Gemengd Nieuws. Het is gebleken dat dezen en genen omtrent do bestemming van het Cen traal Israëlietisoh Weeskinder- en Door gangsweeshuis alhier nog altijd een verkeerd denkbeeld hebben, althans wat do beteekenis van het woord Doorgangshuis betreft. Nu en dan toch komen zich volwassen vrouwelijke personen aanmelden, die raeenen door zekere wederwaardigheden in hun leven voor opne ming in aanmerking te komen, doch weder onverrichterzake moeten worden terugge zonden. Daarom is het niet overbodig or nogmaals aan te herinneren dat het doel van het Door gangsweeshuis is om kinderen te verplegen, die nog te jong z\jn om in de elders bestaande Israëlietische weeshuizen geplaatst te worden, maar in het Loidscho C. I. Wk.- en Doorgangs weeshuis worden opgenomen tot zjj den leeftjjd hebben beroikt, waarop zij in een ander gesticht kunnen worden verpleegd. Naar wij vernomen, zal ook door de kegelclub „la Force" alhier gedurende de aanstaande Kerstdagen een personeelen kegel- wedstrijd worden gehouden om fraaie medailles, in het café „de Zwarte Ruiter", aan den Stationsweg. Te Sassenheim aan do Dorpstraat zijn twee perceelen van verschillende eigena ren zoodanig gelegen naast elkander, dat liet perceel van don eenen met een inspringonden hoek onmiddellijk aansluit aan het perceel van den anderen. Toen nu eenigen tijd geleden brand ontstond en een keukentje, staande op dat gedeelte van het perceel van den eersten eigenaar, dat don inspringenden hoek vormt, door het vuur vernield werd, vond de oigenaar van het andore perceel goed eene schering te plaatsen, zóódanig, dat het gedeelte, waarop hot keukentje gestaan had, aan zijn perceel werd getrokken, en dit met bloemen te be planten. Althans zoo luidt de voorstelling, door don advocaat van don eersten eigenaar aan de Haagsche rechtbank bij pleidooi gege ven ter toelichting der vordering, waalbij deze van don anderen het stukje grond, groot elf en eene halve centiare, als zijn eigondom opvorderde. Tegen dezo vordering werd door den g - daagde in de eerste plaats ingebracht, dat oo dagvaarding dos oischers zou zijn nietig, on - dat uit die akte niet zou blijken de juiste plaats waar het stukjo grond, dat doeischtr als zijn eigendom opvorderde, gelegen was, eene bewering, welke door den eischor be streden werd met een beroep op de bewoor dingen der dagvaarding zelve, waaruit dui delijk bleek dat een stuk grond, kadastraal genoemd, van eene bepaalde oppervlakte \an de schering af gemeten gevorderd werd, zoo dat ook aan het voorschrift der wet, dat in eene rechtsvordering als de onderhavige het vaste goed in do dagvaarding bij zijne ligging en zooveel mogelijk by zijn naam en aa d worde omschroven, alleszins voldaan was, daargelaten nog dat deze bepaling niet op straffe van nietigheid was voorgeschreven; waartogen door den gedaagde excipient werd opgemerkt, dat dit alles niet wegnam dat niet voldaan was aan do wotsbepaling dat het exploit moet inhouden eene duidelijke n bepaalde conclusie. Een door den gedaagde opgeworpen middel van nietontvankelykheid, daarin bestaande dat niet deze actie, maar die tot afscheiding der aan elkander gronzendo erven had moaten zijn ingesteld, daar hier geene grenzen vast staan, werd door den eischor bestreden op grond dat de elementen voor deze actie ver- eischt, niet aanwezig waren, daar er feitelijk eeno grens bestond en hy dan ook de juiste door uitmeting te vinden grens in zijne dag vaarding had aangegeven. En wat ten slotte het eigendomsrecht van het stukje grord betrof, moende do eischer door verschillende in het geding gebrachte stukken bet bewfs te hebben geleverd dat hij eigenaar was van dien grond, terwijl de gedaagde daarentegen van oordeel was dat dit uit do stukken niet bleek en hem integendeel die grond alsoige* naar toekwam. Voor den eischer werd gepleit door mr. O. W. Sipkos, advocaat to Leiden, voor den gedaagde door mr. Th. Heemskerk, advocaat te Am sterdam. Do uitspraak der rechtbank wordt later medegedeeld. Gistermiddag had D. V., wonende onder Stomp