Ns. 9807. Donderdag XI X^"el>rxiai'i. A*. 1892. Oeze iCcurant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 10 Februari. PRIJS DEZER COURANT: Toor L?iden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Vfconüerlijke N'muror.-ra0 <>3 PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Van 16 regels /"l.05. Iedere regel meer /"0.17§. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hut incasseer-ja buiten dt stad ivo:-dl fO.iO borate-.!. Aan de universiteit alhier is het doctoraal examen in de wis- en natuurkunde afgelegd door den heer D. P. A. Verrjjp. Naar wy vernemen, is het bestuur der Vereeniging tot bevordering van den bouw van werkmanswoningen te Leiden er niet in geslaagd, een genoegzaam aantal aandeelen te plaatsen em tot den aankoop van den grond aan den Maredyk te kunnen overgaan. In plaats van de nog benoodigde 10- a 12,000 gulden, is slechts voor ruim 5000 gulden ingeschreven. Door den heer J. D. Pasteur, inspecteur by het post- en tolegraafwezen te Batavia, is aan het Museum van Natuurlyke Historie by de ry ks-universiteit te Leiden ten geschenke aangeboden eene in Oost-Indië byeengebrachte verzameling dieren, bestaande onder anderen uit onderscheidene vlinders, kevers, reptielen, amphibieün, benevens drie hoogst zeldzame roede boschratten. Den schenker is daarvoor de dank der 1 legeering betuigd. Professor Rosenstein, uit Leiden, zal den 22sten April op het 10de congres voor in wendige geneeskunde, te Leipzig, spreken over chronische leverontsteking. Er bestaat gelegenheid tot verzending dor correspondentie naar Nieuw-York, doormiddel van het stoomschip „Maasdam", van Rotter dam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiteriyk Zaterdag ochtend om 9.40 bezorgd zyn. De wyze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De Nederlandsche Botanische Vereeni ging hield Zaterdag 6 Februari te één uur hare drie-en-vyftigste vergadering te Amster dam, onder voorzitterschap van prof. Suringar. Tot nieuwe leden werden benoemd dr. J. G. Koningsberger, te Utrecht, en mej. P. C. Lindo, te Haarlem. De Veroeniging is eigenares geworden van het Herbarium van wylen T. Holkema. Op voorstel van den heer Goethart werd besloten, dit jaar nog eene tweede winter vergadering in Amsterdam te houden, en wel op Zaterdag voor Paschen, des namiddags. Prof. Oudemans vertoonde een penicillium en eene vergroeing van twee boomtakken. Verder werden door hem eenige mededeelin- gen gedaan betreffende twee zyner werken, binnenkort door de Koninklijke Academie van Wetenschappen uit te geven. Het eene is eene raycologische flora van Nederland, het andere een overzicht van alle fungi, die tot nu toe op de in Europa groeiende andere planten zyn aangetroffen. De heer Vuyck demonstreerde eenige micro- photographieën en de heer Heinsius gaf een overzicht van de meer zeldzame planten uit do flora van Amersfoort. Men schrift ons uit RynsburgGister avond had in het Chr.-Ger. kerkgebouw al hier eene zang- en muziekuitvoering plaats van den heer F. De Boer, uit Den Helder, oud kweekeling van het Blinden-Instituut te Amsterdam. De heer De Boer voerde eenige stukken met zeer veel gevoel uit, afgewis- seld door eenige liederen van Sankey en uit Neerbosch'zangen. Door het lezen van een door hemzelf vervaardigd gedicht gaf hy het bewijs, dat het Blinden-Instituut te Amsterdam zeer goede resultaten oplevert. De uitvoering heeft aan aller verwachting voldaan en ook het doel, het versterken van de kas der Chr.