9795. n A*. 1892. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van cgon- en feestdagen, uitgegeven. Doiidei'dag 2§ Januari. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden por S maandenfl.lt. Franco per post1.40. Aizonderl^ko Nommom,..0.05. PRIJS DER AD VERTEN TIEN: Tan 16 regel» ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Grootore lottere naar plaatsruimte. Voor hot incasseren boitea de stad wordt f0.19 berekend. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Olliciëele Kenuisffovinffen, Loting voor de Rationale Militie. Burgemeester on Wethouders van Leiden, Gezien hot besluit van don Heer Commissaris dor Koningin ia doze provincie, van den 19den Januari 1892, A no. 115 (2de afd.), Provinciaal blad No. 6, houdende regeling van de Loting voor de Nationale Militie Gelet op de bepaliogen dor Wot van den 19dcn Augustus 1861 (Staatéblad No. 72), alsook op die ▼an Zijner Majesteit? besluit van den 8sten Mei 186£ (Staatsblad No. 46); Brengen tor algomeene kennis: dat do loting dor in het vorig jaar binnen deze gemeente voor de Nationale Militie ingoschrevenon, en alzoo voor heit, die geboren zpn in het jaar 1872, zal geschieden in oen dor vertrekken van het Raadhuis, op Dins- dag, Woensdag en Donderdag, den 9deD, lOden en IIden Februari aanstaande, telkens des morgons te h a 1 f 11 o n dat dozo lotiog ln eene alphabetieche volgorde der namen van de ingesohrevenen zal plaats heb ben, en wel op Dinsdag den 9den Februari 1892, voor de ingeschrevenen, wier familienaam begint met de letter' A tot en met de letter H, np Woensdag den lOden Februari 1892 voor de ingeschrevenen, wier familienaam bogint met de lettor I tot en met de lettor Q, en op Donderdag den llden Februari 1892, voor de ingeschrevenen, wier familienaam begint met de letter R tot en mot do letter Z. Voorts, dat bij art. 33 der Wet is bepaald, dat voor don ingeschrevene, die niet is opgekomen, het nommer kan getrokken worden door ziju vader, moedor of voogd, terwijl, is ook deze niet opgeko men, alsdan het trekken geschiedt door don Burge meester of het lid van den Raad der gemeente, waai de loteling is ingeschreven dat ingevolge art. 34 do opgekomen ingeschrevene, dadel(jk Da hot trekken van zijn nommer, dc rede nen van vrijstelling opgeeft, die hij meent te hebben. Het opgeven van doze redenen kan door zijn vader, moeder of voogd geschieden, zoo deze tegen woordig en do ingeschrevene niet opgekomen ie.1 Wijders, dat tot het opmaken der getuigschriften, vermeld bij art. 53, tot bet bekomen van vrijstelling wegens broederdienst of op grond van te zijn eenigo wettige zoon (welke getuigschriften worden afgegeteD op do getuigenis van tvroe by don Burgemeester bekende en te goeder Baam en faam staande iqge- zet:nen, die zich ieder voor do waarheid van het daarbij verklaarde, door medo-onderteokening, ver antwoordelijk stellen), de golegonbeid bestaat ter Secretarie dezer gemeente, op Maandag 15 en Djns- dag 16 Februari aanstaande, vau des voormiddags tien tot des namiddags drie uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Lcidou, DE KANTER, Burgemeester. 27 Jan. 1892. E. KIST, Secretaris. Leiden, 27 Januari. Aan de „Vereeniging tot ondersteuning van behoeftige gepensionneerde onderoffi cieren en minderen van het Nederlandsche Leger" zal worden afgedragen f 350.76, zijnde de zuivere opbrengst der gehouden liefdadig heidsvoorstelling in den Schouwburg alhier. Het aantal bezoekers der Rijksverzame lingen cn monumenten, gedurende het vierde kwartaal van het jaar 1891, bedroeg: Koninklijk kabinet van schilderijen te 's-Gra- venhage 4005, museum Meermanno Westree- nianum te 's-Gravenhage 55, Koninklijk pen ningkabinet te 's-Hage 43, Rijks-Museum te Amsterdam 81,812, Rijks Museum van