m architect te 's-Gravenhage, en H. B. De Baan, architect-aannemer te Scbeveningen. Met de werkzaamheden zal terstond een aanvang worden gemaakt. Men meldt uit Heemstede, dd. 2 Decem ber: Hedennamiddag te halfdrio had alhier op eenvoudige w\jze de installatie plaats van don nie«wbenoemdon burgemeester, mr. D. J. Van Lennep. Op zyn verlangen hadden er geene feestelijkheden by plaats, wegens het overlijden van den heer A. Van Lennep. Nadat de wethouders hem hadden binnen geleid, hield de waarnomende voorzitter eene rede en wenschte daarin den heer Van Len nep geluk met zyne benoeming. Tevens sprak hij den wonsch uit, dat de heer Van Lennep de belangen der gemeente evenzeer zou be hartigen als zijn voorganger zulks gedaan had. Spreker eindigde met den heer Collot d'Escury dank te zeggen voor de hulp en den steun, door hem verleend als waarneraond secretaris. Hierna nam de nieuwbenoemde burgemees ter het woord, bracht zyn dank uit aan Hare Majesteit voor zijne benoeming en zeido, dat h;j het zich eene eer rekende in de gemeente zyner geboorte op to treden, waar ook zijn vader als burgemeester had gefungeerd. Hij hoopte den bloei der gemeonte te bevorderen, stelde tevens op den voorgrond dat hij streng zou zyn by zyn optreden omtrent handhaving der landswetten. Tevens drukte hy den wensch uit, dat, wie ook als secretaris benoemd zou worden, het iemand zou zijn even yvorig als de heer Collot d'Escury. Na het uitspreken van deze woorden hief de waarnemende voorzitter aan„Leve de burgemeesterwaarmede allen instemden. Het stoomschip „Rotterdam", van Am sterdam naar Nieuw-York, passeerde 3 jDec. Dover de „Dubbeldam", van Baltimore naar Amsterdam, passeerde 3 Doc. Wight; de „Bromo", van Rottordam naar Java, vertrok 3 Dec. van Suez; de „Obdam", van Nieuw- York naar Rotterdam, vertrok 3 Dec. van Boulogne sur Mer; de „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 3 Dec. van Adende „Deucalion" vortrok 2 Dec. van Batavia naar Amsterdam; de „Prinses Wil- helmina", van Amsterdam naar Batavia, vor trok 3 Dec. van Genua; de „Soenda", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 2 Dec. te Aden; do „Zaandam" arriveerde 3 Dec. van Rotterdam te Baltimore. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 8 dezer niet plaats hebben. By koninklijk besluit is aan R. J. Lim burg, gewezen Protestantsch godsdienstonder wijzer in do strafgevangenis te Rotterdam, verleend een pensioen van 63 'sjaars. Pensioen verleend aan:C. Meeuwsen, post bode te Zeeland, 95; H. W. Yan der Waarden, brievengaarder te Herwen, ƒ104; K. Walig, brievengaarder te Krommenie, 1G7P. Caland, hsofd-inspecteur van 's Rijks waterstaat, ƒ4000. Gemengd Nieuwe. De dag van morgen, voorzekor ■voor velen een feestdag, belooft dit ook voor do leden der 25-jarige Vereeniging „Nut en Genoegen" te worden, daar op den avond van dien dag de reeds meermalen besproken uit- deeling van levensmiddolen zal plaats hobbon. De traditioneele verloting had dezen keer niet plaats. Ieder lid had slechts oone kouze te doen uit eene hem aangeboden lijst: een uitstekende maatregel, meende het meeren- deol hunner. Menige huismoeder ziet reeds reikhalzend uit naar eene rollade van 21/* Kilo gewicht (waarvan 78 stuks zullen worden afgelovord), eene evenredige waarde aan runderlappen, karbonaden, worst, spek, erwten, boonen en rijst; en ongetwijfeld zal hot dezer dagen ■door den voorzitter dor Vereeniging uitgespro ken woord: „Ik wensch u allen Zondag smakelyk eten!" niet by een ydelon wensch blijven. Die voorraad levensbehoeften, bestemd voor ongeveer 550 leden, vormt als 't ware oen magazijn, en wordt netjes geëtaleerd in het vergaderlokaal der Vereeniging, in do School steeg. Voor iederen bolangstellendo is morgen, Zaterdag, van 's morgens 11 tot *s namiddags 4 uren, dus vó-r de uitdeeling, de gelegen heid opengesteld een kijkje te komen nemen, hetgeen wel de moeite waard is, aangezien men zich alsdan zal kunnen overtuigen niet alleen van de quantiteit, maar ook van de qualiteit der verschillende artikelen. Het O. M. bij de Haagsche recht bank