DAGBLAD. N°. 3777. A\ 1892. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Ulad. Donderdag 7 JTa,iiuai*i. PRIJS DEZER COURANT: Voor Loidec por 3 maanden.ƒ1.10. Franc* por post1«*0. Aüsonocrlijk» Nommer»0.06. PRUS DER ADVER'l'JCN T1&N Jam 1—I rofoU ƒ1.06. Iodero rogol moer ƒ0.17). Grootero letters naar plaatsruimte. Voor Int incasseeren buiten de stad werdt ƒ0.10 berekend. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 6 Januari. By de Commissie van Finaiiciën bestaat geen bezwaar tegen d>' -ordraeht van B. en tVs. betreffende afstan 1 in eigendom vaneen .•gedeelte gemeentegrond can de Langobrug. _Zy geeft den Raad alzuo in overweging, deze voordraebt aan te nem a en tebesluiten.dat •de bedoelde grond zal -1 den onttrokken aan den publieken dienst en i eigendom afgestaan .aan A. Kapteyn den Loumeester, onder de voorwaarden, in bovengenoemde voordracht vermeld. Naar aanleiding van bet voorstel om aan A Kapteyn den Bonm. ster in eigendom af te staan ongeveer 9 cenuaren gemeentegrond van de Pieterskerk?™. tit by de Langobrug is een adres ingckomei van dr. AV. P. AVcebers •on andere bewoners van huizen, uitkomende nari de Langobrug, houdende bezwaren tegen voormeld voorstel. Onder opmerking, dat van de elf adressan ten vior hebben verklaard hun verzoek in te trekken, deelen B. en "Ws. den gemeenteraad medo dat de bewering van adressanten, dat zy geschaad zullen worden door de bebouwing van dit kleine stukje gronJ, zeer overdreven is, aangezien zij toch niet kunnen vorhinderen ■dat het open terrein, tharis reeds in eigendom behoorende aan A. Kapteyn den Boumeester, wordt bebouwd, terwijl het bezwaar, in de bebouwing van dat gedeelte gelegen, niet noemenswaardig kan vergroot worden wanneer de bebouwing zich ongeveer 3 meter verder uitstrekt. Bovendien is aan den afstand van den govraagden grond dit voordeel verbonden, dat nu een net gebouw zal worden geplaatst, waar anders slechts ruimte zoude wezen voor eene kleine woning. Aan den gemeenteraad leggen B. on Ws. over een staat, vermeldende do namen van oemge aangeslagenen in de Plaatselijke Directe Belasting, over 1891, die gedurende den loop van dat jaar de gemeente hebben verlaten of overleden zijn, met voorstel om aan die personen gedeeltelijke afschrijving te verleenen tot een bedrag, als in dien staat is aangewezen. B. en Ws. geven verder in overweging vergunning te verleenen aan L. J. J. Van der Kloes, om een duiker te loggen van zyne fabriek aan den Oudon Singel No. 23, naar den Ouden Singel, en aan de Nederlandsche Albuminefabriek, om een houten filterbak te plaatsen in de Rijnsburgersingelgracht vóór die fabriek, onder de door de Commissie van Fabricage voorgesteldo voorwaarden en, wat het leggen van den filterbak betreft, behoudens de vergunning van hot Hoogheemraadschap van Rijnland. Naar aanleiding van het verzoek van mej. H. C. Le Clercq, om terugbetaling van school geld, lager onderwijs, voor do by haar in wonende kinderen Johanna en Louise Kok, die 15 November do stad hebben verlaten, deelen B. en Ws. mede dat krachtens art. 2 van het Raadsbesluit op de heffing van school geld, lager onderwijs (Gembl. No. 9. va» 1882), alleen terugbetaling van schoolgeld kan worden verleend aan ouders, die tusschentjjds de stad metterwoon verlaten of zich in de gemeente vestigen, zoodat adressante niet in de termen valt van de betrekkelijke verordening. B. en Ws. geven mitsdien in overweging om af wijzend op het verzoek te beschikken. B. en Ws. leggen aan den Raad over het reeds vermelde adres van het bestuur van de