f>, 9810. Maandag 15 Februai'i» A*. 1892. Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nomiuer bestaat uit DRIE Bladen. Kikeriki. Leiden, 13 Februari. ■\»v LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: foor LoidoD por 3 mtondoBf l.lt. franco per post1.43. Afzoaderljjis» Nornm**?», Eerste Blad. Aan d<5 Abonné's daarop, wordt by dit nommer verzonden No. 21 van Kikeriki. OtHciëelo Kennimg;oving;oii. Burgoaneenter ca Weth««der8 van Leiden, Gezien het adres van J. MEYER, houdende ver zoek om vergunning tot «oprichting van bergplaateon van verfwaren en aanverwante artikelen in de per- coeion Nieuweteeg No. 87 A en Commandaiijpoort No. in de Heireoetotg; Gelet op de artfc. 6 on 7 dor Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95) Geven bij dozen kermis aan bet- publiek dat ge noemd verzoek, «nst de bijlagen, op de 8ocretario dozer gemeente ter visie gelegd ie; alsmede dat op Zaterdag 27 Februari a. s., 'e voormiddags to elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal wor.len gegeven «om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 38 Febr. 1892. E. KIST, Secretaris. Mot 1 Haait a. s. zal het 40 jaren ge leden zjjn dat de heer P. De Haas, thans oudsto ambtenaar ter gemeente-secretarie alhier, zijne ambtenaarsloopbaan in die be trekking aanvaardde. Wy hebben gemeend dit feit, dat ons toevallig bekend werd, niot te mogen verzwijgen, aangezien onder het groot aantal ingezetenon dezer gemeente, die den geachten jubilaris gedurende dat tijdvak in de waarneming zijner betrekking, vooral in militie- en schutterijzaken, leerden kennen en waardeeren, er ongetwijfeld velen zullen z(jn, die dien dag niet onopgemerkt wenschen te laten voorbijgaan. Aan de universiteit alhier is het eerste natuurkundig examen afgelegd door den heer H. J. M. (Proot. In "de bovenzaal der Btadszaal had gister avond de tweede kamermuzieksoirée plaats van de drie, welke dezen winter door don heer Gottfried Mann zyn georganiseerd. De intoekenaren waren met hunne damos in talrijken getale opgekomen, zoodat dit maal b(jna goene plaats onbezet bleef. De verwachtingen der kunstliefhebbers waren blijkbaar nog meer dan anders koog .gespannen en zjjn alleszins ook bevredigd geworden. Het programma was fraai en de .vertolking er van niet minder. Tot uitvoering kwamen r het Stryk-quartet ICs-dur van L. Cherubini; de Sonate voor viool en alt met piano-begeleiding van Jenn Marie Leclair (169717641, en het Quintet voor piano, viool, alt, violoncel en contrabas, A-iur, opus 114, van F. Sehnbert. Door dit laatste werk kregen we voor de eerste maal te booren het spel van don hoor J. P. Hünch, uit Amsterdam, als verdiensteiyk contrahassist. De overige optredenden waren dezelfde hoeren, die op de vorige soirées medo werkten, nl. de heoren Mann, pianoChr. Timm- ner, eerste viool; mr. G. Blokhuis, tweede viool; S. Van Adelberg, alt, on L. Leonides Van Praag, violoncel. Zonder iu byzonderheden omtrent elke toon- schopping te treden, kan worden geconsta teerd dat deze uitvoering allerkeurigst was, dat zy volop te genieten gaf en dat zy ander maal de grootste waardeoring voor aller spel afdwong, waarvan de duidelykste blyken niet achterwege bleven. De temperatuur in het zaaltje was vry hoog. Men schryft ons uit Nieuw-Vennep Den 9den Februari j.l. trad als spreker op in de afdeeling „tot Nut van 't Algemeen" de heer C. Brands, hoofd der school te Lisserbrook. Op zeer verdienstelijke wyze werden voor gedragen lo. „Boem Boem", van Belinfante; 2o. „Praatjes", van De Buil; 3o. „'tGenoot