eischto gisteren, naar we reeds meld den, twee jaar gevangenisstraf wegens be- driegldke bankbreuk tegen H. R koopman in varkens te Hazerswoude. Nadat hij op 19 Juni 11. failliet verklaard was en op 5 Aug. d. a. v. onder oede beves tigd had de deugdelijkheid van den op 24 Juni door den curator opgemaakten inven taris, bleek dat bekl. o. a. een goudon hor loge en minstons ƒ100 aan geld had achter gehouden. Bekl. ontkende: het horloge had hy wel achtergehouden, maar hij wist niet beter of dit mocht; het geld had hy tot be taling van crediteuren aangewond. Wat dit laatste punt betreft, bestond ver schil tusschen de opgaven van bekl. en van de getuigen, ten aanzien van den juiston da tum, hetgeen van belang was iq verband met het tydstip van de faillietverklaring. Mr. M. M. Schim van dor Loeff, als verde diger optredende, vroeg o. a. vryspraak voor wat het achterhouden van het horloge betreft, omdat te dien aanzien het opzet van bekl. niet bewezen is. Door de Haagsche rechtbank werden gisteren veroordeeldde aannemer te Schevoningen, die terechtstond wegens mishandeling van oen collega, tot 30 boete of 3 dagen hechtenisde knaap, dio schoenen enz. ontvreemdde van zyn baas, tot 1 maand de moeder van dezen knaap, die schoeisel, waarvan zy wist dat het door misdryf ver kregen was, ton geschenke aannam, tot 3 maanden; do jongen, die geld uit eene toon banklade stal, tot 4 maanden; de koetsier, die zich in de Spuistraat tegen een rechercheur van politie met geweld verzette, tot 10 dagen een andere koetsier, die in eene tappery het gelag niet wilde betalen, den kastelein mis handelde en eenige ruiten verbryzelde, tot 3 maanden gevangenisstraf. l)e vrouw, die terechtstond wegens smaad jegens eene buurvrouw, werd vrijgesproken. Te Katwyk aan Zee is nog aan gekomen KW. 44 „Marinus Bastiaan", schip per J. Groen, roeder L. Parlevliet, met 130 kantjes haring. Prijs der haring 1 party pekelharing opge houden Yoor 16.95 en 1 party verkocht voor ƒ17.15 do ton, 1 party uit de hand verkocht, oveneens voor ƒ17.15. Eene partij steurharing is voor 15 per kantje van de hand gedaan. Uit de ringvaart der gemoento Haarlemmermeor is naby Burgervoen opge haald hot lyk van C. Filius. Enkele kleeding- stukken lagen op deh kant. Hy laat vrouw en 5 kindoren na, waarvan het jongste 3 dagen oud is. De arrondissements-rochtbank te Haarlem heeft de volgende uitspraken godaan Th. A. Kroezen, slager te Haarlommermeer, wegens overtreding der Rijksbelasting on verhinderen van werkzaamheden van ambte- naron, tot ƒ10 boete of 2 dagen en ƒ50 boete of 10 dagen hechtenis. H. Van Woudenberg, landbouwer te Haar lemmermeer, wogens mishandeling, tot 5 boete of 2 dagen hechtenis. A. Boogaard, huisvrouw van C. Mierraans, zonder beroep, te Haarlemmermeer, wegens mishandeling, tot oen dag gevangenisstraf. P. J. Van der Aar, arbeider to Hillegom, wegens diefstal, tot 4 weken gevangenisstraf. Te Kaag had dezer dagen oen ongelukkig voorval plaats. De broodjager W. Verhoog, van do jacht thuis komende, met oen geladen geweer, wilde dit ontladen; de patroon echter was eonigszins in den loop beklemd goraakt, zoodat deze niet gemakkoiyk er uit te kr(jgen was. Nu moet Verhoog zyn mes genomen hebben, om aldus de patroon door te snyden, doch hy raakte ongelukkig het slaghoedje, waardoor het schot plotseling afging en den man deeriyk in het aangezicht, vooral in het oene oog, trof; ook werd hem een vinger van do rechterhand vorbryzeld. Naar men vorneemt, is zyn toostand niet zonder gevaar. De typhus is te Scheve ningon epidemisch heerschende verklaard. Eenige bezoekers in eeno tap- pery aan den Schiedamschen dyk te Rotter dam bezichtigden oene revolver, welko men meende dat ongeladen was. Zekere P. S. stak uit gekheid den loop in den mond on onge- lukkigerwyze ging het schot af, waardoor hy ernstig word verwond. Do kogel schynt benedenwaarts te zyn gegaan en is vermoe- delyk ter hoogte van de long blijven zitten. De gekwetste werd naar het ziekenhuis over gebracht. Een tramwaypaard beet te Rot- terdam een man, die hot den voerzak wilde