W. F. Leemans, thans hoofdingenieur der late klasse. De heer H. Reilingh, arts, benoemd en aangesteld tot officier van gez. 2do kl. by het personeei van den geneeskundigen dienst van het leger in Nederlandscb-Indië. De met verlof hier te lande aanwezige kolonel dor infanterie van het leger in Ned.- Indie H. C. A. Ruempol, op zyn verzoek, met ingang van. 1 Januari 1892, eervol uit den militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Gemengd Nieuws. Dezelfde commissie, welke verle den jaar met zoo goeden uitslag de hardrij derij om levensmiddelen op de Heerengracht alhier organiseerde, heeft zich weder gevormd met het doel om, zoo daartoe gelegenheid en aanleiding bestaat, ook dezen winter op zoodanige wyze als toen voor de armen werkzaam te zyn, een pryzenswaardig streven zeer zeker, dat ondersteuning en medewerking verdient. Van Zoen, uit de Morschstraat alhier, die, naar hy zeide, veertig jaren aan rheumatiek geleden heeft, word op de gister avond door den heer Boyden, dio de plaats van Sequali vervult, gegeven séance in „Von delhoven," binnen enkele minuten, met mede hulp van twee stadgenooten, van zyn lyden genezen. Ook hy kon daarna gaan dansen en had zyn stokje, dat in tweeën gebroken werd, niet meer noodig. Het publiek was talryker opgekomen dan den vorigen avond. De Zaterdag avond genezen W. Van dei Linden was van "Warmond en is een arme tuinman (geen boer van Rynsburg), zoodat do vyf gulden, door hem van Sequah ont vangen, zeer goed aan hem zyn besteed. Als de heer Davenport (Sequah) weer her steld is en zyne séances hier zal hebben voortgezet, zal hy waarschynlyk Den Haag en vervolgens Delft bezoeken. Ook Utrecht en de noordelyke en zuideiyke provinciën zullen door hem niet worden vergeten, zoo dat het langen tyd zal duren eer hy ons land gaat verlaten. Tot veler verwondering was liet heden, na de verschynselen, welke zich gisteravond voordeden, nog vriezende, zoodat men de gelegenheid om zich op de baan der „Loidsche IJsclub" met het ysvermaak te ontspannen, niet ongebruikt liet. Er werd weder druk gereden. Morgennamiddag te twee uren zal aldaar eene hardrydery door meisjes en jongens beneden den 14-jarigen leeftijd gehouden worden, waarvoor door het bestuur eenige pryzen zyn beschikbaar gesteld. Indien de leden van hunne belangstelling in dit feest door do aanbieding van nog moer pryzen willen toonen, zal dit natuurlyk zeer welkom zyn. Een der leden heeft het bestuur eene klok aangeboden, ter plaatsing in de rostauratietent. Gisteren had in de infanterie- kazerne by de Morschpoort alhier weder oene minder aangename militaire plechtigheid plaats. De milicien-plaatsvervanger C. J. B., van de 3de comp. 4de bataljon 4de regt. inf., word wegens aanhoudende dronkenschap onwaardig geacht langer in de gelederen te dienen en dus met een briefje van ontslag daaruit ver wijderd. Buiten het hek dor kazerne gebracht zynde, werd hy door de politie in ontvangst genomen en verder over de Loidsche grenzen geëxpedieerd. Men schryft ons uit Zoetorwoude De mazelen heerschen hier in eenige gezinnen zoowel in de nabyheid der stad als in het dorp; ook hebben zich twee gevallen van febris typholdea voorgedaan. Sterfgevallen aan genoemde besraettelyke ziekten hebben gelukkig nog niet plaats gehad. F. H.een arbeider, te Zoeter- woude in het Westeinde wonende, wilde gisteren naar zyn werk gaan en liep daartoe over het ys in Meerburg. Ofschoon dit reeds den vorigen dag door schaatsenryders bereden was, scheen het toch niet 6terk, want hij zakte er door. Gelukkig kon hy het hoofd boven houden en werd, na ongeveer 15 mi nuten in het water verkeerd te hebben, gered. C. F., metselaar aldaar, wilde op schaatsen naar Leiden gaan en viel ook door het ys, doch kwam gelukkig eveneens met oen nat pak vry. Het in de vorige week door de Scbeveningsche vereeniging „Eendracht" ge nomen besluit, dat, wanneer een matroos, al ware dit over drie maanden, al« schipper op eene andero schuit overgaat, zyn tegen woordige reeder