Tuinbouw cn Plantkunde. Dö goedo naam, welken onze stadgenoot de keer H. Witte als causeur over planten en wat met deze in verband staat, heeft, was ongetwijfeld oorzaak, dat een vrij groot aantal personen (een vijftigtal ongeveer) gis teravond was opgekomen naar het Loge- gebouw ter bijwoning dor tweede buitengewone leden-vergadering met dames der afd. Leiden en Omstreken der Noderlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, grooter dan menigmaal by andere dergelijke bljeenkomston het geval is. De heer Witte had tot onderwerp gekozen „Waar op aarde vindt men ze niet?" en elkeen, die een convocatie-biljet had ontvan gen, zal o. i. dadelijk begrepen hebben dat met z e bedoeld werden planten. Juister waro het geweest, zoo merkte spr. reeds dadelijk op, als hy op dio biljetten had doen drukken als onderwerp „Planten-geogra- phie", maar ten einde velen niet af te schrik ken op grond van minder aangename herin nering uit de jeugd aan geographic, had hu, ook om het thuisblijven te voorkomen, dat niet gedaan. HU wees er echter op dat men niot zou te doen hebben met aardrykskundo in den gewonen zin, maar in casu met „de verspreiding van het plantenryk over de aarde", die zoo algemeeno verspreiding, waarvan men spreekt als van een „plantenkleed", oene goede uitdrukking, als men haar niet al te beperkt opneemt althans. Met verwondering en verbazing wordt men vervuld als mon cr aan denkt dat het levende schepselen zgn, die zoo allerwegen worden aangetroffen, voor welks leven aan zekere eischen voldaan moet worden; schepselen, aan eone bepaalde plaats gebonden en daar door verschillende en zich onderscheidende vart do dieren, die zich kunnen verplaatsen. De planten zijn afhankelijk van de lucht, welke haar omgeeft, en van de middenstof, waarin ze groeien. De toestanden, waaronder zo leven, kunnen zeer verschillend zün. Naar de onderscheidene toestanden van het klimaat verdeelt men de aarde wat het plan-, tenruk aangaat in verschillende streken of beter gordels, ook wel met een vreemd cu daarom niet te verkiezen woord „zonen" (van „zona") genoemd. Do afstand tusschen evenachtslyn en polen wordt verdeeld in acht gordels, als in1dien dor palmen en bananen2. der vUgen en boom varens; 3. der mirten en laurieren4. dor ole anders, granaten on olijven; 5. der boomen met afvallend blad, grassen, cruciferen enz den gordel, waarin wy' wonen6. der coniferen (dennen en sparren); 7. der berken, jenever struiken en lage wilgen; 8. der lage Alpen kruiden. Dit is do verdoeling in horizontale richting, echter ook geldende voor die in verticale, dus voor die op de bergen, vooral op do hoogo bergen; men vindt dezelfde gordels dus om het gebergte. Men neemt aan dat elke gordel om zoo'n gebergte cone hoogte heeft van Ht 190Q voet 000 a 700 M.) en dat, ^Ongeveer" altijd, 500 voet hoogte gelukstaat met 1 geographischen graad. Over al dio gordels komen planten voor; alleen waar sneeuw en ys heerschappij voeren, houdt de vegetatie in 't algemeen op. Het karaktor der planten van zekere strook wordt ongotwUfeld door do luchtstreek be paald; de bodem heeft echter een veel zicht baarder invloed op de planten. Hierop vooral wenschte spr. de aandacht te vestigen. De hoor Witte bogon met de bergplanten, er op wUzende dat de bergen, afgescheiden van de hoogte, zeor eigenaardige flora's heb ben door hun bodera, mot velerlei en ook gemengde toestanden. Hy besprak de flora's der bergplateaus, berghellingen, dalen, ra vijnen en plaatsen by watefvallen, groote verscheidenheid opleverende, veel grooter dan op