Den 15den dezer is de Great-Plum- steadkerk bp Norwich door een hevigen brand geheel verwo'est. BUITENLAND. Frankrijk. De bewering, dat Bulgarije den b\j de zoo genaamde capitulation voorgeschreven weg zou hebben bewandeld bij de uitzetting van den heer Chadourne, don correspondent van „Havas", te Sofia, wordt te Parfis van grond ontbloot genoemd. Het is een onbetwistbaar feit, dat in deze zaak eene bepaalde schending der internationale verdragen heeft plaats ge vonden. Admiraal Gorvais is tot chef van den marinestaf benoemd. De „Figaro" vertelt dat de keizer van China den Franschen gezant te Peking ton gehoore heeft ontvangen, eene eer, die tot dus ver aan geen vreemdeling bewezen was. Dultsohlund. De Rijksdag heeft gisteren, na eene be raadslaging, welke meer dan zeven uren duurde, het met Oostenrfik-Hongarfie gesloten handels verdrag met groote meerderheid aangenomen. Ten opzichte van de rechten op wijnen had eene hoofdelijke stemming plaats, waarbij zich 200 leden vóór en 66 tegen verklaarden- Te Berlijn loopt het gerucht, dat de koning en de koningin van Italië in de maand Mei van het volgende jaar het Berlfinsche en het Dresdensche hof zullen bezoeken. 's Keizers reis naar Rumenië is bepaald op het midden van Maart. In April wordt de Koningin van Engeland te Berlijn verwacht, en einde April of begin Mei ziet men het bezoek der Koningia en Koningin-Regentes van Holland tegemoet. Keizer "Wilhelm heeft professor Bardeleben en zijne nakomelingen ter gelegenheid van zijn 60-jarig feest als geneesheer in den adel stand vorheven. België. In de maand Juli van het volgende jaar zal te Brussel een internationaal congres wor den gehouden ter bespreking van het vraag stuk der arbeiderswoningen. De Belgische academie hield gisteren te Brussel hare jaarlijksche vergadering. Na do benoeming van het comité voor het vol gende jaar werd do zitting opgeheven ten teeken van rouw over het overlijden van Dom Pedro en van den Belgischen scheikun dige Stas. De „Patriot" van gisteren bevat een brief van generaal Brialmont aan den minister van oorlog, dd. 4 Oct., waarin do generaal opkomt tegen de verwijten, welke de minister hem gedaan heeft, naar aanleiding der vesting werken aan de Maas. De generaal verklaart niets te hebben geloochend, noch te hebben pr\jsgegoven, ten opzichte zijner meening aangaande de kosten dier werken. Hij kon hot bedrag slechts bij benadering opmaken, en verklaart altijd te hebben gedacht dat de Regeering den afloop van den arbeid wilde afwachten om den juisten en volledigen toe stand der onderneming te kennen. De generaal meende dus, niet te moeten verbeteren de verklaringen, welke door de Regeering zijn afgelegd en die hfi' onbestemd en onvolledig noemt, zoodat het Parlement en het publiek in dwaling worden gebracht. De generaal zegt verder dat hfi zijn rap port, waarin de kosten worden geraamd op 54 millioen fr., ongerekend den aankoop van 900 kanonnen, op 23 Juli 1889 aan de com missie voor de wapeningen heeft overhandigd. De commissie zou zijne conclusion hebben goedgekeurd, en het zal meer verwondering wekken wanneer het publiek daarmede be kend zal zijn, dan veroorzaakt werd door het bericht, dat de vestingwerken aan de Maas 71 millioen fr. zouden kosten. De „Patriot" voegt er bfiDo minister van oorlog heeft onmiddellijk op dezen brief ge antwoord met eene reeks ontkenningen of be vestigingen, welko in een zeer strengen toon z\jn vervat en de onderstelling wettigen, dat disciplinaire maatregelen tegen generaal Brial mont zullen genomen worden. Oostcnrljk-Honjj.