n n n it DJjxi N°. S3i2. A®. 1892, Dit nommer bestaat uit TWUE j Bladen. De Kleine Advertentiën Leiden, 16 Februari. r 1 1—1 »J)&«a? J2L PRIJS DEZER COURANT: Voor LoidoL per 8 maandenf 1.10. Franco por post1.40. Afzonderlijke N om mere0 05. ,§ezs (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn' en feestdagen, uitgegeven. PRU8 DER ADVERTENTIÏÏN: Van 1—8 regels ƒ1.05. Iedere regel meer/0.1?è. Grootere latter* naar plaatsruimte. Voor bot in- ctfaeeren buiton de etad wordt 0.10 berekend. Eerste Blad. (a to Ccats by vooruitbetaling) worden in het Blad van morgen avond opgenomen. Heden z\jn aan de universiteit alhier be vorderd tot doctor in de rechtswetenschap: do heer T. Dijkstra, geb. te Leeuwarden, met academisch proefschrift, get.: „Iets over zaak waarneming", en de heer C. O. M. Van Nispen tot Sevenaer, geb. te Arnhem, met academisch proefschrift, get.: „Eenvoudige vrijwaring". Naar wij uit goede bron vernemen, heeft H. M. do Koningin-Regentes voor cere- v/achten aan het station tydens Haar bezoek, dat Zy a. s. Donderdag-namiddag met H. M. Koningin Wilhelmina aan Leiden zal bren gen, bedankt. Burgemeester en "Wethouders zullen aldaar echter ter ontvangst aanwezig z\jn, doch alléén de burgemeester zal, in eon rijtuig voor&frydende, HH. MM. door de stad ver gezellen. Bezoeken zullen o. a. worden gebracht aan hit Academiegebouw mot zijne beroemde Senaatskamer en aan hit Stedelijk Museum van Oudheden en Schilderijen in de Lakenhal. Meer is met zekerheid nog niet bekend. Toch weet het in de residentie verschijnende Vaderland" reeds mede te doelen dat bij gunstig weder alhier een rit door do geheele stad en de achterbuurten zou worden gemaakt. Den juisten weg vermelden wo hierachter. Ten Raadhuize zouden HH. MM. niet komen. B\j beschikking van den minister van biimenlandsche zaken van 15 dezer zijn, met ingang van 1 Maart 1892, benoemd tot con servatoren by het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden, de hooren dr. H. J. Do Dompierre de Cliaufopió en dr. P. A. A. Booser. Mot ingang van 1 Maart a. s. zullen de klerk-telegraphisten 3do kl. by de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen M. M. Kouw, te Arnhem, en E. E. Kromme, te Leiden, onderling van standplaats verwisselon. De by het 4de reg. inf. te Leiden gede tacheerde 1ste luit. der inf. van het Oost- Indische leger J. L. T. Sanders, zal van 1 April tot 15 Juli een cursus bij de nor maal-schietschool te 's-Hago volgen. Aan het Museum van Natuurlyke His torie by de ryks-universiteit te Leiden is door mejuffrouw C. A. Van Wickevoort Crom- melin, te Haarlem, ten goschenko aangeboden eene doer wyion haren vader mr. J. P. Van Wickevoort Crommelin mot zorg btyeenge- brachte verzameling inlanöseho vogels, be staande uit ruim 2000 stv.ks, geborgen in 12 kasten en alle in catalogus gebracht. Aan de schenkster is daarvoor de dank der regeering betuigd. De Commissarissen der Koningin hebben zich per circulaire tot de burgemeesters ge wend, namens de hoofdcommissie voor het aanbieden van een nationaal huldebewys aan Haro Koninklyke Hoogheid de groothertogin van Saksen, prinses Sophia der Nederlanden, by gelegenheid van haar gouden bruiloftsfeest op 8 October a. s., hunne medewerking in roepende tot bereiking van het beoogde doel. De commissie zegtDe kleinste contributie zal gaarne worden aangenomen, daar hot or meer om te doen is der geëerbiedigde vorstin een bewijs te geven, dat zy in haar geboorteland niet vergeten is, dan om in engeren kring groote bydragen in te zamelen. Daarom ook heeft de