Oudheden te Leiden 879, Ry'ks-Ethnographisch museum te Leiden 143, Rijks-kabinet van prenten en pleisterbeelden te Leiden 40, Ge vangenpoort te 's-Gravenhage 2949, Muiderslot 229, Ruïno van Brederode 519, Monument te Heiligerlee 339, historische zaal in het Prinsenhof te Delft 1197. Omtrent een in de „Harmonie" te Gro ningen gegeven concert, meldt de „N. Gr. Ct." o. a. aangaande mejuffrouw Louise Nikita, die zich a. s. Vrijdag avond ook alhier zal doen hooren op het concert der Maatschappij voor Toonkunst: „Louise Nikita is eene zangeres, zooals men zeer weinige vindt. Het scbynt, dat eene welwillende fee by hare wieg heeft gestaan om haar alles te schenken wat de prima donna maakt. Zy heeft de schoone, zeer krach tige en zeer ontwikkelde stem, de drama tische voordracht zoo gepast in de Emani of Lucia, de passie van de Italiaansche muziek en tevens de schalksche uitdrukking van eene Zerline. Den grooten hartstocht van Verdi, het echt-Mozartsche Batti-Batti en dan een wiegeliedje met Hollandschen in *t voor bijgaan gezegd zeer duidelijk uitgesproken tekst waaraan de componist groote ver plichtingen aan de zangeres heeft, zoo te zingen, met volmaakte techniek on de juiste uitdrukking, dat eischt eene virtuose, die eene kunstenares is. Louise Nikita is hot een en het ander." Heden, de verjaardag van den Duitschen keizer, wappert de Duitsohe Rijksvlag van het gebouw der Legatie op den Langen Vijver berg te 's-Hage, alwaar de gezant van Duitscli- land, graaf Von Rantzau, voor deze gelegen heid aan eenige leden der Duitsche kolonie een banket aanbiedt. Verschillende diplomatieke, hof- en staats ambtenaren deden inschrijving op het felici tatie register van het gezantschapshotel. Tot tweeden rentmeester by het Kroon domein is benoemd jhr. M. J. Huydecoper. H. M. de Koningin-Regentes verleende hedennamiddag te vyf uren aan de leden van de Eerste Kamer der Staten-Generael de aan gekondigde audiëntie, waarbjj ook tegenwoor dig waren de griffier en de commies-griffi.er der Kamer, allen in ambtskostuum. In het afgeloopen jaar zjjn te "Waddings veen 60 gevallen van geboorte méér aange geven dan sterfgevallen. Maandag heeft het- diplomatiek diner van 35 couverts te halfzeven in de galerijzaal ten Hove te 's-Hago plaats gehad. Met H. M. de Koningin-Regentes zaten aan tafel do hoofden der missiën van buitenland- sche Rjjken aan ons Hof en, voor zoover de gezanten door ziekte of verblijf buiten de stad verhinderd waren, de zaakgelastigden, allen met hunne echtgenooten. Verder de minister van Ruitenlandsche Zaken en echtgenooteen eenigo heeren en dames der hofhouding. Na afloop van het diner (waaraan de Koningin niet heeft deelgenomen), hetwelk tot kwart voor achten duurde, heeft H. M. de Regentes zich met verschillende genoodigden in de kleine danszaal tot halfnegen bezig gehouden. Aan den Koninklijken disch zat rechts van de Regentes de Turksche gezant, Prins Karadja, by afwezigheid wegens familie-omstandighe den van den Deken van het corps diplomatique, baron d'Anethan; links de heer Legrand, ge zant van Frankryk en tegenover Hare Majesteit graaf De Pindella, Portugeesch Minister. In het Mauritshuis te 's-Gravenhage is sedert korten tyd een schilderij van den Leidschen schilder Quir. Gerritsz van Breke- lenkam tentoongesteld, dat door den eigenaar, dr. A. Bredius, directeur van het museum, in bruikleen is afgestaan. Hot stuk stelt twee vrouwen voor, van welke de eene bezig is haar beroep van kopzetster op den arm der andere uit te oefenen. Beiden zyn in een kostuum gekleed, waar van de kleuren rood en wit de hoofdtinten uitmaken. Zy komen bijzonder fraai uit tegen den lichtgryzen muur van het vertrek. In fijnheid van toon en voornaamheid van opvat ting evenaart dit stukje de werken