probleem, aan welks oplossing Ik niet waag. Is dit alles werkolyk bestaanbaar, welnu, dan is het drama uitstekend gebouwd, prach tig in elkander gezet; is dit hot geval niet, dan heeft hot alleen de verdienste van keurige tafereelen, indrukwokkendo scènes te bezitten. Het werd meesterlyk gespeeld. De heer Tartaud. als "Walter Soltau, in den beginne de vrooiyke, opgewonden jongon, die 11a tal van jaren z(jn broeder weer terug ziet, later de door hot geweten voortgejaagde, gepijnigde misdadiger, was subliem, 't "Was duidelijk dat die talentvolle acteur eene bui tengewone studie aan deze rol had besteed; elk gebaar, elke oogopslag, elke trok van het gelaat was waar en natuurlijk; uitmuntend was do dialoog met den rechter Franzius, in de derde acte, indrukwekkend do trioloog met zyn broeder en schoonzuster in do laatste acte, waarbij hy hun zijne misdaad belijdt. Kranig werd hy tor zyde gestaan door mevrouw Yan KerckhovenJonkers, eerst als mevrouw Eichenberg, later als mevrouw Soltau; ook deze speelde met eon gloed en kracht, welke werkelijk bewondering verdiende. Do heer D. Haspels gaf eone prachtige creatie van den kalnjen, bezadigdon, scherp- zinnigen psjTcholoog Franzius. Ook de overigen verdienen hulde voor de wyze, waarop zy hunne rollen vertolkten. Alleen de heer Do Yries als Herman Soltau kon ons niet voldoendeze had eene rol geheel en al buiten zyn karakter, buiten zyn emplooi m. i. was hy dan ook te styf, te kalm; 't verwonderde ons dat het opgeruimde, vrooiyke vrouwtje van den heer Eichenberg zulk eene bijzondere sympathie voor dien man kon gevoelen. „Vóór het dinor", blijspel in één bedrijf, is een alleraardigst schetsje van den geprikkel don zenuw toestand van gastheer en gastvrouw, vóór den aanvang van het dinor. Het werd door het echtpaar Van Eysden Vink mot den noodigen élan weergegeven. Een onkel woord over de mise-en-scène: om eene tafel, waar naar verkiezing schildpad- of Julienne-soep, in 't kort een luisterrijk diner wordt gegeven, behooren geone rioten stoelen geschaard te staan. Mr. L. H. Gomougd Nieuwe l)o klei listö volwassen inwoon ster van Leiden is niet meer. Zy, do by olkecn hier ter stede bekende „Wimpie", heotende in derdaad "Wilhelmina Ju, is overleden in het Hónital wallon alhier. Zy bereikte den leeftijd van 52 jaren en was slochts zeer korten tijd ongesteld. „Wimpie" was recht van lijf en leden, vlug in hare bewegingen en handig mot naald en breipennen, dank zij hare op leiding in hot Weeshuis, welke handigheid, gepaard gaande met een ijver, by vele groo teren tovergeefs to zoeken, haar in staat stelde geheel voor zichzelve to zorgen, zoo dat zij niemand tot last was. Zy was slechts 0.8 M. lang, do lengto ongoveer dus van eon zosjarig kind. Haar gelaat had echter niets jeugdigs, veeleer altyd iets oudachtigs, reeds met vole rimpels. Dat zy aanspraak kon maken op echte dames handjes en -voetjes, dat wil zeggen op by- zonder kleine en fijne, spreokt vanzelf; immers, de grootte harer lichaamsdoelen was goenszins in stryd met hare lichaamslengte. Misschien waren er daardoor nog wel, die moenden jaloersch op haar to mogen zyn! Mot werkeloosheid had zy nooit te kampen; ook in dat opzicht had ze dus veel vóór op menigeen haror natuur- en vakgonooton. „Wimpie" leidde een onberispoiyk loven en de deuren dor kerkgebouwon werden voor haar niet tovergeefs opengezet. Zy schuwde het samenzyn met anderen niet en was er al aan gewend door klein en groot, jong en oud, by hare wandelingon door Lolden, by- zondor nauwkeurig opgenomon en aange wezen te worden. Zy was meestal vrooiyk gestemd en ging goonszins zuchtende door het leven. Menigmaal werden haar aanbiedingen ge daan om zich op kermissen te laten bekyken of zich te doen tentoonstollon in eonig ge bouw, maar met verontwaardiging wees zy zulke vernederende aanbiedingen af. Voor vol en was deze kleine mensch, al bezat zy ook hare menscheiyke gebreken, oen navolgenswaardig voorbeeldzy bezat deugden, welke men niet aantreft by vele grooten, die meer dan eens om liaro nietig heid zullon gelachen, met zoo'n wozenlje zullen gespot hebben. Ook zy zal nog, hse