commissie gemeond het maximum dor contributie op tien gulden te moeten bepalen. De hoofdcommissie voor het hnldebiyk hoeft de medewerking van de burgemeesters inge roepen bij circulaires, welke portvry zyn verzonden, onder aanduiding dat ze worden afgezonden door liet ministerie van binnen- landscke zaken. In de gistormiddag gehouden vergadering van do taal en letterkundige afdoeling der Koninklyke Academie van Wotonschappen te Amsterdam is, tor vervanging van wyion prof. dr. A. Kuenen, het voorzitterschap dezer af- deeling aanvaard door prof. dr. A. Kern, van Leidon, daartoe door de Koningin-Regentes, op voordracht der Academie, benoemd. De hoer Kern deed dat met een paar woorden, waarin hy verwees naar hetgeen by in do besloten vergadering, waarin hy gekozen word, reeds gezegd had en zich aanbeval in de welwillendheid der leden, inzonderheid van secretaris en onder-voorzitter Naar aanleiding van do ontvangen mode- deeling van het overiyden van prof. mr. J. Do Wal, vergezeld van het verzoek, door hem by uitersten wil gedaan, om noch in de jaar boeken der Academie, noch in hare of in de door de Hollandsche Maatschappij van Letter kunde uitgegeven lovensborichton, zyne bio- graphie op to nemen, wydde de voorzitter aan diens nagedachtenis eenige woordon van hulde. Thans rustend medelid, wasJohanDo Wal van 1858 tot 1862 voorzitter dezer af- deeling. "Weinigen ondor ons zeido hy zullen hem zich in dio hoedanigheid herin nerenvelen daarentegen zullen hem gekend hebben als leermeester of als ambtgonoot. Het moest blonk Do Wal uit als rechtsge leerde, als kenner van het strafrecht. Maar De Wal was ook iemand, die veel smaak had in lotterkundo; een man daarby van veel- zydige kennis; zyno werken getuigen dit. Daarenboven had hy vuur en toonde hy be langstelling in alles wat zyn medemcr.sch betrof. Maar vooral zal het vaderland zich zynor herinneren als voorzitter dor commissie van voorbereiding der wijziging van ons Wet boek van Strafrecht. Aan dat Wetboek zal zyn naam verbonden blyven. Het speet den voorzitter dat De Wal zyne verdiensten niet geschetst wenschto te zien, maar dit kan hy zeggen: zyne nagedachtenis zal hier in eere blyven als die van een verdienstelyk geleerde, van oen wakker man, die vele gaven van hoofd on hart had. Met ingang van 1 Maart a. s. is benoemd tot assistent ten postkantore te Gouda, de heer A. Van der Wal, thans brievengaarder- telephonist te Woubrugge. Tot predikant by de Hervormde gemeente to Almkerk (N.-Br.) is beroepen ds. M. J. Sanders, van Woubrugge. Tot hoofd der byzondere school te Haar lemmermeer (O.-Z.), is benoemd de hoer T. H. v. d. Yeen, onderwyzer to Meppel. Heden geven de gezant van Duitschland, de gezant van Oostenryk-Hongarye en de oud-minister van buitenlandsche zaken, jhr. Hartsen, te 's-Hage, diplomatieke diners. Op 15 Februari werden te 's-Hage ge ëxamineerd voor fraaio handwerken 8 candi- daten, van wie toegelaten zyn de darres M. Honig, te Bergen; M. C. F. Iffinger, te Rot terdam; M. E. Brouwer, to's Gravenhage, cn F. B. Mundhenk, te Amsterdam. Do opper-ceremoniemeester, baron Du Tour van Bellincliave, oud-minister van jus- stitie, zal den lsten Maart te 's-Hago oen diner aanbieden aan leden van het corps diplo matique on eenige autoriteiten. Etang.-Luth. Kerk. Beroepen naar Amsterdam (Duitscho vacature-Rahn) G. Wiesinger, to Hannover. Voor de vacature Böhringer is, na het bo danken voor de nominatie door ds. M. J. Mees, te Haarlem (die het beroep naar Den Haag heeft aangenomen), deze nominatie alsnog aangevuld met ds. J. F. Meyer, te Pekela. Herst. Evang.