-Monnrohïe. In de gisteren door de Kamer van Afge vaardigden gehouden zitting verklaarde by de behandeling der flnantiëele wetten de heer Gregr, dat de jong-Czechen tegen de Staats- begrooting zullen stemmen. Vorige regeoringen, zeide hfi, vertrapten het Czechischo volk met klompon; de minister Taaffe geeft het schop pen met gelakte laarsjes. Bohemen wordt door Oostenrijk uitgezogen. Het gezag van dit laatste land heeft geene andere reden van be staan. De Czechen zijn, door het sluiten van een verbond met den erfvijand Duitschland, schuldig. De haat der Czechen tegen de Oostenrijkers neemt toe, en zij moeten be treuren in 1526 een keizer uit het Huis Habsburg tot koning van Bohemen te hebben gekozen. Gi'oot-Britanni& Volgens het jongste bulletin heeft de zeer bejaarde hertog van Devonshire een rustigen nacht doorgebracht. Zijne krachten echter nemen af. Mocht hij sterven, dan verliest lord Har rington zfin zetel in het Lagerhuis en neemt als hertog van Devonshire zitt ng onder de pairs. Rusland. Volgens gerucht te St.-Petersburg zou de minister voor het openbaar verkeer door generaal Anenkoff worden vervangen. De keizer zou vertoornd zijn, omdat eene ont zaglijke hooveelheid granen aan de Zuider spoorwegen opgehoopt ligt, terwijl in geheelo gouvernementen de hongersnood heerscht. Amerika. Uit Nieuw-York wordt geseind dat wegens het heerschen der gele koorts te Rio-de-Janeiro de gezagvoerders der naar Buenos Ayres be stemde schepen in last hebben gekregen Rio-de-Janeiro niet aan te doen. De Brazili- aansche gezant te Buenos-Ayres heeft tegen dezen maatregel geprotesteerd. Volgens de „New-York Herald" heeft de Chineesche regeering officieel aan de regeering der Vereenigde Staten doen weten, dat zij aan do tentoonstelling van Chicago niet zal deel nemen. o Mevrouw Albani, tegenwoordig te Chi cago, is ernstig ziek aan keelontsteking. Eene hevige epidemie van gele koorts woedt, volgens de „New-York Herald", te San tos (de haven van de Braziliaansche stad San- Paulo). Honderden menschen sterven. In de haven liggen 400 schepen, die niet kunnen uitzeilen omdat er geene matrozen genoog zijn. Chili. Uit Santiago wordt geseind dat, nu de nota's, welke tusschen den Amerikaanschen gezant Egan en de Chileensche regeering gewisseld zfin, bekend worden, do verbazing bfi de pers en bfi het publiek toeneemt. Het blad „El Ferrocarril" doet opmerken, dat de eersto mededeeling van Egan eene dreigende nota was, den 23ston October aan den heer Wharton geschreven, welke nota, ondanks den spoed, dien zfi vereischte, eerst 3 dagen later over handigd werd. De „Ferrecarrir' vraagt hoe do Chileensche regeering leedwezen zou kunnen betuigen over de voorvallen, welke, volgens kapitein Schley, van do Amerikaanscho marine, zouden hebben plaats gehad, aangezien zfi van deze voor vallen volstrekt geen kennis droeg, en over eene quaestie, welke door do plaatselijke overheden onderzocht werd. Telegram men. MÜNCHEN, 16 December. Bfi de behande ling der oorlogsbegrooting vroeg de nationaal- liberale afgevaardigde Schaus den minister van oorlog wat hfi voornemens was te doen, als gevolg van het bekende artikel van prof. Billroth over de inrichting van den verplegings dienst te velde. De minister antwoordde dat dit eenemoei- Ifike zaak is. Men moet de eerste hulp zoo goed mogelfik kunnen verleenon. In de vol gende oorlogsbegrooting zal een plan worden opgenomen voor maatregelen, ten einde de ambulance dichter bfi de strfiders te kunnen brengen. LIMERICK, 16 December. De was van de Shanon veroorzaakt groote ongerustheid. PORTO-FERRAJO (Elba), 17 December. De bemanning van een Fransch schip, dat onder de kust van Elba door een storm werd over vallen, verklaart wrakhout van de „Calabria" te hebben gezien. SAN-FRANCISCO, 17 December. Er heeft eene hevige uitbarsting plaats gehad van den vulkaan Cilanca op Hawai. Men verwacht een stroom van lava. Een der Engelsche oorlogsschepen in den Stillen Oceaan heeft verzegelde orders gekre gen en is onmiddcllfik daarop naar Vaparaiso vertrokken. BREST, 17 December. Het te Cardiff'thuis behoorend Engelsch stoomschip „Prince Solty koff," met een bemanning van achttien koppen, op weg van Cardiff" naar St.