n»tiekiyd«r bad beter de proef op de eom tmmen zetten. Van de ontvangen entrée-gelden werden weer eenige kleino giften voor behoeftige go- zinnen afgezonderd, terwijl Sequah, die nu z\]n mooi pakje aanhad, evenals den vorigen avond, ook dezen avond eone collecte onder de aan wezigen hield voor den man, die vroeger ecne goede betrekking had, doch wiens beenen thans verlamd zijn, zoodat liy, die eene vrouw en vier kinderen hoeft, waarschynlyk nimmer meer zal kunnen loopen. Den heer K. T. Caron, die zich op Sequah's verzoek bereid had ver klaard om met do damo, dio Sequali over den ongelukkige had geschreven, in overleg te treden hoe don man op de beste wyzo in het oene of andere winkeltje te zetten, om dat Sequah zelf weldra dezo stad zou ver laten, word nu do gehoelo som afgedragen, welke er van de entrée-gelden nog voorhanden was. Dezo bleek na telling te bedragen ruhn 300. Aan do achterzijde van „Vondelhovon", op den Rynsburgschon Singel, werd Sequah opge wacht door eene groote menige, w. o. velo jongens, die het paard van zyn rijtuig afspan den toen hy naar zijn hotel zou terugkeeren, waarheen hy nu in triomf langs Beesten markt, Haarlemmerstraat, Heerengracht, Nieuwen Rijn, Kraaierstraat, Hoogewoerd en Breestraat werd voortgetrokken. Aan gezang en gejoel was daarbij geen gebrek, terwijl de drom gaandeweg aangroeide. Aangezien Sequah in „Vondelhoven" bad medegedeeld dat hij uit het raam van zijn hotel nog het een en ander over de brochure van prof. Treub zou zeggen, was het niet te verwonderen dat het voor het „Hotel Verhaaff" stampvol was, zóó zelfs, dat de tram oenigen tijd niet kon rijden. Toen Sequah er aange komen was, voldeed hy werkeiyk aan zyne belofte, maar wat hy, menigmaal door toe juichingen onderbroken, te hooren bracht, was „veel geschreeuw, maar weinig wol." Hij toonde de kunst byzondor to verstaan om do lachers op zyne hand te krijgen en te denkon dat hy daarmede het pleit gewonnen had. De menigte ging na afloop bedaard uiteen. Van de gelogen beid, welke do baan der „Leidsche IJsclub" tot schaatsen eden aanbood, werd gisteren een zeer druk gebruik gemaakt. Er heerschte zoolang hot terrein opengesteld was, eene gezellige drukte. Dames en hoeren bewogen zich over de gladde vlakte, dat het eon lust was. Do vry sterke on vry koude wind kon hot echt Hollandsche wintervermaak niot storen. Hedenmiddag werd er op do baan gehoudon oen onderlinge wedstryd van corpsryders voor den a. s. universiteits-wedstryd, by welke ge- logenheid door do studenten-ysclub muziek van het vierde regiment infanterie werd aangeboden. Niettegenstaande den ingetredon dooi was do baan uitstekend. Ook op het ys in den Zoeterwoudschen en den Witten Singel bewoog men zich gisteren op schaatsen. Het ys was er echter slecht, zoodat men niet flink kon doorryden. De wagen met paard van den brandstoffonhandel der firma P. en Zn., alhier, kwam hedennamiddag in de 1ste Groenesteeg in botsing met een handwagen, door twee personon voortbewogen. Één dezer menschon en een deel van hun voertuig kwamen te recht in het yzermagazyn van den hoer I. B. Ên die persoon èn de deur van dat magazyn kwamon er niet zonder letsel af. De waaghalzerij op slecht ys, in grooten voorraad aanwezig, heeft weer een aanvang genomen en daarmede ook het dóórzakken. Zoo kwam oen weesjongen, he denmiddag schaatsenrijdende in de Oude Heerengracht, in open water terecht. Geluk kig kon eene schippersvrouw don waaghals redden. Dozo werd ylings naar hot weeshuis op de Hooigracht gebracht. Een 17-jarigo loopknecht van de Leidsche boekhandelaarsfirma C. K. maakte grover verteringen dan behoorlyk was en dan zyne positie hom toel.et. Een en ander had ten gevolge dat li ij zich vergreep aan het gold van zyn meester, door wien hy ook belast was met het innen van geldon; en nu had hy eene som van ruim 24 gulden, door verschillendo personen hom in zyno voor noemde qualiteit afgedragen, zich toegeëigend. Toen zyn patroon hem om zyne oneerlykheid aan de politie wilde overleveren, bracht hy zich met een pistool verwondingen toe, welke