tuigde vooral van de eenheid in dit sterke orkest. Het tweedo numraor gaf gelegenheid kennis te maken met mejuffrouw Juliette Martens, uit Antwerpen, en haar piano-spel. De jonge, bevallige pianiste, met een fraaien bouquet in de hand naar den vleugel geleid, vervuldo hare taak zóó verdienstelijk, zy speelde zóó oenvoudig en toch zóó gracieus, zy toonde het klavier zóó te beheerschen, dat zy daverend werd toegejuicht en teruggeroepen. En de heer J. Mossel, solo-violoncellist van het Concertgebouw-orkest te Amsterdam, welke tonen wist die aan zyn instrument te ontlokken by de voordracht van Saint-Saóns' r Concert A-moll," op. 33 Goede wijn behoeft geen krans; het keurige, gevoelvolle spel van den heer Mossel, bescheiden geaccompagneerd door het orkest, behoeft geone reeks van waar- aeerende woorden. De tweedo afdeeling ving aan met de Prélude en Siciliana" uit de opera „Caval- leria Kusticana", van Pietro Mascagni, voor de eerste maal te Leiden uitgevoerd. Do ken nismaking hiermede leidde tot een luid applaus, cat welverdiend was: het orkest, waarin zich nu ook de harp liet hooren, bleek ook in dit nummer weer geheel voor zijne taak berekend; oonheid, zuiverheid, nuanceering lieten weinig of niets te wenschen over. Het succes van don heer Mossel bereikte zyn hoogste punt in de nu volgende soli voor violoncel, „Andante op. 94", van Mann, en „Tarentelle", van D. Popper. Vooral in de „Tarentelle" bewees de cellist by uitnemend heid welk een meester hy is, hoe het vlugste tempo hom geene moeilijkheden oplevert. Hy moest nog iets buiten het programma ten leste geven; ook dit was keurig. De eerste uitvoering van Mendelssohns „Canzonetta" en vooral die van Tauberts „Liebesliedchen", dat een zeer eigenaardigen indruk maakte, deden het strykquartet groote dankbaarheid verwerven. Het rLiebesliedchen" werd herhaald. Ook mejuffrouw Mertens mocht andermaal haar spel op prijs gesteld zien door een applaus, dat haar noopte op hare schre den terug te keeren na hare voordracht van Rubinsteins „Barcarolle",C: :egs „ImFrühling" en Mendelssohns „Scherzo". Tom s otte nog door het orkest Amb. Thomas' bekende ouverture van de opera „M'gnon", en een schoon concert was ge noten, eeu concert tot oer strekkende aan SempreCrescendo", haren directeur^ de solisten en aan de inteekenaren. De matrozen zongen, orider leiding van den heer J. Hogenkamp, in de pauze en als be sluit van het concert, eenige vaderlandsche liederen en het Volkslied. Bij de gehouden verkiezing voor een president van het Leidsch Studentencorps is als zoodanig benoemd de heer E. H. F. Mens Fiers Smeding. De van zijne detacheering bij het O.-I. leger teruggekeerde paardenarts 2do kl. C. Van Heelsbergen is ingedeeld by het2dereg. veld*art. te Leiden, doch tijdelijk gedetacheerd by het lsto reg. veld-art. te Utrecht. Het bestuur der katholieke centrale kiesveroeniging in het hoofdkiesdistrict Alk maar heeft besloten, aan de algemeeno ver gadering voor te stellen, bij de aanstaando ver kiezing voor een lid der Tweede Kamer, nood zakelijk wegens de benoeming van mr. Van der Kaay, kantonrechter te Leiden, tot raads heer in het gerechtshof te 's-Gravenhage, geen tegen-candidaat te stellen. Ook de anti-revolutionnaire kiesvereeniging in dat district zal geen candidaat stellen tegenover den heer Van der Kaay. Men schrijft ons uit LeimuidenGelijk reeds pemeld werd, is tot burgemoester van