-Ger. school, word door de groote opkomst bereikt. Bedankt is voor hot beroep naar de Ned.- Herv. gemeente te Scherpenisse door ds. C. Hengeveld, te Aarl ander veen. Van de uitnoodiging voor de receptio, gisteravond door den minister van buitenland- sche zaken, den heer Van Tienhoven, ge geven, werd door zeer velen gebruik gemaakt. Onder hen werden opgemerkt onderscheidene gezanten van vreemde mogendheden, o. a. de gezanten van Duitschland, Frankryk en Tur- kye, met hunne dames; gezantschapssecre tarissen, eenige ministers, Kamerleden cn andere hooggeplaatste personen. Te halfdrie was de soirée geëindigd. Het stoffelyk overschot van den gep. generaal-majoor Steenberghe zal Vrydag-voor- middag om halfelf te 's-Hage, zonder militaire eerbewijzen, op de begraafplaats „Nieuw Eik en Duinen" ter aarde worden besteld. De tweede soirée dansante van hot „Casino" te 's-Hage in hot Hotel „den Ouden Doelen", zal gehouden worden op Woensdag 2 Maart a. s. De heer Geertsema, Commissaris der Koningin in de provincie Overysel, is te 's-Hage aangekomen en afgestapt aan het „Hotel des Indes". Hedenochtend is por Holl. Spoor te 's Hage aangekomen de vice-president der Transvaalsche Republiek, generaal Smit, ten einde zich te Utrecht onder oogheelkundige behandeling te stellen wegens verzwakking van zyn gezichtsvermogen. De minister-resident van de Transvaal by verschillende Europeesche Hoven, jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland, wachtte den bewindsman aan het Haagsche station op. De generaal wordt vergezeld van zyn zoon, dem myncommissaris te Krugersdorp, N. J. Smit Jr. Aan den oud-minister van marine, den gep. schout-bij-nacht Dyserinck, is toegestaan dagelyks aan het departement aanwezig te zyn tot het verzamelen van bouwstoffen en gegevens voor eene door hem samen te stellen geslachtslyst van do officieren der marine. Tot het doen van deze navorschingen heeft de oud-minister een vertrek tot zyne be schikking. De Koningin-Regentes heeft benoemd tot bouwkundig adviseur by het Huis van H. M. de Koningin jhr. J. P. E. Hoeufft, Rijksbouwmeester te 's-Hage. Pater A. Zwakenberg, sedert jaren ka pelaan van de Theresiakerk te 's-Hage, is zeer ernstig ongesteld. Het „Rott. Nbl." deelt mede dat jhr. Storm van 's-Gravesande, de nieuwbenoemde jagermeester van H. M. de Koningin, gister morgen het ongeluk had in de badkuip te verdrinken. Benoemd is tot onderwyzeres aan de openbare school te Altforst mej. F. A. Yan Maanen, te Heemstede. Beroepen is by de Chr.-Ger. gemeente te Sneek, ds. J. H. Landwehr, te Monster. Te Sneek is het bericht ontvangen, dat de Koningin-Regentes en de Koningin voor nemens zyn in de maand September aan de voornaamste plaatsen van Friesland een be zoek te brengen. De Staatscourant van 10 dezer meldt: Blykens nader bericht van Hr. Ms. gezant te Londen wordt hot vee, dat in de laatste dagen in Engeland is ingevoerd, aan eene quarantaine van tien dagen onderworpen, ter- wyl verdere invoer van vee van het vaste land, ook uit Nederland, te rekenen van den 12den Februari a. s., verboden is. Als blijk van ingenomenheid met het streven der Doofstommen-Vereeniging „Door liefde Saam gebracht", te Amsterdam, heeft H. M. do Koningin f 100 en H. M. de Koningin Regentes insgelyks f 100 aan genoemde Ver eeniging geschonken. De minister van binnenlandsche zaken hoeft, uit overweging dat mr. W. Yan der Kaay, (wegens zyne benoeming tot raadsheer by het gerechtshof te 's-Hage), ingevolge art. 96 der