Burgerlijke Stand; H er inn ering ADVERTENTIËN. oordeeling des aartsbisschops van Aix tot eene boete van 500 fr. veroordeeld. Byna de geheele rechtervleugel van het Stadhuis to Bordeaux is afgebrand. De ar chieven zyn gered. Duiteohland. Het „Deutsche Colonialblatt" meldt het volgende betreffende Emin-pacha. Op uitnoo- diging van den luitenant Sigl zond de Yali van Karagwe den reizigers eenige boodschap pers met brieven achterna. Dezen volgden Emin's spoor tot het Albert Edwardmeer, waar sy eene boot vonden, welke aan den sultan Kalaguansa van Mwamba behoorde. Daar vernamen z j tevens, dat Emin-pacha met zjjne mannen op het gebied van den sultan had gekampeerd. Na een zwerftocht over het meer, welke 7 dagen duurde, bereikten de boodschap pers den sultan van Mwamba, die hen gunstig ontving en hun mededeelde, dat Emin in het begin van Juli naar Kabira, op den noordelijken oever over het Albortmeer gelegen, vertrokken was en dus do Duitsche expeditie de onmete lijke wouden was ingetrokken. De boodschap pers konden dienzelfden tocht niet ondernemen, omdat zy onmogelijk de schatting zouden kunnen betalen, welke de bewoners der bos- eclien voor den doortocht eischen, enkeerden dus naar Karagwe terug. Italië. De heer Cavallotti heeft gisteren zijne inter pellatie over de buitenlandsche en kerkelijke politiek der Regeering in de Kamer van Afgevaardigden ontwikkeld. Hij zeide dat de verklaringen van den Oostenrykschen minister Kalnoky ernstig zijn, maar zich tevens door achterhoudendheid kenmerken. Hij stelde daar tegenover de verklaringen van de heeren Ribot en Rouvier, de ministers van eene niet met Italië verbonden natie. Hy behandelde daarna de politiek van het kabinet in verband met de waarborgenwet. Volgons de „Popoio Romano" heeft do Italiaansche politio eene ware organisatie tot het plegen van diefstallen in spoortreinen ontdekt. Het hoofdkwartier was gevestigd te Orte en de dieven waren spoorwegbeambten, van wie de voornaamste in hechtenis is ge nomen. Groot-Britaiiüië. De Iersche leiders Mc. Carthy en Healy hebben de Parysche bankiers Munroe Co. gerechtelijk opgevorderd tot het teruggeven van de gelden der Iersche party, welke door Parnell en Mc. Carthy by deze bankiers ge deponeerd werden. Gelyk men weet, weigerden Munroe Co. tot dusverre, het fonds te restitueeren, op grond dat wegens het overly den van Parnell niet kon worden uitgemaakt, wolk deel dei Iersche party op de gelden recht had. De he6r Gladstone zal tegen het midden dezer maand naar Biarritz vertrekken. Na Kerstmis zal hy eenigen tyd op de villa van zyn vriend Stuart Rendell, te San-Remo, vertoeven. Oostcnrijk-IIonjj.-Monarchio. De Oostenryksche delegatie heeft gisteren het gewone en buitengewone budget van oorlog, de kredietaanvragen voor de troepen in Bosnië en de Herzegowina en de begroo ting van marine goedgekeurd. De zittingen der Oostenrijksche en Hongaar- sche delegation zyn gisteren gesloten. Uit Weenen wordt gemeld dat de afge vaardigde Prade de regeering heeft geïnter pelleerd met betrekking tot de bijzondere commissie, die met een onderzoek naar do dynamiet-ontploffing op den spoorweg by Reichenberg belast is. De heer Prade beweert dat de bemoeiing dier