feze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van tgpn- en feestdagen, uitgegeven. N°. 9792. Maandag 35 JanuarL A°. 1892» Tweede Blad Leiden, 23 Januari. Feuilleton. Aan 't leven weergegeven PRIJS DEZER COURANT: T*tr Leiden por 8 maanden.....1.10. Franoc per poet1.40. jLlaooderigie Nomtnore,0.08, PRUS DER ADVERTENTIICN Yen 14 regel» ƒ1.06. Iedere regel meer ƒ0.171» Grootore lettere naar plaatsruimte. Voor hel tnoaaacerea botten de etad r/ordt ƒ0.10 berekeoe. Ten gevolge van de vernieuwing van de Spanjaardsbrug en de vervanging door eene dubbele yzeren ophaalbrug werd bij Raadsbe sluit van 2 April jl. een nieuw tarief vastge steld voor het te heffen bruggeld, als volgt: Voor het ophalen van de brug voor zonsonder gang, voor elk vaartuig tien cents, voor het ophalen van de brug na zonsondergang voor elk vaartuig twintig cents, terwyl het bestaande tarief voor elk vaartuig voor hot ophalen der brug was vier cents, wanneer de klap mede moet opgehaald worden acht cents, en na zons ondergang acht en zestien cents. Naar aanleiding van de aanvrage aan de Koningin-Regentos om concessie voor de heffing volgens het gewijzigd tarief werden B. en Ws. door Gedeputeerde Staten op verzoek van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid, uitgenoodigd eene andere, door de ver anderde constructie der brug noodig geworden redactie van het tarief voor te stellen. De reden daarvan was dat ten gevolge van het door het Gemeentebestuur voorgesteld tarief hoo- igere rechten van de scheepvaart zouden worden geheven, dan volgens het bestaand tarief kunnen worden geheven, terwijl naar 's Ministers oordeel, <2at door Gedeputeerde Staten werd gedeeld, van die behoefte aan verandering Yan redactie, welke aan verande ring van -constructie der brug is te wijten, geen gebruik mag worden gemaakt om do heffing veor de scheepvaart te verzwaren en sulks te minder, daar het Provinciaal Bestuur, volgens art. 4 der Verordening ter voorziening in scheepva&rtbelangen, voor do vermeerdering van kosten, wolke het gevolg der gewijzigde afmetingen zullen zyn, eene vergoeding werd toegekend. B. on "Ws. hebben daaromtrent aan Gede puteerde Staten opgemerkt dat de veranderde constructie van de brug ten gevolge heeft dat het bedienend personeel is moeten wor den verdubbeld. Terwtfl toch vroeger met twee personen voor den dag- en nachtdienst kon worden volstaan, zfin er thans voor de bediening by dag en nacht vier personen benoodigd. Gedeputeerde Staten deelden B. en Ws. DOOB HXJGJEI CONWAY. Slot.) „Laat die duisternis plaats maken voor do helderheid van het tegenwoordige en de beloften van de toekomst! Myno liofdo voor mijn broeder zal, hoop ik, dubbel overgaan op mijn echtgenoot Laat ons die donkere schimmen den rug toekeeren en een nieuw leven samen beginnen l" Heb ik nog meer te verhalen? Nog6iechts één ding! Verschoidene jaren later was ik te Parijs. De grooto oorlog, zoo noodlottig voor Frank rijk, was ten eindo. De sporen van den krijg waren by na niet meer zichtbaar, maar de sporen van den broederkrijg, den burger oorlog, waren overal zichtbaar. De Gallier had vernield wat de Teutoon gespaard had. De Tuilerieën staarden met ledige oogkassen op beklagenswaardige wijze naar de „Place de la Concorde", waar de standbeelden ston den van de schoone verloren provincies. De Vendóme-zuil was omvergeworpen. De schoone stad was verkoold en zwart gebrand door de brandende toortsen van hare eigen zonen. Maar