opmorkeiyk klein van lichaam zy dan ook wezen mocht, gemist "worden, want zy was zonder twyfel altyd nog nuttig werkzaam in menigen familiekring in het byzondor en in de maatschappy in het algemeen, welke zy, ter haier eere zy het nogmaals gezegd, nooit tot last is geworden. In de Stadszaal had gisteravond het feestje plaats, dat den kinderen van or,ver- mogenden kon aangeboden worden uit de zuirore opbrengst der voorstelling van „De Kleine Lord", onlangs in den Schouwburg alhier gegeven. Do Commissie voor de Volks- byeenkomsten heeft ook nu, evenals by de voorstelling zelve, veel eer met hare bemoei ingen ingelegd, want het feestje is uitstekend geslaagd. Er waren beneden in de zaal onge veer 700 kinderen, Sint-Nicolaas wandelde langen tyd tusschen hen door en bedacht hen goed, eenige onderwyzeressen hadden zich bereid verklaard den kinderen de verschillende versnaperingen -te presenteeren, Merkelbach vertoonde de tooverlantaarn en de ouders waren van al die pret op de gaandery getui gen. Ongetwyfold zal allen ten slotte een gevoel van dankbaarheid hebben vervuld voor al het genotene. Onder veel belangstelling wer den heden in onze gemeento opmetingen ge daan in verband met de weldra aan te vangon verdere werkzaamheden voor de vaartvor- betering tusschen Ryn en Schie. Op onder scheidene punten van do Haven, Heerengracht en Oude Vest werden tevens tegelykertyd, ook voor dat doel, rood-wit to palen geplaatst. Provincie en gemeente zullen in dezen zoo veel mogelyk samenwerken, ten einde de schoepvaart ineens tydelyk te kunnen strem men. Het provinciale werk toch aan de Haven zal samenvallen met het gemeentelyko, ter verwyding der Turfmarktsbrug. Omstreeks halféén des namid dags viel heden op de Haarlemmerstraat alhier, doordien, om een daarvoor gobruike- lyken term te bezigen, „de draai to kort ge nomen werd," een rytuig, waarin twee buiten meisjes, om. Het rytuig bekwam eenige schade; 0. a. braken er ruiten van. Do meisjes kwamen er gelukkig ongedeerd af. Subs t.-o fficier van justitie mr. Pleyto vorderde in de gisteren gehouden zit- t.ng van de arrond.-rechtbank te 's-Graven- hage tegen D. S., visscher te Leiden, wegens diefstal van zinken pypen van een stal onder Zoetcrwoudo, mede op grond van rocidive, 2 jaron gevangenisstraf; tegen A. S., J. d. H en H. J. V., boerenarbeiders te Ryswyk, wegens beschadiging van roerend goed, tegen ieder 10 dagen gevangenisstraf; tegen A. J., arbeider te 's-Hage, ter zake lo. bedreiging tegen het loven gericht, 2o. mishandeling van een ambtenaar in functie en 3o. wederspan- nighoid, 3 jaren gevangenisstraf; tegen J. v. d. B., (eigenlyk geheeten L. v. E14 jaren oud, en C. K., 12 jaren oud, ter zake van diefstal van \erschillende goederen uit tydelyk onbewoonde tuinhuizen ondor Zoeterwoude, voor ieder 6 maandon gevangenisstraf; voor J. v. d. B., C. K. en F. A. N., mede wegens diefstal in een wynkelder te Leiden, waarde knapen door een raam waren binnengeklom men, voor C. K. en J. v. d. B. 6 maanden en voor F. A. N. 4 maanden; voor J. C. P. en H. N., werklieden te Delft, ter zake van dief stal van vier konynon op een afgesloten erf, voor ieder 6 maanden gevangenisstraf. Men schryft ons uit Valkenburg: Het St.-Nicolaasfeest is hier niet onopgemorkt voorbygegaan. Evenals in vorige jaren werd de schooljeugd onthaald op chocolademelk en 't bckond gebak, torwyi door den kindervriend, die haar deze verrassing telkens bereidt, mede werd welgedaan aan vele weduwen in deze gemeente. Ieder van haar toch ontving een mud aardappelen on een H.L. steenkolen, gaven, welke zeker in veler behoeften helpen voorzien. "\Vy meenen dat de edele gever zich liefst niet genoemd ziet, doch zeker is het, dat alle ingezetenen van Valkenburg hem konnon, en, zy het in stilte, hem en zyn gezin zogenen voor de weldadigheid, welke oud en jong verheugt, voor de mildheid, waardoor de zorgen der weduwen worden verlicht. Do collecte voor de door hagelslag geteisterde streken heeft te Lisse opgebracht de som van ruim ƒ105. De „Lisser IJsclub", verleden jaar met 120 leden opgericht, mag zich in toenemenden bloei verheugen. Voor dit seizoen hobben zich weder V"> nieuwe leden aangesloten. Het groote doel dezor Vereeniging is, voornamelyk in aansluiting met andore plaatsen de groote verkeerswegen in goeden toestand te houden on daardoor tevens aan werkloozcn arbeid te verschaffen. De aangestelde baanvegers, van een band om den arm voorzien, mogen het publiek niet lastig vallen om geld, terwyl alle bestuurs leden, van onderscheidingsteekenen voorzien, daar zyn, om kennis te nemen van mogelyke grieven. Betreffende d e g a s 0 n t p 1 0 f f i n g in do steenkolenrayn te St.