Steunde dit alles op vooroordeel of vond het zyn oorsprong in zelfstandige overtuiging? Ik geloof dat beiden hun invloed hebben doen gelden. De inhoud van het goheel is in korte woor den weer te geven. Clara, de dochter van den ryken fabri kant Rhynsburg, viert haar verlovingsfeest met mr. Emilo Van Doorn, een jong advocaat. George Westland, een ingenieur, Clara's neef, op het punt naar onze O. 1. koloniën te ver trekken, komt geheel onverwacht om afscheid to nomen van het jonge meisje, dat by be mint, doch by hetwelk hy geone wederliefde hoeft kunnen vinden. Hy ontmoet hier teven? eeno vriendin van zijn nichtje, eono zekere Sophie Verduyn,do een innigon hartstocht voor den jongen, knap pen ingenieur koestert, doch op hare beurt hare liefde onbeantwoord ziet. Hiermede eindigt het oorste bedrijf. Het tweede voert ons op het kantoor van den advocaat Van Doom. Do dialogen tus- schen diens klerkje en oppasser, oen gespr- k tusschen een kleermaker en den rechtsge leerde schetsen dozen laatsto als een Don Juan en losbol, tenvyl eeno vertrouwelijke mededeeling aan oen zynor academievrienden ons leert, dat hy niet van plan is dit leven - ook niet als gehuwd man vaarwel te neg gen oindelyk nog eono juffrouw uit Leiden, die geld komt vragen voor hare dochter n voor het kind, waarvan mr. Van Doorn de vader is. Derde bedryf. Juffrouw Marjse wendt zich persoonlik tot Clara; het jonge meisje wil natuuilyk geen geloof slaan aan de praatjes der vrouw Van Doorn troedt het vertrek binnen; ook hy ontkent, maar dozo ontkontenis wordt terstond ontzenuwd door oen door hom aan het verleide meisje geschonken portret, door brieven, door hem aan haar geschreven. Het engagement wordt natuurlyk verbroken. Vierde bedryf. De ingonieur "Westland is uit Indië terug gekeerd mot eea inlandsch dochtertje; hij zoekt eeno degelyko, brave opvoedster voor dit wicht; hy vraagt mot dit dool Sophie Verduyn ten huwelijk, overtuigd dat «leze niet alleen eene uitstekende leidsvrouw, maar ook oene lieftallige moedor oor zyno Nonnie zal zyn. Deze is echter tot do ontdekking gekomen, dat Clara op dit oogenblik eeno werkelyko liefde voor haren neef heeft op gevat, dat hare koelheid, hare styflieid jegens dozen slechts gehuicheld is, 011 Sophio offert zichzolve op; zy voert den man, dien zij nog immer afgodisch bemint, in do armen barer mededingster. Ziedaar het geheel Op nieuwheid kan hot niet bogen; „esist eino alto Geschielite"; de truc mot die breven is eeuwenoud; het slot is niet logisch; die plotsoling opgevatte liefdo van Clara voor den man, voor wien zij voorhoen slechts zusterlyke gevoelens kon koosteren, i-> niet voldoende gemotiveerd; dat blind zyn van AVestland voor do genogonheid van Sophie Verduyn is niet goed denkbaar; 't is in stryd met de workelykheiddo stof is niot ryk genoeg om vier lange bodry ven te vullen de auteurs hebben dientengevolge hunne too- vlucbt moeten nemen tot uitgebreide bcschou wingen over do wereld, over liefde, over fat soen en over meer; zy hebben enkele details, die met hot geheel in niet het minste ver band stonden, niter ate gerekt. l)it is alios voikomen onbetwistbaar waar, maar toch is aan het geheel eene zekere frischheid en levendighold niet te ontzeggen. Do dialogen zyn vlot en vloeienddo meeste scönos zyn lang, breed opgezet, en toch ver velen zy niet; 't zyn allomaal kleine schets jes, goed goslaagdo sehildcrytjes, aan dc natuur en aan het leven ontleond. Op het uitbundig succes van „Fijne Be schuiten", „Janus Tulp", „Men Zegt", onz. zal hot zich echter nimmer kunnen borooinon, niettegenstaande het moesteriyk spel der ver- tooners. C'lara (mej. Alida Klein), Sophio Verduyn (movrouw Van Eysden), Emile Van Doorn (Henri Do Vries) en George Westland (Tar- taud), ziedaar het viortal, dat het geheele stuk behcerscht. In hunne harten woedt de stryd; in hunne zielen zetelon de verschil lende gemoedsaandoeningen en hartstochten, welke de auteurs bobben willen schetsen; zy vormen den geest van het tooneolspel juffrouw Marsso (movr. Beorsmans) is niets anders dan do machine, welke liet stuk doet loopen, terwyi do andere figuren