reeds eenigen tyd waren de vlammen gedoofd en was de vergelding gekomen. Een vroolyk, jong officier, een vriend van my, nam mij destijds eens mee naar eene mi li- mode dat het beginsel, dat de heffing zoo moet worden geregeld, dat door haar althans de kosten van bediening en onderhoud zoo mogeljjk worden goedgemaakt, juist werd geacht, terwyl zij tevens erkenden dat de veranderde constructie der brug eenige ver meerdering van bedieningskosten medebrengt. Tevens kwam het hun echter voor dat de kosten, waarop do bediening aan het gemeen telijk beheer in de maanden Augustus en September te staan is gekomen, niet als norma voor de toekomst kan worden aan gewezen, daar keert men tot verpachting, gelijk tot 1 Augustus geschiedde, terug het te verwachten is, dat de pachter op goed- koopere wijze in de bediening zal kunnen voorzien, dan by gemeentelijke bediening mogeljjk schijnt. Hoe mitsdien voor de toekomst het tarief zou behooren te worden ingericht, om zonder de scheepvaart meer te drukken dan ter goedmaking der kosten van bediening en onderhoud noodig is, zoude, naar het oordeel van Gedeputeerde Staten, alleen uit eenige ondervinding by nieuwe verpachting kunnen blijken. Naar aanleiding van de verschillende be denkingen van Gedeputeerde Staten hebben B. en Ws. thans, na overleg met Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rynland, het navol gend tarief ontworpen voor do heffing van bruggeld voor het ophalen van de brug onder Leiderdorp, genaamd de Spanjaardsbrug: Voor het ophalen van de brug vóór zons ondergang voor elk vaartuig van niet meer dan zestig ton, vier cents, na zonsondergang acht cents-, voor het ophalen van de brug voor elk ander vaartuig vóór zonsondergang tien cents, na zonsondergang twintig cents. B. en Ws. geven den Raad in overweging tot de vaststelling van bedoeld Tarief te be sluiten. Nog kunnen zy mededeelen dat Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rynland hun hebben bericht dat zy bereid zijn gclyk voorstel by de Yereenigde Vergadering in hare eerstvol gende bijeenkomst ter tafel te brengen en te ondersteunen, en dat de opbrengst van het bruggeld en de kosten van bediening hebben bedragen over de laatst verloopen drie maanden als volgt: October, opbrengst gewoon 68.44, buiten- taire gevangenis, om die te zien. Terwijl we daar in de open lucht wat stonden te praten onder het rooken van eene sigaar, kwam er eon peloton soldaten buiten, dietusschen zich drie gevangenen wegvoerden, die geboeid en met gebogen hoofd met hen voortgingen. „Wie zyn dat?" vroeg ik. „Communistische deugnieten." „Waar worden zy heengebracht?" De Franschman haalde de schouders op; „waar ze allen moesten heengebracht wor den", zeide hy, „om doodgeschoten te worden, dat beestengoed Beesten of niet, drie mannen, die nog maar eene minuut te leven hebben, boezemen ons belangstelling in, zoo ook al geene sympathie. Ik keek oplettend naar hen, terwyl zy voorbijgingen. Één van ben hief daarop het hoofd op en keek my wederkeerig aan. Het was Macari! Ik schrikte, toen myne oogen de zyne ontmoetten, maar ik schaam my niet te zeggen, dat ik geen gevoel als van mede lyden in my bespeurde. Met Ceneri had ik medelyden, ondanks myzelven, en ik zou liem geholpen hebben, ware dat mogelyk geweest; maar al had ik door het opsteken van één vinger dien schurk, dien leugenaar, dien verrader van zyn vonnis kunnen redden, ik zou het niet gedaan heb ben. Het was lang geleden, sedert