als haro tante haar verwijt dat hare moeder een slecht leven leidde. Liefde is volgens hare voorstellingte zamcn vluchten, in verre landen reizen, op kameelen en \jsberen zittenen toch verklaart zy mot den mecsten ernst: „Ik heb geleden en lief gehad." Ook do schets van George Wielrave is niet duidelijk. In de laatste acte laat hij zich de woorden ontvallen: „Ik houd toch werkelijk van haar", maar op hetzelfde oogenblik courtiseert hy een aardig boerinnetje en met een lachend, vroolifk gelaat noemt hy vervolgens afscheid van het onschuldig meisje, voor >vio hy dan werkelijk eenige liefde KdOtei'do. Suitondien was het geheel te lang; höt bestond uitsluitend uit dialogen, welke, hoe wel in levendigen, vlottenden stijl geschreven, toch te weinig afwisseling aanbodon. Het werd echter uitstekend sespcold. Hej. AÜda Klein vertolkte de buitongewoon nloeilyke rol van Leida vol zielenadel, ver heven en grootsch, en toch eenvoudig en sober. Elk woord gaf de uitdrukking van haar gemoed weer; met elk gebaar wist zy aan de aandoeningen van haar hart uiting to geven. Allerliefst was haar dialoog mot de oude Geert jn de eerste acte; krachtig, harts tochtelijk, als zQ hare tante do woorden: „Go liegt, ga weg!" naar het hoofd slingort Mej. Klein heeft in deze rol een nieuwen lauwer behaald. De vinnige, fijne beschuit, de tante Saar, werd door mevrouw Burlago Vcnvoert mees terlijk getypeerd; de rol dor oude dienstbode Geert door mevrouw Hosier Faasscn onovor- t roffel Ijk geschetst. Ook aan Rosier Faassen als den goedaardigon grootvader zij onze warme hulde gebracht. Het minst beviel ons do boer Tartaud als do acteur Georgo "Wielravo; dat conventioneel ploertige van den tooneelspeler deed hij te veel uitkomon; het ligt hoogstwaarschijnlijk aan het stuk zelf, maar toch hinderde het ons. Na do pauze werd in stedo van „Eeno huwelyks-advertentie", ten gevolgo van de ziekte van den heer Do Vries, het alom bo- kondo blyspol van Benedix„Goddank, do tafol is godektl" opgevoerd. Pfet \yord y]ug en con amore gespeeld 32 Dec, 1891. L. H. «e 3-Octobcr-Vereen Iglnjf. De algemeene vergadering van leden der bovengenoemde Vereeniging, welko in de maand December moet plaats hebben, werd gisteravond gehouden in de klolne zaal van do Stads-Gehoorzaal. De Voorzitter, do hoer N. Brouwer, begon- nadat hy de vergadering geopend, cn de secro- taris, de hoer Felix Driessen, do notulen der jongste algemeene vergadering voorgelezen had, welke goedgekeurd werdon zonder oenigc op- of aanmerking met het noemen der motieven, wolke het bestuur geleid hadden tot hot doen van het bekondo verzoek aan den Gemeenteraad om 250 tot dekking van hot tekort van nagonoeg gelyk bedrag der Vereeniging over het afgoloopon jaar. Ton eerste was dit tekort veroorzaakt door eono grootero uitdeeling on do hoogero pryzen der uit to dooien producten, inzonderheid van de haring; ton tweede moondo het bestuur dat, waar het eerste jaar do Vcroeniging geen gebruik had gemaakt van do ter harer be schikking gestelde/'400, wolke ze der gemeente toon had teruggegeven, zo nu in zekeren zin aanspraak mocht maken op eeno ondersteu ning, te meer, daar toon in den Raad ge zinspeeld werd op zulk eon stoun. Do uitslag van het vorzook was reeds bekonddo Raad •wildo het tekort niet godokt zien uit do go moentekas. De Voorzitter had evenwel met hot oog op dat tekort ook nog iots aangenaams mode te deelon, n.l. dat door oen lid van den Ge- moontoraad, den heor Du Rieu, dio or togen was dat do gemeente hot tekort zon dekken. 