N°. 9741. Maandag S3 November. A®. 1331. /Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. Leiden, 21 November. Feuilleton. F»A. PRIJS DEZER COURANT: w Toor Lsidec per 3 maanden».'.'7. f 1.10. Franco per post1.40. AJzoncJerljjli* Kommen»0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Tan 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer/"0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor he6 mcasseeren buiten de stad wordt f0.10 berekend. Men schrijft ons: De Kerkeraad der Waalsche gemeente allacr heeft in zijne zit ting vaa October II. besloten, den nieuwen bundet psalmen en gezangen, door de Waalsche jtevuwe uitgegeven, 5n de godsdienstoefeningen in te voeren. Eenige bijzonderheden aangaande dien bundei en de wijze, waarop men zich voorstelt de fesvoering voor te bereiden, zullen zeker niet onwelkom zijn. Tot 1802 beeft men in de Waalsche kerken bier te lande alleen psalmen gezongen. Hierin vindt men echter geenszins eene geschikte uitdrukking voor alk gemoedsaandoeningen, welke eeae Christelijke gemeente behoefte gevoelt te uiten, ets de Waalsche Synode be sloot in 1797 de 'psalmen door een bundel gezangen aan te vullen. De arbeid was in 1801 gsreod; do Waalsche Synode, te Leiden in September van dat jaar gehouden, keurde het ontwerp goed, en het volgende jaar was de bunésl gedrukt en werd hy, tot groot genoegen der gemeenten, in gebruik genomen. Hy teléo '130 gezangen. Öp den duur echter bleek -een zeer groot gedeelte van 'dien bundel, dte .al te zeer den stempel van het einde der 18de eeuw draagt, voor de godsdienstoefeningen niet geschikt, terwijl belangrijke zijden van het godsdienstig leven daarin niet, of niet voldoende, tot uiting kwamen. Daarom werd tot eene nieuwe aan vulling besloten, en verscheen in 1854 het ra vele opzichten uitstek-and „Tlecueil suppiémen- aire do centiques", V0i 77 gezangen bestaande, ■dat van dien tijd af in de Waalsche kerker, ceer populair is geweest. Waarom toch, bso begon mon echfcer .neer en meer te v-nagen, -sen driedubbel stel -gezangen behouder., vormende eene dure bibliotheek (minstens ƒ5.30), terwijl zeer veel daarvanm.ooit gebruikt wordt? En het natuurlijk -antwoord, gesteund door .het vooibeetd van <!e meeste Franseh sprekende kerken in het buitenland, was, dat. het wenschelyk Ttiae a! liet bruikbare in de bestaande bundels, .met •de noodige verbeteringen, iin bénen eckelen bandel ;te vereentgsr, en hat aan te vuiler, met het goede, dat «nog van «elders te halou was. De zaak werd miet overijld beslist; het ij duurde integendeel vele jassn totdat de1, Waalsohe Reünie tot de benoeming van eene- commissie van redactie overging, waarin men zorg droeg dat alle bestaande dichtingen ver tegenwoordigd werden. In 18S7 was deze commissie gereed met een ontwerp, voor den tekst alleen; met de muziek zou men wachton totdat de tekst goedgekeurd was. Deze werd in een beperkt aantal exemplaren gedrukt en aan de kerke raden rondgedeeld, en in 1888 werd hij door de Reünie te Zwolle in beginsel goedgekeurd, onder voorbehoud, dat de commissie, waaraan voor dat doel meer leden werden toegevoegd, hem aan eene nauwkeurige herziening zoude onderwerpen, daarbij de wenken, door do kerkeraden gegeven, in ernstige overweging nemende. Dit jaar is het eenvoudig, docli keurig boekske verkrijgbaar gesteld, één in de plaats van drie, doch niet armer, integendeel ryker aan inhoud; de muziek vierstemmig gedrukt, zoodat allen mede kunnen zingen, ook zij, wier lager gestemd orgaan zich voor de me lodie niet leent, en het kost maar f 1.50, gebonden. Natuurlijk kan