In do eerstvolgende vergadering van do loden der Leid- he Afdeeling van do Maat schappij tot b' .Bering der Bouwkunst hoopt hjj een en and" daarvan mede te deelen. "VVy brengen herinnering dat do leden recht van introductie hebben. Do alhier :ot arts bevorderde studenf "\V. N. Hartman s bestemd tot officier van gezondheid 2du klasse by het O.-I. leger. In de cu i uvorgadering dor Romon- strantsche Br m- .schap alhier zyn tot den evangeliedienst bevorderd de heeren I. Hooy- kaas Jr. en P. ld-lering, theol.-doctorandi. De luits. zee 2de kl. C. C. Zegers Ryser en H. Del Court van Krimpen zyn thans te Leiden en te Willemsoord geplaatst, eerstgenoemde bij de Kweekschool voor Zee vaart, laatstgenoemde aan boord van het wachtschip. Ds. J. W. H. Kalkman, pred. te Alfen aan den Ryn, heei'! bedankt voor het beroep naar de Kèd.-Herv. gemeente te Moerkapelle. Do heer S. H. A. Esser, onderwijzer aan de openbare schoo1 in het dorp te Woubrugge, is, met ingang van 1 April a. s., benoemd tot secondant n het Instituut te Renen. (M. U. L. O.) De bevolking der gemeente Hazerswoudo bestond op 31 D mber M. V. Tot. 1890 uit1667 1673 3340 Gedurende 1891 ver meerderd door geboorte 76 59 135 door vestiging. 72 83 155 Geheele vermeerdering 148 142 290 Verminderd door ovorlyden 44 24 68 Idem door vertrek. 101 121 222 Geheele vermindering. 145 145 290 Bevolking op 31 Deo. 189 11670 1670 3340 Gesloten huwelijken 29. Woensdag 20 Januari, tusschen 10 en 12 uren, zal de penningmeester van don Huis- zitter- en Meesïouwerpolder in de herberg „het Wapen van Stomp wijk" te Stomp wijk, zitting houden tot de ontvangst der polder- lasten en hot doen van eenigo betalingen. Door den minister van oorlog is bepaald dat voortaan gedurende den nacht in de soldaten kamers licht zal branden. Tot leeraar in do natuurkunde aan het gymnasium te Middelburg is benoemd dr. H. Japikse, leeraar aan do Ryks-hoogere burger school aldaar. De opper-ceremoniemeestor maoi-f to kend dat net Hof, ingevolge de bevelen van H. M. de Regentes, ingaande Zaterdag 16 Jan., den lichten rouw zal aannemen voor den tyd van acht dagen, wegens het overlijden van prins Albert Victor, hertog van Clarence en van Avondale. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op 19 dezer niet plaats hebben. Hot stoomschip „Anchises", van Amster dam en Liverpool naar Java, is 14 Jan. Gibral tar gepasseerd; de „Obdam", van Nieuw- York naar Rotterdam, is 15 Jan. te Boulogne aangekomen; de „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 14 Jan. te Padang; de „Sumatra", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 14 Jan. van Genua; de Conrad", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 15 Januari Aden; de „Semarang", van Rotterdam naar Java, vertrok 14 Jan. van Suez; de „Kaiser", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, arriveerde 14 Jan. te Lissabon. Gemougd Nieuws. De opkomst tot de kwartjes- •Sequah-séance was gisteravond zoowat het zelfde als den avond te voren. Yelo voorname ingezetenen hadden zich thans naar „Vondel hoven" begeven. Er waren ook weer eenige dames. Slechts één patiënt werd er nu behandeld, nl. Jan Van Ryn, van Katvvyk aan Zee, die zeide zes weken aan rheumatïek geleden te hebbon. Met oen stokje op do tribune gekomen, werd dit voorworp na do behandeling door Sequah stuk gebroken. De man had het, althans voor het oogonblik, niet meer noodig. De p\jn was weg. Sequah zeide gisteren een onaangenamen dag te hebben gehad. Hy was overstelpt go- worden met brieven, waarin om giften werd gevraagd. Het verwonderde hem dat in Leiden, de stad van zooveel geleerdheid en weten schap, zoovoel armoede zou geleden worden. Onder die brieven was er één van de echt- genoote van een alhier in garnizoen liggenden officier. Zy beval Sequah aan eon man, die vrooger eone goede betrekking bekleedde, doch aan zjjne beenen is verlamd geraakt. Het speet Sequah, maar fly kon den man niet helpen, toen hy zyne kwaal zag. Daaraan kan hy niets doen, maar wel wenschto by iets anders tot uitvoering te brengen, nl. liet plan om den ongelukkige in een of ander zaakje te zetten. Daarvoor