Te Voorburg is in den ouderdom van ruim 85 jaren overleden mr. J. H. V. baron Van Reede van Oudtshoorn, ridder der Militaire Willemsorde en van de Eikekroon, gerechtigd tot bet dragen vaa het Motalen Kruis. De overledene was oud-burgemeester van Woubrugge, Koudekerk en Oudshoorn, oud referendaris by binnenlandsche zaken on oud lid der provinciale staten van Zuid-Holland. -» Tot vervulling der vacature, opengevallen door het aan prof. dr. J. Verdam wegens zyn vertrek naar Leiden verleend eervol ontslag, wordt door curatoren dor Universiteit to Amsterdam aanbevolen voor do betrekking van hoogleeraar in het Middel nederlandsch, de nieuwe Nederlandscho taal- en letterkunde, het Gothisch en het Angelsaksisch, dr. J. Te W-inkel, leeraar aan het Gymnasium te Gro ningen. B. en Ws. stellen voor, tot die benoeming over te gaan, behoudens do koninklijke be krachtiging, en aan don te benoemen hoog leeraar toe te kennen de jaarwedde en het aandeel in de lesgelden, bepaald by art. 19 der verordening tot rogeling der Universiteit. De „Noderlandsche Spectator" maakt thans den uitslag bekend van het zooge naamde letterkundig plebisciet. Ruim 300 lezers en lezeressen namen daaraan deel. De meeste steramen (206) kreeg Hildebrands „Camera Obscura"; daarop volgen de „Max Havelaar" met 134; De Génestet's „Gedich ten" met 112, Bosboom-Toussaint's „Majoor Frans" met 94, Van Lennep's „Ferdinand Huyck" met 74, Vosmaers „Amazone" met 73 stemmen. Van welke waarde dit plebisciet is, kan hieruit blyken, dat Multatuli's „"Woutertje" slechts 25, zyn „Vorstenschool" slechts 23, Toussaint's „Huis Lauernesse", Van Lennep's „Roos van Dekama" en Wallis' „In dagen van stryd" elk slechts 23 stemmen kregen. Nog krasser: Kneppelhout's „Studenten typen" heeft slechts 13, de „Brieven en ontboeze mingen" van den Ouden heer Smits slechts 10, Multatuli's „Minnobrieven" 7, Schoep- man's „Aya Sofia" 6, Van Limburg Brou wer's „Leesgezelschap van Diepenboek", Da- mas' „Omtrekken" Geel's „Proza", Busken Huet's „Studiën en Kritioken", Junghuhn's „Licht- en Schaduwbeelden", Maaldrink's „Cleopatra" en Multatuli's „Gebed van een onwetende", allen minder dan 5 stemmen! Wy doen slechts enkele grepen. De lange lyst, welke „De Spectator" meedeelt, is de beste rechtvaardiging voor hen, die mot dit zoo genaamde plebisciet den spot dreven. (N. R. C) Het stoomschip „Deucalion," van Java naar Amsterdam, passeerde 2 Jan. Gibraltar: de „Obdam" vertrok 2 Jan. van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Oranjo-Nassau," van Amsterdam naar West-Indië, passeerde 2 Jan St. Catherine's-Point; de „Prinses Sophie," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 4 Jan to Suez; de „Prins Willem I" arriveerde 3 Jan. van West-Indië te Nieuw-York; do „Reichstag," van Zanzibar naar Rotterdam en Hamburg, passeerde 2 Jan. Suezdo „Spaarn- dam" arriveerde 2 Jan. van Rotterdam to Nieuw-York; do „Sumatra," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 3 Jan. te Southamp ton; de „Soerabaia," van Rotterdam naar J3va, vertrok 1 Jan. van Suez. Gemougd IV ieu av In „Vondelhoven" is Zaterdag avond door don heer Boydon, als vertegen woordiger van don heer Davenport (Sequah), als rheumatieklyder met gunstig gevolg be handeld geworden Hendrik Riel, bediende in do sociëteit Minerva". Het publiek was ook nu niet in grooton getale