N°. 9765 Maandag 21 Peoember. A0. 1891. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en f eestdagen, uitgegeven. Dit noiunier bestaat uit DRIE Bladen. Kikeriki. Leiden, 19 December. Feuilleton. Aan 't leven weergegeven. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1-10. Franco per postl»-*0. AfTorderlijkc NV>nuy*r?.O-O-1 PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere lettere naar plaatsruimte. Yoor het iccfuaeeron buiten dc stad Tcrcti f0.1-0 fcorr-hru— Eerste Blad. Aan de Abonnó's daarop, wordt by dit noramer verzonden No. 13 van Kikeriki. JPinantiëel Overzicht. De afgeloopen week is kalm voorbijgegaan. Toch is zij niet zonder gewichligo gebeurte nissen voor verschillende effectenhouders, al ligt dat gewicht niet in sterke rijzing of •daling der koersen, en ditmaal geldt het minder de Europeesche dan wel de Noord en Zuid-Amerikaansche fondsen. In Europa blijft natuurlek Portugal de aandacht trekken, aangezien men nog steeds niet volkomen weet wat het lot der fondsen houders zal zijn, na de betaling der Januari- coupon. De Portugeesche regeering heeft de daartoe benoodigde gelden verkregen door beleening van een post 3% obligation, het geen nu juist geen schitterend voorbeeld is om verschuldigde renten op te brengen. Daartegenover heeft nu dezer dagen de minister van financiën verklaard den toestand niet wanhopig in te zien, daar met een goed bestuur Portugal niet behoeft te kort te komen aan de verplichting, waarin hot nooit in gebreke is gebleven. Indien de minister werkelijk slaagt om evenwicht te brengen in het finan- tit'el huishouden zooals hjj meermalen met nadruk heeft vorklaard dan is de laatste lichtstraal ten opzichte van ditland nog niet uitgebluscht. Het is alleen onaaïïgenaam dat men, wat de toekomst betreft, voortdurend tusschen hoop en vrees geslingerd wordt. De reorganisatie der Kon. Portugeesche Spoor, waarvan dezer dagen het definitieve besluit wordt verwacht, komt hierop neer: De Obligation zullen worden verwisseld tegen aandeelen, waarop 3 pet. rente wordt gegarandeerd, terwjjl voor de thans bestaande losse schuld obligation zouden worden uit gegeven, welke boven alles den voorrang genieten. Yan Russische Sporen kan vermeld worden dat op de gewone- en dividend-aan- deelen der Kursk Charkow Azow een dividend is aangekondigd van 1.77 roebel, terwijl de aandeelen Warschau Weonen stijgende zyn op grond van hoogere ont vangsten (in November 90,000 roebel meer dan in November van hot vorige jaar). Ove rigens z\jn de obligation Wladikawkas en Russische Z u i d-W e s t-S p o o r 4 pCt. goedkooper dan de obligation Rusland 1889, '90 en '91, hoewel ze met de laatsten op ééne lijn kunnen gesteld worden. De moeilijkheid, waarin de Z u i d-A f r i kaansche Spoor zich bevond in het verkrijgen van kapitaal, is opgeheven. De Zuid Afrikaansche Republiek schiet voor 400,000 pd. st. voor de voltooiing van een gedeelte spoorweg, hetwelk eene voorname schakel vormt tusschen twee andere belang rijke lijnen. De soliditeit der obligatiën zou evenwel, ook zonder deze hulp, niet in gevaar zyn gebracht. De daling der Caronero-obligatiën is niet zonder grondheel rooskleurig is de toestand niet. Ook hier is schuldregeling in het spt>. De 6-pcts.-obligatie-leening zal worden ver anderd in eene 4-pcts.-leening groot 1,500,000 pd. st. De houders der hier te lande veel verhandeld wordende obligatiën worden thans uitgenoodigd(l) om bij elke 100 pd. st. hunner stukken te storten f S40 in geld, waarvoor zij zullen terugontvangen 180 pd.st. 4-pcts. nieuwe obligation en 50 pd.st. incomebonds. Eene solide bouwmaatschappij zal verder den weg vol tooien; tot zoolang zullen de coupons uit de opbrengst der obligatiën worden betaald. Na de voltooiing treedt de regeeringsgarantio in werking, welke voldoende is voor rente en aflossing op bovengenoemde nieuwe schuld. In een dezer dagen gehouden vergadering van U r u g u a y obligatiehouders, waar onge veer 60 millioon gulden vertegenwoordigd was, is met by'na algemeene stemmen besloten niet met do schuldregeling mede te gaan, zooveel mogelijk te trachten deze te verhin deren en op eigen gelegenheid met Uruguay te gaan onderhandelen ter bekoming cener betere regeling. Er bestaat veel kans door samenwerking voordeeliger voorwaarden te verkrijgen, dan nu is aangeboden door de Londensche Council- of Foreign-bondholders, eene instelling, welke zeker niet kan bogen op behartiging der belangen van hen, waarvoor ze eigenlijk in het