Nieuwveen en Zevenhoven benoemd de heer F. M. Baud, in geiyke betrekking te Leimuiden. Zullen zjjne vele vrienden zich met hom ver heugen, dat hem een ruimere werkkring is gegund, om andere redenen zal het hun spijten, dat hij deze gemeente gaat verlaten, want burgemeester Baud wa3 een goed on ten allen tijde hulpvaardig mensch en in zyn beheer strikt rechtvaardig. Waar hy heen gaat volgen voor hem en de zynen de beste wenschen van velen. Aangezien de datum, waarop de leden van de Koninklijke Vereeniging „Het Eere toeken voor belangrijke Krijgsverrichtingen" te 's-Hago, aan den Luitenant-Generaal Ver- spyck eene serenade wilden brengen, juist valt op den verjaardag van wyien Z. M. Koning Willem III, is besloten die huldebetuiging Zaterdag 20 Febr. te doen plaats hebben. De heer N, Van dun Brandhof, oud gouverneur van Curasao, is met familie in de residentie aangekomen en heeft zyn in trek genomen in het hotel „den Ouden Doelen." Tot opvolger van prof. Hoekstra als hoogleeraar by de Algemeene Doopsgezinde Sociëteit werd gisteren gekozen do heor I. J. De Bussy. Het drietal bestond uit de heeren De Bussy, dr. A. Loosjes en dr. Jobs. Dyserinck. In eene plechtige openbare zitting van het gerechtshof te 's-Gravenhage, waarin, be halve de leden van de verschillende rechts colleges en die der balie, ook vele dames tegenwoordig waren, had gisternamiddag de installatie plaats van mr. J. Spoor, tot presi dent van bovengenoemd college. Men verneemt dat de vico-admiraal W. F. H. Cramer, wegens minder goede gezond heid, binnenkort de betrekking van directeur en commandant der marine te Amsterdam zal nederleggen. Door het gerechtshof te Amsterdam is, ter vervulling van eene vacature van raads heer in dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische lyst van aanbevolingmr. W. A. L. Domis, vice-president der arrondlsse- ments-rechtbank te Amsterdam mr. J. H. Van Goor, en mr. A. J. Roy aards, rechters in ge melde rechtbank. Aan de Kamers van Koophandel en Fa brieken to Amsterdam, Rotterdam, 's-Graven hage, Dordrecht, Schiedam, Leiden, Middel burg, Vlissingen, Zaandam, Harlingen en Gro ningen en aan de Twentscbe Vereeniging ter bevordering van nijverheid en handel is door den minister van waterstaat, handel en nijver heid een exemplaar toegezonden van de „Accounts relating to trade and navigation of the United Kingdom", nopens de riiaand Januari 1892. Het stoomschip „Ardjoeno" arriveerde 13 Febr. van Rotterdam te Batavia, 25 dagen reis van Marseille; de „Drente" vertrok 16 Fobr. van Batavia naar Rotterdam; de „Gel derland" arriveerde 15 Febr. van Rotterdam te Batavia; do „Aline Woerman" vertrok 14 Febr. van Zanzibar naar Rotterdam en Ham burg; de „Priok", arriveerde 14 Febr. van Hamburg en Amsterdam te Batavia: de „Soen- da", van Amsterdam naar Java, passeerde 10 Febr. Adende „Voorwaarts", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 16 Febr. Kaapstad; de „Ceres" vertrok 16 Febr. van Valencia naar Amsterdamde „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 16 Febr. van Southamptondo „Salatiga," van Hamburg en Amsterdam naar Java, arriveerde 16 Febr. te Genua; de „Urania" arriveerde 17 Febr. van Amsterdam te Ouxhaven; de „Vesta" vertrok 17 Febr. van Cuxhavon naar Am sterdam. Gemengd Nieuws. Heden werd door onze stad rondgeleid een vet rund, een prachtexem plaar, getooid met frisch-groene guirlandes, waarin rozen, in