dien post thans reeds betaald is een bedrag van 56,030.04. Inmiddels is gedurende het werk gebleken dat de geraamde sommen niet voldoende zyn. De goheele kosten van het gebouw toch heb ben bedragen f 133,468.02'ƒ2, als aannemings som van I. Van der Kamp on S. Yan Leeu wen /"li5,910, rekeningen van G. Yan Driel voor veranderingen der "Waalsche kerk/"750, idem voor het overbrengen van het Waalsche Archief 250, Van Malsen parketvloer van den foyer 1907.50, Bourgoojon beeldhouwwerk 638, gebrs. Koch carton pierre-versiorinc van den foyer f 403.32, arbeidsloon vrJ,geng maandstaten f 69.66 en byreke*^"ing van do aannemers van het geboi^ f 13 523.54'/2, te zamen ƒ133468.02' 2ek-r^mg Waterleiding! 2348.14 tdem verwarming21700.44 Idem verlichting10335.83 Meubilair7868.62 Toezicht en teekenloon 1930.— Totaal 177,651.05® De meerdere kosten, welke de bouw boven de raming gevorderd heeft, zyn, naar B. en Ws. thans den gemeenteraad mededeelen, aan de volgende oorzaken toe te schryven lo.De schade, veroorzaakt door den strengen winter, waardoor de gemeente aan langer toezicht, cement, stoken enz. ongeveer 1000 extra heeft uitgegeven. 2o. De meerdere uitgaven voor den aanleg der verwarmingsinrichting ad f 6700, doordat allerlei kanalen, deuren en andere inrichtingen noodig bleken, welke in do avant-projets der firma, waarop de raming was gegrond, niet waren aangegeven, terwyl de leiding, by het avant-projet op ƒ12,000 geraamd, by defini tieve inschryving 14,000 bleek te kosten, met eene latere berekening ad 460. 3o. De slechte toestand van den bodem, waarvan by voorloopig onderzoek niets ge bleken was, terwyl by den bouw veleriolon, beerputten, kelders, moerasachtige plekken gevonden werden, welke allerlei voorzieningen noodig maakten. Evenzoo vereischte de toe stand van het gebouw der Waalsche kerk kostbare voorzieningen en vielen de muren van de koffiekamer, welke zouden behouden blyven, zeer tegen. Ook aan de andero belendende gebouwen waren verschillende extra-workzaamheden te verrichten (by elkander ongeveer 3800.) 4o. De bovengenoemde slechto toestand van den ondergrond maakte oene buitengewone verankering noodig. Dat het gebouw zich zonder iets beteekenendo scheuren gezet heeft ondanks den slechten ondergrond en den verschillenden druk, moet vooral aan het ge bruik van veel yzer worden toegeschreven. Daarenboven bleken de geschatte zwaarten der yzeren binten onvoldoende, toen werd uitgerekend wat zy voor hunne rekening kregen. Ook hier mocht niets gewaagd wor den. Vandaar dat aan bint-, hoek-, plaat-, smeed- en gietyzor voor 4436 meer is be- steod dan waarop gerekend was. 5o. Do rabitzwanden hebben eene extra- uitgave van 720 gevorderd. De leverancier kwam by de uitvoering tot andere eischen dan hy had opgegeven en door den architect waren medegedeeld op do aanwyzing. Dit verschil kon niet geheel door do aannemers gedragen worden. 60. Do grooto haast, waarmede het bestek, ton einde voor den winter onder de kap te zyn, is opgemaakt (het Raadsbesluit is van 8 Mei 1890, de bestekken waren 24 Mei reeds afgedrukt en de besteding had 9 Juni plaats; het eene vel van het bestek werd opgesteld, terwyl de proefdruk van het andere word gecorrigeerd) heeft tot misrekeningen aanlei ding gegeven, welke helaas allo in het nadeel waren, wat weder niet te verwonderen is, waar steeds getracht was het eindcyfer zoo laag mogelyk te houden. Toen werden er hout- en steenmaten en hoeveelheden lood en zink uitgetrokken, welke by het detail- loeren bleken tot onsolide constructie aan leiding te geven. Hadde er, zoo zeggen B. en Ws., gelegenheid bestaan, zooals by den bouw van de school Langebrug en nu wedor by het Archief-gebouw, 0111 vóór de aanbe steding de grooto werkteokeningen en de voornaamste details gereed te maken, der- geiyko tegenvallen hadden voorkomen kunnen worden en zooals by de school zouden de beschikbaro gelden (om die reden) niet geheel aangesproken, laat staan overschreden behoe ven te zyn. De zeer grooto afmetingen van het gebouw droegen er toe bU om elke kleine wyziging en verzwaring aanzienlyk te maken, door het groot 0 aantal ran *lle5 bwoodigd, Zoo is aan meer kozynen met toebehoor^ uitgegeven ƒ410, aan meer hardste^;, 1450, aan meer zandsteen ƒ1416, aan raeor lood en zink f976. Hot maken van sanitaire ci0set3 öp do privaten heeft met eenig b ^worlt f 470 ver- eischt en de bouw v-^ een0 retirade moer naast de kleine c^eortzaal, uit privaat en urinoir bestaand ƒ409 liet a,nPI'_cileaterSgewyze maken der balkon- vloeren veroischte eene extra-uitgave van f 160. Het beeldhouwwerk, zeker moeilyk te schat ten, heeft /"600 meer gekost dan was geraamd. De waterleiding viel 348 tegen. Overigens blykt uit de staten van meerder werk, hoe eene aaneenschakeling van kleinig heden tot de hooge by rekening heeft geleid. B. en Ws. wyzen er op hoe by ryks- en provinciale werken hot uittrekken van een groot bedrag voor onvoorziene werken regel is, terwyl hier niets daarvoor was aangewezen. De ƒ6000 voor de verwarming uitgezon derd, hebben, zeggen B. en Ws., de extia- werken geen buitengewoon karakter; op alle werken komen zy voor en niet vooraf te be rekenen omstandigheden doen ze grooter of kleiner worden. Tot verdere toelichting is door den gemeente- architect ingediend een nader uitvoerig rap port, waarin de redenen worden uiteengezet, op grond waarvan de oorspronkelyke raming moest worden verhoogd. Evenals dit, zyn voor de Raadsleden in de Leeskamer ter in zage nedergelegd de gespecificeerde staten van moerder werk ten behrove van den bouw, van het meubilair, van de verwarming, van do verlichting en een staat van minder werk betreffende den bouw. Inmiddels behoeft de post voor Onvoorziene Uitgaven voor 1891 tot dekking van de boven bedoelde meerdere uitgaven niet to worden vorhoogd en evenmin tot dekking dier uit gaven over een gedeelte van het restant der geldlee.iing van 1891 te worden beschikt. By Raadsbesluit namelijk van 18 Septem ber 1890, goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten by beschikking van 30 September d. a. v., is voor de uitbreiding der Gasfabriek een bedrag van 153,900 beschikbaar gestold, ter aanvulling van het Uitbroidings- en Ver nieuwingsfonds, mede te vinden uit do opbrengst van Geldleening. In 1890 is daarvan aan commissarissen uitbetaald ƒ50,000 en golyk bedrag in 1891, terwyl voor de uit voering van do noodige werken het Uitbroi dings- en Vernieuwingsfonds slechts behoeft te worden aangevuld met ongeveer 128,800, en by het bovenaangehaald Raadsbesluit van 24 Augustus 1891 op den post voor Onvoor ziene Uitgaven der begrooting voor 1891 is overgebracht het geheele toegestaan bedrag van 153,900 na aftrek van de som van f 50,000, waarover in 1890 reeds was beschikt, alzoo van ƒ103,900. Het bedrag tot vol oening uit den post voor Onvoorzieno Uitgaven, begrooting 1891, vastgesteld by het meer aangehaald Raads besluit van 24 Augustus 1891, zal alzoo, wanneer de meerdere uitgaven in zake den bouw der Gehoorzaal worden goedgekeurd, niet behoeven te worden verhoogd. B. on Ws. geven daarom den Raad in over woging den door hen overgelegden staat van af- on overschryving op den post voor Onvoor zieno Uitgaven der begrooting, dienst 1891, vast te stellen. O ineiis<1 Nieuws. T'is-mo-Edso, volgens zyn pro gramma de sterkste van geheel de wereld op het gebied van kunstbiljarten, gaf gisteravond do aangekondigde séance in het „Café Cen tral" alhier. Behalve oenige toereü, welke men vroeger van hom zag, werden on er het talryk opgekomen biljartlievend publiek eenigo nieuwe opgemerkt, waarvan de uitvoering menigmaal de verbazing opwekto. Onder de uitvoering van het programma, dat uit drie afdeelingen bestond, hield T'is- me-Edso eene tombola, welke zeker in den geost van de aanwezigen viel; de twee doel matige pryzen werden met dank aanvaard, terwyl de twee premies zóó waren ingericht, dat de aanwezigen nog eens konden lachen. Voor eene séance op eene sociéteit, waar voor de kunstenaar nog eenige dagen in de stad blyft, is hy zeker aan te bevelen. Het gerucht loopt te dezer stede dat wegens het begaan oener informaliteit by de deze week voor Loiden gehouden loting der nationale militie, eene nieuwe loting zal plaats hebben. Wy kunnen mededeelen dat ran dit laatste nog geen sprake is. Do voorgenomen uitvoering in den Schouwburg van do