commissie onwillekeu rig invloed zal oefenon op het gerechtelijk onderzoek. Ctiinn. Eenige uit China teruggekeerde Fransche zendelingen beweren dat de opstand in Mon golië noch tegen do regeering, noch tegen de Christenen is gekeerd. De opstandelingen, waartegen de regeering hare troepen uitzond, zijn niet anders dan landloopers en bandieten, die zich met elkander vereenigden. Intusscben is volgens de laatste berichten do stad Leao-tong door hen bezet. Op 12 mylen afstands daarvan ligt Moukden, waar ongeveer 10,000 man onder bevel van den generaal Tsvoo in garnizoen liggen. In het geheel beschikt Li Hung Chang, die de mili taire bewoging leidt, over eene legermacht van 40,000 man. Van den Britschen consul te Neuehwang kwam liet bericht, dat. volgens geruchten, op een afsta .d van 150 mylen westelijk een oproer is uitgebroken. Daar bevinden zich geene Europeanen en reeds z(jn troepen op de oproerlingen afgezonden. De zendeling Fulton, die uit Kinchow te Neuehwang was aangekomen, deelde mede dat eene bende van 200 bandieten eon dorp aan de grens der provincie Tschili goplunderd heeft. Telegram men. KAAPSTAD, 3 December. De koning van Lobengula heeft eene schikking getroffen mot do vertegenwoordigers der Britsche Zuid- Afrikaansche Compagnie. Daarby kont hy aan deze Compagnie het recht toe, zich in hot land to vestigen, met hot uitsluitend recht om het land te boheoren en te ontwikkelen. BERLIJN, 3 Decombor, Golyktydig met het Duitsch-Belgisch handelsverdrag, is het han delsverdrag tusschen Oostenryk-Hongarije en België heden door do wederzydscho gedele geerden geteekond. LONDEN, 3 December. Het ministerie van buitenlandsche zaken ontving eene depeche van den Britschen gezant to Peking, waarin de moord op Christenen wordt bevestigd. De omgobrachten zyn allen inboorlingen; geen enkel Europeaan is vermoord. Het bericht van de „Figaro" betreffende een Engelsch-Chineesch verbond, is een ver zinsel. MADRID, 3 December. Hier is het gerucht in omloop, dat eene nieuwe 4-pcts. amorti- saboleleening van 250 mill, franken met Rothschild en eene sterke groep zou zyn af gesloten en binnenkort zou worden uitgegeven. PARIJS, 4 December. De gezondheidstoe stand van Dom Pedro II, ex-keizer van Brazilië, boezemt ernstige ongerustheid in. Eene ver koudheid ontaardde in longontsteking. Zjjne dochter en zyn schoonzoon passen hem in het Bedford-hotel alhier op. LONDEN, 4 December. Minister Goschen heeft aan den gouverneur der Engelscho Bank geschreven, dat, indien, togen zyne verwach ting, de nieuwe uitgifte van 1 pd. st. notes het cijfer van 50 millioen pd. st. mocht be reiken, hy dan zal voorstellen om do notes, welke boven dat bedrag worden uitgegeven, weder geheel door goud te doen dekken. Hy hoopt hionnedo tegemoet te komen aan het bezwaar, dat eene onbegrensde hoeveelheid goud aan het verkeer zou worden onttrokken. IjEIDKX, '1 December. Do gemeenteraad heeft gisternamiddag goedgekeurd den staat van af- en overschrij ving op de gemeen te-begroot ing dienst 1891 (onderhoud van bruggen), alsmede do beide supplotoire staten van begrooting dionst 1891. Besloten werd voor kennisgeving aan te nemen do beide adressen van do bewoners der Haarlemmerstraat en der