opgekomen. Hedenavond wordt geene sóanco gegeven, doch morgenavond te acht uron hoopt Sequah zelf weder op te treden. Hy is zoo goed als goheel hersteld van de door hem ondergane operatie. Gisteren was hy met zyne echtge* noote reeds aan het toeren in oen opon rytuig. Het bleek een moeiiyk werk te zyn de in den nacht van jl. Donderdag op Vrydag in de Haven alhier gezonken sloep boot van de Leidsche Zoutkeet boven water te brengen. Verleden week reeds hield men zich daarmede bezig, doch zonder het ge- wenschte gevolg. Des avonds en des nachts brandden Vrydag rondom de plek, waar de boot onder water lag, groote vuren, ter waar schuwing voor de scheepvaart. Ook heden was men wederom geruimen tyd vanwege de Koninklijke Ned. Grofsmcdory alhier met do lichtingswerkzaamheden bezig, welke nu met moer succes bekroond werden de boot steeg al hooger en hooger en kon ten slotte ver voord worden naar de herstelplaats van ge noemde Grofsmederij. Hadden blyken van be langstelling hot vaartuig kunnen helpen, het ware ongotwyfeld veel spóedigor voldoende boven water geweest. Ook hield men zich heden andermaal aan do Haven en in den omtrek daarvan onledig mot opmetingen voor de vaartverbetering. Van de drukte, welke op den 31ston Dec. en den lsten Januari heerschte aan het Haagsche postkantoor, geven de volgende cyfeis eon denkbeeld Ongoveer 250,000 visitekaarten werden ver zonden en ongoveer hetzelfde aantal ontvangen. Het aantal brieven was 3- a 4-maal grooter dan op gowone dagen. Op den 31sten Dec. wordon de bussen in de buitenwyken ieder uur geledigd; 15 hulpbestellers moesten dienst doen en in don Oudejaarsnacht werd onafge broken door 40 militairen gewerkt. Het aantal reizigers, vervoerd door do HaagschoTramweg-maatschappy, be droeg in het afgeloopen jaar ongeveer 4,759,700. Te Arnhem heoft het Nieuwjaar- schieten aan een zekeren "Weening, in de Arnoldstraat in de buurtschap Plattenburg, zyne linkerhand gekost. Het pistool sprong b(j het afschieten. Tegen den man, die naar het stedelyk ziekenhuis werd overgebracht, is bovendien proces-verbaal opgemaakt. By de viering van het oude en het nieuwe jaar is in de Conradstraat te Amsterdam een persoon in de jenever gestikt. Door de Oosterstoomtram is by Amerongon een man overreden, die, vermoe- delyk in dronken toestand, zich op do rails to slapen had gelegd. De man werd zóó ern tig verwond, dat hy kort daarop over leden is. De heer S., te Breda, die door zyn krankzinnigen zoon werd gekwetst, is ook aan de gevolgen der bekomen verwondingen overleden. De krankzinnige jongeling is overgebracht naar een rykskrankzinnigengesticht. Den Bosch is op 't oogenblik é.ne ziekenkamer. Z.D. H. Mgr. A. Godschalk is ernstig ongesteld. De hoogeerw. vicaris- generaal A. Van de Laar lydt in hevige mate aan influenza. Den zeereenv. heer Th. Spie- nngs, pastoor van St.