goire, Niniche en Analole-ieder afzonderlijk vertrouwden van dit staatsgeheim geworden ze beramen het plan die brieven weder in hun bezit te krygen, om ze aan het oog der Parysche diplomatie te onttrekken. Dit hoeft natuurlijk ten gevolge, dat bet vroegere boudoir van Niniche het vereonigings- punt werd van al deze letterliefhebbendo menschen, dat hier eeno opeenstapeling v.in verwikkelingen plaats vond. Grégoiro, hierheen getogen om voor do to ontfutselen brieven eeno ridderorde te verkrij gen, was uitermate verbaasd over de bepaald bewonderenswaardige overeenkomst van figuur uiterlijk, golaat en houding, welke tussohcn deze cocotte en de gravin Corniska bestond, hetgeen hem verschillende malen de vraag tot haar deed richten: „Vous n'avez pas do soour dans la noblesse?1 Heude Sillery, die toevallig op dit oogenblik hare geldelijke pretenties op Niniche kwam doen gelden, ontmoet hier haren vroeger zoo beminden badknecht, op dit oogenblik geire- *r ~**ïnce Ladislas"; z j tamorphosöerd - wordt door den Poolschon graaf Corniska nis Niniche aangesproken en deze op zynebeurt ziet zic-h in hare oogen tot koning van Polen verheven. Do vurig verlangde brieven worden den politicus op eeno onverwachte wyzo over handigd, maar even onverwacht, indelaatsto acte, wederom ontfutseld door Grógoiro, Ana- tole, Niniche, thans in complot. Dit ie in korte woorden, in grove trokken de inhoud van de gisteravond hier door een Fransch gezelschap opgevoerde vaudeville- operette van Milland en Hennequin. Het was een stuk, geheel en al beant woordende aan do eischen, door de tegen woordige Franscho school aan bepaalde farces, aan „pièces II tiroir" gesteld. „Les trois chapeaux de paille", „Les dominos roses", „La tète do linotte", Fiacre 117", „La familie de Montgodin", „Feu Toupinel" on thans ook hier, overal dezelfde truc, overal (fat „va ot vient continuel", ovoral die verwarring lus- schen zaken, tusschen porsonen. Het goheel was vorrykt met oen aantal quodlibets, jeu do mots, niet altyd van het fijnst allooi, en insinuatios, waarvan die om trent het verschil tusschen medailles en ridder orden, door Grógoire geuit, oene der bosten was. Do verschlllonde couplotten worden door Madrao Saignard (Niniche) en Daumer mot geest en humor voorgedragenvooral het duet in (le tweede acte werd uitbundig toegejuicht. Het 6pel verdient in alle mogelijke opzichten den moest uitbundiger, lof: alles was vol leven on klour, alles geanimeord. Madmo Saignard leverde ons eeno idealis tische cocotte, schooner dan de workelyklieid ze ons doorgaans to zien geeftzy was eene bekooriyko, lieftallige sirene, in staat velen in hare netten te lokken; zy was do beval lige, elegante vrouw, zooals G ré vin zaliger ons zoo menigmaal heeft te zien gegeven. De heer Douat, als lo comte Corniska, was vooral in het stille spel uitstekend; zyne kalme, veolbeteekenende en veolzoggendo mimiek wekte herhaalde malen do algemeene hilariteit op. Ook do heer Daumer verdient hulde voor de losse, bevallige wyze, waarop liy den badknecht Grógoire typeerde. Over „Hypnotisie", het lever de rideau, kunnen wy het stilzwygen bewaren; dit is tevonsde beste lof. Mr. L. H. Ccmecntcrnnri van Aarlandciveen. Openbare vergadering van Dinsdag 16 Februari. Voorzitter: de Burgemeester. Afwezig, met schriftelyke kennisgeving: de heer J. Van Borssum "Waalhes. Be notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Medegedeeld en voor kennisgeving aange nomen de navolgende, sedert de vergadering van den 25sten November 1891 ingekomen stukken van de Gedeputeerde Staten, houdondo: a. afwyzendo beschikking op de subsidie aanvrage tot verbetering van de Aarbrug; b. aanneming voor kennisgeving van het besluit tot vermeerdering van het getal leer vakken op de openbare lagere school aan de Lago Zyde; c. idem van het in afschrift mede- gedcoldo reglement van ordo voor do ver gaderingen van den Raad; d. besluit tot goe lkeuring van het Raadsbesluit van 25 No vember 1891, waarby, met intrekking der Raadsbesluiten van 4 November 1891, is be sloten do Aarbrug tydelyk te herstellen en in oen volgend dienstjaar te vernieuwen e. besluit van