of schipper hem dadelyk kan ontslaan, is als strydig met de Nederlandsche wet buiten effect gesteld moeten worden. De typhus neemt te Scheveningen niet toe; twee ïyders zyn reeds hersteld en er komen geene noemenswaardige gevallen by. Voorzichtigheidshalve laat het gemeentebestuur toch eene barak maken in de duinen achter de halte van do stoomtram dor Holl. IJzeren- Spoorwog-Maatschappy, welke vóór de Kerst dagen gereed moet zyn. In Den Haag ls een uiterst net gekleed vreemdeling aangehouden, die by een handelaar in vreemde postzegels aldaar een album met postzegels ter waarde van f 1000 had aangeboden. Dat album was te Londen ontvreemd. De influenza heerscht tegenwoor dig zeer sterk op Terschelling, zoodat dezen herfst byna geen enkel gezin er van verschoond bleef. Nog in de laatste dagen is het aantal lydors sterk toogenomen. Langs do kusten der Zuiderzee be gint ^ich reeds dryfljs te vertoonen. Op de Drentsche hoofdvaart is, wegéns het ys, de scheepvaart gestaakt. Op de wyken vertoonon zich reeds schaatsenryders. Ook de ysclub „Kralingen en Omstreken" beeft hare banen voor de leden geopend. Voor zoover dit van den ringdyk was waar te nomen, is de groote Kralingsche Plas geheel dichtgevroren en vertoont geen rimpel. De ysbaan aan den Overveenschen weg to Haarlem is eveneens geopend en werd druk bezocht. Het fraaie ys werd algemeen geroemd. Te Zwolle zou heden de eerste hardryderij op schaatsen worden gehouden. Het ys is cr prachtig. De heer K. Pander Jz. zal dit seizoen aan geene ys-wedstryden op de lange of de korto baan deelnemen. Uit Brussel wordt gemeld dat in de gemeente Lessen een Belg, Brixy ge naamd on slager van beroep, den commissaris van politie aldaar heeft gedood, toen deze hem kwam ondervragen over bedreigingen, welke hy tegen een notaris der gemeente geuit had. De moordenaar nam de vlucht, gewapend met een geweer, waarmede hy op de hem vervolgende gendarmes schoot. Laatst genoemden maakton daarop gebruik van hunne vuurwapenen, met het gevolg, dat Brixy met vorbryzeld hoofd nederviel. De koning en do koningin van Denemarken hebben de influenza; de koningin moet vry ernstig ziek zyn. Te Largentière (Frankrijk) is oen verlamd oud man van 79 jaar, dien zuno kinderen een oogenblik by den haard alleen gelaten hadden, uit zyn scoel gegleden, in aanraking met het vuur gekomen en ellendig verbrand. Do mist was gisteren te Londen dichter dan Maandag. De lantaarns brandden den ganschon dag. Het verkeer ondervindt groote moeilykheden. De koude blyft hevig. Te Napels heerscht strenge vorst; een man is er op do straat doodgevroren. Uit Brecia wordt dd. 22 Dec. ge seind: Een spoortrein, welke naar Isco was bestemd, is in den afgeloopen nacht te Monte- Rotondo ontspoord en voor een deel in het daarnaast liggend veld terechtgekomen. De locomotief is zwaar beschadigd. De rechter hand van den stoker is vorbryzeld en door den schok hebben ook anderen ernstige won den bekomen. De waggons waren beladen mot vaten wyn, welke opensprongende boe ren uit den omtrek, het onheil vernemende, spoedden zich naar de plek, om zich aan den wyn dronken te drinken. De passagiersrytui- gen werden niet beschadigd. De gemeenschap is afgebroken. BUITENLAND. Frankrfik. De Kamer van Afgevaardigden zal voor den vacanten zetel van onder-voorzitter den heer Godefroid Cavaignac benoemen. De lieer Millevoie zal, in overleg met den minister van buitenlandschezaken, aanstaanden Zaterdag het conflict tusschen Frankryk en Bulgarjje, naar aanleiding van de uitzetting van den heer Chadourno. in .de Kamer ter sprake brengen. In de zaak van den majoor Breton, be schuldigd van moord op den heer Jenisset, te Courbevoie, heeft de advocaat Léon, uit naam der zustor van Jenisset, den kry'gsraad ver zocht haar too te laten als aanklaagster, ten einde voor den burgerlijken rechter eene actie tot schadevergoeding tegen Breton te kunnen instellen. De commissaris der regeering verzotte zich hiertegen en de krygsraad ver wierp de conclusion van den