BrC 15 {J T ï-5 rs' L A. IS 1>. Frauk!'ij'.£. De gevolgen der werkstaking worden in den omtrek van Rijsel niet sterk gevoeld. In groote hoeveelheden wordt Engelsche steen kool aangevoerd, welke zelfs tegen lageren prys aan huis bezorgd wordt dan de Fransche steenkool. De Engelsche en Duitsche steen koolhandelaars doen mot do werkstaking goede zaken. Hot aantal werkstakers is in do laatste dageii óp dezelfde hoogte gebleven. Hier en daar trachtten zy do afdaling in de mynon der andere arbeiders te verhinderen, doch ernstige ongeregeldheden vic-lon daarbij niet meer voor. De mynwerkers van Escarpêlle besloten in eene vergadering, dat de arbeid hervat zou worden, zoodra de Kamers do wet op de onderstandskas zouden hebbon aangenomen. Buitseliland. De conservatieven, de Ryksparlij en liet Centrum verlangen van de Regeering in do loopendc zitting eeno wet, waarbij bet koopen en verkoopen op tijd, bepaaldelijk in artikelen van volksvoeding, als strafbaai spel wordt aangemerkt, en welko do Beurzen onder toe zicht. plaatst van den Staat. Ook do nationaal liberale partij heefteen dergelyk voorstel ingediend, waarby do regee ring wordt aangezocht eene wet uitte vaardigen tot bestrijding van beursspel en vervreemding van toevertrouwde depots. Daarin zou moeten worden vastgesteld, dat de bankier slechts met byzondere volmacht van den depositaris de ontvangen depots zou mogen vervreemden. Hot zich toeëigenen van depots moet met gevangenis worden gestraft. Zaken, alleen op verschil in prys by de verrekening gegrond, moeten nietig verklaard worden en geen grond tot rechtsvordering kunnen opleveren Vorder wordt verscherping der straffen in faillissementen verlangd. By den Landdag van het Vorstendom "Waldeck-Pyrinont is een schrijven ingekomen van prins Hendrik van Waldeck-Pyrmont (neef van don regeerenden vorst) betreffende het recht van troonopvolging. De vorst hooft maar één 70)n on, hoewel deze erfprins pas 2ü jaren oud is en dus gelijk prins Hendrik doet uitkomen sn hartolyk verklaart te wtnschen - huwen kan en het recht van troonopvolging op tal van zonen overbrengen, meent de prins toch nu reeds bij den Landdag te moeten opko men voor zyne eventueelo rechten op den troon van genoemd Vorstendom boven zyne twee oudere broeders, omdat deze beiden morganatische huwelyken gesloten hebben. Volgens de wetten van het Waldockseho Huis hebben zij daardoor hun recht van primogo nituur verloren en, hoewol de oudste broeder weduwnaar geworden is en daarna in het huw6lyk is getreden met eene prinses van Hohenlohe, betoogt prins Hendrik, dat hij niet de rechten heeft kunnen terugkrijgen, welke hy door zijn eerste liuwelyk verloren had. Te Berlijn is een telegram van majoor Von Wissmann ontvangen, waarin hy mede deelt dat hij zich gereed maakt tot de ex peditie naar de meren. Zooals men weet, is het doel dier expeditie do te Hamburg ge bouwde stoomboot „Hermann Von Wismann" naar het Victoria-Nyanza te brengen. Kusland. De „Daily Telegraph" vernoomt uit Si.-Pe- tersburg, dat. het voorstel van den minister van marine tot belangryke versterking van de vloot den steun ondervindt der keizerlijke rekenkamer. Op de werven te Libau zal bin nenkort het personeel met 1500 werklieden worden uitgebreid. Ook verneemt men dat de Russische mi nister van financiën, de heer Vishnegradski, spoedig zal aftroden. De czaar moet een schryven hebben ontvangen, waarin Vishne- gradski's finantiëele politiek govaarlyk wordt genoemd. Eene gisteren verschenen aanschryving van den minister van financiën, zoo wordt uit St.