N°. 9741 Maandag S3 November. A0. 1891. <§eze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zpn- en feestdagen, uitgegeven. Dit noinmer bestaat uit YIER Bladen. Vierde BI ad. Kikeriki. Een zestigjarig jubileum. Leiden, 21 November. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Vaor Leiden par 3 maanden1.10. Franco per post1.10. Afzonderlrjko No cam era.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Tan 16 regel» ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het incaaseeren buiten da itad wordt ƒ0.10 berekend. Aan de Abonné's daarop, wordt by dit iiommer verzonden No. 9 van Kikeriki. iteeds met een kort woord hebben wy gisteren melding gemaakt van het zeld zame feest, dat heden in onze stad gevierd wordt: de zestigjarige huwelyksvereeniging van den gepensionneerden kolonel C. A. Th. Vogel en zyne echtgenoote Louise De Mol. De vlaggen wapperden uit alle huizen van het Rapenburg, hondorden onzer sladgenoo- ten hebben reeds gisteren hunne gelukwen- schen aan het edele paar gebracht en blijken van hunne belangstelling gegeven. En zjj hebben recht op die hulde, de brave, dankbare jubilarissen! „Dankbaar," dat zijn ze, dankbaar voor al het goede, voor al het roemrjjke, dat het lot hun op dit ondermaansche heeft gegeven. „Ja, ja, mijn waarde," vertelde mjj onlangs de bijna zeven-en-tachtigjarige grijsaard, „als ik eens zoo rondom mjj zie, dan kan ik God niet genoeg danken. „In het jaar 1816 trad ik in Nederlandschen dienst als cadet bjj het Depot-'oataljon voor Oost-Indie te Semarang; ik was toen elf jaren oudwij waren daar met ons honderd en twintig jongens. En hoeveel denk je dat er van die allen nog in leven zjjn?" „Nu. kolonel, dat zal zoo heel voel niet wezen; misschien een vijftiental.". „"Wat, vijftienAls ze nu appèl blazen dan" de oude man staat op, stelt zich kaarsrecht in positie, slaat de hand aan het hoofd „hen ik do eenige, die antwoordt „present!" Reeds op zeventienjarigen leeftijd, den 22sten Juli 1822, behaagde het onzen toen regeerendon Koning hem te benoemen tot 2den luitenant in hot Nederlandsche leger. Als officier onderscheidde hy zich op zoodanige wyze, dat hij achtereenvolgens in 182S en 1829 werd aangewezen om als commandant -de detachementstroepen te geleiden naar Oost- Indit-, terwijl hÜ als luitenant-adjudant by het bataljon van den majoor Tegelaer deelnam aan de beteugeling der onlusten van 1830 en 1831 en een wakker aandeel had in de vermeestering van Kofels, welke den 3den Augustus van dat jaar plaats had. Een drietal maanden later, den 21sten November, trad hy in het huwelijk met zijne tegenwoordige echtgenoote. Wegens zijne krijgsverrichtingen in den Tiendaagschen Veldtocht eervol vermeld, werd hij in 1843 bjj keuzo benoemd tot kapitein, terwjjl hem in 1S53 het ridderschap van de Eikekroon ton deel viel, als een huldeblijk voor de voorbeeldige wijze, waarop lijj hot oproer te Loon-op-Zand en Kaatsheuvel had weten te onderdrukken. Achtereenvolgens werd hij nog benoemd in 1808 tot majoor by het 3de regiment infan terie, in 1809 tot luitenant-kolonel en einde lijk in 1861 tot kolonel-commandant van het 6de reg. infanterie. In 1865 gepensionneerd, werd hij eerst te Alkmaar en later, in 1875, tot militie-commissaris te Leidon benoemd, in welke betrekking hij tot het einde van 1887 werkzaam is geweest. Mag derhalve onze jubilaris bogen op een roemvol, krijgshaftig ver] oden, hij mag ook neerzien op een niet minder schitterend heden. Naast hem staan zjjne drie zonen, de een overste bij de marine, de tweede, de kolonel, Leidens garnizoens-commandant, de derde