:::i. KLEINE ADVERTENTIES. N°. 9748 Dii^dag X December. <Deze iCourant wordt dagelijks, met uitzondering van {Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Tweede Blad. Premie Leidsch Dagblad. JDe IJsjonkvrouTV, Kleine Advertentiën, 40 Cents Woensdag- en Zaterdag-avond Leiden, 30 November. Feuilleton. Hoe een gevallen graaf er weer bovenop kan komen. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per poat1«^0. AfRonderl\jk«> NrnnmAra.P PRIJS DER ADVERTED: TIÉN Yan 1—6 regel» f 1.05. Iedere re;. -! meer Grootere letter* naar plaatsruimte Vopr' bot XTjo.tswoeron bxsiten do sUd wordt ƒ0.10 brrokcii. Op verzoek zal de Uitgever nog dezo week voor onze Abonnés eene Premie beschik baar stellen, ditmaal bestemd voor hunne kinderen van den leeftijd van 8 tot 10 jaren. Het is een fraai Prentenboek, getiteld: een sprookje van den beroemden schrijver ANDERIE .V, naverteld door den niet min der geliefden J. J. A. GOUVERNEUR. Ook dit werkje zal zeer zeker met genoegen door de jeugd ontvangen worden. Het is versierd met een aantal in den tekst gedrukte en gekleurde plaatjes in keurig geïl lustreerd omslag. Het getal exemplaren Is echter zeer beperkt. Overmorgen-, "Woensdag-avond, zal de bon in ons blad worden afgedrukt, waarmede het Donderdag t.égen vergoeding van slechts ÏO Cents (voor 60 bladzijden druks) aan ons Bureel kan worden afgehaald. Geruimen tyd geleden werd de gelegenheid geopend tot het plaatsen van zoogenaamde waarvan het aantal woorden niet meer dan dertig mag bedragen, tegen den prijs van by vooruitbetaling, alleen op Zaterdag. Terstond werd daarvan een ruim gebruik gemaakt; het bleek dat deze maatregel een zeer goede was en in den geest viel van het publiek. De Uitgever heeft daarom besloten deze kleine Advertentiën op te nemen. Voor het nummer van a. e. Woensdag kun nen dezen advertentiën reeds worden inge zonden. DE UITGEVER. Dr. J. Herman De Kidder Jr., predikant te Meppel, heeft voor het beroep bij de Remon- strantsche gemeente alhier bedankt. Hier ter stede is overledon Pieter Mas- saar, oudstrjjder van 1830 '31. Als vrijwil liger heeft h(j indertijd 8 jaar gediend en als korporaal bjj de infanterie heeft hy ook den Tiendaagschen Veldtocht meegemaakt, bg welke gelegenheid hy door zyne hooger geplaatsten wegens zyne dapperheid ten zeer ste werd geprezen. Nadat hy in 1835 den dienst eervol had ver laten, werd hy werkzaam gesteld by de firma Krantz en Zoon alhier, welke hy gedurende 51 jaar eerlyk en trouw heeft gediend, waarom hy dan ook de laatste jaren door haar gepen- sionneerd was. De overledene bereikte den hoogen ouder dom van ruim 84 jaar. By de Leidsche Spaarbank werd in de maand Nov. ingelegd ƒ37,734.49, terugbe taald f 72,553.70, terwgl zyn afgegeven 104 nieuwe en geheel afgelost 79 boekjes. Hot gezameniyk tegoed der 9112 inleggers bedroeg op 30 Nov. 1,730,024.13'/,. By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste pryzen: f 50, 25.50, ƒ5.50 en 2.65; de laagste 50, 25.50, 5.30 en ƒ2.65. Heden ontvingen wy het jaariyksch verslag der Vereeniging tot ondersteuning van behoeftige Kraamvrouwen enz. te Leiden. Daaruit blykt dat, hoewel de Vereeniging dit jaar een niet onbelangryken steun mocht vinden by buitengewone loden enz. (studenten en Leidsche burgerü), het bestuur toch meent met het oog op het zich meer en meer uit breidend aantal