men hot ook on ingebonden koopen, om het uitwendige daar van naar eigen smaak te laten inrichten. De oude bundels zullen echter dezen winter in gebruik blijven. De gemeente moet met haar nieuw kerkboek zoo goed mogelijk ken nis maken, eer dit zonder stoornis, integen deel, tot vermeerdering van de stichting, het oude in de godsdienstoefeningen vervangen kan. Daartoe zullen wekelijks des Zondags van twee tot drie uren, onder leiding van een bekwamen dirigent, de psalm-en en ge zangen van den nieuwen bundel door de be langstellenden gezongen worden. Hoogstwaar schijnlijk zal men den 6den December hier mede -een begin kunnen maken. Nog een woord tor voorkoming van mis verstand. Do Kerkeraad heeft volstrekt niet besloten tot de vorming van -een koorhy wil hot gemeente gezamg bevorderen. Do bij woning van do zangoefeningen zal dus geheel vrijgelaten worden, zonder voorloopige in schrijving of iets dergöijjks. Zingen de meesten de melodie, omdat n® te weinig in de toon kunst -bedreven zijn -om zich -aan eene der drie andere stemmer, to wagen, dit zal hun niet baiet worden. Eet gezang .moet zoo goed mogelijk worden, maar gemeente gezang is geen concert-gezang. c. g. c. Do rederijkerskamer „Do Vriendscliap- te Wadcingsveen vccteert in eer.igszins kwij nenden 'toestand. Eer. 'beroep op-de flnantiöeie medewerking van de donateurs «heeft ton ge volge gehad, dat ae/Zich tijdelijk kan voor bereiden riot voortzetting der wert-zaamlieden. De .minister v.an waterstaat heeft, iu verband met do te verwachten drukte bij het a. s. St.-Nicolaasfeest, de spoorwegbesturen uitgenoodigd, de noodige maatregelen te willen nemen, om van 2 tot en met 5 December a. s., voor den dienst der pakketpost in de treinen de vereisehle meerdere ruimte beschikbaar te stellen. Door den minister van oorlog zijn de plaatselijke- en garnizoenscommandanten ge machtigd, om met het a. s. St.-Nicolaasfeest, alsmede op den ouden- en den nieuwejaars- dag, evenals in vorige jaren, militaire hulp te verleenen by den postdienst. By den uitgever den heer P. Noordhoff te Groningen verscheen dezer dagen de tiende herziene druk van de „Uitstapjes in het Rijk der Natuur," leesboek voor de volksschool. De aanbeveling van wyien dr. M. Salverda is het beste getuigenis voor dit boekje. Naast dit werkje op zoölogisch gebied staat dat op het gebied der Aardrykskunde, door den schrqver F. Bruins, ieeraar aan de Ryks- kweekschooi voor onderwyzers te Groningen, „Driemaal den Aardbol om" gedoopt. Daarvan is nu reeds de veertiende druk uitgekomen. Soortgelyke onderscheiding viel ten deel aan de verschillende wetenschappelyke leerboeken van den heer W. H. Wisselink, directeur van de Ryks Hoogere Burgerschool te Heerenveen. Van zyne „Theorie der Rekenkunde" en zyne „Grepen uit de Rekenkunde" gaf do firma Noordhoff den tweeden druk, van de door hem verzamelde „Natuurkundige Vraagstuk ken" den vijfden, van zyne „Vraagstukken ter oefening in de Algebra" den zevenden, van zyne|„Rekenschooi" (zesde stukje) den negenden en van liet zevende stukje den achtsten druk. Van de „Kykjes in de Oost", een leesboek voor de volksschool, door het hoofd eener openbare school te Leidon, den heer H. C. Van der Heyde, schroef indertyd de heer P. J. V-eth eene voorrede, waarin hij met waar deering gewag maakt van de degelyke kennis van Indié, welke thans onder den Neder- landschen onderwyzersstand wordt aange troffen en den lossen en bevalligen vorm, waarin hy, met name de lieer Van der Hoyde, die stof bewerkt. Diens boekje beleeft dan ook «nu den vierden druk. Nog verscheen by die firma „Allerlei," lees boek met samenspraken voor de hoogste klassen der lagere school door H. J. Garve- l link, 'hoofd eener school te Uitgeest, waarvan zoowel de vorm als de keuze der onderwerpen van het gesprek zyn te roemen. I Verder zagen herdrukken by haar het licht van jBe Moedertaal" door H. De Raaf en J. G. Zijistra; het Nederiandsch leesboek voor de lagere school „Stap voor Stap," door L. Van Ankum, en het zooveel opgang makende „Nieuwe Uitstapjes in liet Ryk der Natuur," van prof. Huizinga, waaraan, evenals aan de „Uitstapjes" en „Onze Gezondheid," de eer eener Duitsche vertaling is te beurt gevallen „Teekenschool" voor eerstboginnender. door F. Deelstra, alsmede Bos' „Teekenatlas." Namens de commissie hier te lande voor het te Kotta-Radja op te richten algemeene grafmonument, ter nagedachtenis van do ge vallenen in den Atjeh-kryg, wordt medegedeeld dat thans ter uitzending naar Indié gereed zyn 36 marmeren platen, voorzien van namen van in dien oorlog gesneuvelden of aan wonden overledenen, in de jaren 1873 tot 1883. Deze platen zyn gedurende eenige dagen voor be langstellenden ter bezichtiging in de werk plaats van den lieer A. Van Roon, steen houwer, Sumatrastraat No. 273a to 's Graven- hage, dio belast is met de uitvoering van het marmerwerk en de verdere kunstwerken in natuurlijken steen. Het gedenkteeken zal bestaan in eene mo numentale portiek, te plaatsen aan den ingang van het kerkhof te Kotta-Petjoet. Het ont werp voor dat bouwwerk is geleverd door den heer A. Van Delden, directeur der Aca demievan Beeldende Kunsten te 's-Gravenliage. Aan de kamers van koophandel en fa brieken te Amsterdam, Rotterdam, 's-Graven- hage, Dordrecht, Schiedam, Leiden, Middelburg, Vlissingen, Zaandam, Harlingen en Gronin gen en aan do Twontsche Vereeniging ter bevordering van nyverheid en handel is door den minister van w., h. en n. een exemplaar toegezonden vr.nde „Accounts relating to trade and navigation of the United Kingdom", nopens do maand October 1.1. Door do Vereeniging van Weesvaders is eene circulaire verspreid, waarin hulp ge vraagd wordt voor hot weeshuis „Lindelaan" te Maarssen, de stichting der Vereeniging. Ten einde de gelden te verkrygen voor eene zeer noodige verbouwing en uitbreiding der inrichting, zal in Mei a. s. een bazaar to Maarssen worden gehouden. De Vereeniging wendt zich thans tot bestuurders van wees huizen, tot de weesvaders en tot ieder weezen- vriend in het byzonder met het verzoek voor dezen bazaar voorwerpen af te staan. Inzending wordt verzocht aan het wees huis „Lindelaan" te Maarssen vóór of op 1 April 1892. B(j de Staatsspoorweg-Maatschappij is benoemd tot stationschef te Woerden, de heer H. C. C'arras. i.) Toen de ryko juffrouw Tomkins de dom heid had om den nietswaardigen William Jones Laurenee Junior te huwen, voorspelden al hare vrienden en konnissen haar, dat het haar zou borouwen. William was een jong mensch van zes en twintig jaren, die or goed uitzag, altyd netjes gekleed voor den dag kwam en klerk was op een geldkantoor, waar hy van den morgen tot den avond zat te cijferen. Vóórdat hy tot over de ooren \er- liefd werd op Gertrude Tomkins, bracht hy zijne avonden door in koffiehuizen en andere verkeerd te achten plaatsen. William Laurence was een echte zwierbol en hij ging om mot niets dan zwierbollen. In zyne viye uren werd hy altyd gevonden in de koffiehuizen in de buurt van Tlrrog- morton-street, waar hy gekheid maakte met de meisjes, die bedienden, en eindeloos veel sigaretten rookte. By wyze van afwisseling op het programma dobbelde hy met de vrienden, speelde