was echter geld noodig. Om te beginnen hield hy gisteravond onder het publiek reeds eene collecte, welke ruim f 38 opbracht. Daaraan zal oen gedeelte der ontvangen entréo gelden worden toege voegd. Sequah verzocht dat een paar personen zich aan zyn hotel zouden vervoegen om met hem in nader overleg te treden, daar hyzelf van handel weinig verstand heeft. Het plan werd met applaus beantwoord en Sequah zelf bedankte harteiyk voor de ontvangen milde bydragon, boven de reeds betaalde entree. Aan enkele arme gezinnen werden weer bidragen van tusschen de 10 en 25 gulden uitgereikt. De séance van gisteravond onderscheidde zich door oen paar feiten bovendien van hare voorgangsters. De muziek klonk in bijzondere mate valsch. Van een der muzikanten nam Sequah het instrument uit de hand en den man zeiven, dien hy dronken noemde, stuurde hy weg. Hy geloofde dat de musici, die door hen misschien to goed betaald worden, over dag te weinig te doen hadden. Hy bood aan dat ze hedenmiddag met hun zessen op do baan der „Leidsche IJsclub" zouden spelen. Den man en de vrouw, die er met een draaiorgel muziek maken, zou hij hetgeen zy daarmede verdienen, uit zyn eigen zak vergoeden. Het aanbod werd door een dor bestuursleden aangenomen. Tot slot had Sequah nog een paar mede- deolingon bewaard. Aangezien het heden avond (voor een dubbeltje) waarschynlyk do laatste maal zou zyn dat hy hier zal optreden, betuigde hy zyne erkenteiykheid voor de aan gename wyze, waarop hy in sommigo kringen hier ter stede was geïntroduceerd geworden, - maar vm geheel anderen aard was het aanbod, dat hem ter ooren was gekomen en voor hem bestemd was. Toen eergisteravond aan het eind© der séance, als gewooniyk, het Nederlandsche Volkslied werd gespeeld, ont dekten alle heeren op verzoek van Sequah hunne hoofden, op één na, wien Sequah op vrij scherpe wyze daarover zyn ongenoegen te kennen gaf. Hy wist zelfs dat het een mfidïR/^ otvidonfc -iroo. Nu LidU ny vemoiTion dat eenige heeren studenten hem hedonavond daarover eens goed onderhanden zouden nemon. Daarvoor was hy niet bang. Hy was wel klein, zeide hy, maar taai. Hy zou hen staan. Er waren andermaal maatregelen genomen dat het paard by het terugkeeren naar zijn hotol niet van het rytuig werd afgespannon. Daarentegen werd hy op de Broestraat voor „Verhaaff" opnieuw door eene groote menigte opgewacht, welke hy, naar we vernamen, weer moet hebben toegesproken. De Kinderbewaarplaats in de Lange Scheistraat alhier is tydelyk gesloten, daar de directrice door influenza is aangetast. M o t g o o d g e v o 1 g isvandeworf der Koninkiyke Noderl. Grofsmederij alhier te water gelaten do schroefstoomslecpboot „Zwaluw III", gebouwd voor rekening van de Leidsche Sleepstoombcot-Maatschappy te Leiden. Ketel en machine werden aan dozelfde fabriek vervaardigd. De Haagsche Tramweg-maat- schappij zal in den a. s. zonrer voor het verkeer met Schevoningen met de olectrische tram, twaalf van die rijtuigen in dienststellen. De uitvoering door do Verooni- ging „Nieuwland" te 's-Hage, gegeven ten bate van de Vereeniging „Armenzorg" aldaar, heeft, na aftrek van alle onkosten, de som van ƒ755.84 opgebracht. Naar men aan het V a d." van b e- voegde zyde mededeelt, heeft het onderzoek der lyken van freule Do M. en hare dienst bode, te 's-Hage, door de drs. De Jong Sr. on Jr. uitgevoerd, er toe geleid, dat aan don ding. off. van gez. Binnendyk en dr. Pareau het. on derzoek van hot bloed dier lyken is opgedragen. By dit onderzoek is de aanwezigheid van kooloxyde in hot bloed aangetoond, zoodat de dood van beiden aan vergifliging door kool oxyde of kolendamp moet worden toege schreven. Een kellnor to Rotterdam leefde sedert hot begin van December jl. gescheiden van zyne vrouw. Deze verlaten vrouw wachtte gisteravond omstreeks halfzeven haren on trouwen echtgenoot in de Schoolstraat op en wierp hem uit eone flesch eenig bytend vocht (\vaarschynl(lk vitriool) in de oogen. De man is, voor hot oogenblik althans, van zyn ge- j zichtsvermogen beroofd en heeft zich onder geneeskundige behandeling gestold. (Ai. R. C) Op hetzelfde uur on op