Dit nommer bestaat uit TIER Bladen. Eerste Blad. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 30 Januari. VERLIEFD. N°. 9798. Maandag 1 ï^efornari. A®. 1892. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 3 maandenf l.lf. Franco per poeta 1.40. Afzonderlijke Soranw».5.... O.Of. Finantiëel Overziclxt. De handel ter Beurze is in den laatsten tyd beneden het middelmatige, een ongewoon verschynsel voor de eerste maand van het jaar. Alleen bracht ten slotte Portugal nogal leven in de zaken, daar zoowel door Nederland als Engeland groote posten werden gekocht en daarmede nog steeds wordt voort gegaan. De zekerheid dat Portugal tot rege ling zijner financiën zal overgaan, werkte gunstig op de markt, want met eeno matige rente-vermindering en grondige verbetering van het finantiëel beheer, zal Portugal zonder veel moeite het verloren krediet kunnen her winnen. Al te slecht moet over dit land ook niet worden gedacht; komt eene radicale reorganisatie tot stand, dan kan genoegzame zekerheid den fondsenhouders worden gegeven en ongetwijfeld zullen zy de waarde hunner stukken zien toenemen wanneer blykt dat de nieuwe regeling door het land gemakkelijk kan worden volgehouden. Meer en meer wint de opinie veld dat de rente met '/3 zal wor den verminderd, hoewel daaromtrent niet de minste zekerheid nog bestaat en men ten opzichte van dit punt nog wel eens van het kastje naar den muur zal worden geworpen. Oostenrijksche fondsen bereikten den ongekenden koers van over 80 pet., hetgeen niet te verwonderen is de groote en grootache plannen van Oostenryk-Hongarye in aanmer king nemende. De wijze waarop de intrekking van den papieren florijn zal worden aange vangen, zal geschieden door het sluiten eener leening van 250 millioen. Met het daardoor te verkrijgen goud zal voor 3G0 millioen papieren florijn worden ingetrokken. Vermoedelijk zal de rente-voet der nieuwe leening worden ge steld op 4 pet. Zoo langzamerhand begint in Frankrijk de voorliefde voor al wat Russisch is te be koelen. Nu de laatste Russische leening in Frankrijk fiasco heeft gemaakt en Rusland opnieuw zich van geld moet voorzien, blijkt het dat de animo voor fondsen van dit rijk zoodanig is verminderd, dat de nieuwe lee ning, welke het binnenkort wil trachten te plaatsen, waarschijnlijk tegen 4 pet. zal wor den uitgegeven. De onderhandelingen daarvoor worden voor bet oogenblik alleen in Frank rijk gevoerd. Een gunstig teeken is deze ver hooging van rente nietl De houders van Turksche loten heb ben zich noodeloos in de vooruitzichten eener betere regeling verheugd. Het blijkt thans dat de geruchten, als zoude de Turksche Raad van Administratie het verlangen tot hoogere uitbetaling der uitgelote Turksche loten in willigen, niet bewaarheid zijn geworden. Een rechterlijke uitspraak zal nu moeten volgen, doch hoogstwaarschijnlijk komt mep daar mede geen stap nader tot het doel. De houders van obligatiën Uruguay worden nog altijd geslingerd ten opzichte der inlevering. Dit land gaat steeds voort de re geling der schuld, die door het grootste ge deelte der houders niet is aangenomen, door te drijven op eene wyzo, die zeker afkeuring verdient. De obligatiën, welke op 31 Januari niet zjjn ingeleverd, zullen de nadere besluiten van de regeering hebben af te wachten. Nader verneemt men dat de Bank van Engeland den obligatiehouders uitnoodigt hunne stukken ter conversie in te leveren, aangezien zij niet gelooft dat betere voorwaarden zullen ver kregen worden. Deze houding blijft natuurlijk niet zonder grooten invloed