don 19den Januari 1892, No. 17 (Provinciaal blad No. 8), houdende mededeeling der resolutie van den minister van financiën, van den 24sten December 1891, No. 23, be treffende quitantiën wegens uitkeering van gemoente-opcenten der personeole belasting. Voorts geschiedt mededeeling van het pro ces-verbaal van de door B. en Ws op5Febr. jl. gedane opneming der bookon en kas van den gemeente-ontvanger, aanwyzendo een cassa saldo van f 2155.74 Voorgenomen eene missivo van do Gede puteerde Staten, ten geleide van een adres van den heer A. A. Van Pelt Lechnor, secre taris der gemeente, waarby deze aan H. M. de Koningin-Weduwe-Regentes verlof ver zoekt om in de gemeente Alfen te mogen wonen. By meerderheid besluit de Raad op dit verzoek, voor den tyd van één jaar, gun- tig te adviseeren. Op het verzoek Yan L. De Bruin en A. G os man, om afschryving op het kohier wegens hoofdelyken omslag van 6/n van den aanslag der weduwe Z.'De Bruin (wegens overJyden), wordt in overeenstemming met do wet bo- schikt. In verband met door enkelo leden herhaal delijk gedane opmerkingen over het ondor- houd van de voetpaden in do gemeontc, vestigt do Voorzitter, namens B. en Ws., de aandacht van den Raad op de bepaling der gemeentewet, dat hot onderhoud der in art. 230 dier wet bedoelde zaken is een gemeentelast, behoudens de wettige verplichtingen van anderen en, terwijl het onderhoud der wegen by bila teraal contract met de hoefslagplichtigen, van den 21 sten September 1874, is overgegaan aan de gemeente, ten aanzien van de voot- paden, zoodanig contract nimmer is gemaakt, zoodat, door het overnemen van het onder houd óók der voetpaden door de gemeente, feitelyk zou worden gehandeld in stryd met do wet. Voor kennisgeving aangenomen de mede deeling van den Voorzitter, dat B. en Ws. voor het theoretisch onderricht by do vrij willige oefeningen in don wapenhandel hebben toogostemd in het gebruik maken van een der lokalen van de openbare lagere school aan de Lago Zydo. Uitgebracht hot verslag van B. en Ws., bedoeld in art. 177 der gemeentewet, betref- fendo het toekennon van voortiure ido kracht aan de plaatselyko verordeningen, togen wier overtreding straf is bedreigd, en tevens vast gesteld eene verordening, houdende de ver klaring des Raads, ten gevolge eener algemoene herziening, welke dier verordeningen noggclden. Benoomd de stemburoelen in het hoofd en onder kiesdistrict Aarlanderveen, voor do verschillende verkiezingen, in hot jaar 1892 te houden. Eenparig afgewezen het verzoek van dr. J. E. Alberts, gemeente-geneesheer op het dorp, om verhooging zyner jaarwedde, en zulks op grond yan de omstandigheid, dat dio ver hooging vanzelve zou medebrengen de ver plichting tot evenredige verhooging der be zoldiging van den gemeentelyken geneesheer aan de Lage Zydo, terwyl de bezoldiging der geneeskundige armenpraktijk, naar 's Raads oordoel, algemeen in verhouding tot de ge presteerde diensten, biliyk geregeld is te achten. Eenparig toegostemd in do door B. en Ws. voorgestelde verhooging, met f 50, der jaar wedde van don socrotaiie-beambte, don heer S. Jechel. Medegedeeld de circulaire, houdende aan sporing tot deelneming aan het voorgenomen huldeblyk aan H. K. H. de Groot-Hei togin van Saksen, Prinses Sophia der Nederlanden, by gelegenheid van haar aanstaand gouden huwelyksfoest, met uitnoodiging van den Voorzitter, dat de leden zooveel doenlyk zyne daartoe strekkende pogingen by de ingozete- nen zullen steunen. By do hierop gevolgdo hoofdelyke omvraag uit de heer P. J. Van Niekork verschillende klachten tegen den gemeenteveldwachter op het Dorp, als zou dezo te kort schieten in waakzaamheid en onpartydigheid, op welko klachten de Voorzitter antwoordt, dat eorstens hot onderwerp politie geenszins te huis be hoort in den Raad en vervolgens klachten, als door den spreker geuit, zouden moeten loidon tot vervanging van den bedoelden veld wachter en alzoo behooren gestaafd te wor den met deugdelyke bowyzen. Zoolang dezo niot z(jn geleverd, is do Burgemeestor verplicht den veldwachter te steunen. Hierna wordt de vergadering gesloten. Gomeugd JN leuws. By vonnis van do a r r o n d.