evenwel slechts eene ongesteldheid van een paar dagen veroorzaakten. De ontrouwe loopknecht, die zich Yóór dit geval gunstig gedroeg en ook tot tevreden- hoid van zyn patroon werkzaam was, had ziqii heden voor de Haag6che Rechtbank te verantwoorden. Hy bekende zyne schuld on het Openbaar Ministerie requireerde zyne veroordeeling tot drie maanden gevangenis straf. Drie maanden gevangenisstraf werd daarna ook geëischt voor C. Z., 24-jarig arbeider te Noordwyk, die terechtstond wegens mishan deling met bloedende verwonding uit minne- nyd, by gelegenheid van de jongsto Noord- wykerhoutsche kermis. Het O. M. eischte tevens 4 maanden ge vangenis voor J. P. S., sjouwer to Leiden, wegons diefstal van eene portomonnaie mot geld uit den zak van een beschonken persoon op tweeden Kerstdag van 'tafgeloopen jaar; en (by verstek) éóne maand voor den Leidschen fabrieksarbeider P. J. M., beklaagd van diefstal van een stuk zinken pyp van een pakhuis te Leiden. Voor twee 17-jarige knapen te Scheveninger, die op 30 Dec. 11. van twee bomschuiten stukken touw, eene zwaardpen en een zwaard- beugel wegnamen, met het oogmerg om dio voorworpen te verkoopen en voor het geld te snoepen, word 45 dagen gevangenzetting gevorderd. Zeven maanden gevangenisstraf luidde do eisch voor een koopman te Katwyk a/d. Ryn, G. v. V. genaamd, die zich te verantwoorden had omdat hy op den openbaren weg tusschen Katwyk en Loiden een paar mannen tot bloe dens toe mishandelde en één hunner bedreigde hem het leven te zullen benemen. Uitspraak in al deze zaken over 8 dagen. De Haagsche rechtbank veroor deelde heden: J. H. S., horlogemaker fe 's-Hage, die terechtstond wegens het val schoiyk opmaken van postwissels en het daar van gebruik maken als waren ze echt, tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf, na de bekentenis van bekl. ten aanzien van het vervalschon van don aan zjjn eigen adres verzonden postwissel, kreeg do rechtbank uit de overeenkomst tusschen doze en andere postwissels, waarvan hem de vervalsching werd ten laste gelegd, de overtuiging van j zyne schuld ook aan laatstbedoelde verval? schingen. Voorts werden veroordeeld J. G. T. H. to Delft, wegens diefstal van vrouwenrokken uit hot raam eener woning te Valkenburg, tot 3 maandenTh. K., sjouwer te Leiden, wegens diefstal van een schaap uit eene weide onder Oegstgeest, tot 9 maanden, en zyn mede- beklaagde C. B. T., schipper te Leiden, tot 1 jaar. Th. J. P., gogageord O.-I. fuselier, die te rechtstond wegens het zich te Delft doen afgeven van gelden en goederen op krediet, waai by hy zich voordeed als jhr. Taets van Amerongen, eerste luit.-kwartiermeester van het O.-I. leger met verlof te 's-Hago, tot 6 maanden; W. C. v. L., schoenmaker te Leiden, wegens diefstal van stofvegertjes uit eene winkoluitstalling, tot G maanden; H. O., sjouwer to Leiden, wegens oplichting van oen melkboer voor 200 pint karnemelk, tot 1 maand; W. v. L., schildersknecht te Delft, wegens mishandeling en bedreiging, tot 3 maanden gevangenisstraf. Voor de betrekking van gemeente» veldwachter te Haarlemmermeer hebben zich 45 sollicitanten aangemeld. De proef, door de commissie dor stedelyke gasfabriek te Gouda genomen, om, door gratis aanleg van een gedeelto der binnen buisleiding, inzonderheid de bewoners van nieuw ingerichte woningen als gasver- bruikers te winnen, schynt goede resultaten op to leveren. Reeds een 65-tal dergeiyke aansluitingen zyn gelogd en nog steeds melden er zich aan, om van deze gunstige aanbieding te profltoeren. Te Amsterdam ontstond eon vry hevigo brand in een klein bierhuis, op de Bloemgracht 101. De vlammen, welke hevig uitsloegen, werden spoedig door de brandweer gebluscht. Het benedenhuis is geheel, de bo venwoning gedeelteiyk uitgebrand. De brand ontstond door medodeeling van vuur uit den schoorsteen aan het hout van den zolder. De inbrekers Bos en Spykerman, te Nooidwulde, zyn, overeenkomstig het re quisitoir van den officier van justitie, door de Heerenveonsche rechtbank ieder tot 5jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zaterdag-morgen