Haven inzake don omnibusdienst Station Leiderdorp. Tot de volgende vergadering werd aangehouden de ontworp-verordoning voor de commissie van het oud-archief met ontwerp-instructie voor den archivaris. Goedgekeurd werd het voor stel tot oprichting van een archiefgebouw. Door het Kamerlid den heer Levy is by het afdeelingsondorzoek van het ontwerp tot regeling van het faillissement en de surséance van betaling eene Nota voorgelezen, welke bij hot Verslag zal worden gevoegd. Do ver schijning van dit verslag kan echter nog ge- ruimon tyd op zich laten wachten, daar dat ontwerp in handen eener commissie van voor bereiding is gesteld. De heer Levy heeft nu zyne Nota in het „Weekblad van het Recht" doen opnemen. Hij betoogt daarin de wenscholijkheid om verschillende punten uit de Engelsche wet geving op dit stuk in onze wetgeving over te nomen. Als zoodanig noemt hij: lo. de instelling van oen comptabel ambtenaar, die op persoon on goed het oog houdt, den boedel onmid dellijk in beslag neemt, den rechter deskundig voorlicht, kleine boedels vereffent en in het algemeen voor den goeden afloop van het liquidalio-proces waakt; 2o. de invoering van een stadium van gebleken onvermogen, voorafgaande aan het eigenlijke faillissement; 3o. berechting door den kantonrechter, casu quo natuurlijk, met boroep; 4o. wettelijke splitsing van grooto en kleine boedels, en 5o. behoud van het vonnis van in sol ven tie en van het vonn is van rehabi litatie. II. M. de Koningin-Regentos heeft zich hedenochtend om hal fel f vergezeld van eene 1 Hofdame, uit het paleis te 's Hage per rijtuig naar Delft begeven ten eir.de een bezoek te brengen aan het graf van Z. M. Koning Wil lem III, wiens stoffelijk overschot heden, een jaar geleden in den Koninklijken grafkelder van de niouwo kerk werd bijgezet. H. M. legde een palmtak op het graf van wijlen Haren gemaal neder. Het Koninklyk rijtuig nam den weg door het Noordeinde, do Houlstraat, den Kneuter dijk, hot Binnenhof, de Hofpoort, Hofstraat, het Spui en het Zieken naar don Delftschen weg. Op 82-jarigen leeftijd is te 's-Hage ont slapen mr. Lodewyk Napoleon graaf Van Randwyck, den 2den Mei 1807 te Amsterdam geboren. Men zegt dat hy koning Lodewyk van Holland tot peet had. Graaf Van Randwyck was onder koning Willem II vóór 1848 minister van binnen- landsche zaken en vroeger Commissaris van Z. M. in de provincie Drente. Later was hy verbonden aan het Huis van Koningin Sophia on vervulde hy tot aan den dood van die Vorstin de hofbetrekking van grootmeester. Na ziino aftreding als zoodanig bleef hy als grootofficier aan de Hofhouding verbonden. De Tweede Kamer heeft heden het hoofd stuk Buitenlandsche Zaken aangenomen, na intrekking van het amendement-Beelaerts van Blokland om een bezoldigd consul-gene raal op een jaarwedde van 12,000 te Kaap stad aan te stellen. De minister had vooraf verklaard eone orga nisatie van het consulaatwezen in Zuid- Afrika te overwogen, waarby aan dat verlan gen zal worden voldaan. By het hoofdstuk Justitie drongen de hee ren Rink en Do Kantor sterk aan op een nieuw personenrecht ter verbetering van het huwelijksrecht, het recht der gehuwde vrouw en dor minderjarigen. De heer De Kantor pleitte