Gemengd Nieuws, In den afgeloopen nacht o m- streeks halfeen werd brand ontdekt aan de Haarlemmerstraat in perceel No. 163. waarin tydeliik een uitverkoop van linnen goederen enz. wordt gehouden, terwijl in het andere beiiedon-gedeelto een sigarenwinkel van den >4taer G. Althusius is gevestigd. De brand werd van de straatzijde gezien en het bleek dat de bewoner van het linnen- goederen-gedeelte, de heer Simons, handelende voor de firma De Jong, zich in het achterhuis bevond, doch wegens de vlammen niet naar voren kon komen. Toen hg wakker was ge worden, was hem de weg reeds afgesneden. Door de hulp van verschillende personen mocht men er in slagen hem aan de achter zijde met veel moeite te redden, waarna hij, overgebracht in een aangrenzend perceel, aldaar het bewustzijn verloor. Later kwam Ay echter weer bjj. Zoodra de brand ontdekt was, werden de politie en de brandweer gewaarschuwd. Enkele spuiten kwamen, zonder dat de brandklok luidde, weldra aangerukt, waarvan het eerst die der weesburgers, die, dank zij hunne be kende vlugheid, ook in het nachtelijk uur. nog even eerder water gaven dan de brand slang, welke op de brandkraan der duinwater leiding bij de Paradijssteeg bevestigd was. Door de vereenigde werkh g mocht men er tn slagen de steeds grooter wordende vlam men te bedwingen on het perceel voor alge- heele vernieling te vrijwaren. Nu bleef het - onheil beperkt tot de pas onlangs geheel ver bouwde benedenverdieping, waaraan belang rijke schade door vuur, rook en water is tc-e- -- gebracht. In den sigarenwinkel is betrekkelijk slechts weinig waterschade aangoricht, daar de aan wezige voorraad sigaren, tabak onz. spoedig in veiligheid werd gebracht. Boven beide winkels is in dit perceel de eerst sedert een paar dager, geoponde Volks leeszaal," van welker oprichting we onlangs melding maakten, gevestigd. Daar de houten binten reeds begonnen to branden, haastte men zich de boeken, couranten en andere tijdschriften naar buiten te brengen, waarbij ocnige studenten, die deze inrichting in hel leven hebben geroepen, de krachtige hand 'deenden. Ten gevolge van het onheil, waarvan de - oorzaak onbekend is, zal ze nu tot nader ge sloten moeten blijven. Naar wij vernemen, was alles verzekerd. De meubolmakers-vereoniging „Welvaart zjj ons doel" herdacht Zaterdag savond haar '21-jarig bestaan in het lokaal Ephraïm. Na de opening en het verslag door den voorzitter, waaruit bleek dat de vereeniging •in bloeienden staat verkeert, werd door enkele 'deden, bijgestaan door eenige dames, een too- ■eeolstukje opgevoerd, getiteld: „De Inkwar -tiering of zes jaren de Bruid." Verschillende voordrachten werden daarna igeliouden, terwijl een geanimeerd bal de feest- wiering besloot. Den workenden leden met hunne dames •komt een woord van lof toe voor de wijze, waarop zjj zich van hunne- taak kweten. Aan de telophoon alhier z(jn tiog aangesloten 197: dr. C. M. v. Yoorthuiisen, Hooigracht. 198: G. Zirkzee, Paardensteeg 6. Het terrein van de „Leidscho IJsclub" staat weer onder water, wachtende op vorst. Hedonnamiddag nl. is de duiker, waardoor bet water de met een dijk omge ven vlakte binnenstroomt, geopend. "Wij ontvingen heden het volgende landbouwbericht uit Haarlemmermeer: De zachte en vry drogo weersgesteldheid der laatste maanden heeft den landbouwer gelegenheid gegeven den grond Sink te be werken. Na den verdrietig langwjjligen oogst és dit zeer meegevallen. Het gedorschte graan is in hoeveelheid niet boven het middelmatige; de qualiteit laat én vele opzichten te wenschen over. De haver is nog het best gelukt, ook de boenen en gerst gaven een vrij goed beschot. Maar tarwe, waarvan lekker, gezond brood te bakken is, wordt weinig gevonden. Met de rogge is het iets beter, maar daarvan is de opbrengst meestal gering. Voor de volksvoeding is het goed, dat er r it het buitenland graan en meel kan worden aangevoerd. Ofschoon ons graan weinig voldoet, és het toch merkelijk duurder, dan dat van verleden jaar. Ook de aardappelen zyn duurder en