Grondwet, van rechtswege het lid maatschap van de Tweede Kamer der Staten- Generaal heeft verloren en dat derhalve eene verkiezing van een lid dier Kamer moet plaats hebben in het hoofdkiesdistrict Alkmaar, be paald dat de verkiezing zal gehouden worden op Dinsdag 1 Maart a. s., en do herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 15 Maart daaraan volgende. By het departement van marine is in bewerking het plan voor eene vrywillige marine-reserve De minister heeft daartoe, door tus8chenkomst van de commissarissen der Koningin, aan de gemeentebesturen ge vraagd een overzicht van het personeel, uit makende de bemanning der talryke stoom- vaartuigen, die als passagiers-, sleep- of vracht boot de rivieren en binnenwateren van ons land bevaren. Het stoomschip „Zuid-Holland", van Java naar Rotterdam, vertrok 9 Febr. van Mar seille; de „Menelaus", van Amsterdam via Liverpool naar Java, passeerde 8 Februari Prawlepoint; de „Prins Maurits", van Suri name naar Amsterdam, passeerde 9 Febr. Ouessant; de „Spaarndam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 9 Febr. Scilly; de „Glaucus", van Java naar Amsterdam, vertrok 6 Febr. van Singapore; de „Prins van OraDje" vertrok 10 Febr. van Batavia naar Amsterdam; de „Sumatra", van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 10 Febr. te Padang. By koninklyk besluit is de heer H. W. Mesdag, kunstschilder te 's Gravenhage, be noemd tot Nederlandschen commissaris voor de afdeeling Schoone Kunsten dor in 1893 te Chicago te houden wereldtentoonstelling. Pensioen verleend ten laste van den Staat aan H. Van der Meer, van ƒ240 'sjaars. De kapitein ter zee G. J. Buyskes, met ingang van 16 dezer, wegens in, doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensioen gesteld, onder toekenning van: een jaarlyksch pensioen van 2100 en eone verhooging met f 1200 's jaars, voor werkelyk verblyf in militairen dienst in 'sRyks ovor- zeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen. Aan J. A. A. Sterk, eervol ontslagen com mies 1ste kl. by 's Ryks belastingen te Schiedam, een pensioen verleend van f 442 '6 jaars. Gemeugd Nieuwe. Sedert de opgaaf van verleden week stierven te dezer stede nog aan influenza 7 personen, nl. 4 mannelyke, resp. 5 maanden, 1, 58 en 61 jaren oud, alsmede 3 vrouwelyke, resp. 7 maanden en 2 van 82 jaar oud. In de geheole maand Januari zyn alhier alleen aan influenza 42 personen overleden. Morgen-, Donderdag-avond, zal in het Café Central alhier optreden de be roemde biljarter, professor 't Is Me Edso, die reeds vroeger alhier proeven van zyne kunst aflegde en alstoen de bewondering der toeschou wers opwekte. Sedert heeft hy eenigen tyd in Parys doorgebracht en zich weer eenige nieuwe kunststooten eigen gemaakt, zoodat de beoefenaars van het edele biljartspel zeker ook deze gelegenheid niet zullen laten voor- bygaan om de aangekondigde séance te gaan bywonen. Gisternacht werden de bewoners van een pand aan den West-Zeedyk bij Rotterdam uit hun slaap opgeschrikt door het geknetter van vlammen en het omvallen van voorwerpen. Yermoedeiyk was de brandende petroleumlamp gesprongen en had in korten tyd eenige meubelen in brand gezet. Tyd om zich aan te kleeden was er voor man, vrouw en zes kinderen niet, zoodat zy allen het brandende huis in nachtgewaad moesten ver laten en de straat op vluchten. In het benedenhuis was de tappery van Boers gevestigd, terwyi op een dor boven kamers de sigarenmaker Borseley zyn bedrijf uitoefende. De