Onderofficiers-ver- oeniging „Door Vriendschap Vereenigd", welke op Zaterdag den 20ston Februari a. s. was vastgesteld, is door onvoorziene omstandig heden uitgesteld tot Zaterdag den 27sten Februari e. k. Van Noord w y k aan Zee zyn vyf schuiten ter sclirobhetvisschery in zee, terwyl de overige in de volgende week zullen varen. Door drie schuiten zal genoemde visschery in dit jaar niet worden uitgeoefend. In de Heems kerkstraat te 's-Gra- venhage is gisteren een behanger van eene hoogte gevallen en kort daarna overleden. Vier socialisten, die gisteren te Amsterdam naby de militiezaal socialis tische geschriften luide ventten en daardoor do passage belemmerden, zyn in verzekerde bewaring gebracht. De rechtbank te Heeronveon heeft den predikant Gravemeier, te Gorkum, veroordeeld tot 25 boete, subsidiair vyf dagen gevangenisstraf, wegens beleediging van den burgemeester Smyter. De eiscfi tegen de vier nachtelyko indrin gers by kastelein Menger, te Noordwolde, is van één tot negen jaar. Door den burgemeester van Gro ningen is geweigerd, de vergunning tot het houden van eene demonstratie op den open baren weg ten gunste van de invryheidstel- ling van Geel, op Zondag 14 Februari a. s., welke vergunning was aangevraagd door het bestuur van de afdeeling Groningen van den Sociaal-domocratischen bond. De officier van justitie by de rechtbank te Dordrecht heeft tegen twee kip pendieven veroordoeling tot zes maanden cel straf geéischt. De Staatsspoor trein, welke heden morgen om 6 u. 40 m. uit Arnhem naar Amsterdam vertrok, is naby Arnhem ont spoord. Na de uit het spoor gelichte wagens afgehaakt te hebben, kon men de reis voort zetten. De passagiers kwamen met den schrik vry. In een schryven aan de „Dordr. Courant" doelt de heer J. Bossers, geneesheer te 's-Gravendeel, mede, dat door zyn zoon, den heer A. J. Bossers, candidaat-arts te Loiden, by eene vrouw te 's-Gravendeel, die aan rheumatiek lydende was, hetzelfde succes is behaald met sla-olie en terpentyn, als door Sequah wordt teweeggebracht door middel van zyne olie. De bedoelde vrouw had zich, voorzien van een volledig bewys van onvermogen, by Sequah vervoegd, met verzoek door hem gratis be handeld te mogen worden. Dit werd haar geweigerd, waarop de genoemde heer A. J. Bossers haar in hare woning opzocht en vroeg, of hy haar mocht wryven met sla-olie en terpentyn. Dit geschiedde. De vrouw kon vóór het wryven slechts met groote moeite langs en met behulp van stoelen en tafels loopen; do been en op een stoel leggen kon zy onmogelyk. Ook had zy hare handen slechts zeer gebrekkig tot haren dienst. Na een uur wryven aldus deelt do heer B. mede zeide de vrouw zelve: „ik zou haast te hard loopen." De heer Bossers Sr. bezocht haar den volgenden dag en, zegt hy „zy kan even snel de beenen op een stool leggen als ik, en liep, „als een kip", geheel vry in de kamer, terwyl zy de handen volkomen goed kan bewegen en deze even snel kan toeknypen en openen als ik." De vrees voorde liquidatie op de Liverpoolscho katoenmarkt is ongegrond gebleken. De liquidatie is gisteren zonder faillisse ment afgeloopen. Het correctioneele gerechtshof te Bordeaux heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak der bankiersfirma De Melou, cor respondent van Laurent, to Parys. De Melou is tot 5 jaren gevangenisstraf en 100 franken boete veroordeeld. Zyn procuratiehouder is vry gesproken. Omtrent de schipbreuk van het Grieksche stoomschip „Embiricos", dat op de Scilly-Eilanden verging, heeft een der matro zen, John Balzar, een Maltees van goboorte, het volgende medegedeeld: 's Middags kwam er een dikke mist en te geiyk stond er eene hooge zee. Men stoomde daarom met halve kracht. De matroos en twee anderen werden vroeg in den morgen door een hevigen schok gewekt, die hen byna uit hunne kooi wierp. Het schip was op eene klip geloopen en in het voorschip was een gToot gat, zoodat het water met kracht binnen stroomde. De kapitein stond op de brug en trachtte de orde te handhaven, maar er was een algemeen gedrang naar de booten. De drie Malteezers en eenige Grieken verlieten in oene der booten het schip. Ze waren slechts mot hun vyftienen, hoewel do bOOterCOkon