«c^jKaepaw wyZ0, waarvoor hem alle lof toekomt) zyn behalve allerlei emblemen, betreffende het onderwijs ook gegraveerd: „Den heer N. Gouwentak, aangeboden door het porsoneel deT O. S. 4de klasse No. 2, 1 Febr. 1867- 1 Febr. 1892." Buitendien was er oeno sierlijke opdracht met de namen der collega's bij. Daarop zag men Leidens wapen met: „Aan den heer N. Gouwentak, aangeboden ter ge legenheid van zijne 25-jarige ambtsvervulling." Eikenloof en een loshangende band (prijkende met do bekende datums) omgeven het geheel. Getroffen over de heusche ontvangst, dankte de heer Gouwentak den heer Dikshoorn en zijn collega's, zjjn vrienden, met een gevoel vol woord. Toen de werkzaamheden der school zouden aanvangen, word de jubilaris naar zijne klasse geleid, die eenvoudig, doch keurig versierd was. Hier werd hem een toepasselijk liedje toegezongen door de kindoren der hoogste klassen De heer Gouwentak dankte met een eenvoudig woord. Eene kleine versnapering door hem geboden, vond gretige handen en grage monden. De wethoudor van onderwijs, deheerA.L. Do Sturler, deed spoedig - namens hot ge meentebestuur - van zijne belangstelling blijken. Heden was het ook 25 jaren geledon, dat de heer C. L. Van den Berge in functie trad als onderwijzer aan de school in het Plant soen. Daarom werd hij dezen morgen in het schoolgebouw opgewacht door het hoofd der school en de verdere onderwijzers en onder wijzeressen. Do heer A. Van der Harst richtte namens allen eenige hartelijke woorden van gelukwonsch tot den jubilaris, en overhan digde hem, als blijk van vriendschap zijner collega's, eon gouden romontoir-horlogo met ketting. Het horloge bevat de inscriptio: „1867-1 Februari -1892." - De heer Van den Berge betuigde z\jne ingenomonheid met dit bewijs van kameraadschap en bedankte allen hartelijk. Onder den voormiddagschooltijd kwam ook de heer De Sturler, namens het Dagelijkscli Bestuur der gemeente, den jubi laris gelukwenschen. Tegelijkertijd viert eveneens de heer S. P. Perdijk het zilveren feest als onderwijzer op de school van den heer G. Japikse, aan do Aalmarkt. Ook hem vielen vele hartelijke be wijzen van belangstelling in zijn jubileum ten deel. Heden had ten Eaadhuize alhier de open bare aanbesteding plaats van hot vernieuwen der dekken van de oude Marepoortsbrug en van do brug over de Langegracht by de Oost- dwarsgracht. Hiervoor waren ingeleverd zes inschrijvingsbiljetten bedragende f 890, 790 ƒ749, ƒ719, ƒ694 en ƒ629. Het werk is gegund aan den heer I. v. d. Kamp alhier, voor 629. Tever.t werd in het openbaar aan besteed de lovering en plaatsing van stoot- palen, waarvoor drie inschrijvingen waren in gekomen bedragende ƒ563, ƒ399 en ƒ379. De levering is gegund aan den laagsten in schrijver den heer I. v. d. Kamp voornoemd voor 379. Bij de Leidsche Spaarbank werd in de maand Januari ingelegd 63,190.13, terugbe taald 63,914.48'/j, terwijl zijn afgegeven 149 nieuwe en geheel afgelost 94 boekjes. Hot gezamenlijk tegoed der 9178 inleggers bedroeg op 31 Tan. 1,723,000.98. B\j de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partijen van 100, 50,10 on 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen: 42, ƒ21.50, 4.70 en ƒ2.25; de laagste: 42, 21.50, ƒ4.50 en f 2.25. Door de benoeming van Mr. J. P. Van Bosse tot voorzitter en lid van den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten va ceert zijno betrekking als Administrateur van de Generale Thesaurie bij het Departe ment van Financiën. Zooals men weet, heeft de heer Van Bosse een belangrijk aandeel gehad in de voorbereiding en de uitvoering der spoorwegovereenkomsten. De directeur van den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's-Hago, de hoer Mertens, heeft bij het college van B. en Ws. aldaar naar de directie van de opera voor het volgend tooneeljaar gedongen. De Staatscommissie voor de Arboiders- enquète, die ten gevolge van de heerschende ziekte hare werkzaamheden moest schorsen, is heden in het lokaal der Tweede Kamer weer voortgegaan met het hooren van ge tuigen. H. M. de Koningin Regentes woondo gisteren n. de Grootc rk u ge de voormiddag-gOQsdierstoefening by. onder