-r e cht- baok. te 'e-Gravenhage worden heden ver oordeeld: A. P., warmoezier to Leiden, ter zake van diefstal, tot 14 dagen; J. D. E., bouwman te Alfen, wegens mishandeling, tot 7 dagen; C. Z., arbeider te Nooidwyker- hout, alsvoren, tot 1 maand gevangenisstraf. Door den Rijksveldwachter J. P. L-, te Leiderdorp, is proces-verbaal opge maakt togen Jansje Z., wonende onder de gemeente Zoetorwoude, wegens het toedienen of vcrkoo?en van 2'/2 deci-liter sterken drank aan een jongen beneden zestien jaren. Dinsdag is afgebrand het woon huis, bewoond door C. De Munnik, te Haar lemmermeer, aan den Ringdyk by Halfweg. Oorzaak onbekend. Te Haarlemmermeer is aango- houden zekere R., uit Haarlom, by wienvier kippen en een haan zijn gevonden, die door S. aan den Spieringweg als do zyne zyn herkend. Tq, Lts se 2al op 12, 13 en 14 Maart a. s., vanwege de afdeeling Lisse der Algc- meone Vereeniging voor Bloembollen-cultuur, eene tentoonstelling gehouden worden van bloeiende bol- en knolgewassen. De burgemeester van Den Haag heeft afwyzend beschikt op de aanvraag om „Recht voor Allen" to mogen venten langs de straten. Men schryft uit Amsterdam, dd. 17 Februari: Heden hadden zich wederom liondorden nieuwsgiorigon op do Handelskade by do groote stoomkraan verzameld, om van hot ophalen on laden van de walviseh getuigen te zy'n. Met het ophalen ging het voorspoediger dan gisteren. Het gelukte nu werkelyk het dier niet alleen boven water, maar ook op de stellingen, die men op do Keulsche aak ge timmerd had, te plaatsen. Met het koeren ging het minder- voorspoedig. Het zeemonster lag hedenmiddag echter al op ëéno zyde en zal dus morgon wel in de behoorlyke hou ding zyn gebracht. De reuk, welken het beest afgeeft, is allesbehalve balsamiek. Men go- looft echter dat het gevaarte roukeloos zal worden, wanneer het balsemen, dat door een hoogleeraar uit Berlyn morgen of over morgen zal worden verricht, heeft plaatsge had. Toen het dier boven water kwam, ont lastte zich zooveel water uit het cadaver, dat het ongeveer tweederden van zyn omvang ver loor. Dinsdag had het zesjarig zoontje van een bakker te Zevenbergen het ongeluk, voorover in een pot met kokend water te geraken, welke op hot fornuis stond/Hoewel spoedig daaruit gehaald, was het geheel met brandwonden overdekt. Gisterochtend-is het aan de gevolgen daarvan overleden. D. Smit8, te Spykonisse, een o p- passend werkman en huisvader, is Maandag met een bootje mot koopwaren naar den Hoek-van-Holland gevaren en nog niet terug gekeerd. Daar er eenige kisten uit zyne schuit dryvendo zyn gevonden, vermoedt men dat het booljo omgeslagen en hij verdronken is. Do door arbeiders te TorApol gevohden oude zilveren muntstukken, waar van de vorige week in de bladen melding werd gemaakt, zyn Filipsdaaldors, die later veelal dukatons genoemd werden en toen voor f 2.80 a 3 gangbaar waren. Zy zyn geslagen op last van koning Filips II voor het hertogdom Gelderland, in het jaar 1557, toen hij nog gehuwd was mot Maria Tudor, koningin van Engeland, waarom hy zich ook koning van dat ryk noemde. Daarop doelen in het omschrift de letters ang, en niet auc, zooals gemeld werd. Er moet dus voluit go- lezen wordenPhilippus Dei Gratia Hispaniae, Angliae etcetera Rox, Dux Gelriao. In 1558 stierf Maria, en na dat jaar liet Filips den titel van koning van Engeland wyselyk varen hy had genoeg te doen met zyne Noderlandsche hertogdommon en graafschappen. Dinsdag jl. is dezooveel besproken klok van Oudohorne, dio zoozeer tegen den zin der ingezetenen naar Brongerga werd vervoerd en die men getracht heeft by nacht terug te halen, op last van 't gemeentebestuur, naar Oudeliorne teruggebracht. By hare aan komst stonden roeds mannen gereed, om den gemeente-architect en don timmerknechts behulpzaam te zyn, om de klok weer in hare oude positie te brengen. Zoodra dit was geschied, werd er dapper geluid, waarop in gezetenen kwamen toesnellen, ora hunne oude kennis te begroeten. De onverwachte verplaatsing dezer klok van Oudehorne naar Brongerga zal wellicht in den raad een onder worp van behandeling uitmaken, omdat de verplaatsing is geschied zonder