het vlakke land. Ook rotsen en steenmas sa's (spr. herinnerde aan oude muren) zyn begroeid. De woestynen of zandzeeën, plekken op den aardbodem dus, zyn plantenloos, be halve in de oasen met hare dadelpalmen. Ook zuilcactussen schuwen de barre zand streken niet. De bosschon (boomen en anemonen), de hei en vooral de duinen, alsmede akkers (papavers, kamillen, blauwe korenbloem), weiden (grasson, klaver, orchusbloemen), moe rassen (boterbloemen, kalmus, irissen), kusten (eocos), de bodem dor zee (algen of wieren) vertooaen planten. De amphibieën leven zoowel 't waLe.r als op 't land. Ook in het donker in nlafltefl wortel vorm ige). Er zyn ook groeien ïpensch op den poet. vol planten, welk*. gen, ook ongeVeascht (brandnetels) en zulket dio naby woningen welig tieren. Ten slotte wees spr. nog op de echte en onechte parasieten, op het belang voor den kweeker van hot bekend zyn mot de planten- geographie, door welke kennis reeds nu veel voordeel is verkregen in vorgelyking met het verledene. Die kennis komt èn kweekers èn planten ten goede. Wy gaven slechts een overzicht van hetgeen de heer Witte sprakzoo'n droge opsomming als van ons was het niettal van eigenaardige en wetenswaardige byzonderheden deelde hy daarby op aangonamen toon mede, waardoor hy dan ook op de hulde, hom aan het einde der vergadering door den waarn. voorzitter, dr. H. Boursso Wils, gebracht, alleszins mocht aanspraak maken Gem^ugd Nieuws. Uit de Haarlemmermeer schryft men: Nu de aflevering der suikerbieten te Haarlemmermeer is geëindigd, verneemt men algemeen dat 't gewas zeer tegengevallen is. Do gemiddelde opbrengst van den oogst is ongeveer 20,000 KG. per HA. en voegt men hierby, dat dit jaar den landbouwer f 9.50 per 1000 KG. is uitbetaald tegen ƒ11 kfl 1.50 in vorige jaren, dan is 't niet te verwonde ren, dat hier de lust voor beetwortel verbouw zeer is afgenomen. Dit jaar was dan ook slechts een derde van de hoeveelheid land van andere jaren met beetwortelen bezet. In don nacht van den 27sten op den 28sten November j.l. zyn door den brigadier-titulair der ryksveldwacht A. Haas broek (n den ryksveldwachter J. Aarts, spe ciaal belast met de surveillance op de rivier de Maas en gestationneerd te Oyen, op de rivier do Maas vier porsonen aangetroffen, visschende met eene zegen. By de nadering van do politie gingen do stroopers er van door, waarby zy een gedeelte van hun visch- tuig in den steek lieten, dat door de veld wachters in beslag werd genomen. Met be hulp van eone boot zetten do veldwachters de stroopers na en het gelukte hun na eene jacht van ongeveer 3 uren de vier mannen, oude bekenden der justitie, genaamd Hendricus Baks, Bernardus Yiveen, Hendrik Verbeek en Dirk Hartman, aan te houden, waarna proces verbaal tegen hen word opgemaakt. Volgens „Do Maasbode" zal to Rotterdam een Roomsch gasthuis worden opgericht, het.St.-Elizabethsgasthuis gehecten. Het zal gevestigd worden in een zeer groot huis aan den Oppert No. 129, tegenover de Meent, on met 1 Mei worden geopend. Hit heeft drie verdiepingen en groote zalen, aan de achterzyde een kleinen tuin, welke aan de Lange Torenstraat uitkomt. Het gasthuis zal bestuurd worden door de zusters Augusti- nessen uit Delft en alleen armen opnemen, die geheel kosteloos zullen verpleegd worden. Do zusters evenwol zullen bereid zijn de zieken uit de meor gegoede standen in hunne huizen te verplegen. Aanvankelyk zul- lon 5 zusters zich in het gasthuis vestigott. In de Jonker fransstraat te Rot- terdam heeft wederom verzet plaats gehad tegon eenige agenten van politie