A\ 1892. Leiden, 4 Februari. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. «i°. 9802. Vrijdag 5 Februari, PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 3 maandenƒ1.1#. franco per poet1.40. Al£C(ideri:jk« Noiurpern.4.4>ft. Bit Dommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. De voordracht van B. en "Ws. van 21 Januari 11. omtrent afstand in gebruik van een stuk grond aan de Boommarkt ontmoet t>U de commissie van financiën, uit een finan- tiöel oogpunt, geen bezwaar. "Wel schfinthet haar in het algemeen niet raadzaam, terreinen der gemeente in eigendom of langdurig ge bruik af te geven; doch in dit geval vindt do commissie aanleiding, aan dien regel niet streng vast te houden. Immers, met B. en Ws. is de commissie van oordeel, dat het •hier eene zaak geldt, „waarvan de totstand koming voor Leiden van groot belang is te achten." De betrekkelijk geringe opoffering, die van de gemeente wordt gevraagd, wordt daardoor, naar hot haar voorkomt, gewettigd. Met den vorm, waarin B. en Ws. voor stellen het verzoek in te willigen geen afstand in eigendom, maar toekenniDg van het recht van opstal kan de commissie zich vereenigen. Evenwel meent zij, dat de voorwaarde behoort te worden gesteld, beta ling eener jaarlyksche recognitie; niet zoo zeer om de gemeente schadeloos te stellen voor het nadeel, dat voor haar uit het gemis van het gebruik van den grond zal voort spruiten, als wel bijwijze van voortdurende erkenning, door de gebruikers, van het eigen domsrecht der gemeente. Behoudens dit punt, adviseert de commissie van financiën tot aanneming van bovenbe doelde voordracht. Aan de universiteit alhier is het voorbe reidend kerkelijk examen afgelegd door den heer J. H. De Roode. Door wylen mejuffrouw J. H. A. Kluit is aan liet Hupital Wallon, alhier, golegateerd een bedrag van ƒ1000, vrij van successie rechten. Wjj maken hiervan met genoegen melding, mét den wensch, dat dit voorbeeld navolging moge vinden. Het Höpital Wallon toch is eene by uitnemendheid goede inrich ting, een sieraad onzer stad. De aankoop van twee panden op de Papengracht, die binnen eenigen tyd aan het gebouw zullen worden getrokken en waardoor tal van verbeteringen zullen kunnen wordon aangebracht, doet zien dat alles wordt aangewend om deze inrichting tot eene der eersten van ons land te maken. Met ingang van 1 April a. s. is aan den directeur van het Rijkstelegraafkantoor te Leiden, den lieer W. Vruggink, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst. De slagers-vereeniging „Nut en Vriond- scbap" alhier vierdo gisteravond, evenals andere vakvereenigingen dit in het begin van dit jaar reeds vóór haar gedaan hebben, in „Vondelhoven" insgelijks een welgeslaagd jaar feest, dat den leden met hunne vrouwen of meisjes veel genoegen verschafte. Het was het vierde jaarfeest dezer Ver- eeniging. Links van het tooneel in de zaal was door den bloemist A. .T. Kors frisch groen aangebracht, waartusschen het sierlijke vor- eenigings-vaandel fraai afstak. Nadat de leden en donatours zich met hunne dames in de zaal vereenigd hadden, opende de president met een hartelijk woord de vergadering en wenschte allen een gezelligen avond toe. De penningmeester deed daarna verslag omtrent <len toestand dor kas, welke bleek zeer be vredigend te zyn. Het bestuur had voor dit jaar het gunstig bekende Concert- en Specialiteiten-gezelschap I onder directie en met medewerking van den heer N. De Haas, uit Rotterdam, geëngageerd. I Dit gezelschap gaf een prachtig programma te aanschouwen en ten gehooro, hetgeen de lachspieren bij de concert- en de bewondering PRIJS DBR ADV.MIRTEN TIÉN Tin 16 regoli ƒ1.05. Ieder. TegeJ moer ƒ0 )7J. Grootero letter, noir plutsrniLTte. Voor bel tneeneewOT bnltea de ited wordt /0.10 btmenc bij de specialiteit-nummers opwekten. Uit allee bleek dat liet bestuur geene kosten had gespaard om den beer De Baas in de gelegen heid te stellen een mooi programma te for- moeren. Het geheel werd besloten met een geanimeerd bal, dat tot in den morgen duurde. By. koninklijk besluit is aan J. Hendrik man, agent van politie te LeidenL. Wortman, visscher te Alkemade; "W.F. Versteeg,brood bakker te Alfen, on P. De Ryk, schipper aldaar, verlof verleend tot het aannemen van de bronzen medaille „Bene Merenti", hun door Z. H. den Paus geschonken. Benoemd is tot ondorwijzer aan een instituut voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs te Rhenen de heer S. H. A. Ksser, onderwijzer te Woubruggo. Maandag vóór 25 jaren trad de heer L. A. Braak op te Aalsmeer als hoofd der openbare school in wyk UI aldaar. Zoowel Van leerlingen en oud-leerlingen als van autori teiten en collega's ontving de jubilaris dien dag prachtige geschenken en andero blijken van belangstelling. De kapitein-intendant Eoldanus en de kapitein-kwartiermeester van het leger h. 1.1., zoomede de officier van gezondheid 1ste kl. Wafelbakker, van het Indische leger, z(jn gisteren naar Leipzig vertrokken tot het bezoeken van do internationale tentoonstelling van het „Roode Kruis" aldaar. Kaar aanleiding van klachten van mar garine-fabrikanten, dat zij van het zout, 'twelk zy in hunne fabriek verwerken, accijns moe ten betalen en daarvan, ook bij uitvoer, geene restitutie krygen, heeft de Kamer van Koop handel te Rotterdam deze zaak onderzocht an zich thans met een adres gewend tot den minister van financiën. De kunstbotor-fabri- kanten betalen voor elke 100 K. G. zout 9 aan accjjns, en staan te dezen opzichte bjj de concurrentie op de buitenlandsche markt achter by de fabrieken in die landen, waar eene dergolyke belasting niet wordt geheven. Doch de klacht geldt niet alleen voor de fabricage van margarinezy is van toepassing Op de geheele zuivelindustrie. De boeren, die boter of kaas maken, moeten voor al het zout, dat daarvoor door hen gebruikt wordt, accyns betalen, en, waar zy voor uitvoer werken, wordt ook hun de concurrentie met vreemde mededingers, die geen zoutaccyns te betalen hebben, bemooilykt. De meest voor de hand liggende weg om kan deze klachten tegemoet te komen, zou zyn by uitvoer van zuivelproducten restitutie te geven van accyns voor het verbruikte zout. Zulk eene bepaling zou niet nieuw zyn in liet systeem onzer wetgeving; immers, katoen drukkers en -ververs genieten by uitvoer voor de helft viydom van accyns van zocp, garen- Meekers 7/8, fabrikanten van gecondenseerde melk, chocolade enz. restitutie van suikor- accjjns. By uitvoer zou alsdan een monster gestoken moeten worden, om gelyk zulks bij de laatstgenoemde fabrikaten geschiedt voor teruggave van suikeraccyns door analyse het zoutgehalte te bepalen. Practisch stuit dit echter by de boter-industrio af op het bezwaar, dat de verschillende afnemers elk een ander zoutgehalto verlangen. Deze wil veel, gene weinig zout; en elk partijtje zou afzonderlyk geanalyseerd moeten worden, hetgeen by het zeer groote aantal zendingen zóó tydroovend, omslachtig en kostbaar zou worden, dat het middel erger zou blyken te zyn dan de kwaal. Een ander middel zou zyn, dat een ambtenaar der bel. in de fabriek aanwezig zou moeten wezen, om de verbruikte hoeveelheid zoutte controleeren. Ook hiertegen zyn echter bezwa ren, daar nog zou moeten worden uitgemaakt hoeveel zout verwerkt is in de boter *jo0r binnenlandscli gebruik en hoeveel in dic-^ "welke voor uitvoer bestemd