•was te bepalen het tijdstip, waarop de be vriezing der voeten heeft plaats gehad, en derhalve niet was uit te maken, of de be vriezing was toe te schreven aan niet vol doende verwarming der cel, dan wel aan nalatigheid van de met hare verzorging be laste personen. Aangezien in de dit onderzoek betreffende stukken «onige verklaringen voorkwamen, waarmede het Staatstoezicht zich niet kon vereenigon, verzochten wy de instructie op nieuw te openen en tot het getuigenverhoor toegelaten te worden, achtende het in zaken als deze van het allerhoogste belang, dat de juiste toedracht der zaak volkomen helder blyke. Naar aanleiding van dit geval en van een anderjjeval van gangreen van een dor teenen van een patiënt, reeds vroeger door ons in een der andere gestichten geconstateerd, dat eveneons door de geneesheeren aan onvol doende verwarming der cel werd toegeschre ven, werd by dag en by nacht in verschei dene gestichten do temperatuur in de cellen opgenomen. De uitkomsten waren niet altyd bevredigend; wel werden geene ontkleede patiënten in niot-verwarmde cellen aange troffen, maar toch bleek ons, dat nog altijd in verscheidene gestichten cellen aanwezig zyn, die niet verwarmd kunnen worden en toch dos winters worden gebruikt, terwijl in andere cellen de verwarming nu eens onvol doende, dan weder onregelmatig was en in enkele gestichten geene andere gemeenschap tusschen de cellen en de andere lokalen be stond dan door de open lucht. Gelukkig kan daartegenover gestold worden, dat in andere gestichten de verwarming, ver lichting, ventilatie en communicatie mot de andere verblijven, volkomen tot hun recht kwamen." Omtrent het gesticht te 's-Gravenhago wordt nog vormeld: „In ons vorig verslag deelden wij mode, dat door een der inspecteurs, op grond van het niet aanbrengen van door ons hoogst noodig geachte verbeteringen, werd gead viseerd: de vermeerdering van het aantal patiënten in dit gesticht, na de belangrijke uitbreiding, niet bevorderlijk te zijn. Vooral gold dat den toestand van verscheidono cellen, waarin o. a. openingen worden aangetroffen, ongeveer 70 cM. lang en pl. m. 20 cM. hoog, boven de deuren slechts door enkele tralies afgesloten van de buitenlucht. In ons klimaat meonden wij dien toestand, om bevriezing der patiënten te voorkomen, niet to mogen bestendigen. Bij de totstandkoming van het koninklijk besluit van 26 Juli 1888 No. 99, sprak Uwer Excellence's ambtsvoorganger bij do toozen- ding daarvan, tevens het vertrouwen uit: „dat de verbeteringen van hot gesticht, door ons in bedenking gegeven, in ernstige over weging zouden genomen worden. Veel is ons daarvan niet gebleken. De gebreken, beschre ven op bl. 24 van het verslag over 1888, treffen wy nog in 1889 aan. Alleen moet opgemerkt worden, dat bij een bezoek, in den zomer gebracht, bleek, dat de bewuste gaten boven do deuren in die cellen, voorhoen met de buitenlucht in communicatie langs enkele traliën, thans voorzien waren van een zeer dicht ijzergaas, waardoor ten minste eenigs- zins aan den gowraakten toestand te gemoet gekomen werd." Gemengd Nieuws. Het programma voor de vioring van den stichtingsdag der Leidsche universiteit op Maandag 8 Februari is als volgt samen- gosteld 1 u. Aanvang van den gekostumcerden ryjool door studonten van het eerste jaar, uitgaande van verschillendo punten der stad. 2 u. Feestrede van den rector-magnificus prof. dr. H. Oort, in het Academiegebouw. 8 li. Verzameling der gekostumeerde groe pen met hunne muziekcorpsen en wagens voor do sociëteit „Minerva", daarna in optocht naar den Burcht, alwaar het Collegium receptie zal houden. 6 u. Corps-diner op de sociëteit „Minerva." 9 u. Serenado aan de gezamenlijke hoog leeraren. 