-Petersburg gemeld, bepaalt dat bij de tarwe, welke voor uitvoer is bestemd, niet meer dan 8 pet. gevoegd mag worden van die graansoorten, waarvan do uitvoer is verboden. Men meldt dat do Russische regeering bevel heeft gegeven do garnizoenen aan de westelyke grens van Polen met 40,000 man te versterken. Tegelykertyd is bevel gegeven houten kazernos te bouwen voor 4 afdeelin- gen infanterie. De minister van oorlog koopt groote hoeveelheden graan in Zuid-Rusland en den Kaukasus tot vervoer naar Polen. Brazilië. De laatste berichten uit Brazilië luiden gunstig voor de oppositie-party. Santa Koel, Parina en CruzAlta hebben hare zijde ge kozen, do aanwerving van soldaten en cava lerie te Pcrte-Alegro gaat voorspoodig eir volgens mededeeling uit Nieuw-Ycrk aan de „Times", beschikt de eongrespartij thans over eene vloot van vijf oorlogschepen. Volgens telegrammen uit Brazilië is de ge- heele provincie Rio-Grande in opstand. Derlig duizend man hebben de wapenen opgevat tegen den dictator Da Fonseca, Brazil, het hoofd der opstandelingen, zond een telegram aan den directeur van het Ka binet van Da Fonseca, waarin hij er op aan dringt dat Da Fonseca zal aftreden. Ook hoeft Brazil een verzoc-k gericht tot de provincie Santa-Catharina, om de zyde der opstandelingen te kiezen. Een later telegram meldt nog dat de insur- genten te Rio-Grande moeilijkheden onder vinden in het uitrusten en wapenen lrunnoi 50,000 reeruten. Generaal Osorio heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hij dieigt naar Rio Janeiro te zullen opi ukken. De wer keloosheid van den dictator bevreemdt den hoofden van don opstand. Laatstgenoemden hebben te Rio-Grande schansen opgeworpen. De Argentynsche kanonneerboot „Resales" is te Rio Grande aangekomen en de Britsclre kruiser „Cleopatra" wordt aldaar verwacht. Servië. De gewezen koning van Servië, zoo wordt tegelyk uit Belgrado en Parys gemeld, heeft cc-ne akte ondertec-kend, waarbij hy verklaart afstand te doen van alle rechten, hem in Servië gegeven door de wetten en do constitutie, cn welko hy zich ly de nederlegging der kroon bad voorbehouden. "Wanneer dat waar is, zal hij zeker daarvoor zich goed hebben laten betalen. Hy verteert te Parys veel geld en het was reeds zóó ver met hem gekomen, dat hij oene verzoening zocht met zyne ver stoeten gemalin, die scliatryk is. Eeno poging, een paar millioen te leenen by eene Russische bank, mislukte, omdat de goederen, welke hy als onderpand aanbood, niet hem persoonlijk toebehoorden, maar domeingoederen waren. Het Servisch regentschap schijnt van zijne verlegenheid te hebben partij getrokken om het voortaan onmogelijk te maken, dat by nog zyn verdorfelyken invloed op de regeering van zyn vaderland laat gelden. Bulgarjje. Nog steeds wordt te Sofia een aantal pdisonen gevangen gehouden, die min of meer verdacht worden van medeplichtigheid aan den moord op minister Beltcheff. Hunne bloedverwanten hebben thans een verzoek schrift ingediend, waarby zij op spoedige be handeling der zaak aandringen. Zy vreezen namelijk, dat de gevangenen mishandeld wor den en wel op grond van wat er met den 18-jarigen Tufektchieff is voorgevallen. Deze jonge man was in hechtenis genomen, niet omdat hy zelf verdacht werd, maar omdat men hoopte daardoor op het spoor van zijn broeder te zullen komen, dien men voor schuldig hield. Tufektchieff liet zich over diens verblijfplaats echter niet uit; men zocht hom door verschillende pynigingen tot spre ken te brengen en zelfs beweert mon dat hem in den nacht van 31 Mei jl. de brandijzers in het vleesch werden gezet. Ka later eenige maanden in een hospitaal te hebben door gebracht, stierf hy op den 6den Sc-ptember. Deze geruchten hebben nu het bedoelde verzoekschrift ten gevolge gehad. Van andere zijde wordt een en ander echter ten stelligste tegengesproken, en wordt verzekerd dat Tu fektchieff in het Alexander-hospitaal aan tering overleed. Volgens de „Wiener Allgemeine Zeitung" is er tusschen vorst Ferdinand van Bulgarije en den minister Stambouloff verschil van mec- ning gerezen. Vorst Ferdinand wil eene lijf wacht, uit Duitsche soldaten bestaando, vor men en deed daartoe reeds stappen zonder den premier te raadplegen, die zich thans tegen het plan verzet. Een politieke agent der Bulgaar.