De tyd van duur der detacheering by de landmacht in West-Indiö van den eersten luit. C. Carbin, van het wapen der artillerie van het leger hier te lande, andermaal verlengd met één jaar en alzoo nader bepaald op vjjf jaren. Gemeugd Nieuws. De kegelclub „Uitspanning door nspanning", gevestigd op den Burcht alhier, behaalde by den corpskegelwedstryd, den 13den en 14den December te Haarlem gehou den, den eersten prys (gouden medaille). Twintig vereenigingen namen aan dit concours deel. Het schijnt hier ter stede des avonds óók al niet meer veilig te zijn op straat. Een persoon, zekere F., kwam gis teravond uit de Kerksteeg en zou de Hoog- landsche Kerkgracht overgaan naar huis; doeh weldra werd hy daar door een tweetal kerels aangegrepen en op den grond geworpen, ter- wijl hy bovendien nog een paar vuistslagen op den koop toe ontving. Op hot verschenen van eenige voorbygangers kozen de aanran ders het hazenpad. Van een en ander is de politie in kennis gesteld. In de veronderstelling, dat Sequah gisteravond in het „Café Vondel hoven" zyne reeks séances zou beginnen, bewogen zich reeds vroegtydig zeer vele per sonen naar den Stationsweg, waar men te weten kwam dat Sequah besloten had zijn optreden alhier nog twee dagen uit te stellen. Nadat hy Zondag-middag hier enkele bezoeken had afgelegd, o. a. ook tot het bestellen van logies, stalling enz., was hy inderdaad weer naar Haarlem gegaan. De politie alhier heeft proces verbaal opgemaakt tegen een jongen, die ver leden week van de veemarkt eene geit weg genomen en verkocht had. Bedoelde jongen is in dit jaar reeds tweemalen voor kleine diefstallen aangehouden. In den afgeloopen nacht zyn door de politie alhier aangehouden twee minder gunstig by haar bekende personen, genaamd C. B. T. en Th. K., die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal van een schaap uit eene weide aan den Rynsburgschen weg, onder de gemeente Oegstgeest, wolk schaap zy, na het eerst tevergeefs aan een ander ten ver koop te hebben aangeboden, voor f 5.50 heb ben verkocht. De personen, togen wie door de politie gewaarschuwd werd en die laatsteiyk in het perceel No. 103 aan de Hoogewoerd woonden, zyn in den nacht van jl. Zondag met de stoomboot „De Volharding" van hier in do richting Amsterdam vertrokken, met zich nemende een paar koffers en manden, alsook eenige ledige bussen en wat houtwerk. Hoewel enkele ingezetene:* een weinig schade kunnen bekomen hebben, scbynt het terrein te dezer stede niet gunstig vcor de firma De Vries en Co. te zyn geweest. Twee personen, die gisteravond omstreeks zeven uren langs den Heorensingel Hepen, hoorden opoons oen plomp in het water. Ze gingen op onderzoek uit en vonden een mannelyken drenkeling, dien zy met be hulp van een stok in het donker op den wal haalden, waarby hot toen bleek dat een zyner handen aan oen zyner boenen met een touw was vastgebonden. De man leefde nog, werd van zyn boei ontdaan en een eindweegs naar zyne woning in de Heerenlaan geloid. Aldus kwamen het ons de redders zeiven mededeelen. Terwyl de landbouwer V., uit Zegwaard, j.l. Vrydag aan do Vlamingstraat te Zoetermeer bezig was zyn paard aan te spannen, rukte hot dier zich eensklaps los en rende door de dorpsstraat, de Schinkel en R^kkeveon af, naar huis, zonder ongelukken op zyn weg te veroorzaken. V. raakte evenwel met zyn duim in een der strengen bekneld, waardoor een gedeelte van dat lichaamsdeel werd afgerukt, zoodat de man heelkundige hulp moest inroepen. De aard appelenteelt was dit jaar in Haarlemmermeer niet voordeeligdo werk zaamheden en dus ook de verdiensten zyn gering, vandaar dat men zoo vry is geweest by Korringa aan den IJ weg aardappelen uit een put te ontvreemden. De 6torm in de laatste dagen heeft aldaar geene belangryke schade teweeggebrachtdeze bepaalde zich tot het omwaaien van een paar rytuigon, den schoorsteen van den stoom- korenmolon te Hoofddorp en eenige daken van huizen. Men meldt uit Haarlem: In de Zaterdag-avond gehouden séance deelde Sequah mede, dat hy Dinsdag-avond voor het laatst alhier zou optreden, Woensdag-ochtend naar Leiden vertrekken en daar 's avonds in Café Vondelhoven zyne eerste