kapitein der administratie in garnizoen te Utrecht; terwijl ook hunne kinderen, de kleinzonen van het eerwaardige paar, bjjna allen de épaulet op de schouders dragenzij zijn de mannen, op wie het vaderland zyne hoop, zjjn vertrouwen heeft gevestigd; zjj vertegenwoordigen de toekomst. Is het dan wonder, dat onze stad van harte deelneemt in dit feest van het edel paar; is het niet natuurlijk, dat wjj trotsch zijn de familie Vogel in ons midden te zien, waar van alle mannelijke leden het zwaard omgord hebben ter verdediging van den vaderland- schen bodem, indien ooit zyne onafhankelijk heid wordt bodreigd! Ze zyn dankbaar, uiterst dankbaar, de beide jubilarissen, jegens het lot, dat hen nooit met harde slagen heeft getroffen, dat hun nooit een kind ontnomen heeft, dat hun heeft in staat gesteld hunne kinderen, hnnne klein kinderen te zien, als mannen, die eene eervolle plaats in het Nederlandsche leger hebben ingenomen, enhet Nederlandsche volk mag deelnemen in dat geluk, in die dank baarheid. In het Nutsgebouw alhier werd gister avond eene vergadering met dames gehouden van de afdeeling Leiden van den Nederland schen Protestantenbond. Vooral door dames trouw bijgewoond, bracht de heer S. P. Per- djjk een keurig en nauwkeurig verslag uit van de in October 11. te Dordrecht gehouden algemeene vergadering, waardoor de indrukken weer verlevendigd werden bij allen, die het gesprokene daar hobben gesmaakt. V.'ant wie de verslagen dier vergadering hobben gelezen, mreten genoten hebben van den diep reli gieuzen toon, welke het geheele samenzijn daar beheerschte. De heer Pordjjk had op zich genomen, om ter aanvulling van den overigen tjjd van den avond eene lezing te houden over Christelijke opvoeding. Zeiden wij straks dat de vergade ring goed was bezet, onder en nahethooren van deze lezing speet 't ons dat er in do kleine Nutszaal nog een plaatsje onbezet was gebleven. Op even keurige wjjze zette spreker uiteen de eischen, welke de christelijke op voeding mag stellen. Zjj eischt toch inning gelooven, ernstig wil len, voorzichtig wekken, geduldig wachten, voortdurend waken. Dat alles nu werd met eene keurige fijnheid uiteengezet en met tal van voorbeelden opgehelderd, dat er eene diepe stilte heerschte onder de voordracht. Do voorzitter der afdeeling was dan ook stellig de tolk der vergaderden, toen hij den spreker dankzegde voor hetgeen hij ten boste had gegeven. Met den heer C. Coenen zal op het a. s. Invitatie-concert van „Sempro Crescendo", op 8 Dec., ook mejuffrouw Betsy Humme als solis-te (zang) optreden. De door den heer Mann ter gelegenheid van het 60-jarig be staan van het gezelschap beloofde compositie is gereed ze is een Fantaisiestuk voor Orkest. Hedenmiddag ontvingen we per Fransche mail de Bataviasche bladen van 17 tot en met 23 October, alsmede de „Deli Crt." van 21, 24 en 28 October. Door den generaal-majoor, bevelhebber in de 1ste militaire afdeeling, zijn vastgesteld „bepalingen van orde voor de jongelieden, die aan de vry willige oefeningen in den wapen handel deelnemen." Deze bepalingen zullen eerstdaags worden gedrukt en iederen deel nemer aan de oefening zal een exemplaar daarvan worden verstrekt. Op het a. s. "Woensdag to geven con cert der Maatschappij „De Toekomst", te 's-Hage, zal Mann's Feestpreludium voor Or kest worden uitgevoerd. De heer Mann zal zelf dirigeeren. Als solisten treden op mevrouw Ende-Andriessen, uit Keulen (zang) en prof. Hugo Heermann, uit Frankfort, (viool). Aangezien het is voorgekomen dat mili ciens, die met 3 a 4 maanden verlof waren, eenige dagen na hun vertrek weder