is. Daarenboven, fa. brikant wenscht vry te zijn in zjjyp fabriek, terwijl ook de kleinere produoenH-n, de boeren, door een dergelyk voorschrift niet zouden ge holpen zjjn. Toch ligt er iets zoo onrechtvaardigs id het feit, dat de Kederlandscho botorproducent be- moeilykt wordt m zyne concurrentie met het buitenland, doordat hy voor eene der grond stoffen aan den Staat accyns moet betalen, en dat zulks zoo tegen alle gezonde econo mische regels strydt, dat hierin verbetering moet komen. En waar van verschillende zyden pogingen worden in het werk gesteld om den zuivelhandel met Engeland te verlevendigen, moet de Regeering voorgaan, door in de eerste plaats de zuivelbereiders van eiken onbil- ïyken druk te ontheffen. Dit doel kan bereikt worden door den zout accyns af te schaffen of althans belangryk te verminderen. Deze vorm van belasting zal zeker wel niet veel voorstanders meer vinden het behoeft toch geen betoog dat zy als ver bruiksbelasting het zwaarst drukt op die klassen der maatschappij, welke zulks het moeilykst kunnen dragen, terwyl de smokkel handel een direct gevolg is van hoogen accyns. Indien nu bv. de zoutaccyns verminderd werd tot '/3 wanneer althans de schatkist deze bate nog niet geheel kan missen zou het smokkelen als te weinig loonend beduidend ver minderen, zoo niet ophouden, en de schatkist voor het missen van den hoogeren accijns eone vergoeding vinden zoo in de mindere kosten van controle, als in het feit, dat de accyns over eene grootere hoeveelheid zou betaald worden, omdat het niet meer zoo loonend zou zyu dien te ontduiken, en het voordeel dus niet meer zou opwegen tegen het gevaar, verbonden aan het smokkelen. Daarby komt dat ook het verbruik van zout zou toenemen, daar verschillende industrieën levensvatbaarheid zouden krygen, die nu hier te lande niet kunnen rendeeren, omdat zy zout noodig hebben en dit te duur is. Aan do geheele Nederlandsche zuivelindustrie zou door afschaffing of vermindering van den zout accyns een krachtdadige steun verleend worden in den strijd met de mededingers op de vreemde markt. Mocht hot intusschen nog eenigen tyd moeten duren, alvorens tot dien maatregel kan worden overgegaan, dan zou het over weging verdienen, by uitvoer van boter, zoowel kunst- als natuurboter, eene restitutie voor betaalden accyns toe to staan, volgens een bepaald vast te stellen verhoudingscyfer. Men mag aannemen dat voor 100 K.G. boter 4 K.G. zout gebruikt wordt en daarvoor dus 4x9 of ƒ0.36 aan accyns betaald is; de restitutie by uitvoer van boter zou dus kunnen be dragen f 0.36 per 100 K.G. Het cyfer van 4 pet. is als middolcyfer genomen, daar in natuurboter minder, in margarineboter meer zout gebruikt wordt. Men behoeft niet te vreezen dat, indien die restitutie werd toege staan, de fabrikanten minder zout zouden gebruiken en dus eone soort uitvoer-premie gaan genieten. Immers, de boter wordt by het gewicht verkocht en het is dus voordeelig, zooveel mogelyk zout daarin te doen, daar de fabrikant voor elk kilo zout don prys van boter maakt. De minister van oorlog heeft aan de Tweede Kamer eene nota van inlichtingen toegezonden omtrent het adres van G. De Jonge, te Abeele, over eene beweerde mis handeling van zyn zoon by diens verpleging in het militair hospitaal te Vlissingen. Te dier zake heeft tot tweemalen toe op last van den vorigon minister door den dinger renden officier van gezondheid 1ste kl., hoofd in hot derde district van den genees kundigen dienst, een onderzoek, InlocojJ- gehad. Vermits uit het tapport vjn inspecteur van den genwskivnd'gen dienst over dat tweede onderzoek ('dat govo]„d werd j door de physiek 0^9^»^^ van den milicien A. C. '[Wge voor den