Aan ondorw(jskrachten zal het in 189^ voor dat vak niet ontbreken. De onderwijzers maken zich dl te bezorgd. Hot Bchooltoozicht zal ia olk geval hebben te zorgen voorrecht en billijkheid tegenover allen. Wat de houding van sommige onderwijzers betreft, vaderlandsliefde behoort zeer zeker tot de christelijke en maatschappelijke deugden, waartoe de Nederlandsche jeugd moot worden opgeleid. Maar geeft het door den heer Melvill geciteerde niet don indruk, dat men ook liefde voor de monschheid niet heeft willen uitsluiten? In dit geval ware critiek misplaatst. In elk geval, om zulk oene enkele uiting kan men den geheelen onderwijzers stand niot veroordeclen. De minister heeft veel vertrouwen in den geest der Nederland se ho onderwijzers en in hot boleid en de waak zaamheid van het Staatstoezicht, in welks handen deze zaak veilig is. De beraadslaging over Hoofdstuk V werd .-gesloten on dit Hoofdstuk zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Do groote kerkoraad der Evang.-Lutater- scho Gem. te Amsterdam heeft, ter voor ziening in de vacature Rahn, het volgende viertal geformeord uit een te voren vastge sb ld grostal: J. Ninck, pred. to Schildeschen Pli. Vogel, pred. to LeitersdorffE. Stein, prod to Orsoy; en G. Wiosinger, pred. te Hannover. Tevens het volgenöo alphabetisch zestal samongesteld, om te voorzien in de vacaturo- Bóbringer; K. A. Gonlag, pred. te Beverwijk M. Van Kleeff, prod, te Alkmaar; W. J. Manssen, pred. to Zaandam M. J. Mees, pred. te Haarlem; dr. J. W. Pont, prod, to Schie dam, on P. Van der Veen, pred. te Leidun. Van goed ingelichte zyde wordt verze kerd, dat, hoewol eone uniformvorandering voor de officieren der landmacht by de mili taire hoofden in overweging is, mon er veilig op rekenen kan, dat van do tenue-wyziging althans dit jaar nog niets komon zal. Do minister van binnenlandsche zaken had gisteren eon godoelte van de leden dor Eerste Kamer bij zich to dinooren genoodigd. Jhr. mr. Van don Velden, secretaris van den Hoogen Raad van Adel, onlangs te Cam-os overleden, heeft zijne collectie teekeningen, bestaande uit verscheidene portefeuilles, en zijne moderne schilderijen aan het Ryk ver maakt. In liet jaar 1876 verscheen van den toenmaligen minister van oorlog, gonernal- majoor H. J. It. Beijon, oene vertrouwelijke aanschrijving, waarbij aan de officieren ver boden werd zich met eone parapluie in het •openbaar to vertoonen wanneer men gekleed was in burnoe. Do toenmalige go woon te om alle besluiten met eon sluier van geheimzin nigheid te bedekken, gaf aan een officier aan leiding om dat „vertrouwelijk" to schendon en e m der voornaamste dagbladen met die order in kennis te stollen. De parapluie-ordor werd tot het onder werp» van don dag en gaf in woord en schrift aan leiding tot spot. Na een bestaan van zestien jaar is deze order door den tegenwoordigen minister van oorlog ingetrokken. Naar aanleiding van het tienjarig be staan dor rijkspostspaarbank is verleden j lar in de „Vragen van den Dag" een opstel ver schonen van den beer T. J. F. Du Bols, hoofd commies tor directie dier bank. Thans is het toen geschrevene in eenigszins anderen vorm en uitgebreid afzonderlijk by den uitgever II. Gerlings te Amsterdam uitgekomen. Plot is oene beschouwing ovor het spaarbankwezen en over hetgeen de rijkspostspaarbank in die tien jaar heeft verricht. In het afgeloopon jaar zijn met de stoomschepen van den Koninklijk Nedorl. West-Indiscbon Maildienst uit West-IndiO teruggekeerd 31 militairen, die by hunne terugkomst naar Hardorwyk worden opge zonden om aldaar uit don dienst te worden ontslagen. Onder deze manschappen bevondon zich 27 Nederlanders, 3 Duitschers en 1 Belg. Gisteren mocht do heer C. A. De Moyero, Evang.-Luth. predikant to 's-PIage, zyne 25- jarige Evangeliebediening herdenken. Do jubilaris ontving vele en treffende bowyzen van bolangstelling en waardeering. De uitslag der herstemming voor do Provinciale Staten van N.