advocaat. Een dertigtal getuigen werd gisteren gehoord. Breton droeg zelf zyne verdediging voor en zeide dat hy op verschrikkelyke wyze door Jenisset was achtervolgd. Mevrouw Reybot, mede In de zaak betrokken, was, naar Breton verklaarde, hem 6lechts de gastvryheid komen vragen. Een persoon, die te Parys een valschen schuldbrief ter inwisseling aanbood, is in hechtenis genomen. Men gelooft dat hy den moord op den Boulevard du Temple heeft gepleegd. Althans, er zyn zeer bezwarende verklaringen tegen hem ingebracht. Do aange houdene is genaamd Gapriac en kwam van Lyon. Do Kamer van Afgevaardigden heeft, met algemeene stemmen door opheffing van handen, hot voorstel aangenomen tot goed keuring van de op de conferentie van Brussel gesloten overeenkomst. Mgr. Freppel, lid der Kamer van Afge vaardigden, is gistermorgen te Angers over leden. De bekende Parijsche kunstbeoordeelaar van de „Figaro," Albert "Wolff, is gisteravond aan eene longontsteking overleden. Wolff is in 1835 te Keulen geboren. Hy behoorde tot do weinige vreemdelingen, die het Fransch zoo volkomen in hunne macht hebben gekregen, dat ze tot de typischo Parysche schryvers worden gerekend. Wolff zal morgen worden begraven. Hij heeft verzocht in allen eenvoud op het kerk hof Père Lachaise te worden ter aarde be steld, ten einde voor goed genaturaliseerd to worden in de Fransche aarde. De bekende Fransche staatsman en pu blicist Jules Simon is gevaarlyk ziok. Men vreest voor het behoud van zyn leven. Jules Simon is zeven en zeventig jaar. Italië. In de gisteren door den Senaat gehouden zitting heeft de minister van financiën het zoogenaamde „Catenaccio"-ontwerp aangebo den en verzocht het van dringenden aard to verklaren. De Senaat heeft daarop de behan deling op heden bepaald. Het „Catenaccio"-ontwerp is de wet, waarby de verhooging van verschillende douanerech ten, onlangs by een eenvoudig koninklijk besluit vastgesteld, wordt bekrachtigd. Het ministerie was daartoe op eigen gezag over gegaan en do aanneming in de zitting der Kamer Yan Afgevaardigden van 21 dezer is dus eene „indemniteit" voor de Regeering Uit deze verhooging wordt eeno meerdere op brengst van 17 raillioen lires geraamd. De Kamer van Afgevaardigden is, na goedkeuring van het voorstel tot verlenging der postovereenkomsten en scheep vaart ver dragen, tot 14 Januari a. s. uiteengegaan. Dien dag zal een aanvang worden gemaakt met de behandeling der handelsverdragen. In don gezondheidstoestand van den kardinaal Mermillod is eenigo verbetering ge komen. Do strenge koude der laatste dagen had ongunstig gewerkt, en daardoor was by de goneesheeren groote ongerustheid gewekt. De Paus laat eiken dag vernemen naar den toestand, welke op 't oogenblik bevredigend is. De bydragen voor de kerk, welke in het volgende jaar den Paus zal worden aange boden, hobben reeds een cijfer van 110,000 franken bereikt. Een groot gedeelte daarvan ls uit Frankryk gekomen. Ueltfië. In de gisternamiddag te Brussel gehoudon zitting van het Congres van sociaal-democra tische studenten is een groot aantal onder werpen, welke aan de orde waren, afgedaan. Onder anderen zyn aangenomen: lo. Het voorstel tot afschaffing van allo wetten tegen de internationale samenwerking der werklieden; 2o. eenheid in de wetgeving ten opzichte van de rechtspersoonlykhoid dor beroepsvereenigingen3o verplichte rustdag eenmaal per week; 4o. afdoende regeling van den arbeid in de gevangenissen5o. verbod van arbeid onder den grond en anderen voor de gezondheid nadeeligen arbeid aan vrouwen; 6o. verbod van arbeid voor kinderen onder 14-jarigen leeftijd; 7o. benoeming van Staats- inspecteurs om te waken voor do toepassing der wetten op den arbeid; 8o. invoering van een permanent onderzoek naar de voorwaarden, waaronder de arbeid verricht wordt. Daarna word beraadslaagd over het vraag stuk der vrouwolyke opvoeding ea werd een aantal besluiten genomen, waarvan het doel is. den zedelijken en stoffelyken toestand der vrouw te verbeteren. Zoo werd