Piiianfieoi Overzicht. Be intrede v. n i.ieuwo j£Êar kenmerkte zich niet door hl n-- levendigheid; integen- dool ontbrak b;j '«oei de gewone vraag tot geldbelegging voor do Januari-renten. Nog meer valt in het oog het algeheele gemis aan niouwe uitgiften van leeningen, met welker aankondigingen 1 verschillende couranten vóór en na 1 Januari meermalen eene ge heele kolom vulden. Niettegenstaande er nog steeds kapitaal in ov vloed en slechts tegen lage rente uil i -. ontbreekt in den laatsten tyd alle animo tot beleggen van kapitaal in fondsen. De gro o orders hetzij voor speculatie of ronweeking die vroeger leven digheid en krat hann de Beurs sehonken, ont broken daar t 'w-:1 n. „Het pleizier is er af", zooals onl der voornaamste com- missionnairs ter f :ich uitdrukte. Redenen tot klagen heef.' dur -deelte van het publiek, hetwelk zich i do 1 uze van geldbelegging in Portugal, Brazili- Argentinië en meerdere Zuid-Amerikaan de fondsen, zeer bedrogen zag. Voor hen, die neer „durven" en hun eigen (of eens ander» s) geld in twijfelachtige Amerikaansche Spor-r. waagden, is een gou den tyd aangek -welke nog steeds voort duurt ennog lang voortduren zal? Om tot de Euroroesche fondsen terug te keeren, is in de oer plaats te wijzen op de koersslingoring dei iandeelen Koloniale Bank. Dit fonds, gevoelig als een kruidje- roer-me-niet, toont -nmiddellyk de werking van speculatieve vraa of aanbod, door styging of daling met. percenten tegelijk, terwijl even eens een prijsverschil van enkoio centen in koffie- of suikermarkt onmiddellijk het sein tot gelyke bewegiüg in deze aandeelen geeft. Ook de aandeelen der Cultuur-maatsch. der Vorstenland f n verheugden zich in eene willige stemming, op grond der gunstige verwachtingen van h uit te keeren dividend, waartoe de zeer gunstige stand dor suiker industrie wel aanleiding geeft. De resultaten der Grooto Russische Spoormpjj. zijn minder gunstig dan men door de aankondig!' van een extra-dividond zou geneigd zyn te golooven. Het aangekon digde dividend niet dat over 1891, doch hot restant van he jaar 1890. (Het divi dend is voor li.:' genblik betaalbaar met ongeveer f 7.53.) D belangrijke daling van den zilveren roebelkon s v. as der Maatschappij zeer nadeelig, nietteg inde de sterk vormeer- derde ontvangsten, want, terwijl de Maat schappij hare vracht* n enz. betaald kry'gt in zilveren, mooi zij al hare renten, enz.be- fcalon in goud »ebels. Zoo heeft zij in het afgeloopen jaa;, door den lagon koers der zilveren roebels, oneindig grooter bedrag hier van moeten bes tot het kooponderdoor haar benoodigdu goud-roebels, dan in vorige jaren. Deze om 4; igheden gelden evenzoo voor de Russi c ao Zuid-West Spoor weg -maatschap y, welke, niettegen staande een vermeerderde ontvangst van bijna drie en eo>i half mi lioen, toch weinig kans op eenig oxtra-chvidend kan aanbieden. Beter zijn do vooruitzichten der Warschau- WeenerSpoorwog-maatsc happy, die, niettegenstaande de tegenstrijdige geruchten, ongeveer hetzelfde dividend zal go ven als dat van het vorige jaar. De Balans der Oost en r.-Hon gaar sche Bank geeft een saldo-dividend van fl. 31.70. De toestand der Kon. Portugeesche Spoor blyii even hachelijk als hij reeds is. Wel is van ver:- l illende zijden de vraag ge opperd of h ni - litkeeren der garantie, door de regeering ..n Portugal, niet hot eerste bewijs is va'. jobreke blijven van dit land, doch Portugal stelt zich op het stand punt, dat hei slechts tot garantie gehou den is van het voltooide gedeelte van den spoorweg. Niettegenstaande echter twee derden der lijn roods in gebruik zijn, schijnt Portugal iliet tot evenredige uitkooringgoneigd te wezen, hetgeen stellig niet do bedoeling van do garantie overeenkomst is. De houders van Turk sche loten gaan een belangrijk procos te gemoet, echtor niet ten laste van huiwie beurzen! Hot reeds lang bestaande plan tot verkrijging eener gerech telijke bosliten opzichte der behandeling der lotenhouders door den raad van adminis tratie der Turkscho Schuld, wordtin Februari te Frankfort ten uitvoer gobracht. De vor dering is deze: door jaarlijks minder benoo- digdo