schap Eloquentia", van Justus Van Maurik. Do lezing had plaats in het lokaal van mej. de wed. Stopel en hot talryk opgekomen publiek bewees door zyn aandachtig luisteren, dat de door spreker gekozen voordrachton zeer in den smaak violen. Met een warm woord van dank bedankte de waarnemende voorzitter den spreker voor zijne schoono en boeiende voordrachten, met den wensch tevens, dat de afdeeling nog dik- wyls in de gelegenheid moge gesteld worden van de talenten des heeron Brands te kunnen genieten. Men schryft ons uit HillegomDonderdag 11 Februari j.l. had in het lokaal van den heer Koning alhier eene goed geslaagde uit voering plaats van do Haarlemscho redory- kerskamer „Door Vriendschap Verbonden". Het blyspel „de Verwarring" en de voorge dragen quartetten werden tot genoegen van het publiek flink afgespeeld. Het plan be staat nog eene uitvooring te geven in de maand April. Het is dan te hopen dat het publiok in grooter getale zal opkomen dan nu het geval was, daar do heerschende ziekte velen noopte thuis te blyven. Men zal zich herinneren datdeHolland- sehe Maatschappy van Landbouw na jaren lange onderhandelingen er in geslaagd was eene prachtige Zuivelschool te Oudshoorn op te richten met subsidie van Ryk, provincie, enz. De vroegere voorzitter dier Maatschappy, mr. D. Visser van Hazerswoude, stond aan het hoofd der zaak en had zich den bloei dier school tot levensdoel gekozon. Na den dood van den heer Visser was het bestuur voornemens eenige wyziging in de algemeeno richting der school te brengen mot het doel om die minder kostbaar te maken en meer binnen het bereik te brengen van den geringen boerenstand. Het bleek echter dat de erfgenamen van den overledene de moreele verplichtingon, door den heer Visser ten aanzion der school op zich genomen, r.iet wilden overnemen, zoodat het Bestuur zich genoodzaakt zag zyn ontslag in te dienen. Gisteren word te 's-Hago eene vergadering van aandeelhouders belegd, bijeengeroepen ter benoeming van een nieuw bestuur en om, indien dit niet mogelijk zou blyken, voor stellen tot liquidatie in behandeling te nemen. Door jhr. Var. Merlen, te Heemstede, die over de aandeelen van wylen den heer Visser beschikt, werd echter onmiddellyk het voorstel ingediend omdadolyk tot liquidatie te besluiten. Ofschoon de leden van het bureau zich met kracht daartegen verzetten, werd door de houders van aandeelen, van welke die van den heer Visser op verschillende personen waren overgeschreven, by meerderheid van stem men het voorstel aangenomen cn zyn de heer Van Merlen, diens zoon en diens schoonzoon met dezelfde meerderheid tot commissie van liquidatie benoemd. Het vakonderwys in de zuivelbereiding in de provinciën Holland is alzoo voor langen tjjd weer vernietigd. Dat dit besluit in land- bouwkringoi groote teleurstelling heeft go- wekt, is te begrypen, te meer, daar jhr. Van Meden onlangs zich de benoeming heeft laten welgevallen van lid van 't hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappy van Landbouw, wier stichting liy thans heeft vernietigd. Naar de „N. R. C." verneemt, zal het 4de internationaal congros tot bestryding van het misbruik van sterken drank in .Septem ber van dit jaar te 's-Gravenhage worden ge houden. Naar vernomen wordt, zal de ritmeester graaf Van der Duyn niet definitief den dienst verlaten, maar is door hem non-activiteit wegens ziekte aangevraagd. De by de hoogere krijgsschool gedeta cheerde 1ste luit. C. Hemmes, van het 4do reg. inf., wordt van 1 Mei tot 30 Sept ge detacheerd by het 1ste reg. huzaren