De vrygesprokene, die in beide instanties door mr. L. W. Van Gigch werd bygestaan, is een man van onbesproken gedrag, wiens onschuld door twee rechterlijke colleges is aangenomen, en heeft twee en eene halve maand preventief in de gevangenis doorge bracht. Zijne barbierszaak is verloopen en hij heeft moeite om thans zijne vrouw en kinderen te onderhouden. Naar men uit Enschedee meldt, heeft het onderzoek der geneesheeren A Kosters en J. B. Van Delden aan het licht gebracht, dat de oorzaak van den dood der 18-jarige dienstbode G. Dieperink, te Driene (gemeente Lonveker), is toe te schrijven aan een geweerkogel, welke tot de hersenen is doorgedrongen. De dader, een kantoorklerk te Hengeloo, moet reeds bekend hebben door een ongelukkig toeval het schot te hebben gelost. Te Dedemsvaart is de stoomtram óntspoord even voor zij eene brug overreed. De heer Van der "Werf, surnumerair te Koe- vorden, die als reiziger den tocht medemaakto, is daarbij vrÜ ernstig verwond. Op het station te Houten had Dinsdag-avond to zeven uren een der conduc teurs van den trein naar Utrecht een oogen- blik met den stationschef op het perron ge sproken en wilde, toen de trein zich reeds in beweging had gezet, er op springen. Hij greep mis en geraakte onder de wielen, met het gevolg, dat hem oen arm en boido beenen vlak by het lichaam werden afgereden. De ongelukkige stierf bijna onmiddellijk daarna. Door een in November te Naarden gepleegden effectondiefstal zagen twee oude luitjes, die daarvan hot slachtoffer waren, zich plotseling tot armoede vervallen. Zij hebben zich de ramp zoozeer aangetrokken, dat zij ziek werden en dezer dagen zeer kort na elkander zyn overleden. De influenza breidt zich te Delft meer en meer uit; reeds enkele ge vallen met doodolijken afloop kwamen voor. Ven de 29,000 zielen zijn er een 1200-tal aangetast. Van het personeel dor gist-, spiritus- en oliefabriek is het tiende gedeelte lijdende, aan die ziekte. Do „Haarl. Tramweg-Maatschappij" bericht dat zij, wegens de influenza onder het per soneel, den dienst moot inkorten. Te Breda waren gisteren tusschen de 18- en 1900 infiuenza-lijders onder behandeling. Ook te Konstantinopel heerscht thans do influenza. In Italië worden tot heden Genua en Milaan het zwaarst bezocht; in beide steden moesten de scholen gesloten worden. Eergisteren zijn te Turijn 60 personen aan die ziekte over leden, te Milaan in don tijd van twee dagen 175 personon. Do soldaten verrichten dood- graversdienst. Het Senaatslid Bardessono, oud-prefect en secretaris van Cavour, is Maandag te Rome aan die ziekte overledon en de aartsbisschop van Genua is zorgwekkend ziek. Ook in Engeland breidt de epidemie zich uit, bijzonder in de dorpen en kleine 6toden, terwijl de sterfgevallen toenemen. In Windsor liggen 1500 menschen ziek. In Dover zijn gansche gezinnen aangetast. In de kerken werd Zondag-avond gecollecteerd om den be- hoeftigen gezinnen bijstand to verleenen. Do dokters hebben het zóó druk, dat zy van elders hulp vroegen. De Anglicaansche bisschop van St.-Asoph en de graaf van Codogan (een dor ministers) zijn nog altyd zwaar ziek van influenza. De minister Ritchie heeft er ook zeer en lang durig door geleden, maar is weer zooveel hersteld, dat hy al voor de eerste maal is uitgegaan. Het bekonde Iersche Parlements lid John Dillon is nu ook door de heer schende epidemie aangetast. Koningin Marie van Hannover, die te Gmun- den ziek ligt aan influenza, heeft thans ook longontsteking. Do toestand is zorgelijk Ook Emile Zola is zeer bedenkelijk ziek door oen zwaren aanval van influenza. Hy vertoeft dezen winter op zijn landgoed te Módan. Te Weenen beginnen de govallen men zogt ten gevolge dor strenge koude zeld zamer te worden. Omtrent do ontdekking van den influenza- bacillus, waarvan per telegraaf voorloopig melding is gemaakt, verneemt men nader htit volgonde: Kort na do wederverschijning der influenza te Berlijn in November begon de privaat-docent dr. Richard Pfeiffer, directeur der wetenschappelijke afdeeling by K» Inrichting voor