mende persoonlijkheid onvordeelde sympathie geniet. Lang behoefde die spanning evenwel niet te duren, daar zy spoedig plaats mocht waken voor het bewustzijn eener zekore overwinning; immers de „Falken aria" (Inge- borg's Klage) uit „Frithjof" van Max Bruch, werd met een lief, vol, innemend geluid en met zeer beschaafde uitspraak voorgedragen, hetgeen niet naliet op het aandachtig publiek veel indrv.k te maken. Stormachtig was de bijval, welken zy ondervond. Meermalen werd zy teruggeroepen. Ongetwijfeld zal mejuffrouw Humme onder verdere artistieke leiding en by krachtigor ontwikkeling van stem, oone kunstenares worden, naar wier optreden in de- concertzalen met innig genoegen zal wor den verlangd! In het orkestwerk Idealia toonde de heer Mann geheel wat hjj was, nl. een componist vol kleur, loven en gloed. Onmiskonbaar volgt hij in dit nieuwe werk de nieuwe Franscho richting en men is geneigd te zeggen meer bepaald Saint-Saén3, hoewel men ook een oogenblik door de horens aan het Feuerzauber-motief u'fcde Walküre werd herinnerd. Vol gloed en toewijding werd dit nieuwe werk door het orkest tongohoore gebracht. Don lieer Mann werd daarna een fraaie krans vereerd. Het glanspunt van den avond wat het orkestrale gedeelte betreft, lag ongetwijfeld in de dramatische compositie van Jules Massenet: „los Erinnyes". Bravo! voor zulk eene uitvoering, en den heer L. Van Praag een compliment voor de uitmuntende voor dracht der violoncel-solo. In de Fantaisie caprice vras de heer C'oenen gelukkiger dan vóór de pauze. Wellicht beter gedisponeerd, kon hij aan de vertolking meer zorg besteden. Tot dank werd hy door het publiek nu tweemaal teruggeroepen. Wederom kon men zich vergasten aan den zang van mejuffrouw Humme, ditmaal in drie liederen, waarvan één van den heer Mann, een lied, dat men met genoegen hopen, wy meermalen dezen winter opnieuw zal hooren. De jeugdige zangeres deed zich in elko voordracht van zeer gunstige zyde kennen on het publiek eindigde niet met do warmste biyken van waardeering to goven, alvorens zy een gevoelvol lied van Tanbort als toegift had gezongen. Ton slotte van het programma werd de Cortège do Bacchus uit Sylvia van Delibes met dezelfde kracht en opgewektheid als de andere toonworken gespeeld en daar mede een concert besloten, dat zeer zeker een hoogst aangenameri indruk by alle toehoorders heeft achtergelaten. De verschillende eerbetuigingen, welke „Sempro Crescendo" in den vorm van drie prachtige kransen, gepaard gaande mot har- telyke toespraken, gisteravond ten deel vielen, zyn met recht verdiend! Niet minder do on derscheiding, den lieer Mann ten deel gevallen door zyne benoeming tot eere-lid van het gezelschap. De ernst en toewydlng, waar mede zoowel door directeur als orkest de taak wordt opgenomen, om „Sempre" weer tot zyn ouden luister terug te brengen, ver dient niet alleen volle erkenning en waar deering, maar ook sympathie in den vorm van ondersteuning. Dat het „Sempre" hieraan niet ontbroke! Den talentvollen en energieken leider, den heer Gottfried Mann, alle eer! f. h. Goiuengd Nieuws. Hot zal morgen 40 jaren gel e- den zyn, dat Catharina Ederzeel by do familie Wynen, aan den Maredyk, in dienst kwam en tot heden als dienstbode hare betrekking, in den laatsten tyd bjj moj. de weduwe Wynen, oeriyk en trouw vervulde. Zulk een feit maakt op eeno bijzondero vermelding aanspraak. Het volksleeslokaal op de Haar lemmerstraat zal Donderdag-avond te zeven uren weer geopend worden. Do introductie is in zooverre beperkt, dat men met een lid moet meekomen om toege laten te worden. De heer S. Hogovoon, landbouwer aan den Weipoortschen weg te Zoeterwoude, heeft by gelegenheid van zyn 45-jarig arm- meesterschap by het R.