-PIolland in hot hoofdkiesdistrict Amsterdam was, dat er worden uitgebracht 4906 geldige stemmen; meerderheid 2454. Gokozen worden de liberale canüdaten, de heeren prof. G. A. Van Hamol met 2611 en Arm. C. Th. Sassen met 2529 st. De heer W. Hovy (anti-rev.) verkreeg 2356 eu de heer Travaglino (R.-K.) 2191 stommen. Te Prinsenhage is op den loeftyd van 54 jaar overleden de heer M. L. Van Deven ter oud consul-generaal van Nederland in Brazilië. De minister van oorlog brengt, in ver band mot het bepaalde in art. 6 dor wet van 21 Juli 1S90 (Stsbl. 126), tot regeling van het militair onderwijs by de landmacht, voor zoover daarby do oploiding voor den officiers- rang en do hoogere vorming van den officier zyn betrokken, ter kennis van belangheb benden. dat dit jaar voor toelatiDg tot do Hoogere Krygsschool voor het leger hier to lande 13 en voor dat in Nederlandsch-Indió 9 plaatsen worden opengesteld, als volgt verdeeld A Leger hior te lande. a. Krygskundigo studiën: 6 voor infanterie, 1 voor cavalerie, 2 voor artillerie en 1 voor genie. b. Studiën voor den intendance-dienst 3 plaatsen. B. Leger in Nederlandsch-Indië. a. Krijgs kundige studiën: 3 voor infanterie, 1 voor cavalerie, 1 voor artillerie en 1 voor genie, b. Studiën voor den intendanco-dionst: 3 plaatsen. Het stoomschip „Kaiser", van Hamburg en Amsterdam naar de Oostkust van Afrika, vertrok 26 Jan. van Suez; de „Salak", van Java naar Rottordam, is 27 Jan. "Wight ge passeerd; de „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 28 Jan. te Genua; do „Urania" arriveerde 27 Jan. van Amsterdam to Bordeaux. By koninklijk besluit is, met ingang van 11 Maart 1892, tot huismeester aan 'sRyks krankzinnigengesticht te Medomblik benoemd W. Mer.sing on tot huismoesteres zijne echtgenoote T. Yan dor Doure. Ontslagon C. Ph. Ebbinge Wubben als burgemeester der gemeente Yries. Aan den kolonel J. E. Simon, van den grooten staf, adjudant van H. M. do Koningin, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van groot-officier der Kroonorde, hem door den koning van Italië geschonken. Gouieugd Niouws. Na veel inspanning zyn twee booten der Leidsche Schroefstoomboot-Maat- schappy „De Yolharding" er hedenmorgen in goslaagd van hier tot Alfen te komen. Hieruit blykt dus dat de vaart op den Ryn nog vool belemmering ondervindt. Te Eg mond aan Zee is heden g o- strand het stoomschip „Iris", van Breinen naar Amsterdam. Het schip zit hoog op strand. Mon schryft ons uit Wou brugge, dd. 27 Januari: Andermaal werd hedenvoormiddag, por ysploeg van do heeron Yan de Garde, van Krimpen aan de Lek, een weg gebaand voor de passage Amsterdam Rotterdam, door Woudwatoring, Paddcgat en Brasemermeer. Ten einde wederom niet door eeno opgewon den volksmenigte hierin te worden belem merd, was or politio aan boord. Nu had alles zonder stoornis plaats. Do stoomboot en Haarlom-Rotterdam, directie Bus, hebben heden den dienst hervat. Gisteren bracht do bomschuit IC. W. 53 de eerste versche visch te Katwyk aan Zee aan; zy besomde /"111. Pry zen: groote tong 70 ets., bunschol 50 ets., kabol- jauw f 1.50 per stuk; schol /"9.40 per mand. De arbeiders aan do inundatie- werken te Kudelstaart (gem. Aalsmeer) hebben den arbeid gestaakt, omdat zy, by hard werken, niet meer dan 65 centen per dag konden verdienen. In Den Haag zyn door de politie tweo valsche guldens in beslag genomen. Het randschrift ontbrak. Eene familie uit Delft had zich dezer dagen naar Oud-Beierland begeven om eene erfenis in ontvangst te gaan nemen van een overleden bloedverwant. Op den terugweg kreeg men twist over de verdeeling van het geld; deze liep zóó hoog, dat de bewaarder van het luttele sommetje, in toorn ontstoken, dit voor de oogen zyner mede erfgenamen in do Maas wierp. De man, voorzeker door dit goval van streek gebracht, ging nu te Rotterdam aan den zwier, mot het gevolg, dat hy niet alleen zyn horloge verpanden moest, doch b\j slot van rekening ook zijne jas om de reiskosten van Rotterdam naar Delft te kunnen bestrijden. Zeer voordeelig! Het antwoord, door den burge meester van Amsterdam gegeven op het ver zoek om oene demonstralie to mogen