vertrokkon van Beverwyk onder geleide van den lieer C. A. Douwtrstein, naar Lake Charles in de Yer- j eenigde Staten van Noord-Amenka 9 jonge lieden, die daar voor rekening van dien heer I het land- en tuinbouwbedrijf gaan beoefenen. Y o 1 g e n s den geneesheer, die hem behandelt, is de toestand van den kellner, wien te Rotterdam zyne gescheiden vrouw vitriool in do oogen wierp, niet van dien aard dat hy het gezichtsvermogen verliezen zal. Op de heden te Utrecht gehou don paardenmarkt waren 249 paarden aange voerd. De paarden werden verkocht van f 30 tot ƒ700. De handel was redelyk en er waren veel binnen-, doch weinig buitenlandschc koop lieden. Evenals te Leidon. neemt ook to Voorhout het aantal influenza gevallen sterk toe. In laatstgenoemde gemeente zyn op de openbare school, wegens de ziekte van een gedeelto van hot ondenvyzend personeel, de leerlingen van enkele klassen naar huis gezonden. Ook in het militair hospitaal te Leiden doen zich verscheidene gevallen van influenza voor; het hospitaal is zóó vol dat reeds sol daten van het 4de reg. inf.(zoogenaamde ziekendragers) dienst moeten verrichten in het hospitaal. De gewone maandelijksche sterfte in do gemeente Delft bedraagt gemiddeld 65. Ten gevolge van de heerschende influenza zal in deze maand dit getal wel verre overtroffen worden. In dit jaar werden tot heden aan gegeven 81 overledenen, onder wie vele ouden van dagen. Verleden jaar bedroeg dit getal in de eerste helft der maand Januari 64. In verschillende steden van Europa biyft de influenza met hevigheid heerschen. To Venetië is ongeveer een vierde der bevolking ziek. Scholen en werkplaatsen zyn reeds sedert eenige dagen gesloten en dagolyks sterven ongeveer 50 ïyders. Tot do personen, die te Parys door de in fluenza aangetast zyn, behooren generaal Brugère, secretarisgeneraal van het president schap der Republiek, en Tsching-Tschang, secretaris van de Chineesche legatie. De admiraal John Rashleigh Rodd, die de veldtochten van Syrië en China onder hot tweede "keizorryk medemaakte, is te Hastings aan de influenza overleden. Deze ziekte neemt te Cork een ernstig karakter aan. De vorige week zyn er 42 personen aan bezweken. INGEZONDEN. Aan de Hecren H, B. GRËYE\ co W. VAX DER YLfGT. S. 8. t. t. Onder dankbetuiging voor de toezending van een afdruk van Uw adres aan den Ge meenteraad, dd. 10 dezer, heb ik de eer U mode te deelen dat het geene verandering brengt in myno overtuiging, dat het Arbeiders gebouw (na Uwe verklaring laat ik het weg) niet op de Boommarkt moet gezet worden. Gy beschryft die wyk met hare leelyke school en de puntgevels van mevrouw Speyer, als kon men geene onoogiyker plek in de stad vir.d-m, terwyi m. i. die kade in haar geheel, in het ensemble onzer stad bekooriyk is. In die naar Uwe beschaving volstrekt smakelooze omgeving, zal men in de rooiiyn der bestaande affreuze school een gebouw zetten naai' den bescheiden, maar bevalligen styl onzer vaderen? Zal dat gebouw dio omge ving verfrja;en, of zil het gebouw in de smakeloosheid der omgeving ondergaan Met een compliment aan den Raad wordt door U gewezen op nog niet vergeten praece- denten van licht- en lucht-betimmering. Iedere zaak dient op zichzolve beoordeeld, maar in het algemeen is het verkiesiyk geer. lichten lucht van anderen te betimmeren. Gy geeft een catalogus van enge straten in onze stad. Zyn die dan niet voldoendo als afschrikkende voorbeelden, om ons te spenen van nog meerdere? "Wanneer aanzienlyke straten van nering-, bier- en koffiehuizen vervuld geraken, i6 dat dan eene reden voor do bewoners van de Boora- markt om sans coup férir zich licht, lucht en uitzicht te laten benemon? Dit zyn zoo ongeveer Uwe betoogingenzy moeton U vanzelf nader brengen tot myne gevoelens en overwegingen. De beslissing is aan den Gemeenteraad. Ik neem hiermede afscheid van deze correspon dentie en van U, Myno Heeren, maar niet zonder U te hebben verklaard, datr hoe die beslissing ook uitvalle, ik Uw Arbeidersgebouw geen minder goed hart zal toedragen. Ik heb de