin "Wilhelmina. Na de begrooting in de wachtkamor namen de koninklijke bezoeksters met gevolg in de voor het station gereedstaande vier hofrytui- gen plaats, bij welke gelegenheid uit de op hot plein geschaarde menigte luide juichkreten op gingen. Het koninklijk rijtuig was met vier paarden bespannen en werd door voorrijders voorafgegaan. De overige bespanning bestond uit twee paarden. De stoet werd geopend door den burge meester, eveneens in een rijtuig gezeten. De rit geschiedde in open rijtuigen, terwijl de zon vroolyk scheen, toen men het station verliet. Twee agenten van politie te paard reden vooraf en maakten een kranig figuur. Dezelfde weg als was voorgeschreven, werd afgelegd, allereorst naar de Academie. Toen de stoet op de Breestraat do studenten sociëteit „Minerva" passeerde, stonden daar de vertegenwoordigers der verschillende stu denten-gezelschappen geschaard met al de banieren, op eene breede ry, welke attentie H.H. M.M. door hun aanhoudend groeten zoer schenen op prys te stellen. Door het Leidsch Studentencorps werden aan die sociëteit twee bouquetten uitge reikt, één door don heer Plemp, praesos, aan H. M. de Koningin, en één door den heer Maas Geestcranus aan H. M. de Kcningin- Regentes. De bouquetten waren vervaardigd van: orchideeën, wit, (coelogyne cristata), rozen, geel, (Maréchal Niel), lelietjes, (con val - laria majalis), en de letters V. C. F. (Virtus Concordia Fides), van viooltjes, (viola odorata). Aan de Academie aangekomen, werden HH. MM. by hot hek aan den ingang opge wacht door de beide pedellen in ambtskostuum en in de met groen en bloomen versierde vestibule ontvangen door den rector-magni- ficus, den secretaris van den academischen senaat en de assessoren, terwyl hier de aan bieding van een bouquet geschiedde door een dochtortje van den rector, prof. Oort, welk bloemstuk door de jonge Koningin eveneens welwillend werd aanvaard. Langs den gradus ad parnassunt was tot de Senaatskamer een looper gelegd, terwyl op de verschillende portalen ook bloemen en planten waren opgesteld. De Senaatskamer zelve was niet versierd; zy was in haren oorspronkelijker» toestand gebleven. Twee fauteuils waren er echter aanwezig, waarin HH. MM. plaats konden nomen om rustig al do schilderyen van do beroemde professoren der Leidsche hooge- school te bezichtigen. Ook waren daar op de groene tafel uit het archief neergelegd alle documenten, welke op de Prinsen uit het Huis van Oranje, welke hier gestudeerd hebben, betrekking hebben, alsmede de stichtings-oorkonde der academie van Prins Willem I. Het plechtige van de omgeving der zaal bleek ook op HH. MM. niet zonder indruk te blyven en met aandacht werd een en ander in oogenschouw genomen. Het bezoek duurde ongeveer oen kwartuur. Den rytoer daarna, steeds door eene groote menigte langs den wog begroet, vervolgende, werd een bezoek afgelegd aan het Museum van Natuurlijke Historie, waar de ingang aan de Papengracht ook al met groen en bloemen was Versierd. Daar waren met den directeur, dr. F. A. Jentink, aanwezig alle conservatoren en wer den bouquetten. aangeboden, oen door een dochtertje van den directeur en een door het dochtertje van don heer Ritsema, als oudste conservator. Daarna werd eene wandeling langs de gaanderijen afgelegd, tot de vogelenafdeeling, waar de directeur vergunning vroeg om een eerst kortelings uit Indio ontvangen vogeltje den naam te mogen geven van „Dicaerum Wilhelmine," hetgeen door nH. MM. gaamo werd toegestaan, zoodat er nu ook een Koningin-Wilhelmina-vogelljo bestaat. Het bezoek, tijdens hetwelk door HH. MM. verschillende inlichtingen werden gevraagd, werd tot de afdoeling vlinders voortgezet en duurde ongeveer een halfuur. Toen ging het naar de Lakenhal, doch met een omweg het Noordeinde uit langs den Witten Singel, enz. By het passeeren van do Kweekschool voor Zeevaart waren de jongens aldaar in het want en brachten alzoo het koninklijk saluut. Inmiddels gingen de leden van „Njord" in blauw en wit kostuum en met de banier, met een pijper voorop, van af „Minerva" de stad door en trokken eveneens veel toeschou wers, welke overal ook niet ontbraken waar de stoot dor belde Koninginnen voorbijtrok, die [dit zy hier nog tusschen twee haakjes opgemerkt] vóór zy van het station de wacht kamer verlieten om in hot ry tuig te stappen, zich hunne met bont gevoerde