aandoen, in den arm en schudde dien zóó woest hoen en weer, dat hy brak. De man word naar het ziekenhuis getransporteerd. Do Rotterdamsche schouwburg, welko do vorige week in trekgeld ƒ76,000 opbracht, werd met ƒ36,000 daarboven af- gomynd door de heeren Mullor en Droog- leever Fortuyn, naar alle waarschynlykheid voor hypotheekhouders. By onderzoek is gebleken dat aan het station Halfweg jl. Dinsdag-avond, bij aankomst van den goederentrein, het sein licht werd gegeven om te stoppen; naar hot schynt hooft de machinist dit niet bemerkt en is hy doorgereden, daar deze trein gewoon lijk doorrydt, en te Haarlem den onmiddellyk volgenden personentrein 45 laat pas6eoren. Een deel der vernielde waggons is van het terrein weggevoerd; de dikke mist vertraagde de werkzaamheden. De machine ligt nog in denzelfden stand; daaraan sluit een achttal onbeschadigde waggons, terwyl deze trein wordt gesloten door drie vernielde waggons het overige gedeelte is verder gebracht. De noodigo machinerieën en werktuigen zyn aangevoeld tot lichting en opheffing der machine en der ontspoorde waggons. Thans zyn de beide sporen ontruimd en heeft het verkeer weder geregeld plaats. Do trein van Amsterdam naar Parys werd Dinsdag-avond tusschen Udenhout en Tilburg ineens tot staan gebracht, door dien een wielband van een rytuig was los gewerkt, wat een dofect aan de hoofdleiding van den "Westinghouse-rem veroorzaakte. "Was de trein door de nuttige werking van den luchtrom niet stil blyven staan, dan ware een déraillement van nogal ernstigen aard onver- mydeiyk geweest. De correspondeerende sneltrein op Vlissin- gen ondervond daardoor een uur vertraging. Onlangs werd onder Weert aan gehouden en naar Pruisen uitgeleid een rondreizend muzikant, die zich schuldig had gemaakt aan ontvoering van oen 7-jarig moisje, dat voor hom bedelen moest. Hy is nu door het hof te Kleef veroordeeld tot 2 jaren t-uchthuisstraf. Bij de keuring van hengsten, aangebracht tot mededinging naar don pry's van ƒ1200, die van regeeringswege is uitge loofd voor den tasten hengst in 1891 in de provincie Overysol ingevoerd, is die prys toe gewezen voor den bruinen hengst „Micado" van de Vereeniging tot verbetering van het paardenras in Ovorysel. Men meldt uit Zand voort: Gister morgen, ongeveer te 6 uren, geraakte het driemaststoomschip „I.Jstroom", kapitein Par levliet, even ten noorden van het dorp Zand- voort, vast op de tweede bank. Het schip, komende van Londen en bestemd voor Am sterdam, was gelaten met thee en stukgoe deren. Spoedig waren twee sleepbooton uit [Jmuiden aangekomen om to trachten het schip vlot to krijgen. Gistermiddag om onge veer 4 uren was hot hoog water, zoodat vóór dien tyd van afbrengen geen sprake kon zyn. De reddingboot van Zandvoort was dade- lyk ter plaatse aanwezig om hulp aan te bieden. Eën der opvarenden verliet het schip. Tegen Anna Maria Theresia Thewissen, die eergisteren voor de arrond.- rechtbank te Maastricht terecht stond, ter zake van moord, gepleegd met voorbedachten rade op haron echtgenoot Jan Willem Kar- hauzen, te Gulpen, is 12 jaren gevangenisstraf gerequireerd. Uitspraak 14 December. Te Soest speelde Evert L. met oen pistool, dat hy uit den jaszak van zyn broeder genomon had. Het pistool was geladen, ging af on verwondde de linkerhand zóó, dat weldra de voorste vinger afgezet moest worden. De brievongaardor te Nisseis overgebracht naar do gevangenis te Middel burg, wegens gebleken fraude. Eene twintigjarige dochter te Surhuisterveensterheide heeft zich by ongeluk met eene revolver doodgeschoten. De rechtbank te Utrecht, kamer van burgerlyke zaken, heeft heden in het geschil tusschen twee buren te Bodegrave, D. H. en J. Z., ovor twee goten,-welke aan het eigendom van Z. zyn bevestigd en volgens H. niet voldoende zyn voor den afvoer van het water, dat daardoor hem last cn schade veroorzaakt, eone gerechtelyke plaatsopneming gelast, welko aan den rechter mr. R. Melvill baron Van Lynden is opgodragen. Te Gaart, onder Heerenveen, wilde de 21-jarige Johan Van Houtsma, van Oudeschoot, die met St. Nicolaaswaren