-K. armbestuur, 45 wollen dekens aan behoeftige ingezetenen rondgedeeld. Midden in het dorp Valkenburg sloegen Dinsdag-morgen twee paarden van den landbouwer v. d. G., onder Wassenaar, gespannen voor een boerenwagen, waaraan een tweede door middel van een touw ver bonden was, aan 't hollen. Door het breken van het touw bleef de achterste wagen staan, terwyl do voerman zich redde door een koe nen sprong. Het eerste voortuig echter werd zoogoed als vcrbryzeld, terwyl de hollende dieren eorst buiton de kom der gemeente tot staan kwamen. De ongewone rit scheen een der paarden slecht bekomen te zyn, althans jammorlyk hinkende word het weg geleid; het andere bleef ongedeerd. Persoon- lyke ongelukken hadden niet plaats. Te Katwyk aan Zoe worden af geslagen: 1 party (10,200 stuks) steurharing voor f 18.45 per 1000 en 1 partytje (10 kantjes) idem voor f 14.20 per kantje met de ton, eone paity pekelharing (volle) uit de hand verkocht voor f 17.35 de ton. Byna allo schuiten staan reeds opgetrokken tegen het .duin. In weerwil der verliezen aan netton en touwen zal .hot haringjaar 1891 voor de meeste reederyen een vry voordeelig jaar zyn. Dor traditie getrouw, waren de schuiten met St.Nicolaas aan; helaas mot allen. Van M. Haasnoot en Co. ontbreekt KW. 67, sch. B. "Van Duyn. Nog stoeds koesterde men eene flauwe hoop, dat zy met andere notten vlschte, doch ook deze is thans vervlogen. Officieel hooft men van het vaartuig niets vernomen. In de gistermiddag gehouden vergadering van do 's-Gravenhaagsche IJs club" werd het jaarverslag enz. uitgobraebt en goedgekeurd. Er was in het afgeloopen jaar ongeveer f 7000 uitgegeven. Het nadeelig saldo beliep ruim f 400. Het aantal leden bedraagt 750 en 450 kinderon. Do afgetreden voorzitter, jhr. Baud, en mr. Bergsma, afgotreden be stuurslid, werden tot eereleden benoemd. Het terrein op „Zorgvliet" niet meer ter beschikking van do voreeniging zynde, hoopte het bestuur binnenkort de beschikking over eene andere waterparty to verkrygen en werd het gemachtigd om te zien naar een terrein, dat in huur, pacht of koop kan worden ver kregen, ten einde eene eigen ysbaan in te richten. Volgens tel egraphi sch bericht uit IJmuiden is aldaar de Scheveningsche schuit „Corns. Margaretha," schipper J. Bal, binnengeloopen niet verlies van een Eg- monder matroos, die by het scheppen van de fok is overboord geslagon en verdronken. Pogingen tot redding konden niet baten. Hy laat oeno weduwe met 4 kinderen na. Voor de rechtbank te Rotterdam had zich gisteren te verantwoorden J. W. K., 46 jaar, zonder beroep, wonende te Waddmgs- veen, beklaagd van op 26 October jl. te Wad- dmgsveen opzettolyk en wederrechtelyk eeno schuur, toebehoorendo aan don heer W. A. v. H. v. S., te hebbon beschadigd door er een groot aantal pannen af te nemen. Bekl. ont kende dit feit niet, doch beweerde daartoe gerechtigd te zyn, daar deze schuur aan hem zou toebohooron. Wèl bestond er eene akto, waaruit blykt dat reeds in 1846 bekl.'s vader diens rechten hoeft prysgegoven op dio schuur, erkennende dat er eene vergissing daarom trent had bestaan, doch bekl. boweerde dat hom later gebleken is dat zyn vader by die gedane prysgeving hoeft gedwaald. Hoe het bekl. ook duidelyk werd gemaakt dat er, aan hetgeen zyn vader hoeft gedaan, niets te veranderen was, bleef hy toch de moening toegedaan dat hy in zyn rechtwas. Hot O. M., nog nader aantoonende dat uit de, zelfs door bekl. overgelegdo stukken, dui delyk blykt, dat hy niet het minste recht bozit te doen zooals hy gedaan heeft, zou thans voor dezen eene geringe straf vorderen, daar hy wellicht ter goodor trouw heeft go' dwaald en thans slechts voor beschadiging terechtstaat, welk misdryf, zoo de veld wachter hem niet verboden had daarmede voort te gaan, van emstigen aard had kunnen zyn. De eisch luidt: f 3 boete, subs. 3 dagen hechtenis. Uitspraak over 8 dagen. Ie Amsterdam zal eene academie voor kappers gevestigd worden door de Kap- persvoreeniging De politie te Amsterda-m hield Maandag avond eene generale opruiming in do Nes onder de meisjes beneden de jaren, dio daar als kellnerin diensten verrichten. Heden 011 gisteren zyn wederom een aantal vrouwspersonen, voor het meerendeel van Duitsche afkomst, over de grenzen van ons land gezet; onder haar waren er, die haar domicilie te Rotterdam, 's-Hage en elders hadden. Zekore S. W., te Enschedee, kreeg Zaterdag jl. twist met zijn buurman J. S. over het werpen van vuilnis voor de deur van laatstgenoemde. Die twist liep zóó hoog. dat W. een ijzeren pot opnam en danrmedo S. hevig op het hoofd sloeg, zoodat deze eene diepo snede over het voorhoofd en een gat in het hoofd bekwam. Onmiddellijk moest geneeskundige hulp worden ingeroepen. De toestand van den gowonde is niot buiten ge vaar, wijl hj) veel bloedverlies heeft geleden. Aan het station Venloo zat Zaterdag-avond de remmer Baart, van Maas tricht, zjjno boterham te gebruiken in oen pakwage.