slechts dienen om aan het goheel kleur en leven te geven. Het was duidolyk, dat de vereenigde Rot- terdamscho tooneelisten al het mogelyke hadden gedaan, ten einde het door hen be kroonde tooneelspel te doon slagen. Ilun spel was meesteriyk; 't was eenvou dig, maar dientengevolge natuurlyk en waar; 't was geheel en al uit het leven gegrepen ann do werkelykbeid ontleend. Do zwaarste, do moeilijkste rol was zeer zeker die van movrouv/ Van Eysaonde vrouw, die bemint, innig lief heeft, maar nim mer van die liefde eenig blijk mag geven, die bartelykhoid, vroolijkheid moet huicliolen als zy hare mededingster naast den man ziet, met wien zy gelukkig zou zijn I Die ziolestrijd werd prachtig vertolkt, de toeschouwer ge voelde en leed met haar, Qngetwyfold is bet dan ook te betreuren, dat ook niet zy, evenals mevr. Beorsmans on mej. Klein, haar spel met een ruikor bekroond zag. De heer De Viies en mej. Klein stonden elkaar trouw tor zyde; hunne dialogen, ooi al hunne kleine kibbelaryen, waren juweeltjes van het zuiverste water. De heer Tartaud speelde beschaafd, en ovenals altyd bleek het ook ditmaal dat hy zyno rol ernstig had bestudeerd. Mevrouw Beersmans gaf ons een goed ge slaagde type der burgerjuffrouw, die zacht heid, onderdanigheid huichelt om het voor oogen gesteldo doel te bereiken, die met de vuisten op de tafel slaat, als zy tot do ont dekking komt dat zy haar plan niet vei we- zenlykt zal zien. Ook aan de overigen brengen wy gaarne onze hulde. Mr. L. II. G cmongd Nieuwe. Roodo biljetten, in onze gomoente allerwegen op de daartoe bestemde borden geplakt, bovatten het volgend „telegraphisch bericht": „Ily is gekomen. Wie? Prof. Gau- tliier. Wat komt hij doen? Een mcnsch ont hoofden!!! Waar? In de Stads-Gehooizaal. Wanneer? Donderdag 18 Februari." Op de vraag waarop dit bericht botrekking heoft, kunnen we antwoordenDe profcs.seur, eon Franschman, die do kunst zal vertonnen, treedt alsdan op in eene zwarte cel, in vuur rood kostuum, gewapend met eene scherpe byl. Een man, wiens handen op den rug ge bonden zyn en die gekleed is als een govan- geno, den hals ontbloot, verklaart zich bereid den doodelyken slag te ontvangen. Hy legt het hoofd op het blok en do beul slaat hot af, zóó, alsof het workelijk geschiedt, alsof er indeidaad bloed vloeit, alsof hoofd en romp stuiptrekken, blijvende zy bloeden als by eene wezenlyke terechtstelling. En als do professeur het hoofd de oogen heeft toegedrukt, mogen de toeschouwers op hot tooneel komen en zich overtuigen, dat het oen echt hoofd, een echle romp, echt bloed is Zóó kunstig bedrieglyk is do truc, dut hot schouwspel voorzeker verre van stichte- lyk volkomen do sensaties geeft als het bywonon van oene wezenlyke executie zou doen. Het is een bloedig schouwspel. Mag zóó iets vertoond worden? Waartoe kan dat goed wezen? Vragen of antwoorden we niet verder, maar brengen we hulde aan onzen burgemeester, die, zooals wo onder het schryven van liet bovenstaando vernemen, het bloedig, vreesolyk, weerzinwekkend schouwspel hier hoeft ver boden. Do machine van troin 120 is gisteravond op den Holl. IJzeren-Spoorweg, tusschen Noord-Schar woudo on Schagen, defecf geraakt, waardoor vertraging is ontstaan voor reizigers van trein 120 en van trein 125. Uit Amsterdam m o 1 d t men: G i s- termiddag zyn van eene zolderschuit, welke in do binnenhavon van dc Handolskade tabak had geladen en naar do Oosterdoksluis trachtte te gaan, 40 pakken tabak te water geraakt, waarna door den schuitenvoerder do hulp eencr sleepboot werd ingeroepen. Gis torochtend omstroeks vior uren ontstond brand in do boorenbehuizing van Sieuwort Arkema, te Uithuizen. Binnen twee uren waren hot voorgebouw en de beide schuren met alle losse goederen in asch golegd. Alleen de paarden bloven gespaard. De vlammen grepen zóó fel om zich honen, dat het overigo vee, waaronder 24 rundoron, niot kon worden gered. Eon on ander was verzekerd. Zondag-avond zyn oone vrouw door den trein, die van Lage Zwaluwe naar 's-Bosch gaat, op ongoveor 200 moter afstand van de stopplaats Baardwyk, do beide beenen afgereden; zy is met denzelfden trein naar