sigarenfabrikanten te De>;entec. die ook hier ter stede een dejv^c hobbeti, ontvangen w\j een fraaion Vn den vorm van een waa,P^, Welke niet alleen als adreskaart, tttaur tevens als altijddurende kalender dienen kan» Achter den waaier zyn twee schijven aan gebracht, op welker buitenrand, van de eene, de dagcyfers, van de andere, de namen der maand en het aantal dagen der maand voor komen Door de schijven den eersten der maand zóó te stellen, dat de naam dor maand vóór de daartoe bestemde opening komt en de dagcijfers zóó, dat de eerste der maand met den naam van den dag der week over cenkomt, is men voor de eerste week klaar. Elke week moet men daarop natuurlijk de schijf mot de dagcijfers verstellen, totdat oeno nieuwe maand aanbreekt, als wanneer beiden weer versteld worden. Zoowel die bemoeiingen als het raadplegon van den kalender, zullen natuurlijk telkens, naar den wensch der firma, haar adres weer in de gedachten brengen. Yan de brochure: „Limburg's verval gedurende de laatste halve eeuw 1840 1890", uitgegeven door eenige Nederlandsche Lim burgers, is op de Maastrichtsche Stoomdruk kerij een tweede druk verschenen, welke tevens vermeerderd is. Do opbrengst van deze nieuwe uitgave, welke tien cents kost, wordt geheel aan kolen en brood voor de armen besteed. Door wfilen mej. Lampen, te Yenloo, is aan de R.-K. armen vermaakt de som van f 10,000, aan de St.-Elizabeth- en Vincentius- Vereeniging ieder f 1000, terwijl do St.-Nico- laas-kerk benoemd is tot universeele erfgename. Men meldt uit Maastricht aan de „Limb Koerier:" Het Twoede Kamer-lid dr. Schreine- macher is nog steeds ongesteld en zal voor eerst do zittingen van de Tweede Kamer niet kunnon bijwonen. De hoer J. Visser, wiens benoeming tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw Zaterdag-avond in de Staatscourant verscheen, is directeur der rijksnormaalschool te Snoek sedert do oprichting, en hoofd dor jongensschool aldaar. Hij is oen 76 jarige grijsaard, die, trots zijn leeftijd, aan een hel deren geest en een krachtig lichaam nog een voorbeeldeloozen ijver paart Uit Hoorn komt het bericht, dat jhr. mr. D. Van Akerlaken, lid der Eerste Kamer, bezweken is aan de ongesteldheid, waarvan dezer dagen werd melding gemaakt. Hoorn verliest in jhr. Van Akerlaken oen zijner beste en invloedrijkste burgers. Drechtor land heeft in hem zijn dijkgraaf te betreuren en de Eerste Kamer een harer achtenswaar digste leden. Jhr. Van Akerlaken behoorde tot de oudo garde in het Parlement. Van October J850 tot Mei 1860 vertegenwoordigde hij het dis trict Hoorn in de Twoede Kamer. Na zijn ontslag genomen te hebben wegens zfino be noeming tot president der rechtbank te Hoorn, werd hij vervangen door den heer Mensonides. Doch reeds weder in 1869 bracht Hoorn don heor Van Akerlaken in de Tweede Kamer, als opvolger van jhr. mr. Do Bosch Kemper. Tot September 1874 bleef hij lid dier Kamer. Toen kozen de Provinciale Staten van Noord- Holland hem als opvolger van jhr. Do Dieu Fontein Verschuir tot lid der Eersto Kamer en dit ambt hoeft hy onafgebroken tot zijn overlydon vervuld. De heer Van Akerlaken was ridder van den Nederlandschen Leeuw. Het Lcldsch Tooneel. Eindelijk hebben wij het ook hier gezien, „le point d'attraction" van geheel Amster dam. Of het echter ook In die buitongewoon hooge mate ulo point de mire" is, meenen wij wol oenigszins te mogen betwyfelon. Het geheel is eene revue van feiten en gebourtenissen, welko gedurende het afge- loopen jaar in ons land, en meer in het bijzonder in de hoofdstad, hebben plaats ge grepen; oen abracadabra van Jocaliteiten en actualiteiten. Wy zagon de pogingen geparodieerd van don hoor Sabatini om in Nederlandsch-Indié een Hollandsch tooneelgezelschap in het leven te roepenhet Vlaamsch accent van de door den hoer Do Groot, directour dor Nederland sche Opera, verbonden zangers werd gehekeld do ontvangst van den Duitschen keizer op don Dam en het taptoe-schandaal werden in lovendige kleuren en geuren voorgesteldhet beheer en het finantiëel beleid van den Am- stordamschen gemeenteraad werden aan do kaak