rotondes hadden laten omdoen, zoodat het kostuum, waarin zij uit den trein waren gestapt, op den tocht door de stad niet geheel zichtbaar was. Aan het Stodelyk Museum in de Lakenhal werden de Vorstinnen opgewacht door den president van do commissie, den heer Do Sturler, don secretaris, den heer Pleyte, en andere leden van het bestuur. Ook hier ont braken geen versieringen, het hooge bezoek vereerd, noch in de vestibule enz., noch om de in het Museum aanwezige busten van onze drie overleden Koningen Willom I, II en III en van de tegenwoordige Koninginnen, wien by het binnenkomen, behalve fraaie bloemstukken, werden aangeboden in pracht banden gobonden oxemplaren van den cata logus van het Museum, waar niet het minst het schilderij, betrekking hebbende op het beleg van Leiden en de pot, waarin dc bekende hutspot gevonden werd, de aandacht trokken. By hunne komst in het Museum werden de vorstelijke personen door den heer De Sturler aldus toegesproken Majesteiten De bijzondere eer, die onze goede stad Leiden heden te beurt valt, heeft ons aller hart met vreugde vervuld. Het bezoek, dat Uwe Majesteiten thans aan ons Stedelijk Museum de Oude Lakenhal brengen, zal met gulden letteren in onze annalen worden gegrift. Namens de Commissie, waarvan ik de eer heb voorzitter to zjjn, zy het my vergund Uwe Majesteiten hartelijk welkom in ons museum te heeten. Wy verzoeken uwe Ma jesteiten van ons de eerbiedige verzekering te willen aanvaarden van onze innige ver knochtheid aan het aloude geliefde Stamhuis van Oranje-Nassau, een Stamhuis, waaraan Leiden zooveel verplicht is. Zoo het ons thans vergund mag zy'n Uwe Majesteiten in dit museum rond te leiden, zal dit voor ons een niet gering te waar deren geluk zyn. Ofschoon het bezoek ook hier slechts een klein kwartier duurde, werd toch voel mét belangstelling gadegeslagen. Aangezien het inmiddels later was geworden dan waarop gerekend was (men was in de Lakenhal om 14 m. over halfvier aangeko men), werd van den verderen tocht langs de Oude Yest en de Singels om de stad afgezien en onmiddellijk de tocht naar het station door de stad aanvaard. Daar waren weer aanwezig dezelfde auto riteiten als by de komst, die nu HH. MM. uitgeleide deden. Om 2 minuten over vieren vertrok de trein, nadat de Koningin-Regentes ook na mens Koningin Wilhelmina, aan den burge meester Hare tevredenheid had betuigd over het door haar aan Leiden gebracht bezoek. Telegrammen. NIEUW-YORK, 17 Februari. Op verschei dene uit Europeesche havens aangekomen booten is onder de landverhuizers typhus uit gebroken. 1300 hunner werden afgezonderd. De schepen zyn onder quarantaine gesteld. BRUSSEL, 17 Februari. De quaestie van het koninklyk referendum werd heden in de afdeelingen behandeld. Drie afdeelingen ver klaarden zich er vóór en drie er tegen. In 't geheel werden uitgebracht 49 stemmen vóór en 33 tegen het referendum, terwyl 14- leden zich onthielden. MARSEILLE, 17 Febr. Een Oostönryksche- drie master is met een Noderlandsch stoom schip in aanvaring geweest. Beide beliepen schade. BUCHAREST, 18 Februari. Het groote succes, door de conservatieve rogeeringsparty by de jongste verkiezingen behaald, herhaalt zich bij de verkiezingen van de kiescolleges voor den Senaat. De uitslag van een zestigtal verkiezingen voor het eerste kiescollege is, dat de conser vatieven 42 en de oppositie 9 zetels winnen. LONDEN, 18 Februari. Op een landgoed by Haywardheath, in Sussex, zyn 51 koeien en 42 schapen door mond- en klauwzeer aangetast. LEIDEN, 18 Februari. Op de Papengracht werd heden, naar men ons mededeelt, eene juffrouw eene portemonnaie met f 14 ontstolen. Do Koninkiyke trein, waarmede HH. MM uit Den Haag naar Leiden vertrokken, stond onder directie van de heeren Yan Hasselt, Yan Lokhorst en Roessingh van Itorson. Op het buitenplein van het station to 's-Hage was ook eene talryko menigte getuige van het vertrek van Hare Majesteiten. Morgenavond zal Sequah zyne eerste séance t© acht uren in het Casinogebouw te 's-Hage geven. Hy zal gedurende zyn vorblyf in die stad intrek nemen in het particulier pension in de Rynstraat. Hedenavond of morgenochtendYal hy in Den Haag komen. Ondertrouwd - D. A. DE JONG Jztf., Kjjks-Veearts, 1047 7 en H. M. KLOOT. Alpen A/P. R. (L. Z.), 1 OvDwJm, J 18 Februan 1892-

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 3