eer te zyn: Leiden, Uw Dw. Dienaar, I IS Jan. 1892. D. Hartevelt. Mijnheer de Bedacieurl Vergun my een enkel woord naar aanlei ding van dr. De Vissor's lezing, waarvan Uw blad 11. Vry dagavond een verslag gaf. Ik behoorde tot hen, dio hebben genoten van den schoonon vorm, waarin de spreker zyne denkbeelden mededeelde. Toch zyn er enkele vragen by my gerezen ten opzichte van do kern der lozing, het verhaal, dat, naar sprekers verklaring, wel door fantasie was gevormd, maar toch op historic berustte. Het bljjft my namelijk duister hoe dr. De V. Jozef in 2200 v. Chr. kan doen yveren voor den dienst van Jehova, tegen Exod. III 14 en VI: 2 in, en tevens in stryd met Jozua XXIV: 14. Dan stelt de geachte spreker het voor, alsof Jozefs verblyf in 2200 v. Chr. viel. Een van de priesters laat hy evenwel wijzen op de verdryving der Hyksos, die door den eersten, koning der 18de dynastie voltooid werd. Deze dynastie regeerde echter ongeveer 1400 v. Chr., zoodat wy 800 jaar met den tyd in de war zyn. Doch wat het voornaamste is, omdat het den grondslag van de geheele lezing raakt dr. De V. schildert, hoe de priesters van Jozefs godsdienst gevaar vreezen, hoe zelfs de Pharao daartoe overhelde, zoodat de zelfzuchtige, slechte priesters met kracht samenspanden <.m het gevaar te keeren, en het diepere geloof togen te werken. Voor deze bewering nu is nóch in het O. T., nóch in de Egyptische bronnen eenige grond te vindon. Zy is zuiver xcillekeurig en onwaarschynlijk. Zakelyker en uitvoeriger mag ik wegens- den aard van Uw blad niet zyn, maar ik meende toch de vraag to moeten stellen, in hoeverre men van een verhaal, waarin der- wyze wordt gefantaseerd, mag' zeggen, dat het op historie berust. Dankend voor Uwe welwillendheid, noem r ik my E. büite jl. a. j>r r>. Groot-Bi-itan n Prinses May van Teek is ongesteld. Zij werd ziek van droefheid, toen zy de doods- tyding van haren bruidegom, den hertog van Clarence, vernam. Zy had, met de prinses van Wales, het ziekbed niet verlaten, maai- toen de hertog begon te ijlen, achtte men het raadzaam haar te verwyderen. Toen zy echter bii het lyk stond, barstte zij in snikken uit. Alle pogingen om haar tot bedaren te brengen waren tevergeefs. Zoowel voor haar als voor de prinses van Wales moest geneeskundige hulp worden ingeroepen. Koningin Victoria wordt morgen, Dinsdag, te Windsor verwacht. Sir John Co well, hoofd van het koninklyk huis, heeft bevel ontvan gen hare vertrekken aldaar in goreodheid te brengen. De begrafenis van den hertog van Clarence, gelyk men weet vastgesteld op Woensdag middag in de koninklyke kapel te Windsor, zal met groote militaire praal geschieden. De gezanten dor vreemde mogendheden hebben zich aan het ministerie van buitonland- sche zaken vervoegd, om het leedwezen hun ner regeeringen over den dood van den hertog van Clarence te betuigen. Lord Salisbury stond hen te woord. Men zegt dat keizer Wilhelm eene deputatie van het regiment Blücher-huzaren, waarvan de overleden prins kolonel was, zal zenden, om de begrafenis bij te wonen. Het lyk van den hertog is naar de kerk te Sandringham overgebracht. Daar zou gister ochtend een byzonderodienst gehouden worden. De „Globe" wijst op de curieuze omstan digheid, dat geen van de vijf hertogen van Clarence, waarvan de geschiedenis melding maakt, kinderen naliet, i De begrafenis van kardinaal Manning is vastgesteld op Donderdag 21 dezer. Do ïykmis zal gehouden worden in het oratory te Brompton, daarna zal het stoffeiyk over schot op het kerkhof ter aarde worden be steld. De lykrede zal worden uitgesproken door mgr. Headley, den bisschop van Newport. België. Het parket van Luik heeft vervolgingen ingesteld legen Sequah, (weer en andere ver tegenwoordiger der grooto maatschappy) voor onwettige uitoefening der geneeskunde. Er wordt gemeld, dat verscheidene personen ten gevolge van zijne behandeling- gestorven zijn. Dit verdient echter nadero bevestiging. Portugal. Dias Ferroira heeft zich met de vorming van een ministerie belast.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2