Een zeer verdienstelijk ambtenaar in 's lands dienst, de heer P. A. Vernöde, hoofd commies aan het departement van waterstaat, handel en nijverheid, is te 's-Gravenkago overleden. De overledene was meer bepaaldelijk belast met de behandeling der landbouwaangelegon- heden aan het departement en stond de Staats commissie voor den Landbouw als secretaris ter z\jde, in welke functie hij eene groote v/erkkracht aan den dag legde, waarvoor hem nog onlangs by de laatsto vergadering der Commissie rechtmatige hulde werd gebracht. Ook had by een werkzaam aandeel in het vrelslagen van het in den afgeloopen zomer te 's Gravenhage gehouden Intomationaio Landbouwcongres. De overledene, die daar ter stede en in do landbouwkringen vele vrienden telde, was ridder der Leopoldsorde en was ook een ijverig bestuurslid van de Vereeniging tot bescher ming van dieren. De gemeenteraad van Den Haag heeft eenige wijzigingen in do politieverordening gebracht; o. m. is verboden zonder vergun ning van don burgemeester, geschreven of gedrukte stukken op de openbare straat aan te kondigen, te venten, te verspreiden of te koop aan te bieden. De vrijheid om te wielryden is mede eenigs- zins aan banden gelegd. Het Hoogepad langs den ouden Scheveningschen straatweg, alle voetpaden in do Scheveningscho Boschjes, het beschelpte pad langs de Koningskade en het voetpad langs de Loosduinsche vaart mogen mot die machines niet bereden worden. Daarbij is gevoegd, dat des avonds na zonsondergang en dos Zondags en op algemoen erkende Ckristelyke feestdagen na 1 uur ook het lage voetpad langs den Scheveningschen wegniet- mag worden bereden. De aftredende rector der theol. school te Kampen, de heer M. Noordtzy, heeft Don- dordag-avond, in tegenwoordigheid van docen ten, studenten en vele genoodigden, het recto raat dier school overgedragen aan zyn opvol ger, den docent D. K. Wielenga. De rede, door den heer Noordtzy by die ge legenheid uitgosproken, had tot onderwerp „Israels verbiyf in Egypte in het lieht der Egyptoiogische ontdekkingen bezien." Dien avond werd mede de cursus van dit jaar gesloten. De heer C. Hoekstra, predikant b'u de Herv. gemeente te Hoogezand, ontving Woens dag jl. van den Gouverneur van Suriname bericht, dat hy benoemd was tot predikant der Evangolisch Lutherscke gemeente to Para maribo. Met don benoemde stonden op het drietal ds. J. F. Meyer en ds. N. J. Maussen predi kanten by de Ev.-Luth. gonieenton te Oado- Pokela en Edam. De heer Hoekstra zal deze benoeming aan nemen. Op de voordracht voor directeur dor Burgeravondschool te Deventer, in plaats van dr. J. J. Le Boy, zyn geplaatst de boeien R. A. Van Sandick en W. De Visser, beiden aldaar. Te Deventer is mot grooto plechtigheid de eerste steen gelegd voor een nieuw Israë- lietisch bedehuis. De gemeente-ontvanger ran Enschedeo, de heer W. Ter Weele, hoeft om gezondheids redenon tegen 1 Januari eervol ontslag ver zocht. Tot directeur dor roomboterfabriek to Grijpskerk (Gr.) is benoemd do heer K. Eriks, te Petten (N.-H.) Gomongd Nieuw». De Valkenburger, wiens geduld op den dag, dat Sequah hier ter stede kwam, in hot café „Vondolhoven" op zoo'n zwaro en vergeefsche proef werd gestold, kwam op de tweede séance, gisteravond door den „won derdokter" aldaar gegeven, aan do beurt om gewreven te wordon. Wederom stond het reeds lang voordat om zeven uren de deuren zouden geopend worden, vol met nieuwsgierigen op den Sationsweg, die toegang verlangden. Het stroomdo dan ook weldra naar binnen, zoodat er weer heel wat dubbeltjes werden ontvangen. Mon stond er opnieuw man tegen man, wachtende op de dingen, die komen zouden. Thans bevonden er zich ook dames onder het publiek. De caféhouder, de heer Uljee, schatto bet aantal bezoekers op omstreeks duizend. Om acht uren verschoon Sequah, aio an dermaal mededeelde dat. aangezien hijzelf nog onder behandeling van professor Van Iterson was, hy hulp by het wry ven noodig had. Ver der wist hy by het publiek de vroolykheid op te wokken door de wyze, waarop hy er rond voor uitkwam hoe hij dacht over mr. Zeegers Veeckens, die in het „Maandblad tegen de kwakzalvery" en