ge hoor van ds. Heinecker.. Binnenkort wordt hier te lande verwacht do heer J. Chaflly-Bert, die door hot bestuur der Fransche Koloniën te Parijs belast is met een onderzoek naar de w\jzo, waarop het ambtonaarspersoneel voor den dienst in Ned Indiè verkregen wordt. Do parlementaire commissie van voorbe reiding der faillissementwet zal van morgen af bare workzaamheden voortzotten. Het stoomschip „Amsterdam" vertrok 30 Jan. van Niouw-York naar Rotterdamde „Batavia", van Rotterdam naar Java, pas seerde 31 Jan. Sagres; de „Burgemeester D»n Tex", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 31 Jan. Southampton; de „Obdam", van Rot terdam naar Nieuw-York, vertrok 31 Jan. van Boulogne-sur-Mor; de „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 31 Jan. Del Armi; do „Prins Willem II" vertrok 30 Jan. van Nieuw-York naar West-Indië; de „Prinses Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 30 Jan. van Padang;do „Zuid-Holland," van Batavia naar Rotterdam, passeerde 31 Jan. Port-Said. Gomengd Nieuws. De politie alhier hooft proces verbaal opgemaakt tegen den 70 jarigen H. Sc lil., een Duitscher van geboorte, doch sedert jaren te dezer stede woonachtig, als zijnde hij nu weder verdacht by insluiping een nieuw paardedok te hebben ontvreemd. Vroe ger als verzilverder alhier werkzaam, maakte hjj zich later onderscheidene malen aan een dergelijk misdrijf schuldig, waarvoor hy ook werd veroordeeld. Men zij alzoo voorzichtig om, wanneer dio man, grijsachtig van uitzicht, zich in de nabij heid bevindt, geene gebouwen onbeheerd achter to laten, als de deuren niet behoorlijk geslo ten z\jn! Door do politie is jl. Zaterdag aangehouden een Amsterdammer, dio met een paar zijner confraters, allen zoogenaamde kwartjesvinders, te dezer stede was gokomon om te trachten hun bedrjjf (0 uit to oefenon in herbergen en zulke huizen. De aangehoudene, vroeger ook roods om dezelfde reden aan 't politio-bureol gebracht, schijnt bij 't publiek al tamelijk be kend te zyn, althans, men weet hem en zijne collega's aan te duiden. Hij werd op de gewone wijze door een politie-agent naar het station geloid. Zaterdag-avond vierde de werk- liodenvereeniging „Eendracht ons Doel" h.-ar twaalfde jaarfeest. Hiertoo waren tegen nogon uren vele leden mot hunne vrouwen of meisjes naar hot Café „Vondelhoven", aan don Stationsweg, opgekomen. Nadat eenigo muzieknummers waren ten gehoore gobracht. word het feest door den pres. der Vereeniging, Van der Zanden, met eene toespraak geopend, waarin hy de aanwezigen hartelijk welkom heette en veel genoegen wenschte. Daarop volgden 't verslag van den secretaris en dat des penningmeosters, waaruit bleek dat do Vereeni ging bestond uit 1 donateur en 246 leden, dat or in hot afgeloopen jaar ƒ900, waarvan in de laatste drie maanden ƒ500, aan zieken geld was uitgekeerd, dat er op hetoogonblik nog 15 zioken waron en dat de kas sloot met een batig saldo van ongevoer 70. Uit het verslag van den secretaris van het weduwen- fonds vernam men dat de kas in bloeienden staat vorkeerde en nu reeds 718.37 bevat. Na het zingen van een welkomstlied door de leden en hot uitvoeren van eeno ouverture door het orkest, trad het Operetten- en Spe cialiteiten-gezelschap, onder directie en met medewerking van don heer Soesman, op. Van hot voor het vootlicht gebrachte vielen vooral hot grcot sensatie-blijspel in één bedrijf „Roza- linde van Rozenhof of Hoogmoed gestraft" en de kluchtige operette: „Eene verdieping te hoog of Dwalen is menscheiyk" bijzonder in den smaak, hetgeen bleek uit de luide bijvals betuigingen, ofschoon de toeren van den heer Bekkerilie als prostidigitateur, de gymnasti sche van den heer August, de pantomime door do gebrs. Schrötter, alsook de voordrachten, door den heer en mej. Soesman persoonlijk ten beste gegeven, bijzonder voldeden. Dit welgeslaagde feest werd mot een ge bruikelijk bal besloten, waaraan velen deel namen. Tot nog toe werdliotjaarlyk- sche profossorendiner op 8 Februari steeds in bet Hotel Verhaaff (Smulders) gehouden. Daarin zal met dit jaar te beginnen eene wij ziging komen Het zal nl. in het vervolg om be .