«UI T 1Z NLAND. Frauki-|jlt. Volgens te Bordeaux uit Senegal ontvangen belichten had de luitenant-kolonel Humbert, bevelhebber in Fransch Soedan, op 21 Nov. jl. Kayes verlaten en denzolfden dag Bafoulabe (het concentratiepunt) bereikt. Een deel dei- troepen was op 23 Nov. van daar naar Kankan vertrokken, waar men op 1 .Januari hoopte aan te komen. Do gezondheid der manschap pen was uitmuntend. - Ta Hyüres is da villa G Jstebollfl-lieuvel ~r - 't do koningin van fceko2&ii als Au plaola, v»»» lingeland oenlge wïttOH zal dOdl'ïd'CPWt.' is een der schoonste punten aan doltuslder iiiddollandsche Zee. De koningin zal do bone- denverdiopingen van twee hotels bowonen, welke door eene brug en rustieke trappea zijn verbonden. Uit hare slaapkamer heeft'Zij oen prachtig gezicht op do wouden In het wQsten. De maire en de gemeenteraad van Hyères laten do wegen in orde brengen. Do minister Ribot heeft zich bereid ver klaard, de interpellatie betrelïendo het jongste Fransch Bulgaarscho incident, dio door den hoor Millevoye in de Fransche Kamer van Afgevaardigden zal worden ingediend, to be antwoorden. Uit Wecnen wordt bericht dat de Fransche regeering hare consuls te Philip- popel, Rutschuk en Bourgas heeft terugge roepen. De Kamer zal weldra oen wetsontwerp betreffende de raden van verzoening in be handeling nemen. Het aantal torpedisten bjj de oorlogsvloot zal aanzienlyk worden vermeerderd. Eono flotieljo voor elko militaire haven zal bjjna voortdurend in zee zijn voor do oefoniog en de hydrographische kennis. Duftsohlnud. Do Ryksdag heeft gisteren, na een lang durig debat, het met Oostenryk-Iiongarye gesloten handelsverdrag bij derde lezing aan genomen met 243 togen 43 stemmen. Voorts zijn goedgekeurd de overeenkomst met Oos tenrijk-Hongarije tot wering der veeziekte, en de handelsverdragen met Italië en België en bloc. Do Rijksdag is daarop tot 12 Januari a. s. uiteengegaan. Naar aanleiding van de aanneming der handelsverdragen door don Rijksdag, heeft de keizer den rijkskanselier, generaal Von Caprivi, in den adelstand verheven, met don titel van graaf. By do inwyding van hot gouvernements huis te Teltow vernam de keizer do aan neming der handelsverdragen door don Rijks- d(jg en wijdde, op het hom aangeboden feest maal, een dronk aan don rijkskanselier Von Caprivi. In zijne redevoering zeide dc keizer, dat dezo uitslag in werkelijkheid aan de toe wijding en den ijvor van den rijkskanselier was too te schrijven. „Ik geloof," zeido hy, „dat hot sluiten der handelsverdragen zoowel v%or hot tegenwoordigo geslacht als voor onze nakomelingen oeno belangrijke geschied kundige gebourtenis is. Ik houd my overtuigd dat niet slechts ons vaderland, maar millioenen menschen in andere landen den dag zullen zegenon, waarop het grooto tolverbond tot stand kwam. Lang leve gonoraal graaf Von Caprivi 1" De keizer zeido nog: „Niet alleen do land- bouwstanden van deze provincie, maar die van het geheelo ryk zullen, naar ik hoop, de over tuiging koesteren, dat w\j tot elkander be lmoren, dat wy mot elkander arbeiden en met elkander gevoelen, en dat het oude woord der Hohenzollern „suum cuique" ook in do hoogste mate op den landbouw toepasselijk is. Ik drink op hot welzijn van hot district Teltow!" [Hierop volgde do aankondiging der ver heffing van don rijkskanselier Von Caprivi in den gravenstand.] By do derde lozing der handelsverdragen in den Ryksdag verklaarde de heor Helldorf door de argumenten van den rijkskanselier overtuigd te zijn, dat de afzonderende politiek moest worden opgegeven. Do heer Kardorff was tegen de vordragen, voornamelijk wegons den langen duur. Caprivi stelde tegenover de vrees van den heer Kardorff zyne goodo vorwachtingen voor do toekomst. Hy ontzegdo hem het recht, aan do ver bonden regeeringen beweegredenen toe te schrijven, welke niet bestaan. Zoolang de heer Kardorff aan de Mc. Kinloy-wet en het Pan- Amerikanisme geen staatkundig karakter toe kent. moet h\j er van afzien, get hem (Ca» privi) over de buitenlandsche politiek to rede twisten. Italië. De secretaris van het Vaticaan, mgr. Ram- polla, heeft officieel bericht ontvangen van