te Deventer. Door de verkiezing van den heer A. Prins, te Nieuwer-Amstel, tot lid der Eerste Ivamer zullen voortaan twee broeders uit hetzelfde gewest zitting hebben in dat booge Staatslichaam. De heer J. Prins, te Wormer- veer, heeft, namelyk reeds eenige jaren zitting, insgelyks voor Noord-Holland. Het stoomschip „P. Caland," van Am sterdam naar Baltimore viaNieuw-York, pas- seerdo 12 Fobr. Lizard; do „Zuid-Holland," van Java naar Rotterdam, passeerde 12 Febr. Gibraltar; de „Amsterdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 12 Febr. Scilly; de „Batavia", van Rotterdam naar Java, ver trok 12 Fobr. van Suez; de „Salatiga", van Hamburg en Amsterdam naar Java, passeerde 11 Febr. Gibraltar. Geiuengd Nieuws. Gisternamiddag te 2 uren on- goveor word een man opgehaald uit het wa ter, genaamd de Beek, te Hillegom, ni. zekere W. S., vader van verscheidene kinderen. Na eenige moeite gelukte het den geneesheer de levensgeesten weder op te wekken en is de man weer volkomen tot bewustzyn gebracht. Het is te betreuren dat deze persoon zelf trachtte den dood in het water to vinden. De reden tot dezo wanhopige daad is on bekend. To Waddingsveen word in de open bare school do gewono jaarlyksche vergadering gehouden van do vereeniging „De "Werkman". Deze vereeniging bestaat nu 9 jaar; hot aan tal leden is reeds geklommen tot 126. Ieder betaalt wekolyks 10 cents, en wanneer een werkman, die er lid van is, ziek is, wordt hy uit de kas ondersteund, 14 weken op het langst. De ontvangsten over het afgeloopen jaar bedroegenaan contributie f 669, aan bydra- gen van donateurs 69, aan renten 46. De uitgaven, welke dit jaar de inkomsten over troffen, bedroegen f 820, zoodat er een tekort was van omstreeks f 40. Maar, daar het voor- deelig saldo aan het einde van het vorige jaar ruim f 1620 bedroeg, is er toch een mooi batig slot. Er is ƒ1400 belegd in de Spaarbank van de afdeeling Gouda van do Maatschappy tot Nut van 't Algemeen. Het is te hopen, dat do vereeniging „De Werk man" in het vervolg nog meer steun moge krygen van de welgestelden. In verband met het bericht, dat de geneeskundige inspecteurs voor het krank zinnigenwezen, do heoren dr. Ruysch en dr. Van Andel, een onderhoud hebben gehad mot mevr. de wed. Stuten Te Gempt, wordt aan het „Vad." nog medegedeeld dat de genoemde heoren jl. Dinsdag van 3 tot l uim 4 uren do schryfster der bekende brochure over het Haagsche krankzinnigengesticht hebben be zocht en dat zy by die gelegenheid alle feiten, door haar kenbaar gemaakt, nader hebben doen toelichten met opgaaf van data en van de daarby betrokken personen, blykbaar met de bedoeling om naar aanleiding daarvan het onderzoek voort te zetten. Mejuffrouw E. De Heer, gewezen oppas seres in het krankzinnigengesticht, verzoekt aan do „Haagsche Crt." plaatsing voor eenige opmerkingen, waarin zy den handschoen voor die inrichting opneemt. Wat er tegen het gesticht wordt aange voerd, noemt zy lastering, en zy betwyfelt, of mevrouw Stuten wel oprecht en naar waar aehtige waarheid vertelde. Indien het echter wel waar is, wat zy vertelt, schryft mej. De Heer, dan hebben die mishandelingen zeker plaats gehad op oogenblikken, dat di recteur en geneesheer er niet waren; want zy-zelve heeft o. a. bygewoond, dat de dokter zeer zachtmoedig was, toen eene patiünt hem oen kop gloeiende koffie in 't gezicht wierp. En - zegt zy verder - ik zou nog zooveel kunnen aanhalen van wat wy met dieonge lukkigen overbracht hebben. Myne ondervinding van twee jaar en vier maanden schryft mej. De Heer - is, dat PKIJB DEK LDW- "7-snêy- Via 16 regelt f 1.05. Iedere nga: -r.eor 0.17^, Grootere lottere near plsai: ito. Voor het tnca&eeeren buiten de ttad joroüta. doktor en directeur ziel- tien veront rusten over deze schandalen in do couranten; want men moot weten, alt ik, boe de direc teur de oppasseressen ..ai.moedigt om goed te zyn tegen de zieken. 