ria. 9756. 13oii<lei*claji Ï.O Ï3ecemiI>e 1*A"5. feze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en f eestdagen, uitgegeven. S I Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 9 December. Feuilleton. Aaa 't leven weergegeven LEIDSCHjffjl DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor L«iden per 8 maanden-f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijk»» N'nmmurs-OOR. Hedennamiddag aanvaardde dr. J. J. M. De Groot het hoogleeraarsambt aan de universiteit alhier met het houden in het groot-auditorium van het academiegebouw eener redevoering &over het belang der kennis van China voor onze Koloniën, uit een politiek en weten schappelijk oogpunt." Mej. Lange> die in de aelft dezer maand als directrice der Meisjesschool van het Nut te Nijmegen optreedt, zal als hoofd der By zondere Meisjesschool op de Hooigracht alhier, worden opgevolgd door mej. Prinsen, van Breukelen. Do heer F. J. Los, candidaat te Leiden, heeft het beroep naar de Ned.-Herv. gem. te Mynsheerenland aangenomen en is tevens beroepen naar Klaaswaal. Aan het garnizoen der residentie is kennis gegeven, dat van heden af de koetsiors en lakeien, gezeten op de rijtuigen vanH.H. M.Mk de Koningin en de Koningin-Regentes, als distinctief zullen dragen nestels, waarin de9 winters, dus op de grijze bokjassen, zullen zijn koorden van blauw treswerk, welke des zomer6, dus op de blauwe livrei, zullen ver vangen worden door koorden van goud tres- werk. Deze nestels worden gedragen afhangende van den linkerschouder en bevestigd aan eene ovale schouderplaat met wapen. Maandag dineerden aan de tafel van H. M. de Koningin-Regentes te 's-Gravenhage generaal-majoor Bergansius, commandant van de stelling van Amsterdam, en de luitenant- majoor Bouraeester, kanselier der Nederland- sche orden. Voor de betrekking van havenmeester te 's-Gravenhage zyn door B. en "Ws. den Raad voorgedragen de heeren H. Van der Velden, M. Versteege en A. Forma, haven meesters resp. te Schiedam, te Deventer en te Groningen. Het kameraadschappelijk feestmaal, gis teravond door leden der Katholieke partij uit beide Kamers der Staten-Generaal hun mede lid, den heer Haffmans, bij gelegenheid van zjjn 25-jarig lidmaatschap van de Tweede Kamer aangeboden, is uitstekend geslaagd. De jubilaris werd door verschillende deel nemers toegesproken en gehuldigd, waarbij DOOR HUGH CONWAY. 15.) Zooals gezegd, we hebben Turin dóór en dóór bekeken, en met de minachting, welke soms het gevolg is van groote gemeenzaam heid, beschouwen we onszelven niet meer als aardmannetjes, wanneer wy midden op de verbazend groote pleinen staan en ons de nek zeer begint te doen van het in de hoogte kyken naar de kolossale bronzen stand beelden van Marochetti. Onze taak is afgedaan. We slenteren nu nog maar wat rond en nemen er ons genoe gen van, ons verkneuterende in het prachtige weer en ons kalm en tevreden gemoed al vast stemmende tot vertrekken en tot het kiezen van eene nieuwe verblijfplaats. Wij wandelen de breede Via di Po af, nu en dan stilstaande, om eens een kykje te nemen in de verleidelijke uitstallingen der winkels onder de schaduwrijke bogengangen we gaan over de ruime Piazza Vittorio Eraa- nuele; we passeeren de brug met hare vjjf granieten bogen over de klassieke Po; tegen aan zyne verdiensten als volksvertegenwoor diger en lid zijner party alle recht weder voer. Door zyne collega's werd hem eene cor- beille met bloemen vereerd. De held van het feest beantwoordde al deze bewijzen van belangstelling en waardeering op de hem eigen, geestige wyze. De bijeen komst kenmerkte zich door een gezelligen geest. Eene regelingscommissie, bestaande uit de heeren De Ram, Van Yljjmsn en Diepen, had de zorg voor het; diner op zich genomen. Van de leden der Eerste Kamer zaten aan de heeren Prinsen, Smits Van Oyen en Mer- ckelbach. H. M. de Koningin-Regentes heeft als bewys van belangstelling in den bouw der kerk van de Ned.