10 u. Kroogjool. De deolnemers aan don ryjool zullen op het bovengonoemdo uur voor de studenten-sociëteit verschijnen, ten einde naar den uitgeloofden prys te dingen, waarna op den Burcht do uitloving zal plaats hebben. Zy, die aan do serenade deelnemen, zullen zich om kwartier vóór negenen aan de sociëteit „Minerva" veïeenigen metd'e vaandels, banieren en attributes der verschillende gezelschappen, vereenigingen en disputen. Het professoren-diner wordt gehouden in Maison "Wytenburg, SteeDSchuur, over de Garenmarkt. De inwoners van Zoeterwoude constateeren met ingenomenheid een flink vermeerderd politie-toezicht, zooveel mogelijk in alle gedeelten, in die gemeente, met het oog op de kippendiefstallen, 's Avonds en 's nachts zyn er steeds Rijksveldwachters op de been, ook op de singels en in de duistere lanen. Ook te "Warmond beginnen de kip pendieven zich te vertoonen. Van Dinsdag- op Woensdag-nacht zyn op twee plaatsen aldaar (in het Lageland) kippen ontvreemd. Men sch ry f t o n s ui t W ar m o n d Gisteravond gaf de muziek- en tooneelver- eeniging „Harmonie van Warmond", onder directie van den heer J. Oostelaar, weer eeno uitvoering voor hare leden, in het lokaal „De Zon". Gerekend naar de omstandigheden des tyds, was de zaal tamolyk goed bezet. Het eerste gedeelte, de muziek, liep uit stekend van stapel, dank zy de flinke leiding van den heer J. Oostelaar, onder wiens directio de vereeniging steeds vooruitgaat. Na do pauze werd opgevoerd het tooneol- stukje: „Hot Keizerrijk op de flesch, of Napo leon op den hooizolder", blijspel met zang in twee bodryven, welk stukje ten zeerste den lachlust opwekte en goed voldeed. Voorna melijk de rollen Jan de Rijmer en Bram de Schoenpoetser kwamen uitstekend tot hun recht. Trok het by het binnenkomen al van menig een de aandacht, dat er in de zaal een bord was geplaatst, waarop stond te lezen„Sequah komt!" en vroeg men zich af wat dit te be- teekenen had, op het laatst werd dit raadsel opgelost, want er werd, tot verrassing, wer- keiyk eene séance a la Sequah gegeven. Sequah in kostuum, dokter Doeff, de ver tolker (want Sequah sprak Engelsch), de ver tegenwoordiger van Sequah, twee roodhuiden in kostuum, zoodanig dat men beweerd zou hebben twee echte roodhuiden te zien, en zes muzikanten waren aanwezig, ja tot zelfs een rheumatieklyder was niet vergeten. Na een paar vrooiyke nummers der muziek, nam de séance een aanvang en werd de lyder op een geïmproviseerd bed op het tooneel nodergelegd, en werd er door de roodhuiden duchtig op los gewreven, maar het mocht niet baten; zelfs de vertegenwoordiger van Sequah trok zyne jas uit en wreef er met den elleboog op los. Op een gegeven teeken van Sequah werd or met wry ven opgehouden, waarna de patiënt moest opstaan en dansen, maar by de eerste poging daartoe bleek het dat hy daarvoor nog niet in staat was, waarop de lyder weer werd nedergelegd en do roodhuiden er met dorschvlegels op begonnen los te slaan. Dit middel scheen beter te helpen, althans de lyder sprong al spoedig overeind en danste op de maat der muziek over het tooneel. Betoonde Sequah in Leiden en elders zyno mildheid door het schenken van giften aan instellingen en armen, ook hier was het aan gename met het nuttige voreonigd. Sequah toch maakte bekend, dat na afloop der séance door hem oene collecte zou gehouden worden ten voordeelo eoner arme weduwe, wier man, in de afgeloopon week, in de kracht zyns levens werd weggerukt en welke vrouw nu met zeven kinderen (bijna acht), waarvan de oudste 13 jaren is, in kommervolle omstan digheden achterblijft. Tydens de collecte werden er door de twee roodhuiden fleschjes Sequah-olie en Prairie- flower te koop aangeboden, (hetgeen by on derzoek eau de cologne blook te zyn), waar van de opbrengst mede voor die weduwe be stemd was. Een hartelyk woord van dank zy gebracht aan het bestuur der Vereeniging en vooral aan de heeren C. H. C. Machen en C. C. Nederburgh, die deze gelegenheid te baat namen om by gepaste vroolykheid tevens te denken aan het lot eener arme weduwe. Jammer, dat nu juist by deze gelegenheid de zaal niet zoo bezet was als anders, het geen hoofdzakelyk to wyten is aan de thans hoerschende ziekte, welke ook hier in hevige mate woedt. Toch overtrof de uitkomst aller verwachting. Na afloop der collecte en den verkoop van Sequah olie, was er by elkander de som van ƒ35.58, en gaarne stelt genoomd bestuur zich bereid, giften, al zyn z\\ nog zoo klein, voor genoemde weduwe in ontvangst te nemen. Tevens nog een. woord van dank aan allen, en niet het minst aan Sequah en zyn gevolg, die odezen avond aan dit goede doel hebben medegewerkt! De rechtbank \e Haarlem heeft gisteren veroordeeld A. J. C. Fr., geneesheer te Roelofarendsvoen, wegens huisvredebreuk, tot ƒ25 boete of 15 dagen hechtenis, en J. De KI., arbeider te Lisse, wegens strooperij on beleediging van ambt. in functie, tot 2 dagen gev.