Vrygesproken -word J. It te Rynsburg, die terechtstond wegens het roepen van „brand" in die gemeente en daardoor de rust te hebben verstoord. De bekl. beweerde „Bram" een kennis van hem te heb ben geroepen en niet „brand", hetgeen de rechtbank voor mogelijk aannam. Vervolgens stonden heden terecht: Th. v. S., sjouwer te Leiden, die zich gelden toe eigende, welko hü voor zijn meester moest gaan betalen. Het O. M. vorderde 6 maanden. De toegevoegde verdediger, mr. D. Van Hou ten, vroeg het opleggen van eene lichtere straf. Voor T. J. P., huisvrouw van H. v. d. L to Leidon, die aan eene kraam alhier een paar kousjes on eenige klosjes garen ont vreemdde, vorderde het O. M. 4 maanden gevangenisstraf. Do toegevoegdo verdediger, mr. J. H. Val- ckenier Kips, deed in zijn gevoelvol pleidooi een beroep op de welwillendheid van de rechtors voor deze arme 62-jarige vrouw, die, slechts door armoede godreven, zich had ver grepen aan voorwerpen van zoo luttele waarde. Voor A. A., huisvrouw van J. v L., die te Stompwijk eene „hoeveelheid" turf, ter waaide van 7 centen, van het land haalde en zich die toeeigende, vorderde het O. M. 3 dagen gevangenis straf. Voorts vorderde het O. M. voor H. J, sigarenmaker te Leiden, die alhier in den winkel van zijn vroegeren patroon eene ruit verbrijzelde, 14 dagen gevangenisstraf; voor H. B., arbeider te Naaldwijk, die aldaar eenig ondergoed ontvreemdde, 1 maandvoor J. D. K., N. E. en C. S., olie-slagersknechts to Delft, die aldaar wederrechtelyk eene woning binnen drongen en de daar vertoevende personen mishandelden en eenig aardewerk en huisraad vernielden, voor de beido eerste beklaagden 2 maanden, voor den derden 1 maand. Uitspraak heden over acht dagen. Hot weder, dat zie li zoo gunstig liet aanzien, heeft allo verwachtingen der schaatsenrijders teleurgesteld. Reeds den eersten Kerstdag sloeg het weer omstreeks don middag om. Het ijs werd pap en 's avonds regende het. Aan het ijsvermaak was inoens een einde, en de wandelaars vonden modde rige straten en een kouden mist, welke bijna allo herinnering aan het heerlijke weer der laatste dagen doed verloren gaan. Gisteravond is de vorst weder ingetreden, om ons heden andermaal vaarwel te zeggenvoor hoelang Het gerechtshof te 's-Hago heeft bevestigd do vonnissen dorHaagscherochtbank, veroordeelendeT. J. T., wegens diefstal van eene portemonnaie met gold te Oegstgeest; en een slagersjongen te Delft, wegens verduis tering van geld van zijn baas. Do gevangenisstraf, door de Haagsche recht bank opgologd aan eeno vrouw, die een jongen met eene hark slagen toebracht, werd door 't Hof veranderd in f 5 boete. Vrydag-middag ontstond een uitslaande brand in perceel 44 aan de Turf markt te 's-Gravenhage, waarin eon kruide nierswinkel wordt gehouden. Do brandweer bluschte het vuur met drie stralen van do waterleiding. Eone benedenkamer is geheel, eene bovenkamer gedeeltelijk uitgebrand. Op 1 Januari aanstaande herdenkt J De la Rie den dag, dat hy 25 jaren geleden als gemeente-veldwachter van Zoeterwoude werd aangesteld. Een verschrikkelijk ongeluk had eersten Kerstavond omstreeks halfnogen te Rotterdam plaats. Een meisje van 12, een van 15 en een jongen van 15 jaar wilden don overweg van het Staatsspoor aan hot einde der Roscstraat overstekon, juist op hot oogenbhk, dat twee treinen elkander daar moesten ontmoeten. De kindoren werden door de treinen gegrepen, met het ontzettend go- volg, dat alle drie verpletterd werden. De wachteres moet geene schuld aan het ongeluk hebben. De kinderen, die uit do kerk kwamen, waren met anderen onder den afsluitboom doorgekropen. Een werkman te Haarlom begaf zich op schaatsen naar Amsterdam, om te beproeven daar werk te krijgon. „'t Kost nu toch niets" had hjj tot zijne vrouw gezegd, „ik kan wel eens probeeren of er in Amster dam niet wat te verdienen is". Des avonds werd aan de vrouw do tyding gebracht, dat haar man op de Amsterdamscbe vaart door het ijs gezakt en verdronken was. Te Bchuttorf, by Almeloo, waagden zich drie jongens op het ijs, met het gevolg, dat alle drie er door