LEIDSCH DAGBLAD. H°. 9812. Woensdag 17 Februari. A*. 1892. feze €ourant woedt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Burgerlijke Stand. y'euille ton. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 3 ma&ndenf l.li. Franco per post1.40. Aisondortijke Soamw*.AM. Tweede Blad. Gemengd Nieuws. Het gemeentebestuur van Scho- terland heeft de volgende, reeds kort vermelde „bljjde boodschap" ter kennis van de Oude- hornster ingezetenen gebracht; „Het gemeentebestuur van Schoterland. In aanmerking nemende dat in het dorp Oude- horne eene algemeene teleurstelling zich uit over de verwijdering van eene der klokken uit dit dorp. Overwegende dat het al te stoutmoedig en zeer onrechtmatig optreden van de ingezetenen ten zeerste moet worden gelaakt en niet alleen afkeuring verdient, maar ook eene gestrenge bestraffing zou moeten ten gevolge hebben. Heeft, in dezen zich grootmoedigwenschende te betoonen, omdat hier valt te rekenen met eene algemeene dorpsgehechtheid, die zoude voeren tot een verzet, dat ernstige gevolgen voor de ingezetenen zou kunnen hebben en waarvoor zy zoo mogelijk moeten blyven be waard, besloten: „de verwijderde klok aan Oudehorno terug te geven." Dit besluit werd voorgelezen toen de Oude- hornsters Zaterdagavond vergaderd waren en dat luide toejuiching volgde, is te begrijpen. In eene vergadering van werk gevers te Franeker z\jn de middelen bespro ken, welke moeten worden aangewend om het gebruik van sterken drank, vooral by de werklieden, tegen te gaan. Eene commissie werd benoemd, die zooveel mogeiyk aanteekening zal houden, welke arbeiders het meest de kroegen bezoeken, terwyi geen werk aan de werklieden zal ver schaft worden, die zich herhaaldelyk aan misbruik van sterken drank schuldig maken. In de paardentram Veenwouden- Dokkum kregen T. R. Van Driesum en de tramchef ruzie over het rooken in den wagen door H. De chef nam hem de sigaar af, op het balkon kwam het tusschen de beide per sonen tot daden, do chef verwydorde H., zoo dat deze op den weg terechtkwam. Toen men hem opnam, bleek, dat by een been gebroken had. Hy heeft de justitie met een en ander in kennis gesteld. Uit Zwolle bericht men: Nadat de landbouwer H. De "Wolf Zondag-morgen de kachel had aangelegd en op de deel de petroleumlamp aangestoken had, ontdekte men omstreeks 7 uren, toen men buiten hooi ging halen, dat het huis in brand stond. Met moeite werden de 6 stuks vee losgemaakt en de vrouw gered, doch het huis en bijna de geheele inboedel verbrandden. Huis en in boedel waren verzekerd. In een woordentwist heeft j 1. Zondavavond zekere A. IJ. aan F. Kupfer, te Yenloo, eene doodelyke wonde met een mes toegebracht. De dader is in hechtenis. Gistermorgen bracht de wacht- meester der koninklijke marechaussees te Enschedee, vergezeld van een zijner man schappen, zwaar geboeid naar Gronau. zekeren H. Keune, ongeveer '25 jaren oud. Voor ge- rüimen tyd werd hy te Hengeloo aangehou den en gevankeiyk naar Almeloo overgebracht. De Duitsche regeering heeft zyne uitlevering verzoent, wyl hy beschuldigd wordt van va dermoord. Te S milde is een dief in de con sistoriekamer by de Chr.