ik met hem in aanraking was geweest, maar mijn bloed kookte nog, toen ik hem zag en be dacht wat hy gedaan had. Ik wist niet hoo hy inmiddels geleefd had, ik wist niet hoe- gewoon 52.92, totaal ƒ111.36, bediening ƒ178.56; te kort ƒ67.20. November, opbrengst gewoon ƒ52.86, bui tengewoon ƒ44.48, totaal ƒ97.34, bediening ƒ172.80; te kort ƒ75.46. December, opbrengst gewoon ƒ84, buiten gewoon 40, totaal 124, bediening 178.56; te kort ƒ94.16. Op do begrooting voor 1890 werd voor de vernieuwing van de Spanjaardsbrug met uitbreiding van het remmingswerk uitgetrok ken 4600, zynde 2/3 van de geheele kosten geraamd op 6900, waarvan 1/3 komt ten laste van het Hoogheemraadschap Rynland. Aangezien dat werk in 1890 niet is uitge voerd, zyn de ter zake uitgetrokken gelden krachtens Raadsbesluit van 24 Augustus 1891, goedgekeurd door de Ged. Staten van 6 Octo ber d. a. v., op den post voor Onvoorziene Uit gaven der begrooting voor 1891 overgebracht. Intusschen zyn, zooals don Raad bekend is, ingevolge de door do Ged. in verband met art. 4 der Provinciale Verordening op de scheepvaartbelangen gestelde voorwaarden omtrent de afmetingen der brug, de uitgaven moeten worden verhoogd, terwijl de meerdere kosten door eone bydrago uit de Provinciale fondsen worden gedekt. De post voor Onvoorziene Uitgaven dienst 1891, waarop 4600 is overgebracht, zal alsnu nog moeten worden verhoogd met 5185, en de post Andere Ontvangsten niet tot de voren staande behoorende met gelyk bedrag. De bydrage dor provincie bedraagt ƒ2760, het aandeel van Rynland ƒ2300, terwyl in de kosten der tydeiyke voorziening in de passage door middel van eone pont door de gemeente Alkemade wordt by gedragen ƒ75 en door de gemeente Leiderdorp 50, te zamon ƒ5185. B. en Ws. leggen derhalve ter vaststelling over eon staat tot verhooging van den post voor Onvoorziene Uitgaven, dienst 1891, Volgn. 178, en van Volgn. 41 der ontvangsten met genoemd bedrag van ƒ5180, alsmede een staat, strekkende tot voldoening van het verschuldigde uit dien post voor Onvoorziene Uitgaven. Het lid van de Tweede Kamer voor Schoterland, de heer Pyttersen, hoeft zich thans voorgoed metterwoon te 's-Hage ge vestigd. velen hy verraden had, sedert ik hem het laatst had gezien; maar zoo de gerechtigheid zich had laten wachten, zy had hem nu be reikt; binnen weinige oogenblikken zou zijn eindo d&£r zyn. Hy herkende my. Misschien dacht hy wel dat ik opzetteiyk gekomen was, om my te vergasten aan zyne terechtstelling. Hy bleef staan en vloekte tegen mjj. Do soldaten duwden hem voort. Hy keerdo zich om on ging voort met tegen my te vloeken, totdat een der soldaten hem een klap op den mond gaf. Dat moge wreedaardig geweest zynmen had in dien tyd zeer weinig medelyden met communisten. Onderwyl gingen de soldaten met hunne gevangenen een hoek van het gebouw om. „Zullen wy er eens naar gaan kyken?" zeide myn vriend, terwyl by de asch van zyne sigaar afknipte. „Neen, ik dank u." Maar wy hoorden hetbinnen tien minuten hoorden wy het knallen der geweren, en ik wist, dat do laatste en schuldigsto van de moordenaars van Antony March naar ver dienste gestraft was. Ik herinnerde my myne belofte aan Ceneri. Met veel moeite gelukte het my oen be richt aan hem af te zenden, waarvan ik reden had te vermoeden dat het hem bereiken zou. Zes maanden later onving ik een brief met ontelbare hfcroglypliische postmerken. Deze meldde my, d&t de gevangene, aan wien ik geschreven had, overleden was, twee jaar Op de Algemeene Begraafplaats te 's-Hage werd gisteren onder buitengewoon talryke blijken van belangstelling, hot toffe!yk over schot van den luitenant-kolonel op non-acti viteit P. F. Coumans, ridder dor orde van den Noderlandschen Lt la itstelyk direc teur van de Normaal-Schietschool, aan den schoot der aarde toevertrouwd. Eene breede schare van opper-, hoofd- en subalterne officieren van de verschillende wapens, zoowel van hot leger uier te lande als van dat in Nederl.