-: che regoe- ring te Belgrado word in den nacht van Zondag op Maandag jl. aangevallen door een man, die drie schoten op hem loste, echter zonder hem te verwonden. Men uenkt dat dit feit de Servische regeering er toe za! lei den haar plan, orn alle Bulgaarsche vluchte lingen naar eene stad in het binnenste des ryks te verwijzen, zoo spoedig mogelyk ten uitvoer te leggen, daar men vermoedt, dat een dier personen den aanslag pleegde. Olkilf. Admiraal George Montt, die dezer dagen tot president der Chileenscho republiek is gekozen, heeft, volgens den „Times"-corres- poudent te Santiago, geene politieke loopbaan achter den rug, doch diende 33 jaren lang zyn land in verschillende betrekkingen, waarvan 26 jaren bij de zeemacht. Hy geniet veler sym pathie door zyn bekwaamheden, geestkracht en aangenamen omgang, zg&yat zynebellJêtning tot president algemeen met vreugde wordt begroet. Gemengd Nieuws. De omnibus-dienst Loiden-Leider- dorp zal Maandag 30 November tot nader order gestaakt worden. N o or d wy k-Binn en zal weldra eene inrichting ryk worden, waarop het dorp met trots mag neerzien. Voor rekening van graaf en gravin Van Limburg Stirum Noordwyk, wordt ui. eene spijskokerij gebouwd, waar, gedurende den wintertijd, den armen gratis soep zal verstrekt worden. Zyn onze inlichtingen juist, en we meenen dat dit het geval is, dan hebben de weldadige 'lichters er voor gezorgd, dat ook na hun dood de stichting kan blyven voortbestaan. Met den logger „Eu er gib", schip poi L. Jenezon, werd in Vlaardingen aangebracht een zijner matrozen (T. v. d. Toom), die op de laatste reis zijn been brak. Zonder genees kundige hulp werd de man per Hollandsche spoor naar Den Haag vervoerd in daar hy iydende was, werd hu por brancaid naar zijne woning te Sclieveningen overgebracht. Volgens te Sclieveningen aangeko men visschers zou de schuit, welke in de Noordzee ter hoogte van Tessel dryvende is gezien, eene te Katwyk thuis be-hoorendé haringschuit zyn. To Lowestoft liep binnen „K W 22"; alles was wel aan boord. Van 6 schuiten heeft men na den storm nog geen bericht ontvangen. Uit Haarlem wordt gemeld: Se- quah heeft gisteravond geone séance kunnen geven, heeft althans niet kunnen wry ven, daar het diploma van zijn dokter J. R. Doeff (deze studeerde indertijd te Leiden) niet was geviseerd door don inspecteur var. het genees kundig staatstoezicht in Noord-Holland en de politie gereed stond om togen don dokter proces-verbaal op te maken, als hij als hel per zou optreden. Sequah deelde dit aan het publiek, dat ook nu weder in grooten getale was opgekomen, mede en beklaagde zich over do vervolging, welke hy overal ondervond. Noch te Alk maar, noch te Amsterdam had men aanmer king gemaakt op het niet geviseerd zyn van het diploma en thans kwam men hiermede te dezer stede aan. Het speet hem dubbel, omdat hy liiordoor niet in staat was om den heer H. v. Deurzen, die sedert 110 dagen plat te bed ligt en die met smart wacht om gewreven te worden, te helpen en om dat hy ook dezen avond de twee patiënten niet zou kunnen behandelen tenzy een dor doctoren, in de zaal aanwezig, op hot plat form wilde komen. Van de twee doctoren die er waren, scheen geen daarin zin te heb ben. Sequah loofde nu f 50 voor de armen uit, als één hunner kwam. Doch ook dit hielp niet. Gewreven werd er dus gister avond niet. (A'. R.) Het aantal kleine diefstallen, door jongeis en kinderen te Amsterdam be dreven, en de gevallen van de ergerlykste straatschendery, nemen er met den dag toe. Gisteravond werd daarvan weder een byzon- der kras staaltje gegeven. Terwijl de winkel straten met tienduizenden wandelaars gevuld waren, heeft eene kleine bende boosdoeners (men zegt vier knapen van 13 en 14 jaar) ergerlijk huis gehouden en eenige van de fraaiste spiegelruiten vernield. Het troepje schijnt van de r.cordzyde der stad te zyn gekomen en heeft, naar men ver neemt, eerst in de buurt van de Haarlemmer straat, volgens anderen Nieuwendyk, steenen door do ruiten geworpen, zonder dat het iemand gelukte de bengels te grijpen. Omstreeks negen uren kwam het veelbe lovende groepje in de Kalverstraat. Over de hoofden der kijklustige menigte hoen werd een steen geworpen door de groote spiegel, ruit van het magazyn der firma H. Pander A Zn.weinige minuton later had hetzelfde plaats bij de firma Focke en Meltzer, Spui hoek Kalverstraat. Beide ruiten vertegenwoordigden