houden ten behoovo der invryheidstelling V3n J. H. Geel, luidde als volgt: „Do burgemeester der gemeente Amster dam, overwegende dat hot verzoek van de achttien werkliedenverenigingen, n.l. om op 1 Februari aanstaande eone de monstratie te houdeh, ten einde te doonzion dat invrijheidstelling van J. IT. Geel is de wensch van genoomdo vereenigingen, in stryd zou zyn met de openbare belangen en vry verkeer, en dat tevens voor adressanten an dere gelegenheid openstaat, waarbij met die bolangen rekening wordt gehouden, hunne wenschen by de bevoegde macht kenbaar te maken, heeft dat verzoek gewezen van de hand." B. en Ws. te Utrecht waarschu wen de ingezetenen aldaar tegen het gebruik van Amerikaansch spek of ham, daar by de keuring op 26 Januari 11. van zoodanig spek aldaar de aanwozigheid van trichinen is ge bleken. Daarom wordt aangeraden het niet te gobruikon, dan nadat het goed gekookt of sterk gebraden is. De rechtbank to Utrecht deed hedenmorgen uitspraak in de zaak togen G. v. Z., te Utrecht, beklaagd van als koopman, in staat van faillissement, bedrieglyk verkorten van do rechten zyner schuldeischers, door eenigen dezer te bovoordeelen (eiscli één jaar gevangenisstraf) en veroordeelde hem tot drie maanden gevangenisstraf. De bejaarde v. d. S.te Utrecht, van wiens overlydon werd molding gemaakt, is, naar men, thans mededeelt, niet dood Er is wel iemand van ongeveer denzelfden naam gestorven, maar niet de zuinige be zitter van het groote vermogen, misschien op eene halve ton te schatten. Yoor do rocht'oank te 's-Herto- genbosch stond terecht Lambelet, die indertijd den veel besproken diefstal by jhr. mr. Bosch van Drakesteyn, Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, pleegde. Het O. M. vor derde 8 jaar gevangenisstraf. De door do vorst gestaakte dienst op do lyn Zevenaar—Kleef is wederom hervat. Zaterdagavond is, ten gevolge van onvoorzichtigheid, brand uitgebroken in hot gehucht Salvagny, by Bonneville (Fr.), waarby zeven huizen eene prooi der vlammen werden. De knocht van d en landbouwer G. K., onder "VVyhe, is in de schuur van eeno niet hoogo zoldering gevallen. Hy bleef op do plaats dood. Te Yylen (Limburg) is een 23- jarig meisje by den aibeid in een ingemet- selden veevoederketel gevallon, die pas door haar met water gevuld was, en daarin ver dronken. De sleepbooton „Wodan" en „Nieuwersluis" hebben lieden tevergeefs ge tracht het stoomschip „Maasdam" vlot te slepen. Te Barcelona is eene meeting van werklieden gehoudon, waaraan ongeveer 3000 arbeiders deelnamen. Zy eischen organisatie van den arbeid in het algemeen, ten einde aan allen werk te verschaffen en gedwongen werkstakingen voor het vervolg te voorkomen. üit Teheran komt het bericht, dat do Mahomedaansche priesters eindelijk het verbod op het rooken hebben opgeheven, en de geloovigen met nieuwen yyer aan het rooken zyn gegaan. Te Tarys was gisteren aan de beurs het gerucht in omloop, dat de Bulgaar- sche minister Stambouloff aan zyne wonde was overleden. In verschillende depeches, door het agentschap Havas uit "Weenon ontvangen, wordt dit gerucht echter oen verzinsel ge noemd. Stambouloff lydt nog steeds aan zware koorts en heeft volkomen rust noodig, maar zyn leven verkeert niet in gevaar, behoudens onvoorzieno omstandigheden. Aan boord van de stoomboot „Duchesse do Gênes", die uit Zuid-Amerika te Genua aankwam, bevindt zich een groot aantal lyders aan gole koorts. Yan A f r i k a s O o s tk u s t. Mar seille, 27 Jan.Yolgens modedoelingen van den kapitein der paketboot „Malanguo" is de toestand in Mozambique rustig. De expe ditie tegen de Kaffers, welke door de vroeger gemelde kruitontploffing vertraging ondervond, heeft haren tocht voortgezet. Het ongoluk was het gevolg eenor onhandigheid van een der artilleristen. De ingenieurs houden zich bezig mot de bestudeering der plannen tot den aanleg van den Pungwee-spoorweg. Do materialen komen allengs via Kaap de Goede Hoop uit Enge land aan. De moeilijkheden tusschen Engeland en j Portugal, te Lorenzo-Marquos