afdeeling Leiden der Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst, alsmede een door den heer W. F. Verhey Van Wjjk, mede na mens don heer dr. T. W. Van Lidth de Jeudc, ingediend amendement in zake het voorgesteld tarief voor de verhuring van de Gehoorzaal. Door den heer Verhey Van "Wijk alleen zijn bovendien nog do twee volgende amen dementen ingediend: Wanneer tooneel- on gymnastiek-vereeni- gingen en muziekgezelschappen de groote zaal voor één avond gehuurd hebben, en deze mede den avond te voren voor de repetitie gebruiken, wordt voor beido avonden het tarief voor één geheelen dag toegepast. De lokalen dor Gehoorzaal worden niet ver huurd tot 't houden van magazijnen of winkels. Ten gevolge van het overlijden van dr. A. Van Iperen is eene vacature ontstaan als stads-genees- en heelkundige. Onder mede- deeling, dat dr. C. M. Van Voorthuysen, arts alhier, heeft verzocht voor die betrekking in aanmerking te komen, geven B. en Ws. den gemeenteraad in overweging tot de benoeming van een stads-genees- en heelkundige over te gaan. Krachtens Raadsbesluit van 27 Februari 1879 werd tot de oprichting overgegaan van eene overdekte loods op het terrein, bestemd voor het uitkloppen van vloerkleeden of ta pijten aan don Vestwal aan het einde der Oosthavenstraat, waarvan de kosten waren geraamd op f 7G5, welk terrein bij datzelfde Raadsbesluit werd aangewezen voor het op richten, hebben of gebruiken van klopperyen van tapijten, enz. By den storm van 11 Novembor 11. is nu bovenbedoelde loods geheel vornield. Vermits hot noodig is dat b(j voortduring zoodanige loods voor het kloppen van tapijten beschik baar is, meenon B. en Ws. dat tot de op richting van eene nieuwe loods zal moeten worden overgegaan. Deze kan in ijzer of in hout worden uitgevoerd. De kosten van eene loods, bestaande uit ijzeren styien en met een kop van gebogen gegolfd plaatijzer (gegalvaniseerd), worden ge raamd op f 1500, die van eene houton loods met bedekking van asphaltvilt op 675. Hoezeer nu eene ijzeren loods iets minder aan onderhoud zal kosten en aan stormen beter weerstand zal bieden, zoo meencn B en Ws. toch, met het oog op het groot ver schil in kosten, aan eene houten loods de voorkeur te moeton geven. Zij stollen mitsdien voor tot de wederop richting van eene houten loods voor het kloppen van tapyton, waarvan de kosten zyn geraamd op f 675, te besluiten, zullende later een voorstel worden ingediend tot ver hooging, voor zooveel noodig, van het betrek- keiyk artikel der begrooting. Do heer J. Van der Jegt alhier, eerste onderwijzer aan de school in de Van-der- Werf straat (hoofd de heer Brouwer), was gis teren vyf en twintig achtereenvolgende jaren aan die school (vroeger de Baaihal geheeten) werkzaam geweest. Toen genoemde heer 's morgens de school binnentrad, werd hy op oigenaardigo wijze verrast, daar de school een feestelyk aanzien had gekregen. De heer Brouwer sprak, in het byzyn van het overige onderwyzend personeel, den jubi laris op kernachtige, vriendschappelyke wyze toe, hetgeen op den heer Van der Jagt een diepen, erkentelyken indruk maakte. Des middags kwam de heer A. L. Do Sturler, wethouder, vóór het onderwijs aanving, den jubilaris mede bartelyk gelukwenschen, het geen voor den heer Van der Jagt andermaal een vernieuwd blyk van waardeering was, waarvoor by zyn dank betuigde. Wy voegen er den wensch aan toe, dat genoemde heer nog tal van jaren aan het onderwys verbonden moge blyven. By koninkiyk besluit is voor het jaar 1892 benoemd tot leeraar aan de Ryks hoogere burgerschool te Alkmaar, de