houden. Dit erkent de matroos zelf, maar hij tracht zich te verontschuldigen door te zeggen, dat de Grieken hem en zyn makkers dreigden te dooden, indien zy de andere schipbreukelingen niet aan hun lot overlieten. Nadat de boot tejjwater was gelaten, begon men van het stoomschip weg te roeien. Bij hun vertrek was de gezagvoerder met de achtergeblevenen bozig om de andere bootte water te laten, doch toen zy een eind van het zinkende schip verwyderd waren, werd vandaar om hulp geroepen. Hy en de twee overige Malteezers, die op de riemen warenT wildon terugkeeren, maar de Grieken namen hun de riemen af en doden dit van bedrei gingen vergezeld gaan. Verder weigerde de opvarende der boot aan de achtergeblevenen allen bystand. Hoewel zy het stoomschip niet zagon zinken, maar de lichten tien minuten daarna verdwenen, is het toen vermoedelyk gezonken. Ieder der Grieken was van een mes voorzien. Er zyn allerlei verhalen in omloop betreffende het vermoorden van den gezagvoer en de stuurlieden door de geredde matrozen, doch dezen zyn geheel uit de lucht gegrepen. Door het stoomschip „Rutland" werden gered en te Havre geland drie machinisten en een Grieksche matroos van het stoomschip „Embiricos." Zy waren 28 uren in de boot zonder eenige lafenis en half gekleed, toen zy werden opgenomen aan boord van boven gemeld stoomschip. De drie machinisten zijn allen Engelschen. Eén van hen, do eerste machinist, rapporteert dat er volstrekt geene muitery heeft plaats gevonden aan boord van do „Embiricos" en dat de gezagvoerder zich op de brug bevond, toen het stoomschip zonk. De noodlottige brand van h6t „Hotel Royal" der 6de Avenue te Nieuw-York is 's nachts omstreeks 3 uren door eene nog onbekende oorzaak ontstaan in den lift koker midden in het gobouw en de vlammen ver spreidden zich buitengewoon snel, zoodat de brandweer by hare komst, een kwartier na het ontdekken van den brand, het gebouw in lichterlaaie vond en aan niets anders gedacht kon worden dan aan het redden van de vele menschen, die zich er in bevonden. Het groote hotel was vol; honderdtien kamers waren er bezet door ongeveer 175 logeergasten. Dezen hadden, uit hun slaap opgeschrikt, geen tijd om iets mee te nemen, en wie heelhuids ontkwamen, mochten zich gelukkig achten. Aan den achterkant, van het gobouw waren vaste yzeren brandladders en vele gasten, die daar hunne kamers hadden,, konden daar langs ontkomen. Maar aan de voorzyde waren zulke ladders niet; daar ging het reddingswerk veel bezwaarlyker. Men zag do ongelukkige logeergasten in hun nachtge waad voor de vensters gedrongen staanmen hoorde hen hartroerend jammeren en om hulp smeeken; maar het was onmogelyk allen te redden en velen vielen in den vuurpoel, vooral op het verschrikkelykste oogenblik, toen op eens het geheele binnengedeelte van het hotel instortte. Brandweermannen, politie en particulieren deden wat zy konden. Een ingenieur, die den brand ontdekte en alarm maakte, vond op de tweede verdieping een kind. Hy nam het in zyn arm en snelde naar hot achtergedeelte van het hotel, naar de yzeren brandladders maar de vlammen beletten hem het verder gaan. Hy ging weer naar den voorkant en toen hy met het kind uit het venster wilde vluchten, gleed hij uit en viel met den kleine op de straatsteenen. Het kind bleef ongedeerd, maar de ingenieur werd doodelyk gewond. Een der eerste getuigen van den brand klauterde van buiten, zonder ladder, naar de kroonlyst der tweede verdieping en redde eene vrouw en twee kinderen. Een tramkoetsier, die voorby het hotel kwam, sneldo naar bin nen en redde twee vrouwen. Een politie agent, die met eene bewustelooze vrouw langs eene ladder uit een raam der derde verdieping naar beneden klom, werd met zyn last op de steenen geworpen door een man, die uit een venster der vijfde ver dieping sprong. Drie meisjes en eene vrouw redden zich door langs eene kroonlyst naar een aangren zend huis te kruipen. Een man sprong uit een venster van de tweede verdieping, met eene open parapluie als valschermhy kwam ongedeerd benoden. De heer Maeare, de hotelhouder, die be houden buiten kwam, snelde weer naar

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2