bij hun corps zich van verlof terugmeldden, is thans bepaald, dat aan de miliciens geen langdurig verlof meer wordt verleend, tenzy het verzoek daartoe vergezeld gaat van bewijzen van ouders of familieleden, vermeldende dat z(j met het aangevraagde verlof bekend zijn en het met hunne toestemming is, dat het verlof wordt aangevraagd. Door H. M. de Koningin-Regentes is den corpsen van het leger aangeboden een groot photographiesch portret van wijlen Z. M. Koning Willem II. Dit portret, ruim meter groot, stelt Willem II voor ten voeten uit in generaals-uniform met den steek in de hand. De „Haagsche Kunstkring" geeft heden avond voor zyne leden den eersten kamer- muziek-avond, waarbij optreden de heeren Messchaert, Mann, Timmner en Van Praag. De afdeeling „Katwijk en Omstreken" van de „Vereeniging tot bevordering der Nederlandsche visschery" besloot zich te wen- don tot de Engelsche, Duitsche en Belgische zeevisschery-vereenigingen ten opzichte van het rooven van netten, ten einde tot eene internationale vereeniging te geraken om eikaars belangen te behartigen. In eene Nota, naar aanleiding van het verslag over de verhooging en wijziging van het YlIIste hoofdstuk der Staatsbegrooting (Oorlog) voor het dienstjaar 1890, wordt o. a gezegd: Hoezeer de minister in beginsel de gegrond heid erkent van den wensch, dat van de sommen by de begrooting toegestaan, zoo min mogelijk zal worden afgeweken, moet hy er toch op wijzen, dat het, vooral by de afwisselende oorzaken, die de kosten van het departement van oorlog beheerschen, zeer bezwaarlijk, zoo niet ondoenlijk is, afwijkin gen van dien aard te voorkomen of zelfs tot „zeer bijzondere gevallen" te beperken. De minister is van oordeel dat de aankoo- pen van remonte-paarden ook voortaan door commission van officieren en paardenartsen en niet door enkele personen mooten worden gedaan. Belangstellenden hier te lande worden nogmaals door den minister van buitenland- sche zaken, in de Staatscourant van 21 dezer, gewaarschuwd tegen de bodrieglyke handelin gen van do bende zwendelaars te Riga, bekend onder den naam van „Rigaer Goldclub." Handelaren in goud ontvangen van een der leden der bende eene aanbieding om „Siberisch goud" (waarvan de verkoop in Rus land Staatsmonopolie en aan particulieren ver boden is) in het geheim en tegen een lagen prijs over te nemen. Daarop volgt eene uit- noodiging om den koop en de overdracht van het goud te bewerkstelligen te Warschau of eene andere dicht by de Duitsche grens ge legen Russische plaats. Gaat de handelaar op die uitnoodiging in, dan blijkt hem later, by onderzoek van de gekochte stof, dat deze bestaat uit koper of een dergelyk minwaardig metaal. De afdeeling Tie! van de Centrale Kies- vereeriiging voor het hoofdkiesdistrict Tiel heeft tot candidaat voor liet lidmaatschap der Tweede Kamer gekozen mr. M. Tydeman Jr., advocaat en schoolopziener te Breda. Ook de afdeeling Dodewaard heeft den heer Tydeman tol candidaat gekozen. Het stoomschip „Zuid-Holland," van Rot terdam naar Batavia, is 20 Nov. Suez ge passeerd de „Batavia," van Batavia naar Rotterdam, is 20 Nov. van Port-Said ver trokken; de „Koningin Emma," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 21 Nov. van Pa- dang; de „Prinses Marie," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 21 Nov. te Genua; de „Stentor," van Java naar Amsterdam, is 20 Nov. Gibraltar gepasseerd. By koninklyk besluit is de gep. luit.