geldon voor don dienst der Turksche loten, wil men het daardoor overschietende kapitaal aangowond zien tot verbooging der uitbetaling der premiën. Hierdoor zou het percentage van 53 tot 73 pet. stijgen. Doch niet alleen dit, maar ook van de jaarlijks bespaard wordende 145,000 pd. st. (door de conversie), wil men een deel den houders der loten toegewezen zien, waardoor de kans van uitToting en uitbetaling niet onbelangrijk zou worden gebaat. Van belang ie de uitspraak zeker 1 De inlevering voor de conversie van Uruguay is thans opengesteld. De houders der obligatiën zullen verstandig doen met niet te spoedig hunne stukken in te leveren, doch eerst kalm de uitwerkselen van het Antwerp- scho comité af te wachten. Het verslag der Maxwell Land Grant Co. geeft veel te lozen. De hoofdzaak van de geheelo redeneering is, dat de ontvangsten beneden de begrootiDg ziln gebleven, do uit gaven de raming hebben overschreden en do coupon der 6 pet. Prior Lien Bonds niet zal worden betaald in gold, maar door ver koop van gelijke stukken. De rijzing in de Prof. aandeelen Peru vian Co. wordt toegeschreven aan de zeer voordeelige contracten voor guano-verkoop, die deze maatschappij zou hebben afgesloten. Alweer trokt Amerika de hoofdaandacht. Blijft het algemeen aanzien dor markt zeer gunstig, toch zijn hier en daar slechte punten te ontdekken. Ieder oogenblik worden wij vergast op verhoogde ontvangsten, dikwijls zelfs van een belangrijk bedrag, o. ade Canadian Pacific, dio in de laatste week van December 146,000 dollars meer heeft ontvangen dan in die van het vorige jaar. Op do Debenture Bonds Serie A der Wabash-lyn is 3 pet. dividend aangekon digd. In rang daarop volgen 26 millioen dol lars 6 pet. Debentures Serie B (te Amster dam verhandeld) en daarna volgen de preferente aandeelen, eveneens hier verhandeld wor dende. Wanneer men nu nagaat dat slecht3 de eerstgenoemde rubriek 3 pet. ontvangt, de tweede niets, dan kan men zonder veel moeite berekenen hoeveel de preferente, aan deelen te hoog staan, m. a. w. te duur betaald worden. De Louisville en Nashville heeft een halfjaarlijksch dividend geannonceerd van 2l/a pet. in gold. Zeer verstandig is het besluit der Denver- Rio spoorwegmaatschappij, om op do prefe rente aandeelen nog geon dividend uit te koeren, hetgeen evenwel zeer tegen de ver wachting der aandeelhouders zal z(jn, daar men uitkeering zoo goed als zeker beschouwde. De donkore punten aan den Amerikaanschen Spoorweghomol bestaan in berichten van een geheimen tariefoorlog, welke nog gevaarlijker is dan een openbare. Voorts zou een der grootste spoorweg-regeerders, alleen door ge forceerde handelingen, zich uit zyne moeielyke positie kunnen losmaken, hotgeon geene ge ringe stoornis in de ryzing der Amerikaan sche markt zou teweegbrengen, indien dit gerucht n 1. bewaarheid wordt. Zeker is het, dat ons publiek, hetwelk zich eerst heel verstandig van Amerikaanschen rommel, waarmede het lange jaren had ge zeten, had ontdaan, thans opnieuw in do fuik loopt, door het koopen tegen hoogé prij zen van non-valeurs als Union-, Missouri-, Wabash shares en vele anderen. Gomeugd Nieuws. De IJselstoomtram, saamgesteld uit machine, twee met hout beladen goederen wagens en een passagiorsry tuig, welke heden ochtend om halftien by Den Haag van de plaats van vertrek aan den Schonkweg afreed, kwam een eind verderop het smalste gedeelte van den weg in aanraking met den transport wagen van de 's-Gravenhaagsche Tapyt-roini- ging-inrichting, doordien het paard van dat voertuig b\j hot naderen van het stoomge- vaarte schrikte en ter zijde uitweek. De koetsier en bediendo sprongen nog bijtijds van den bok on grepen hot paard. De wagen geraakte beklemd tusschen do machine en een boom en verloor het onderstel met de voor wielen. De machine kantelde links van den weg door don druk van den wagen, welke zelfs zóó krachtig was dat do (jzeren zyplaat van de locomotief ingedrukt is. De weg is over de geheelo breedte versperd voor ryluigen on voetgangers. De bewoners van deze wyk kunnen evenwel bukkende onder den vry hoogen tapytwagen doorgaan. Het is een