op den stand der zaken en zal zeker de pogingen van het Ant- werpsch comité zeer bemoeilijken, zoo niet geheel doen in duigen vallen. Ten gerieve der Dominicaansche fond senhouders worden thans krachtige pogingen in het werk gesteld, ten einde in het vervolg de couponbetaling op den bepaalden tijd ver zekerd te krijgen. De resultaten van het voorloopig onderzoek in zake de Carenero- Spoorweg-Ra-afc-scha zijn allesbehalve schitterend. Het blijkt o. a. dat door de regee- ring van Venezuela nooit eenige garantie is verleendEr is thans een receiver aangesteld, m. a. w. de Maatschappij is onder curateele gesteld en een comité benoemd tot bescher ming der belangen van obligatiehouders. De obligatiën der Fransche Maatschappij van Spoorwegen in de provincie Santa- Fé zullen worden uitgenoodigd om hunne obligatiën in te wisselen tegen aandeelen, groot fr. 500. De aandeelen der verschillende Ameri- kaanscho Sporen waren wat minder ge animeerd en verkeorden een oogenblik onder den indruk der gespannen verhouding tus- sc-hen Amerika en Chili. Beter daarentegen was de vraag naar goede Obligatiesoorten voor geldbelegging, waarvoor Amerika voort durend als kooper optrad, inzonderheid voor Atchison-waard en, welke zoowel te Amster dam als te Londen werden van de markt genomen. De aandeelen Canadian Facific verkeerden aanvankelijk in flauwe stemming, daar het bericht, als zoude deze Maatschappij opnieuw een groot bedrag aan deelen uitgeven, ongunstig werd opgenomen. De zaak is evenwel niet zoo verontrustend. Van de oprichting af heeft de Maatschappij voortdurend haar net uitgebreid door het aan leggen van nieuwe wegen en de middelen daarvoor gevonden door hare obligatie-schuld te vergrooten. Deze is thans niet meer in goede verhouding tot het aandeelenkapitaal en dit laatste moet worden uitgebreid. Het is evenwel niet de bedoeling hiertoe dadelijk over te gaan, doch alléén te trachten vrijheid te verkrijgen om, zoo noodig, dit te kunnen doen, waarin de Maatschappij thans door bestaande wetten wordt verhinderd. Opheffing dezer wetten is slechts hetgeen men op dit oogenblik beoogt. Sedert het bekend worden dezer bijzonderheden is eene flinke verbete ring in den koers der aandeelen waar te nemen. De Chesapeake- en Ohi O-Spoorweg maatschappij heeft thans do volgende plannen tot versterking harer finantiéele krachten bekend gemaakt. De Maatschappij wil 70 mil lioen dollars 41/, pets. geconsolideerde goud- obligatiën uitgeven, ten einde daarmede de bestaande hypotheek-obligatiön, naarmate zij vervallen, in te trekken en tevens de preferente aandeelen tegen de nieuwe obligatiën in te wisselen. De 2de-hypotheek-obligatiën Missouri Kansas Texas zijn tegen hoogere prijzen gezocht, hetgeen in verband staat met het bericht, dat de houders dezer obligatiën een proces tegen de Maatschappij willen instellen, ten einde de coupons der twee vorige jaren betaald te krijgen, daar volgens hunne be wering genoeg geldmiddelen aanwezig zjjn om de achterstallige coupons te voldoen. De groote daling van het zilver moet voor namelijk worden toegeschreven aan de plannen van Amerika tot het vaststellen eener andere verhouding tusschen goud en zilver. Mocht werkelijk ten slotte eene afzonderlijke noteering voor gouden en zilveren dollars in het leven worden geroepen, dan zou dit voor sommige, hier te lande verhandeld wordende, Ameri- kaansche Spoorweg-obligatiën, hare bedenke lijke zijde hebben. De Gemeenteraad van Leiden zal op Donder dag, den 4den Februari a. s., eene vergade ring houden. PRIJS DER