by de over brenging van een beschonken persoon naar het politiebureel aan de Meermanstraat. Twee der omstanders, die dor politie hulp wilden verleenen, werden door eenige kwaadwilligen aangegrepen en mishandeld. Men meldt uit Amsterdam: Er bestaat thans groote kans dat weder een ge deelte van den leelyken hoek op het Rem- brandtsploin verdwynt, want een drietal huizen staat sedert eenige dagen in een zóó hel lenden stand, dat reeds velen bleven staan in de verwachting, dat ze zouden invallen. Voor het oogenblik bestaat daarvoor geen gevaar, maar pogingen om de huizen met yzeren balken te schoren, zyn mislukt, zoodat men kan verwachten dat deze huizen, waar onder een groot koffiehuis en hotel, door den bouwopzichter zullen worden afgekeurd. Dan zal by eone door do gemeente te verleenon vergunning tot nieuwen bouw natuurlijk de verplichting worden opgelegd, daarby derooi- lyn hotel-Millo Colonnes-meubelmagazyn-Van Harpen te volgen en het zoogenaamde mo- nument-Bergsma zyn ontsierend karakter ver liezen. Het monument-Bergsma is eone her innering aan mr. A. I. C. J. S. Bergsma, onder wiens wethouderschap aan den eigenaar van óón perceel (meubelmagazyn-Van Harpen) grond fruiten de rooilijn verkocht werd ter bebouwing, alvorens met de eigonaars dor belendende póTCfelen omtrent den aan hen to yerkoopen grou^ niede overeenstemming was verkregenvoornamelyk omdat do eischen, door de gemeente gesteld, 100 do ML) veel to bezwarend waren. Deze perceelen bleven dus langs de oude rooilijn geschaard, terv.-yi het hoekgebouw 25 metor naar voren ge bracht werd. In de nabijheid van Heeronveon heeft eene hoogst orgeriyke aanranding plaats gehad. De algemeen geachte burgemeester van Schoterland keerde 's avonds ongeveer te negen uren uit Knype naar Heorenveen terug. Op ruim een kwartier afstands van laatstgenoemde plaats kwam hy vier mannen tegen. Eén hunner trad onverhoeds op hem toe en gaf hem eon krachtigen slag in het gezicht, waarna het viertal het op een loopen zette. De bur gemeester heeft de justitie terstond in kennis gesteld met het feit, en deze is den schul dige een timmermansknecht reeds op het spoor. Men schryft uit Schoonhoven: In het Militair Hospitaal worden zooveel lijders aan influenza verpleegd, dat men in de kazerne eene kamer voor zieken heeft moeten inrichten. Een Duitsch echtpaar, dat te Venloo een bierhuis er op na hield, is sedert een paar dagen stillekens verdwenen mot achterlating van zes kinderen van 2 11 jaren. Men meldt uit Berlijn dat deNe- derlandsche Vereeniging „Nederland en Oranje" aldaar, den aanstaanden St.-Nicolaas-avond, welke in het Vaderland „zoo vele harten van verrassing doet kloppen", in haar lokaal, aan de Königin Augusta-strasse, gezellig hoopt to vieren. De Nederlanders in den vreemde wenschen dien avond onder elkaar door to brengen, omdat zy weten van hoeveel ge wicht de 5de December in Nederland is en omdat, by hot herdenken er van, de warme herinnering wordt opgewekt aan vroeger jaren, toen zy dien dag zoo menigmaal vierden in het lieve, altijd dierbare Vaderland. Men hoopt alle op dien dag te Berlyn ver toevende Nederlanders aan het feest te zien deelnemen, opdat de avond van den 5den De cember van de Nederlandsclie Kolonie te Berlijn oen waardig beeld geve en der Vereeniging. door het aanknoopen van nieuwe, of eertyds verbroken, banden wellicht nieuwe krachten toegevoegd worden. Er heeft zich eeno commissie van voorbe reiding gevormd, bestaande uit do heeren J. Van der "Woude, R. Dijkstra en A. Swets. Te Bielancourt (Par(js)iseene