den trant dus der Paasch- ossen, dragende voor den kop een karton met de woorden „Eerste Prys" en op den rug een grooter wit karton met de woorden „Leidsche Vleoschvereeniging." Dit schoone beest staat dus zeker in be trekking met die burgers hier ter stede, die het plan gevormd hebben zich te verbinden by een vleeschhouwer tot het leveren van het vloesch, dat zy noodig hebben, een vleesch houwer, die vleesch moet leveren zoo best en zoo goedkoop mogelyk, welk vleesch zal gekeurd worden door een deskundige. Eene voorloopige commissie heeft zich reeds daartoe gevormd, welke hedenavond met be langstellenden en aanstaande leden vergadert in „Die Porte von Cleve", op de Breestraat Sedert d e o p g a a f v a n d e v o r i g e week zyn hier ter stede aan influenza over leden twee manlyke personen (van 69 j. en van 5 m.) en drie vrouwljke (van 80 j., 72 j. en van 7 m.) Wy vestigen de aandacht op de in dit nommer voorkomende advertentie van Gedeputeerde Staten dezer provincie in zake de alhier plaats gehad hebbende loting voor de nationale militie, waaromtrent bij genoemd college reclames zyn ingediend. Aan liet telephoonnot is aange sloten de Broodfabriek „De Vereoniging", Levendaal, met No. 196. Men schryft uit Raamsdonk van 16 dezer: Gisternacht ontstond er brand in. de behuizing van J. J., te Raamsdonksveer. Door het spaedig optreden dor brandweer werden do belendende perceelen gespaard, doch het woon- en pakhuis, steenkolen, petro leum, benevens paard on ezel, weiden eene prooi der vlammen. Met moeite werden de kinderen gered. Alles is verzokerd. Naar de „Midd. Crt." vernoemt, heeft do firma Ribbink, Van Bork en Co., die te Middelburg de telophoon exploiteert, Zater dag van de Regeering de concessie ontvangen om dat correspondentie-middel ook te Vlis singen in exploitatie te brengen. Zooals men weet, heeft het gemeentebe stuur van Vlissingen reeds vroeger de con cessie toegestaan. Omtrent ongeregeldheden. Zondag nacht to Jubbega voorgevallen, meldt men het volgende: Bij de woduwe Blauw, die eeno herberg houdt, was een wedstryd in zakloopen ge houden on de burgemeester had vergunning gegeven tot 's nachts twee uren. Toen het zoo laat geworden was, was men eerst niet gezind te vertrekken; to ongeveer drie uren verliet men do herberg, doch school samen onder het zingen van socialistische liedoren. Do politie gebood rustig to blyven, doch zonder gevolg; zy word uitgejouwd, enz. Men nam zulk eene houding aan, dat de politie do sabel trok en een deel der mare- cbausseo de paarden besteeg. Nog ging men niot uiteen en de politie dreef nu de saainge- scholenen uit elkaar. Er vielen klappen, sommigen kwamen in het water terecht, anderen vluchtten achter huizen, enz. De politie bleef echter de baas. Hot is gebleken dat het vee, als lydende aan mond- on klauwzeer naby Sit- tingbourne afgemaakt, niet besmet was door hot Deonsche, vermits het in September ge kocht werd op de veemarkt te Maidstone. Men gelooft dat de smetstof ingevoerd is van Londen over Queenboro'. In de stallen van eene melk- vereeniging van Zuid-Londen is het klauw zeer uitgebroken. In het magazyn der juweliers- firma Finetti te Milaan is dezer dagen in gebroken. De dieven ontvreemdden een aantal voorwerp-;n ter gezamenlijke waarde van 35,000 lire. Volgens den „Ti mos" -corres pondent te Nieuw-York bedraagt de schade loosstelling, welke van Chili geéischt wordt in