-straf. Door de te Delft gestationneerde ryks veld wachters zyn gisteren aangehouden M. v. L. en P. V., wegens diefstal van een lOtal eenden ten nadeele van een landbouwer onder Vryenban. De aangehoudenen hebben reeds don ganschen winter de omstreken van Delft onveilig gemaakt; de talryko kippen- en eondondiefstallen bij de boeren in den omtrek worden op rekening gesteld van de aange houdenen. De onlangs door de Rotterdam- sclie rechtbank tot 4 jaar veroordeelde kaste lein C. J. Van Nieuwkerk, wegens moord, gopleegd op zyn kellner in een café aan het Yan-Alkemade-plein aldaar, is in de celgeyan- genis aan den Noordsingel, waar hy gevangen zat, ten gevolge van heemwee, overleden. Hy werd door den rondedoenden bewaar der in de gevangenis levenloos voor zyne krib gevonden. De rechtbank te Rotterdam ver oordeelde gisteren de twee beruchte inbrekers Verhagen en Koffijberg, in het pakhuispand aan de Punt, waar de firma Palte&Haentjens kantoor houden, elk tot 4 jaar gevangenis. Do eisch was 6 jaar. Nadat gisteren door do rechtbank de von nissen waren uitgesproken, werden vyf der veroordeelden van de zeven opgesloten in eene col, gelegen in net sousterrain van het ge rechtsgebouw by do binnenplaats. Tot deze vyf behoorden Verhagen en Kof fijberg. Tot welk eene onaangename gewaarwor ding kwam de veldwachter Visser een oogen- blik later, toen hy in het sousterrain kwam, en de vyf veroordeelden daar vry rondliepen en Koffijberg door de groote deur aan het Ilaagschevcer ontkomen was. Verhagen werd nog juist bytyds gepakt en geboeid. By onderzoek bleek dat een bovenpaneel uit de niet zeer sterke deur der cel getrapt was en daardoor de gevangenon ontsnapt waren. De cellen in het gerechtsgebouw laten dus nogal wat te wenschen over! RottNbl.) Uit Dordrecht wordt gemeld: Gisteravond, by het begin der séance, deelde Sequah mede, dat de inzender van hot be kende „cocaïne-stuk" volledig excuus zal vra gen. Hy zeide respect te hebben voor een man, die, misdreven hebbende, zyne schuld erkent. Daardoor bewyst die man te zyn een eerlyk man. En in dit geval, zoo vervolgde hy, hobt ge geen recht iets kwaads tegen hem te ondornemen. En, zoo gy dat tóch doet, sluit ik myne séances en vertrek ter stond naar eene andere plaats. Na afloop der séance in Musis" stroomde de menschenmassa naar het hotel Ponsen, waar ook weldra Sequah verscheen. Op dit oogen- blik werden twee potten bengaalsch vuur ontstoken. Vervolgens hield Sequah van het balkon eeno toespraak tot de menigte. Hy maakte daarin eene vergelyking tusschen hem en Fulton. Toen deze zyne eerste proef wou nemen om met een schip, door stoom be wogen, de wateren te doorklieven, maakten zelfs de pairs van Engeland hem voor „gek" uit. Zoo ook met Sequah. Wat hy doet is nieuw, en daarom noemen de dokters en apothekers hem een zwendelaar. De apothe kers, by wie men pompwater het duurst be taalt! Tot slot hulden nog twee potten bengaalsch vuur Sequah en zyno omgeving in rossen gloed, en de „balkon-scène" was afgespeeld. Aan do middagmalon, welke dagelyks ge geven worden, zit voortdurend oene beruchte Dordtsche figuur voor, in de wandeling ge naamd „Spykervet." Dit vindt zoowel by de „heeren" als by de „dames" instemming. Ook hèin schynt het te bevallen. Maar het maakt hem wol wal weelderig: Sequah vertelde dat hy gistermiddag zich, als president van de tafel, het recht had toegeëigend zyne buur dame, na afloop van hot diner, te kussen! Wogens het uitbrekon van tong- en klauwzeer onder het Deensche vee te Islington, mag van heden tot Maandag a. s. geon enkel stuk vee van de Engelsche markt worden afgevoerd. Omtrent het stranden van het stoomschip „Eider" wordt uit Londen, dd. 2 Febr., gemeld: Tydens