-Luth. Kerk. - Drietal te Harlingen J. L. F. Do Mejjere, tc BQdOgrïlYOi F. J. Plaat, te PurmorencJ, en C. F. Wostor- mann, te Wildervank. Zondag-middag to 1 u. 58 min. heeft markies Malospina, die sedert eenige jaren secretaris van het Italiaanscho gezantschap by ons Ilof was, per HoJL Spoor do residentie verlaten, ton einde zich naar Parys te begó- ven, waar hy, zooals gomeld word, boneemd is tot eersten gezantschapssecretaris. Op het perron waren o. ro. do Fransche gezant de heer Legrand; ridder Bardi, tyde- ïyk zaakgelastigde van Italië, zoomode ver schillende leden van de diplomatie aanwezig tot hot brengen van oen afscheidsgroet aan dezen verdienstelyken diplomaat, die in alle kringen van Den Haag do moest aangename herinneringen achterlaat. De Koninklyke Yereeniging hot Eore- teeken voor belangrijke krygsverrichtingen is voornemens, met toestemming van den Burge meester van Den Haag, aan haar eerolid on eoro-commissaris don gop. luitenant generaal van hot Indisch leger, jhr. Verspyck, aan staanden Vrydag, wanneer de generaal zyn 70ston verjaardag hoopt te gedenken, by die gelegenheid des avonds mot de muziek der jagers eone serenade aan zyne woning te brengen. Do loden zullen daartoe aantreden in hun veroenigingslokaal, Papostraat. Het bestuur der Nodetlandscho Kamer van Koophandel te Londen hield Yrydag 12 dez:r eene vergadering, waa in: lo. word poedgekeurd een adres aan den minister van waterstaat, handel en ny verheid ter ondersteuning van hot verzoek van het Nodorland6ch Landbouw-co nritó om een handel en landbouw consulaat te bo cemen; 2o. word besloten rich te wenden tot den minister van W., H. on N. n zake de post- gemoonschap tusschen Engeland en Neder land, speciaal om te konnon to geven dat do Kamer van oordeel is, dat, evenals zulks i het buitenland geschiedt, de brieven in den trein behooren gosorteerd te worden; 3o. mot het oog op hot vorbod voor den invoer van Nederlandsch vee in Engeland be sloten werd, voorloopig goenerlei stappen to nemen, maar eor.o commissie te benoemen, bestaande uit do hoeren: P. J. Poels en H. S. J. Maas, om de belangen van den Neder- landschen handel in overleg met de regeering en hare vertegenwoordigers en met andere lichamen te blyven bestudeoren, endoswege, als het geschikte oogonblik gekomen Is, voor stellen te doen, of by urgentie stappen te nemo.i. By koninklyk besluit is de heer F. Yan Stralen, kanselier by Hr. Ms. gezantschap te Brussel, benoemd tot directeur der kanselary van dat gezantschap. Tot tweedon klerk ter Prov. Griffie van Gelderland is, met ingang van 1 April a. s., benoemd de heer A. Bouwmeester. H. K. H. prinses Sophie, groothertogin van Saksen Weimar, heeft aan do Nederland- sche Yereeniging voor liefdadigheid te Parys f 500 doen toekomen. De fdeeling Amsterdam van den Sociaal- Democratischen Bond hield gisteravond in het gebouw „Constantia" eene openbare ver .ade ring ter bespreking van den aanstaanden wed- stryd voor handwerkslieden en leerlingen. De voorzittor doelde mede dat aan verschil lende leden va het uitvoerend comité voor den wedstryd eene uitnoodiging gezonden was, om de byeenkomst by tu wonen en zich in hot debat te mengen. Geen der heeren had daaraan echter gevolg gegeven. Verschillende woordvoorders opperden hunne grieven tegen de organisatie van den wedstryd, waarna eene motie werd aangenomen, waarin j de vergadering een wedstryd voor handwerks lieden en leerlingen vooral in den tegenwoor- digen tyd nadeelig voor de arbeiders en voor- deelig voor