ondersteunde vrouwen, by hernieuwing niet alleen dienzelfden steun te mogen inroepen, maar ook van hen, die tot nog toe van hunne belangstelling in de Ver eeniging geene blyken hebben gegeven. Aangenaam is het bestuurderen te kunnen mededeelen dat de commissie, die tydens dezen barren winter zich te dezer stede gevormd had om voedsel en brandstof aan bohoeftigen te verschaffen, het bestuur in de gelegenheid heeft gosteld buitengewone giften uit te reiken. Verder betuigen zy hunnen dank voor de kosl elooze levering van ondersteuningsbriefjes. Het ledental bedroeg in het eerste halfjaar 167 en in het tweede 160, terwyi het aantal der buitengewone leden tot 247, en dat der donateurs tot 61 klom. I Ondersteuning werd verleend aan 656 vrou wen, d. i. 33 meer dan verleden jaar. Aan levensmiddelen voor gewone ondersteuning '/werden verstrekt: 1314 porties soep, 1967 porties vleosch, 6640 eieren, 6009 literB melk, 2646 bestellen, 1992 halve H. G. rookvleesch. Buitengewone ondersteuning werd gegeven aan 7 vrouwen met6 halve fleeschen cognac, 1 halve flesch wyn, 3 liters melk, 2 porties vleesch en 2 eieren. Ofschoon er enkele klachten inkwamen over den toestand der geleverde spyzen, waren zy niet van dien aard, dat het bestuur het noodig heeft geoordeeld, gebruik te maken van zyn recht om booten op te leggen, dat het zich krachtens de, in dit jaar met de leveranciers gesloten contracten, heeft voor behouden. In plaats van den heer dr. F. D. Schmal, arts, trad als adviseorend lid van het bestuur op de heer J. D. Doorman, arts, assistent der verloskundige afdeeling van het academisch ziekenhuis. Het nieuwe bestuur, verkozen in de joDgsle ledenvergadering, bestaat uit de heeren: C. W. Broers, voorzitter; H. J. Van der Wey, secretaris; N. Cnopius, penningmeester; R. De Josselin de Jong en H. E. Zylker. Do balans over het boekjaar 1890-1891 geeft de volgende cyfers aan: Inkomsten: contributie van gewone leden ƒ1006, contributie van buitengewone leden 828, contributie van donateurs 85, giften ineens 57, achterstallige schuld f 48, (nog te innen posten ƒ128), totaal 2024. Uitgavenaan ondersteuning 1653.24, bodeloon ƒ25.98, bureaukosten ƒ52.83, aan een lid als ten onrechte geïnd ƒ4, totaal ƒ1736,05. De rekening sluit dus met een batig saldo van ƒ287.95. De toestand van het reserve-fonds is als volgt: /4000 Ned. W. S. pro memorie.— Batig saldo 1889/90 10.44, 6 maanden rente van 3 effecten f 52.32'/,, 6 maanden rente van 4 effecten f 69.82'/i, rente Spaarbank boekje 1890 f 37.62 en belegd in de Spaar bank 72.87 '/2, totaal /243.08'/j. De commissie van toezicht, bestaande uit mr. J. A. F. Coebergh, dr. D. De Loos en prof. dr. H. Treub, heeft deze rekening ge zien en goedgekeurd. Met groote ingenomenheid maakten wy 't vorig jaar melding van het verschynen van een bundel sprookjes „Daar was eens van den Italiaanschen schryver Luigi Capuana. 