van Brekelenkams tyd- en stadgenoot Gabriel Metsu. In 1890 was het op de tentoonstelling in „Pulchri Studio". Eene ets er van komt voor in "Wilm Steelinks prachtwerk: „Oude Kunst in Nederland". (IV. R. C.) De Haagsche briefschrijver van de „Zutf. Ct." zegt, over de benoeming van een com mandant van het regiment grenadiers en jagers sprekende: dat de minister van oorlog zyne eerste voordracht heeft teruggenomen, maar dat H. M. de Koningin-Regentes gemeend heeft ook tegen de tweede door hem inge diende voordracht bezwaar te moeten maker.. De luits. ter zee der 1ste kl. W. Allirol en J. H. Strootman, respectievelijk dienende als 1ste' officier aan boord van Hr. Ms. in structie-korvet „Nautilus" en wachtschip te Hcllcvoctsluis, zullen met 1 Maart a. s. on derling van plaatsing verwisselen. - Naar de „N. R. C." verneemt, zal Ne derland toetreden tot de internationale over eenkomst voor de levering van nieuwsbladen en tijdschriften. Op het algemeen postcongres van "Weenen in Mei Juni 1891 werd door de Nederlandsche gedelegeerden de mogelijkheid om zicli nader daaraan aan te sluiten reeds in uitzicht ge steld. Do volgende landen zyn reeds tot de over eenkomst toegetreden: Duitschland, Oosten- ryk-Hongarye, België, Vereenigde Staten van Brazilië, Bulgarye, Columbia, Denemarken, Egypte, Liberia, Luxemburg, Noorwegen, Perzië, Portugal en koloniën, Rumenië, Zwe den, Zwitserland, Turkye en Uruguay. Op het postcongres te Lissabon in 1885 hadden Duitschland, Oostenryk-Hongaryo en Portugal drie verschillende ontwerpen inge diend voor eene regeling van den internatio nalen dienst van couranten en tijdschriften. De grondbeginselen van deze drie ontwerpen waren zóó verschillend, dat men niet tot overeenstemming kon geraken en besloot de ontwerpen te verzenden naar het internatio naal postbureau te Bern, om ze verder te bostudeeren. In 1887 zond de Belgische post administratie een nieuw ontwerp inhet doel was de verschillende ontwerpen zooveel mo gelijk in overeenstemming te brengen. Het Belgische ontwerp werd als grondslag van behandeling aangenomen door eene conferentie, waaraan van 26 Juni tot 1 Juli 1890 de ge delegeerden van Duitschland, Oostenrijk, België en Portugal deelnamen. De uitslag van deze conferentie was een gemeenschappelijk ont werp, dat in hunnen naam aan het algemeen postcongres te "Weenen werd voorgelegd. Dit ontwerp nu werd door het congres byna zonder veranderingen aangenomen. De voornaamste bepalingen van do over eenkomst zijn: De postkantoren van alle landen, die tot de overeenkomst zyn toegetreden, nemen be stellingen aan op couranten en periodiek ver schijnende tijdschriften. Do abonnementsprijs wordt vooruit betaald. De pryzen der couranten mogen in geen ge val hooger zijn dan die, voor de binnenlandsjche afnemers berekend, behoudens toevoeging van een transitorecht voor de levering van couranten van niet aangrenzende landen. De transitorechten worden vooruit berekend, volgens het gemiddelde gewicht der couranten. Do post-administratie van het land van be stemming stelt den door de geabonneerden te betalen prijs vast, met toevoeging van zoo danige taks, commissie- of bestelloon, als zy noodig oordeelt, maar zonder dat deze loonen die ln het binnenlandsche verkeer geheven, kunnen overschryden. De post-administratiën onderzoeken, zonder kosten, alle klachten over vertraagde verzending en onregelmatig heden in den courantendienst. De overeenkomst treedt, evenals de andere besluiten van het Weener postcongres, den lsten Juli 1892 in werking. Dat Koningin Wilhelmina zich vooral geestelyk goed ontwikkelt, daarvan hoorde de Haagsche correspondent der „Middelb. Ct." dezer dagen een aardig staaltje, op het kantje van kinderlyke ondeugendheid af. Hare Engelsche gouvernante