heer A. D. Van der Harst, te Leiden. De heer De Muunik, alhier, is benoemd tot onderwyzer in do wiskunde aan eene byzondere school te Loosdrecht. Men schryft ons uit Wassenaar, dd. 5 Jan.: In de heden gehouden Raadsvergade ring word met algemeeno stemmen tot gemeente-geneesheer benoemd de heer A. Duetz, arts te Voorst, by Zutfen. Daar de benoemde als een geleerd, humaan en gods dienstig mcnsch bekend is, zoo kan men niet anders dan deze keuze van hot gemeente bestuur toejuichen. Het is nu maar te hopen, dat de benoemde zoo spoedig mogelyk alhier in functie treedt, daar by de talryke gevallen van influenza (s/t van Wassenaar is ziek) zeer verlangend naar zyne komst wordt uitgezien. In de vergadering van Maandag-avond is, ter vervulling dor boslaande predikants vacature, door het kiescollege der Ned.-Herv. gemeente to Noordwyk-Binnon een tweetal van prodikanten opgemaakt en den Ambachts heer ter electie aangeboden, bestaande uit ds. S. Verhoeff, te Eemnes-Binnen, en ds. P. S. Bartstra, te Wassenaar. Ned.-Herv. Kerk. Bedankt is voor Maurik, door ds. C. Woutman, te Boskoop. Door den Commissaris der Koningin in deze provincie is uit een zeventigtal sollici tanten tot veldwachter te Oegstgeest benoemd G. J. Heisterborg, veldwachter te Goedereedo. Donderdag a. sdes avonds te 0 uren, zal in de Chr.-Ger. kerk te Katwyk aan den Ryn optreden ds. Op 't Holt, predikant te Noordwyk aan Zee. De Staatsraad mr. Des Amorie van dei Hoeven, die sedert een paar weken verhin derd was door ongesteldheid de vergaderingen van den Raad van State, Afd. voor de ge schillen van Bestuur, by te wonen, was heden wederom in do vergaderzaal van dat sfaats- lichaam aanwezig. De pauselijke internuntius, mgr. Rinal- dini, daartoe uitgenoodlgd, is voornemens do plechtige begrafenis van den bisschop van 's-Uertogonbosch by to wonen. Do abt Bovieri, secretaris bij den inter nuntius, is van een buitenlandEch verlof te 's-Gravenhage teruggekeerd. Het huis aan do Prinsogracht te 's-Graven hage, hetwelk als woning ter beschikking is gesteld van den vertegenwoordiger van den H. Stoel en de pauselyke legatie, zal eerst in het najaar door de missie kunnen betrokken worden. Hoewel allo beschikkingen omtrent de plech tigheid der begrafenis van wijlen Z. D. H. Mgr. Godschalk, bisschop van Den Bosch, nog niet zyn vastgesteld, kan men toch mede- declen, dat die zal plaats hebben a. s. Vrijdag. De solemneele lykdienst voor de zielerust van den overleden Bisschop zal plaats hebben Vrydag voormiddag te 9 uren in de Kathedraal van Sint jan en geschieden door het hoofd van het Nederlandsche Episcopaat, den aarts bisschop, Z. D H. Monseigneur P. M. Snickers. Do begrafenis, die, behalve door de hoogere en lagere geestelykheid, ook zal worden by- gewoond door verschillende burgerlyke autori teiten. zal zijn op het R.-K. kerkhof te Orthen, wam het lyk zal worden bygezet onder de kapel, waar ook het lyk van zyn voorganger Mgi Zwysen en andere heeren geestelyken uit Den Bosch begraven liggen. Yermoedelyk Donderdag zal het lyk van Mgr. Godschalk in de huiskapel van hetBis- schoppelyko paleis op een praalbed worden tentoongesteld. Het stoffelyk overschot van wyien den pastoor Spierings zal morgen, Donderdag, worden ter aarde besteld. Het bericht van sommige bladen, dat de kapelmeester der jagers, de heer 8. Calff, in het gasthuis te Amstordam is overleden, blykl gelukkig onjuist. De toestand van den patiént is zelfs eenigszins vooruitgaande. Naar men verneemt, is do heer Bick- nese, kapelmeester van den Tivoli Schouwburg te