séance zou geven. Hoewel hy Zaterdag-avond had verzocht, zyne paarden niet af te spannen, maakte het publiek daartoe alle aanstalten, zoodat hy genoodzaakt was, zyn rytuig weg te zenden en „Felix Favore" aan do achterzyde te ver laten. Ongestoord bereikte hy zoo zyn hotel. Het eutusiastische publiek stond nog wel een uur lang voor het gebouw. Sequah heeft het publiek toegezegd, Dins dag-avond op zyn zegewagen naar huis te zullen terugkeeren, omdat het dan de laatste avond is. Dezen avond zullen ook alle ge nezen patiënten op het platform verschynen. Zondag-avond werd hem in den schouwburg weder eene ovatie gebracht. Do arrondissements-rechtbank te Maastricht veroordeelde gisteren Anna Maria Thewissen, wegens doodslag, op haren man gepleegd, tot 12 jaren gevangenisstraf. Do vrouw te Deventer, die in de vorige week met eene stoof met vuur onder de voeten in brand is geraakt en met brand wonden overdekt naar hot ziekenhuis word gebracht, is in dat gesticht aan de gevolgen overleden. BUITI^ISLAND. Frankryk. De commissie voor het toltarief heeft, na dat de ministers Ribot en Jule3 Roche namens de Regeering ophelderingen hadden gegeven, de volgende besluiten genomenDe Regeering wordt gemachtigd voorloopig geheel of ten deele te verlengen al de met 1 Februari a. s. afloopende handelsverdragen of overeenkom sten, met uitzondering van de daarin voor komende bepalingen betreffende bewilliging in een tarief voor bepaald aangewezen zaken, zooals de overeenkomsten tot wederzydsche waarborging van den letterkundigen, kunst en industriëelen eigendom. De Regeering wordt gemachtigd, het minimum-tarief geheel of ten deele van toapassing te verklaren op de voort- brenselen en koopwaren, afkomstig uitlanden, die thans d© voordeelen van het conventioneel tarief genieten, en die er in toestemmen het tarief der meestbegunstigde natie op Fransche koopwaren toe te passen. - Het bericht der dagbladen, dat by de laatste ongeregeldheden te Rio-de-Janeiro vyf- tig Eranschen gedood zouden zyn, is ongegrond. Slechts één Franschman heeft or het leven by ingeschoten, en den Franschen zaakge lastigde is opgedragen deswege vertoogen by de Braziliaansche regeering in te dienen. Do toeloop tot de tentoonstelling van schilderyen van Nederlandsche meesters in het Pavilion de la Ville de Paris wordt steeds grooter. Do heor en mevrouw Carnot bezochten gistsren te 2 uren de tentoonstelling dor Rotterdamsche Kunstclub, met generaal Bru- gère, secretaris generaal van het president schap, en de leden van hun gevolg. Zy werden ontvangen door den Nederlandschen gezant ridder De Stuers, den secretaris by het Neder- landscbo gezantschap jhr. "Van Weede,ïnevrouw Van Weede, den heer De Kuyper, voorzitter der Kunstclub, en de beide schilders Mesdag. Zy vertoefden er een uur en bezichtigden met veel beelangstelling alles tot in de byzonder- heden. De heer Carnot, zelf aquarellist en degelyk kunstkenner, uitte herhaaldelyk zyne bewondering over de tentoongestelde schilde ryen, in het byzonder over do collectie Israels, en bracht zyne harteiyke golukwenschen aan de heeren Mesdag. Duitsohland. Yolgons de Berly'nsche „Post" heeft prins Von Bismarck als reden voor zyne afwezigheid uit den Ryksdag opgegeven, dat by de be raadslagingen over de handelsverdragen den afgevaardigden geen tyd genoeg geschonken werd om inlichtingen in te winnen. Onder die omstandigheden kon hy het niet met zyn geweten overeenbrengen, eene stem uit te brengen. Ook wordt beweerd dat te Berlyn eon blad zal worden opgericht of aangekocht voor Bismarcks rekening. Zeer waarschynlyk noemt de „Freisinnige Ztg." het niet, dat de voorzichtige huisvader op zyn ouden dag zyn geld in eene dergelyke onderneming zou steken. De Duitsche keizer zal volgens de „Times" in Maart een bezoek brengen aan den koning van Eumenië en 3 dagen te Bucharest door brengen. Yolgens de „Hann. Cour." zullen om streeks half December te Berlyn de onder handelingen beginnen over een handelsverdrag tusschen Duitschland en Nederland. De „Kölnische Zeitung" verneemt uit Berlyn, dat professor Yon Helmholtz door de influenza is aangetast. Uithoofde van het hevigo heerschen