't Spreekt vanzelf, da. do Haagsche Crt." geen bezwaar heeft lege:: het moedoelen van deze verklaringen. Te minder, omdat nog uit goene enkele aanklacht g-lok-- is, dat men den directeur van mishaidoling beschuldigt. De grieven gelden liet gesticht, de in richting daarvan en hot ondergeschikte personeel, waaronder oo- moj. Do Heer aan neemt dat wel „onmens bon" unnen zyn. Men meldt dat do vlektyphus deze week te Sehevenir.ia:i weder in meer verontrustende mate is >rgek nion en dat de ziekte zich in de Ur.lste c1 igen ook in perceel 35 aan do Witte rug 1 eft geopen baard. Naar men verneemt, is eene aan zienlijke gift geschonken te; oprichting van een Diakonessenhuis te Rotterdam. Reeds moet daartoe een flink uie met tuin aan den Westersingel zijn aangekocht. Door de politie te Delft is een jongen van 15 jaar af -.-houden, wegens diefstal van twee heerenda -n en een dasspeld- Tegen hem is proces-ver!-aal opgemaakt. Wederom is doo de politiote Delft in beslag genomen en valsch kwartje met den beeldenaar van loring Willem III en 't jaartal 1889. Te Amsterdam is een groote (doode) walvisch uit Koorwozen aangebracht-, welke eerlang te kyk zal worden gesteld. Het dier had te IJmuide 1 -hetbereids te zien was, reeds veel bekijks. Do vischschuiten T X. 72 en H. D. 08 zyn gisteren in de V - -e met elkan der in aanvaring geweest, waardoor eerst genoemd vaartuig zwaar lel werd en vol water geraakte. Men mocht er echter in slagen het mot pompen drijvende te houden [en naai de Tesselsche haven te brenger. Te Bergenop Zoom is oen dienst meisje, A. J. L., oud 31 -en, gearresteerd en gevankelyk naar Breda vervoerd, wegens het plegen van oplichtery. Z ij heeft een goud smid, den heer S. W., weten te bewegen tot afgifte van gouden sieraden ter waaide van f 43, op naam van eene mevrouw K., in de Stationstraat aldaar. Do oplichtster had reeds een gedeelte der sieraden te gelde ge maakt. Een der passagiers van do Dins- dagmorgen te Vlissingen binnengekomen nacht mailboot, een jongniensch van luim twintig jaron, die voor herstel van gezondheid eenigen tyd te Madera was goweest en door zyne zuster en zyn broeder was afgehaald, over leed plotseling, en wel op de ponton, onder het gaan van de mailboot naar den trein. Te Lede, by Aalst, woont zekere De Kerpel, die zeven zonen heeft. Zes hunner hadden jaar op jaar bu de loting een hoog nummer getrokken en thans is de zevende even gelukkig geweest. V oor de betrekking van gemeente ontvanger te Breda, op eene jaarwedde van ƒ3000 (borgtocht ƒ35,000), hebben zich 14 sol licitanten aangemeld. De arme bevolking te Noord- wolde (Fr.), het dorp, dat in den laatsten tyd door vreeselyke misdrjven berucht geworden is, scbynt het den armvoogden zeer lastig te maken; althans de brigade-commandant der ryksveldwacht fungeert thans als tydelijk armvoogd. Do rechtbank te Leeuwarden heeft een 59-jarig man uit Makkum veroor deeld tot 1 maand gevangenisstraf, v.-egens diefstal van tweo katten. Hy bokende uit armoede do katten gestolen, daarna ze gedood en opgegeten te hebben, lij had getracht de I vellen te verkoopen, hotgecn hom echter niet, j was gelukt.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1