voor verbete ring van den wettelyken toestand van buiten echt geboren kinderen. De heer De Geer besprak eene betere mi litaire strafrechtpleging. Mr. Enschedé te Haarlem heeft zyne benoeming tot wethouder aangenomen. Mr. M. Tydeinan Jr., te Breda, is thans do Tweedo Kamer candidaat Yan alle vrijzin nige kiosvereenigingen in het hoofdkiesdistricl Tiel. Voor de bevoegdheid van apothekers bediende to Groningen zijn gisteren geëxami neerd 2 vrouwelijke candidaten, die beiden werden toegelaten; hot zyn de dames C. M. Kruisinga, geb. te Beduni, en E. G Tholen, geb. te Winschoten. CORRESPONDENTIE. - I. H. H. vindt het vreemd dat toen hy zich gistermiddag ten postkantoro vervoegde tot betaling van een postwissel, men hem aldaar een bank biljet van f 60 niet kon wisselen en dat er niet meer dan een kleine f 40 in kas scheen te wezen. Dit feit is echter geene bijzonderheid, want het deed zich reeds meermalen voor. Ook werd indertijd opgemerkt dat het postkantoor geen wisselkantoor is. Keikclt)ke berlchtcu. Leiderdorp: Aanst. Zondag-morgen te half- tien en des avonds te zes uren, ds. Van Schelven, van Oude-Wetering. Benthuizen: Zondag-namiddag ds. Woutman, van Boskoop. (Ds. Nouhuys, van Oudshoorn, die voor den vacature-dienst aan de beurt was is door huiselijke omstandigheden daarin vorhinderd.) Hoogmade: Zondag-namiddag te twee uren ds. J. W. H. Kalkman, predikant te Alfen aan den Ryn. Noordwijk-binnenZondag des voormiddags te 10 uren, ds. Van Elden, van Katwyk aan Zee. Intrede te Valkenburg van ds. Koops, thans predikant te Varseveld, op 20 Dec. a. s., na bevest'ging door ds. Unger van Katwyk aan den Rijn. Intrede te Sasscnhcim van ds. WQtsonhoff, thans predikant to Gent in België, vroeger hulpprediker bij de Waalsche gemeente te Leiden, op 27 Dec. a. s., na bevestiging door ds. Plug van Katwyk aan Zee. N. B. Predikanten, uit de omliggende ge meenten, die het een en ander onder dezerubriek wenschen mede te deelen, wordt daartoe door ons de gelegonheid geboden. Thermometerstandgisteravond om 8 uren 9° C. 48.2° Fahrenheithedenmorgen om 8 uren 12 C. =53.6°F.; 'smiddags om 12 uren 12.5° 54.5° F.; 's namiddags 4 uren 12 C. 53.6° F. ZOETEBMEER. Ooborsn: Loureotius Petrüj& z. Tin Petras Lcooftrdus Broawor en Cl*sin* Van. KoppeD. Gerarda Maris, d. vau Johannes Bomija en Joh&ona Maria Rjneveen. Overleden: Monica Clomentia Kouwsuhoven, wed. van [Gaspar 8chilperoort, 91 j. Allda Agatha, G m., d. van Arie Van Daalen eo Truitje Stolk. ZEGWAARD. Geboren: AdriaDus, z. v. Machiel A. Ptllandera ea Cornelia Van Ht-ijzelendoorn. Houdrikun, z. van Aruoldus Janssen en Autonetta Elizabeth De Jong. ALKEMADE. Geboren: Simon, z. van 8. Droog on A. Kortekaas. Cornelia, d. van K. V. WieriD- gen en M. Vogelaar. Maria Apolonia, d. van J. Siraathofen M. Schimmel. Johan Frederik Karei Joseph, z. van J. FaDgmann en A. M. Dorenbos. Johannes Cornolia, z. van J. Aartman en C. Pias- me jer. Helena Hendrika Maria, d. van F. W. Fontano en C. M. cL Meer. Petrus, z. van W. v. d. Linden en J. De Boor. Overleden: Martinus Bartel», 18 j., z. van J. Bartels en J. v. d. Klerk. Arie Van Wietingen, G6 j., echtgen. van A. Weaterhoren. Maria Meijer, 72 J., ODgeh. Adrianus Krujt, 23 m., z. van C. Kruijt en J. Waasdorp. Levenl. aangeg. kind vau E. Akerboom en Catharina Maria Van Rija. Gehuwd: Jacobua Wilhelmus StcenvoordeD, 53 j., wed. van P. Berkhout, met Cornelia v. d. Berg 58 j., wed. van J. 8emp. Jlarktberichten. Lelden» 4 December. Ter markt werden baden aangevoerd Ossoo etukafl32.a f265..Stieren 46 e!uka f 74 a f 135. Veulens stuks f a f Kalf kooien 102 stuks f 96.a f 257.