don aanstaanden terugkeer van den Franschen gezant, die thans ecno verlofieis maakt. Daaroy is hem tovens kennis gegeven dat van terugroeping van den Franschen gezant troon sprake is, Tn do zitting, gisteren door de Kafflöt xan Afgevaardigden gehouden, viel do heer Elena de finantiCele politiek der Regeering* aan, en verweet haar dat zij rechten heft op de eerste levensbehoeften. Hot voorstel, door den heer Janson aan de Kamer van Afgevaardigden gedaan om eeq langsten arbeidstijd van tien uren vast to -tollen en een afzonderlijk departement voor den arbeid in het leven te roepon, is in do afdeelingen behandeld. De centrale sectie heeft verslag uitgebracht en het eerste deel van liet voorstel verwor pen. Wat het tweede deel betreft, beveelt zij een bureau voor den arbeid aan als waarvan in Frankrijk sprake is. Op dit punt heeft do regeering haren steun toegezegd. Do Senaat heeft een wetsvoorstel aange nomen, dat reeds door de Kamer van Afge vaardigden is goedgekeurd en waarbij het nemen van hypnotische proeven anders dan door geneeskundigen wordt verboden. Daarbij is echter door den Senaat een amendement aangenomen, waarbij do provinciale genees kundige commissie wordt gemachtigd, aan vreemdelingen al dan niet het recht tot het nemen van dio proeven to verleenen. By de Kamer van Afgevaardigden is gis teren ingekomen het verslag der centrale - ectie op het adres van het Nationaal Vlaamsch Verbond te Brussel, waarin aangedrongen wordt op hot sluiten van een tolverbond met Nederland. Do commissie stelde voor hierop afwijzend te beschikken, omdat in de verdra gen met andoro landen do clausule dor „meest- begunstigde natie" is opgenomen. De afgevaardigde Janson verzocht, met het oog op do uitstekende betrekkingen met Nederland, do zaak om inlichtingen aan de regeering to zenden. De rapporteur der com missie, do hoer Do Hemptinne, verzette zich daartegen, doch de Kamer vereenigde zich met don wensch van den heer Janson. Groot- 'Jritn uuic. Een nieuw Parnellistisch orgaan is te Dublin, onder den titel van „The Indepen dent", verschonen. Na in herinnering to hebben gebracht, dat do oprichting van dit dagblad het laatste werk van Parnoll is geweest, wordt het program ontwikkeld, dat overeen komt met do beginselen, welke indertyd zyn aangenomen in do algemeene vergadering der Terscho partyen, welke oen paar maanden geleden onder voorzitterschap van Parnell in Lehnster Hall werd gehouden, to weton: eene nationale regeering, uitbreiding van de parlementaire en gemeentelyko bovoegdhoden, ontwikkeling en aanmoediging van den arbeid en do nyverlioid in Ierland, horstel van de uit hunne bezittingen verdreven pachters en „onze definitio van eigen regeering." Verder wordt in do „Independent" nog gezegd, dat indien het Engolscho Parlement aan Ierlai d een eigen bestuur verleende, voor goed een eind zou worden gemaakt aan den twist tusschen Engeland en Ierland. Dienovereenkomstig is het eenige plan, dat kan worden overwogen, datgene waarby aan hot Iersche volk hot recht wordt teruggegeven om z(jn eigen zakon to behartigen in een Parle ment, gekozen door Ierland en met vol komen volmacht ten opzichto van alle Ier sche aangelegenheden, met inbegrip van de wetten op eigendommen en gepachte gronden en volgons hetwelk de wetten, door dit Par lement gemaakt, alleen zullen worden onder worpen aan hot veto der Kroon of hare vertegenwoordigers in Ierland. De uitvoerende macht in Ierland moet afhankolyk zyn van dit Parlement, dat toezicht zal hebben op de politie en bevoegdheid tot hot benoemen van allo rechters. De bevoegdhiil van don „lord lieutenant" om de politiebeambten te werven, uit te rus ten en te controlceron, zal worden afgeschaft; en hot Parlement zal verklaren oen oervollen vredo to wenschen, welko aan Ierland rust en veiligheid teruggeeft. Ten slotte wordt gezegd: „Ons volk is éón. Het sluit onder zyne landgenooten nie mand uit; de ware beteekenis van de Iorscho natje is, dat z\j verschillende gezindten on standen in zich opneemt. Zy belooft bjjzondero zorg te zullen wyden aan de belangen van den arbeid en zal al hare krachten aanwen den om te maken, dat alle pachters op gelijke voorwaarden hersteld worden." De koningin is met prinses Beatiice cn de kindoren gisteren van Windsor naar Osborn- house op het eiland Wight vertrokken, waar zy het Kerstfeest zal vieren. De hertog van Devonshire bevindt zich TM.» stpeds in depzelfden, zorgwekkenden toestand» Vorens do „Herald" heeft er op het eiland St.