-Ger. kerk geslopen. Het offerblok, dat vermoedelyk eene flinke som gelds bevatte, heeft hy medegenomen. Door eene onbekende oorzaak ontstond op het Grieth, te Zevenaar, een hevige brand, waardoor de woning met een gedeelte van den inboedel van zekeren T. in korten tyd eene prooi der vlammen werd. Alles was verzekerd. Voor eonige dagen stierf te Oor schot e.n schynbaar arme stroodekker, die met zyn zoon in eene ellendige hut woonde, in volslagen ontbering van vleesch en goed voedsel leefde, en ruim f '20,000 naliet. Op 27 en 28 Februari worden by Hamar op het Mjösenmeer, ten noorden van Christiania, internationale wedstrijden op schaatsen gehouden. Uit Friesland zulltn daaraan deelnemen de heeren IJ. Rodenhuis, van Harlingen, en Marten Kingma, van Grouw. Zy vertrekken 19 Februari. Te Nieuw- York is typhus uitge- broken. In den loop der vorige week had, gelyk men weet, de stoomboot „Massilia" een aantal Russische uitgewekenen ontscheept, van wie eenigen aan typhus lydende waren. Men meent dat de verspreiding der ziekte aan die omstandigheid te wijten is. Te Londen staat terecht eene nog jonge vrouw, die, om haren man uit zijne ellende te verlossen, zichzelve en hare 3 kin deren met laudanum trachtte te vergiftigen. Allen werden met veel moeite in het leven behouden. Te Oxford, in Suffolk, is kapi tein John Green gestorven, de laatst over geblevene der leden van de Noordpoolexpe- ditie van 1820. Die expeditie stond onder leiding van sir Edward Parry, die de Noord pool met sleden over het ys trachtte te na deren. Het ys dreef echter sneller Zuidwaarts dan de sleden Noordwaarts vorderden, zoodat de poging mislukte. KOLONIËN. BATAVIA,.9 15 Januari, {Vervolg.) Omtrent het gebeurde op Lombok ontbreekt het nog altyd aan zekere berichten, maar het schy'nt ontwyfelbaar, dat er eene schoone gelegenheid geweest is of nog is om ons gezag daar metterdaad te vestigen. Zoowel op dat eiland als in de onafhankelyke staten op Bali benydt de bevolking het lot van de gouver- nements-onderdanen in Boeleleng en Djem- brana, en niets zou haar aangenamer zyn dan van dezelfde conditie te worden. Doch het laat zich begrypen dat de regeering na het gebeurde op Flores tegen elke eenigszins be- langryke expeditie opziet. Met de regeling der heerendiensten gaan de daarmee belaste ambtenaren zoo ijverig voort, dat zy tegen April a. s. voor geheel Java en Madoera kan zyn afgeloopen. De nieuwbenoemde gouverneur van Atjeh, kolonel Deykerhoff, zal eerst den 20sten of den 23sten dezer zyne bestemming volgen en zich de aanstaande week ten nutte maken om de te volgen gedragsiyn nog eens te toetsen aan de by het departement van oorlog berustende rapporten van zyn voorganger. Door den resident van Sumatra's Oost kust is het voorstel gedaan aan de teMedan geplaatste onderwijzers eene toelage boven hun traktement toe te kennen, met het oog op de duurte van de levensmiddelen in dat gewest. De „Soerab. Ct." deelt mede dat te Soerabaia belangryke afdoeningen in suiker plaats hadden tot f 9 per picol. Aan de „Java Bode" werd eene behoor lek onderteekende advertentie aangeboden, waarby werd kennisgegeven dat de heer J. Vink en mej. J. Gaster waren verloofd. Het bericht werd opgenomen, maar spoedig bleek dat er niets van aan was. Een flauwe grap penmaker, die bekend moet zyn, had het de wereld ingezonden. De moeder van de dame heeft de schrifteiyke orde tot plaatsing der advertentie gelicht en met eene aanklacht by den officier van justitie ingediend. Uit Joana schrijft men dat de cholera aldaar vreeselijk woedt onder de Javanen, Volgens geruchten zyn al 900 inlanders daaraan gestorven, krwyi verscheidene désa's PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Ton 18 regel» 