bcsmettolyke ziekten, aio en tovens in do ziekenafdeeling dezer Inrich ting experimenteele studiën omtrent den in fluenza-verwekker. Door deze gecombineerde methode mocht het hem in betrekkelijk korten tyd gelukken, te constateeren dat de influenza eene eenvoudige infectieziekte is, die veroor zaakt wordt door een bacillus in buitengewoon kleinen staafvorm, welke langs den weg van ademing wordt overgedragen. Hy heeft zyne werkzaamheden reeds ten einde gebracht en zal eerstdaags in een geneeskundig tijdschrift de resultaten openbaar maken. Uit Nieuwediop meldt men: By Huisduinen is een wrakstuk aangedreven van het op 1 dezer verongelukte Zweedsche schip „Alexander". Het Nederlandsche schip „Thorbecke VII," kapt. Maars, van Singapore naar Liverpool, is zwaar lek te St.-Thomas binnengeloopen, naar men heden uit Londen seint. Het Nederlandsche schip „Cornelia", van Rotterdam naar Batavia, wordt nog steeds te Cuxhaven door tegenwind en storm opge houden. Een ander gezagvoerder is door den reeder benoemd, doch sedert zyn zeven man der equipage gedoserteerd. Het Ned. schip „Heveskes II". kapt. Eilts, van Delfzyl naar Cardiff, met schade te Chris- tiaansand binnen, heeft de reparatie geëindigd en is bozig de geloste lading weder in te nemen, zoodat hot over eenige dagen tot vertrek gereed zal zyn. Hot nieuwe „Casino des Fleurs" te Cannes is dezer dagen ingewyd met een feest, waarvan de opbrengst ten voordeele der noodlydende Russische boeren bestemd werd. Eene commissie van Fransche en Russische dames had zich yverig voor het wolslagen van het feest geweerd. Onder haar waren prinses Alexandra Dolgorouki, gravin Schou- valoff en de echtgenoote van den burgemees ter van Cannes. De kas wees na afloop een batig saldo van 24,000 franken aan. Uit Antwerpen wordt gemeld dat het aantal landverhuizers in 1891 aldaar was 51,419, waarvan 43,642 naar de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika en Canada. Hot theeverbruik in Engeland gedurende het jaar 1891 is grooter geweest dan eenig jaar te voren. Er werd 202 millioen pond thee aangevoerd. Daarvan leverden Enge lands koloniën 75 pet. en China het overige. Coylonthee werd in dat jaar meer gedronken dan Chineescho. Verder is gebleken dat de pryzen der mindere China- en Ceylonsoorten lager bleven dan ooit te voren. Iemand te Bromberg gaf in drift zyn zoontje een klap om de ooron, welke zoo ongelukkig aankwam, dat het kind dood bleef. De wanhopige vader schoot zich daar- r a dood. Te Denver, in Colorado, is een geneesheer, zekere dr. Graves, ter dood ver oordeeld, die eene ryke weduwe van 65 jaar, movr. Barnaby, die hy verpleegde en die hem tot erfgenaam benoemd had, door middel van vergiftigde whisky had vermoord. Do „Berl. Z t." geeft eene b jj z o n- dere doodeniyst van hot jaar 1891, bevattende 21 namen van bankiers en kooplieden, die zich doodschoten of gearresteerd werden we gens ongelukkige speculaties, wisselverval- sching en andere zwendelaryen. Volgens de „Courrier de Bruxel- los" zou er oen onderzoek ingesteld zyn tegen een politio agent te Brussel, dio ge poogd heeft een dronkaard, welken hy op bracht, te verworgen. Vyftien huisvaders uit de ge meente Rohrbach, in het kanton Bern, zyn door de rechtbank als dronkaards van gewoonte uit de vaderlyke macht ontzet en, by adminis tratieven maatregel, door het gemeentebestuur voor een zekeren tyd in een werkhuis geplaatst. Andere gemeenten van het Kanton hebben besloten dat voorbeeld te volgen. Een Australisch blad heeft den bekenden Engelschen romanschryver Rudyard Kipling, die op 't oogenblik in Engeland in de mode is, 500 pd. st. (d. i. ƒ6000) geboden voor een artikel van twee kolommen, d. i. ruim ƒ6 per regel. Kipling heeft echter voor het aanbod bedankt. De H Temps" bevat een brief uit Groot Povo, een onder Fransch beschermheer schap geplaatste streek. In dat schryven wordt gezegd dat benden uit Dahomey, onder aan voering van Behanzin, het land afloopen. Deze invallen hebben tot doel het opvangen van negers, die by de offerfeesten moeten