-Fetrus-banden, moesten de laatste HH Sacramenten worden toege diend. Verscheidene andere hoeren gcesteiyken zyn ziek in meerdere of mindere mate. Z. Exc. de Commissaris der Koningin, die gedurende eenige dagen zwaar ziek was, is beterende. Ook de griffier der Staten is bed legerig. Eenzelfde lot ondergaan zes ambte naren en twee boden der provinciale griffie. Do procureur-generaal is ongesteldgriffier on substituut-griffier van het hof dito. De olficier van justitie mag zich evenmin op straat vortoonen. Raadsheeren on rechters zyn ook „geïnfluenzeerd." De politie-commissaris heeft het org te pak ken. Het inspecteurs-personeel wordt beter. Eon viertal agenten is buiten dienst. Het ziekenhuis is sterk bezet. Het krankzinnigengesticht „Reinierj van Arkol" werd ook erg door de ziekte van don dag bezocht. Verscheidene verpleogden stierven, terwyi vele werden aangetast. Op 't oogen blik is er verbetering waar te nemen. In de stad zyn nog zeer veel ziektegevallen helaas! komen er veel gevallen voor met doo- delyken afloop. (Roord-Brab Ook te Kuilenburg neemt do influenza in do laatste dagen aanmerkelyk toe. Velen wordon ernstig door de ziekte aangotast. Tot nog toe heeft de ziekte slechts weinig slacht offers geëischt. Dat do ziekte toeneemt, blykt vooral uit het feit, dat op eeno sigarenfabriek aldaar in enkele uren tyds meer dan 20 per sonen werdon aangetast. Hoogwater. Van Zondagmor gen 8 uren schryft men uit Nymegon: De Waal is hier sedert gisteravond nog 65 cM. gewassen, zoodat de peilschaal thans reeds teekent 11.35 M. boven AP. of 5.13 M. bo ven nulpunt. Do meeste uiterwaarden zyn dientengevolge reeds onder water gezet, ter wyl de rivier vóór de stad buiten hare oevers is getreden en een groot gedeelte var. de Waalkado is overstroomd. Zeilschepen en stoombooton moeten thans meren aan do noordkade van 14 M. boven AP. In den af- goloopen nacht heoft men het aanlegbrug vak der gierbrug ook moeten verlengen, ten eindo de gemeenschap tusschen den wal en de gierbrug te kunnen onderhouden. De Waal is in drie dagen reeds 2.76 M. gestegen. Uit Grave soint men heden (Manr.dng) morgen Het seinschot is hedenmorgen om halfzes gevallen, meldende de werking van do Beer- sche Overlaat. De rivierstand was om 9 uren 10.38, val 0.02. Do werking van den Bene- denmond is gering, do Veerstraat is over stroomd. Het wator staat van dyk tot dyk. Vreeswyk, 4 Jan.Het water is in een paar dagen zeer gewassen, zonder dat men de oorzaak kan gissen, waardoor het ontstaat binnen een niet te langen tyd zullen de schot balkon wel ingelaten worden, als de was zoo blyft aanhouden. Was in do laatste 24 uren 75 cM. De influenza maakt in België vele slachtoffers. In de gemeente Gheel (pro vincie Antwerpen) zyn sedert de Kerstdagen 124 personen aan die ziekte overleden; op Nieuwjaarsdag hr.d men daar 22 lykstoeten. Volgons de „Köln. Ztg." lyden 40,000 per sonen te Antwerpen aan de griep. Vorleden week werden te Stokholm 15000 personen aangetast. Te Dortmund treedt ze algemeen en boosaardig op. De gewezen koningin Marie van Hannover ligt te Weenen aan de influenza. Prinses Laetitia, weduwe van den hertog van Aosta, is op weg tot herstel. Te Edinburgh is een geval van waanzin ten gevolge van influenza voorgekomen. De influenza breidt zich te Genua met eene onrustbarende snolheid uit. Het sterftecyfer neemt dagelijks toe. Een aantal Engelsche booten kan niet lossen wegens gobrek aan werkvolk. De „New-York Herald" deelt mede dat de Mexicaansche regeering een prys heeft gestold op het hoofd van Garza, den aan voerder der opstandelingen. Een honderdtal personen, die verdacht wcr- n van tot de opstandelingen te behooren. zyn vermoord. Het stoomschip „Lizzie", van Rowo and Company" te Cardiff, is op de klippen gestrand. Het zal waarschynlyk niet vlot gebracht kunnen worden. GcmeenfcraAil van Alkemade. Voorzitter de Burgemeestor. Tegenwoordig alle leden, behalve de heeren Van der Geest, Bakker en Van der Meer. De Voorzitter opent de vergadering en trekt No. 9 der stemmingslyst, waardoor wordt be paald, dat de omvragen zullen aanvangen by den heer M. Oosthoek. Daarna worden de otulen door den Voorzitter gelezen en aldus met algemeene stemmen goedgekeurd en vastgesteld. Het Raadslid Jac. Van der Meer komt tér vergadering. 