minder voedzaam en lekker dan die van 1890. Van de karwy en de suikerbieten is de oogst bij menigeen zeer tegengevallen. Tech schjjnt de oogst der suikerbieten beter te zyn voor don fabrikant dan voor den boer. Voor het volgende gewas worden aanmerkelijk hooger prijzen aangeboden. Anders zou er ook zoer weinig genegenheid bestaan tot het sluiten van contracten. De veehouders hebben ook geen voordeeiig jaar gehader is weinig hooi gewonnen, zoo dat menigeen met dit zachte weder heel biy is, dat hp de koeien nog in de weide kan laten. Maar dit zal toch spoedig een eind nemen. De vceprijzen zijn iets lager dan ver leden jaar; alleen het vette vee is goed ver kocht, al is do qualiteit ook al niet puik-puik. Dus weinig gras, minder zuivel, minder vet, minder eiwit, suiker en zetmeel en dit alles uit ééne oorzaak: weinig zonnesclüjn. Gelukkig voor de werklieden, dat de herfst nog steeds het geregeld werken toolaat. Hot is te hopen dat de winter het niet te bar zal maken, anders zal het er in menig werkmans gezin slecht uitzien. Velen onder her. kunnen zoo weinig misseneen onoplosbaar raadsel blijft liet toch reeds, hoe do menschen met het geringe loon nog zoover kunnen komen, en niet meer gedrukt worden door zorgen. Ten gevolge van den zwar en mist overkwam den bakker R. te Rynsburg gisteren een ongeval dat zeer ernstige gevol gen had kunnen hebben. Terwijl hij n.l. bij de Groenesteeg hot Lange Pad wilde over steken, werd zjjn wagen door de stoomtram aangereden. Het onderstel was geheel stukhijzelf tuimelde van den bok, tenvjjl het paard mot het onderstel in den donkeren damp verdween. Gelukkig, had de man slechts een weinig het been bezeerd. Eenigen tijd te voren was op denzetfden weg een rijtuig met twee paarden in de sloot geraakt. Het gerechtshof te 's-Graven- hage deed gisteren uitspraak omtrent de vroe ger vermelde quaestio tusschen twee buren te Leiden hetreffende den eigendom van eon privaat en een zolderlje boven dat privaat. Hot Hof overwoog o. a., dat de appellant, die eigenaar beweerde te zijn van het privaat, door het hooger optrekken daarvan inbreuk heeft gemaakt op hot eigendomsrecht van den geïntimeerde, eigenaar van het zoldertje, en dus verplicht is tot schadevergoeding je gens geïntimeerde. Mitsdien word het vonnis der ilaagscho rechtbank, waarbij geïntimeerde in het gelijk is gesteld, bevestigd. Door hetzelfde gerechtshof werd tevens ver nietigd het vonnis der Haagsche rechtbank, waai bij aan de curatoren van den in staat van kennelijk onvermogen verklaarden notaris J. E. Andres word toegewezen hunne vor dering van f2435 als resteerend gedeelte van door G. B. en G. F. S. by den Haagschcn notaris G. C. Visser geleond geld. Het hot achtte gegrond de bewering van de appel lante, de eenige erfgename van voornoemden G. B, dat niet van G. C. Visser, maar J. E. Andrics het geld ter leen was ontvangen, tot staving van welke bewering de appel- lanto or zich op beriep, dat geïntimeerden, de curatoren bovenbedoeld, zeiven hebben te kennen gegeven, dat de geldleening slechts in naam door Visser, doch inderdaad door Andries is geschied. Mitsdien werd de vor dering der geïntimeerden alsnog ontzegd. Gistermiddag werden in Den Haag door twee politie-agenten twee kinderen, hoog stens 6 jaar oud, huiswaarts gebracht, die.... met messen hadden govochten. Eén der dreu- messen had zelfs eene kleine wond bekomen. De collecte, gehouden ten be- hoeve van de noodlijdenden door den hagelslag in do provincie Noord-Brabant, heeft opge bracht: te Zoetermeer f 24.685, te Zegwaard f 20.58. Op verzoek van hot hoofdbe- stuur dor Noderlandsche vereeniging tot be scherming van dieren is vanwoge het gemeente bestuur van 's-Gravenhage nabil het station van don Hollandschon IJzeren-Spoorweg aldaar eene drir.kfontein aangebracht. Te Haarlem is in den ouderdom van 80 jaar overleden S. Blankwater, oud strijder, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis. Een zeldzaam voorrecht valt heden den eigonaren der bierbrouwerij en azjjnmakerij „Do