-Nazaire, heeftin den nacht van Zondag op Maandag, zes mfilen zuidwaarts van Ouessant, schipbreuk geleden. Kapitein en bemanning vonden in de golven hun dood en het schip is volkomen verloren. [De „Prince Saltykoff" werd in 1874 te New-Castle gebouwd en meet 1381 ton.) ROME, 17 December. Kamer van Afge vaardigden. De minister-president Di Rudini verzoek den heer Imbriani naar aanleiding van zfine interpellatie niet aan te dringen op uitingen betreffende de diplomatieke betrek kingen tusschen Italië en de Vereenigde Staten van Noord Amerika, aangezien hfi daarop niet zou kunnen ingaan. Toen de heer Imbriani toch bleef aandringen, heeft de Kamer ge weigerd over de zaak verder van gedachten te wisselen. POTSDAM, 17 December. Prinses Friedrich Leopold is in don afgeloopen nacht van een zoon bevallen. BORDEAUX, 17 December. De aartsbis schop Leent js gisteren uit Parfis hier terug gekomen. Hfi had een onderhoud met den minister van justitie en eeredienst, Faillières. Do minister had den aartsbisschop zeer har- tel fik ontvangen en hem verzekerd al het mogelfike te zullen doen om den vrede tus schen Kerk en Staat te herstellen. LEIDEN, 1? December. Bfi het ter perse gaan van dit nummer vernemen we dat Sequah inderdaad heden avond in „Vondelhoven" voor het eerst alhier zitting zal houden. Sedert enkele dagen is de onlangs op gerichte Volksleeszaal, welke door den be kenden brand in het perceel aan de Haarlem merstraat tfidelfik moest gesloten en in het vroegere gymnasium-gebouw kon gehouden worden, woer geopend en weldra bleek hoe welkom deze gelegenheid voor velen is. Dit was ook trouwens dadelfik bfi de ves tiging merkbaar, want binnen vier dagen waren reeds een 120 boeken uitgeleend, en hadden zich 91 personen als lid doen inschrfi- ven, welk getal later nog belangrfik toenam. De Volksleeszaal is gevestigd in twee boven lokalen van genoemd perceel, welke to gelfik 45 personen kunnen bevatten, gezeten aan lange leestafels. Voor later gebruik is nog een lokaal beschikbaar. Door de Volksleeszaal wordt geene richting voorgestaan. Men vindt er dagbladen en tijd schriften van allerlei kleur. Van de eersten ontvangt de inrichting er vele gratis of tegen vergoeding der porto's. De ter lezing liggende tijdschriften bewegen zich op allerlei gebied. De bibliotheek bevatte reeds spoedig 400 boeken, geschonken door hoogleeraren, stu denten en enkele particulieren, w. o. ook uitgevers. Eiken avond is er een commissaris aan wezig uit de studenten, door wie deze instel ling is in het leven geroepen naar aanleiding van door den Leidschen hoogleeraar mr. W. Van der Vlugt gehouden lezingen dienaan gaande. Men mag or ook dammen, later bovendien schaken, en het rooken is eveneens toege staan, doch kaartspel is verboden. Als de bezoekers willen, kunnen ze in de helder verlichte en door gaskachels verwarmde lokalen tevens wat gebruiken, nl. een kop Van Hk>utens cacao of eene halve flesch gerste bier, elk tegen vfif cents, zeker geen te hoo- gen prfis. Deze inrichting staat in verband met de op gezellige leest geschoeide voordrachten, welke enkele studenten sedert geruimen tfid houden op hunne kamers, waar dan werk lieden, die er zich voor hebben aangemeld, op bepaalde avonden in de week worden ont vangen. Reeds 50 van die werklieden krfigen op deze wfize les, tot hunne meerdere ont wikkeling, welke ook aan de Volksleeszaal ten grondslag ligt. Voor belangstellenden en belanghebbenden is het waarschfinlfik niet ondienstig wanneer wfi daarvan hier het reglement laten volgen De Volksleeszaal is geopend eiken dag, des avonds, van zeven uren tot halfelf; en daarenboven Zondag-middag van halftwaalf tot 3 uren. De toegang is opengesteld voor leden en geïntroduceerd en Lid kan worden ieder man boven 18 jaar. Het lidmaatschap kost 10 ets. in het halfjaar. Iemand kan hoogstens driemaal in het halfjaar geïntroduceerd worden. Men wordt geïntroduceerd door een lid of door een aanwezigen commissaris. De couranten, tfidschriftcn, illustraties, at lassen, woordenboeken en prachtwerken kun nen slechts op de leeszaal gebruikt worden. De boeken kunnen kosteloos buiten de leeszaal aan de leden worden afgegeven