't Verwondert ons daarom niet, dat aan dit werkje eene uitstekende ontvangst ten deel viel, waardoor de vertaler Manta en de uit gever, de heor A. H. Adriani te Leiden, werden aangemoedigd hunnen jeugdigen landgenooten een tweeden bundel van denzelfdoii schrijver, getiteld „Nieuwe Sprookjes, aan te bieden. Al het goede, wat wy van don eersten bundel zeiden, is ook op dezen volkomen van toe passing. Ook dezo sprookjes zyn friseh, leven dig en geestig en bezitten alle eigenschappen,' die een sprookje moet hebben om aan de fan tasie van het kind eene goede richting te geven. Luigi Capuana schryft echte sprookjes, geen gezochte verhaaltjes, die dikwijls ten onrechte voor sprookjes doorgaan. Zjjn sprookjesbron is nog niet verloren gegaan, want deze zyn werkeiyk nieuw. In eenvoudige taal, een eerste vereischte om zich door do kleine wereld te doen begrijpen, vertelt hy ons van de Gouden Oranjeappelen, van den Vermakolyken Kroon prins, die uit een ei was geboren on den lust niet kon weerstaan, nu eens om te gaan kraaien, dan om in den tuin te gaan wroeten de Schoenlappersdochter, de Schoonheidsbron, Muiskemaat, het Doorboorde Dubbeltje en Pad- dekopje, die allen zullen door onze kleinen gelezen en herlezen worden, wy wenschen het boekje in veler handen. Mr. E. baron Macka, die door de centr. antirev. kiesvereeniging in hot district Tiel is gecandideerd voor de Kamer vacature Dyck- meester, heeft die candidatuur aangenomen. - By koninkiyk besluit is B. Reiger benoemd tot lid van het eollege van curatoren der Ryks-Universiteit te Utrecht. Aan A. Kok, wed. F. P. Bruinsma, een pensioen verleend van ƒ138. Benoemd: by het wapen dor cav., by het 2de reg. huzaren, tot ritm., de 1ste luit. W. A. P. F. L. Van Exter, van het 3de reg. huzaren; by het 3de reg. huzaren, tot lsten luit., de 2de luits. J. M. Benteyn, van het 2de reg., en F. A. Broers van het corps. Aan mr. JE. baron Mackay, oervoi ontslagen minister van koloniën, een jaariyksch pensioen toegekend van ƒ4000. De heer K. Mulder, laatstelyk lste machinist by do gouv.-marine, met verlof hier te lande, op zyn verzoek, met ingang van 1 December 1891, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. By het leger in Nederlandscli-Indiö, met ingang van 5 December 1891, bevorderd tot generaal-majoor der infanterie, de kolonel van het wapen J. A. Vetter. Op verzoek eervol ontslagen do Ryksont- vanger te Delft (buitengemeenten) P. D. Van Bienema. Benoemd tot adjunct-controleur der dir. bel. en van het kadaster te Rotterdam F. Draijer, surnumerair by dat dienstvak aldaar. Slot.) Toen Fedor Wassiljewitsj zich weer eenigs- zins aan schoon linnen en aan een bed gewend had, kwam de heer Pawlow met zijn voor naamste plan voor den dag, dat hy z(jn ge- eerden vriend tot nu toe verzwegen had. Hy had namelyk het voornemen, Fedor Wassilje- witsj met eene ryke koopmansdochter te doen huwen. Fedor Wassiljewitsj, die pas dertig jaren oud was en er weer zeer fatsoenlyk uitzag, was in de wolken over dit voorstel. Dat hy zich verplichten moest, den edelen redder in den nood twintig procent der huwe- iyksgift af te staan, was hem onverschillig, want Pawlow beloofde hem daarvoor na de huwelyksvoltrekking het noodlottige papier terug te geven, dat hem naar Siberië kon brengen. Na eenige maanden bezat graaf Ploetowitsj het bovengenoemde landgoed in het gouver nement Saratow, waarby opnieuw een paar duizend roebels verdiend werden, en de heer Pawlow kon hem nu als graaf, grond- en huiseigenaar aan eene „swacha" voorstellen, die terstond de noodigo stappen deed voor een ryk huwelyk. De swacha is eene typische figuur in Rus land. Zy Is de officiëele bemiddelaarster van huwelyken, wordt in de rijkste familhn, met name in die van den handel, ontvangen en het grootste aantal huwelyken in die kringen komt