-.ts hebben bjj de b.;crc burg, Levedag en Smulders, zoodat dit jaar de heer Wytenburg aan de beurt is. De kindorbewaarplaats in de Lange Scheistraat No. 5, welke wegens do influenza tijdelijk gesloten was, is heden weer geopend. Gisternamiddag is de Katwyksche stoomtram nabij d0 Groenesteog, aan het Lange Pad, gederailleerd, zoodat de wagens, in eene flinlce vaart, diep in het zand drongen. Persoonlijke ongelukken hadden er gelukkig niet plaats. Do dienst moost eenigen tyd go- staakt worden. Men schrijft ons heden uit Haar lemmermeer: Het bedelen in deze gemeente schijnt een aanlokkelijk baantje te worden, althans er zijn arbeiders die weigeren om bij landbouwers voor ƒ6 por week te werken, omdat bedelen meer oplevert. Bij een landbouwer aan den Sloterweg had den er zich Zaterdag in den voormiddag al 22 aangemeld. Wordt er niot gegoeg gegeven, welnu dan maar als by de weduwe K. acht landhekken, een ploeg en ander gereedschap vernieldBjj den landbouwer v. D. vernielden zy in één nacht voor ƒ50. Het is met eenigo brutalen niet meer be delen om een cent, neen, z(j durven wel ƒ2.50 to eischen. Vroeger, toen er minder politie was, had men geen last van bedelaars en thans heeft mon overlast en meer politie. Heden vorderde hot O. M. by de Haagscho rechtbank voor: J. v. D., een knaap van 13 jaren, wonende te Scheveningen, die aldaar verschillende kleine diefstallen bedreef, opzending naar eon Rijksopvoedingsgesticht tot zjjn 18de levensjaar; voor A. H bleekors- knecht to Leiden, die tijdens hy in dienst was bjj een patroon in Loosduinen, dezen voor 2 jassen bestal, 3 maanden gevangenis straf; J. F. P., te Leiden, wegens voortdurendo dronkonschap onder curateele gesteld, die zich alhier schuldig maakte aan diefstal van 4 ijzeren gewichten, nadat hij zelfs zijne onderkleederen had verkocht om drank to koopen, 1 jaar gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagon. Bjj vonnis van de arrond-recht- bank to 's-Gravenhage werden hoden veroor dceld: H. B. Th., gewezen koopman in hui den enz., vroeger wonende in de Koningstraat al laar, ter zake van bedrieglijke bankbreuk, tot 5 maanden gevangenisstraf; K. T. W. S., kleermaker, die bij eene weduwe, in do Zui lingstraat aldaar, verschillende sieraden en voorwerpen ontvreemdde, tot 6 maandenW. 0. Du Mhuisvr. van G. K., to Leiden, tot 2 maanden;- W. R. v. W. en B. v. W., te 's-Hage, ter zako van huisvredebreuk en mis handeling, ieder tot 1 maand; J. G. v. O aldaar, dio moedwillig in eene tappery eenige ruiten verbrijzelde, tot 3 dagen. Bevestigd werd het vonnis van don kanton rechter te Leiden, waarby H. L. F., bloem- kwoeker te Warmond, werd vrijgesproken van eene hem ten laste gelegde jachtover- 1 reding. In de Haarlemmermeer ontstond Zatordag-morgen brand in den stal van den landbouwer 0. B., aan den]Slotorweg, welke brand nog bytyds word gobluscht. Men zegt dat eene lamp was omgevallen. Hedenochtend is tussclien Hei- loo en Castricum bij Km. 50,400 de ploeg baas Stroower door trein 104 der Hollandscbo Spoorweg-Maatschappij overreden en onmid dellijk godood. Het aantal influoiiza-lyders onder het politiepersoneel te Rotterdam be gint te verminderen. Het is nog maar 42, (het gehcole personeel agenten bedraagt 450 man). Eene in de vorige woek to Rot terdam gehuwde vrouw, wier man door hare ouders in eene zaak was gezet, waarvoor door haren vader 1700 was betaald, kwam eergisteren by hare ouders terug, mededeo- londe dat haar man zich verwijderd had, nadat hij eerst den geheelen inboedel voor 200 had verkocht. (Tijd.) Dondordag-avond is de meester knecht van de scheepswerf van den heer A. Vuyk, te Kapelle aan den I.Tsel, van een der aan de werf liggende schepen in het water gevallen. Hy werd levenloos opgehaald. Uit eene sloot by de cavalerie- kazeme aan den Schoterweg te Haarlem is opgehaald het lyk van het zevenjarig zoontje van den korporaal-tamboer R., dat sedert 11. Woensdag werd vermist. Het knaapje was, toon het naar school ging, over het ys gegaan. Hot onderzoek omtrent den dood van het plotseling overleden Schcveningscho meisje duurt voort. Eon scheikundig onder zoek van de uitgebraakte stoffen is door