leven is geroepen. De groote grief tegen do thans aangeboden schuldregeling is wel, dat do bepaling, dat door den Staat zou worden aangevuld, hetgeen de 45 pet. der voor de obligatiën afgestane douane-rechten to min mochten opbrengen, is vervallen. Hierdoor verliest de geliecle schuldregeling voel van hare waarde. De gewone aandeelen Peruvian Co. stegen gisteren te Londen tot 10'/4 de preferente aandeelen tot 33'/a pet. Uit Amerika komen voortdurend goede tijdingen. De Chicago Rock Island Pacific kondigt thans een kwartaal dividend aan van 1 pet., in tegenstelling der laatste dividenden, welke telkens 1/ï pet. bedroegen. Het jaarverslag der Atchison topeka is over het algemeen zeer gunstig. Tegen over eene losse schuld van 14 millioen dol lars staat een beschikbaar saldo van 17 mil lioen. Na aftrek van 2 pet. op de income bonds blyft op de balans nog een surplus van 1,500,000 dollars. De Chicago North Western heeft de Milwaukee Lake Shore Western overgenomen. Z(j geeft daartoe uit 70,000 gewone aandeelen, welke moeten dienen ter inwisseling tegen de aandeelen der Milwaukee Deze overname maakt de positie der toch zoo uitstekende Chic. North "Wesjt, Spoorweg-My. nog aanmerkelijk krach tiger dan zij reeds was. Het dividend der Lake Shore Michigan South, Michigan Central, en Canada South zal 23 dozer door de resp. Spoorweg maatschappijen worden vastgesteld. Het plan tot verdeeling der New-York Ontario Western Schuld in verschillende aandeel- soorten is voorloopig uitgesteld. Alleen de be richten omtrent de Northern Pacific zijn minder gunstig. Dezo maatschappij werkt met veel meer opgenomen geld dan waarop zij behoorlijk interest of dividend kan uitkeeren. Tot nu toe heeft zij dit steeds weten te doen, maar of dit lang zal kunnen voortduren, mag wel worden betwijfeld. Naar goede Amerikaansche Spoorweg obli gatiën bestond veel vraag. De werkelijk goe de kunnen zeker voor solide geldbelegging worden gekozen, alleen wordt over de qualifi catie van goed wel eens lichtvaardig heen gestapt en dat is dc schaduwzijde bij deze geldbelegging. P. S. Latere berichten maken reeds melding dat eene inkrimping of staking van dividend betaling, bij het bestuur der Northern- Pacific, ernstig wordt overwogen. In de gisteravond in het Nutsgebouw alhier gehouden vergadering door de afd. Leiden van den Nederlandïchen Protestantenbond, word allereerst door den voorzitter, Dr. PI. G. Hagen, een woord van herinnering en eerbiedige hulde gewijd aan Prof. Kuenen, wiens arbeid voor den Protestantenbond in 't algemeen en voor de Leidsclie afdeeling in 't bijzonder hij dankbaar herdacht. Daarna leidde de heer C. H. Kouw het debat in over de vraag: Wat kan in zake Zondagsrust door de afd. Leiden van den N. Protestantenbond worden gedaan? Na aangewezen te hebben hoe bevordering van Zondagsrust ook uit maatschappelijk oog punt behoort tot de werkzaamheid van den bond, en hoe de bevordering van Zondagsrust vooral voor de bakkers te dezer stede ge- wenscht is, stelde hij aan 't slot zijner rede de volgende motie voor: „De vergadering van -de afd. Leiden van den N. Protestantenbond, overtuigd van de wenschelykheid tot invoe ring van Zondagsrust voor de bakkersgezellen van de broodfabrieken alhier, betreurt de houding, door heeren directeuren en commis sarissen alhier aangenomen, door geen gevolg of antwoord te geven op het verzoek van meer dan 1400 ingezetenen van Leiden om invoering van Zondagsrust op hunne fabrie ken." Nadat de quaestie zelve en de motie van verschillende kanten bezien en te licht be vonden werd, terwijl anderen meenden, dat deze zaak wel op den weg der afdeeling lag en de motie was in de richting van den ar beid van den Protestantenbond, werd de motie ten slotte met een paar stemmen meerder heid verworpen, en daarna aangenomen eene motie van prof. Van Manen, nader door het bestuur te formuleeren, van dezen inhoud „De vergadering wende zich tot de vereeni- ging „Zondagsrust", met betuiging van in stemming voor hetgeen gedaan is, en ver zoekt om op dien weg voort te gaan; zij geeft haar leedwezen te kennen, dat op het adres van „Zondagsrust" geen besluit is ge nomen, maar wenscht lo. dat „Zondags rust" de zaak niet late ruston, maar aan de 1400 ondertoekenaars van het adres een schrijven richt e, met verzoek om eene ver klaring te teekenen, waarbij ZU zich verbin den, dat zjj Zondags geen brood meer willen ontvangen (van af een vast te stellen datum) en 2o. dat, als na een vast te stellen termijn de Zondagsrust op de broodfabrieken niet is ingevoerd, zij van het brood dier fabrieken niet meer zullen gediend zijn." Nadat de groote meerderheid der vergade- j ring zich vóór deze motie verklaard had, werd de inleider door den voorzitter bedankt voor 1 zijn gesproken woord, dat, blijkens den uit slag, mot recht heeten kon vrucht te heb ben gedragen. 