aanwezige tabak droeg er niet weinig toe by, het huis spoedig in lichterlaaie te zetten. Geen wonder was het dus, dat, toen het hoofd van het gezin de verwoesting zag, hy als krankzinnig op den dyk rondliep en de politie genoodzaakt was hem in het belang van zichzelven, met geweld naar het politie- bureel te brengen. Zyne echtgenoote en 2 kin deren verlieten ook de woning om alles wat er in was niet weder te zien, want niettegen staande er spoedig een vyftal handspuiten aanwezig was, welke terstond aanvingen het vuur te bestryden, moest toch alles aan het woedende en alles vernielende element ge offerd worden. Ook de stoomspuit van het Westelyk stoomgemaal werd in werking ge steld, doch kon niet beletten dat het houtwerk van het zeer oude kurkdroge pandje geh<ee! verkoolde. Drie der kinderen, waarvan het oudste 10 jaren is, waren, zonder dat iemand dit wist, naar de stad gevlucht en op weg daar heen door eon agent van politie opgenomen en naar het politie-bureel gebracht. Ook de overige leden van het gezin hebben, slechts ten deele gekleed, nachtverblijf in het hulp- bureel van politie aan de Voorstraatgenoten. Daar niemand wist, waar de drie naar do stad gevluchte kinderen waren, werd er aan- vankelyk gedacht dat zy zich nog in het brandende perceel bevondeD, hetgeen echter gelukkig niet bewaarheid is geworden. RN.) Eene Amsterdamsche Tergade- ring. In de vergadering, door het uitvoe rend comitA-Yoer den in de hoofdstad te hou den wed8tryd voor handwerkslieden ea leer lingen van Amsterdam en omliggende ge meenten belegd, trad gisteravond in het ge bouw der Vrye Gemeente de heer B. H. Heldt, lid der Tweede Kamer, op met oen woord van opwekking tot de werklieden, om aan den wedstryd deel te nemen. De vergadering werd geleid door den heer J. Gosschalk. Yan het uitvoerend comité waren aanwezig de heeren: J. Gosschalk (voorzitter), J. L. Bienfait, Johan H. Schmitz, C. A. A. Dudok de Wit, J. J. Reesso, mr. N. De Roever, H. P. Berlage Nzn., mr. H. Verkouteren en freule Jeltje De Bosch Kemper (voor de afd kun6tnaaldwerk). De zaal was stampvol, zoodat het aantal der aanwezigen op ongeveer 10CO geschat kan worden. De heer Heldt noemde het eene gelukkige gedachte van het bestuur der Maatschappij voor Bouwkunst, dat het feest van 't 50-jarig bestaan dier Maatschappy aan een wedstryd voor handwerkslieden en leerlingen verbond. Spr. twyfelde niet aan den goeden uitslag van den wedstryd. Die van 1878 in de Park zaal te Amsterdam, die van 1885 in Den Haag en die van 1891 te Leiden werden met de beste uitkomsten bekroond. Na hem voerde de heer Van Nispen tot Sevonaer het woord, die o. a. zeide dat wed - stryden als deze vooral konden strekken om de grieven weg te nemen van hen, die er zich over beklaagden, dat de arbeid onzer werklieden van zoo weinig kunstzin, oor- spronkelykheid en degelykheid blyk gaf. De heer Van Achterborg, die den wedstryd te Leiden in 1890 leidde, sloot zich bj den vorigen spreker aan en sprak mede zyn ver trouwen in het welslagen van den wed strijd uit. De heer Pastoors, voorzitter van den R -K. „Volksbond", vestigde daarop de aandacht op de vele klachten, welke over den te houden wedstryd van de zyde der arbeiders worden ingebracht. Men vindt o. a. den nog beschik baren tyd te kort, en ook de noodige mate rialen en plaatsruimte ontbreken. Spr. hoopte dat de aanwezige patroons het woord zouden nemen, om te verklaren dat zy hunne mate^

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1