-i; bij het rmgeoren werd plotseling een andere wagen daartegen gestooten; de schok, daardoor teweeggebracht, was zóó hevig, dat de remmer er uit geslingerd word. Hij viel zóó ongelukkig, dat hg een paar uren later aan de gevolgen overleed. Twee kinderen, van 6 en 1'/, jaar, van den landbouwer W. G., te Slek, gemeente Echt, waren Zaterdag alleen thuis. Hut jongste, dat in eeno wieg lag, geraakte in brand; naar men vermoedt, heeft het oudste do wieg in brand gestoken. Kort na torugkoer der ouders stierf het kind ten gevolgo der bekomen brandwonden. To Vriescholoo is de boeronbe- huizinge van den heer J. Trenning door een feilen brand in de asch gelegd. Hoewel het moeste vee werd gered, zyn toch 5 koeien en 19 varkens verbrand. Ook veel graan en hooi is vernield. Behalve het huisraad, was alles verzekerd. Ondorzeosche vulkaan. - Door het stoomschip „Arizona", van Nieuw-York te (jueenstown aangekomen, werdon bijzondere berichton ontvangen betrefTende een vermoede lijk onderzeesclien vulkaan, waardoor hot bark schip „Hespor" op do reis naar San-Francisco werd in gevaar gebracht van te verongelukken. Op ongeveer 15 mplen van de Japansche kust word plotseling een rommelend gedruisch ge- boord en werd het schip plat op zjjdo gewor pen. In het volgende oogenblik werd het schip door hooggaande golven, welke op het schip van alle zjjden aanliepen, als het ware over stelpt. Hot overkomende zeewater was zeer h-et. Do bemanning klom in het want, waar zii genoodzaakt was meer dan vijf uron te blijven. Al dien tjjd stroomden zwavelachtige gassen uit den kokenden oceaan en wel zoo danig, dat de bemanning in het want er bijna van stlkto. De uitstrooming dier gassen was niot aanhoudend, maar bij tusschenpoozen. waardoor do manschappen hot leven behiel den. Door het kokondo water is het pek in do naden van het dek gesmolten en was men laror genoodzaakt dio te verbreeuwen en van puk to voorzien. Het slingeren van de „Hesper" was zóó zwaar, dat do groot-bramzaling soms do zee raakte en men ieder oogenblik ver wachtte dat het gehoele tuig er uit zoude worden geslingerd. Op den kabel - tramwog, welke Bel leville, eene noordelijke voorstad van Parijs, met de Place de la Rópublique verbindt, heeft Zondag avond jl. een ongeluk plaats ge' had. Een der rijtuigen geraakte los en liep met groote snelheid terug op het oogenblik, dat oen tweede trein don lieuvol kwam be stijgen. De remtoestel werd zonder gevolg in werking gebracht, zoodat eene botsing onver mijdelijk was. Twaalf passagiers werden dooi den hevigen schok zwaar gewond, ook door hot breken der glasruiten. In hot zuiden van Engeland heeft gedurende do laatste dagen weder, gelijk ge meld werd, een hevige storm gewoed. Te Dover maakte men zich ernstig ongerust over het lot van het stoomschip „Victoria", dat bij feilen wind met 22 passagiers aan boord zee koos. Later kwam echter uit Calais een telegram, dat do „Victoria" in noordoostelijke richting gezien was en om hulp vroeg. Zoowel uit Dover als uit Calais werden toen de redding booten uitgezonden, welke echter kort daarop bevel kregen, terug to koeren, daar de „Victoria" inmiddels in veiligheid was gebracht. Dicht by den vuurtoren in den mond der Theems is eene bark vergaan, zonder dat men er in slaagde de opvarendon te redden. De naam van het schip is nog niet bekend. Zaterdag avond hoeft de bakker Tinnefeld op den weg van Dinxperloo naar Bocholt zijne vrouw doodgeschoten. Do dader, een Pruis, werd door de gendarmerio gevat. Te San Sebastian hoeft de kan selier van het Fransche consulaat, Giraud, met eene revolver geschoten op den consul Despreaux en zich daarna