besloten de volgende wenschen te kennen te gevenlo. een minimum-salaris vast te stellen voor arbeiders en arbeidsters, en byzonöere bescherming te verleenon aan de laatsten in zekere omstandigheden; 2ö. gemengde scholen voor mannelyke en vrou- weiyke leerlingen op te richten en speciaal hooger onderwys in to voeren v«or laatstge noemden, evenals thans voor de mannelyke leerlingen bestaat; 3o. de vrye beroepen töe- gankeiyk te stellen voor vrouwen. Het congres was van meening dat de oplossing van hek vraagstuk betreffende de vrouwen ten nauw ste is verbonden aan de sociale quaestie. De studenten zullen het initiatief nemen tot het houden van een vryen dag voor de hoogescholen, op 1 Mei. Do voorzitter, de heer Lafontaine, sloot het congres met eene rede, waarin hy den gevol machtigden zyn dank betuigde voor hunne medewerking. Daarna kwamen de gevolmachtigden in ge heime zitting byeen, tot het stichten eener internationale vereeniging van de socialistische studenten. Groot-Britimnië. De eerste jaarlyksche vergadering van aandeelhouders der „British South African Company," gistermiddag in „Cannon Street Hotel" te Londen gehouden, onder voor zitterschap van don hertog van Abercorn, was talryk bezocht. De voorzitter verzocht het verslag goed te keuren en herinnerde der vergadering, dat het doel der Maatschappy niet uitsluitend aan den handel was gewyd. De Maatschappy hoopt te gelyker tyd de onderdrukking van den slavenhandel te helpen bevorderen en uitgebreide landschappen in Zuid-Afrika voor het verkeer te openen. De hertog van Fife, vice-president der Maat schappy, keurt de aanneming van het verslag goed en schaart zich aan de zyde van den directeur, omdat hy gelooft dat de Maatschappij een groot doel op het oog heeft, met name, om aan Groot-Britannië het bezit der laatste nog niet bezette koloniën in dat werelddeel to verzekeren. Hy heeft goede verwachting van de uitbreiding van den Britschen invloed in Afrika. Het verslag werd daarop met al gemeene stemmen goedgekeurd. In diplomatieke kringen te Londen wordt Lord Vivian, de Engelsche gezant te Brussel, als opvolger genoemd van Dufferin te Rome. Men verzekert dat de regeering eene nieuwe telephoonlyn zal doen aanleggen tus schen Parijs en Londen. Telegrammen. ROME, 22 December. De onderhandelingen tot het sluiten van oen handelsverdrag tus schen Italië en Zwitserland zullen op 4 Jan. a. s. te Zurich geopend worden. ATHENE, 22 December. De heer Deligeorgis, minister van buitenlandsche zaken, heeft in de Kamer van Afgevaardigden aangekondigd, dat onderhandelingen zyn aangevangen tot het sluiten van een handelsverdrag tusschen Frankryk en Griekenland. BRUSSEL, 23 December. In eene verga dering van de vereeniging van handelaars in spiritualiën werd eenstemmig geprotesteerd tegen het denkbeeld van het heffen van een invoerrecht op Fransch en wyn. ROME, 23 December. Tusschen Sulmona en Isernia zyn tweehonderd werklieden door een sneeuwstorm ovorvallen. Reeds zyn 15 lyken gevonden, terwyi nog twintig personen vermist worden. WASHINGTON, 23 December. Do betrek kinken met Chili worden meer en meer ge spannen. De Engelsshe gezant te Washington scbynt reeds herhaaldeiyk met Blaine van gedachten te hebben gewisseld over de houding van Engeland in geval van beroeringen. BUENOS-AYRES, 23 December. Volgens hier ontvangen berichten zijn op verschillende punten van Rio Grande do Sul onlusten uit gebroken. De boweging schynt zich uit te breiden. De regeering van Uruguay heeft troepen naar de grenzen gezonden. LARIDO (Texas), 23 December. Tusschen de Mexicaansche troepen en de opstandelin gen heeft te Tostlllas een gevecht plaats gehad, waarby de opstandelingen op de vlucht zyn gedreven, drie dooden en oen groot aan tal gekwetsten achterlatende. De regeering der Vereonigde Staten heeft soldaten naar de grenzen gezonden om den vluchtelingen te verhinderen Texas binnen te trekken. MONTEVIDEO, 23 December. Braziliaan-

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2