by strooibiljetten zoo voortdurend togen hom had gewaarschuwd, toen hy in Rotterdam optrad. Het publiek aldaar eindigde met hom als 't ware op de handen te dragen. Mr. Zeegers Veeckens noemde hen, die dit deden, ezels. Ook gisteravond slaagde Sequah er in dé lachers op zyne hand te krijgon. Hy „pakte" het publiek, dat telkens applaudisseerde. Hij verzocht thans tweo heeren medische studenten hem behulpzaam in de uit te voeren werkzaamheden te willen zyn. Zy begaven zich daartoe op het tooneel. Daar verscheen ook de Valkenburgsche arbeider, Cornelis Meyer geheoten, styf van do rhoumatiek en nauwelyks kunnende loo- pen. Vier jaren geleden had hij de ziekte gekregen en in de laatste jaar was hem het werken onmogolyk geweest. Hy had zich aan het academisch ziekenhuis in den zomer van 1888 onder behandeling gesteld, maar niets baatto. Toen hy nu op de met leder bekleede en daaronder opgevulde rustbank gezeten was, werd hem, evenals den vorigen avond don toen behandelden patiënt, door den heer Docff, die als arts Sequah ter zyde staat, uit een klein bierglas een drank toegediend, heldor als water, doch, naar de patiónt ons vertelde, mot een erg sterken, heeten smaak. Zoodra hy zich met de wryvers achter de gordijntjes bevond, begon de muziek weer alleropwekkendste deuntjes te spelen, wolke op hot publiek zeer aanstekelyk werkten, want dat begon naar hartelust mee te zin- gon, terwijl inmiddels de wryfbehandeling op don patiónt werd toegepast. Enkelen uit hot publiek, w. o. ook medische studenten, wer den nu in de gelegenheid gesteld op hot too neel over de gordyntjes heen een kykjonaai binnen te nemen. Aangezion do patiónt. by na overal mot rhou matiek scheen geplaagd te zyn, zoowel aan de beenen als aan de armen, welke als het ware krom 6tonden, werd hy over zijn gehcele lichaam gewreven, en toen deze bewerking was afgeloopen, danste hy op de maat der muziek van biydschap! De man wat zelfs zóó zenuwachtig, dat hij niet eens wist hoe zichzelven aan to klee-len. Thuis, zeide hy, werd hy altyd door zyne vrouw of dochter daarbij geholpen, en ook nu by het ontkleoden had men hem de be hulpzame hand moeton bieden. Thans kon hy zichzelven niet golooven en naast God dankte hy zyn herstel aan myn heer Sequah on de heeren, die hom gewreven hadden. Dat had hem wel heel veel pyn ge daan, maar toch niet doon schreouwen. Die pyn had hy er bovondien wel voor overgehad nu hy gelukkig weor met eigen handen zyn dagelyks brood kon gaan verdienen. Zyn stok, waarmodo hy gekomen was, kon hy nu niet meer gebruiken, want dien had Sequah voor de oogen van hot verbaas de publiek in tweo stukken gebroken.En het bleek dat hy dion ook niet moer noodig had, want toon do Valkenburger zich mot eonigen zyner dorpsgenooten, die met hem gekomen waren, op den Stationsweg bevond, begon hy met hen zelfs hard te loopen, ge volgd tevens door zeer velen uit het publiek, die hem waron achternagegaan. Ook hy had van Sequah een paar flesehjos, één voor in- en één voor uitwondig gebruik, meegekregen. Er werd echtor dezen avond nog geen olie verkocht. Hedenavond zullen, naar Sequah mede- deeldo, echter fleschjes gratis worden uitge deeld aan hen, die zo niet kunnen betalen, doch slechts op vertoon van een briefje van een geostelyke, onverschillig van welke ge zindte. Voordat Sequah vertrok, was hy wederom luide toegejuicht geworden. Hy kwam en vertrok met zyn coupé andermaal aan den Rynsburgschen Singel, zoo gauw hy maar kon, zoodat het daar verzamelde publiek alleen maar luide hoezees to zyner eere kon aan heffen. Voor hedenavond heeft zich weder een rheumaticklyder aangemeld. Morgen zal de heer Davenport waarschyn- lyk de operatie, waarvan vroeger reeds sprake was, ondergaan. Ook te Delft begint do influenza weer to heerschop. Op de lagere scholen zyn enkele klassen, naar wordt gemeld, slechts voor de helft gevuld. Professor Nothnagel, te "Wêenen, beweert dat zy, dio reeds eenmaal aan de influenza hebben geledon, niet licht voor de tweede maal worden aangetast. In zijne woonplaats wordt zyne meening bevestigd, aangezien thans by den terugkeer der epidemie de in fluenza