ADVERTENTI&N: fzn 1—3 regels ƒ1.05. Iedere regel meer f0.17|, Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hot incAMsercn buiten de stad wordt /'0.10 bcratssC. Op zeven-en-zeventigjarigen leeftjjd ont sliep hedennacht alhier de emeritus-predikant Jan Daniël Beman Brouwer, die de veertien laatste jaren van zijne evangeliebediening bij de Nederduit&ehe Hervormde Gemeente te dezer stede werkzaam was, en in het ver trouwen van zoo velen mocht doelen. In 1843 predikant geworden op het eiland Marken, na korten tyd van werkzaamheid als hulpprediker te "Welsrijp, werd hij reeds het volgende jaar predikant van Welsrijp. Daarna te Waarder, te Ede, te Bodegrave en te Har derwijk, totdat hij op 10 October 1869 alhi®: by de gemeente werd ingeleid door dr. Knap pert met eene toespraak over den schriftge leerde, in het koninkrijk der hemelen onder wezen, die uit zijnen schat nieuwe en oude dingen voortbrengt; en zijne intreerede hield over het woord des Heeren tot Paulus„Wees niet bevreesd, maar spreek en zwijg niet; want Ik bon met u." (Hand. 18: 9 en 10). Den 9den Juli 1883 herdacht hy zijne veer tigjarige evangeliebediening, naar aanleiding van 1 Petr. 1 25: „het woord des Heeren blijft in der eeuwigheidèn dit is het woord, dat onder u verkondigd is." Hierop verzocht h\j ontslag als predikant tegen 1 November van dat jaar, om de overige dagen zijns levens in rust door te brengeD. Intusschen bleef hjj in verschillende betrek kingen, ook kerkelijke, nog werkzaam, totdat hij nu ruim drie jaar geleden mot gebroken kracht werd neergelegd op het ziekbed en, na reeds menige beproeving des levens, de oefenschool weer werd ingeleid, een lijdensweg bij uitnemendheid zich afgebakend ziende. Met weemoed, maar toch ook met blijd schap, vernemen daarom zijne vrienden dat eindelijk zjjn reeds lang gekoesterde wensch mocht worden vervuld, doordat hij van zijne smartvolle banden werd bevrijd. Yerheuge zich zijn nu ontbonden geest in de heerlijk heid van dat evangelie, dat hij zoo lange jaren aan zoo velen mocht verkondigent In aansluiting op den arbeid van onzen vroegeren wethouder van financiën, don heer H. J. Bool, heeft thans zijn opvolger, de heer H. C. Juta, eenige becijferingen omtrent Leiden gemaakt, welk overzicht hij den gemeente raad aanbiedt en waarmede de „Statistiek van Leiden" voor het jaar 1890 kan worden aan gevuld. De onlangs te Haarlem overleden mejuffr. D. Van der WerfF, wed. J. Dors, heeft, met voorbehoud van eenige uitkeeringen, harege- heele nalatenschap vermaakt aan het Gere formeerde Weeshuis aldaar. Historische novelle van Karl Cassau. 1.) Wie in onze dagen de Keizerstad aan de Spree met hare breede, sierlijke straten, ruime pleinen, bronzen monumenten en stand beelden van beroemde veldheeren, regenten, dichters en helden der wetenschap, met hare gedenkteekenen en zegezuilen, bezoekt, kan er zich rauwelijks een denkbeeld van vor men, hoe eenvoudig en aartsvaderlijk het er hier in het begin van deze eeuw uitzag. Hot was in de schoone, lieflijke lente van het zoo rampspoedige jaar 1806. Eene druk kende, zwoele atmosfeer scheen over Berlijn te hangen, nu de toestand hoe langer zoo onhoudbaarder geworden was sedert Napoleons overmoedige eischen allengs alle perken te buiten waren gegaan. Minister graaf Haugwitz begon het alge- meene vertrouwen te verliezen en de ge heime kabinetsraad Lombard, die wegens zijne Franschgezindhoid bij Napoleon als be middelaar had dienst gedaan, kon zich zelfs niet meer met goed fatsoen op de straat aan de bevolking der hoofdstad