-Herv. gemeente te Apeldoorn eene gift van ƒ1000 geschonken. Gelijk men weet, heeft wijlen Z. M. de Koning in den aanvang ook eene dusdanige som geschonken. Burg. en Wetbs. van Dordrecht hebben voor de betrekking van archivaris, welke met 1 Jan. a. s. te vervullen is en waarvoor de jaarwedde f 500 bedraagt, de volgende voor dracht opgemaakt: No. 1. de heer mr. J. C. Overvoorden, te Utrecht; No. 2. de heer J. De Hullu te Leiden, en No. 3. de heer J. L. Van Dalen, onderwijzer te Dordrecht. Laatst- gemelde is de schrijver van de Dordtsche Schetsen (onder het pseudoniem van Jan Van de Maas), welke wekelijks in de „Dordr. Courant" plegen voor te komen. Voorts hebben B. en Ws. van genoemde gemeente voor de betrekking van havenmeester met eene vaste jaarwedde Yan 1400, waaraan tevens verbonden is het lidmaatschap der commissie van deskundigen voor de Rijnvaart tegen eene veranderlijke jaarwedde, -de vol gende heeren aanbevolen: No. 1. K. Ebes, te Harlingen, en No. 2. W, Berkhout, te Am sterdam. Voor de eerstgemelde betrekking hadden zich aangemeld een kleine honderd en voor de laatste pl. m. 160 sollicitanten. By de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Tiel werden uitgebracht 2327 geldige stemmen, waarvan mr. M. Tydeman Jz. (lib.) er 1547 verkreeg, en dus gekozen werd. Baron Mackay (anti- rev.), oud-minister, verkreeg 798 stemmen. Naar het „Vad." verneemt, zal kolonel Simon, van den grooten staf, na 1 Januari a. s. geen deel meer uitmaken van het Militair Huis van H. M. de Koningin-Regentes. Naar men meldt, zal het lid der Tweede Kamer mr. M J. C. M. Kolkmajl zich in de volgende week, tot herstel van gezondheid, voor eenigen tyd naar Nizza begeven. De gewone audiënties van den minister van marine op 11 en van den minister van binnenlandsche zaken op 12 dezer, zullen niet plaats hebben. Het stoomschip „Drente", van Rotter dam naar Java, passeerde 7 Dec. Gibraltar; de „Amsterdam" is 8 Dec. van Rotterdam te Nieuw York aangekomen; de „Lawang", van Amsterdam naar Java, vertrok 7 Doe. van Southampton; de „Salatiga", v^n Java naar Amsterdam en Hamburg, vertrok 6 December van Singapore; de „Spaarn- dam", van Nieuw-York naar Rotterdam, pas seerde 8 Dec. Lizard; de „Ardjoeno", van Java naar Rotterdam, vertrok 8 Dec. van Marseille; de „Bromo", van Rotterdam naai' Java, vertrok 8 Dec. van Aden; de Kaiser", van Zanzibar naar Rotterdam en Hamburg, vertrok 7 Dec. van Napels; de „P. Galand", van Niéuw-York naar Amsterdam, vertrok 9 Dec. van Boulogne-sur-Merde „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 8 Dec. van Southampton; de „Sarpedon>', van Java naar Amsterdam, passeerde 7 DecJ Perimde „Spaarndam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 8 Dec. Prawlepoint; de „Soenda", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 8 Dec. van Port-Said. By kon. besluit is pensioen verleend aan: J. Yan der Windt ƒ367P. Yan Gorsél, wed. J. Gebraad, brievengaarder, 63 Jongbloed, wed. B. Unterhorst, deurwaarder by den Hoogen Raad der Nederlanden, ƒ176; C. A. Bierwolf, zich ook schrijvende Bier- wollï, wed. A. B. Downend, commies in het r\jks-opvoedingsgesticht voor meisjes te Mont- feort, 284; J. Heeringa, wed. A. of A. J. Van Loon, ryks-veld wachter der tweede klasse (brigadier), ƒ84; J. M. E. Mulder, wed. G. V. (of F.) Brouwer, commies der derde klasse by 's Ryks entrepot te Rotterdam, ƒ137 's jaars. Benoemd by het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht, tot offic. van gez. 2de kl. de student in de geneeskunde (arts) S. Biegel. Benoemd tot commies der telegraphie 3de kl. J. A. Yalks Jr., thans telegraphist 2de kl. by de Rijkstelegraaf. Met ingang van 1 Jan. 1892, aan den di recteur, belast met de leiding van de zaken van de spoorwegen, N. Th. Michaëlis, op zyn verzoek, eervol ontslag uit zyne betrekking als zoodanig verleend, behoudens aanspraak PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—6 Tegels ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.17 Groolere letter» naar plaatsruimte. Voor het ineaaee-ros buiten de stad ïMrdt ƒ0,10 borotcrl. op pensioen en met dankbetuiging voor de door hem gedurende eene reeks van jaren aan den lande bewezen gewichtige diensten. net Invitatie-concert van „Scmprc Crescendo. Het deed onze harten goed gisteravond het oude „Sempre" vreer eens zoo kranig voor den dag te zien treden. Geruimen tyd was het in winterslaap om zich voor een nieuw frisch leven voor te be reiden, en ziet: het vertoonde zich weer óp eene wyze, waardig om met volle recht nieuwe lauweren te mogen hangen om het reeds door ouderdom eerwaardige vaandel, dat van zoo menigen schoonon triomf ge tuige is geweest. Dat vaandol vertoonde zich nu te midden van eene nette versiering van groen aan den wand van het orkest met nog een vaandel van ouden datum, terwijl een andere banier zich op een piëdestal verhief tusschen de rijkelijk aangebrachte groene en bloeiende planten ter zijde en voor de ruime verhevenheid. In de groote zaal van het concertgebouw bleef beneden en boven bijna geen plaatsje onbezet. Hoewel vreemde krachten hun steun ver leenden een steun, welke wellicht eeDe volgende maal nog wel eens gemist zal wor den is toch in lange jaren door locale krachten niet zulk een instrumentaal concert geboden. Alles wat men hier kan hooren komt van buiten-af en daarom moet te meer wor den gewaardeerd, wanneer uit eigen huis een concert kan worden genoten, vooral wanneer het is zooals dat van gisteravond bij gelegen heid van het (10-jarig bestaan van S.