een waarde van eenige honderden guldens. Bu laatst bedoelde firma vloog de steen door dc ruit te midden van het fraaiste kristal, dat achter het venster was uitgestald, zoodat daar de schade nog veel grooter is dan by de firma Pander, te meer, daar de spiegelruiten wel, maar do winkelwaren natuurlijk i,.et ver zekerd waren. Nog vóór het gebeurde bekend was ge worden, had een politie-agem esn paar bengels wegens andere straatschendery' opgepakt en naar het naastbijgelegenpolitie-oureel gebracht, w.iar geer.e termen tot aanhouding gevonden werden. Eerst later bleek dat dezelfde jon gens zeer waarschijnlyk schuldig waren aan het gebeurde in de Kalverstraat. Het onderzoek der justitie zal nu uitma ken of dit waar is, in welk geval de jongens er waarschijnlyk zeer slecht aan toe zyn, daar het gepleegde feit als een tamelijk ernstig misdryf en niet als straatschendery te be schouwen is. Den geheelen avond verdrongen zich velen voor de vernielde ruiten, welko in alleryl door het aanbrengen van latten opvol-' k.uwijze tegen invallen verzekerd werden. De in het magazyn der finr.a Focke en Meltzer gevonden steen was eene s t gal niet, ongeveer ter grootte van een halven klinker. (HU.) Betreffende den vermelden moord aanslag, welke in eene tappery aan do Boter - sloot te Rotterdam plaats had, wordt nog medegedeeld, dat het hoofdzakelijk te danken is aan het flink optreden van den agent van politie D. Van Klaveren, die in burgerkleeding zich in die tapperij bevond, dat er geen onge lukken gebeurd zijn. Nadat het eerste srhrt op de vrouw gelost was, zonder haar te treffen, werd onmiddellijk andermaal de revol ver op haar gericht, doch vóórdat do man rijd had om te schieten, sprong Var. Klave ren voor hem, duwde de hand. waarin hij hot wapen hield, omlaag en raakte hem daarna de revolver afhandig, welke nog met vijf scherpe patronen was geladen. Op den man werd nog gevonden een doosje met vijf scherpe patronen, terwijl hy tevens in het bezit was van een groot scherp mes. De dader verklaarde dat het zyn voornemen was geweest de vrouw te dooden. Te Deventer geraakte een meisje van de strijk- en waschinrichting tusschen de plot-machine. De hand werd tot aan een gedeelte van den arm verpletterd. Hot meisje werd in bet ziekenhuis opgenomen, waar waarschynlyk de hand zal worden afgezet. In don Bosporus heeftop 15 dezer •■ene aanvaring plaats gehad tusschen het stoomschip „Eddlethorp" van Poi t-Said en de Rugby." De „Eddlethorp" zonk onmiddellijk. Drie matrozen verdronken; de overigen werden gered, maar do kapitein overleed later ten gevolge van verwondingen, by de aanvaring bekomen. Uit Santiago wordt aan de Engel- sche bladen bericht, dat te Bnenos-Avrqs de gele koorts is uitgebroken. Met het oog op ■le nadering van het warme seizoen aldaar vreest men dat de epidemie zich zal uit breiden. Uit Madras verneemt de „Times," dat ook in den omtrek dier stad de regen makers eenige prooven hebben genomen, en gedeeltelijk met goed gevolg. Men liet op de heuvelen op eene hoogte van 500 of 600 voet dynamiet ontspringen, waarvan regen buien over eeno oppervlakte mot een straal van vier tot vyf mylen het gevolg waren. Men hoopt op die wijze in de toekomst de regenwolken, welke in het droge seizoen zich pas boven de zee ontlasten, te dwingen haar water aan do velden te schenken. Uit- Konstantinopcl komt het bericht, dat de gouverneur van Adrianopel oen schryven heeft ontvangen van don be kenden rooverlioofdman Athanasius, waarin deze om toezending van 50,000 Turksche ponden vraagt, met de bedreiging, dat men meer van hem zal hooren, wanneer aan zyn oisch niet wordt voldaan. Dehofmantel, welkendeRussische keizerin by het feest barer zilveren bruiloft droeg, was by Worth te Parijs vervaardigd en had 28,000 fr. gekost. In de Sted. Wcrldm-, rijn opgenowcr DATUM DiGFS. Vol ta pets. Eindt» ToftsS 15 Nov. Zondag 64 16 80 1G Maandag. 83 28 101 17 Dingdag 86 20 109 18 Woeneoag 90 25 115 19 Donderdag 89 25 114 20 Vrijdag 99 23 112 21 Zaterdag 80 17 07

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 14