vertoonen. De oorlogsparty, aan de spits waarvan ten hove de hooggeachte koningin Louise en prins Louis Ferdinand, benevens minister von Stein, stonden, sprak onverholen van oorlog, en dikwijls ook gebeurde het, dat de jonge officieren van de garde het druk had den over den aanstaanden krijg, terwijl zij in de nachtelijke ure op de blauwe zerken van den ingang van het Fransche gezant schapshotel en de woning van graaf Haug witz hunne degenklingen wett'en. Onder de groote tuinen by dePotsdammer poort, welke nu by na alle het eigendom zyn geworden van bouwondernemers en dienten gevolge plaats hebben moeten maken voor prachtige villa's, lag toen ook één kleine verscholen. Tegen den voorgevel van het by dezen tuin behoorende kleine, nette woonhuis, naast de drie broeikasten aan den ingang tot de eenvoudige blocmengaarde en de verderaf gelegen grootere boomkweekery, stond op een eenvoudig wit bord met zwarte letters: „Ernst Goldschmidt, aanlegger en onderhouder van tuinen, bloem- en boomkweeker." De eigenaar van deze stukken gronds met het daarop aanwezige stond bekend als een gezeten burger, die zich, zooals de geijkte term luidt, in eene uitgebreide cliënteele mocht verheugen en bovendien ook als vader van eene schoone dochter, Jenny gedoopt, de schoonste aller bloemen, eene slanko blon dine, eene fiore gestalte, eene klassieke schoon heid te noemen, negentien jaren oud en do lievelinge van alle klanten, die zy van bou- quetten, kransen en potgewassen voorzag. Ieder hunner wilde bU voorkeur door de schoone Jenny bediend worden en de aan vallige deerne droeg niet weinig by tot den bloei van haars vaders zaak. Op zekeren dag trad, hetzy toevallig, hetzy op den roep over de schoonheid van de blonde Jenny, een kloek, élégant officier van hoogen rang, ongeveer dertig jaren oud, het kleine vertrek van het woonhuis, dat als winkel dienst deed, binnen. De groote, blinkende ster op zyne linkerborst was bedekt door een eenvoudigen militairen mantel, want het bleek eenigszins vochtig te zyn in de buitenlucht, niettegenstaande het mooi, frisch Aprilweder was. Jenny hield den militair voor een adju dant of voor iemand uit het gevolg van een generaal. De scfófcone jonge man, wiens gelaat en oogen geest en moed verrieden, vroeg een tuiltje blauwe viooltjes, betaalde daarvoor den verlangden pr\js en wisselde eindelyk met de schoone verkoopster een paar vriendeiyke woorden. Na zijn vrooljjken afscheidsgroet keek hy, vanwege de opvallende schoonheid der jonge tuinmansdochter, nog eventjes om, en.sedert dezen dag kocht de jonge heer zyne viooltjes steeds by Goldschmidt. Jenny ging ongedwongen en vry met hem om en schertste en lachte met hem. Lang zamerhand begon zy evenwel ook eene andere neiging voor den geestigen jongon man te gevoelen, welke zich dra vastzette in haar jong, rein, niets kwaads vermoedend hart. Zy werd allengs stiller en de vrooiyke lie deren, welke voorheen in huis licht en zonne- schyn verspreid hadden, welke den mannen het zware werk toen lichter schenen te maken, bleven ten laatste geheel achterwege. In het huis van den hovenier had echter ook sinds een paar jaren een jonge man zyne tente opgeslagen. Hy heette Wilhelm Bürger en was, naar hyzelf beweerde, een knap meester draaier in de kunstlievende stad Berlyn. Hy was uit de verte, onDarekenbaar by na, vermaagschapt aan de familie Gold- schimdt en had de schoone Jenny innig lief, eene liefde, waarvan hare ouders op de hoogte waren en die zy ook goedkeurden. {V/ordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1