zich te Weonen slechts in geringe n:ate doet gevoelen, terwyi in 1889 het tegen overgestelde hot geval was. Van de gisteren door de recht bank to Utrecht behandelde zaken zou weinig belangryks to melden zyn, zoo niet in eene dor laatste do officier van justitie een door slaand bewys had gegeven, hoo in het stellen van een eisch rekening kan worden gehou den met den aard en de omstandigheden van den beklaagde, en hoe een vrek in zyne gevoeligste zyde kan worden aangetast. Immers, terecht stond nog G. B., wonende te Barneveld, beklaagd van diefstal van eene ton van het erf, ten nadeele van TV", v. W., aldaar op 27 Oct. jl. gepleegd. Bekl. bekende dien diefstal en had door zyn houding en voorgeven van diepo armoede de rechtbank haast tot ontferming bewogen, toen nog als getuige gehoord werd de veld wachter van Barneveld, die, op eene vraag van den president naar bekl.'s doorloopend gedrag, met de meeste beslistheid deed uit komen, hoe deze in zyne gemeente algemeen bekend staat als inhalig en vrokkig. Hoewel in 't bezit van eigen huis en hof, ontziet hy zich niet om door kapen rechts en links alles zich toe to eigenen, wat hy van zyne gading acht. Geld uitgeven is voor hem iets ver- schrikkolyks Pres: Zeg eene, beklaagde! dat klinkt hooi anders dan je eigen droevig verhaal van bittere armoe. Ge zyt bezitter van huis en van land, en toch ontzie je je niet om by je buren te gaan stelen Bekl.: Ja, mynheer! maar op dat oogenblik had ik toch wezenlyk geen geld, en eone ton hard van noode. Bij nader onderzoek bleek nog, dat het huis door bekl. gekocht was voor f 900, het land voor f 500, terwyi hy op de vraag, ofhy ook nog vee had, antwoordde, dat hij er gcori onkel beestje op na hield; hy had niets dan drie vette keutjes! Merkwaardig kort was na deze beken!enis het betoog van don officier van justitie Waar ik, zoo zeido Spr., gomeend had voor dit feit van diefstal een eisch van gevangenis straf te moeten stollen, geloof iK, in verband mot wat omtrent bekl. hier is meegedeeld, hem gevoeliger te treffen door het eischen oener goldboete, en op grond daarvan heb ik de eer te requireeren, dat het der recht bank behagen mogo, G. B. schuldig te ver klaren aan het hem ten laste gelegde, en hem deswege te veroordeelen tot e e n e gel d- boote van zestig gulden, by niet beta ling te vervangen door drio weken hechtenis. De rechtbank bepaalde de uitspraak op Donderdag 31 dezer. Gistermorgen is de dochter van do weduwe S„ echtgenoote van v. L., woon achtig in do Jacobynestraaf te Haarlem aan de op 19 November jl. bekomen brandwonden overleden. Zy was 29 jaren oud. Do officier van justitie te Amster dam verzoekt te worden bekend gemaakt inot de woon- of vorblyfplaats van Hans Rudolph Egon Carl Kurt Freiherr von Barnekow, 36 jaren, journalist, laatst wonende to 's-Gra- venhage, Roggeveenstraat 25. Uit de Maas, onder Schiedam, is het lyk opgehaald van een onbekend mans persoon. Het lyk, dat in vorgevorderden staat van ontbinding verkeerde, had hoogo laarzen en zwarte handschoenen aan. Mon meldt uit Tessel aan de „N. R. C."Drie ïyken, allen in Yorgevorderc'en staat van ontbinding, zyn hier nu aangespoeld. Achter Den Hoorn spoelde een man aan. wiens hoofd en handen geheel ontvleesd waren De kleeding bestond in wit flanellen hond met goruit overhemd, blauwe onderbroek met kamgaren bovenbroek, knielaarzon met zwaar bespykerde zolen. Alles ongemerkt. Op dit lyk werd een knipmes gevonden. Achter De Koog spoelde een man aan, naar gissing 30 jaar oud, mot zwart haar. Hy was gekleed in grys flanellen hemd met dito over hemd en borstrok, bruine onderbroek, kousen rood met blauwe voeteinden, en bruin ge- streepten band om het lyf. Op dit lyk werd oen knipmes en eene lederen portomonnaie met twee goudstukjes. Engelsch geld, gevonden. Het derde lyk was dat eener vrouw. Eenige dagen geleden zou te Leeuwarden een jonkman van 24 jaren in het huwelijk treden. Alles was er voor in gereedheid gebracht, toen eensklaps de politie tusschenbeide kwam. Eon onderzoek, inge steld naar een tweo dagen to voren gepleegdcn diefstal van een schaap uit oen stak landtuj