sakten. Twee verongelukten en de derde werd gered. Een dor Amsterdamsche bladen weet mede te deelcn dat dezer dagen van gemeentewege op de Nieuwmarkt to Am sterdam metingen zijn geschied in verband mot eeno herschepping van dit plein in een plantsoen. Dit zou dan gebeuren in het aan staande voorjaar. En in dat plantsoen moet eene ruimte gereserveerd zijn voor een eer lang op te richten gedenkteekon voor wijlen Z. M. Willem III. Een jongen, die in de Singel gracht bij den Buiten-Ainstel te Amsterdam op het ijs wilde stappen, verdronk. Y r ij d a g-m o r g o n heeft te Hoek- van-Holland aan de gasfabriek eeno ontploffing plaats gehad, waarbij de machinist en de stoker verwond zijn. Er heerscht groote opgewonden heid onder de werkstakers te Martin-Pouillac. De onderprefect tracht de gemoederen tot bedaren te brengen. Te Laverie is men voor ongeregeldheden beducht en heeft de prefect hulp aan de regeering gevraagd. Tydens de mid dernachtmis in de Andreakerk, te Antwerpen, heeft men eer gisteren met behulp van vier patronen do kapel der Heilige Maagd en het hoofdaltaar doen springen. Verschillende personen zijn gekwetst. Op don spoorweg Nieuw-York- Buffalo heeft eeno botsing plaats gehad tus- schen twee treinen. Tien personen werden gedood; twintig werden gekwetst De stoom ketel van eene der locomotieven sprong. Een der treinen reed met eene snelheid van 43 mijl per uur. Te Fernambuco heeft eenepo ging tot opstand plaats gehad. De troepen verspreidden de muitelingen, die naar het platteland vluchtten. Velen zyn gedood. De katoen wovory van baron Lemaire te Rou'oaix is door brand vernield. Het aantal arbeiders aan deze inrichting was 200. Te Pahang (Malakka) hebben de .Maleiers oproer gemaakt en op een Engelsch ovorlieidspersoon geschoten. Gewapende po litic agenten zyn er heen gezonden. Het oproer wordt toegeschreven aan de vijandel\jke ge zindheid jegens den sultan en deEngelsclien. Een nieuwe moord heeft te Brussel plaats gehad. De rijke weduwe Van Loo werd met een dienstmeisje vermoord. Tevens zijn 100,000 fr. verdwenen uit eeno lade, welke opengebroken werd gevonden. De daders zijn nog niet ontdekt. De politie te Parijs gelooft den moordenaar van barones Dellard in handen te hebben. De vermoedelijke moordenaar word in de rue Valois aangehouden. Het is een jong luitenant, Anastay goheeten; hy kwam één of twee dagen vóór den moord van Lyon to Parijs aan. Hy is met de bonne, Delphim Hoüvre, geconfronteerd, en word door haai stellig herkend. Ook andere getuigen bevestigen dit. De verdachte was een gunsteling dei familie Dollard. Er bestaan verschillendo be zwarende aanwijzingen tegen hem, waarom hij naar de govangenis is overgebracht. Een later bericht meldt: Voor don chef der veiligheidspolitie heeft do luitenant Anastay volledige bekentenis van schuld afgelegd. Hij verklaart van Lyon gekomen te zyn met het Jool zich geld te verschaffen, zelfs door eeno misdaad. Uit Madrid wordt geseind dat vooral in do provincie Teruel de ellende groot is. De bewoners zyn er van de buitenwereld afgesloten en lyden honger. Men vreest eeno nieuwe overstrooming, wanneer de dooi plot seling invalt. Uit Bergen s e i n t m e n: Do expres- trein, welke gisteravond van Brussel naar Farys vertrok, is op een goederentrein gereden Tien personen zyn zwaar gewond. De mate- riëele schade is aanzienlyk. By eene voorstelling in don schouwburg te Gateshead schrikten eenige vrouwen van een vlam en riepen brand, waarop eene paniek ontstond, met het treurig go- volg dat negen kinderen worden doodgedrukt. De vlam werd dadelyk gebluscht. De werklieden van Northum berland hebben gistoren met 8720 togen 2689 stemmen zich verklaard tegen do in voering van den achturigen arbeidsdag voor joügeliedon onder 18 jaren. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! „De kinderen genieten tegen woord g toch heelwat meer dan toen wij klein waren," zeiden ik en mfine vrouw zoo tegen elkander, toen wff Donderdag avond 11., opgetogen over 't schoone feest, drïürgezien, do nieuwe Stads- zaal verlieten, en myne vrouw ook nog over 't genot sprak, kort te voren by gelegenheid van 't St.