-Indió, actiefdienend en gepensionneerdeen groot aantal maconnieke broeders, het personeel onderofficieren en minderen van de Schietschool, en niet minder vrienden en belangstellenden, hadden zich op den doodenakker vereenigd om don oud-kame raad en vriend een laatst vaarwel too te roepon. By de groeve werd het woord gevoerd door den tegen woordigen directeur der N.- Schietschool, majoor J. E.' H. Hanckar. Spreker huldigde don afgestorvene als een man, die eene hooge mate van plichtsbesef paarde aan groote humaniteit. Zyne buitengewone werkkracht en zyn edel hart deden hem bemind zyn by oen ieder die het voorrecht had hem te mogen kennen. "Waar het de behartiging der belangen be trof van de hem toevertrouwde taak, dacht hy aan geen rusten, en wellicht was het aan deze krachtinspanning toe te schryven, dat men thans aan dit graf stond. Niet alleen verloren officieren en niiuderon van de Nor maal Schietschool in hem eon rechtschapen chef en edel mensch, maar ook het Neder- landscho leger telde een kundig en degelijk hoofdofficier minder. De eenige broeder van den overledene dankte in gevoelvolle bewoordingen, namens do we duwe, voor do laatste eer, aan den afge storvene bewezen. Een tiental kransen en palmtakken, waar onder een van het corps officieren van de Schietschool on een van de ma^onnerie, dekte de ïykbaar. Naar men verneemt, zal a. s. Maandag een diner ten Hove worden gegeven, waaraan zyn genoodigd do hoofden der vreemde missiën by ons Hof met hunne echtgenooten. H. M. do Koningin zal niet aan tafel ver- schynen. na zyne aankomst in de mijnen. Alzoo smaakte de minder schuldige niet de voldoening, van het lot te vernemen van den man, die hem verraden had. Myn verhaal is ten einde. Heb leven van Pauline en my begon eerst, toen wy van het kerkhof terugkeerden, besluitende het ver- ledene te vergeten. Sedert hebben wy lief en leed doorleefd, zooals duizenden mot cms. Terwyl ik dit zit te schryven op myne bui tenplaats, gelukkig mot vrouw en kinderen, kan ik my baast niet metr voorstellen, dat ik die blinde was, die al die vreoseiyko ge luiden hoorde en die later dat verschrikkelyk visioen had; dat ik die man was, die, om een twijfel op te heften, waarover ik nu nog bloos, een paar worelddeelen doorreisde. Is het Pauline wel geweest, moet ik vragen, wier oogen thans van liefde en verstand schitteren, die maanden, ja zelfs Jaren, door leefde in een toestand van gekrenkte en ont stemde vermogens? Ja, het moet toch wel zoo zyn; want zy heeft eiken regel, welken ik geschreven heb, nagelezen, en terwyl wy samen deze bladzyde nazien, slaat zij haren arm om ijn hals en zegt (er op aandringende, oai :k het zal neerschry ven) „Te veel, te veel over my gesproken, man lief, en niet genoeg over hete- n gy voor my gedaan hebt cn nog doe Ik besluit myn verhaal met te verklaren, dat dit het eenige punt is, was: mtrent wij het samen niet eens zijn.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5