Likkum, had den bruidegom als dader aange wezen. Toen hy voor den rechter-commissaris was gebracht, worden zooveel bewyzen tegen hem aangevoerd, dat hij weldra tot beken tenis kwam. Hy had, golyk hij zei, het schaap gestolen en voor f 15 verkocht, om aan geld te komen, daar hy aan zyne aanstaande had opgegoven, meer geld te bezitten dan wor- kelyk het geval was, en hy haar niet had willen teleurstellen. In plaats van naar het stadhuis te gaan, word hy nu naar het huis van bewaring gebracht. De trein, welke to 7.36 uit Fries land te Meppel aankomt, is Donderdag-avond op 100 meter afstand van hot station aldaar ontspoord. Een conducteur heeft zich zwaar aan don arm en een ander treinbeambte aan do borst vorwond; do passagiers zyn met den schrik vrijgekomen. De materióclo schade is vry aanzienlijk. Van de oorzaak i* niets bekend. In hot begin dezor maand is, by de regularisatie van den Donau, by de IJzoreh Poort te Orsowa, een groot aantal munten gevonden. Behalve Spaansche heele- en halve daalders, Poolsche en Hongaarsche munten en duizenden Turksche geldstukken, zyn hier onder zeer veel oud-Hollandsche munten, voor- namelyk uit Zwolle. Allo dagteekenen uit de eersto helft der 17de eeuw. De hoofdingenieur, die dit werk leidt, een Oostenryksch genie-officier meent dat al deze munten afkomstig zyn van een gezonken Nederlandsch handelsvaartuig. In het kantoor van Hermann Sc Co., te Berlyn, verzocht dezer dagen een jonkman den chef zeiven te mogen spreken. Hy bood den heer Hermann een brief aan, waarin gezegd werd, dat, indien men hem niet dadelyk 10,000 mark gaf, het kantoor met dynamiet zou worden vernield. Vóór mori den jongen man gevangen had kunnen nemen, sloeg hy op do vlucht, maar de politie zat hem na en greep hom. In zyne zakken vond men twee pakken kruit en twee pakken met oen wit, onbekend poeder. De man weigerde op de vragen der politie te antwoorden en is daarom voorloopig in bewaring gehouden. By officiöel onderzoek zyn te Rixdorf en Stottin trichinen gevonden in Amerikaansch spek, waarbij was overgelegd een certificaat van de regeoring der Yeree nigde Staten, dat het vóór den uitvoer van daar onbesmet was bevonden. Volgens do laatste tij din gen schynt een workelyk buitengewone staat van zaken te Wladiwostok (OostSiberié) te heer- schen. Er wordt verteld dat veertien banne lingen, werkzaam aan den nieuw Trans-Siberi- schen spoorweg, er in geslaagd zyn te vluch ten, en dat zy zich door eene roeks van moorden kleederen hebben bezorgd. By de afzending van het bericht waren vyf moorden geschied, drie op boeren, een op een Franscli zeeofficier, behoorende tot eon juist aanwezig eskader, en een op een Russischcn kapel meester. Deze laatste word vermoord toen hy van de begrafenis van een Fransch officier terugkeerde. Er waren geene revolvers te Wladiwostok te koop en zy, die deze wapens hadden, hieldon ze gereed voor dadelyk go- bruik. De toestand te Wladiwostok wordt nog erger genoemd dan in eene menagerie, waar do wilde beesten zyn losgebroken, daar deze ellendige menschelyke wilden kleeren moeten hebben en om deze te verkrijgen diegenen moeten dooden, die ze hebben. In dien iemand zou trachten zyn leven te red Jen door hun kleederen te geven, dan zou hy in handen vallen dor Russische politie, als mede plichtige. Uit Ni e,u w-Y ork wordt geseind: Een geheel blok huizen is door brand ver nield. Zestien personen zyn in do vlammen omgekomen. Do schade bedraagt 400,000 doll. Als dooF een wonder, meldt men uit Fécamp (Frankrijk), was cono visschers- boot bij den storm der laatste dagen behouden geblevon. Toen zy met gebroken mast enz. door eene sleepboot werd binnengebracht, stonden er wel 5000 menschen op de hoofden. De 22 schipbreukelingen hadden in hunnen nood eene belofte gedaan. Zwygend stapten zy aan wal en zonder vrouw of kind of wion ook te omhelzen of een woord te spreken, togen zy, twee gokwetsten aan- het hoofd, naar de kapel der Heilige Maagd. Nooit, schrijft eon berichtgevor dor „XLXe Siöcle," is een schouwspel gezien zóó a^ndoenlyk van f roken den eenvoud,

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 10