wonder dat deze botsing zonder persoonlyke ongelukken of kwetsuren is afgeloopen. Ook te Warmond breidt de in fluenza zich weer meer en meer uit, hoe wel tot heden gelukkig niet van een ernstig karakter. Tot de steden, waai- de influenza heerscht, behoort ook Breda. De gezondheidscommissie aldaar heeft nu onder do aaridacht van het publiek het volgende gobrachf": „Volgens haai' gevoelen beStaat er gevaar, dat de influenza van persoon op persoon wordt overgebracht. Derhalve heeft men zich in de eorste plaats to onthouden van het onnoodig- in aanraking komen met influenzalyders en het bezoeken van huizen, waarin zich influen zalyders bovinden. „Daar echter de ziekten dikwerf onderden vorm van eene lichto verkoudheid begint, en derhalve menschen met influenza, die zich daarvan niet bewust zyn, openbare byeen- komsten bezoeken, acht de commissie het raadzaam zooveel mogelijk dergelyke bijeen komsten te vermyden. Te Oosterhont zyn op eene bevolking van 11,000 zielen ruim 2500 personen door in- fluonza aangetast. Sterfgevallen komen daar niet zoo veelvuldig voor als in de nabijge legen gemeente Raamsdonksveer, waar in v(jf dagen twintig sterfgevallen werden aan gegeven. Er z(jn in de gemeonto Utrecht zoovele predikanten ongesteld, dat niet in alle kerken der Ned.-Horv. gemeente dienst kan worden gehouden en morgen de Janskerk gesloten zal blijven. Te Nieuw-York en elders in de Vereenigde Staten breidt de influenza zich uit. Te Phila delphia was het aantal dooden in do afgeloo pen week 67. Te St.-Louis lijden 30,000 per sonen aan deze ziekte, te Chicago 10,000. To Kopenhagen zyn niet minder dan 50,000 lijders, maar do influenza heeft daar een goed aardig karakter. Uit Berlijn wordt geseind dat de door Richard Pfeiffer gevonden influenza-bacil als een zeer eigenaardig specimen in etterachtige afschei dingen der luchtwegen by alle ïyders aan in fluenza voorkomt, torwyl hy niet aanwezig is in do afscheidingen der Ïyders aan bronchiaal- catairhen, aan longontsteking of tering. In het instituut van Koch moeten de proovon van dr. Kitasabo reeds vermenigvuldiging dezer organismen tot in de vyfdo generatie hobben aangetoond. Een stad door brand vernield.— Montreal, 8 Jan.: De stad Lachute, aan den Canadian Pacific-spoorweg. is bijna geheel door brand vernield. Driehonderd huizen zyn in do asch gelegd en het drievierde deel der inwoners is van dak beroofd. Men vreest dat velen by deze ramp zijn omgekomen. De voornaamste openbare gebouwen en de ker ken zijn gespaard. Yerschrikkelyke mynontplof- fing. Nieuw-York, 8 Jan.In berichten uit Krebs, op Indiaansch grondgebied, wordt ge meld dat eene vreeselyke ontploffing heeft plaats gehad in eene myn, toebehoorende aan de Sage Coal- and Mining Company". Onge veer 200 mynwerkers zyn bedolven en men vreest dat allen zyn omgekomen. BUITENLAND. FrankrJJk. De heer Herdieu, lid der Kamer van Afge vaardigden, heeft don heer Etionne, onder secretaris van koloniën, verwittigd, dat hy eene interpellatie tot de Rogeering zal richten, over de gebeurtenissen in Dahomey en den slavenhandel. De interpellatie zal gehouden worden by den aanvang der volgende zitting. Dokter Blancho verklaart dat de bekende schryvor Do Maupassant niet krankzinnig is. H|j is wel neerslachtig, maar dit gaat niet tot verstandsverbystering over. Zyne gesprek ken zyn die van een zieke, niet die van een krankzinnige. Hy antwoordt goed op de vra gen, die men hem doet, herkont zyne omge ving en herinnert zich gesprekken van den vorigen dag. In het kort: men mag hot beste hopen. België. De centrale sectie uit do Kamer, belast met het onderzoek van het ontwerp handelsverdrag tusschen België en Duitschland, heeft daaraan hare goedkeuring verleend met 4 tegen 3 stemmen. De koningin en prinses Clémentine zyn door eene lichte verkoudheid aangetast. De verontrustende geruchten, welke omtrent beider toestand sodert eenige dagen in omloop worden gebracht, zyn dus van allen grond ontbloot. De koningin heeft gisteren het kas- tool van Laeken niet vorlaten wegens de zware sneeuwbuien, maar zy gaf zich als gewooniyk in do manége van het kasteel aan haar