dier ziekte is het leeraren-seminarium te Mariën- burg gesloten moeten worden. Bulgarflc. Uit byzondere bron wordt uit Sofia ge seind Op een schrifteiyk verzoek van den Franschen vertegenwoordiger om aan den onlangs verbannen journalist Chacourne weder vergunning te geven naar Sofia terug te keeren, is door de Bulgaarsche regeering afwyzend beschikt. De vertegenwoordiger der Fransche regee ring heeft daarop geantwoord, dat hy de be trekkingen als afgebroken beschouwde. Amerika. Een opstand is volgens de „New-York Herald" uitgebroken tegen den gouverneur van Choluteca, in Honduras. De leider der beweging, Lorencis Sierra, heeft 14,000 man onder zyn bevel en de opstandelingen hebben Bonilla tot president uitgeroepen. Honduras, eene der republieken van Middel- Amerika, heeft eene grootte van 2215 kw. m. en telt 351,700 inwoners. Choluteca is een der zeven departementen, waarin het land is verdeeld. Eene afdeeÜDg van het Russisch Nihi listisch genootschap te Boston heeft een agent met eene geheime opdracht naar Rusland gezonden. D© agent moet geheime brieven en geld overbrengen aan het bestuur van het genootschap te St.-Petersburg en by zyne terugkomst van den staatkundigen toestand van Rusland verslag geven. Een effectenmakelaar uit Boston, met name Nocross, die reeds eenige dagen zoek is, wordt verdacht de bom te hebben ge worpen, waardoor het bankierskantoor van Sage in Nieuw-York vernield werd. Hy is niet krankzinnig, maar gedroeg zich toch steeds zeer zonderling. Het Leldsch Tooneel. Toen Alexander Dumas fils den 2den Febr. 1852 zyne „Dame ^ux Camélias", door hem naar zyn roman van dien naam bewerkt, had zien opvoeren ondanks den tegenstand van de censuur, daar de hertog De Morny zyn invloed had laten gelden, zond hy eenige dagen later aan de acteurs en de actrices, de medewerkers aan zyn succes, een uitvoerig schry ven, waarin hy aldus de strekking van zyn stuk aanduidde „Ik heb getracht in dit drama het tooneel te doen vergeten en do toeschouwers in on- middellyke gemeenschap te stellen met de personen van myn stuk; in deze studie heb ik willen vorkrygen, dat een geheel geslacht zich in het volle leven terug zou vinden en zich in zyne dwalingen zou herkennen." Dit geslacht waren zy, die met den schryver, die toen 26 jaren tolde, waren opgegroeid. Hyzelf had het leven van de Paryzer jeugd terdege meegemaakt, daarby echter steeds studeerende, zoekende en schry vende met dien buitengewoon genialen aanleg, welke zich later in alle kracht zou ontwikkelen. Zyn eerste werk voor het tooneel was eene ware verrassing voor het publiek, vooral door de groote intensiteit, waarmee een hoekje van de werkelykhoid weergegeven werd. Die wer- kelykheid moge voor menig toeschouwer eene vreemde vertooning zyn, in de vaudeville te Parys, waar het stuk het eerst werd gezien, gevoelde men zich en pays de connaissance. Daarby kwam, dat Dumas die meesterschap in den dialoog toonde, waardoor hy ongeëven aard is onder de tydgenooten, en het hem gelukte zyne zaak zoo schitterend te verdedigen, dat zy voor het meerendeel dor toeschouwers voor goed gewonnen was. Sedert 1852 is dan ook „La Dame aux Camélias" voortdurend opgetreden; de opera heeft haar heur vreugde en leed doen zingen, en mon mag wel zeggen, dat er geen tooneel van eenig belang bestaat, waar niet meer dan een Marguérite Gauthier op meer of minder artistieke wyze is gestorven. Uit een en ander blykt, dat wy hier niet te doen hebben met een voorbygaanden arbeid, maar met een werk van blyvendo waarde, dat veertig jaar na zyne verschynen nog mag ge kozen worden om het buitenland te toonen, wat de dramatische kunst in Frankryk vermag. Marguérite Gauthier, de gevierde schoone, heeft tot dusver het ongelukkige bestaan ge leid, waartoe, helaas, zoovelen vóór en na haar gebracht zyn. Op eene vroolyke byeen- komst, welke by haar gehouden wordt, laat zich een jongmensch, Armand Duval, aan haar voorstelien. Hy heeft eene onweerstaan bare genegenheid voor haar opgevat en wil haar aan de dwarreling van feesten en genot ontrukken om voor haar alleen te leven. Met al de bezieling van een jong gemoed schildert hy de schoone toekomst, welke