kaart op het kantoor, als de „oude" zyne hielen had gelicht, of haalde met een kameraad eene «grap uit, welke niet alhydeveii onschuldig was. Des avonds zag hij -er «keurig uit, met een ib-oemetje in zyn knoopsgat en met-ametteloos «wit linnen. iDan ging hy «Laar denjMbambra ■af het Pavij,cen en leesde daar de liedjes der ibakoorlyke dames. Daar zyn iriomen niet -groot was en zyn vader hem oot geen ruimen onderstand gal', koatite het heet wel eenige moeite deze Cevens- wyae vol te hastden, maarhyfcon gemairkeiyk krediet krygen, want zyn vader stond be kend als een ryk man. Niemand aarzelde dan oo't den jongen Laurence te leveren wat hy verlangde, want do oude Laurence zou wel beta.'en. En dat deed de oude inderdaad nogal eens, .waaneer eindelijk do jong6 geen kans meer z.ag er uit te komen. Daar <jve in een tijd leven, waarin ieder belangstelt in alles wat geld betreft, dagelyks finantiéele «couranten versehynen, welke door iedereen geleden worden, en het streven om ryk te worden, zoo algemeen is, is het niet onaardig, om eene eene schets te geven van de wyze, waarop do heer Laurenee aan geld kwam. Hy vereerde twee kleermakers met zyne klandizie. De een was de heer Brown, van Holborn; de ander was de heer Smith, uit Moorgate-street. Hij leende 300 gulden van Brown -on gaf daarop een wissel op drie maanden. Als de drie maanden verloopen -waren, ihad hy natuurlijk geon geld om de .300 gulden af te doen. Dan ging hy naar «Smith er. leende van hem «600 gulden, be taalde daarvan Brown 300 gulden en stat •ie rest ir. ,cijn zak. Wanneer de dag aanbrak, iv,aarop ltjj beloofd had Smitü te betalen, Mopte hy weer bij Brawn aan en leende van hero 1200 gilden, deed .zyne schuld bij Smith af «en leefde weer vart hetgeen overschoot. Na verloop van twee jaar stfck hij door den hoogen interest, welke liy betalen moest, zóó diep in de sehsld, dat tyn vader hem te hulp moest kermen om scheen schip te maken. De heer William Laurence Senior was een ryk man, een handelaar in, ik herinner my niet wat, maar in iets h,°.el gewoons, even gewoon als hyzelf was. Zyn zoon was minder gewoon en had aanleg om een heer te wor den. En die omstandigheid was oorzaak, dat William Laurenee in plaats van fu de „zaak" te komen, klerk werd op een bankierskantoor. De heer Laurenee Senior gaf zyn zoon eene duchtige berisping en betaalde zyilo schulden. t Den volgenden dag zag zich Laurence Jr. opnieuw genoodzaakt by Brown aan te klop- pen en 300 gulden te leenen, „alleen maar om op dreef te blyven." Dit was echter de laatste maal geweest, dat hy geld opnam. Dienzelfden avond ont moette hy de bekoorlyke Gertrude Tomkins, oudste dochter en eenige erfgenaam van Wilkins Tomkins Esq., van Clapham, een vroegeren talkhandelaar, en werd smoorlijk verliefd op haar. Hy stortte niet onmiddellyk zyn hart voor haar uit na den eersten dans, maar hij ging naar huis en droomde den ganschen nacht van haar en den volgenden dag maakte by zooveel fouten, dat hy zeker zou zijn wegge jaagd, indien zyn patroon geen vriend zyns vaders waro geweest. Daarna trachtte hy uitnoodigingon te krij gen voor de partyen en avondjes, waar qy meende haar te zullen ontmoeten; hy deed wanhopende pogingen om beleefd en voor komend te zyn voor den heer Wilkens Tom kins Esq. en hy slaagde or eindelyk in zyr.e zuster over te halen „vriondin te worden" van juffrouw Tomkins. Na een paar maanden waren de beide familiën op zeer intiornen voet met elkaar en de jonge William ont moette de zwartoogige Suzanna telker.s. Wordt ver',.y.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1