-Yincent (Britsch West Inaie) een oproer plaats gehad, ten gevolge van oen wetsvoorstel der regeering, waarby het aan tal rechters in het hof van appèl van vier op drie werd teruggebracht. Do gouverneur werd door het volk aangevallen en nam de wijk in het gouvernementsgebouw. De regee ring ontbood dc „Buzzard", welke bij Barba dos geankerd lag. B(j aankomst van hot schip begaf zich de kapitein aan wal. De opgewonden menigte wierp met steenen en verwondde den kapitein, die zich evenzeer verplicht zag in liot gouvernementsgebouw to vluchten. Een dertigtal gewapende zeelieden veegde de straten schoon, maar toen de kapi tein zich later weder aan boord van zyn schip wilde begeven, werd liy opnieuw aan gevallen. Do „Buzzard" zond in middels hulp, zoodat ten slotte eene afdeeling, 70 man sterk, do rust herstelde. De gouverneur riep de Koloniale Staten bijeen en deed de wet met meerderheid van stemmen aannemen. Plet huwelyk van den erfprins, zoon van den prins van Wales, met prinses Victoria Mary van Teek, zal niet te Londen, maar te Windsor, in do St.-Gcorge kapel voltrokken worden. Onmiddellijk na de voltrekking keert het jonge paar naar Londen terug en zal van het station van Paddington naar dat van St -Pancras, vergezeld van een talryk gevolg, in open rijtuigen door een voornaam gedeelte van Londen trekken, ten einde zich aan het volk te vertoonon. De „Daily Telegraph"' herinnert dat oene dergelijke processio ook gehouden werd b\j het huwelyk Yan den prins van Wales en by dat van de oudste dochter van de koningin, prinses Victoria, do tegenwoordigo keizerin Frederik, met den toenmaligen kroonprins van Duitscliland. Er hoerschte toen eono ongekende geestdrift in Londens straten. Do jonggehuwden zullen geeno reis naar het vasteland maken, maai de wittebroodsweken doorbrengen ten paleize van don prins van Wales, te Sandringham. TJit Rangoon vernoemt de „Times," dat te Katha oen gevecht heeft plaats gehad met oeno bende, die men voor volgers van den Tsawbwa van Wuntho houdt. Do troep was ongeveer 100 man sterk en werd met verlies van den voorraad ammunitie en levensmidde len uiteengedreven. Spanje, Het staatsblad bevat hot koninkiyk besluit betreffende do onderhandelingen over de aan gekondigde loening van 250,000,000. Het besluit machtigt tot het uitgeven van bowyzen van openbare schuld met ocne coupon op 1 April 1892. De jaarlyksche rente zal 4 pet. bedra gen cn do leening zal in 30 jaar worden af gelost. De Spaanscho koningin-regentes heeft een besluit tot hervorming van het leger on derteekend. By dit besluit wordt do mobili satie van het actieve leger en van de reser vetroepen gemakkelijker gemaakt. Do koningin-regentes van Spanje heeft prins Albrecht van Pruisen tot ridder van het Gulden Vlies benoemd. Itiisluud. Graaf Tolstoï's gemalin, die te Moskou gelden inzamelt ter ondersteuning der lionger- lydendo boeren, deelde dezer dagen aan den correspondent van een Engelsch blad nog een cn ander omtrent den hongersnood mede. Wanneer men, zeide zy, uit het buitenland geld voor de boeren wil zenden, moet men het niet aan do regeering ter hand stellen, daar zy vreemde hulp waarschynlyk niet zou aannemen. Den toestand in de noodlijdende provinciën kan men zicli niet te vreesolyk voorstellen. In Riazan ontvangen de boeren 30 pond (graan) per maand. Dit rantsoen is ontoereikend; op den 20sten dor maand is geregeld alles op en de overige 10 dagen bedelen do boeren dan in den ellendigsten toestand langs de huizen der ryken en aan de douron der voorraadschuren vandokoren- koopers. Dezen bakken lange, maar zeer dunne brooden, snyden die in reepjes van 3 duim lang en 1 duim breed en verdeelon die onder de bedelaars. Graaf Tolstoï wordt in do officiééls bladen een revolutionair en govaarlyk voorden Staat