dezelfde plaats, de brug over den Vaartschen Ryn by Utrecht, als Woensdag-avond, is ook gisteren de locomotief van een trein van den Staats spoorweg ontspoord. Ook ditmaal hadden geene persoonlyke ongelukken plaats. De rei zigers hadden natuurlijk weer een belangryk oponthoud. Gistermorgen te 9 uren is te Maarsbergen door hot uitglyden van stopblok- ken door den tonder van een aankomenden trein een werkman tusschen den tender en het perron bekneld geraakt en ten gevolge daarvan overleden. Te Krommenie loopen de twee geneesheeren met de huissleutels van vele patif nten in den zak, omdat het geheele gezin aan de influenza ïydt. De influenza-berichten uit Brabant worden iets gunstiger. Bepaaldelyk in Breda neemt de sterfte af. De burgemeester en dr. Ingon- Uousz zyn daar beterende. Uit Middelburg en Zieriksee komen nog treuiige berichten: te Middelburg overleden van 1 13 Januari 27 personen, waarvan 15 boven de 50 jaren, tegen 12 en 7 boven de 50 in dat tydvak in 1891. Het aantal influenzal-yders onder do politie- beamten to Rotterdam wordt minder. Aan do eerste afdeeling zyn allen weder present on aan do andere afdoelingon ontbreken nog slechts enkolen. Te Prades, by Perpignan, zyn Dinsdag uit één gezin vier personen aan influenza gestorven. Te Perpignan zelf is de predikant Foures aan die ziekte bezweken. Omtrent de influenza to Brest wordt gemeld, dat daar gemiddeld 18 menschen daags sterven, in plaats van 6 of 7, zooals anders. Te Livorno zyn in 12 uren tyds 400 gevallen voorgekomon. Do influenza heerscht sinds de vorige week ook in Noorwegen. Te Christiania zyn op coro bevolking van 150,000 personen 300 gevallen voorgekomen. Het aantal sterfgevallen is verdubbeld. In do kleinere steden en in de dorpon is do epidemie zeor ernstig en schynt ze nog toe te nemen. Na do influenza is te Colchester (Connec ticut) de scharlakenkoorts uitgebroken. In drie dagen tetóa men 31 dooden. De kerken en ouUuuw Duigen zyn gesloten. De „Times" vestigt de aandacht op de eucalyptus-olie als middel tegen do influenza. In de kantoren eener Londoneche verzekerings- maatschappy zorgde men sedert eonigen tijd, dat voortdurend een blad vloeipapier, met be doelde olie bevochtigd, aanwezig was;slechts een der klerken werd door de Influenza aan getast. Twee jaar geleden, toen dezelfde ziekte heorschte, paste men hetzelfde middel toe, behalve in één der lokalen, en juist daar was het aantal zieken het grootst. Te Nieuw-York heeft gisteren een zware mist gehoorscht, welke vele schepen heeft verhinderd to vertrekken. Des avonds is de mist echter opgetrokken. Het Engelscho stoomschip „Nam- chow" hoeft in de Chineesche Zee schipbreuk geleden. De kapitein, het scheepsvolk en 400 passagiers vonden een graf in de golven. Vyflig passagiers werden door visschers gered. HUI'l' UNJLAND. Fraukryk. Het congros van afgevaardigden van katholieke vereenigingen is Donderdag te Bor deaux geopend met eone mis. De voorzitter hield eene rede, waarin hy hot algemeen karakter van den arbeid der Katholieke werkliedenvereenigingen bloot legde. Vorschillende afgovaardlgden bespraken de sociale quaestles. Voornamelijk het vraag stuk der Zondagsrust lokte een langdurig de bat uit. Do heer Gaston David, schoonbroeder van den president der Republiek, wydde uit over de pogingon, welke hy te Bordeaux in hot werk had gesteld, om sluiting der han delszaken op den Zondag te verkrygon, en beval de oprichting van vereenigingen van patroons en werklieden aan. De voorzitter voegde daarbij dat de arbeid der Katholieke vereenigingen in dat opzicht volkomen in overeenstemming is met het plan, om op do aanneming van eene wet aan te dringen, waarby den koop lieden de verplichting wordt opgelegd, hunne magazynen des Zondags te sluiten. Metalge- meei'.o stemmen besloot hot congres daarna tot het zenden van een telegram aan den Paus. Do zitting van gistermorgen was bijna uitsluitend gowyd aan do bespreking der wet van 1884 op de syndicaten. De heer Harmej zejde dat de terugkeer tot do corporation een terugkoer tot de rechtvaardigheid zou zyn. Van het oogenblik af, dat die toestand weder in het