voor hoogstens 14 dagen, behoudens bijzondere toestemming; aan één persoon hoogstens 3 deelen te gelfik. Hfi, die de boeken langer dan 14 dagon houdt, vervalt in eene boete van 5 cents voor iedere week of deel van eene week langer. Oprichters dezer zaal zfin de heeren S. R. Steinmetz, Ant. Van Gfin en D. Brocx, die thans ook deel van het bestuur uitmaken. Een druk bezoek wordt zeker verlangd, doch minder gewenscht is het ongetwfifeld als men na het lezen dezer regelen ging stormloopen. Dan kwam men bepaald wel ruimte te kort! De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met 1 April 1892 te vervullen is de betrekking van leeraar in de Fransche taal en letter kunde aan de rfiks- hoogere burgerschool met vfifjarigen cursus te Roermond. Jaar wedde /"1800. Zfi, die voor deze betrekking in aanmerking wenschon te komen, gelieven zich vóér 31 December aan te melden bfi den inspecteur van het middelbaar onderwijs dr. W. B J. Van Eyk, te 's-Gravenbage. De nieuwe „Almanach de Gotha" voor het jaar 1892 bevat onder meer het portret van H. M. de Koningin-Regentes. Vrfidag a. s. zal ds. J. Herman De Ridder, van Moppel, als spreker optreden in eene ver gadering der Afd. Waddingsveen van den Nederlandschen Protestantenbond. De lezing zal beginnen te zeven uren. Door de Vrouwenvereniging „Tabitha", te Waddingsveen, zfin deze maand gelden bfi de ingezetenen Ingezameld, ten oinde kleeding- stukken aan armen en behoeftigen uit te rei ken. De rekening over 1891 sluit met een batig saldo van f 0 79, terwfil enkele kleeding- stukken nog in voorraad zfin. De ontvangsten bedragen f 242.29 en do uitgaven ƒ241.50. De collecten op de vergaderingen van het Leesgezelschap brachten op f 15.89. Gemeenteraad van Leiden. Zitting van hedennamiddag te twee uren. Voorzitter: de heer De Laat de Kanter, Burgemeester. Waarn. secretaris: do heer De Sturler, wet houder. Tegenwoordig de heeren: Schncither, Juta, De Sturler, Zillesen, Du Rieu, Zaayer, Verhey Van Wfik, Van Lidth de Jeude, Van Hamel, Fockema Andrea?, Van der Breggcn, Van Reenen, Le Poole, Verster van Wulver- horst, Siegenbeek Van Heukelom, Van Hoeken, Cock, Ticleman, Dekhuyzen, Zaalberg, De Goeje, Kaisor, Was en Driessen. Later de heer Drucker. Afwezig met kennisgeving de heeren: Koet- ser en Hasselbach. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering (nadat omtrent het ge nomen besluit betreffende het archiefgebouw daarin het woord „oprichting" was veranderd in „op- en inrichting", zooals door den Raad besloten was, golfik de heer Zaayer opmerkte), vroeg do heor Fockema Andrea? het woord om te verklaren dat hfi uit de notulen had gezien dat hfi zich in do vorigo zitting had vergist toen hfi mededeelde dat de stukken van Liernur to laat door den Voorzitter bij den gemeenteraad waren ingediend, hetgeen toch reeds had plaats gehad in de zitting van 4 April. Hfi had bedoelde zitting niet bfige- woond en maakte dus wel zfine verontschul diging, dat hfi eonigen tfid de aandacht van de Raadsleden naar aanleiding daarvan had in beslag genomen. De Voorzitter antwoordde dat bedoelde stukken 31 Maart waren ingekomen en 4 April medegedeeld en nam gaarne het excuus des heeren Fockema Andre® aan. De vergissing speet hem meer voor dien heer dan voor hemzelven. Door den Voorzitter werd medegedeeld dat waren ingekomen; Een verzoek van mr. E. N. Rahussen t& Amsterdam, om afschrijving van plaats, dir. bel. dienst 1891 voor zfin pupil A. R. Zim merman, wegens verandering van woonplaats. Idem als voren van Johs. Drost, zoo voor zichzolven als voor zfine dochter. Idem van mej. H. C. Le Clerq, om resti tutie van betaald schoolgeld voor twee kin deren, Johanna en Louisa Kok, die den 15dorv Nov jl. de Meisjesschool 2do klasse hebben, verlaten. Een adres van bestuurderen van de afd* Leiden der Maatschappij tot bevordering van Toonkunst in zake eene vermindering van de huurprfizen van de nieuwe Gehoorzaal en

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 3