genoemd. Do „Russkiya Viedomosti," welko eenige brieven van Tolstoi in zijno kolommen opnam, ontving reeds voor do tweede maal eene waarschuwing. Gravin Tolstoï heeft over deze beschuldigingen een onderhoud met den Czaar gehad en zegt dat dezo persoonlijk geen geloof slaat aan wat men omtrent Tol stoï zegt on schryft. Algemeen ziet men met grooto bekom mering het voorjaar te gc-moet. Vcvoenig-ilo Sta ton. I-Iet departement van marine is bezig de vloot in don Stillen Oceaan te verzamelen. Ten eindo het doel geheim te houden, is besloten dat geen berichten over do bewe gingen der Amerikaauscho oorlogsschepen meer zullen worden openbaar gomaakt. G irngd Nieuws. Met lo. J a n u a r i a. s. wordt de tol in de Damlaan to Leidschendam opgeheven. Men schryft ons uit Roelof- Arendsveen, dd. 18 December: Woensdagavond tegon 10 uren zeilde uit de haven alhier schipper Meeuwsen. van Voorburg. De lading van zijn „Westlander", bestoud uit 55 vaten agurken, eene vracht wel wat zwaar voor dc capaciteit van dit vaartuig. Nauwelijks bevond hy zich dan ook in het zoogenaamde „Paddegat", of het vaar tuig kreeg het met de „korte golfto kwaad, en zonk weg in de diepte. Do schipper en zyn knecht vluchtten, de een in den mast en dc ander op het roer, waar beiden uit alle macht om hulp riepen. Hoewel de meeste bewoners van den „Zuidhoek" reeds ter ruste lagen, was toch spoedig een tweetal moedige jongelieden, de broeders Willem cn Piet Van Diomen, by do handzij begaven zich half gekleed on barrevoets in eene aan den wal liggende boot, en door eenige krachtige riem slagen mochten zy liet genoegen smaken hc-t zinkende schip nog tydig te bereiken en twee menschenlevens to redden. Heden is het vaar tuig reeds opgehaald en do lading geborgen. Een dozijn vaten ongeveer is ovenwei nog niet terecht. Door don commandant van de brigade marechaussee te Oosterwolde werd Donderdag een wonderlijk persoon naar do gevangenis te Ilcoronvoen overgebracht. Het is Klaas Veen, uit Elsloo, dio voor onge veer 5 weken zyne echtelijke woning verliet en omzwierf in do bosschen, waarin hy zich des nachts ook te slapen legde. Slechts nu en dan vertoonde hij zich. De bakker v. cl. Heide vermiste gedurig eetwaron, nu brood, dan erwten, welke geroofd werden met vei- breking van afsluiting. Daar zich deze dief stallen steeds herhaalden, werden wakers aangesteld om zoo mogelijk den diefin handen te krijgen. Donderdag-nacht gelukte hot. Op heeterdaad werd de zonderling betrapt, in het bezit van een snoeimes, waarvan hy de herkomst niot wilde mededeelen. Wat do aan- kiiing tot zijn zonderling leven is, verzwygt hij evenzeer en niemand weet de reden er voor te vinden. Door zyn verblijf in de bos schen was hy zóó zwak, dat hy per rytuig naar do gevangenis moest vervoerd worden. Omtrent de werkstaking te Tjallebord meldt men dat Donderdag-morgen ongeveer 20 stakers het werk tegen het oule loon hervat hebben. Het getal arbeiders, dat nu aan het werk is, bedraagt ongeveer 40. In oeno vergadering van do Afri- kaanscho voreeniging te Keulen zijn dezer dagen belangryko mededeelingen gedaan be treffende den slavenhandel in den omtrek van het Tanganyika-moer. Een zendeling slaagde er in, to Kirando eonigo slaven uit een troep van 2000 man te bovryden. Dezen doen een vreeselyk verhaal van den tocht der karavaan uit Kirabi naar Kirando. De oude vrouwen en kindoren werden te Luouko verdronken en dagelijks doodde men een aantal gevangenen, die niet spoedig genoeg voortkwamen. Dage lyks werden tien, twintig of dertig, ja soms zelfs vyftig menschen op de wreedste wyze ter dood gebracht. Toen do karavaan te Kirando aankwam, telde zy niettemin nog 2000 slaven. Op do Tyno, te Newcastle, is eene proef genomen met den stuurbaren torpedo van Sims-Edison. Door de proef wildo men aan- toonen, dat een stuurbaro torpedo kon worden geschoten en gestuurd uit een schip, terwijl dit in beweging was, en niettegenstaande het ongunstige, mistige en regenachtige weder bleek dit mogelijk. Zelfs by verschillende bewegin gen, welko het schip maakte, bleven de kabels in orde.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2