gesteld, enz., enz., enz. Eenig verband tus-chen do vorschillendo I y I II mr.Tft» bedrijven bestond er nibt; èfeïï draad, welke door het geheolo stuk liep, trof men niet aan niets dan geheel op zichzelf staande tooneelen, niet altijd geestvol, maar dwaas genoeg om bij de stampvolle schouwburgzaal eene alge- meene hilariteit in het leven te roepen. De weigering van den politie-agent om een dief op te sporen, met de woorden „En als wen 't mij met klem gebiedt Dan doe ik het lekker niet", de versiering van het monument door Keesie en Stekeltje uit don Duvelshoek, waren zektr de hoofdmomenten uit de klucht. Wat het spel betreft, ook hiervan is weinig te molden; ik geloof niet dat eenig acteur hier eenig talent kon aan den dag leggen en evenmin dat er gelegenheid bestaat om to toonen, dat hij dit talent mist. Do heer Smith als Lindeman en de politie agent hebben ons menigmaal hartelijk doen lachen, maar den meesten eerbied koester ik voor de jeugdige schoone, die gedurende een geheel bedrijf als standbeeld heeft gespeeld. Leidens ingezetenon hebben „Do Doofpot" gezien; hunne nieuwsgierigheid is bevredigd. 19 Jan. Mr. L. H. Gemengd Nieuw». Gisteravond waren in cafó „Von delhoven" de leden der Leidsche Kleerraakers- Voreeniging „Eendracht door Vriendschap" met hunne dames ter 23ste openbare verga dering bijeen. Het deed den president der Vereeniging goed zoo'n groote schaar aanwezig te zien, do dames en heoren te aanschouwen in feest dos en met een vergenoegd aangezicht. In *t bijzonder drukte hy zyne tevredenheid uit •over hunne gezondheid mot het oog op do verschrikkelyke ziekte, ons land teisterende, in onze stad ook zoovelen aan het ziekbed kluisterende en in hare grimmigheid zoovele offers ten grave doende dalen. Laat ons dankbaar zyn, zoo riep hy uit, hier gezond to kunnen aanzitten, om ons hier eenige uren te verpoozen, om in gepaste vrooiykheid gezameniyk oen nacht te slyten, na oen jaar van inspanning, zorg en werk zaamheid Hy bracht ten slotte dank aan patroons en donateurs, die naast do donatrice hen guldeiyk steunden, iets van groot belang en nut, naar uit 's penningmeesters verslag bleek. De secretaris deelde in zyn jaarverslag o. a. mede dat niet één lid aan do Vereeniging Joor den dood ontviel, dat twee leden be dankten en vyf personen als lid toetraden, liet aantal leden bedraagt thans 23. Hot bestuur onderging geene verandering; secretaris en penningmeester worden herkozen. Den zieken werd geld uitgekeerd; nu zyn er zeven leden krank. De commissarissen van t-. ezicht en om zieke leden te bezoeken, deden hun plicht; het reglement werd gewyzigd. Het Vaudeville- en operetten-gezelschap van den heer Michel A. Boekbinder, van Rot terdam, voldeed wederom uitstekend, vooral inet „Een dag getrouwd of myne vrouw is zoek," operette in éón bedryf, en „Hans en suzanna," boerenschets met zang. Er werden vroolyke liederen gezongen en de musici zaten niet stil in de zaal. De heer Prinsonborg voerde dezen aan. Een bal besloot deze foostviering der kleer makers, welke naar aller genoegen afliep. Nog zy opgemerkt dat door den heer M. A. Boekbinder f 2.50 werd geschonken aan het zieken-onderstouningsfonds der Vereeniging. Hedenmorgen is in het land van den landbouwer M. Versluys, te Oegst- geest, aan den Marendyk, gevonden de vacht van een schaap, dat in den afgeloopen nacht in het weiland is geslacht geworden. Het eetbare van het dier had men medogenomen, alleen de vacht met de ingewanden en den kop achtergelaten. Bedoeld schaap behoorde aan het roomsch-katholiek armbestuur en was by genoemden landbouwer uitbesteed. De politie doet onderzoek. De lijkschouwing van de Haag- sche freule De M. en hare dienstbode, door den Leidschen hoogleeraar dr. D. E. Siogen- beek van Heukelom geschied, heeft dezelfde slotsom opgeleverd als het onderzoek van deskundigen te 's-Hago, en wel dat de beide slachtoffers den dood door verstikking ten gevolge van kolendamp hebben gevonden. In den afgeloopen nacht is te 's-Gravenhago brand ontstaan in den schoor steen der leeszaal van de Nieuwe of Litteraire Sociëteit. Door het spoedig en