1 Kolonel Ypey van het 2de reg. huzaren is heden van Den Haag naar zyn garnizoen te Venloo teruggekeerd. DOOR HUGH CONWAY. 36.) „Gy hebt hem zeker gevraagd, welke schok; maar dat heeft by u zeker niet ge zegd, wel?" „Hij had redenen om dat niet te zoggen, denk ik." „3a, zeer goederedenen familieredenen." „Zoo gy my inlichten kunt, wees zoo goed en doe het." „Hier niet, mijnheer Vaughan! De dokter en ik zyn vrienden. Misschien zoUdt gij terug- keeien en hem te lijf gaan, en dan ware dat mijne schuld. Gij keert nu zeker terug naar Engeland?" „Ja, ik vertrek terstond." „Geef mij uw adres, misschien zal ik u schrijven. Of nog beter, als ik lust gevoel u iets mee te deelen, zal ik by u komen, als ik eens weer te Londen ben, en dan meteen myne opwachting maken aan mevrouw Vaughan." Ik was zóó begeerig wat meer van de zaak te weten te komen, dat ik hem myn kaartje gaf. Hy deed toen het rytuig stilhouden en stapte uit. Hy lichtte zyn hoed on in zyne oogon blonk eene boosaardige zegepraal, torwyl zy de myne ontmoetten. „Adieu, mynheer VaughanMisschien zyt gy per slot van rekening wbl af met een vrouwtje, wier verleden onmogelyk op te rakelen is." Met dezen scherpen zet tot besluit een scherpe zet, welke kwaad bloed zette verliet hy my. Dat was maar goed ook, anders had ik hem wellicht by de keel ge grepen en hem gotracht te dwingen zijne laatste woorden nader te verklaren. Daar ik verlangde weer by myn armo vrouwtje te zyn, keerde ik zoo spoedig moge- Ijk terug naar Engeland. ZEVENDE HOOFDSTUK. Van de familie. Ja, zy was blyde my terug te zien! Op hare half doorschemerende, nevelachtige wyze verwelkomde zy my. Myne groote vrees, dat zy my in dien korten tyd reeds geheel zou vergeten hebben, was ongegrond. Zy kende my en verwelkomde my. Myne arme Pau line 1 Als ik den weg maar kon vinden, om die verstrooide zinnen weer terug te brengen Maanden achtereen gebeurde er niets van belang. Als myne lieve vrouw ooit hare volle vermogens terug zou krygen, zooals Ceneri voorspeld had, ging het proces dan toch langzaam, zeer langzaam. Somtyds dunkte my dat het wat beter was, somtyds weer minder goed. De waarheid was, dat er weinig of geeno verandering kwam in haren toestand. Uren achtereen zat zy in hare ge voelloosheid en lusteloosheid, alleen iets zeg gende als men haar wat vroeg; maar go- willig om overal met my heen te gaan, alles te doen wat ik vorlangde, mits ik het maar uitdrukte, helaas! alleen in woorden, welke zy begrypen kon. Arme Pauline 1 De beroemdste professoren in Engeland hebben haar gezien. Allen zeggen hetzolfde. Zu kan herstellen, maar zy zeggen allen, dat het herstel meer mogelyk zou zyn, indien de juiste omstandigheden, welke het onheil teweeggebracht hebben, bekend waren. En ik twyfel, of we die ooit te weten zullen komen. Want Ceneri laat niets van zich hooien en ook Macari heeft do beloofde informatie niet gezonden. Deze laatste zou ik dan ook maar liever niet krygen, na zyne laatste boosaardige woorden. Teresa, die eenig licht over de zaak zou kunnen verspreiden, is verdwenen. Ik maak er myzelven een verwyt van, dat ik den dokter niet gevraagd heb, waar zy te vinden was, maar hy zou het zekor niet hebben willen zeggen. Zoo gaan de dagen voorbyl Al wat ik doen kan is, met Pris- cilla's hulp, myn arm meisje het leven zoo aangenaam mogelyk te maken en voor het overigo te hopen, dat de tyd en goede zorgen haar ten laatste zullen doen herstellen. We wonen nog allyd in Walpole-straat. Ik was voornemens geweest een huis te koopon en te meubileeren. Maar waartoe zou ik dat nu doen Pau line zou er zich niet mee kunnen bemoeien, zou er geen belang in stellen het zou toch nooit myn thuis worden. Zoo blyven we maar waar wo zyn en ik loef byna als een kluizenaar. Om conversatie geef ik niet. Men neemt het my eenigszins kwalyk, dat ik al myne oude kennissen laat glippen. Sommigen, die Pauline gezien hebben, schryven het aan jaloerschheid toe, dat ik zoo weinig vrienden zie; anderen zoeken weer andere oorzaken; maar tot dusverre geloof ik niet dat iemand de rechte oorzaak weet. iWo'dt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1