Gekroonde Valk", te Amster dam, ton deel. Het is op dozen datum hon derd jaar, dat deze fabriek onder dezelfdo firma is gedreven geworden, alhoewel zy, volgens do oorkonden, reeds 60 jaar vroeger bestond. Den 2isten November 1791 werd zij door den heer Jan Messchert Van Vollen hoven, den over-grootvader der tegenwoordige firmanten, gekocht. Echter had zij toen een geheel ander aanzien, en heeft zij, na verloop van tijden, door voortdurende uitbreiding en aankoop der aangrenzende terreinen den omvang gekregen, dien zjj nu heeft. Het merkwaardige is evenwol, dat zij niet is ver ouderd, doch steeds naar de eischen destijds is vervormd. Hy, die eenigszins op de hoogte is van de omwenteling, welko in de laatste 25 jaren in de bierbereiding heeft plaats gehad, zal gevoelen wat dit beteokent, zoodat van deze fabriek gezegd kan worden, dat wel het terrein is gebleven, doch verder ook byna geen steen van het oude meer bestaat. Het werklieden-personeel bestaat uit onge veer 200 man, voor wie de firma een blok arbeiderswoningen beeft laten bouwen, in de nabijheid der fabriek. De arrondissements - rechtbank Ie Maastricht heeft Johanna Maria De Rooy schuldig bovonden aan moord, gepleegd op drie kinderen, doch haar, als lijdende aan verstandsverbystering, niet toerekenbaar ver klaard, en bevolon, dat zy in een krankzin nigengesticht zal worden opgesloten gedurende den proeftijd van een jaar. Uit N i e u w - Y o r k wordt, d d. 23 Nov., liet volgende geseindEen hevige storm, van regen vergezeld en die noordwaarts de Atlantische kust volgt, woedt te Washing ton en Baltimore. Alle gemeenschap met die steden is bp liet afzenden dezer depecho af gebroken, doch vooraf had men nog bericht ontvangen dat te Washington zeven personen zpn gedood en dat de huizen te Baltimore groote schade van den storm ondervonden. Een tweede telegram luidt aldus: Do ge meenschap is hersteld. De orkaan heeft to Washington eene schade aangericht, welke op 100,000 dollars wordt geschat. Hot juisto aantal der gedoodo personen is onbekenddat der gekwetsten beeft zich tot tweo bepaald. Eene concertzaal is verbrand door het inslaan van den bliksem. De storm was hovig to Baltimore, maar geen enkel gebouw is vernield, hoewel vole huizen zpn beschadigd. De orkaan nam zpn weg naar het westen en vernielde vele middelen van gemeenschap. Er heerscht groote droogte te Nieuw-York. Ten gevolge van eene aardstorting zijn vier aardworkors bedolven en is do water leiding, welke Brooklyn voorziet, onklaar geraakt. De stoomketels hebben gebrek aan water en 30,000 arbeiders zyn zonder werk. Op de luchtspoorwegen en in de werkplaatsen van Brooklyn heeft men den arbeid mooten staken. LEIDEN, 24 November. By den boek- en papierhandelaar W. J. Kop de Hoogewoerd alhier, heeft heden- namiddag een binnenbrand plaats gehad, welke spoedig werd gebluscht. De Tweede Kamer heeft heden met 74 tegen 4 stemmen aangenomen het ontwerp om althans voorloopig de ontginning der Om- biliënsteenkolenvelden in eigen exploitatie door den Staat te doen nemen. Het algemeen debat over do Staatsbegroo- ting is aangevangen. De heer Poelman verklaarde dan alleen deze of eenige andere Regeering te"kunnen steunen als haar hoofddoel was oplossing der sociale quaestie tot effening der maatschappelyko ongelykheid. Hy vreesde dat deze Regeering de eenheid van leidende gedachte mist. Hy drong aan op ruime kiesrechtuitbreiding, desnoods door Grondwetsherziening. De heer De Kanter besprak ook verschil lende ontwerpen. Beursbericht. Amsterdam, 24 November. Braziliaansche fondsen waren heden belangryk hooger, Russen iets zwakker. LONDEN, 24 Nov. (A. H) Brazilianen ope nen 4 punten hooger, op de aftreding van den dictator Da Fonseca. BUITEN LAN D. Frunkr||k. In de zitting, gisteren door de Kamer van Afgevaardigden gehouden, uitte de heer Fouchcr den wensch, dat toezicht zou worden gehouden op liet gebruik der gehoime fond sen en deed een voorstel in dien geest. Do minister-president, de heer De Freycinet, bestreed het voorste], dat