wijk. het. ongeluk, door het schrik ken van het paard, van een wagen te vallen, waardoor hy do wielen over beide boenen kieeg. Do rechtbank te Rotterdam ver- oordeeldo gisteren 1). v. W. houtdraaier to "Waddingsveen, wegens diefstal van een gouden horloge met dito ketting, tot twee maanden gevangenisstraf. De postbode van Kromvoort naar Hei voort, genaamd Mührmann, is in arrest geno men, verdacht gelden verduisterd te hebben. Een bezoeker van „Krasnapols- ky" to Amsterdam heeft eergisteren b\j het eten van oen biefstuk een stukje vleesch in do luchtpijp gekregen en is kort daarop aan do gevolgen oveileden. Een geneesheer en een officier van gezondheid verleenden on middellijk hulp en verwijderden het vleesch uit de keel, doch niets mocht baten. De man werd naar hot Binnen-gasthuis overgebracht. Maandag-avond ongeveer te half- acht geraakte te Arnhem een wisselwachter zoodanig bekneld tusschen de buffers van eene locomotief en een wagen, dat de dood onmiddellijk volgde. Gisterochtend omstreeks halfzeven is aid. ar een lampenist van een wagen op de buffers gevallen, ten gevolge waarvan hij 2 ribben heeft gebroken. Te Maastricht werd Zondag zekere Ch. W. dood op zijne kamer gevonden De ongelukkige lag met zyn hoofd in eene tobbe met water. Men vermoedt dat misbruik van sterken drank aan dit ongeval niet vreemd is. Ontsporing Ie Halfweg. Een ernstig spoorwegongeluk hoeft gister avond te Halfweg hot verkeer op de l^n Haarlem—Amsterdam afgesloten, waard' or ook in do aankomst der treinen langs den verdere Hollandschen spoorweg grootc. ver traging was. Aan het station in de hoofdstad, waar het „Hbl." trachtte inlichtingen in te winnen, v. as te 11.45 niets bekend, dan dat te 9 uren ten goederentrein was ontspoord en treinen kon den aankomen noch vertrekken. Het eenige middel was dus dat een verslag gever zich per rijtuig naar de plaats des on hells begaf. Reeds vóór Halfweg, zegt deze, toonden mij de stilstaande treinen, dat het verkeer niet hersteld was. Op het station aangekomen, bemerkte de verslaggever het eerst in do wachtkamer derde klasse een gemakkelijke baar, waarop de remmer Nicolaas Weiers uit Rotterdam lag uitgestrekt. De man, die gelukkig de eenige ernstig gekwetste is, en zich zeer wol bevond, deelde mode, door den schok wel 25 M. in de lucht geworpen en toen op de baan te zijn nedergekomen. Zijn been was even boven don enkel gebrokenook zijn voet was gekwetst. Terstond op de plaats aanwezige heelkundigen hadden het been gezet. Do man hoopte heden ochtend naar zijn woonplaats terugtekeen.il. Een hulp collega uit Amsterdam was even zeer gekwetst, daar zijne tanden door de lip pen waren gedrongen. Dezo gekwetste was, na voorloopige hulp, naar Amsterdam terug gekeerd. Te midden van de verwarring van ran- geerende treinen (er stonden er wel drie) was het de eersto oogenblikken ('t was omstreeks halféón) onmogelijk eenigo inlichtingen te vragen of iets te zien. Alleen in de verte toonde een schijnsel van lantaarns en fakkels, waar de plaats des onheils was. Spoedig bleek den verslaggever het volgende Een van Amsterdam komende goederen trein, welke uit ongeveer zestig wagens bestond, ■was op het doode spoor gebracht, om don sneltrein van Amsterdam to doen voorbijgaan. Door eone nog onbekende oorzaak was do goederentrein met volle vaart tot de stootbalk doorgeloopen en zoo gederailleerd. De schok was, gelijk reeds uit het verhaal van den rem mer bleek, geweldig, en do verwoesting niet minder. Den weg volgende, zagen wij eerst, onge veer tien wagens van den staart, een paar wagens uit het spoor. Met alle macht werd gewerkt dozo er wodor in te brengen, omdat, zoolang het doodo spoor niet te berijden is, de groote ruïne niet uit elkander getrokken kan wordon. En dat de ruïne groot was, kondon wij daar reeds zien. Omstreeks 25 wagens verder zagen wij in het schemerdonker tegen den fraaien sterrenhemel eene duistere massa van den meest grilligen vorm afsteken. 