-Etienne wordt nog het volgende gemeld: Des Zondags te 12'/4 uur hoorden de bewoners der huizen in de nabyhoid der myn een geweldigen knal en haastten zich naar de plaats des onheils. Uit eene der schachten stegen wolken rook op, en hetzelfde zag men kort daarna by de schachten van eene tweede myn, daar deze door gan gen met die van de Puit de la Manufacture, waarin de ontploffing plaats had, in verbin ding staat. Gelukkig was het aantal myn- workers, dat dien morgen in de mijn was afgedaald, kleiner dan gowoonlyk, daar velen een vry en dag hadden gekregen ter viering van het feest van St. Barbe, den schutspa troon der mynwerkers. Men schatte dat on geveer 60 of 80 arbeiders afgedaald waren. Zoo spoedig mogelyk trachtte de ingenieur Holtres, met eenige kameraden der ongeluk- kigon, die zich beneden bevonden, eene af daling te beproovon, maar dat bleek onmo gelijk door hot verstikkende gas, dat voort durend opsteeg. Na drie kwartier wachtens, waagde men eene tweede kans, en ditmaal met beter gevolg. De redders bereikten den bodem van den put, maar stieten daar op een nieuw bezwaar, daar de hoofdgalery in gestort was. Inmiddels kwam er versterking van boven en begon men met houweelen en schoppen de versperring weg te ruimen. Na verscheidene uren arbeids, had men eene opening gemaakt, welke tot de galery toe gang gaf. Daar vond men al vier mynwer kers, cie gelukkig nog in leven waren. Kort daarop kwamen nog vier andere levend boven, maar voorshands was het onmogelyk het binnenste der myn te bereiken. Daar moes ten zich nog 73 arbeiders bevinden en de ingenieurs overtuigden zich, dat men slechts hunne lyken zou vinden. Dat bevestigde zich ook later. Want om aan de verstikkende gassen gelegenheid tot ontsnapping te geven, liet men den treurigen arbeid tot den avond rusten. Toen vond men de lyken der 73 ver ongelukten en zond men die naar boven, waar vrouwen en kinderen nog in angstige span ning wachtten, of misschien deze of gene nog het leven mocht hobben behouden. BUI 'V 10 .NLAND. Frankrijk. De Kamer van Afgevaardigden heeft de ver kiezing van Lafarguo voor geldig verklaard. Dom Pedro, ex-keizer van Brazilië, wiens dood wy Zaterdag hebben gemeld, woonde eene week te voren nog eene zitting der academie van wetenschappen te Parys by Daar vatte hy koude, welke spoedig in long ontsteking overging. Ten gevolge zyner groote zwakheid en vooral wegens de suikerziekte, waaraan do vorst leed, duchtten de genees- heeren het ergste. Vrydag te 11 uren was alle hoop verdwenen en de doodsstryd begon. Dom Tedro behield zyne helderheid van geest en zyn verstand en vormaando zyne weenende familie, die hem omringde, tot kalmto en sterkte in de droefheid. Aan den graaf en de gravin d'Eu vroeg hy bedaard met hem te bidden, dat de woelingen in zyn land weldra zouden ophouden en Brazilië spoedig zyn grootheid en voorspoed moge terugbekomen. Op zyn verlangen zal Dom Pedro begraven worden te Lissabon, in het graf der Braganza's, maar er zal eerst oen plechtige dienst in de Madeleine gecelebreerd worden. Duïtsohland. Gisternamiddag zijn de volgende, Zondag gesloten verdragen, by den Ryksdag inge diend: lo. handels- en tolverdrag, zoomede overeenkomst tot wering der veeziekte, met Oostenryk Hongarye; 2o. handels-, tol- en scheepvaartverdrag met Italië; 3o. handels- en tolverdrag met België. Daaraan is eene uitvoerige memorie van toelichting toegevoegd, waarin de noodzake lijkheid wordt betoogd om de verdere afslui ting van enkele landen te voorkomen, en den afzet voor Duitschland, door tegemoetkoming aan het