militairen dienst) evep/yfej gokken was, dat by de 'pe-- handeling- van dezen milicien eer» toepassing- Iiad plaat» gehad van hulpmiddslen, weike de minister minder oorbaar aebtte, werd omtrent deze aangelegenheid met den inspec teur «ene correspondentie gevoerd, waarin later cok de advocaat-fiscaal voor de zeo- en landmacht betrokken werd. Deze correspon dentie is ter inzage voor de leden der Kamer nodergelegd. Door den tegenwoordigen minister is voort» nog een onderzoek ingesteld naar aanleiding van adressants mededeeïïng, dat zijn zoon aan zyn compagnies-commandant schriftelyfc verzocht zou hebben om, op grond van de rechtspleging by de landmacht, voor een krygsraad te mogen terechtstaan, om zich te beklagen over onverdiende en hem in stryd met de reglementen opgelegde straf. Ook de rapporten omtrent dat onderzoek zyn aan de leden der Kamer overgelegd en de minister vleit zich dat de Kamer bjj kennisneming van den inhoud den indruk zal ontvangen, dat in deze aangelegenheid door de botrok- ken militaire autoriteiten met nauwgezetheid is gehandeld. By koninklyk besluit van 3 dezer is, met ingang van 26 Maart a. s.lo. de in specteur van het middelbaar onderwijs dr. IV. B. J. Van Eyk eervol ontheven van het hom tydelyk opgedragen toezicht op de land bouwscholen, onder dankbetuiging voor dein dit opzicht bewezen diensten; 2o. tot inspec teur van het middelbaar onderwys, in het byzonder belast mot het toezicht op de land bouwscholen, benoemd do heer F. B. Löhnis, directeur der Maatschappy van "Weldadigheid te Frederiksoord. De minister van koloniën brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat by het corps genietroepen to Utrecht de gelegenheid bestaat voor vier jongelieden van 16 tot 18 jaar, om te worden opgeleid tot korporaal en sergeant by de Indische genietroepen. Gega digden belmoren zich tusschen 1 en 20 Maart e. k. aan te melden by eon der plaatselyke of garnizoenscommandanten of by den com mandant van het corps genietroepen te Utrecht. Men zie verder de Staatscourant van 3 dezer. Op hot koninklyk lustslot te Soestdyk zyn dagelyks vele handen aan het werk om alles op te knappen en te verfraaien. Ismen wël ingelicht, dan komen H.H. M.M. reed» met do eerste dagen van Mei het paleis be trekken, om er den geheelen zomer te blyven. Vóór eenigen tyd is de waterleiding naar het paleis gevoerd, en thans heeft men den opryweg van den straatweg naar het paleis geheel vernieuwd. Ook de groote standaard, welke vroeger in den voortuin stond en waaraan do Oranjevlag wapperde, wanneer de koninklyko familie aanwezig waa, is nu boven op het paleis geplaatst. Verder zal het geheel- in- en, uitwendig nog aanmerkelyk worden gerestaureerd. Het stoomschip „Prins. Alexander", wan Amsterdam naar Batavia,, vertrok S "^br, van Port-Saïd; de „Veendanv" is f» Nieuw-York aangekomendd arriveerde 2 Fabr. van Rqift' York; de „F- Calanö' Amsterdam, passeer-" „Daphne",, van J- seerde 3 Febr Febr, le Verkendam" rdam te Nieuw- 5 van Baltimore hfljï1* ae 3 Febr. Dover; de ava naar Amsterdam, pas- 3 Febr. va- „Ajdjoer- t ertrr' -. Suez; de „Minerva" vertrok Valencia naar Amsterdam; de van Rotterdam naar Batavia, 1 Febr. van Perim; w -dé ^£j«ld?rland"„ t-, Rotterdam naar Batavia, arriveerde 'J te Padang; do „Burgemeester Den iex", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 2 Febr. van Soutliamptonde „Castor" vertrok 2 Febr. van Konstantinopel naar Carloforte: de „Peneiope" vertrok 2 Febr. van Santander naar Lissabon. - De gewone audiëntie van den minister van marine zal op Vrydag 5 Februari a. s. niet plaats hebben. Bjj koninklyk besluit is bcyj r

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1