't Scheen eene groote rots, slechts flauw verlicht door enkele lantaarns en fakkels, 't "Was eon heel govaarto, gekroond dooreen reusachtigen, naar links overhellenden drie hoek, gelijk later bleek vermoeduiijk het dak of de vloer van een wagen. Hoe meer men naderde, hoe vreemder de massa werd, want allengs kon men door den eigenaardigon lichtval bespeuren, hoe zonder ling alles was opgestapeld. Beschotten, plan ken, balken, ijzeren stangen, vaten, balen koopmansgoederen, alles lag woest en ver nield dooreen, en vormde een stapel van wel 15 meter hoog, welke over do beiöo 6poren heen hing. Ook aan de slootzyde was het één en al verwoesting. Ook daar lag alles tot over do sloot op gestapeld. Volgens de schatting' der deskun digen waren het niet minder dan 10 of 12 wagens, welke aldus geheel vernield op elkan der lagen en eene ruïne vormden zóó groot, als ervaren spoorwegmannen hier te lande nooit zagen. Voorzichtig onder eenige voor uitspringende deelen der ruïne doorgaande, zagen wij eerat nog eenige onbeschadigde wagens en verder de locomotief, de „Thomas a Kcmpis," bijna geheel op zij, half in de sloot, en aan de onderzijde, welke naar do baan was gekeerd, half opgehouden door de balken van liot vernielde en medegesleurdo stootblok. Veel bedrijvigheid heorschte op dit gedeelte van het terrein niet, daar, om de hiervoor vermelde reden, eerst achteraan ruimte ge maakt moest worden. Tot kwart over éénen kwamen treinen met passagiers voor Haarlem aan, die natuurlijk moesten overstappen. Door do gebrekkige ruimte kon natuurlijk moeie'yk gerangeerd worden, zoodat het overstappen veel tijd kostle. De plaats des onheils was ongeveer 500 meter voorbij het station, zoodat do passagiers nog een heel eindje te wandelen hadden. Ge lukkig was het fraai, hoewel koud weer. De materiüelo schade isnogniettebegrooten. Ook de telegraaflijnen zjjn beschadigd; zoo wel do Rykslynen, als die van den spoor wegdienst. Zooveel mogelijk is gezorgd dat de posten nog zijn overgeladen. Aan het station Halfweg zal de drukte nog lang aanhouden. De laatste passagierstn in naar Amsterdam vertrok hedennacht te 2.50. Later kwamen echter nog andere, dio weer leeg terug moesten. Do passagiers voor Haar lem zullen omstreeks 2 uren hunne woon plaats bereikt hebben. Van hedenochtend wordt omtrent deze ont sporing het volgende gemeld: Hot verkeer op den Hollandschen Spoor weg is nog niot hersteld en de postverbin ding blijft gebrekkig. De post, welke te 8.47 van Rotterdam te Amsterdam moest komen, was te 10.45 nog niet aan. De brieven der andere posten werden zoo veel mogelijk overgeladen. Alleen de post pakketten moosten naar Amsterdam terug, daar or te veel waren om er aan te kunnon denken, ze over zulk een afstand te dragen. Vooral door het St.-Nicolaasfeost is de daar door ontstane opeenhooping van pakketion niot gering. Met den raiddag was het verkeer echter eenigszins beter geworden. Te Leiden kwamen toen de posten weer op tijd aan. Des mor gens niet. Nog nader wordt gemeld: Beide sporen zijn nog versperd, zoodat de reizigers moeten overstappen De trein met het staldepartement van het Hof, dat heden van het Loo kwam, is met een omweg van Amsterdam over Uit geest naar Den Haag vejder vertrokken. HU iTHtSHAND. Dult^ohlaud. By de beraadslaging in den Ryksdag over do begrooting voor koloniën verklaarde gistoren de legatieraad Kaiser dat Zuidwestelijk Afrika voor 3 millioen mark aan een consortium is verkocht; daarvan is reeds eene som van 200,000 mark betaald, welke echter vervalt indien de verkoop niet definitiof tot stand komt. Er kunnen namelijk bezwaren ontstaan naar aanleiding der Engelsche wot op de naam- loozo vennootschappen, daar, volgens de voor waarden, het bestuur uit Duitschers moet bestaan. Het handelsverdrag tusschen Duitschland en België is gisteren aan het departement van buitenlandsche zaken te Berlyn geteekend. De ondortoekening van het handelsverdrag tusschen Oostenryk-Hongarye en België wordt zeer spoedig verwacht. De werkstaking der boekdrukkersgezellen te Berlyn blijft voortduren. De patroons weigeren met de werkstakers in onderhandeling