Waalwyk vervoerd en op last van den ge neesheer van het zieken- en ondersteunings fonds naar het gasthuis aldaar overgebracht. Uit Dordrecht meldt men aan dc „N. R. C." van 14 dezer: „Sequah heeft hier ter stede juist lang ge noeg vertoefd om zynen roem te overleven. Do eerste week van zyn verblijf ging men eerst schoorvoetend, later mot toenemende belangstelling naar zyne séances, en nam het publiek, dat in de zaal van „Musis" ge tuige was van zijne „genezingen", steeds in getale toe; in de tweede week bereikte zijne glorie haar toppunt, kon de zaal de nieuws gierigen ternauwernood bevatten, en dreigde vloer in letterlijken zin te bezwyken onder liêfc go wicht der bezoekers (het bestuur van „Musis" vorderde daarvoor zelfs eene schade vergoeding, die, onder protest, werd toege staan) in do derde week daalde zijn gesteri to by den dug, de zaal word by lange na niet meer gevuld, en de séances kregen het grootste gebrek, dat men zich denken kan: zy wer den vervolend. „De ziekte van den apotheker Slutorheim heeft daartoo veel bygedragen. Hedenochtend is de man overleden hij is gestorven in eene der kleedkamers van „Musis," waarin zijne apotheek stond. Gestorven, terwijl tot zijn sterfoed do tonen der muziek en het gejuich en getrappel van Sequah's bewonderaars door drongen. Wel had Davenpori. aan het publitk verzocht, de muziek te doon zwygen, maar het publiek, onbarmhartig als altyd, was van oordeel dat hot voor zyn dubbeltje alles moest hebben wat or voor te krygen was; en de man, die leeft van de gunst van het publiek, en steeds gewoon is do uitspraak van cox populi 1o aanvaarden als eon vox Deimoest ook ditmaal gehoorzamen. „Do tragische dood van Stülerheim is een slot dat pakt aan het droef-eindend blyspel, dat de agent der Sequah-maatschappy hier gedurende drie weken heeft opgevoerd. Zeker soort van publiek, dat zyne aanwezigheid be schouwde als eone soort van Dordtsche kennis zonder draaimolens en poffertjeskramen, zal aan zyno vertooningen veel missen. Want gedaan is hot nu, daar de verkoop van do Sequah middelen door Slüterheims dood ge staakt moet worden. „Biyft alles, zooals door Sequah bepa; ld werd, dan vertoeft Davenport nog tot Woens dag alhier, om daarna natuurlyk wai.i eer hy in dien tyd een apotheker kan bekomei in de residentie zyne séances en den verkoop zyner geneosmiddelen voort to zetten. „Zyn wy good ingelicht, dan wacht hem vóór dien tyd nog eeno serenade, te geven door eeno volkszangvereeniging." Do „Dordr. Crt." van lieden meldt ook, dat, nu Sequah's apotheker is gestorven, waarschijn lijk daardoor do heer Davenport zyne séances geheel heeft gestaakt, zoodat by zelfs gister avond niet meer optrad, tenzij als bal kon- redenaar. Ook do middagmalen aan de armen zyn geheel geëindigd; dat hetwelk gister namiddag plaats zou hebben, is ook achter- woge gebleven. Niettegenstaande hot giste- ren vermelde besluit van het syndicaat te Londen, hebben zich gisteren 2000 werksta- kende kolondragers in het Victoriapark ver- eenigd on besloten den arbeid niet te hervatten, voordat de door do firma Cameron ontslagen loden van bet-syndicaat weder in dienst ge nomen zullen zyn. I i CJ i 'J? Si, J> LAiND. l>ultycb laud. Dr. Mezger zal, volgons gisteren te Wies- baden van hem ontvangen bericht, aanstaan den Donderdag St.-Petersburg verlaten, cenige dagen to Moskou en te Warschau doorbrengen en op 25 dezer te Wiesbaden torug zyn. De wegens storing dor godsdienstoefe ning in den Dom, te Berlyn, in 's keizers tegenwoordigheid, gevangengenomen predi kant Schlinke is naar een krankzinnigenge sticht overgebracht. Een aantal Zaterdag door do Berlijnscho politie gedano aanhoudingen hebben aanlei ding gegeven tot allorlei dwaze geruchten over oene algomceno dryfjacht op anarchisten, maar het is niets geweest dan eone zeer gewone razzia onder de vagobondon en ver dachte personen. De gewozen schoenmakersgezel Kuil- rnann, die den 13den Juli 1874 to Kissingen een moordaanslag op Von Bismarck deed, is in de gevangenis te Amberg, in Beieron, overloden. Heden zou ook vanwege do Beriynsche universiteit eene petitie tegen de schoolwet