voorkennis van den raad. De burgemeester van 's-B o s c h hoeft de opvoering van „Niniche," welke a. s. Zondag zou plaats hebben, verboden. Door den geneeskundigen i n - spectonr voor Gelderland en UI recht zyn te Groesbeek de pokken epidemisch verklaard. Nauweiyks zynde water en weder met een yslaagje bedekt, of men hoort reeds van ongelukken. Een 8 jarig knaapje, dat zich achter do Hoefkado to 's-Gravenhago op het ys van eono der slooten had gewaagd, zakte ei door on geraakte onder het ys. Iets later werd het levenloos opgehaald. De paketboot „Equateur" van de „Messagories maritiraes" is Dinsdag-avond met 115 passagiers van La Plata, Brazilië en Senegal te Bordeaux aangekomen. Een der passagiers was aan de gele koorts ge storven. Hot schip ligt in quarantaine. Te Soles mes (departement du Nord) had gisternacht eon vreeselyk onheil plaats. By een brand in een winkel drongen eenige burgers het gebouw binnen, om te helpen redden. Ongelukkig stortten de muren in, zoodat do behulpzame personen ondor het puin bedolven werdon. Een hunner werd spoedig met zware brandwonden van onder do puinhoopen te voorschyn 'gebracht. Des ochtends vond men echter reeds eenigólyken; men vreest dat nog drie personen zyn omge komen. De „Ag enz ia Italian a" deelt mode dat ongevoer geiyktydig metdr. Pfeifer een. Italiaansch geneesheer, dr. Alexander Bruscbettini, te Bologna, den influenza-bacil gevondon heeft, dien het hem gelukte uit het bloed van een influenza-lyder af te scheiden. To Potenza i n d e 11 a 1 i a a n s ch e provincie Ferugia is een oproer uitgebroken, ten gevolge van een gemeenteraadsbesluit, waarby eene nieuwe belasting werd ingevoerd. De opgewonden menigte drong het raadhuis binnen en verbrandde het archief. Het gelukte der politie ten slotte de orde te herstellen. Een gendarme werd evenwel gedood en een officier gewond. Het parket te Brussel begaf zich gisteren naar hot Grand Hotel aldaar, om een vorhoor to doen ondergaan aan Mellerio, be schuldigd van diefstal ten nadeele zyner te Parys gevestigdo moeder, voor eon bedrag van 800,000 franken. Zyne beminde, Locroix genaamd, is als medeplichtige in hechtenis genomen. Men vond by haar voor eene waarde van 60,000 franken aan juweelen en 30,000 franken in bankbiljetten. Mellerio kon volgens do weltelyke bepalingen, als zoon van de bestolene, niot vervolgd worden. Niettemin heeft de moeder eeno aanklacht ingediend. Met heeft beslag gelegd op papioron van waarde, die men by hem vond, tot een be drag van 240,000 fi anken. BUITENLAND. JD ui tisoh land. De Ryksdag bracht gisteren de beraadsla ging ten eindo over de begrooting van het departement van justitie, afdeeling militaire Vechtspleging, met de daarby gevoegde voor stellen. Het eerste deel van het voorstel Bühl-Richter, betreffende de herziening van het recht om klachten in te dienen, inzon derheid over de verplichting van mishandelde soldaten tot het indienen van klaagschriften, werd met 122 tegen 120 stemmen verwor pen. Hot tweedo deel van hetzelfde voorstel, aangaande herziening van de militaire straf wetgeving, de eeriykheid en zelfstandigheid der rechters en de openbaarhoid van het mondeling verhoor, werd aangenomen met 143 tegen 100 stemmen. Vóór deze stem ming was het voorstel der commissie, tot vorgemakkelyking van het recht om klachten in te dienen, goedgekeurd. Het voorstel, strek kende tot opwekking van den godsdienstzin by de soldaten, werd verworpen. Heden voort zetting. Italic. In do Kamer van AfgevaardigJen zyn gis teren de ongeregeldheden aan de hoogescholon ter sprake gekomen. De minister-president Di Rudini mengde zich in het debat; hy zeide het te betreuren, dat de verklaringen van don minister van openbaar onderwys niet by machte waren geweest om elke bedenking van staatkundigen aard te ontzenuwen. De Kamer hechtte ten slotte, met 161 tegen 54 stemmen, hare goedkeuring aan eeno motiè van orde, waarin akte wordt genomen van du ministeriele verklaringen. De hoer Imbriani heeft verlof gevraagd, den minister-president to interpelleeren over het feit, dat eene der mogendheden, die het

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2