dienen. Dit is echter niet de eenige reden, waarom Behanzin deze menschonjachten houdt. Hy toch heeft jegens don Belgischen Congo- staat verplichtingen te vervullen, onder voor wendsel van het leveren van arbeiders. Een Duitsch handelshuis is op kennelyke wyze de bemiddelaar tusschen Behanzin en bedoelde Regeering. Het huis heeft reeds 250,000 Mark besteed voor het aankoopen van een duizendtal slaven, en het verwacht binnenkort nog 400,000 Mark tot voortzetting van dezen handel. Aan boord van het stoomschip „Gertrude Woermann" bevindt zich oen troep door Be hanzin geleverde slaven, bestemd voor den spoorweg in den Belgischen Congo-Staat. De epidemie van cholerischen aard schynt te Damascus byna geweken te zyn. De werkstaking dor koetsiers van de omnibus-maatschappy te Parys duurt voort. Geen enkel rytuig hoeft gisteren de standplaatsen verlaten. De werklieden dor glasfabriek „Meuze", te Namen, hebben gezameniyk het werk gestaakt, omdat hun loon was vermin derd. Zy zullen eeno deputatie naar de directie zenden om te pogen tot eene schikking te geraken. Te Alladdin (Illinois) zyn twee personentreinen op elkander geloopen. De beide machinisten en een stoker werden ge dood. Bovendien vatten de waggons vuur, ten gevolge waarvan nog vier Italiaansche landverhuizers omkwamen en een aantal andere passagiers gewond werd. BUIT E N LAN D. Frankryic. De commissie dor Kamer van Afgevaardig den, belast met het onderzoek van het toltarief, heeft gisteren beraadslaagd over het voorstel van den Senaat betreffende de rechten op petroleum. Het amendement-Peytral werd ver worpen en aangenomen het Senaatsvoorstel om de tegenwoordige rechten tot 1 Oct- a. s. te handhaven. De Kamer zal heden in openbare zitting hierover beraadslagen. De opbrengst dor belastingen in December is 8,882,000 fr. hooger dan de raming. DiUtsohland. Als reden, waarom keizer Wilhelm op N euwjaarsdag geene redevoering heeft ge houden, wordt opgegeven dat hy dit onnoodig achtte, omdat hy het volkomen oens is met do jongste verklaringen van den rykskanse- lier Von Caprivi. Volgens de „Post" is togen graaf Lim burg Stirum, den aanvoerder der conserva tieven in het Huis van Afgevaardigden, een disciplinair onderzoek ingesteld, naar aanlei ding van eenige artikelen tegen de handels verdragen, onlangs door hem onderteekend in do „Kreuzzeitung" geplaatst. Als gezant op disponibiliteit, is de graaf nog in dienst van hot departement van buitenlandsche zaken. Uit Weimar wordt de dood gemeld van prins Gustaaf van Saksen-Weiroar, geboren in 1827, neef van den regeerenden groother tog en veldmaarschalk by het Oostenryksche leger. Zyn dood werd veroorzaakt door long ontsteking. Hy is te Weenen overleden en was slechts zeer kort ongesteld. Volgens mededeeling van de Bromberger spoorwegdirectie, hebben de Oostenryk-Hon- gaarsche spoorwegen geweigerd voor het ver voor van maïs naar Noord-Daitschland lagere vrachten toe te staan. De betreffende Pruisi sche Staatsspoorwegen besloten daarom, ten einde belanghebbenden zoo spoedig mogelyk in het genot der Duitsche tariefvorlaging te stellen, tot de invoering van transito-tarieven voor de DuitschOostenryksche grensstations. Uit Berlyn wordt aan de „Frf. Ztg." ge meld: De achteruitgang der 3-pCts.-leeningen borust op de veronderstelling, dat spoedig mededeelingen zullen worden gedaan be treffende eene nieuwe loening. Omtrent den rentevoet is nog niets bekendevenmin heb ben nog andere onderhandelingen plaats gehad. Italië* In zyne rede by de opening van het inter nationaal sanitair congres te Venetië maakte graaf Arco o. m. do opmerking, dat het Venetië was, waarvan in de 15de eeuw de eerste maatregel uitging tot beteugeling der epidemieën door de vestiging van het eerste quarantaine-station. Eene reorganisatie der emissie-banken wordt aanstaande geacht. Hot verschil in de statuten wordt, als een bezwaar beschouwd. Het voorrecht van uitgifte zou alleen worden gelaten aan de bankinstellingen, dio het een vormige stelsel van statuten aannemen. De koning van Rumeniè is te Milaan