-Nicolaasfoest in diezelfde zaal door de Commissie dor Volksbyeonkomsten aan zoovele kinderen uit de geringere klasse be reid. „Och, ochl nou hebben die stumpertjes toch ook eens wat," hoorden zy toen sommige moeders uitroepen, op hare kinderen beneden in de zaal wyzende, ziende welk eene pret zy hadden. En ook 't Kerstfeest van Donderdag-avond, welk een heerlijk gezichtDie prachtige Kerst- boomon, die 900 lieve kindertjes in hunne boste kleertjes, in eene vroolyke en toch ge paste stemming, al die lieve, goede dames enz. enz., die met ds. Hagen aan 't hoofd, dit feest zoo netjes en ordelyk wisten te or- ganiseeren en ten einde te brengen, hetwelk alleen door groote liefde on toowyding moge- lyk is, hy, die zoo iets voor 't eerst ziet, moet, dunkt my, iets gevoelen van de kracht van dat groote woord „Vrede op aarde", en wat vooral by deze gelegenheid het hart zoo goed deed, en m. i. voor de toekomst van 't „Vrede op aarde" zooveel beloofde, was dat hier geen enkele wanklank, namelyk het afgeven en verdachtmaken van andersden kenden, werd vernomen, hetwelk men zoo vaak aantreft en hetwelk in 't lieve, arge- looze en onbevooroordeeld kinderhart zulk een schadelyken en allemadeeligsten invloed teweegbrengt, en den grondslag legt tot die treurige haat, twist, tweedracht en party schappen in onze menschelyke samenleving. Maar Goddank! dit Kerstfeest geeft weer stof tot juichen, en hy, die let op de teeke nen om zich hoen, hoeveel wanklanken, hoeveel ellende hy ook nog ziet, hoeveel er nog zal moeten gestreden worden, toch ziet hy door dien donkeren nevel heen het „Vrede op aarde" als een lichtstraal door breken. Ja, als eene bemoediging klinkt hot uit de vele schoone liederen, door die hon derden kindermonden gezongen, ons nog in de ooren: Van duizend kleine kaarsjes daalt licht en "warmte neer In duizeüd kinderoogen zien wij dien lichtglans wtër. Dra ia de boom geplunderd, snel dooft der kaare«-i. [gloed, liet liofdelicht blijft stralen in 't kinderlijk gemoed Voel blyft er voor ons, ouders dier kinderen nog te wenschen overvooral op maatschap pelyk gebied zien wy nog zoo betrckkelyk weinig vruchten van Jezus' schoone leer en menschonliefde, maar toch ben ik verzekerd do tolk der ouders te zyn, en dien ik hier ook wensch te wezen, om openlyk dank te betuigen aan allendie beide genoemde fees ten onzen kinderen hebben bereid, in 't ver trouwen, Mynheer de Redacteur, dat U zoo goed zult willen zyn een plaatsje in Uw blad te geven aan deze ontboezeming van Een der dankbare ouders li UïTENLAN I>. Frankrijk. De Engelsche spion Cooper is te Saint Etienne veroordeeld tot 15 maanden ge van genisstraf en 3000 fr. boetezyn medeplichtige Codwell tot 2 maanden gevangenisstraf en 1000 fr. boete. De rechterzyde van den Senaat hoeft besloten niet aan de beraadslagingen over de bogrooting deel te nemen, indien hiermede reeds vóór het einde van dit jaar begonnen wordt. Te Toulon zullen in de volgende week groote feesten gegeven worden ter eere van don gezagvoerder en de bemanning van een fregat dor Russische marine, dat van Cartha- gona komt. België. Do koning heeft op het kasteel van Laeken een lunch aangeboden aan de werklieden, die aan den herbouw van het kasteel hebben deelgenomen. Het aantal gasten bedroeg 500. Na afloop van het feestmaal liepen de koning on de koningin met een talrijk gevolg langs de ryon der werklieden. Er heerschte groote geestdrift. Herhaaldelijk werd de kreet: „leve de ko.iing!" aangeheven. De koning bood aan iederen werkman een geschenk aan. De muziek der guides luisterde het feest op. Het „Journal de Bruxelles" meldt dat de heer "Woeste, het hoofd der rechterzyde in de Kamer van Vertegenwoordigers, een brief heeft ontvangen van den kardinaal Ram- polla, waarin deze mededeeling doet van den wensch, door den Paus te kennen gegeven, om met den heer Woeste een onderhoud te hebben. De heer Woeste zal op 2 Januari naar Rome vertrekken en tc Brussel terug zyn vóórdat de Kamer weder bijeenkomt. In de afdeelingen