aan het Huis van Afgevaardigden ingediend worden, welke door do meeste hoogleeraren, waaronder ook die in do godgeleerdheid, ondorloekend is. De universiteit te Kiel is eveneens voornemens te potilionecren. I taliö. Men meldt uit Bern dat de onderhandelin gen over hot handelsverdrag tusschen Zwit serland en Italië langs diplomatieken weg voortgezet zullen worden. De Italiaanscho gedelegeerden zullen Woensdag a. s te Rome torug zijn, na een kort oponthoud te Bern, terwijl de Zwitsersche gedelegeerden heden van Zurich naar Bern vertrekken. De liter Ba vier is naar Bern ontboden, om daar eene opdracht te ontvangen met het oog op de verdere onderhandelingen, daar die voorloopig te Rome gevoerd zullen worden. Iteitf iö. Woensdag-avond waren acht gendarmen uit Aarlen, in Luxemburg, naar Froylange geroe pen om een einde te maken aan eeno ketel muziek. Een 100-tal min of moer dronken dorpelingen onthaalde hen op steenworpen. Twee boeren, die do anderen schenen op te ruien, werden aangehouden. Toen begon een woedende stryd tusschen do agenten der open bare macht en do boereü, die hunne makkers wilden bevrijden. De gendarmen vordedigden zich moedig. De rustverstoorders verscholen zich achter de hagen en achter den muur van het kerkhof, en wierpen van deze plaats oene nronigto steenon naar de gendarmen. Eenigen van deze Jaatsten werden gekwetst; één zelfs viel in onmacht, toen hij door een zwaren steen aan het hoofd werd getroffen. De gondarmen schoten hunne geweren af, waarna de aanval gestaakt werd. Zy waren echter genoodzaakt tot 's morgens ter plaatse te blyven on versterking af to wachten. Te Cureghom kreeg een arme smids knecht een zevenden zoon. Volgens gebruik stond koning Leopold peet, liet hy zich bij den doop vertegenwoordigen en zond den ge lukkigen vader eene gratificatie van 150 fr. Groot-Britnnnii'*. By de gisteren in het Parlement voortge zette beraadslaging over het adres van ant woord op de Troonrede is, met 179 tegen 158 stemmen, verworpen het amendement van den hoer Sexton, waarby verklaard wordt, dat het Engelsche Parlement onbevoegd is, wetten voor Ierland te maken. Het adres van antwoord is daarop aangenomen. De Italiaanscho regeering is voornemens, aan Engeland ten opzichte van Egypte en Marokko concession te doen, tegenover de in williging van eenige wenschen van Italië met betrekking tot Tripolis e.-i Abessinië. Een ver drag daaromtrent is niet gesloten, maar er zyn tweo protocollen opgemaakt, waarvan het eene te Londen en het andere te Rome berust. Uit Eastborne wordt geseind dat dc sol daten van het Leger des Heils zich gister namiddag naar het strand wilden begeven, maar daarin door do politio worden verhin derd. Toen zy vervolgons op de kade muziek wilden maken, dreef do politie hen uiteen. Eene opgewonden menigte wierp zich op de soldaten, zoodat een lumelt ontstond, dat echter geene ernstige gcvolgon had. Bij besluit van den lord luitenant van Ierland en van het Privy Council" is de invoer van wapens en schietvoorraad, ook van dynamiet, in Ierland verboden, behalve in aangewezen havens en by duidelijke opgaaf van hoeveelheid en bestemming. Portugal. Do gisteren te Londen gehouden vergade ring van houders van Portugeesche Schuld heeft besloten do „Council of foreign bond holders" uit te noodigèn eenige geschikte finanticelo personen to kiezen in EDgoland en andero landen, waar houders van Portu geesche obligatiën zijn, ten eiude ecr.e enquête in te stellen naar den tegenwoordigen toe stand der Portugeescho financiën on de be langen der houders van buitenlandscho Por tugeesche staatsschuld te beschermen. Verscheidene liefdadigheidsvereenigingen en spaarkassen te Lissabon hebben een adres tot de Cortes gericht, waarin geprotesteerd wordt tegen do belasting van 3 pet. op de biunenlandscho staatsschuld. Itu»laii(L Op hot ministerie van openbare werken worden plannen gemaakt voor den bouw van een electrischen spoorweg tusschen St. Petersburg en Archangel, een afstand van ongeveer 1000 kilometers. Dit zal de langste electrischo 6poorweg der wereld worden.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2