door haar tot stand. Van zulke huwe lyken wordt volstrekt geen geheim gemaakt. De ryke, uit den boerenstand voortgekomen theohandelaar Jablokof was volgaarne bereid zyne oudste dochter, die zich niet door by- zondere schoonheid onderscheidde, aan een zoo voornamen schoonzoon te geven. De huwelyksgift werd op 200,000 roebels vast- gosteld en moest, volgens het gebruik, voor dat men naar de kerk reed, den bruidegom overhandigd worden. Volgens de Russische wet zyn namelyk alleen de zoons erfgerechtigdde dochters zyn afhankelyk van den goeden wil der ouders. Daarom krygt de dochter haar erfdeel als huwelyksgift uitbetaald. Wanneer de bruidegom verzuimt, het geld vódr de huwelyksvoltrekking op te eischen, dan ver beurt hy dit in den regel, want de wet erkent de dochter niet als erfgenaam en de vader weigert in den regel, als zyne dochter eens uit het huis is, haar nog een paar zak ken met geld na te werpen. Het is onder de Russische huwelykscandidaten gebruik, dat zy niet eerder de schoenen aantrekken, om naar de kerk te ryden, voordat de lieve s hoonpapa in zgne beurs getast heefc. Jablo kof ma3kte voor het overige niet de minste zwarigheden, want de swacha had hem ge zegd, dat Fedor Wassiljewitsj vast besloten was, niet eens de kousen aan te trekken, voordat hy het geld in den zak had. Den 18den Januari 1879 werd het huwelyk van graaf F. W. Ploetowitsj met Loedmilla Alexaiidrowna Tablokowa onder grooten luister voltrokken. Do heer Pawlow streek zyne 40,000 roe bels op en gaf den graaf bovengenoemde ver klaring terug. V6<5r dien tyd echter had hy bewerkt, dat de nog overblijvende 160,000 roebels op naam der vrouw geschreven wer den en voor altyd te harer beschikking bleven. Graaf Plotowitsj, die den champagne weer mot vernieuwde kracht aansprak, viel den onbaatzuchtigen Pawlow aangedaan om den hals en kuste hem onder tranen. „Nikolai Nikolajewitsjriep hy hem toe. „Gy hebt goed gedaan, dat gy my dwongt, het geld op naam myner vrouw te schryven ik zou het toch weer verbrast hebben en dan zou myne arme vrouw gebrek hebben ge leden. Dezen dienst vergeet ik nooit!" „Ta, ta, ta", zeide Pawlow„stel h gerust, Fedor Wassiljewitsj, ik had myue goede rede nen, zorg te dragen, dat gy het geld niet opnieuw verbrassen kondt of dat men u alles afzetten kon. Wie weet, of ik u niet later weer noodzaak tot het koopen van een huis of gronden, en dan komt het er op aan, de bank een soliden man te kunnen presenteeren. Wy inhouden u, om zoo te zeggen, als onze reserve, als do zaak eens moeilijker mocht worden." Daarop gaf hy den jongen echtgenoot een tikje op den schouder, nam zijn champagne glas en riep: „Dames en heeren 1 Sta my toe, u uit te noodigen, een glas te ledigen op het welzyn van het jonge paar, op de gezondheid van myn vriend, graaf Fedor Wassiljewitsj Ploe towitsj en diens doorluchtige gemalin, en myn voorbeeld te volgen. Graaf Fedor Wassilje witsj en gravin Loedmilla Alexandrowna, zy leven 1 Hoera, hoera, hoera!" en daarmede nam hy zyn glas en wierp het tegen den muur, zoodat het in duizend stukken vloog. Alle aanwezigen volgden dit vooiboeld, want het is gebruik, op het welzyn van goede vrien den op deze wyze te drinkenuit het glas, waar uit op het jonge paar gedronken was, mocht geen tweede toost ooit weer gedronkon worden.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 5