had haar om de eene of andere reden als strafwerk (waarom zou een koningskind ook niet eens strafwerk moeten maken?) opgegeven het teekenen van eeno kaart van Europa. Ons Koninginnetje maakte de kaart netjes gereed, maar toenzy die aan miss Saxton "Winter vertoonde, bleek het Britsche koninkryk op veel kleinere schaal i geteekend dan Nederland, zoodat het eerste niet de halve grootte had van ons land. Eene kleine wraakneming van onschuldigen aard, die vooral eene aanstaande regeerc-ndeKoningin zich wel veroorloven mag, en d ie getuigt voor haren geest 1 De gewone audiënties Yan de ministers van financiën en van oorlog op Donderdag 28- en die van den minister van marine op Vrydag 29 Januari a. s. zullen niet plaats hebben. Het stoomschip „Ardjoeno", van Rotter dam naar Batavia, arriveerde 26 Jan. te Port-Said; de „Prins Froderik Hendrik", van Suriname naar Amsterdam, vertrok 26 Jan. van Havre en is 27 Jan. Dover gepasseerd; de „Prins Willem II" arriveerde 26 Jan. van W.-Indië te Nieuw-York; de „Prinses Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 27 Jan. van Bataviado „Zaandam" arriveerde 26 Jan. van Nieuw-York te Baltimore. By Kon. besl. is de 2de luit. W. De Koning, van hot 6de reg. inf.. voor den tyd van 3 jaren gedetacheerd by do landmacht in West-Indiê. Aan P. P. L. Waldeck, te Loosduinen, ver gunning verleend tot het aannemen der ver sierselen van commandeur dor militaire orde van Onze Onbevlekte Maagd van Villa Vi$oza, hem door Z. M. den Koning van Portugal geschonken. Gemengd Nieuws. Sedert de opgaaf van verleden week, toen er 15 personen te dezer stede aan influenza waren overleden, zyn er door die ziekte alhier nog 21 slachtoffers ge- eischt, en wel 6 van het manlyk en 15 van het vrouwiyk geslacht. De verschillende leeftydcn van eerstge- noemden waren: 55, 58, 64 en 75 jaar, alsmede een jongetje van 15 maanden en een van één jaar. De vrouwelijke personen bereikten den leeftyd van 67, 63, 82, 68, 72, 68, 71, 72, 69, 64, 55, 73, 72, 68 en 83 jaar. De vaart in onze gemeenteen hare omstreken begint te herleven. Enkele vrachtschepen en -schuiten, goederen- en passagiers-stoombooten hebben den dienst weder aangevangen, al gaat dit ook nog met zeer vele moeilykheden gepaard. Eene boot der Leidsche Schroefstoomboot-Maatschappy „De Volharding" deed gisteren een proeftochtje van hier uit, dat der bemanning toen handen vol werks gaf, en heden konden twee booten dier Maatschappy een eindweegs verder komen. Zy braken het ys tot voorby den Groenendyk, onder Hazerswoude. Morgen zal in deze streken wel weer alge meen kunnen gevaren worden. Hedenmorgen omstreeks tien uren werd per defecten handwagen de voorin. Wittepoort binnengebracht eene vrouw, die reeds twee dagen geleden aan „De Vink" een heen had gebroken. Daar het scheepje, waarin zy met haren man verbiyf hield, ge zonken was, kon de geneesheer van Voor schoten haar niet onder geneeskundige behan deling nemen. Vandaar het transport naar Leiden. Deze overbrenging geschiedde op eene zóó pynlyko wijze, dat een agent van politie, in het posthuisje aan de voorm. Wittepoort aanwezig zynde, op het gekerm der vrouw naar buiten ging en door zyne bemoeiingen haar per brancard naar het academisch zieken huis heeft doen brengen, alwaar zy ter ver pleging is opgenomen. Vóór eenige dagen werd door de politie te dezer stede eene kat aan de Stadswerf gebracht, welk dier gc-ruimen tyd voor eene woning aan do Broestraat had gezeten en naar ieder, die het naderde, beet. Om deze reden werd het becs. fgezonderd en door den veearts in observatie gehouden, die constateerde dat het niet aan dolheid lijdende was. Daar zich evenwel geen eigenaar opdeed, is do kat heden afgeraa t.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1