het kapitaal noemt, en zy de }>t»op uitspreekt, dat de ontwikkelde arbeidors zich van deelneming zullen onthouden. Ten slotte geeft zy in die motie hare „verachting" te kennen „voor den heer Heldt, die, zelf kind uit bot volk, meedoet aan het volksbedrog." De Staatscourant van 16 dezer bevat de statuten der Indologische Vereeniging te Delft, gaYQimd door de studenten aan do Indisch^ instelling aldaar. Haar dool islo. het be hartigen van de studiebelangon der leden; 2o. het aankweeken van eensgezindheid en samenwerking onder hen. Verder zal de Yereeniging al zulke handelingen doen, welke kunnen geacht worden in het belang der loden te zyn, zooals het houden van buiten gewone vorgaderingon, waar uitsluitend onder werpen van kolonialen aard zullen worden behandeld. Alleen zy, die ingeschreven zyn by den directeur der Indische instelling, kunnen gewoon lid. zyn. De contributie der gewone leden is bepaald op f 5 per jaar. Jaarlyks wordt vanwege do Vereeniging een jaarboekje uitgegeven, dat vóór 15 Jan. moet verschynon. Zy is als rechtspersoon erkend volgens de wet van 22 April 1855 (Stsbl. No. 32.) De kapt. H. Oolgaardt, van het 3de reg. vesting-artillerie, de lsto luit. J. Burger, van het 4do reg. infanterie, en de l6te luit. N. Bosboom, van het 1ste rog. veld-artillerie, allen thans werkzaam onder do bovelon van den chef van den generalen staf, worden 20 Maart gedetacheerd bij de militaire verken ningen te 's-Hage. Door Burgomooster en Wethouders van Haarlem wordt don Raad voorgesteld aan de vereeniging „De Ambachtsschool" onder zekere voorwaarden kosteloos in koop af te staan een «tuk gemeentegrond, gelogen aan de Kamperstraat, ton einde daarop eene ambach.s- school te stichton. To Deventer overleed plotseling mevrouw A. E. Der Mouw—Zillinger, directrice der hoogere burgerschool voor meisjes aldaar, welke betrekking zy vele jaren op de eervol ste wyze en met algeheele toewijding heeft vervuld. De overledene genoot niet alleen de achting van hare scholieren, maar van allen, die haar konden. By koninklyk besluit is de heer F. M. Baud, met ingang van 22 dezer, benoemd tot burgemeester der gemeenten Nieuwvoen on Zevenhoven, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Lei- muidon. By hot departement van financiën be noemd tot adminietrateur der Generale The saurie mr. T. H. De Meestor, thans secre taris der gemeente Groningen. Het Leid'ch Toont?!* Een nieuw tooneelspel, dat zyn ooreprong heeft gevonden op nationalen bodem, dat zyn ontstaan heeft te danken aan Nederlandschen geest, is, te midden van den chaos van Fransche salonstukken en vaudevilles, van Duitsche Schwanken en Possen, welke tegen woordig onze schonwburgen byna geheel en al in bezit genomen hebben, steeds een we1! kome gast. En het verlangen tot kennismaking er mede is te grooter indien het nieuwe werk ons zal voorgesteld worden als het geesteskind van den bekenden novellist en tooneolschry- ver Justus Yan Maurik, en van de scherpe opmerkster, van de diepvoelende schrijfster van „Levenstinten", Jo Van Sloten. Helaas, hot pasgeboren wicht heeft niet die bewondering in het leven geroepen, als men met recht had mogen verwachten; de critiek heeft het als een monster, als een wangedrocht uitgekreten en velen hebben er geloof aan geslagen. Onze schouwburg, hoowol goed bezet, was dan ook gisteravond lang niet zoo vol als ge- wooniyk by eene première alhier het geval is. Ook hier word Clara" zeer koel ontvangenhet algemeen oordeel klonk ook hier afkeurend.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1