zake het jongste geschil naar aanleiding van hot voorgevallene met de matrozen der „Baltimore", een mlllioon dollars. INGEZONDEN. Meneer de Redacteur! Men overdrijft het onderwys by ons te lande zegt Jan Kritiek. In ben zyn tegenvoeter, doch de meening over dat onderworp hangt af van het doel dat men wenscht te bereiken, maar in ver band met de bovenstaande meermalen her haalde beweering acht U 't misschien de moeite waard Uwe lozers een kykje te geven in het onderwijs in een ander klein land, het land der bergen en dor vrijheid: Helvetia. Welnu een brief van een vriend, geplaatst bij het middelbaar onderwys daar te lande, stelt ons daartoe in do gelegenheid. ik ben nog een verklaring schuldig van het onderwijsstelsel in Zwitserland en den trap van beschaving der volksklasse. Welk een verschil tussclien de nederlandsche en zwitsersche volksklasse I Ik spreek voor- loopig alleen nog maar van manieren en ge drag. Van zijn zesde jaar af is elk Zwitser verplicht de staatsschool te bezoeken, voor afwezigheid betalen de ouders geldboete. Willen de ouders hunne kinderen de staats scholen niet doen bezoeken, dan geven zjj hiervan kennishunne kinderen moeten zich evenwel elk jaar aan een staatsexamen on derwerpen en indien het niot voldoet dwingt men de oudors hunne kinderen de staats scholen te doen bezoeken. Er zyn negen schooljaren, die iedereen moet do rloopen, tenzy mon een eindexamen aflegt voor de negen jaTen om zyn. Na die negtn schooljaren is men nog verplicht gedurende den winter drie uren per week do herhalingsschool te bezoeken tot men zyn negentiende jaar heeft bereikt. Een myner collega's was verplicht in zyn achttiende jaar de herhalingsschool te bezoe ken hoewel hy reeds het onderw|jzersdiploma had en onderwijzer was. Een examen maakte hem hiervan evenwel vry. Is men negentien jaar, dan z|jn de vrouwen vrjj, maar de mannen dienstplichtig en ondor- gaan een wetenschappelijk examen voor een militaire onderwijscommissie. Ik heb het pro gramma van dat examen gezien en verzeker u dat het niet mis is. Voldoet men er niet aan (en menigeen zakt) dan bezoekt men weer alle dagen de militaire herhalingsschool. Er is dan ook geon Zwitser die onwetend is. Myn schoenlapper, een arme drommel, hoorde dat ik een Nederlander ben en ver telde m|j dat hy zeer goed wist dat Neder land boter, kaas en koeien oplevert, dat er voel molens zyn, dat Leidon zich niet aan de Spanjaarden had overgegeven, waarom Al va en Leicester in het land kwamen enz. enz." Het schynt my toe dat men hier te lande nog heel wat aan het onderwys ten koste kan leggen voor hot Yolk ook dat peil bereikt heeft. Masque de fer. Burgerlijke Stand van Leiden, van 11 tot en met 17 Febr. BEVALLENM. Yn geb. Lngtigbeid Z. P. Sieio geb. Rietkerken Z. P. Lardé geb. De Jong Z. A. G. Van Ha acteren geb. Brons, eest D. W. Guldemond gob. Van Cnilerburg D. J. Mielco geb. Kesaeboom D. C. Dcd Ondo gob. Yinkoert D M. C. Onvlee gob. Schroef D. M. C. Trel geb. Slewe D. M. C. Van Galen geb. Laaken Z. C. S. M. Schootc-n geb. Nieuwenburg D. M. Oolt- lntie geb. Piket Z. D. Pieou geb. Pl&izier D. A. Stikkelornm geb. Van Diaael Z. A VogelezaDg geb. Bonte Z. M. E. Van Went geb. Di lo Z. A. Wasserman geb. De Vrind B. P. Leefl&cg geb. Koster D. J. C. Van Bremen geb. Den Hengst D. G. Laurier geb. Bonscl Z. M. A. Secreve gob. v. d. Noll D. J. HartmaD ceb. IJzsndoom D. M. Batelaan geb. Ligtvoet