ventte, ook den molenaar van den watermolen van den St. Joliannesgasten Veonpolder bezoeken. De jongeling waagde zich te dicht by de wieken en hy kreeg een slag, welko hem in hot kanaal wierp. Het bleek, toen men hem te hulp kwam, dat hy deeriyk in het aangezicht gewond was, terwyl hy ook klaagde over pyn in de borst. Dr. Schouwen word dadeiyk gehaald en deze constateerde dat drie ribben gebroken waren en eene der longen gekwetst was. Do toestand van den jongeling is op dit oogenblik zeer zorgwekkend. Woonsda g-m orgen brak een ge duchte brand uit in de boerenplaats in de Noordeindermeer, bewoond door J. Kieft. Spoe dig lag alles in do asch. Bewoners en vee worden gered. Met behulp der spuit van Groot-Schermer bleef eene belendende schuur behoudon. Broeiing van het hooi schynt de oorzaak van het onheil te zyn. Do stationschef va n Kirchlen- gern, waar op 22 Mei jl. het spoorwegongeluk plaats vond, dat o. a. aan mevr. Carré het leven kostte, is gisteren tot een jaar gevan genisstraf veroordeeld. De machinist van den personentrein, welke den extra-trein van den Circus-Carré in de flank reed, werd veroordeeld tot 6 maanden gevangenis. De bekende Zweedsche journa list Uddgren, die ook Leiden bezocht, is Dins dag te Parys aangekomen. Hy wil in Januari eene reis ondernemen in Afrika. Of hy ook daarvoor zijn bekend vaartuigje gebruiken zal, wordt niet gemeld. Sneeuwstormen veroorzaken in Rusland veel stoornis op de spoorwegen. De met sneeuwopruiming belaste arbeiders wei geren over het algemeen iets te doen zonder vooruitbetaling. Den 7den en 8sten December a. s. zal in het hotel „Drouot" te Parys eeno openbare vorkooping worden gehouden van een 60 tal schilderyen en 120 aquarellen van don Iiollandschen schilder Jongkind. Gedu rende zyn verbiyf te Parys ondervond Jong kind woinig waardeering in het salon. Meer malen werden zyne doeken geweigerd of gaf men hun eeno slechte plaats. In 1852 werd hem eone medaille der dorde klasse toegekend. Te H ermi 11 on, by Cham bé.r y (Frankryk), zyn 19 huizen afgebrand. Op 1 dezerisindeVereenigde Staten weder een spoorweg-diefstal opgroote schaal gepleegd, ditmaal dicht by het station St.-Louis. De dieven maakten ongeveer 75,000 dollars buit. Het officiëele bulletin van het „Kais. Gesundheitsamt" te Berlyn van gis teren geeft omtrent do influenza in de jongste berichtsweok de volgende cyfers overleden te Altona 11, Charlottenburg 3, Dresden 2, Frankfort 2, en te Londen 7 personen; aan getast: te Frankfort 278, Neurenberg 3, Posen 22, en te Kopenhagen 305 personen, terwijl in de ziekenhuizen te Berlyn zyn opgenomen 47 influenza-lyders. De iykverbranding vindt in da Argentijnsche republiek voortdurend meer toe passing. In 1886 bedroeg het aantal vry- willige verbrandingen van lyken 6789, en in 1890 is het tot 8474 gestegen. Ook word eene wet gereed gemaakt, welke beoogt dat de lijken van personen, die aan eene besmettelijke ziekte gestorven zyn, en de overblyfselen van lyken alle verbrand moeten worden. It U x 1' lü JL.AND. Frankryk. Tegen de „Courier Francais" werd onlangs eeno rechtsvervolging ingesteld wegens ver grijp tegen de zedelykheid De vorantwoorde- lyke rodacteur is thans veroordeeld tot eene gevangenisstraf van drie maanden en eene boete van 1000 franken, de teekenaar kwam er met 1000 franken boete af en den direc teur, dio insgelyks vervolgd was, werd 4 maanden gevangenisstraf en eene gelyke geld boete als den beiden anderen opgelegd. De Kamer van Afgevaardigden verwierp gisteren, op verzoek van don heer Etienne, een amendement, waarby vermindering of gelieele intrekking word gevraagd der kre dieten voor den dienst van leger en vloot in Annam en Tonkin. De Senaat heeft de surtaxe van 3 fr. op suiker van niot-Europeeschen oorsprong ver worpen. Het Hof der Seine heeft den directeur van hot anarchistische blad „Père Peinard" wogens opruiing van soldaten tot zes maan den gevangenisstraf veroordeeld. De „Figaro" is wegens de door haar ge opende inschrijving na afloop van de ver-

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2