-C. Een (linken indruk maakte de uitvoering der Friedensfeier ouverturo, waarin de koper-instrumenten met beschaafden klank en kracht, liet koraal deden uitkomen. De instrumentaal-solist, de heer C. Coenen, uit Utrecht, trad op met het Vioolconcert van Mendelssohn. Hy was in het voordragen daarvan allesbehalve gelukkig, maar werd niettemin door het enthusiaste publiek terug geroepen, hetgeen in dit geval niets bewijst. Voor mejuffrouw Betsy Humme was hot een zeer gewichtige avond, niet alleen wegens het optreden in een feestconcert voor zulk een groot gehoor, maar het was ook do eerste avond, welke voor haar de kunstenaars loopbaan zou openen. Met spanning werden de eerste tonen verwacht, eene scanning, welke verklaarbaar is, daar mejuffrouw Humme behalve als zangeres, alhier ook door hare innc- over de koepelkerk slaan we af en zijn weldra op het schaduwrijke wandelpad, dat leidt naar het Kapucijnerklooster; op het ruime terras daarvoor vertoeven we gaarne. Op en neer wandelende, hebben we daar de rivier be neden ons, met het gezicht over de stad langs den oever en over do breede vlakte achter de stad on heel in de verte de prachtige sneeuwtoppen der Alpen, met den Monto Rosa en den Grand Paradis, boven hunne broeders uitstekende. Het is geen wonder, dat ons dat prachtige vergezicht van dit terras meer aantrekt dan kerken, paleizen en schilderijen. AA'e doen ons te goed aan dat schoono vergezicht en gaan op ons gemak denzelfden weg terug. Xa eenige oogenblikken in ons hotel te hebben uitgerust, gaan we om de eene of andere reden weer dwars over het groote plein, voorbij het hooge, oude paleis, do Via di Seminario op, en we bevinden ons voor den zooveolsten keer vlak voor do San Giovani. Ik staar nog eens naar boven, be wonderende de bouwkundige schoonheden van dien marmeren voorgevel, en terwyl ik daarmedo bezig ben, hoor ik met verwonde ring, dat mjjn vriend Kenyon voornemens is het gebouw binnen te gaan. „Maar we hebben eene gelofte gedaan", eide ik, „dat bet inwendige van kerken, museums van schilderijen en andere knip- kooien voor toeristen ons niet meer beet zullen krijgen." „AA'at doet de beste menschen hunne ge- lof.o breken?" „Do omstandigheden, denk ik." „Maar ééne omstandigheid vooral. Terwyl gij daar stondt te staren naar torentjes en sluitsteenen en een gezicht zettet, alsof gy wonderknap waart in de bouwkunst, gaat het schoonste van al wat te zien is, een prachtig meisje, u vlak voorbij den neus." „Nu begrijp ik u en schenk u volkomen vergiffenis." „Dank jol Zij is de kerk ingegaan. Ik voel me kerkscli en wil er ook maar ingaan." „Maar onze sigaren „Laat die do bedelaars oprapenPas tocli op, Gilbert, dat gy niet gierig wordt; dat wordt bij den dag erger." AA"el wetende dat Kenyon er niet de man naar was, om eene keurige havanna-sigaar pry's te geven zonder gewichtigo reden, deed ik zyn zin en volgde hem naar de koele ge welven van ce San-Giovani. Er was geen dienst. De gewone bezichti- gers liepen rond bij troepjes en zetten een verrukt gezicht, wanneer hun schoonheden, waar zjj geenerlei begrip van hadden, wer den aangewezen. Hier en daar geknield zag men vrouwen biddende. Kenyon keek vor- schend rond, of hy dat „schoonste van al wat te zien is" ook ergens ontdekte, en na eene poos zeide hy „Kom dezen kant uit, laat ons hier gaan zitten en doen alsof we vromen warenhier kunnen we haar in profiel goed zien." Ik ging naast hem zitten en zag niet ver van ons af eene bejaarde Italiaansche, die knielde en yverig scheen te bidden, terwijl een meisje van ongeveer twee en twintig jaar op een stoel naast haar zat. Van liet meisje kon men niet zien, tot welke natie het behoorde. Zy kon tot elke natie behooren. De wenkbrauwen en ce neer geslagen wimpers deden vermoeden, dat hare oogen donker waren, maar de zuivere, fclanko gelaatskleur, do fijne, regelmatige trekken, het weelderige bruine haar kon van elke natie zijn, hoewel ik haar, zoo ik haar alleen ontmoet had, waarschynlyk voor eene Engol- sche zou gehouden hebben. Zy was eenvoudig, maar goed gekleed, en men kon zien, dat zij in die kerk niet vreemd was. (Wordt ver '3d.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1