1. De Voorzitter sleelt mode: Missive van God. Staten van 7 Dec. jl waarby goedge kourd wordt teruggezonden de Gemeentc- '•egrooting dienst 1892. 2. Voorlezing van een ingekomen brief var. den heer Burgemeester van Woubrugge, ver meldende dat do Raad van Woubrugge het tot stand komen van een ryweg van Ryp- wotering naar Hoogmade voor die gemeente niet van zoodanig belang acht, dat men daarin eenige bydrage meent behooren te doen. Sub. 1 en 2 worden voor kennisgeving aangenomen. 3. Suppletoir kohier hoofdelyko omslag 1391, groot f 21.55'/2, hetwelk algemeen wordt goedgevonden in gesloten vergadering te be handelen. 4. Missive van Ged. Staten van 14 D e. jl. in zake regeling schoolgeld voor kinderen uit Haarlemmermeer, te Alkemade school gaande, waarby do concept-regeling wordt goedgekeurd en do Raad tot het aangaan daar van wordt gemachtigd. Na lozing wordt het ontwerp besluit met algemeene stemmen vastgesteld. In verband hiermede zegt de Voorzitter, dat tot het doen in werking treden van die regeling geen tyd is bepaald, doch stelt voor dezen tyd vast te stellen: in 1892, twee maan den, nadat het besluit zal zyn goedgekeurd door Ged. Staten van Noord- en Zuid-Holland hetwelk men algemeen goedvindt. 5. De Voorzitter deelt mede dat op 29 December jl. do eindrekening is gedaan en goedgekeurd van het Veenbestuur van den voormallgen Huigsloterpolder on er in kas is bevonden f 4312.77 als batig saldo van 1891. Dit gold en 2,34,30 hectaren land is gemoenschappclyk eigendom van eenige recht hebbenden naar evenredigheid der grootte van hunne bezittingen aldaar. Deze rechthebbenden zyn de gemeente Alkemado, de heer N. Van Reeuwyk en de heer N. Van Reeuwijk met I de gebroeders Jac. Theod. en Jan Van der Meer; het to verdeelen land is geschat op 1 ƒ1000 per bv.ndcr, volger.3 vroeger contract, zoodat er geheel to verdeelen valt do som van ƒ6655.77, waarvan der gemeente Alke made toekomt f 6577.03, aan N. Van Reeu- wyk f 60.08 en aan denzelfden met do gebrs. Van der Meer 18.66. Deze scheiding en deeling, zegt do Voor zitter, zal eerlang worden aangegaan, daar de vervening heeft plaats gehad; dan zal op heffing plaats hebben van het veenbestuur en kan er eene commissie van bystand om de gemeente-eigendommen te Huigsloot te be- heeron, uit den Raad worden benoemd. Na lezing van de concept-akte, vraagt de Voor zitter of allo leden voor die seheiding en verdoeling zyn, waarop alle leden na hoofde lyko omvraag hunne goedkeuringdaaraan hech ten, behalve de heer Jac. Van der Meer, die als betrokken persoon op 's Voorzitters ver zoek zich van medestemmen onthoudt. 