mad. Schicklé, onder den naam van „dr. Ver- neuil" bekend en geliefd als geneesmeesteres. De overheid poogt haar vruchteloos wegens onbevoegde uitoefening der geneeskunde te vervolgen. Dagvaardingen verscheurt zy en zendt de stukken aan het O. M. terug. Den prefect der Seine, dio van politie en den minister van justitie heeft zy geschreveu om zich te beklagen over den haar aangedanen overlast, bewerende met veel lof gepromo veerd te zyn. Hoe dit zy, men kan haar niet in handen krijgen. De bevolking is op hare hand en met behulp van vermommingen en allerlei listen ontglipt zy telkens aan de ui;- gezonden agenten. Zaterdag-avond is in do opera te Parys brand ontstaan. Het vuur begon, men weet nog niot hoe, in de vestiaire en vernielde eenige overjassen van toeschouwers. Het nieuws, dat er brand ontstaan was. verspreidde zich in oen oogenblik door de zaal. Gelukkig was men den onbeduidender! brand meester vóór eene paniek onder de bezoekers ontstaan kon. In eenjachtpark by Carozello, in Italië, werden drie heeren aangevallen door een groot hert, dat zy vruchteloos met hunne stokken trachtten af te weren. Eén hunner werd doodgestoken, een ander kreeg wonden aan 't been, de derde aan den arm. Eerst toen gewapende jachtopzieners toeschoten, werden zy ontzet. De kapitein van een toManza- nillo in Mexico aangekomen schip heeft be richt, onderweg de brik „Tahiti" te zyn ge passeerd, welke met den bodem naar boven dreef. De „Tahiti" kwam in September in Drake's-baai naby San Francisco in ontredder den toestand. Ze had 220 inlandscho werklieden aan boord, die byna uitgehongerd waren, omdat hun loon niet was uitbetaald. Eerst was er sprake van, het schip in beslag te nemen, maar de overheid achtte zioh onbevoegd en de brik zeilde weer uit. Het is thans meer dan waarschynlyk dat do officieren, de bemanning en de 220 inlanders in de golven zyn omgekomen. RILLEGOM. Geboren: Willem Bartel, z. van Willem XicoUas Van der Werfl'en Johanna Bakker. AntPöina Maria, z. van Petrus Van Buiten en Wil- belmiua Van der Linden. Cornelia, z. van Hen drious Antonins Van den Berg en Anna Hoogkamer. Begins, d. van Cornelia Do JoDg en Maria WUdcrom. SnzanDa, d. van JohaDnes Van der Hulst en Anna Maria r. d. Weijden. Ondertrouwd: Johannes Baptist Jana ea Maria Boka, wonende to Bloemendaal. Overledon: Martijotje Van der Bent, 7 m. Cornells Pa*se, 56 J. Arnoldus Zynatiue Warmer dam, 63 j., echtg. van Johanna Haeaing. Beinier Bntgeras Nelis, 0 J. Trijntje Kuiper, 62 j. eolttg. van Klaas Zwart. Eijmort Nicolaas ven der Waals, 63 j., wedr. va* Altda Slingerland. NOOBDWIJK. Geboren: Johannes, z. van IJ Van Booijen en C, Marbne. Helena Maria, d. van J. Van Wiee en H. Raaphorst. Antonie, z. van C. De Monije en J. Van Egmond. KATWIJK. Ondèrtrouwd: C. T. Waaleman, 23 j. eD M. Verburg, 21 j. P. Verburg 23 j. en D. Hoek, 21 J. Geboren: Pieter, z. van H. Gaijt en E. Plok- ker. Noeltjo, d. van J. v. Egmond cn M. Bol. Mnchiel, d. van O. v. Volzen en N. v. d. Meij. M arlctberiohten. Botterdam, 30 November. Weder was de aanvoer van Inlandsche artikeitn zeer ruim en stemde zulks de gewone KooporB tamelijk traagvooral de mindere qualikrit was moeilijk of in 't geheel niet te plaatsen. Nieuwo Inlandscbe Witte Tarwe moest 25 cents on do middel- en mindere qualiteit 50 cents lager afgegeven worden. Van deze laatste bleef vrij wat over. Jarigo word weinig meor gotooud. Canada 25 cents lager. N. VI. en Zoeuw8che, de beste f 9.10, 9.80 tot/10.30 dito dito middelb. 7.60, 8.— 8.60 Flakk, en Overm., de beste 8.80, 9.20 0.50 dito dito middolb. 