25 daaivoor geschonken was, gevolgd door 5 van don heor Verhey Van Wijk, f 2.50 van oen onbekende, oen bankbiljet van ƒ100, een van /'GO en nog ƒ2.50, waardoor het tekort, aanvankelijk 229.51, reeds werd teruggebracht op 3-4.51. Aangenaam is dit zeer zeker voor do loden, zeer aangenaam voor hot bestuur, dat echter toch niet voor nemens was goweost by do loden om eene extra-bydrago aan te kloppen. Door daverend applaus werd die aangename mededoeling natuuriyk gevolgd. De commissie van controle, boMaundp pit de heeren Dykstra, Hointz en Damslc, Inpj do rekening van don penningmeester in ordo bevonden, van welke bevinding getuigenis werd afgelegd door den heer Dykstra, die den penningmeester tevens dank zeide voor zijn gehouden beheer. De penningmeester las daarna de volgende posten en cyfers voor: Ontvangsten: Saldo in kas van 1890 2.12 In de Spaarbank21.15 1961 Leden ad 1.00 1961.00 322 Donateurs ad 2.50 805.00 Inschrijving E. IJdo35.00 Pacht Van Ingen Schenau 20.00 Dameskaarton293.25 Entrée „Zomerzorg"613.00 Toelage Gemeente400 00 By'diagen25.00 4175.52 Uitgaven: Uitdeeling1625.90 Optocht732.29 Diverse Uitgaven193.865 Drukwerken155.58 Advertentién98.875 Gasfabriek322.51 Vuurwerk300.05 Muziek530.15 Loonen politie en militairen - 445.81 4405.03 Middelerwijl hield de daarvoor benoemde commissio, do heeren Van Lidth do Joude, Biersteker en Tieleman (als lid van het be stuur) zich onledig met het opnemen dor stommen, uitgebracht tor vorkiezing van twee bostuursledon in de plaats van den Voorzitter en den heer S. B. Vos, beiden dadelijk her kiesbaar. Hot bestuur had do volgende voor- diachton opgemaakt: lo. voor do vacature Brouwer, de hoeren N. Brouwer en H. C. Van der Heyde; 2o. voor de vacature-Vos, de heeren S. B. Vos en mr. J. H. Goudsnnt. Do uitslag der stemming, medegedeeld door den heer Van Lidth de Jeudo, was, dat waren uitgebracht 55 stemmen (3 blanco) en dat gekozen, of liever herkozen, waren de heeren Brouwer en Vos, respectievelijk mot 47 cn 32 stommen, terwyl op de heeren Van der Iieyde en Goudsmit waren uitgebracht 4 en 17 stemmen. De heor Tieleman zag in don uitslag der stemming do sympathie voor den heer Brouwer, welke deze dan ook ten volle vordient, on wenschto hem geluk mot zyno herbenoeming, liopendo dat hy nog lang voorzitter der Vcr oeniging moge zyn. (Applaus). De heer Vos was niet tegenwoordig. Het reglement behoefde naar hot oordcel van het bestuur niet gewyzigd of herzien te worden; ook van de zijde der leden was hieromtrent niets vernomen. De Voorzitter, wyzondo op de beste feest viering van dit iaar, gaf te kennen dat het bestuur, al kryg£ het door de ondervinding wel eon beetje -slag van het maken en uit voeren van Mestplannen, toch ook wel eens uitgepraat 'kan raken en, gedachtig aan het „or is niets nieuws onder de zon," wol weder zyno toevlucht zal mouten nemen tot reeds voorgezette hoofdschotels. Hy herinnorde er daarom aan, ten einde zooveel mogolyk iets nieuws voor den dag to doen komen, dat ook de leden plannen kunnen indienenhy spoorde daartoo aan. De heer Kooy, hoewel een voorstander van do uitdeeling, waarschuwde voor te groote uitbreiding daarvan, ried zelfs inkrimping aan en tevens goede contrêlo daarop, aangezien ook mannen, die 20 's weeks verdienen, van hot bior en do tabak profiteeren, volgons hom iets ongeoorloofds. Do Voorzitter bracht nogmaals do mooilyk- hedon, aan do uitdeeling verbonden, onder het oog. Verschillende maatregelen zyn reeds gonomen om misbruikon tegen te gaan Zoo moest men dit jaar porsoonlyk komen om zich te doen inschryven; met boden hield hot bestuur zich niet meer op. Voorts zullen ook kinderen niet meor toegelaten worden by de inschryving, oen maatregel, welke ook al zfino schaduwzydo heeft, naar do heer Brouwer aantoonde. Men zie tevens nietovor het hoofd welke moeiten zich do haring- en tabak sollicitanten te getroosten hebben eer zo hunne gaven erlangen. Getroost oen enkele gegoede zich dat lange wachten en bykomende moeit» i welnu, dat moet dio weten I Maar veol g'goeden zullen dat zeker niet doen. O k beschouwen eer.igon do gaven als feest gave: s niet als eeno armengift, eeneaalmoes; van opvatting uitgaande, zijn zo niet uit sluitend voor behooftigen. Eono commissio controle kan in dit geval (iets anders is bet nu 'ie winteruitdOöling) het bestuur niet worden. Wel zal het zooveel mogeJyk trachten misbruiken te keeron, maar voor zichtigheid moet voorzitten. De heer Kooy bedankte voor do inlichtingen, zeggende misschien gel f