der Kamer is het handelsverdrag met Duitschland behandeld. Do uitslag der beraadslagingen van 4 afdee lingen is bokond. Twee daarvan luiden vóór en twee tegen hot verdrag, terwijl van een vyfde het resultaat nog niet bekend is. In 't geheel zyn 17 stemmen vóór en 16 tegen het verdrag uitgebracht, torwyl 15 leden zich onthielden. Men verwacht dat de overblyvende afdeeling eene vyandigo moorderheid zal op leveren, zoodat alsdan 3 afdeelingen tegon en 2 vóór de aanneming zullen adviseeren. Italië. Naar uit Rome gemeld wordt, zouden on- eenigheden in het kabinet zyn ontstaan over de quaestie van het eiland Pelagesa (Dalma- tisch eiland in de Adriatische Zee, omtrent halverwege tusschen Kaap Gargano, Napels, en Dalmatië). Eenige ministers zouden in deze zaak eene krachtige houding willen aannemen. doch de minister-president Di Rudini en andere leden van het kabinet willen niet toegeven aan de vrees-aaDjaging van Imbriani, noch Oostenryk in het harnas jagen. Men spreekt van een aanbod der Duitsche rykskanselary tot oplossing der quaestie. De „Italio" meldt dat de Vereenigde Staten van Noord-Amorika en Italië het in beginsel eens zyp. geworden over de schade vergoeding aan de nagelaten betrekkingen der slachtoffers, die te Nieuw-Orleans gelyncht zyn. De zaak zal binnenkort voorgoed worden beslecht. De directeur van de „Observatore Catho. lico" te Milaan is veroordeeld tot vyf dagen gevangenisstraf en 1000 franken boete wegens een artikel, dat beleodigend was voor koning Humbert en waarin het einde der monarchie- in Italië werd voorspold. Rusland. De droogte van den herfst heeft het win terkoren kwaad gedaan in het zuiden; overal elders is de toestand goed. De czaar heeft baron Stakelberg van alle waardigheden vervallen verklaard, wegens de misbruiken, waaraan hy zich als gouverneur van Estland schuldig heeft gemaakt. Volgens berichten uit Moskou is eene nihilistische drukkery ontdekt. Een groot aantal studenten en vrouwen is gevangen genomen, o. a. ook dochters van hoofdofficieren. Telegrammen. MADRID, 27 December. In de provinciën Grenada, Valencia en Teruel heerscht een hevige sneeuwstorm. Do toestand in sommige dorpen is zeer verontrustend. Er heerscht groote ellende; vele bewonors vluchten. NIEUW-YORK, 27 December. Do waarde der in de afgeloopen week ingevoerde arti kelen bedroeg 8,198,116 dollars, waarvan 2,149,776 voor geweven stoffen. PARIJS, 27 December. Het departement van koloniën verbetert het bericht, door de „Éclair" over de expeditie van de Brazza ge geven. De Brazza zet zyne onderzoekingen voort. Hij heeft een geleide van 20 geweren. Hy mag gaan tot 200 geweren. Volgens de „Matin" wordt in politieke kringen te Rome politiek gewicht gehecht aan de onverwachte reis van den koning naar Monza. Barones Charrette, moeder van den gene raal is overleden. Volgens hier ontvangen borichten is men ernstig bezorgd voor den koning van Zweden,, die hevig door de influenza is aangetast. RIVE-DE-GIERE (dep. Loire), 27 December. Een gedeelte van de steenkolenmyn Fa verge- is ingestort. De mynwerkers zyn gered. LENS, 27 December. De scheidsrechters in zake de jongste werkstaking zyn gisteravond naar Parys vertrokken, ten einde met de corn- Vnissio uit den Senaat een voorstel te be spreken betreffende een pensioenfonds voor mynwerkers. ALGIERS, 27 December. Het schip „Bour gogne," komende uit Santiago, is in quaran taine geplaatst, wegens drie sterfgevallen aan de gele koorts. SOFIA, 27 December. De zittingen der Sobranje zyn heden gesloten door prins Fer dinand, die door eene talryko menigte warm werd toegejuicht. In een onderhoud gaf de vorst zyne tevredenheid te kennen, dat door de vruchtbare werkzaamheid der vorige zit ting de afgevaardigden zich het vertrouwen van het volk waardig hadden betoond. Met vreugde wees prins Ferdinand op de pogin gen, welke gedaan zyn om landbouw en ny ver heid te bevorderen. RIO-DE JANEIRO, 27 December. Een op stand, ten doel hebbende den gouverneur af te zetten, is to Deslerro in den staat Santa

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2