buitenland, te behouden. De gesloten verdragen vormen een samenhangend geheel, en de door Duitschland gedane concession wegen op tegen de verkregen voordeden. Aan do Duitsche nyverheid wordt in werke- lykheid een goedo afzet verzekerd, en de landbouw vindt een loonenden aftrek voor zyne producten. De handelsverdragen gelden tot hot eindo van 1903 en worden, indien zy niet een jaar van te voren zyn opgezegd, geacht telken» met een jaar verlengd te zyn. Zij stellen partyen allen gelyk met de meest begun stigde natiën. Het Oostenryksche toltarief bevat de vol gende veranderingen (in florynen goud per 100 KG.)Klaverzaad, vry. Indigo en orseille, vry. Geborduurde geweven stoffen en kanten 225. Geheel zyden effen geweven stoffen 200 andere geheel zyden stoffen 400. Halfzyden fluweel 300; andere halfzyden stoffen 225. Papier 12. Luxe-papoterie«.n 18. IJzeren en t talen staven, niet bewerkt, 2.50; idem, be werkt 3. Gepolyste en gelakte fijne yzei- waren 20. Stalen pennen en naalden 30. Alizarin l'/2. Het Duitsche toltarief bevat do volgende lijst van invoerrechten in penningen per 100 kilogram: tarwe 350, logge 350, haver 280, peulvruchten 150, gerst 200, maïs 160, mout 360, rum vrij, vatduigen 30, planken 80, wynmoer 1400, wijnmost 2000, boter 1600, eieren 200, vleesch 1500. Levende varkens- 500 per stuk. Italië. De minister Di Rudini heeft gisteren het wotsontwerp tot goedkeuring van de handels verdragen met Oostenryk-Hongarije en Duitsch land by do Kamer van Afgevaardigden in gediend. De Kamer beraadslaagde gisteren over de volgende motie van den heer Curioni: De Kamer neemt akte van de verklaringen der regeering; zy hecht hare goedkeuring aan do binnonlandsche en kerkelyke politiek van het gouvernement en gaat over tot de orde van den dag. Deze motie van vertrouwen is door de Kamer met 248 tegen 92 stemmen aange nomen. België. Na een warm debat over het voorstel ten gunste van algemeen stemrecht, besloot de gemeenteraad van Brussel gisteren met 17 tegen 10 stemmen over te gaan tot de orde van den dag. Telegrammen. WEENEN, 7 December. Graaf Kal nok y en de Duitsche gezant hebben gisteren het handelsverdrag tusschen Duitschland enOos- tenryk-Hongaryo geteekend. Ook het handelsverdrag tusschen Oosten- ryk-Hongarye en België is gisteren geteekend door graaf Kalnoky en den Belgischen zaak gelastigde. NIEUW-YORK, 7 December. In de gevan genis Sing-Sing heeft weder eene terecht stelling door middel van electriciteit plaats gehad. Getuigen bevestigen dat men driemaal den stroom moest sluiten alvorens alle levens geesten uitgedoofd waren. MADRID, 8 December. Men verzekert dat morgen (Woensdag) met een groep van ban kiers oeno eindregeling zal getroffen worden betreffende de uitgifte van 250 millioen pesetas aflosbare schuld. Deze regeling zal worden goedgekeurd in den ministerraad, welke Don derdag, onder voorzitterschap van de Regentes,' zal worden gehouden. BOLOGNE, 8 Dec. Te Marano is gisteren eene particuliere kruitfabriek door ontploffing verwoest. Er vielen vier dooden. Vele werk lieden werden gekwetst, van wie drie ernstig. LONDEN, 8 D In geheel Engeland stormde en regende het gisteren hevig. Vooral op de westkust dood de storm geduchte aanvallen. Do schepen konden de havens niet verlaten. LEIDEN, 8 December. - Uit 's-Gravenhage wordt gemeld dat by de begrafenis van graaf Louis Napoleon van Randwyk do Koningin-Regentes vertegen woordigd was door graaf Schimmelpenninck, in een hofrytuig. Buitendien waren aanwezig tal van liofdignitarissen, do minister van koloniën, de oud-minister Van de Putte, de referendarissen Van Asbeck en Victor De Stuers, vertegenwoordigers van den adel en deputatiën van vereenigingen. Er werd geene lykrede gehouden. De zoon bedankte voorde eer, inzonderheid den vertegenwoordiger van Hare Majesteit. Aangaande het peetschap van koning Lodc- wyk van Holland over wylen graaf van Rand wyk deelt men de volgende bijzonderheid mede. By het springen van het kruitschip te Leiden werd de vader van den nu ontslapen graaf ge dood en weinige dagen daarna de zoon geboren,

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2