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het tncaaseeren buiten de stad wordt /0.10 bert»tsui. geheel afgesloten zyn, zoodat niemand er in of uit mag. De controleur steekt de handen uit de mouwen om te helpen, waar geholpen moet worden, en verstrekt medicynen, groo- tendeels uit zyn eigen zak. De assistent-re sident is met verlof naar Semarang, zoodat den controleur dus de moeiiyke taak is op gelegd zooveel mogelyk de ziekte tegen te gaan. Onder de Europeesche ingezetenen is gelukkig nog geen enkel geval voorgekomen de regens blyven weg. {Bat. Hbl.) Uit Assahan meldt men dat de veilig heid daar den laatsten tyd zeer is achteruit gegaan. Gedurende de afgeloopen maanden haddon ongeveer 15 moorden plaats en de Landraad heeft 23 ernstige misdryven ter behandeling; werk dus in overvloed, meer dan den leden lief is. Ook in die afdoeling heeft het vreeseiyk geregend en was de gemeenschap tusschen de hoofdplaats en de ondernemingen soms geheel verbroken. {Dcli-Ort.) De resident van Bantam, de heer Velders, heeft buitenlandsch verlof aangevraagd. Het lid van de Algemeene Rekenkamer, de heer Van der Pyl, gaat wegens ziekte met verlof naar Europa. Men deelt ons mede dat het lid in den Raad van Indië mr. Bergsma in April of Mei 's lands dienst met pensioen gaat verlaten. Java-Bode Blijkens een van den resident der Z.- en Oosterafdeeling van Borneo ontvangen telegram, gedagteekend 26 December jl., was in dat gewest niets byzonders voorgevallen. Blykens een door den resident van Menado \erzonden telegram, is den 3den December 1891 de radja van Bolang-Mongondo overleden. De politieke toestand was gunstig. VOORSCHOTEN O e boron: Alida, d. van Leen- dert 1 uindam en Alidtt Van Haasteren. Overleden: Dirk De Graaf, 8 m., z. van Iaaao De Gniaff en Antje Van LeonweD. LISSE. Geboren: .lohanDCB, z van J. Yan Dijk en J. De Zwart. Apolonia, d. van C. J Moolo- naar en C. De Rijk. Maria, d. van P. Mareei lo en C. Kok. Geertje, d. van T. Kulk en A. BofmaD. Overleden: Anna Aangeenbrug, 17 d. Neeltje Bendrika Segers, 9 m. Ondertrouwd: Wilkelmue Nulkee, wednr. van H. v. d. Hulst en Geertruda LaDgeveld, wed. van T. Vau Veen. wonende te Leimuiden. HILLEGOM. G e b o r e d JoaDnee Anthonius Hen- ricue, z. van Philippus Jobannee Salman en Geer rni Broers. Leonard Jacobus, z. van Roelof Der Neder landen en Potronella Sophia De Kngiï. Overleden: Agatha Sophia Hermans, 42 J., echtgen. van Wouter Ruigrok. Petronella Mooye- kind, 2 J. Petrus Van Lierop, fi7 j., wednr. van Johanna Renders. Maria Wilhelmina Prine, 15 m. Verloren Geluk. 2.) Ver behoefde zy niet te gaanhet was nog maar enkele weken geleden, dat zy den brief sehreef, waardoor zyzelvo een eind had gemaakt aan haar geluk van het heden, aan hare illusifin voor de toekomst. Geluk? Maar dat was immers geen geluk meer geweest, zooals zfj die laatste maanden had doorleefd in martelende onzekerheid, in nooit eindigenden tweestrijd 1 O, ze was te lang blind geweest; ze had te laDg blind willen zyn! Nu nog trilde haar hart van verontwaardiging overzichzelve.dat zy zoo lang do verkoeling en veronachtza ming had verdragen van den man, die haar had govraagd zyne vrouw te worden, dien zy meer liefhad dan haar leven. Maar was in de twee jaren hunner verloving hare liefde steeds inniger geworden, de zyne was lang zaam, bijna opmerkbaar, gestorven, als eene plant, die verwelkt, ondanks de teederste zorg en den warmsten zonneschijn. Wat had zy zichzelve dikwijls om den tuin