7.20, 7.70 8.- Mindere en geringe soorten 5.60, 6.„6.50 Jarige VI. en Zeeuwsche n 10. 10.20 10.40- Flakk. en Overm. n 9.25, 5.50 9.25 Mindere en ger. qu. n C.20, 7.25 8.— Voorts werd verkocht per 100 Ko. naar gelang van qualiteit van 10.tot ƒ12. Inlandsche Boode Tarwe kwam in goede qualiteit weinig voor. Poldereoorten werden verkocht volgens qualitoitcn en soort van 216 tot ƒ307 l/8 per 2100 kilo. In Buitenlandsche Tarwe ging in loco weinig om, aangezien de Houders niots wilden toegeven. Gedetailleerd word Boode Kurrachee 200, Jarige Donau 272 en Jarige Bulgaareche 260. Voor voorjaarelevering was meer attentie, doch er werd weinig of niet aangeboden. Inlandsche Rogge ondervond minder vraag, zoodat de beste 20 cents lager giüg; mindere werd maar gedeeltelijk verkocht en tot 3o cents verlaging. Zeeuw8che en VI., n. qua!., ƒ7.75, ƒ8.tot ƒ8.40 Overm. en N.-Brab., „6.78, „7.20 „7.80 Geringere soorten. „5.90, „6.10 „6.30 Bnitenlandache Rogge hield men algemeen te hoog om tot zaken te leiden. l Per 2100 Kilo. Western260 dito van boord„256 dito volgens qualiteit „218, „254 Peti-rsbnrger Voer220 Boekweit. Franscho op ƒ190 a 195 en Caoada ƒ215 gehouden. V&u dezo laatste werd oene groote partij van boord iets onder dien prjjs gedaan. Bookweitgrutten. Grove ƒ350 en Middel ƒ325 a ƒ330. Gerst werd minder gezocht en soms wol 10 cente lager afgedaan. flaamsche en Zeeuwsche Winter- van 5.50 tot 6.20 Overmaascho en Flakk. n 5.20 5.70 Afw. en mindere soorten „4.40 4.9C VJ., Zeeuwsche en Flakk. Zomer- „4.90 „5.50 Mindere qualiteit. „4.25 „4.60 Chevalier-5.60 6.50 Voorts werd verkocht per 100 Kilo. Inlandsche Wtnter- ƒ9.70 Zomer-ƒ9.20 a „9.40 Chevalier-„9.5a Buitenlandsche Gerst bleef op do hooge prijzen meerendeels onverkocht. Haver was opnieuw te ruim aangebodenbcnoo- digden voorzagen zich tot 20 cents lager. Blanke en wichtige qualiteit van ƒ4.20 tot ƒ4.80 Zeenwsohe on andere inl. Voore. „3.30 „8.90 Lichtere dito dito 2.80 3.10 Geringere soorten2.30 „2.50- Voorts per 100 Kilc: Inlandsche voer vanƒ8.a ƒ8.25 dito betere„8.50 9.50 Spelt niot aangevoerd. Taardenboonen met ruimen aanvoer 10 cents lager.. VI. en Zeeuwsche ƒ7.ƒ7.25 a ƒ7.50 Overmaaache 6.70, ƒ7.7.25 Geringere soortenG.40 6.50 Duivenboonen 7.30 tot 8.20. Schapenboonen ƒ6.40 tot ƒ7. Bruineboonen werden tot 25 cents lager afgedaan ordinaire qualiteit bleef onverkocht. Walcherschevan ƒ13.tot ƒ18.75 De beste VI. en Zeeuwsche 12.50 13. Ordinaire dit-o dito „11.25 „11.75 Geringere8.50 „10. Wittobocnen waren meestel van afwijkende of ge ringe qualitoit, die 50 ets. a ƒ1.— lager to noteereD zyn; de beste onveranderd. Walcherschovan ƒ11.50 tot ƒ12 VI. en Zeeuwsche de boste 10.50 „11.25 dito dito ordinaire 8.9. Mindere en geringe soorten 6.7.25 Blauwe Erwten kwamen in beste qualiteit weder weinig voorde pryzen dor gewone en mindere eoorton waren 50 cents lager. Walchereche12.50 tot 13. De beste Zeeuwsche en VI. „12.„12.40 Middclb. qual. dito en Flakk. „11.„11.50 Geringere 7.50 9.25 8chokkers kwamen weinig voor. Goede en puike qualiteit ƒ15.a ƒ15.50 Ordinaire„13.75 .14.25 GeriDgere11.75 13. Buitenlandsche Voer-erwten werden onveranderd gedc ailleerdde beste ƒ8.10 tot ƒ8.50; mindere ƒ.7.60 tot ƒ7.90, Mais. Donauƒ9.„9.10 Bonte Amerikaanscheƒ9.„9.40 Odessa 9.9.20 Foxanian„9.„9.10 Cinqantine9.50 Koolzaad kwam niet voor. Lijnzaad stil. Hennepzaad van ƒ8.tot 9.50. In Kanariezaad ging weder weinig om. Het Ltstc 7.75 tot ƒ8.50, middcl-qualikit ƒ7. tot 7.50 <n geringere soorten ƒ6.50 tot 6.75.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 6