doodgeschoten. Despreaux is stervende. Eene vreeselyko ontploffing heeft plaats gehad in eene steonkoolmyn te Nifka, in Russisch Polen. In de instortende gangen werden 180 werklieden en 40 paarden be graven. Waarschijnlijk zijn menschen en dieren allen omgekomen. Te Hamburg zjjn in do vorige week omstreeks 13000 nieuwe gevallen van influenza voorgekomen. Do oudste zoon van den kroonprins van De nemarken, prins Christiaan, officier der dragon ders in Jutland, is ook door de ziekte aangetast. De influenza heeft te Berlijn in de 3de week van November volgons het statistisch bureau 36 sterfgevallen veroorzaakt. Do Amerikaavsche levensver- zekering-maatschappij „Mutual Reserve", die indertyd woigerde 2600 pd. st. uit te be talen op de polis van verzekering op het leven van Maybrick ten gunste van zyne vrouw, omdat deze hem vergiftigd zou heb ben, is heden in hóoger beroep veroordeeld, tot het uitbetalen dezer som aan de exe cuteuren. t* U 11' rs l.AN I». Frankrijk. In de gisteren gehouden zitting der Kamer van Afgevaardigden heeft de heer Lafargue een voorstel ingediend, strekkende om am nestie te verlecnen aan alle veroordeelden of gerechteiyk vervolgden wegens staatkundige vergrppen. Tevens gaf hy den wensch te kennen, dat zyn voorstel van spoedoischenden aard mocht worden verklaard. Do minister Barbey zeide dat de Regeering zich tegen de amnestie verzet, doch dat zy bereid was, onmiddellijk de discussie te aan vaarden. Na debat werd daarop het voorstel van den heer Lafargue met 398 tegen i 13 stemmen verworpen. In de couloirs der Kamer werd gisteren verzekerd dat de Regeering, by de interpel latie ovor do opzegging van het concordaat, zich tegen de scheiding van Kerk on Staat zal verzetten, onder verklaring evenwel dat zfl boreid is de bisschoppen en de geestelijk heid binnen de grenzen hunner bevoegdtieid te houden. Te Limoges heeft een soldaat, Guérin genaamd, den sergeant Rousse doodgesohoten, om zich over eeno hem opgelegdo straf te wroken. De moordenaar werd terstond door z jno kameraden gevat. Dulteohland. Al de liberale bladen iaten zich gunstig uit over de handelsverdragen, welke met Oo-tenrijk-Hongarije, Italië en België gesloten zijn. Zy verwachten dat do lagere rechten op granen en vee ook aan de niet moestbe- gunstigde Staten, in het byzonder Rusland, bij afzonderlyke wet zullen worden toegestaan. Van de conservatieve bladen verklaart alleen de „Kreuzzoitung" zich tegen de handelsver dragen, omdat zy de deur voor liet vryhandels- stelsol openen. De conservatieve „Reiclisbote" daarentegen billykt de handelspolitiek der Regeering en ziet in de genomen maatregelen eene daad van vooruitziende staatsmanswysheid. Niet alleen de belangen van den landbouw, maar de belangen van allen gezamenlijk moeten den doorslag geven, zegt het blad. De conservatieve „Post" geeft aan de conser vatieven den raad, op tactische gronden vóél de handelsverdragen te stemmen. Anders zou tiet ongenoegen der kiezers worden gewekt en zouden andere partyen naar de zijde der regeering gedreven worden. De „Freisinnigo Zeitung" zegt dat de geslo- ton verdragen slechts de bescheiden aanvang zijn. eener verdere wyziging van hot Duitsche toltarief. Zy moeten niet slechts tot andere Staten worden uitgebreid, maar het Duitsche toltarief moet zelfstandig nog verlaagd worden. Een Duitsch provinciaal dagblad maakt een brief, den 24sten October uit Saadani ge- dagteekend, openbaar, waarin wordt medege deeld dat een Engelsch zendeling, die op dien dag op do zuideiyke oevers van hetVictoria- Nyanza aankwam, verklaarde, dat eon der overlevenden van de Zelewski-expeditie zich in gevangenschap onder de AYahohees bevindt Zwitserland. De aankoop door den Boud van den centra- len spoorweg is door het volk van Zwitser land verworpen met 277,032 tegen 128,792 stemmen; 262 burgers hebben aan de stem ming geen deel genomen. AYaarschynlyk zal nu een ander ontwerp worden opgesteld, daar do tegenwoordige toe stand der Zevitsersche spoorwegen onhoud baar is. Ten gevolge vmi bovenvermelde volksstem-

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2