dikken mist geraakte hot stoomschip „Eider," van Nieuw-York naar Bremen bestemd, met 226 passagiers aan boord, des avonds te 10 uren van den Sisten Jan. op de klippen tusschen do Atherfield- en Blackgang-reven, dicht by het eiland Wight. Het stoomschip was bestemd om South ampton aan te doen, doch door den dikken mist werd het vuur van de Needies voordat van Hurst-Castle aangezien. Dit gebeurde on geveer te negen uren des avonds, toen hij zóó dik was, dat men ternauwernood eene scheepslengte ver zien kon. Het schip werd onder de minst mogelyke stoomkracht ge houden, terwyl men niet zeker was van bet bestek. Ten laatste stootte het te 10 u. op bovengemelde reven. Het was toen hoog water en de gezagvoerder hoopte dat met het ken teren van het gety het stoomschip weder van do reven zoude afglyden. Er werden pogingen aangewend om het te lichten, docb. het bleef vastzitten en het scheen schade geleden te hebben aan de stuurboordzyde, dewyl het slag- zyde over dien kant kreeg. De passagiers, die op het dek waren gekomen, werden door den gezagvoerder gerustgesteld door de verzekering, dat geen onmiddellyk gevaar bestond. Alleen begon do gezagvoerder en de stuurlieden zich bezorgd te maken dat het schip, dat in de midden het droogste zat, zoude doorbreken., waardoor eene vreeselijke ramp zoude worden veroorzaakt. De nacht werd onder groote ongerustheid doorgebracht. Door de noodseinen, gedaan met vuurpylon en kanonschoten, opmerkzaam geworden, werd de reddingboot onder het be vel van kapt. Burt R. N. te water gebracht on vertrok deze naar de „Eider" om zooveel van de opvarenden mede te nemen, als mo- gelyk was. De gezagvoerder van do „Eider" had ondertusschen eene der scheepsbooten aan den wal gezonden om naar Southampton te telegrapheeren om sleepbooten ter assistentie. Dertion passagiers begaven zich in de red dingboot en namen tevens 12 zakken van de mail mede. Hoewel de „Eider" dicht by de lioogo klippen schynt te zitten, bevindt het stoomschip zich integendeel meer dan eene myl daarvan verwyderd, zoodat het stoom schip zelfs niet door de dubbele vuurpyien is te bereiken. Met het wassende water begon liet Maandag op den middag hard te waaien en tegen 1 u. sloeg de zee over het gestrande vaartuig heen. Er bestond hoegenaamd geen kans dat het stoomschip door do sleepbooten kon afgesleopt worden en er werd toen sein gedaan om redding. Hoewel het thans voor de reddingbooten veel moeilyker was, begaven zij zich onmiddellyk weder naar het gestrande stoomschip, en dewyl wind en zee begonnen te bedaren, werden al de passagiers van boord gehaald en veilig aan land gebracht. Ofschoon do sleepbooten bij het gestrande vaartuig waren, zagen zy geen kans het af te sleepen, weshalve daartoe ook geene poging werd ge daan, doch men zoude daarmede wachten tot des nachts te één uur. BUITENLAND. Dultsohland. In de laatste tien dagen hebben te Berlijn vele inhechtenisnemingen plaats gehad van sociaal-democraten, die van hoogverraad wor den beschuldigd. en nu eens als anarchisten, dan weder als „onafhankelijken" worden aan geduid. De „Krouzzeitung" verneemt van goed on derrichte zyde, dat deze maatregel het ge volg is van ernstigo overwegingen der regee ring. Het is namelijk gebleken, dat na op heffing der socialistenwet de vroegere geheime organisatie der sociaal-democratie te Beriyn niet is opgeheven, maar nog steeds bestaat, deels, in tegenstelling met de fractie, als zoogenaamde onafhankelyken, deels in ver standhouding met die fractie. Doze geheime partij verspreidt anarchistische geschriften, met name die over autonomie, en de ge schriften van Krapotkin. Hierin ligt de aan leiding tot de inhechtenisnemingen. De keizer verklaarde opnieuw, op hot eer gisteren gehouden parlementair diner, dat, in den stryd tegen de sociaal democratie, alle verdeeldheid onder de overige partijen moest vergeten worden. Volgens de Berlynsche „Post" zal binnen kort een vlugschrift verschynen van prof. Koch, waarin eenige verbeteringen zullen worden aangegeven van zijn middel tegen de tering.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2