in hel strengst incognito aangekomen en reeds te Pallanza teruggekomen, waar de koningin van Rumenië hem opwachtte. Belg;ië. De rechterzyde van den Senaat beraad slaagde gisteren over de grondwetsherziening, by welke gelegenheid de minister-president Beernaert het stelsel van het kabinet ont vouwde. Men gelooft dat de samenstelling van don Senaat zal gewyzigd worden, met het oog op de vertegenwoordiging van verschil lende belangen. Spanje. Naar men uit Tanger verneemt, zal de Spaansche regeering bevelen zenden naar het tuighuis te Cadix, om een oorlogsschip voor vertrek naar Tanger gereed te houden. Dit geschiedt op verzoek van den Spaanschen gezant. Uit Madrid wordt bovendien "geseind, dat Tanger ernstig bedreigd wordt, daar de Kabylen zich op weinige mylen afstands van de stad bevinden, en de naar Tanger gezon den 500 man voor de verdediging onvoldoende zyn. De Spaansche regeering zou dan ook eenige oorlogsschepen derwaarts zenden. De verkoudheid, waardoor de koning en de infanten waren aangetast, vermindert, hoewel de gewone wandelingen nog niet zyn hervat. Aldus luidt het eene bericht uit Madrid. Hot andere meldt dat alle verontrustende geruchten omtrent den gezondheidstoestand des konings ongegrond zyn. Op het paleis bespeurt men niets wat naar ongerustheid gelykt. Uit goede bron kan dan ook gemeld worden, dat de koning van zyne lichte ver koudheid hersteld is. De hertog van Durcal, Grande van Spanje en verwant aan het Spaansche koningshuis, is overleden. Grlelccnlund. Eene parlementaire commissie, belast met het onderzoek van de beschuldigingen, welke tegen Tricoupis, den vorigen minister-presi dent en minister van oorlog, zyn ingebracht, besloot met 6 tegen 4 stemmen aan de Kamer voor te stellen, den oud-minister van het Hooge Gerechtshof te doen terechtstaan. Rusland. De correspondent der „Standard" te St.- Petorsburg verhaalt het volgende omtrent grootvorst Sergius, den gouverneur van Mos kou. Het was den grootvorst ter ooren geko men, dat de bakkers weigerden, kleine hoe veelheden brood aan de arme boeren te verkoopen. Om zich daaromtrent zekerheid te verschaffen, verkleedde de gouverneur ziek als een moejik en vroeg in eon der winkels naar den prys van een pond brood. Het ant woord was: drie en een half kopeken. De vermomde grootvorst gaf toen voor, slechts 3 kopeken op zak te hebben en dus voor dat bedrag aan brood te willen ontvangen. Dit word echter geweigerd; men verkocht niet minder dan een pond te gelyk. Na eenige woordenwisseling haalde do bakker eenige politie-agenten in den winkel, die den boer ruw behandelden en een proces-verbaal op maakten. By de teekoning van het document werden zy spoedig gewaar, wien zy mishan deld hadden. Dienzelfden avond brachten drie der betrokken politie-beambten zichzelven om het leven. Vier bakkeryen worden gesloten. Volgons den „Times"-correspondent te St.-Petersburg is het nog niet zeker dat graaf Scliouvaloff grootvorst Sergius als gouverneur- generaal van Moskou zal opvolgen; men be weert integendeel, dat niet hy, maar een ander grootvorst voor dien post zal worden bestemd. Ook verscheidene ondergeschikten van groot vorst Sergius zyn in andere betrekkingen overgeplaatst, o a. prins Galitzin, de civiele gouverneur. Uit Krakau wordt aan de Engelsche bladen bericht, dat onder de Russische troepen in Polen weder nihilistische geschriften ver spreid zyn. Een aantal officieren, to Radom en Lublin in garnizoen liggende, zyn onder verdenking van medeplichtigheid in hechtenis genomen en naar St.-Petersburg gebracht. Vcreenig;do Stüton. By de verkiezingen voor den Senaat in den Staat Nieuw-York is het warm toege gaan. De republikeinen meenden eerst de overwinning behaald te hebben, doch ten slotte bleek dat de democraten één zetel hadden gewonnen. Do „"World" berekent, na telling van den Senaat en do Kamer van Vertegenwoor digers, den uitslag der verkiezing van den volgenden nieuwen president der Republiek aldusHill 52 stemmen der democraten (van

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2