D. J. Gijbeis gib. De Haas D. H. H. Rozier geb. Van Ackc-ren Z. E. M. Verhoeven geb. Rietbergen D. M. O W. Nozeman geb. Taverne D. GEHUWDC. P. v. d. Heemst jm. en C. H Par- levliet jd. T. v d. Bos jm. en J. Van Dijkjrl. J. F. Kok jm. en E. K&rreman jd. C. J. v. d. Kaay jm. en J. v. d. Reek jd. O. Zaayor jm. en J. li. Taijn jd. OVERLEDEN: O. De Jong m. 73 J. A. J. Si.i.ou geb. Piekaar vr. 67 j. L. Noort m. 48 j. M. H. Hagemans d. 7 m. J. Kruit geb. Bink v. 04 j. M. C. Groenevrld geb. Bekooy v. 50 J. A. Smit z. 11 j. A. M. Frank d. 11 w. J. Kiirrc-man d. 19 m. J. M. Roelante d. 81 j. R. Kool w. 52 j. A. M. Snoack Hurgronjo geb. I>e Visser w. 72 j. J. Lefober geb. Kmiivers w. 80 j. 8. J. Azier d. 5 j. N. Holwerda geb. Jonkheid v. 10 j. M. J. Wijting geb. Van Voorst w. 86 j. W. Van Koeren vr. 69 j. E. S itto- naar d. 2 j. P. Rietbergen d. 6 ru. W. Bruis- t« ns d. 47 j. J. J. Tiolkemo|jer d. 1 J. C. W. Mioloo d. lm. H. T. Bleijswijk d. 4 m. II. C Guldemond d. 4 m. A. T. Noordeloos w. 73 j. G Mooten z. 5 m. M. Verhoog geb. Wallaart w. 71 j. N. Smittoraar w. 74 j. BUITENLAND. Frankryk. Op het Elyséo had gisterochtend een ministerraad plaats, welke door president Gamot werd geleid. Het onderzoek der be grooting voor 1893 is ten einde gebracht. Verder werd men het eens over de mot de Kamer te behandelen wetsontwerpen. De minister van koophandel, Jules Roche, zal oen krediet aanvragen van 3,250,000 fr. voor de deelneming van Frankryk aan de tentoonstelling te Chicago. Do minister van openbare werken Yves Guyot zal eeno wyziging der wet op de locaal- spoorwegen en tramwegen indienen. De minister van financiën Rouvier zal een krediet van 500,000 fr. aanvragen, om te yoor- zien in de uitgaven voor meerderen arbeid der douanen en kosten van toezicht. Later zal nog eene verhooging van een millioen gevraagd worden, en wel in verband met de nieuwe handelstarieven. In de Kamer, welke des namiddags te twee uren hare zittingen heeft hervat, diende de heer Richard een ontwerp in tot vaststelling van een minimum-loon voor elke onderneming. Uit de toelichting bleek, dat de invoering der nieuwe handelstarieven eene groote styging in den prys van alle levensmiddelen heeft ver oorzaakt. De toestand van de arbeidende klasse is daardoor ernstig geworden. De voor dit voorstel gevraagde urgentie werd echter met 361 tegen 101 stemmen geweigerd. De afgevaardigde Lafargue bood vervolgens een voorstel aan tot afschaffing der nieuwe handelstarieven. Dultaohland. Volgons verschillende Duitsche bladen wordt in staatkundige kringen beweerd, dat het artikel der „Kreuzzeitung", ten gevolge waarvan een gerechtelyk onderzoek tegen Graaf Van Limburg Stirum werd ingesteld, aan oen particulier schryven van den graaf aan den Ryksdag-afgevaardigde en tegen stander der handelsverdragen, graaf Kanitz, ontleend werd. Graat Kanitz had den schrij ver gevraagd, of hy den inhoud van dien brief niet openbaar zou willen maken, waama de opneming in do „Kreuzzeitung" geschiedde. Men weet nog niet, of graaf Van Limburg Stirum in beroep is gekomen van de uit spraak van het disciplinair gerechtshof. In de dagbladen wordt intusschen als gerucht gemeld, dat eerstdaags kwijtschelding van straf zou volgen. De „National-Zeitung" deelt mede dat het adres der hoogleeraven van de Berlynsche universiteit in zakq üe nieuwe schoolwet door

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2