leven geroepen zou zyn, zou de verifi catie der rekeningen overbodig wezen, daar de corporation zeiven die controle met nauw gezette zorg zouden uitoefenen. De heer Harmei gaf ten slotte het denkbeeld aan de hand, zoo spoedig mogelijk in alle steden jaarboeken aan te leggen ter inschrijving van allo Katholieken. De heer Raymal wilde in die jaarboeken tevens de namen der firma's vermeld zien, welke door Katholieken worden aanbevolen. De heer Gaston David bestreod dat voorstel. De abt Naudet geloofde dat het voldoende zou zyn om ééns voor al te besluiten, geene waren meer te koopon dan by hen, die des Zondags hunne magazynen sluiten. Een protes- tantscli winkelier, die des Zondags sluit, ver dient, zeide hij, eerder begunstiging, dan een katholiek winkelier, die zulks niet doet. De voorzitter wydde uit over de quaestie dor landbouw-syndicaten en besprak de wet van 1884, die der economische zaak zeer ten goedo kwam. Du abt Garnier hield eone rede, welke veel indruk scheen te maken. Wanneer wy ons, zeide hy, niet aan het hoofd der beweging stollen, zullen wy schipbreuk lyden. Laten wy dus een brooderschap oprichten, om naar do verwezenlyking van ons doel in stad en provincie te streven. Laten wy het Christendom allereerst veld doen winnen door middel van syndicaten, daar de wet er ons toe verplicht; daarna zullen wjj op den grondslag der syndi caten eene machtige vereeniging stichten. Do onderhandelingen mot Nederland over do handelsbetrekkingen met Fraukryk sohynen op het punt, tot eene overeenkomst to zullen leiden, op de volgende grondslagen: Nederland verleent de voorrechten der meest begunstigde natie, waartegen Fraukryk de toepassing van het minimum-tarief toestaat, zonder vaststelling van termyn. - Kardinaal Lavigerio is, volgons bericht uit Algiers, nog steeds iydende. O root-Iii-ilii ii.lij-. Tegen het einde van do volgende week zal de teraardebestelling van den overleden hertog van Clarence te Windsor plaats hebben. Er worden leeds groote toebereidselen ge maakt. Na eene korte tentoonstelling van het sloflelyk overschot in de Albert-kapel wordt liet in den koninklykoii grafkelder bygezet. De prins van Wales toont zich afkeerig van hot tentoonstollon on alio buitengewone plech tigheden. De Duitsclie keizerin zal de begra fenis bjiwonen. Het hof zal don rouw aannemen voor zes woken. Ook is oen openbare rouw voor den tijd van drie weken aangekondigd. Toegevende aan den op hom uitgeoefenden drang heeft de koning van Belgié, wegens het slechte weder, afgezien van zyn plan, om de begrafonis van den hertog van Clarence bij te wonen. De koning zal zich waarschyn- lijk doen vertegenwoordigen door zijn schoon zoon, prins Philips van Saksen-Coburg-Gotha, wien hy een zyner adjudanten en een ordon nans-officier zal toevoegen. Vorschillende der te Kalro gevestlgdo Engel- schen kwamen gisteren aldaar byeon, onder voorzitterschap van sir Evelyn Baring, en besloten een adres van rouwbeklag aan ko ningin Victoria en de koninkiyke familie te zenden. - Voor de politie-rechtbank te Walsall verschenen gisteren zes personen, onder wie do Franschman Caiies en de schoenmaker Bartola, alias Devganavoff, onder beschuldi ging, dat, in stryd mot de bestaande wettelyke bepalingen, ontplofbare stoffen in hun bezil waren bevonden. De hoofdagent van politie van Walsall gaf eene beschrijving van zyn bezoek aan de socialistenclub, waar hy model len voor bommen vond en verder aanwijzingen voor het vervaardigen van bommen, in de Fransche taal gesteld. Hot openbaar minis terie stelde voor, de bohandeling der zaak te verdagen, ten einde de politie in staat te stel len ondorzoek te doon naar eene hiermede in verband staande wydvertakte samenzwering in Engeland en het buitenland. Hiertoe werd besloten1t stellen van cautie word verworpen Bulgai-ije. Aan de „Neue freie Presso" wordt uit Bel grado geseindDe Bulgaarsche regeering heef do tusschenkomst verzocht der mogendheden die tot het drievoudig verbond behooren, oir do uitlevering (e bewerken van Risoff, diedi wyk heeft genomen naar Belgrado. De go

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2