gerezen, zyn opgelost. Over het algemeen laat de toestand daar niets te wenschen over. Do influenza To Parijs zyn alle hospitalen ovorvol. Do gemeenteraad en de geneeskundige raad hebben aan den Minis ter van Oorlog verzocht een paar ongebruikte kazernen tydelyk tot hospitalen te mogen inrichten. Te Nancy neemt de Influenza weer toe. Yerleden week zyn er een twintigtal personen aan bezweken en Zondag nog vyf. Yooral in de dorpen in den omtrek is do ziekte ernstig- To Lemainville is geen huis zonder zieken. Sedert 1845 is de toestand er niet zoo trourig geweest. Naar men van 25 dezer uit Phoenix, in Arizona, seint, zyn geheelo Indianen-dorpen door de ziekte ontvolkt. BUITErvLAiND. Frankry Vc- Daar b\j voortduring ongegronde geruchten betreffende gevechten in Cotonou in omloop biyven, heeft do heer Etienne, onder-staats secretaris by het departement van koloniën, een telegram gezonden aan den Franschen vertegenwoordiger te Porto-Novo, en deze spreekt ten stelligste de bcrichton tegen, door de passagiers van de paketboot „Thibet" aangaande gebeurtenissen in Cotonou mede gedeeld. Dnitsohland. Als eene gebeurtenis van politieke betee- kenis wordt het beschouwd, dat gisteren, by gelegenheid van 's keizers geboortedag, de minister van eeredienst, graaf Zodlitz, met den Rooden Adelaar eerste klasse begiftigd is goworden. Daaruit wordt afgeleid dat de keizer besloten heeft in de dreigende minis- teriëele crisis den minister van eeredienst tegenover de meer liberale leden van het Kabinet te handhaven. De toon van de libe rale bladen is hoe langer hoe moer verbitterd. Het stoffoiyk overschot van hertogin Ludovica (moeder van de keizerin van Oosten- ryk) zal, volgens haren wil, niet op eon praal bed worden gelegd, maar onmiddeliyk naar Tegernseo vervoerd worden. De ondervoor zitter, van liet Beiersche Lagerhuis herinnerde in eeno rode aan don weldadigheidszin der overledene. Hertogin Ludovica werd in 1808 geboren, huwde hertog Maximiliaan van Beieren in 1828 en was sedert 1888 weduwe. België. In de gisteren door de Kamer van Afge vaardigden gehouden zitting, welke te ruim 1 uur werd geopend, word besloten, in over weging te nemen het voorstol van den heer Desmot de Naeyer, strekkende tot wyziging van de heffing der reebton op geweven goe deren en gemaakte kleederen. Vooraf had de hoer Desmet eenige veranderingen gebracht in zyn voorstel, voor zooveel betrof hot be drag der rechten, van genoemde artikelen te koffen. Daarop wrerd de beraadslaging over het Duitsch-Belgischo handelsverdrag voortgezet. De heer Tack verklaarde dat, indien hy alleen lette op de belangen der Viaamsche industriëolen, hy het verdrag zou vorwerpen. Hy zal er nu vóór stemmen, maar zonder ingenomenheid. „Naar myn gevoelen," zoide hy, „bestaat er reden den invoer te begunsti gen van Spaansche wynen, omdat wy daar door voordeelen kunnen bedingen, en hot cijfer te verhoogen van onze uitvoeren naar Spanje, een onzer oude déboucliés." Hy verklaarde zich verder voor vermindering der rechten op katoenen garens. De heer Broquet (liberaal uit Doornik) kwam op tegen do weinig belangryke con cession van Duitschland tegonover de groote van België. Hy bestreed het denkbeeld van représaille-maatregelen tegen Fr.mkryk, door een hoog recht te leggen op wynen; daaruit zou do nyvorheid geen voordeel trekken en zouden de verbruikers worden getroffen. De Regeering heeft, wat de toepassing van specifieke rechten betreft, onbestemde be loften gedaan, welke nimmer zullen gehou den worden, daar de rechten r.aar de waarde zullen moeten toegepast worden zoolang het verdrag duurt. Hy zal tegen stemmen, niet om eenvoudig het verdrag te verwerpen, maar om nieuwe onderhandelingen aan te knoopen. Nog voerden het woord de afgevaardigde van Nyvel, die vóór, en de afgevaardigden van "Waremme en Namen, die tegen het verdrag spraken. De twoe eerstgerioemden betreurden, dat hot verdrag niet voordeeliger was vöoj den lai dbouw. Heden wordt do beraadslaging voortgezet.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2