de justitie bevolen. Op last van den officier van justitio te Dordrecht is Vrijdag-middag Arie De Snoo, gewezen ijzerwerker in de fabriek van den heer J. H. Capelle, te Bolnes, ge vankelijk naar Dordrecht overgebracht, als beschuldigd van valsche guldens te hebben vervaardigd en in omloop gobracht. Vyf go- tuigen hobben roods verklaringen in zyn nadeel afgelegd. (N. R. Crt Eene derde chrysanthemum-ten toonstelling zal door do afdeeling Amsterdam van de Nederlandscho Maatschappy voor Tuin bouw on Plantkunde gehouden worden van 10 tot en met 14 November van dit jaar. Aan do Haarsteeg, onder Hedik- huizen, zyn vier boerenhoeven afgebrand, bin nen betrekkelijk korten tyd. Menschon on vee zijn gered. Naar men zegt, is alles verzekerd. Do gewezen koningin Nathalia van Servië ligt to Biarritz gevaariyk ziok aan influenza. De te Nieuw-York verschynende „World" bevestigt dat de beruchte Padlowski, dio in November 1890 generaal Seliverstoff to Parijs vermoordde, zich op 28 Oct. te San- Antonio, in Texas, het leven heeft benomen. Eon tydlang won hy zyn onderhoud als be diende, maar later verviel hy tot groote ar moede. Dit en de vrees gevangengenomen te zullon worden waren aanleiding tot zyno wanhopige daad. Het rechtsgeding tegen het echt paar Schneider is ten einde gebracht. Na eene beraadslaging, die ruim een uur duurde, ver klaarde de jury den man Schneider schuldig aan al de hem ton laste gelegde misdaden. Zijne vrouw Ro6alio werd als schuldig aan don moord op Vicenzia Zoffor beschouwd. Beiden zy'n ter dood veroordeeld. Rosalie zal het eerst terechtgestold worden. Te Nantes heeft aan boord der stoomboot „Ernestine," der Plomoy-maat- schappy, eene vorschrikkeiyke ontploffing plaats gehad. Een ketel van 5000 KG. sprong en kwam op eene werf aan de Loire naast eeno in aanbouw zijnde torpedoboot terecht. Een stoker der „Ernestine" word met den ketel medogeslingerdzyn lyk is nog niet gevonden. Do „Ernestine" was don vorigen avond van Alicante aangekomen met eene lading levensmiddelen voor Brest en Nantes. In het dorp Bonville werd on- langs een zekere Jougard begraven, die langen tyd aan vorlammiDg had geleden. Een der doodgravers meende by het ter aarde bestel len zuchten uit de kist te hooren opstygen. In alle haast vorwyderde men toen hot dek sel, doch te laat. Men kon zich nog slechts overtuigen dat Jougard schijndood was ge weest en dat de ongelukkige vorgeefsche pogingen had gedaan om zich to bevryden. Vóór mon hem te hulp kwam, was hy ge stikt. Een gerechteiyk onderzoek is thans in gang. Hevige overstroomingen hebben in Schotland groote schade aangericht. Eenige spoorwegbruggen zyn vernield en een groot aantal paarden en koeien is door don stroom meegesleept en verdronken. BUITENLAND. Fraukryk. Minister Eibot heeft in den ministerraad medegedeeld, dat de besluiten betreffende do nieuwe handelsovereenkomsten in hot eerst volgende Staatsblad zullen verschynen. Ook zal het „Journal Offieiel" het besluit van den president openbaar maken betreffende het in werking treden van de handelsver dragen met ingang van 1 Februari. Ten op zichte van Nederland wordt in hot verslag gezegd, dat eone overeenkomst binnen be perkte grenzen is tot stand gekomen. De Nederlandsche koopwaren zullen toegelaten worden tegen het Fransche minimumtarief, en Nederland zal de uit Frankryk ingevoerde goederen op denzelfden voet als die uit andere landen behandelen. Do koloniale goederen zullen aan dezelfde voorwaarden onderworpen worden. In het algemeen dus zyn dezelfde douane-voorwaarden aangenomen als die tus sclien Engeland en Frankryk sedert de Fran sche wet yan 27 Februari 1882 golden. Ten opzichte der opheffing van dezen modus vivtndi hebben de beide regeoringen zich van weers zoden volle vryheid voorbehouden. Hot rapport van den beer Ribot houdt zich uitvoerig bezig met den eigendom der fabrieks merken en den kunst- en letterkundigen eigendom, welko voldoende beschermd worden door de verschillende nog van kracht zynde Overeenkomsten. Uit het rapport blijkt nog dat Zweden en Noorwegen. Nederland, België, Zwit^ertod

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2