Rotterdam, veor het a s. seizoen geënga geerd aan een nieuw op te richten Hollandsch Operette gezelschap te Amsterdam. By koninkiyk besluit is de gewezen posthouder van Paritti (Timor en onderhoo- righeden) W. L. Rozet, thans posthouder van Endeh (Flores), benoemd tot broeder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Met ingang van 1 Januari 1892, tot vice- consul, werkzaam aan het departement van buitenlandsclie zaken, benoemd de leerling consul G. S. Endt en is den leerling-consul H. C. Ypey, aangewezen voor de waarneming van het vlco-consulaat te Konstantinopel, de persoonlyke titel van vice-consul verleend. De officier van gez. 2de kl. by de zeemacht J. Cramer, mot ingang van 16 Jan. a. s., bevorderd tot officier van gez. 1ste kl. Aan F. Plehn, geboren te Luboschin, ver gunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzonde ring van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde, dat hy do wettelyke bepalingen omtrent de nitoofening der geneeskunst in Nederland stiptelyk makome. In hun rang overgeplaatst: lo. by het wapen dor infanterie en wel by hot regiment grenadiers en jagers, do kapitein H. P. Staal, van den goneralen staf; 2o. by den gene- ralen staf, de kapitein A. R Krayenhoff van de Leur, van het regiment grenadiers en jagers. Gemengd Nieuws. Naar wij vernemen, is het den heer Duysor weder gelukt met den directeur van het Victoria-Theater, don heer J. Wit- kówor Gerson, eene overeenkomst te sluiten voor een gezelligen Zondag avond op 10 Jan. aanstaande. Uit achterstaande advertentio blykt onder meer dat de beroemde kettingbrekors alsdan weer zullen optreden. Morgen zal by gunstig weder door de beide bataljons van het 4de regiment infanterie alhier eon militaire marsch gemaakt worden ovor Rynsburg en Noordwyk naar Piet Gyzenbrug, en vorder over Sassenheim en Oegstgeest naar Lisso. De muziek doet den troep uitgeleide tot by den overweg van het Holl. Spoor en haalt dien by den tol weder in. Voor een dubbeltje kon men in de zaal van „Vondelhoven" gisteravond ander maal een amusant uurtje doorbrengen. De opkomst van het publiek was, niettegenstaande hot ongunstige weer, groot nu do heer C. Davenport (Sequah) na de operatie zelf op nieuw zou optreden. Het aantal personen werd op ongeveer 1000 geschat. Toen Sequah klokke acht zich op het tooneel vertoonde, ging er een luid hoezee voor hem op. Hy zag er beter uit dan by zyn laatste optreden, ruim twee weken geleden. Hy was vol dankbaarheid over de uitste kende behandeling, door hem van prof. Van Iterson en dr. Van Stockum ondervonden. Aan het eind van do séance verkondigde hy nogmaals den lof van genoemde heeren en hy wist niet hoe hy hun zyne erkentelykheid voldoende zou kunnen betoonen. Hy gevoelde zich duizendmaal beter dan vóór do op hem toegepaste gevaarlyke kunstbewerking. Het heeft hem nooit berouwd dat hy zich op prof. Van Iterson's woord verliet toen dezo hem zeide dat hy zoo spoedig mogelyk moest worden geopereerd. Zeker zou hy ook van de andere Leidsche hoogleeraren, indien hy door hen behandeld had moeten worden, dezelfde aangename en zorgvuldige bejegening onder vonden hebben, want zy zagen in hem geen dusgenoemden concurrent, kwakzalver of be drieger, maar een mensch voor zich. Leiden kan trotsch zyn op zulke mannen en al is dr. Van Stockum nog goen professor, hy zal het volgens den heer Davenport zeker worden. Leiden is om zyne universiteit beroemd en daarom hebben de bewoners er van. nu ruim drie eeuwen geleden, eene verstandige

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1