—. Melkkoeien 102 «tuks f 9G.a ƒ257.Var:- koeiea 78 stuks ƒ84 ƒ175'Vette koeiec 100 «tuks ƒ132.a ƒ265.Kalveren (vette 22 •tuks 32.82.Kalveren (magere) 26 stuks ƒ4.— a ƒ12.Graekalveren 52 stuks 22 a ƒ48Soh&pen (vette) 6.0 etuks 17. f 30.—. Hamels ivottej etaka a 3cliapeu (magero) 278 stuks 10.a 21.Pva;- 4eu stuks a Lammeren (magere atuka a Lammeren (vette, Jarige) st iks a Varkens (magere' ■16 stuks 12a ƒ20.Varkens (vette) ►tuks a Varkens (biggen) 132 atuka ƒ1.75 a ƒ10.- Ter markt aangevoerd: 378 rundorec, 48 kalveren,. 898 schapen, lammeren en 132 biggen. Ter wekelrjksohe Kaasmarkt aangevoerd 23 partgen. Beate* d werd voor Goudscho kaas van 20 tot 29. zwaardere van ftot Leidsche kaas de 150 KG. tot Edammer kaas (2de qual.) f—tot f—.—. Aan do Stadswaag gewogen 17 partijen, 536 stuks kaas, wegende 3387 KG. Hoofddorp (Haarlommormeer), 3 December. Witte tarwe ƒ6.90 a 9.35, riatarwe Rogge 8.25 ƒ8.76. Haver 7.20 a ƒ8.20 Chevalio»gerst ƒ6.80 a 6.26. W.-gerst ƒ6.a G.15. Z.-geis'Dniven- hooDen 7.20 a ƒ7.45. Paardenboonen 6.90 a/ 7.15. rruinelóönon ƒ11.50 a ƒ12.25. Groene erwten 8.a ƒ11.2'"'. Kanariezaad 6.60 a ƒ7. Delft, 3 Dec. Aan de Stadswaag gewogen van 27 Nor. tot 3 Dcc: 236 achtsten on 79 zestienden vaten Boter, wegende te zamen 5510 kilogrammen. Prijs 6o a 68 hot vierde, ƒ1.50 a 1.70 het KG. Oiliciëele Kennisjfovinjjen. Inkomstenbelasting 1891. Burgemecstor en Wethouders van Leiden brengen In herinnering dat mot den 30ati-n November j. L de viji'do termijn is vervallen van de Inkomsten belasting en dat alzoo op den lsten December J. 1. minstens vjf zesde gedeelten van den aanslag moesten zijn voldaan. Zij noodigon mitsdien belanghebbenden uit, om, ter voorkoming van vorvolgingskosten, alsnog tot do betaling van het verschuldigde ten kantore van den gemeente-ontvanger over to gaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 4 Dec. 1891. E. KIbT, Secretaris. aan de plaatsing dcrHLEl\EADVER- TK\Tll5x in het Xtlad van morgen avond. Geboren THOMA.fl, Zoon van L. VAN DUUREN en S. VAN DUUREN Bijdebeeke. Leiden, 4 December 1891. 7985 6 Bevallen van een flinken «longen J. TIMMERMAN-Weenick. Leiden, 4 December 1891. 7986 4 (Botermarkt 4.) Heden overleed onze jongste lieveling, op den leeftjd van 9 maanden. 7979 5 P. M. VAN VELZEN. A. E. VAN VELZEN-Kaiser. Heerenstraat, b\j Leiden, 4 Dec. 1891. Aan allen, die belangstelling toonden by de geboorte van onzen Zoon, betuigen w\j onzen dank. P. A. BRAND. "NV. E. P. BRAND Van Hügten. Lelden, 4 December 1891. 7974 6 De ondorgeteekenden betuigen hunnen har- teljken dank aan allen, die hun bewijzen van deelneming deden toekomen tyj gelegen heid van het overlijden van hunnen Vader. J. C VAN DEUTEN. V. J. VAN DRUTEN DnixnuvzEX Sneek, 3 December 1891. 7984 7

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 3