dan ook nog wel eens gebruik te zullen maken vim de „feest gave" als zoodanig. De hoer Tieleman besprak daarop de houding van den Raad in zake het niet-toestaan van het verzoek der Vereeniging. Opdat de leden der Vereeniging goed zouden te weten komen wat hieromtrent woordelijk in den Raad is gesproken, gaf hij het voornemen te kennen elk lid een exemplaar der officiëele Hande lingen Yan die Raadszitting te verstrekken, daarvoor zou hy dan zorgen. (Applaus).l Dc hoer Kooy vroeg of hy namens N. N. ƒ2 mocht geven voor het tekort. Dat mocht hy zeer gaarne doen, zei do Voorzitter. Het tekort werd daardoor moteen ƒ2 minder, dus 32.51. De heer Kooy verklaarde nu dat zonder het bestuur „geen steek zou terechtgekomen zijn van den reclame-optocht." Hy bracht daarvoor het bestuur dank en hield zich verder aanbevolen voor zijn steun. (Applaus). De heer Van Lidth de Jeude zag in do woorden en do te verrichten daad van den heor Tieleman ontevredenheid over 'sRaads houding. Hy verdedigde die houding, ontkende dat de gemeente geroepen is het tekort van oene Vereeniging als de 3 October-Verooniging. met zooveel leden, to dekken; vond het zeer verkeerd dat gevraagd werd om dat te doen on sprak met nadruk de hoop uit, dat zoo iets nimmer meer zou gebeuren. (Applaus.) Den Voorzitter speet hot reeds dat's Raads handelwijze in deze vergadering ter sprake was gekomenhij wildo dat daarover verder het stilzwegen zou worden bewaard. Hij had in het begin hot verzoek moeten bespreken. In den loop der vergadering was door den Voorzitter nog medegedeeld dat bij het to drukken verslag der feestviering, voorgelezen door den secretaris en met applaus goedge keurd, zou worden gevoegd het rapport dor jury omtrent do bekroningen van deelnemers aan den reclame optocht. Nog zy vermeld dat aan den wand der vergaderzaal de photographio&n van do ver schillende groepen uit dien optocht beves tigd waren, alsmede dc plaat van het week blad „Do Amsterdammer", eveneens allerlei voorstellingen er van bevattende. P. S. Heden vernemen wy dat het tekort van 32.51 reeds is teruggebracht op 16.26, daar N. N. 16.25 daarvoor heeft bijgedragen. Gemengd Nieuws. Wogens de door dor. hoer C. Da - venpórt (Sequahj' ondergane operatie, had gisteravond in zyno plaats in het café „Von delhoven" op zyn chef of vertegenwoordiger, de heer Boyden, nadat vooraf door den heer Doefï gunstige mededeelingen waren gedaan omtrent de toestand van den heor Davenport en namens dien hoog werden geroemd de uitnemend goede zorgen, door den adsistont van prof. Van Iterson, dr. Van Stockum, voortdurend aan hem besteed wordende. De rheurnalhïekiyder, dio dezen avond zou behandeld worden, was Willem Eigeman, van Voorschoten, vroeger tuinbaas van het „Pen sion" aldaar. Door den heer Boyden werd hy met tweo personen uit het wel talryk, doch niet zéé aanzieniyk als anders opgekomen publiek gewreven, met het gevolg dat, nadat hy in geen vier jaren had kunnon werken, ook hy tbans zelfs kon dansen, op do maat dor muziek, zelfs op uitgelaten wijze. Ter overtuiging dat hy een rhoumatieklyder was, was do veldwachter met hem medegekomen. Er werden gisteravond woer gratis fleschjes Sequah-olie uitgereikt aan hen, die een briefje van oen gcesteiyke hadden, terwyl nu ook met don verkoop werd begonnen. De aftrek was vry groot. Ook word door den heer Boyden medego- doold dat zy, die zich 's avonds wenschto te laten behandelon, zich eerst 's morgens tus- schen 11 en 12 uren m „Vondolhoven", waar alsdan zitting wordt gehouden, moeten aan melden. II odon middag omstreeks óén uur had aan den overweg, naby hot station alhier, op den Rijnsburgschen weg, een ver schrikkelijk ongeluk plaats. Nadat een aldaar rangecrendo trein van het Hollandsche Spoor was gepasseerd, haalde do overwegwachtcr den afsluitboom op, om de daarvoor wachtende en voor Katwijk be stemde stoomtram, waarvan de rails die van de Hollandscho baan kruisen, door to laten- Nauwelijks had d<? stoomtram zich in bo weging gezet en bevond de machine daarom