geleid, hoe veel moei e had het haar gekost te moeten inzien, dat zijn hart dood voor haar was en slechts zijne eer hem gebood zyn woord ge stand te blijven. Toen zij eindelijk, na lango, slapelooze nachten, in het diepst van hare wanhoop aan de haren hare vrees toevertrouwde, bleek het dat hare ouders en zusters reeds lang had den bemerkt, wat zij niet had willen zien. Nu was haar besluit genomen en debrief, welken zij zoo menigmaal had opgesteld, werd in enkele minuten tyds geschreven. Zij herinnerde zich eiken zin, woord voor woord zy wist, waar zy eene letter verkeerd had geschreven, waar zy eene komma had ge plaatst, waar zy een woord had afgebroken. Zy zag ze nog staan, die enkele regels, welke over hare geheele toekomst hadden beslist. Zij ziet nog het couvert, waarin zy den brief sloot; zy weet nog de plek, waar zy het zegel hechtte. Werktuiglyk had zy het ge daan en toch wist zy zich elke kleinigheid nog te herinneren, welke betrekking had op dien brief. Na het verzenden volgden dagen van span ning, van hoop tegen beter weten in, dat zijn antwoord van een misverstand zou spre ken. Zyn antwoord dat zou hyzelf bren gen en alles zou weder worden zooals het geweest was in den eersten, zonnigen tyd hunner verloving. Hoe gaarne luisterde zy naar de stem in haar binnenste, die dit voorspeldeI Meestal zat zy alieen in hare kamer; zij wilde geen beklag; zy kon niet verdragen, dat hot ver breken van haar engagement reeds als oen uitgemaakt feit werd beschouwd, terwyl nog hoop leefde in haar hart. De uren kropen voorbijaan do nachten kwam geen einde. Den tweeden morgen was er een brief. Do inhoud? Helaas! Hy erkende do waar heid van haar vermoeden en betuigde zyn oprecht leedwezen, dat slechts vriendschap was gebleken, wat liefde scheen. Zelfs in de herinnering huiverde zy torug voor de wanhoop, welke zich nu van haar meestermaakte. Ze was met haro zustor ge vlucht naar het afgelegen eiland, want het medelijden, dat zy in de plaats harer inwo ning zelfs op het gelaat van den onbekenden voorbyganger meende te lezen, had zy niet kunnen verdragen. Maar ook hier had zy niet gevonden, wat zy zocht; zy kon niet berusten in haar lot. Slapeloos waren nog de nachtendo wanhoop woonde nog in haar hart. Zy stond stil, zy wierp een blik achter zich. Zy zag niets dan de grysgrauwe lucht, piet de jagende, dryvende wolken en de stui vende duinen in de verte. Zóó eentonig, zóó kleurloos was ook hare toekomst Voor de vrouw is het huweiyk het levens doel, do waro bestemming. Had zy als kind van bemiddelde ouders hare jeugd zorgeloos gonoton, sedert hare verloving had zy zich met allen ems voorbereid om eenmaal te kunnen beantwoorden aan de eischen, welks haar gesteld zouden worden door hem, dion zy liefhad. De beide laatste jaren van haar jong lovon had zy zich gowyd aan dat doei alleen. En nu? O, zy kon den man benijden, wiens werkkring zyn geheele zyn in beslag neemt, wicn de levensstryd noodzaakt zich te verheffen boven welke teleurstelling ook. 'Zij dacht met afgunst ook aan zoo menige vrouw, wier bepc-rkte middelen haar hadden gedwon gen zichzelve een bestaan te verschaffen. ZU allen moesten voort - de stryd van hut leven eischto het; voor hen geen neerzitten by smart I Maar zy, waaruit zal zy kracht putten, zich te schikken in het lot, dat haar wacht? O, gryze kleurloosheid van haar toekomstig bestaan I {Slot omm-ezijdc.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5