krachtdadig optreden van het personeel en het in werking brengen van de aanwezige extincteurs waren de vlammen weldra beuwohgen en behoefde do inmiddels gealarmeerde en toegesnelde brandweer geen water te geven, zoodat zy zich kon bepalen tot het openhakken van don schoorsteen. De daardoor berokkende schade aan schoorsteenmantel, deurposten enz. is betrekkelyk gering. Het gerechtshof te 's-Gravenhage bevestigde gisteren het vonnis dor Zierikseesche rechtbank, waarby eene huishoudster als eige nares erkend werd van eenige effecten, welke uit de nalatenschap van een ouden heer. met wien de huishoudster „op trouwen had ge staan", vermist en in het bezit der huishoud ster gevonden werden, en waaromtrent laatst genoemde een door den ouden heer geschreven stuk produceerde, waarby aan haar de be twiste effecten worden geschonken. Gisterochtend geraakte tusschen Sliedrecht en Rotterdam de locomotief van oon trein van den S.-S. onklaar. De beide volgende treinen hadden daardoor een zóó belangryk oponthoud, dat de Parysche trein eerst over êénen te Amsterdam aankwam. Onder zyn stadsnieuws van Rot- terdam meldt de „Maasbode"Een dezer dagen overleden persoon had de beschikking gemaakt, dat 6 bankbiljetten van f 1000 in de kist onder zyn hoofd moesten gelegd worden. Of deze wilsbeschikking is uitgevoerd, is ons niet bekend, doch redeiykerwyze meenen wy er aan te mogen twyfelen. Omtrent den gisteren vermel den diefstal te Rozendaal schryft men nader, dat ruim f 8000 aan effecten in eene sloot by de hoeve zyn teruggevonden. De toestand van don man is zeer zorgwekkend. De A m s t e r d a m s c h e sport-club heeft een wedstryd in het schoonryden in paren uitgeschreven tegen Woensdag 3 Febr. a. s. Du eerste prys bestaat uit 2 verguld zilveren, do tweedo uit 2 zilveren en de derde uit 2 bronzen medailles. Voor kunstryden wordt tovens gegeven als eerste prys eene gouden, als tweede eene zilveren en als derde eene bronzen medaille. Keurmeester is o. a. de heer H. P. De Kat van Hardin xveld. Te Loo, gemeente Duiven, is een kleermaker, ongehuwd en ruim 60 jaar oud, door een ongeluk in een waterput gevallen en der. volgenden ochtend levenloos opgehaald. De vadermoorder Köline, uit Groot Reken, wions aanhouding door de Piuisische justitie verzocht was, is te Hen- geloo (O.) gearresteerd. By den Zondag gehouden wed stryd op schaatsen te Hamburg werd door onzen landgenoot den heer J. Eden, te Haar lem, de 2de prys behaald. De heer Houtman was No. 4 van aankomst. De eerste prys werd behaald door Ehrhorn, uit Beriyn, die de baan van 1 myi aflegde in 3 m. 23/c sec. Van Eden, uit Haarlem, deed er 8 m. 43/s sec. over. Zaterdag-nacht was een 3-tal voldwachters in de buurtschap Aam onder Eist (Betuwe) op surveillance op stroopers. Do gemeente-veldwachter T. Bonhof betrapte zukeren A. T., omstreeks 30 jaar oud, met het geweer in het veld, en wilde hem juist bukeuren, toen dezo zich omkeerde, een schot op den veldwachter loste en op de vlucht ging. Het gelaat van den veldwachter is door het kruit gedeelteiyk verbrand; het geweer was met groven hagel geladen, doch deze schynt langs zyn gelaat gegaan te zyn. De dader is des nachts in de woning zyner ouders gearresteerd en later gevankelijk naar Arnhem ovorgebracht. De influenza doet steods meer van zich hooren. Te Ternaard (Fr.) heerscht de influenza in zeer sterke mate. Op de secretarie d«r gemeente verschynt geen enkel ambtenaar, de burge meester fungeert tydeiyk als secretaris, het tolephoonkantoor is tydeiyk gesloten, de po litie is bedlegerig, de notaris heeft tal van vorkoopingen moeten uitstellen, in éón woord het geheelo dorp is geïnfluonzeerd. To Nymegen kwamen in de afgeloopen week 43 sterfgevallen voor en de week daar voor 34, terwyl het aantal sterfgevallen aldaar in gewone tydon gemiddeld slechts 15 a 16 por week bedraagt op eene bevolking van ruim 32,000 zielen. Ook in de om Nymegen gele gen dorpen woedt de influenza in erge mate. Te Breda, waar van de 11 ambtenaren op het postkantoor 7 ziek liggen aan influenza, wordt op sommige uren van den dag door militairen (evenals by gelegenheid van St.