te treden vóór dezen hun eisch tot verkrijging van een 9-uur-werkdag terugnemen. Het gelieelo aantal werkstakers bedraagt thans nog 0078, van wie 3476 eene verhoo ging van weekloon met 10 pet. vorderen. if-k* im iBwa-TBWiiwwjagagaBa.'TrT'^'rjegj.'gttaga» Italië. De minister Luzzatti heeft gisteren zyne finantiëele rode in de Kamer van Afgevaar digden gehouden. Daaruit bleek dat de Staats- begrooting 1892/93 de eerste is, welke wer kelijk een overschot der ontvangsten op d© uitgaven aantoont, ten gevolge van bezuini gingen en van de nieuwe finantiëele maat regelen. De minister zeide dat het geraamd tekort, voor 1891/92 op 3,668,000 lire geschat, tot 1 millioen was verminderd, en dat de begroo ting voor 1892/93 een excedent op de twee dienstjaron aanwees. De Regeering voerde be zuinigingen in tot1 een bedrag van 102 mil lioen. De effectieve uitgaven moesten met 42 millioen vermoerdord worden. De Regeering zal zich tot geene nieuwe uitgaven verbinden, zonder dat het equivalent in de ontvangsten daartegenover staat. De ramingen voor het aanstaande budget zyn iets lager gemaakt, ten eindö misreke ningen te voorkomen. De minister betreurde het, dat een deel der Italiaansche schuld in het buitenland is ger plaatst; ware z(j geheel in Italië genomen, dan zou de koers zich ongeveer op pari hand haven. Do invoeren z(jn in den laatsten tyd met 133 millioen lire verminderd, terwijl de uit voeren met eene waarde van 36'/i millioen lire stegen. Do voorstellen der Regeering zullen het evenwicht op het budget voorgoed herstellen. Rusland* De „Standard" verneemt uit St.-Petersburg, dat in verschillende noodlijdende districten de boeren er toe gekomen zyn, hunne huizen voor 3 of 5 roebels te verkoopen, om met die schamele opbrengst den honger weder voor eenigen tyd te kunnen verdrijven. De „Nordische Telegrafen Agentur"" meldt, dat volgens opnieuw ingewonnen berichten by goed onderrichte zijde, van een besluit tot verbod van uitvoei van paarden in het geheel geen sprake is. Rumcnië. Dg samenstelling van het bureau der Kamer van Afgevaardigden, waartoe Maandag werd overgegaan, heeft tot eene ministerk ele crisis aanleiding gc-geven. Het hoofd van het Kabinet is afgetreden. Gistermorgen werd een minis terraad gehouden, waarin de heeren Otanesco en Lahovary mededeelden, dat zy insgelijks hun ontslag namen. De zitting der Kamer werd daarop onmiddellijk geschorst. Oliinsi. Betreffende de ongeregeldheden in China wordt thans uit Peking gemeld, dat de op standelingen uit hot Noorden de hoofdstad reeds tot op 300 mylen genaderd zyn. Het aantal der in Oost-Mongolië vermoorde, tot het Christendom bekeerde inlanders wordt op 5500 geschat. Yo'gens „Dalziel'is de leider van den Chineeschen opstand te Chen King, met name Kolos, gevangengenomen en ter dood gebracht. Telegrammen. ATHENE, 1 December. Do minister Do- lyannis heeft heden in de Kamer van Afgo vaardigden verklaard dat, dank zy den nieuw verkregen hulpbronnen, het evenwicht tus schen do ontvangsten en uilgaven hersteld zal zyn. WEENEN, 1 December. De Hongaarsch© delegatie heeft heden, in algemeene beraad slaging, de begrooting voor het leger goed gekeurd. ROUBALX, 2 December. Het huis Wibauw Florin alhier, dat meer dan duizend werk lieden arbeid geeft, is verbrand. De schade is aanzienlyk. De magazynen tot verkoop der fabrioksartikelen bevatten zesduizend stukken wollen en katoenen stoffen. PARIJS, 2 December. Volgens de „Matin" had de Fransche gezant by den Heiligen Stoel, Lefebvro de Béhaine, een langdurig onderhoud met den minister van buitenlandsche zaken alhier. Het blad heeft goeden grond te gelooven, dat de terugkeer van Lefèbvre naar Rome afhankeiyk zal worden gestold van het al of niet afkeuren door den Paus van het gedrag van den bisschop van Aix. LKIDEX, 2 Ueccmber. Thermometerstand: gisteravond om 8 uien 4.5° C. 40.1° Fahrenheithedenmorgen om 8 uren 4.5° C. 40.1°F.; 's middags om 12 uren 7C 44.6° F.; 's namiddags 4 uren 7.51 C. 45.5° F.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2