gelief koosd ryvennaak over. Prinses Clémentine is eveneens gezond. Beiden bezochten gisteravond de nieuwe broeikassen van het kasteel, waar proeven werden genomen met olectrisch licht. De koning heeft verscheidene uren gear beid en is hersteld van de vermoeienissen van den Nieuwjaarsdag. Italië. De bedreiging van den burgemeester van Rome, dat de vergunning der werksta- kende koetsiers zou intrekken, zoo zy gis teren vóór tien uren het werk niet hervat haddon, veroorzaakte eene groote ontsteltenis. De werkstaking duurt niettemin voort; slechts een honderdtal ry tuigen zag men in de stad. De politie doorkruist de stad, en wordt daarbij beschermd door met geweren gewapende gen darmes. Men koestert vrees dat er ongere geldheden zullen plaats hebben. De pakketboot „Etna" is te Napels uit Massowali aangekomen. Aan boord bevonden zich dertien passagiers, onder wie Livragbi, betrokken in de bekende gruwelen van Mas sowali. Deze zal onder een geleide van zes brigadiers naar de Zwitsersche grens worden gevoerd. Spanje. Do minister van financiën heeft een konink- lyk besluit openbaar gemaakt, houdende (kt op Nederland, Rusland en Engeland to.t 30 Juni a. s. de rechten zullen worden toege- past, volgens het handelstarief van 1892. In den toestand to Tanger (Marokko) is zekere verbetering merkbaar. Deopgewon denheid bodaart en het gevaar schynt voor 'fc oogonblik geweken, in afwachting dat de Sultan eene beslissing® neemt tusschen de Kabylen en den gouverneur van Tanger. Do Fransche kruiser „Cosnao" is te Tanger aangekomen. Voreenigdo Sta ton. De heer Blaine hoeft by rondschrijven het volgende ter kennis gebracht van de verte genwoordigers van Oostenrijk, Spanje (voor de Philippynsche eilanden), Venezuela, Co lumbia, Haiti, Nicaragua en Honduras: President Harrison is voornemens een be sluit uit. te vaardigen, houdende dat, tenzij met bovengenoemde natiën vóór 15 Maart a. s. «jp wederkeerigheid gegronde verdragen zyn gesloten, de regeering der Vereenigde Staten op dien datum de rechten zal heffen, welke, krachtens het Mc. Kinley-tarief, op koffie, suiker en andere artikelen zyn gelegd. Volgens berichten uit Chicago is er eene maatschappij voor raachinalen katoen-oogst opgericht met een kapitaal van vyf millioen dollars. Men beweert dat deze onderneming eene omwenteling in de katoenteolt teweeg brengen en dat elk harer toestellen het werk van zeventig negers verrichten zal. Telegrammen. WEENEN, 8 Januari. De Kamor van Afge vaardigden heeft hare zittingen hervat. De voorzitter gaf kennis van de benoeming des hoeren Könburg tot ministerzonder portefeuille LONDEN, 8 Januari. Een hevige sneeuwval heeft gisteren te Belfast gewoed en de ge meenschap verbroken. BUENOS-AYRES, 8 Januari. Er bestaat vrees, dat in Mendoza en La Plate onlusten zullen uitbreken. Met het oog daarop worden zoowel hier ter stede als in do provinciën voorzorgsmaatregelen genomen. Daar president Pellegrini op zyn buiten-1 verblijf vertoeft, hoeft Rougues de leiding j van het gezag in handen genomen. Do clubs der Romanisten en Mitristen heb-, ben besloten eeno politiek te volgen, in den; geest als door Mitre en Unburn ten aanziet van do candidatuur voor het presidentschap is overeengekomen. PARIJS, 9 Januari. De „Echo do Paris zegt dat de bevelhebber van het eskader deJ; Middellandsche Zee last zal ontvangen eenigï; pantserschepen naar de kust van Marokko te zenden. NIEUW-YORK, 9 Januari. By de ontplof fing in de mijngang der „Sage Coal am Mining Company" te Krebo (Indiaansch grond gebied) zyn 200 werklieden gedood en, na3.J men vreest, zeer velen ernstig gekwetst. LONDEN, 9 Januari. De „Daily News" ver-: neemt uit Nieuw-York dat volgens bericb uit Washington het niet waarschynlyk is dat in het Congres eene zilvorwet zal tot stam komen. Beide partijen zyn voor eeno inter nationale conferentie gedurendo de tentocr stolling te Chicago in 1893. Den president za worden opgedragen aan de voornaamste Euro peesche mogendheden te verzoeken, gedelt geerden naar die conferentie te zenden, welk alleen advies zal kunnen geven.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 6