- Nicolaas en Nieuwjaar) hulp verleend. In de Prins-Hendrik-stichting heeft de toe stand der aangetaste oude zeelieden het ern stige karakter grootendeels verloren. Nog slechts 18 zyn er ziek, onder welko 7 ouden in een bedenkelykon staat. De overigen kun nen als reconvalescenten beschouwd wordeir, wier krachten onder eene zorgvuldige ver pleging spoedig weder zullen toenemen. Het getal influenza-lyders by de Amster- damsche politie is thans gestegen tot 117. De influenza te Rotterdam is eenigszins aan het afnemen. Echter krygen do nieuwe gevallen veelal een kwaadaardiger karakter. Het grootste deel van het personeel der straf gevangenis aan den Noordsingel is door die ziekte aangetast. Gisteren word te Groningen, vanwege de IJsvereeniging, de eerste hard- rydory op schaatsen door mannen gedurende dezen winter gehouden. Van do 47 ryders waren pryswinners: G. Entjes, van Sloch- teren; R. Wester, van EernewoudeK. Boer- scma, van Groningen, en Wiebe De Vries, van Oenkeik, terwyl met hen op het zestal voor kwamen M. Ligthart, van Gauw, en Yde Van der Veen, van Grouw. De snelste lit tusschen prys- en premie- winners geschiedde door Entjes, die de baan van 160 meter in 14*/s sec. aflegde. BUIX12INLAND. Frankrfjk. Dalziels correspondent to Havre deelt onder voorbehoud mede, dat, volgens door hem van goed ingelichte zyde ingewonnen berichten, do vertegenwoordiger der scheepvaartmaat- schappy Hóvre Parijs Ly on voortvluchtig is en een belangryk tekort in zyne kas is ontdekt. Do heer Camille Dreyfus heeft het voor st tl gedaan, om den 21 sten September, den jaardag der uitroeping van de eerste repu bliek, als een nationalen feestdag vast te stellen. De heer Lovy heeft thans een tegenvoor stel ingediend, strekkende om den lOden Augustus en den 22sten December tot natio nal feestdagen te maken. Uit Privas (Fr. dep. Ardèche), wordt gemeld dat ten gevolge van een verschil met do bestuurders, de werklieden van de glas blazerij van Begade eene vergadering hebben gi-houden, waarin eenstemmig werd besloten Woensdag het werk te staken. De werklieden doolden den prefect schriftelyk de gronden van hun besluit mede, en verzochten hem a!s scheidsrechter op te treden. Dultsohland. Het ontwerp der Schoolwet blyft der pers voedsel tot polemiek geven. Men zegt dat twoe ministers in den laatsten ministerraad ziih krachtig tegen het ontwerp hebben verklaard. De nieuwe wet op de belasting naar het inkomen treft zonder onderscheid de in Pruisen vjrblyfhoudende vreemdelingen. Verscheidene Engelschen en Amerikanen, die te Berlijn hunne studiën voltooien, hebben het plan opgevat zich te Dresden of Leipzig te ves tigen, waar de vreemdelingen slechts belasting hebben te betalen, wanneer zy een winst- govend beroep uitoefenen. De Ryksdag heeft gisteren de gewone begrooting voor het postwezen ongewyzigd aangenomen. Heden is het wetsontwerp be treffende de rechten op granon in entrepot aan do orde. Het wetsvoorstel tegen do dronkenschap is insgelyks bij den Ryksdag ingediend. Het wetsontwerp is voornamelyk gericht tegen de dronkenschap op den openbaren weg en in openbare lokalen. Deonverbeterlyke dronk aards zullen onder voogdy worden gesteld. Do pers ontvangt dit wetsontwerp met weinig ingenomenheid, en zegt dat het aan de politie eene macht toekent, die de slijters benadeelt. Generaal Caprivi heeft, volgens de „Post", bij de ontvangst van afgevaardigden der Westfaalsche nyverheid verklaard, dat do graanrechten niet onherroepeiyk waren vastgesteld. Men moet rekening houden met onvoorziene gebeurtenissen, in tegenstelling met de rechten op de voortbrengselen der nyverheid, daar deze niet zoo aan onvoor ziene omstandigheden blootstaan. Men wil hieruit afleiden, dat Caprivi niet zou terugdeinzen voor eene nieuwe verlaging der graanrechten, zoo de sty ging der prijzen aanhoudt. Aan de universiteit te Leipzig mogen tegenwoordig 20 dames studeerende meeste zyn Amerikaansche of Engelsche vrouwen. Voor de colleges behoeven zy volgens de „Frankfurter Ztg." niets te betalen.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2