haar nog wacht, zoo zy hem wil volgen. Zy neemt zyne woorden eerst niet in ernst op, raadt hem verstandig te zyn en zyne liefde elders te plaatsen, maar ten laatste zwicht ze voor zyn wegsleepende taal. Deze geheele eerste acte is met eene frisch- heid geschreven, welke nog dezelfde bekoring uitoefent, als by de eerste opvoering. Ook zyn de personen met hunne omgeving, vooral Marguérite en Armand, die trouwens byna het geheele stuk vullen, zóó in 't volle licht gesteld, dat hunne gebreken en hunne deugden alle volkomen tot hun recht komen. Daar de jonge Duval niet byzonder gefor tuneerd is, meent Marguérite, by wie de notie van eer en eerlykheid nogal is verflauwd, dat zy zich om geldeiyken steun tot den graaf De Girai mag wenden, om, als het heet, met de schuldeischers af te rekenen, in wer- kelykheid echter om met Armand den zomer buiten te kunnen doorbrengen. Gelukkig wordt dit pogen door Duval verijdeld, wien de ge dachte alleen aan hetgeen zy „une petite combinaison" noemt, ondraagiyk is. Zoo wo nen zy weldra te Anteuil, zonder aan iemand iets gevraagd te hebben, en Armand gaat daarby zóó geheel en al in zyn geluk op, dat Prudence, eene harer nogal talryke vrien dinnen, hom de oogen moet openen om hem te doen begrypen, dat er geld en raad moet geschaft worden. Daartoe gaat hy naar Parys en juist gedurende zyne afwezigheid kosat zyn vader, een eerzaam burger uit Tours, die zich met moeite bedwingt, nu hy zich voor haar bevindt „pour qui son fils se com- promet et se ruine." Hier ontwikkelt Dumas al de kracht, al den rykdom van zyn dialoog om zyne heldin hoe langer hoe meer sympathiek te doen worden, om de waarschynlykheid van het feit aannemelyk te maken, dat zij zich opoffert aan de belangen van de familie Duval, vader, zoon en dochter. Zy gaat heen en, om Armand geheel van zich te vervreemden, hervat ze met den dood in het hart haar vroeger leven. Armand verkeert in de meening, dat zy dat alles uit zucht naar genot heeft gedaan, zoo dat by de eerste gelegenheid, dat hy haar weken daarna ontmoet, er een hevig tooneel plaats grypt, dat hem voor goed van haar moet scheiden en een duel met Varville on vermijdelijk maakt. Al deze aandoeningen hebben haar zóó aangegrepen, dat hare zwekke gezondheid er onder bezwykt. Vóór haren dood keert echter Armand tot haar terug- Hy heeft door zyn vader de ware reden van hare schynbaro ontrouw vernomen en komt nu, vol ongerustheid, vol berouw, haar ver giffenis vragen voor zyne valsche beschul diging. Dit is haar laatste vreugde; met zyne hand in de hare sterft zy en boet daarmee voor hetgeen zy heeft misdreven. Het was een waar genot gisteravond de gedachto van den schryvor zoo goed vertolkt te zien. Beide hoofdrollen werden goed weer gegeven. Mme Harris was over het algemeen gelukkig en toonde zich geheel in staat le type difficile et franc, zooals Dumas hare rol karakteriseert, zonder aarzeling door het publiek te doen aannemen. Haar spel boeide reeds byzondor in de eerste en tweede acte, waar men zoo duidelyk op haar gelaat de innige ontroering las, die de woorden van Armand by haar wekten. Aangrypend was het te zien, welken slryd zy streed om aan de vertoogen van den vader van Armand gehoor te geven en het offer van haar goluk te brengen. Dit tooneel werd door haar met eene so berheid gespeeld, welke do indruk slechts dieper kon maken. De laatste oogenblikken schenen my minder golukkig, wyl haar spel thans aan het melodrama doed denken; toch was ook hier het effect zeer groot. De rol van Armand is ongetwyfeld moei- iyker dan die van Marguérite, omdat een jonge man, die voortdurend over zyn harts tocht en zyne jaloezie spreekt, ons gemeenlyk volkomen koud laat. Dit bleek ook hier in de beide eerste acten; daarentegen mocht het spel van den heer Dorny zeer gelukkig hee- ten in de heftige uitbarsting van de vierde acte, en bovenal in de uitdrukking van innig leed naast de stervende Marguérite, waar hy ons de illusie van de werkelykheid gaf. Beide hoofdpersonen werden flink byge- staan door de overige leden van het gezel schap. MUe Moine als Prudeuco vormde

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2