zich tusschen hot eerste paar vast, of van het Hollandscho station kwam op dezelfde l\jn eeno locomotief aangereden, wslke de OVéi'Wegwachter niet had opgemerkt/ De botsing was geweldig. De machine vafi de stoomtram werd een dertig meter de Hollandsche lyn opgerukt en danig gehavend. Maar het treurigste was dat zich daarop do machinist bevond, die tusschen den ketel van zyn eigen machine en de locomotief was bekneld geraakt op oene verschrikkelijke wijze. Dit bleek toen de locomotief tot stilstand was gebracht en men den stoomtram-machi nist wildo redden. Men vond hem in deernis- waardigen toestand. Iiy was reods geheel bewusteloos en zyn linkerbeen was bijna ge heel afgesneden. Het hing nog nauwelijks bij het lichaam. Het bloedverlies was ontzag lijk. Bovendien had hy nog enkele verwondingen aan hand en arm. Dr. De Vos, van het academisch ziekenhuis, was weldra ter plaatse aanwezig en kon met den hoer Caron de verwonding nog met de gutta-percha-slang uit de verbandkist van he: station afbinden, ten einde het verder bloed verlies tegen te gaan. De ongelukkige werd vervolgens per bran card, ook van het station, naar het zieken huis overgebracht, waar hij echter niet lang meer heeft geleefd. Hy blies or spoedig den laatsten adem uit, na nog even enkele woor den te hebben kunnen stamelen. Zyn been bevond zich nog maar met een klein velletje aan het lichaam. De overledene hoette Hildebrand, was woon achtig te Katwijk en laat eono diep bedroefde weduwe met vier kinderen achter. Geruimen tyd had men noodig voordat men de stoomtrammachino weer ter zydo van de baan had, waardoor de gestremde lyn weer berijdbaar kwam. Heeft de machine veel geleden, daarentegen is het met de personenwagons nog gelukkig afgeloopon. Yan den passagierswagen achter de- machine is het voorbalkon grootendeels ver nield, doch do wagen zelf werd slechts ter zijde uit de rails gerukt, zonder dat de pas sagiers letsel bekwamen. Zy vluchtten achter uit den wagen en kwamen met don schok en den schrik vry. De achterste wagens bleven in de rails en konden dus gemakkolyk weer naar de remise teruggebracht worden. Met don zwaren, uit de rails geraakten wagen ging dit natuurlijk niet zoo Ylot. Daar was heel veel tyd voor noodig. Do rails, waarmede de stoomtramlyn de Hollandscho lijn kruist, waren van den schok der botsing eveneens uit hun verband gerukt of stuk gebroken. Ook hier waren evenzoo vele handen aan het werk om dit in orde te maken. Tot zoolang kan de Katwyksche stoomtram niet op de gewone plaats aan den Stationsweg koinon en moeten de reizigers voorby den overweg instappen. Het ongeluk was spoedig in de stad bekend en onophoudelyk stroomde het van nieuws gierigen naar de plaats des onheils. Op do baan der „Leidscho IJsclub", welko nu, behalve voor do dames, ook voor do heeren leden is opengesteld, heerschte heden weer heel wat drukte. In den namid dag was er bovendien matinée-musicale. De hoedanigheid van het ys werd zeer geroemd. Volgons te Katwyk aan Zoo ont vangen bericht is te Rinkjöbing, aan de Deensche kust, op 56° N.B., aangedreven de in den storm van 11 November vergane bom schuit KW G7 „Op Hoop van Zegen", schipper B. Van Duyn, van den reeder M. Haasnoot. In eene der kooien bevond zich het geklo-cde lyk van een dor opvarend' n Men vermoedt dat do schuit aangovaren is, daar de achtersteven ingedrukt was. Naar ingewonnen inlichtingen, schatte men do waarde op 100 kronen. Do „IJsclub" te Amsterdam opent beden (Dinsdag) hare banen voor do leden. Gisteren werden reeds enkele personen op do banen toegelaten. Het stoomschip „Gelderland", van Rotterdam naar Java (zie ons vorig nom- meij, is met assistentio van de sleepbooten „Zuid-Holland" en „Pernis" vlot gekomen en heeft do reis voortgezet. 13 U X LA Italic*. De minister van financiën heeft voorgesteld, oen recht van 94 lires te h-tb op suiker lste klasse. Dit voorstel is gi door de Kamer van Afgevaardigden nar;.- -men met 228 tegen 68 stemmen.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2