-gen. van het leger in Nederlandsch Indie, H. G. Bounieester, adjudant in buitengewonen dienst van wijlen Z. M. den Koning, benoemd tot kanselier der Nederlandsche Orden. Aan mr. W. K. Van der Breggen, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als kanton- rechter-plaatsvervanger in het tweede kanton te Amsterdam, onder dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten. Benoemd tot notaris binnen het arrondis sement Alkmaar, ter standplaats Schoorldam, gemeente Warmenhuizen, B. Van der Veen, candidaat-notaris te Alkmaar. Benoemd tot tweeden luit. by het wapen der infanterie van het legor in Ned.-Indië, de cadet G. Van Ginktl, herkomstig van da Kon. Mil. Academie. Geiueiigd !Ni«- n - Hedennacht zyn uit den tuin van het academisch ziekenhuis alhier konynen gestolen, welke met vergiftige stoffen waren ingespoten. Op het gebruik van die dieren kan dus eene ernstige ziekte volgen. Men zal dus vooreerst wel voorzichtig wezen in het koopen van konynen, althans goed onderzoeken vanwaar do dieren afkomstig zyn. Nu eerlang met den bouw van de tentoonstellingsgebouwen met bybehoo- rende werken voor de internationale sport-, visschery- en paardentoonstelling te Scheve- ningon, van 1 Juni tot 30 September 1892 te houden, een aanvang zal worden gemaakt, is zeker der vermelding waardig wat tot dus ver vaststaat omtrent de tydelyko tentoonstel lingen en wedstrijden. In de eerste plaats komt hierroor in aan merking do internationalopaardontentoonstel- ling met wedstryden in het schoonryden van 22 tot 30 Juni. Blykens het programma zij* er twee hoofdafdeohngen van fokpaardin en gebruikspaardeyi, elk weder onderverdeeld in sectiën en klassen. Onder do tweede hoofd- afdeeling zyn begrepen de wedstryden in het 3choonrijden. Voor iedere klasse zyn hoogo geldprijzen uitgeloofd, afwisselend van 500 tot 25, terwyl bovendien in verschillende klassen eere-pryzen zyn in geld of geldswaarde tot het uitgeloofd bedrag. Nog is voor het schoonst en het best gedresseerde dienst paard van een officier (internationaal) in werkelyken dienst by een staand leger, hem minstens sedort drie maanden toebeboorende en door hemzelven in uniform gereden, een eerebeker, ter waarde van ƒ250, uitgeloofd. Voorts zyn ook met het oog op de inzen ders van artikelen, welke betrekking hebben op die takken van sport, georganiseerdoene hondententoonstelling, welke 3 a 4 dagen duren en onder leiding staan zal van de ver eeniging „Nimrod", waaruit een speciaal comité is samengesteld; een zeilwedstrijd op zee; een kegehvedstryd, verbonden met de te Scheveningen te houden algemeene vergade ring van den Kegelbond, en buitendien een internationale kegehvedstryd; een kolfwed- stryd, onder leiding van den kolfbond, welke eveneens de jaarlyksche vergadering te Sche veningen zal houdenverder cricket-, voetbal- en athletische wedstrijden, zoomede in vereeniging met den Postduivenbond, een postduivententoonstelling en postduivenwed- stryd. Aan den heer Brondgeest te Haarlem zal gelegenheid worden gegeven tot een dage- lykschen postduivendienst tusschen Scheve ningen en Haarlem, vice versa. Eergisteravond reed, bij liet a f- ryden van do brug, eene handkar, waarin twee kinderen gezeten waren en die bestuurd werd door een jongen, op de Bloemgracht by de Baangracht te Amsterdam in het water. Het oene kind word dadelyk gered, het andere werd later levenloos opgehaald. De vader van de dienstbode J. V., die verdacht werd van heling van door zyne dochter ten huize van den heer A. H. te llenkum ontvreemde bankbiljetten tot een bedrag van ƒ1200 en dientengevolge in het begin dezer maand naar Arnhem werd ge transporteerd, is weder op vrije voeten gesteld.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 13