6. Er is ingekomen een schrijven van den heer W. Reynders, vergezeld van een vier voudig gezegeld adres, geteekend door circa 150 ingezetenen, waarin den Raad wordt ver zocht, alvorens tot het doen tot stand komen van een ryweg van Rypwetering naar Hoog made, te besluiten dien weg te leggen door Roelofarendsveen, in verbinding met Wou brugge en do Rynstreek, met eene brug over do Wyde Ade. De Voorzitter zegt dat voorloopig het belang der gemeente, en het bestendig zyn van de opbrengst aan het Zylhek meel gebaat zou worden door het leggen van eene brug over de Oude-Wetering dan door den aangegeven wog en stelt voor dit adres te renvoyoeren aan B. en W. ter fine van onder- zoek en advies. Algemeen steunt men 's Voor zitters voorstel. 7. Nogmaals wordt het adres van de 4 nachtwakers, weder zonder bepaald voorstel van B. en Ws., ter tafel gebracht. De Voorzitter zegt dat de winter van 1890-'91 zeer ge streng is goweest en het toen niet alles wa<? de nachtwacht waar te nemen. Z. i. komt hun dus wel eene vergoeding toe, doch daarom dan juist nog geene traktementsverliooging. Hy stolt dus voor, den nachtwakers van Oude- Wetering, Roelofarendsveen, Nieuwe-Wetering t en Rypwetering elk 10, en dien van Oud* Ade en Kaag elk 5, als gratificatie, toe te J kennen. Ook do heer Van der Poel vindt dit beter dan ecno vorhooging van salaris. De heer an Ryzen meent, dat men dan altijd weer kan zien. De heer Oosthoek blyft vol j houden dat het traktement zeer laag is; dit i moest iets hooger zyn, en dan moest' bet I hun verboden worden met Nieuwjaar rond te gaan. 'A De heer E. J. Los zegt, indien men ver- hoogde, zouden ze toch met Nieuwjaar wel komon; z. i. krygen ze genoeg; men kan er genoeg voor dit geld krygen. Do heer Oosthoek zegt dat ze natuurlyk nemen elk poslje, dat ze kunnen krygen, doch j j do dienst zou er dan soms ook wel onder kunnen lyden. Dit ligt aan den persoon, vinden verscheidene loden, en niet aan het traktement. Na nog eenige discussiën, brengt de Voorzitter zyn voorstel in omvraag en dit wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. 8. De Voorzitter stelt voor de af- on over schryvingen, vermeld op het convocatiebiljet, j uit to stellen tot eene volgende vergadering, j daar alle rekeningen nog niet zyn ingekomen, j Overeenkomstig dit voorstel handelt men. 9. De Voorzitter heeft een voorstel van B.ij en Ws. om aan de beide gem.-veldwachters, die niet alleen hun dienst zeer goed betrach I ten, doch ook vele buitengewone diensten inl t afgeloopen jaar hebben bewezen en volgensI ieders oordeel zeer yverig en waakzaam zyn.f elk eene gratificatie van ƒ50 toe te kennen De heer V an Ryzen schynt dit nogal vee' I te vindenze hebben volgens hem reeds vryr woning, en de som tot het bestrijden der kosten voor bovenkleeding is onlangs pas met fS verhoogd en nu weer eene gratificati van f 50, dit is wel wat te erg. Alle leder, stemmen eenparig toe, dat het beiden „flink, kerels zyn, doch f 50 gratificatie wil er bij i hen niet in; de heer Van Ryzen vindt b.v 25 al mooi! Do heer Elstgeest is van het zelfde gevoelen. De heer Van Ryzen maak: van zyne raeoning een voorsteldat van B. ei Ws. wordt verworpen, dat van den heer Var Ryzen eenparig goedgekeurd. 10. Nu stelt de Voorzitter, namens B. e Ws., voor, do 100, boschikbaar voorambU- naren ter secretarie, boven de gowone weddi toe te staan als gratificatie aan de betrohke ambtenaars volgens door Burg. en Wqths stellen regelen. De liter Van Ryzen vindt echter, dat, al ner. eenmaal evergant tot het geven'va Lgrstific.iti n, men dit elk «asr moet do-i

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2