daarop met 286 tegen 162 stemmen verworpen werd. Nadat de heer Constans, minister van bin- Kmmm nenlandscho zaken, ten opzichte van de ge heime fondsen de quaestie van vertrouwen had gesteld, werd do post met 278 togen 158 stennuen goedgekeurd. I>iiltsohlaii(l. Uit Berlyn wordt aan de „Frf. Ztg." ge seind dat eene Duitsche Ryksleening bepaald in het eerstvolgende kwartaal, waarschynlyk in Februari, aan do markt zal worden ge bracht. De plaatsing van eene Pruisische lee ning zal eerst kort daarna geschieden. Uit Berlyn wordt gemeld dat do regee ring voornemens is een onderzoek in te stellen, om tot eene wettelijke hervorming van den handel ter beurze te geraken,in het byzonder wat de goederenmarkt betreft. Itnliö. De „Gazzetta Ufficialbovat een koninklyk besluit, houdendo verhooging van do fiscale rechten op suiker, koffie, alcohol, bieren en oliezaden. Ook worden eenige rechten op be werkte goederen verhoogd. Uit een en ander zal eene ontvangst worden verkregen van 11 millioen lire. I5i-;l-^ï<-. Er wordt uit Rio-de-Janeiro, dd. 23 Nov. geseind: Hedenmorgen te 11 uren is in deze hoofdstad een opstand uitgebroken tegen het gouvernement van Da Fonseca, naar aanlei ding van de maatregelen, welke in den kaat sten tyd door den dictator zijn genomen en hier ernstigen tegenstand ontmoetten. Tweede depeche: De censuur op de tele grammen is gedeeiteiyk opgeheven. De op stand welke in de laatste dagen in het ver borgen woelde, openbaarde zich Zaterdag avond door het opbreken der spoorwegrails in de omstreken van Rio de-.Taneiro en brak hedenmorgen voorgoed uit. De zeemacht kwam in verzot en eischto de aftreding van Da Fon seca, die, den tegenstand onmogelijk ach tende, zyn ontslag nam. De generaal Fioriano Poixaoto, oud-ministor van oorlog, werd tot president uitgeroepen. Groote opwinding heerscht onder de bovolking, welke twee bureaux van regeeringsgezinde bladen heeft vernield. Derde depeche: Het Braziliaansche eskader en alle zee-officieren hebben geprotesteerd tegen de maatregelen, in don iaatston tijd door Da Fonseca genomon. Dit geschiodde door middel eener liberalo betooging. Da Fonseca vaardigde daarop een manifest uit, waarin hy verklaart dat hy, om den burger oorlog to vermyden, zyn gezag overdraagt aan den vice-president, generaal Fioriano Peixaoto. Het leger en de bevolking bleven kalm bij deze gebeurtenis. Vierde depecho: De eerste handeling der insurgenten hedenmorgen was een aanval op het maritieme-arsenaal, dat gemakkelyk werd in bezit genomen. Daarby word een weikman gedood. Een kogel trof de Candel- laria-kerk, maar overigens is geen schade aangericht. Slechts zeer weinig geweerscho ten werden gelost. Onmiddollyk ontstond eene paniek in de stad; de winkels en bureaux werden gesloten. Thans echter is ieder tevre den over het gelukken van den opstand. Het kabinet heeft zyn ontslag genomen en de staat van beleg is opgeheven. Men denkt dat het door Da Fonseca ontbonden Congres zal worden teruggeroepen. Telegram neen. BERLIJN, 23 November. Volgens de avond bladen zal de keizer morgenvoormiddag den Russischen minister Yon Giers ontvangen. Daarna zal de heer Von Giers hot ontbyt ge bruiken by den ryk6kanselier Von Caprivi. De heer Von Giers is hedenavond to halfelf hier aangekomen. Hy werd aan het spoor wegstation ontvangen door den Russischen gezant en het personeel der Russische legatie, en bogaf zich onmiddellyk naar het „Hötel Continental." BANGKOK (Achter-Indië), 23 November. Tschai-ja en Bandon, twee dorpen aan de Golf van Siam, zyn door een cycloon verwoest Het aantal dooden wordt op driehonderd geschat. INGEZONDEN. Mijnheer de RedacteurI Een paar dagen do stad uit geweest zynde, vond ik gisteravond, thuis komende, een programma van den Schouwburg, waaruit ik zag dat men hier Woensdag a. s. „De Kin deren van Hare Excellontio" zou geven. Daar ik op reis gehoord had dat dit zulk een mooi stuk was en Van Zuylen er zulk eene uitnemende rol in had, haastte ik mij

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2